uw -n- Hl Rooi v/ft. 1. v. SOHUHDEl Co. SS! mHSéS ZZ Nationaal Socialistische Beweging Van het dak gevallen. Auto te water. Communist of fascist? Wat is de hemel Uit dsn Rotterdamschen raad. (Vervolg van Tweede Blad). PropagaiulavcrgaderLug in Musis Sacrum, Gisteravond heeft in Musis Sacrum de groep Schiedam van de Nationaal Socia listische Beweging een propagandj-vergado- ï'ing gebonden, De toeloop voor doze bij eenkomst was voor de N.S.B.-ers zeer be vredigend. De zaal was ongeveer hezet. Anders dan in Rotterdam, is liet hier gisteren zeer kalm toegegaan. Het weer werkte in dit opzicht wel mee. Een ge- jieele dag van regen is ook niet bevorder lijk voor po-litiek enthousiasme. Boven dien hadden de communisten de boycot over do N.S.B.-vergadering uitgesproken 011 zelf in een lokaaltje van de Idoode Sport Eenheid aan de Noordvest een bijeenkomst beleed, waarin het raadslid C. Frenav zou spreken, zoodat het aspect van de Lange Haven niet veel anders was dan gewoon lijk. De politie had evenwel voorzorgsmaat regelen genomen. Op de Lange Haven bij de Walvischsirnat en bij de Westmolen straat stonden agenten, die zorgden voor een afdoende afzetting en iedereen, die dooi gang verlangde, naar de toegangskaan vroegen. Toevallig hield ook de Vrij/., Dem. $ond in de bovenzaal een vergadering, ■waar ock zij, die verklaarden naar Musis te willen gaan en geen bewijs van toegang huik Ie», werden doorgelaten. Er was ecmge belangstelling voor de afzetting, maar dat was ook alles. In de zaal was het reeds voor acht uur vrij drak. De wanden waren behan gen met vlaggen. Roocl-wit-bLiuwo hingen naast de oudé prinsenvlag en aan weers zijden van het tooneel hingen rood zwarte doeken, met het embleem der N.S.B. De Smstinirrfafe] en het spieekgedoelte waren e,veneens voorzien van dit embleem en Me rood-zwaite kleuren. De vergadering stond onder voorzitter schap van den leider vim den kring Rot terdam, den heer J. F. O ver wijn, die na een korte openingsrede het weoid gaf aan den Scbiedamsehengroepsleider, den heer J. de Jong. De heer De Jong tas zijn rede voor. In zeer vlug tempo werden ettelijke tien tallen onderwerpen behandeld, waarbij voor den toehoorder het verband niet gemakke lijk was te onderkennen. De heer De Jong begon met entiek op de pers te leveren, die de N.S.B. steeds hoont. Vervolgens deen hij mededcelingen over persoonlijke bevuilingen, in Daitoeh- land opgedaan, om dan over te =q;rin- gen op hetgeen Zaterdag j 1. hier ter stede is gebeurd Spr. ergerde zich voort durend aan de roote vlag m de tltnlson- slraat en zeide, dit de fascisten niet zou den rusten, voordat het oranje b'anje-bleu alle Ne 'r-rianders weer vereenigde. Spr. wees op de verhouding tusschen hot rijk en do gemeenten en voorzag, dat de fina ciën der groote gemeenten zouden vastloo;i«n. Via den tcestand op de koop vaardijvloot, kwam spr op de kwestie dm: protectie van grocte industrieën, zooa's de Unilever. Tenslotte behandelde spr. de ver dediging van Ned. Indiö tegen eventueele agressieve bedoelingen van de zijde van Japan en Amerika. .,Wij zullen er voor moeten oppassen," aldus spr., dat onze kinderen niet in China met pindatrom meltjes behoeven te loo-pen". De heer J. F. Ar lekke, uit Haarlem, die vervolgens aan het woorl kwam, ze'd-e, dat vooroordeel in de pers een groote rol speelt om het volk tegen de NS.B. op te zetten. Vooral wordt daarbij gewezen op de actie dier nazi's in Zuid-Limburg, welke actie der N.S.B. echter bestempelt alsland- verraderirjk. Do beweging heeft daar niets mee te maken. Een tweede vooroordeel is, dat de N.S.B. militaristisch en oorlogszuchtig zou