STADSNIEUWS. die aan het ontwerp kleven, ervoor zal stemmen. De heer Zijlstra (a.-r.) betreurt de op heffing der rechtbank te Winschoten. Lie ver had spr. nog het oude ontwerp gehand haafd gezien, De heer v. Dis (s.-g.) zegt, dat oorspron kelijk vier protestantsche rechtbanken wer den opgeheven. Aan dit bezwaar is tege moet gekomen, maar de bezwaren ten aan zien van het platteland zijn onverzwakt gebleven. Nadat minister Vaar Seliaik zijn verlieu gemis er over uitgesproken liad1, dat men de innerlijke merites van liet ontwerp heeft erkend en verder do toezegging gedaan had', dat hij iz.t. een voorstel betreffende gcheele reorganisatie van het competentie- element zal voorleggen, werd het voor stel z.h.s. aangenomen met aanteekening dat de hoer Van Dis tegen is. Do Kamer komt 7 Nov. a.s. weer bijeen. Wijziging grens Rotterdam-Schiedam. Geen bezwaren. Aan het verslag der Tweede Kamer in zake het wetsontwerp wijziging van de grens tussehen de gemeenten Rotterdam en Schiedam, ontleent het „Vad.", dat te gen den inhoud van dit wetsontwerp geen bezwaren werden ingebracht. Wel merk ten eenige leden op, dat de overeenkomst tussehen Rotterdam en Schiedam reeds zeer goruimen tijd geleden gesloten is en dat de indiening van het wetsontwerp eerst veel later heeft plaats gevonden. Een zelfde klacht geldt ten opzichte van soort gelijke wetsontwerpen, waardoor belangheb benden langen lijd in onzekerheid blijven. Deze leden vroegen waaraan in dit geval do vertraging bij het indienen van hel wets ontwerp te wijten is. Miniatuur wereldstad. In de zaal Excelsior. Als arbeider op een stroocartonfabriek te Iloogezond zag de heer H. T. Hui/inga den geheeten dag machinedeelen bewogen. 5)oor die mechanische bewegingen werd 3flj gefascineerd en ofschoon hij op de fabriek 12 uur per dag haal moest wer ken had hij toch nog lust thuis te kuub een en een gebouw met verscheidene ver diepingen in elkaar te zotten, waarin, veel beweging en leven was, Zeven jaar heeft de heer Huizinga met groote handigheid en onverflauwden ijver aan dit eerste huis gebouwd. In 1914 was het klaar. Toen is hij verder gegaan en in Vejji- dam, waar hij zich later vestigde, beeft hij zijn arbeid voortgezet. Met do invoering van den S-urigen werkdag krees de heer Huizinga mog meer tijd' ter beschikking en de miniatuurstad groeide -Onder zijn han den tot een complex, dat 9 bij 2 M. be slaat. Er draait een molen, een oudonvetsche scheepswerf is in vol bedrijf; er is in de straten van de stad een vrij druk verkeer' van tram, fietsers ea wandelaars; in een kanaal vaart een schip en een brugwach ter opent bij de nadering van de „Julia na" de brag; er is een smidse, een meu belfabriek. een zaagmolen, een station, een muzickball, enz. En alles beweegt! Een geweldige dosis geduld en vinding rijkheid is noodig geweest om dit alles te maken De miniatuurstad is opgesteld in de zaal Excelsior, achter café de Amstelbron. Tot en met 1 November is het complex eiken dag te bezichtigen. Door Palestina. Lezing voor iWijk II der Ned. Herv. gemeente. De wijkvereeniging van Wijk II der Ned. Heiv. gemeente heeft gisteravond het sei zoen geopend met een druk bezochte bijeenkomst in de Westerkerk. Ds. J, W. Tonsbeek opende op de gebruikelijke wijze de vergadering mpt ge bed1 en het lezen van een Schriftgedeelte. De heer B. Mastenbroek, directeur van de Koningin Wilbelmina Kweekschool te Rotterdam, heeft bij een serie lichtbeel den verteld van het Heilige Land. Hij be gon met de steden van Galilea, voerde de aanwezigen naar Joppe en do ruïne van Kapemaim, langs de Zee van Gali lea, waar Jezus veel vertoefde, liet den Carmel en de Tabor zien en de Doode Zee, om te eindigen vóór de Damascus- poort van Jeruzalem. Ds. Tonsbeek heeft namens alle aan wezigen den heer Mastenbroek dank ge bracht voor zijn interessante, van zeer veel Bijbelkennis getuigende voordracht. Tevens dankte ds. Tonsbeek de fir ma Van Nelle en de familie Rakkert voor hun medewerking. Ons nieuwe feuilleton. We beginnen morgen met een nieuw feuilleton: Haar avonturier, een roman van G. P. Pakker. Het is een avonturenroman uit den der tigjarigen oorlog, een roman de cape et d' épée; de achtergrond is historisch, maar het onderwerp is niet do gods-liensikrijg. Wnllenstein is als opperbevelhebber der keizerlijke troepen afgetreden, maar overal in het Duitsche rijk heeft hij zijn vertrou welingen, die hem op do hoogte houden en waaruit hij als goed wiskunstenaar zijn kansen berekent. „Haar avonturier" is de geschiedenis van een dezer agenten, kapitein Saxon, een Nederlander. Aanrijding. Gistermiddag is op het Beursplein te Rotterdam do 64-jarige schipper A. Roe lof s van hier bij het oversteken door den 17-jarigen wielrijder N. S. aangere den. Per auto van den G.G.D. is de oude man met een hersenschudding naar het rieken huis aan den Geo) sin gel vervoerd' en daar opgenomen. De malaise in het huweïijk. Rede ds. G. van Duinen. Gisteravond hoeft ds. G. van Duinen, die zes jaren geleden als predikant de Geref. Keik hier ter stede gediend heeft en tlians ais legerpredika.nl in Ned.-lndie met eenige maanden verlof hier te lande vertoeft, voor de Geref Manucnvercon. „Calvijn", in de Julianakerk ecu rede ge houden, getiteld: De malaise in het hu welijk. De kerk was geheel gevuld, toen de hoor C. v a n W ij k, 2de voorzitter van „Calvijn", de bijeenkomst opende met het laten zingen van Ps. 834, voorlezing van Ps. 138, gebed en een kort woonl van welkom, m het bizonder tot ds. Van Duinen Spr. hoopt, dat het oen leerrijke avond zal worden, vooral daar het onder werp van ds. Van Duinen, naar den titel genomen, zeer interessant belooft to wor den en nog vele vragen bij ons doet rij zen, welke de spreker straks zeer waar schijnlijk zal beantwoorden Na gemeenschappelijk psalmgezang ver kreeg ds Van Duinen het woord voor liet uitspreken van zijn rede. Spr. wees er op, dat men over het algemeen het onderwerphuwelijk, te kiesch acht om dit in het openbaar te bespreken. Ongetwijfeld is dil zoo, doch de omstandigheden in het huwelijk kun nen zoo'n algemeenen vorm aangenomen hebben, dat het noodzakelijk is deze te bespreken. Er heerscht in het huwelijksleven groote nood; er heerscht malaise in het huwe lijksleven van duizenden en nog eens dui zenden. Het kraakt van alle kanten in het huwelijksleven. Het morcein peil is diep gezonken. Door aller'ei verkeerde in lichtingen verkankert men tevens het hu welijksleven en als Christenen moeten wij m dit debat over het huwelijk" een po sitief woord spreken, ais menschen die diop doordrongen zijn van den zegen van een goed, gelukkig en stevig gefundeerd huwelijk De vraag is nuwaar bestaat de ma laise in het huwelijk uit; waar is de ver houding van man tot vrouw kapot? Het begin van deze malaise is te vin den niet in het huwelijk, doch reeds voor het huwelijk Het is voor vele jonge men schen zeer moeilijk om tot de geluksver- houding in het huwelijk te komen, om dat zij reeds in hun prille jeugd hun leven bedierven. Van zelf komen wc dus op het vraagstuk van het bnd, van de jeugd, die steeds meer verwildert. Spr. haalde eenige voorbee'dan u't Ame rika aan, daarbij wijzende op de immo raliteit van Lindsay's leer en het jeugdige moederschap van de hedendaagsche Rus-I- sche meisjes, die reeds op 12-jarigen leef tijd moeder worden. Ook in de West Euro- -peesche landen is het treurig gesteld. .De geslachtsomgang