zijn. Er is geen partij echter, die den oorlog meer verfoeit, dan de N.S.B. Zouden wij den oorlog willen voor een volk, dat wij willen opvoeden tot orde en rust? De leuze van de rooden „Tegen oorlog en fascisme" is vaisch. Wij zijn in ons hart dapper en eerlijk Nederlander en zullen geen oorlog maken. Maar als men aan ons plekje grond komt, dan wenschen wij een weerkracht en een weermacht om ons te verdedigen. (Applaus.) Wij zoden vijanden der arbe.ders zijn, aldus ging spr. verder Geen wonder, dat de leiders dit volhouden Doch als den arbeiders de schellen van de oogen vallen, dan zijn de leiders hen kwijt. Want wij zijn de vrienden der arbeiders Het is mij eea voldoening eer te bewijzen aan de mannen, die vijftig jaar geleden de arbeiders ophieven uit den poe! van ellende, en hulde te brengen aan mannen ah Troel- slra. Nolens en Talma. Maar de tijden zijn veranderd, het marxisme heeft slechts de materieele verheffing gezocht en d* waarheid der geestesgrootheid vergoten. De klassenhaat is ontbindend, bindend is onderlinge vriend-chap. Er is geen strijl tusschen handen en hersens, de werknemer is geen vijand van den werkgever. Do N.S.B. wil de samenwerking één voor alten en allen voor één. Daarom is de N.S.B. de beweging, die brengt wat de arbeid noo- dig heeft. Als de N.S B. aan het bewind komt, zal zij de welvaartsbronnen beter aanboren, dan in de Troonrede werd gezegd. Een geval als dat met de UniJc-Ver zou ifief meer voorkomen. De arbeid zou bescher-md worden. Het is spr. voorts een groote behoefte te spreken tot hen, die godsdienstige be zwaren tegen de N.S.B. hebben. In de afgeloopen 12 jaar hebben we steeds oen reehtsche regeering gehad. Niets is er be reikt. Geen opheffing van het processie verbod boven den Moerdijk, niets op het gebied der Zondagsheiliging. Musseri heeft gezegdAis ik Albania was en ik kon bidden, dan zou ik bidden: God geef me nog 12 jaar een reehtsch ministerie. Nog nooit is het marxisme zoo goed gedijd als onder deze regeeringen en nog wordt aan vijf revolutionairen f 25,000 'sjaars gegeven om het gezag te onder mijnen. Doch de christelijke regcering kan ook niets. Zij zat ook vast aan het stelsel van 50 -f- 1. In Italië echter was liet aantal prakti snerende godsdienstigen na twee jaren fascistisch bewind tot, 85 pet van do bevolking gestegen. In Duitsch- land was het Centrum zoogenaamd de rots in zee. Maar als er geen Hitler was ge weest, dan zouden we nu onze knieën kunnen buigen voor Wijnkoop, De Visser en Roestam Effendï. Wij zijn Nederlanders, aldus spr. De leuze van het internationalisme is duidelijk. Alleen de kapitalist is internationaal. Voor de arbeiders zijn de grenzen gesloten. Daar om moet men in het eigen land 2oekcn, wat elkander bindt, men moet het zoe ken in onze eigen natie en men late de internationalen in Moskou. Daarna brak de pauze aan. Van de ge legenheid om scliriftelijke viagen te stelten, werd doca- veten gebruik gemaakt. Na de pauze werden deze door de hoeren Vtekko en Overwijn beantwoordt Debat werd met toegelaten. Tegen kwart voor elf werd de vergade ring gesloten. Nadat cenigen, die het Wil helmus niet staande wenschten mee te zin gen, do zaal verlaten hadden, word door alle aanwezigen uit volle borst het oude volkslied gezongen;'de N.S.B.-ers hielden daarbij^ den rechterarm gestrekt opgehe ven. Een driewerf „Hou-zee" volgde op het volkslied. Het Hakkcrtstrijkje heeft den geheelcn avond g<v.orgd_ voor de muzikale dlverisse- ment. Dok bij het uitgaan van de ver gadering was het rustig op straat. Een groepje Rotterdammers kreeg poHtïegeleidc tot de tram. Een auto, waarover de politie de beschik- kind had, patrouilleerde door de binnen stad, maar er deed zich niets bizondeis voor. Dc schoorsteen ging mee. Gistermiddag kwam een jongen den po Htiepost aan do Groote Markt binnen en vroeg assistentie, omdat een andere broer zijn moeder mishandelde. De agent van politie Bosman ging mee naar do woning van L. aan de Scbio. De ruziemaker had echter het hazenpad gekozen en had oen goed heenkomen gezocht op bet dak, waai de agent in grooten ijver hem ging zoeken. Bij het zieii vasthouden aan een schoor steen s'oeg deze om en sleepte 11. in zijn val mee. De agent kwam terecht in een goot tusschen twee schuine daken en kreeg een doe! van den schoorsteen op het lichaam. Eunice collega's hebben R die bewusteloos wa>, op een zolder neer gelegd. Op advies van do doktoren Groene- wegen en De Lcmw is R, per potilie- hrancnrd naar het gemeenteziekenhuis ever- gebracht, waar hij tor verpleging is opge nomen. Vermoedelijk is een heupspier verrekt en het nierbekken beschadigd. De patiënt maakt het heden goed. De weg kwijt. Omstreeks 2 uur in den afgeloopen naclit reed een personenauto met een snel heid van ongeveer 40 K.M. over de Broersvest, komende van de Koemarkt. Aan het eind van de Broersvest reed de autobestuurder recht door liet Proveniers plein op. Op het laatste oogonbiik be merkte hij, dat litj abuis was en remde met alle kracht. Een agent, die de auto op de Broers vest had zien passeeren, hoorde het knar sen van de remmen en toen hij ging kijken wat er aan de hand was, zag hij een auto, die in de Sehie was gereden. De bestuur der van de auto, J. W. C. van S. uit Den Haag en zijn passagier, mr. R. van S. uit Amsterdam, hadden over het dak van den wagen den wat bereikt. Het voorste deel van de auto stak geheel onder water, hot achtergedeelte hing nog op den wal. Beide l.eeren kwamen er met een nat pak af en zijn met een andere auto naar Den Haag vertrokken. Niet een takelwagen is de te water gereden auto uit de Schiö gehaald. De heer Van S. was den weg kwijtge raakt en merkte te laat, dat hij rechts do Overschieschcstraat in had moeten rijden. Het antwoord. Gisteravond heeft de heer C. Frenav een duidelijk antwoo-id gegeven op de vraag of lib al of niet fascijit wordt Hij heeft in een vergadering, bekgd deor den Ariti-fascistisehen Strijdhond in hel lo kaal van de Roede Sporteenheid aan de Noordvest een rede gehouden, die aan dui delijkheid niets te wenschen overliet, aan welke zijde hij staat. G'riliek werd uitgeoefend op de Voor waarts, die het eerst het bericht van zijn overgang naar liet fascisme de wereld in zond. De vergadering was, naar men ons mee deelde, bezocht door een kleine 200 per- kronen. Plastisch dansen. Meisjes en dames, dio lust hebben in plastisch dansen en mee willen doen aan de oproering van eenige sprookjes onder regie van mevrouw Grimmjer, verwijzen wij naar de aankondiging in onze adver tentie-kolommen. Rede prof. dr. Schilder. Gisteravond sprak voor de Geref. Man- nenvcrecniging „Calvijn" in oen volte .Tu- lianakerk aan de Burgemeester Knapport- laan, prof. dr. K. Schilder uit Rotterdam) over bot onderwerp-. Wat is de hemel? Onder de aanwezigen waren veto afge vaardigden van Geref. M.miionvereenigin- gen uit den omtrek, met name uit den kring Sdiiedom. Bs, J. F. Jonkers opende den avond met het laten zingen van Psalm 89 vers 3, voorlezing van Psalm 8 en gebed. In zijn openingswoord heette spr: na mens dn Mannen vorcxaiiging dr.' Schilder hartelijk welkom. Het verheugde spr., dat dr. Schilder nog net voor zijn vertrek naar Kampen in Schiedam kan spreken. Rsj Jonkers sprak, namens de gemeente, de