van jongens en meisjes neemt in ernstige mate toe, zelfs bij jon gens en meisjes uit z.g. nette gezinnen, waarvan de dochters niet zelden b.v. des nachts om 4 uur ongechapeconneerd van feestjes thuis komen, of in gemengde jeugd kampen, vaak zonder voldoende toezicht, hun vacantie doorbrengen. D"t zijn allemaal gelegenheden, welke de gevaren voor de jonge vrouw nog verdubbelen! In Nederland worden jaarlijks 3000 on gehuwde vrouwen moeder, aldus lezen we in de statistieken. En het is juist de vrouw, die op drift geraakt is. Dit is wel bet verschrikkelijkste, aangezien velen blijvend ongeschikt worden voor een geluk kig huwelijksleven. Hier ligt het begin van de malaise in het huwelijk En dan worden er nog boeken uitgegeven als dat van het echtpaar Wi- baut. Hoe kan er met zulk voos materiaal een huwelijk worden opgebouwd? Het men schen, waarvan Henr, Roland Holst zegt, dat zij slechts voor zingenot leven. liet voornaamste in het huwelijk, het kind, wat komt daar van terecht? En wat van het beste: het huwelijksgeluk? Het huwelijksgeluk wordt verscheurd door gestolen genot. En hoe staat het met de echt-cheïd.ngen Er mislukken meer echt scheidingen dan dat er slechte huwelijker worden gesloten. In deze fijne draden zit de oorzaak van de huwelijks-malaise, waar door tevens de opvoeding van het kind geknakt wordt. Hoe komt dat alles nu, zoo vraagt men zich af. De oorlog is hiervan de ooTzaak, zeg gen velen. Volgens spr. heeft de oorlog deze zeden verwildering verhaast, doch niet veroor zaakt. Zonder oorlog was zij toch gekomen, misschien 20 jaar later. De (Lepere oorzaak zit hierin, dat ook op sociaal en maatschappelijk gebied ma laise heerscht. Ve'ke jongeman kan tegenwoordig voor zijn 30c jaar trouwen? En wie kan tegen- woord,g een groot gezin onderhouden en opvoeden? Wij allen staan daardoor in zwaren strijd. Vooral de geest van dezen tijd demorali seert de tegenwoordige samenleving. De techniseering op alle gebied van den ar beid maakt de mensch van binnen kapot Hij wil na afloop van zijn werk verstrooiing hebben, afleiding en hij grijpt naar zin genot. Maar nog dieper gaande, vinden we de oorzaak in" het hart, waar de zaak kapot is. De verhouding tussehen lichaam en H.TH.van der VLERK KORTE DAM 6 TELEF. 69595 ziel is kapot. L'iefde bestaat er dan niet meer. Het wordt een bevrediging dor zin nen." Ook de verhouding tussehen individu en gemeenschap is kapot. liet egoïsme spcolt hierin de hoofdrol. Een ieder heeft recht op geluk en genot, zoo zegt men. Terwijl het gelukk'go huwelijk juist het offer vraagt, wil men zijn eigen geluk plukken, daarbij het geluk van anderen vertrappend en vciwoestcnd. En als voornaamste punt zou spr. wil len noemen dat de verhouding tussehen mensch en God kapot is. Dat is do groot ste oorzaak van de huwelijks-malaise. Slechts in God "indt het huwelijk zijn lust. Hij is liet herstel van het geschon den huwelijksleven, Hij, D e eens zeido: wie zonder zonde is, werpc den eersten steen en tot de zondares: ga heen en zon dig niet meer. Na samenzang van Ps. 8G6, sloot ds. Van Duinen de samenkomst met dank zegging De carrier-acrobaat. ,Jal!" schreeuwde de jongen, hard en kort en verdween in de Maas. Hij was op het Hoofdplein ton aan- schouwe van een klein publiek daar toevallig bijeen bezig acrobatische toe ren op "een carrier te verloonen. Een gratis vooi steil ingl Korte bochten nam jiij feilloos en achter uit rijden dat hij koni Met een vaartje ging het op een oogen- blik achteruit, de toeschouwers hielden bun hart vast en toen gebomde liet 1 Een pet dteef later op het waLer; in het koele nat van de 3laas waren ver dwenen de carrier op de 19 jarige W. d© R, tlio er even te voren