hoop uit dat dr. Schilder op zijn nieuw arbeidsveld aan de Theologische School grooten zegen moge ondervinden. Wc hoeren van vele dingen van dezo aarde, aldus spr. en daarom is het een verheugenis, dat de spreker van heden avond over den hemel zal sproken. Prof. Schilder, het woord verkrij gende, zegt, dat Dante, alvorens hij zijn hcmelsdie comedie schreef, den ilichter- god Apollo aanriep om hem te steunen hij dozen geweldigen arbeid. Voor de be schrijving van de hol en liet vagevuur riep hij slechts do hulp van de muzen in. De bedoeling van deze gedachte is: het is moeilijk to spreken over de hel, doch nog moeilijker is het over don hemel te spreken. Om de hel te kennen, moet men welen wat de hemel is. Daarom is bovenstaande gedachte eigenlijk niet juist. En toch voe len we in deze met Danto mee. Dit komt daardoor, omdat zoowel op aarde als in de hel do zonde aanwezig is en voer het menschelijk gevoel zit er in beide oen soort overeenkomst. Kunnen wc ons de aaide als een soort hel of do hel nog erger dan de aarde voor stellen, de hemel is wel liet eindpunt van ons denken. We zullen ons bij dezo beschouwing evenwel niet aan Dante toepen, doch aan hetgeen in de Handelingen der Apostelen staat geschreven over de ontmoeting van Paulus mot den hemel. De metgezellen van Paulus zien den eersten keer het Licht, doch ze hooron niets. Den anderen keer hooren ze de Stem, doch ze zagen niets. Het eene is hier een aanvulling van hot andere. In het eerste geval was de stem voor Paulus bestemd, do andere keer voor de metgezellen. Zoo gaat het ons eveneens. We hooren den liemel en we willen nog moer hooren. We zien den hemel—.soms zoikW het te weten en we willen nog meer van den he mel zien. We willen nog meer van zijn. uiven en historie weten. Ilcmel- en aarde historie zijn nauw met elkaar verbonden. Immers do echto mensch heeft steels een heimwee naar on een vraag tot den hemel: Wat zijt. gij? Naar den hemel zucht de ganscho mensdiheid in grooten nood. Tcrwillo van de aarde, van don mensch, lorwille van God, mag de vraag gesteld worden: wat is de hernel? niet: wat is het hemdtevtótt? "Wat vil het woord hemel zeggen? Som migen zoggenliemel is geen plaats, maar oen toestand van vrede. De Bijbel ontkent niet dat bet erin toe stand van vrede is, doch deze uitdruk king vindt liij te zwak. Want do hemel is geen begrip van vredige rust, integen deel daarin is actie, verkeer en gemeen schap, oen volmaakte gemeenscliap van geesten, dragers der algeheel vernieuwde menseliheid in liet Woord van God. Om te veten-vat de hernel is beschou wen we zijn historie, die in oen tristvarm in drie fasen, verbonden is aan do aarde. Op deze aarde is de strijd der geeste lijke machten van hel en hemel. Do machten der hel zijn plaatselijk, doch liet hoofd kwartier der liemelscbo macht, de troon van God, is ook plaatselijk ün wel omdat dc troon Gods hoort bij de Schep ping. Hij staat in de Schepping en moet een onderdeel van dezo Schepping zijn. Do hemel behoort dus bij een geschapen wereld, dio trappen van glorie, vain macht, wijsheid', rijkdom en heerlijkheid kent, welke God haar gegeven heeft. De hemel nu, als de plaats van Gods troon, is dan het snijpunt van allo wegen van Gods heerlijkheid, die de wereld kent, en als zoodanig staat de troon Goos dus in het brandpunt van Zijn heerlijkheid. Een brandpunt is lichter dan alle an lore punten en liet is er ook warmer, omdat alle stralen van de lens daarop gocoin eentreerd' worden. In dit licht gezien, moet er oen plaats in do Schepping zijn, die warmer en lich ter is dan welke andere ook. Dit punt, het loost dor momenteel© samenkomst, heeft geen onkel andere toevoeging van licht, heerlijkheid o£ glorie noodig. Het is immers het brandpunt, de samentrekking van alle heerlijkheid'. 'Alzoo behoeft God' dus niets aan de genade en. aan de heer- lij kheid toe te voegen. 'Al do schatten van deze Schopping liggen dus klaar om op God's oogenbhk in het brandpunt samen getrokken te worden tot een grooto mach tige rust. Alle uitverkorenen zullen sa menkomen in dat punt on zoo gaat de Schepping over in de laatste fase van den hemel, zonder toevoeging of wegla ting. Dit is liet eindpunt van ons denken. Ook de hemel heeft zijn geschiedenis. Hij is een stuk Schepping en daarom heeft hij zijn historie en na den jomgstem dag zal zijn laatste of dord ingaan. In don beginne schiep God h ,,io. en aarde. Dit was d'e aanvang, de eerste fase van d'en hemel, God on schepsel zouden altijd onder scheiden en nooit gescheiden zijn, aldus had God van den aanvang af bepaald. En daarom is er geen plek waar het verschil tusschen God en do schepselen zoo vol maakt on scherp zal zijn als in don he mel. Juist het afstand-zien en -voelen tus schen Vader en Kind, maakt de zaligheid zoo groot en diep. Daarom zal in het brand punt, ook het brandpunt van do liefde, do ge meenschap met God het innigst en toch de afstand het scherpst zij'n. Op het oogen- blik dat de wereld ging sidderen, maakte God het onderscheid, tins do verhouding van Vader fot Kind en vestigde Ilij Zijn troon Do ontwikkeling van de bevestiging ging buigzaam en op eon oogenblik, dreigden) hemel en aarde zelfs onder te gaan» Toen kwam Jezus Christus, die beide, hemel en aarde redde. Jezus Christus vervolmaakte dus het, onderscheid en tevens de waarborg voor 'den liemel. Rij Jezus' hellevaart hebben hemel en aarde op het spel gestaan, mnanr na Zijn opstanding ging de liemel voort zijn heer lijkheid' te voltooien. Ilij trad de tweedo fase in. En wanneer de tijd daar is, zal God zeggenwe gaan oyer van het worden naar liet zijn. Dm zal deliemel overgaan van zijn historisch tijdperk naar het eeuwige vaste, do tierde fase. Dan zal do wereld overgaan in al haar graduaties en in al haar krachten en vermogens en met ai haar glorie in oen heerlijken volmaakten slaaf, een slaat, waarin alles voldragen en tot rust zal zijn gekomen. Dan zal er een „schepselverbintenis" op gaan tot God, een gemeenscha» der gees ten en in da^ tijdpunt zulten alle schatten der wereld zich verbinden in het brand punt en opgaan tot Goh Er zal niets aan toegevoegd of verminden! worden, Dc herinnering zal blijven en er zal een gedenken zijn aan liet bloed dat het Lam vergoten heeft ter verkrijging van deze zaligheid. Er zal een gelenken zij'n ara de zonde, die Jezus Christ us op zich nam. Er zal geen zien door God heen zijn, geen indenting naar de karakters, doch er zal een vraag naar onze intensiviteit zijn. Er zullen trappen van onderscheiding zijn, dorii er zal geen jalouzie lieorschen, omdat God uitverkoos. Wnt hier vroeg afbrak, zal dan in was dom vol zijn. Uit de chaos der zonden zal dan de kosmos der heerlijkheid ver rijzen. Voor dozo wetenschap n.b, dat dezo aarde dezelfde grondged iclde licefl als de lie mei, moeten we God uit den grond van ons hart danken. Ds. C. Vonk dankte prof. Schilder voor zijn rede, wekte op om de vereoniging Calvijn te steunen on sloot de bijeenkomst op dc gebruikelijke wijze, Een irannicbat. De R. E. 'X. werd gisteravond in den Rotterdamsclien raad: ecu „smanekind" ge noemd. Inderdaad beeft de gemeente Rollerüam nog weinig plezier van tiaar jongste bedrijf beleefd. Er zijn na het overnemen van liet bedrijf millioencn voor nieu'vv materiaal uitgegeven en volgens den burgemeester, den lieer P. Droogleevor Fortuijn, is de toestand thans bijna onhoudbaar geworden, daar de R. E T. een verlies oplevert van meer dan 2 millioon per jaar. Er is reeds veel gesproken over maat regelen ter verbetering. Zes jaar geleden word een commissie-Baars ingesteld, die zou moeten adviseeren inzake R. E. T. aangelegenheden. Maar tastbaar resultaat heeft die commissie tot heden niet opge leverd. Toen de nood steeds steeg, is in Septem ber van hot vorig jaar een rapport van den directeur der R. E, T. verschenen. Met kracht is toen de zaak aangevat, ooofuren- tie's zijn gehouden,^ verschillend© vaste rar.dsoommissie's hebben de zaak bestu deerd, maar men kon het niet brengen tot een meerderheidsadvics, zoadat B. on AV," geen iron-vast hadden bij het beantwoorden van de vraag: Wat wil dc meerderheid van den raad. Het is nu September 1933 en nog weten B. en AV. van Rotterdam niet, wat xnoet gebeuren. Maar omdat de tekorten angst wekkend stijgen, worden nu en dan par- ticclo wijzigingen gebracht in de exploi tatie; tram- en buslijnen worden opgehe ven, ingekort of soms' samengevoegd en de frequentie verminderd. Daardoor ver minderen wel de \ulgaven voor hot per soneel, waarvan reeds enkele honderden leden zijn. ontslagen, maar ook de inkom sten dalen door de getroffen maatregel cm, zoodat dit veel lijkt op den bekenden vi- cieuzen cirkel. In de gistermiddag gehouden raadsver gadering kwam weer een partieela of inci- donteele maatregel, dio B. cm AV. wilden treffen ten aanzien van de R. E. T. aan de orde, al., om de tramlijnen 11 en 20 op te heffen en een nieuwe lijn 11 in te leggen. Dat voorstel is aanleiding geworden voor een uitvoerig tramdebat, dat ook nog dc avondvergadering werd voortgezet, ~c miner der soe.-dem. fractie, mr. Dom er, verdedigde een motie, waarin B. eft VL worden uitgenoodigd' hun voorstel in- zake lijn 11 on 20 terug to nemen on deft; raad een volledig inzicht to verschaffen! in tie bedrijfspositie van d'e tram on de onder de huidige omstandigheden te vol- gen bedrijfs- en tarievenpolitiek. De leider der liberale fractie, mr. Dutilh, wilde een commissie van 3 raadsleden lx* noemd zien, met den wethouder dor bef- drijven als voorzitter, die den raad zoo spoedig mogelijk, in elk geval binnen drip maanden, rapport zal uitbrengen, eventueel vergezegd van dc pn verband met haa? bevindingen, noodig geoordeelde vooliv 1 stellen. In zijn toelichting zeide de lieer Dutilh, dat de wijuc van voorbereiding van reotf- ganisatie-pianncn tol nu toe gefaald heeft cn om don raad, die toch het hoofd van* 1 de gemeente is, nog oen kans t,a geven 1 te kunnen doen wat tot zijn taak' behoort, i is aanneming van spr.'s voorstel noodig. i De II. E. T.-bussen in Schiedam. De eemgo vrijz. dein. in den Rotter- 1 uajnsöhen raad, dr. Reescr, betoogde, dat net tot de laak van hot coillogo van B en 1 W. behoort me! voorstellen to komen, dia 1 verbetering m den toestand zulten brom Sen- V aarain, vroeg spr. beft men de R'. E 4.-buslijnen in Schiedam niet op, die I Rotterdam per jaar 2 ton kosten. In Schim dam klaagt men over de te groote bussen, i die gebruikt worden. Er ligt nog altijd j een motie van spr., waarin gevraagd wordt de exploitatie van de R. F. T. bussen 1 te Schiedam le staken,-waarop prae-advies zou warden uitgebracht. En nu verschijnt j plotseling in de bladen e'en belicht, dat I B. on AV. van Rotterdam hun ambtgenoo- ten te Schiedam hebben laten weten, voor- j nemens te zijn buslijn M op te heffen eg lijn L in te korten. Is dat hot prae- advies op spr.'s motie'? Of moet deze meder deeling als een vooi'loopig jirae-advies wor- den beschouwd? Naar spr.'s meening kan dc heelo bus-exploitatie in Schiedam be- ter opgeheven worden; hij heeft altijd gel" waarschuwd tegen dat experiment en mt blijkt men in Sliiedam idct op do R. E. bussen gesteld te zijn. Alen heeft daap gevraagd om lichtere bussen en het doet spr. genoegen, dat B. en AV. thans van plan zijn te Schiedam allhans lichtere Ifusf- 1 son in gebruik te nemen, ofschoon de's directeur dor R. E. T. altijd heeft go- 1 zegdeen lichtere bus past niet in mijn systeem. Alleen blijft nog de vraag epen, wanneer de lichtere bussen zullen worden aange schaft. Gaarne wil spr. weten, hoeveel materiaal' thans werkloos in de remises staat; door aanneming van het voorstel van B. en AA' inzake lijn 11 en 20 komen weer 4 h 5 wagens binten bedrijf. Tenslotte dient spr, een mo'ie in, waar in B. en AV. worden iiilgenoodigd' hun voorstel terug to nemen en zo,» spoedig mogelijk met voordellen te komen, waar; door het grooto tekort op do exploitatie der 11. E. T. verminderd, zoo mogelijk zal worden opgeheven. Deskundigen. De heer Dicmer (a r.) zeide, dat cien wethouder voor dc bedrijven in een gee meenie als Rotterdam de bedrijven niet meer kan overzien. Niemand in den raad' weel de oplossing cn daarom moet het advies gevraagd worden van deskundigen^ clio dus geen politiek verleden lubben »:-ft geheel vrij staan tegenover het vraagstuk en dan moeten B. en AV. met een voor- stel hij den raad komen. De adviseurs van de gemeente hebben zich in liet verleden meermalen gruwelijk vergist. Er is een drijven geweest naar annexatie, maar daarvan is men te Rot terdam en in Den Haag teruggekomen. Eerst over 20 a 30 jaar zal de grens van uit breiding van Rotterdam bereikt zij'n en' dan zal de gemeente 7 h 800.000 inwo ners tellen, terwijl destijds de annexic»- nibten spraken van een stad van 1 A iy.t miliioen. En op grond van die foif- ticve verwachtingen heeft men planum ge bouwd. - 1 De lieer mr. Baars (r.k.) wees er op, dat het vorig college, waarin do soc.-dem. oen niet onbelangrijken invloed hadden dei hoer De Zeeuw was wethouder der bedrij ven met dure tramplannen ziy'n gökomen', zoadat de soc.-dem. niet in de eerste plaats) geroepen z'ijn tot critiek in deze. Cijfers. De heer Ilanemaaijer (a.r.), wethouder der bedrijven, gaf enkele interessante dijk j fers: do reorganisatie van lijn it on 20 zal het tekort met f 60,000 verminderen; in 3 jaar is lO'/o m'iilioen in het trambedrijf gestoken. I Jn 1931 was het tekort geraamd top 3 ton en het werd 1% miliioen; de gewijzigde exploitatie van de R. Et T. buslijnen i.n Schiedam zal het tekort ,op do exploitatie! met fSO.COC) moeten vermindoren; in eein jaar is het aanla! uitgegeven rijwïelbelasting plaatjes to Rotterdam geslegen mof 20.000, wal weer vele malen 20 000 trampassagiers minder bclcokent. Rotterdam kan thans niet meer geld in do R. E. T. steken, zoadat een Wijziging van do verhouding tusschen tram en bus niet mogelijk is. 1 De motie Donker, werd, nadat wethouder Ilanemaaijer die onaannemelijk hul ver klaard verworpen mot 24 tegen 17 stommen. liet eerste deel van d|o motie-Re-escr, waarin B. en AV. worden uitgoriaodigJ' hun 1 voioi. tel inzake lijn 11 en 20 terug te nb- men, werd aangenomen met 21 togen 20 stemmen. De heer Ilanemaaijer merkte op, dat over liet tweede deel van de molie-Rroser, waar in plannen worden gevraagd van B en Wi om tot vermindering van hot tekoit te ko men ,niet behoeft te worden gestemd; wat gevraagd wordt, heeft altijd in de bedoeling van. R. en AV'. gelegen.

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2