op gezeten had. Men staarde naar de kringen, die wijd uit cirkelden. En een eind verder dook plotseling ©en hoofd' op, dal met het bij- behooiend lichaam snel afdreef. Een haak werd den mislukten acrobaat van de sleepboot Koolhaven, d;e aan het Hoofd lag, toegestoken en het volgend oogenblik stond de drenkeling op het dek van de sleepboot De carrier kwam niet weer boven en zonder die wilde de R. aanvankelijk niet naar huis. Hij nam echter den goeden raad ter harte en begaf zich naar de Pendrechtschestraat, waar hij droge klee- ren aan trok en toen gezwind weer naar het Hoofd terug, keerde, om getuige te zijn, dat de carrier van den bodem van de Maas werd opgehaald. Wie heeft een schrijfmachine over? De voorzatter vau het Plaatselijk Crisis- comité verzoekt ons mede to doelen-, dat het bureau van het conn té dringend be>- hoefto heeft aaR oen schrijfmachine, d'aar de aanwezige machine vernieten is. Indien iemand een nog bruikbare ma chine aan hot Plaatselijk Comité zou wil len afstaan, zou dat zeer op prijs worden gesteld. Hef bureau (gevestigd' Lange Nieuw straat 119 en aangesloten onder telefoonnummer 6S297) zal gaarne het ""bericht ontvangen, dat het een schrijfmachine in ontvangst mag nemen. Zegels op dienslstukken. De minister van bimnenlandsche zaken heeft een* circulaire aan de gemeentebe sturen gezonden .betreffende zegels op dienststukken. Deze circulaire luidt als volgt: Het geval heeft zich voorgedaan, dat een door een gemeentebestuur vers'trekta retourenvcloppe ter inzending van de ken nisgeving (door middel van do z.gin. indi vidueels kaarten) bedoeld bij art."" 9 lid 2 van het werkloosheidsbesluit 1917 werd terugontvangen voorzien van een zegel uitgaande van do S.D.A.P. en N.V.V. in zake de boycott van Duitsche waren. Het behoeft geen betoog, dat hot op plakken van zegels als bier bedoeld op dienststukken niet is toegestaan. Ik verzoek u er -oip toe te zien, dat dit niet geschiedt en dienststukken voorzien van zulke zegels to weigeren. f Tooncelvcr. Nut en Ontspanning. Van de netto-opbrengst van den tooned- avond, die Zaterdag jl. in gebouw Een dracht word gegeven door de tooneelvcr- eeniging Nut en Ontspanning, werd een gedeelte afgedragen aan de Vereeniging tot bestrijd ng der tuberculose. pc „Nevo". Dinsdag*"u.s. zal in liet Volkskoffiehuis aan do Lange Haven een vergadering wor den gehouden van de „Nevo", een orga nisatie, die een „Nederlandsche Voiksge- meenscliap" wil stichten, om „strijd te voe ren voor een betere maatschappij", los van alle politieke partijen. Politienieuws. Gisteravond reed de wielrijder H. T. met zijn fiets tegen een autobus van Wil ton, die in de Oranjestraat deel uitmaakte van een verkeorsfile. Het achterlicht van., de auto werd beschadigd. Prooesverbaal is opgemaakt. Begrafenis J. Stegman. Op de algemcetno begraafplaats is heden middag ter aarde besteld het stoffelijk over schot van wijlen den hoer J. Stegman, die eenige 1 O-tallen jaren in hot vereeui- gi'ngsleven van Schiedam een vooraanstaan de jdaats heeft ingenomen. Op de begraafplaats waren o.a. aanwe zig de heeren II'. Wieke - m voorzitter van den Prot. Ghr. B. b., P-ij boer, (namens Patrimonium; de lucre:i v. dl Tempel, A. van Pelt dn P. Droppert na mens de Veraetniging Volkshuisvesting; Th. Plu ij m en N. J. van der Kraan, resp. voorzatter en secretaris van den Nod: dir. Bond' van Personeel in publiekeindienst; E. Kocxpmans, bestuurslid van de Ooöp. D.E.S.; M. A. van Leeuw, rice-voorzitter vau de reeds lang ontbonden vereeniging van personeel aan G.W. „Ons Belang"; A. Bubhcrman, bestuurslid' van do Vereen, Do Ambachtsschool en oud-chef van den overledene en tal van vrienden en belang stellenden. De kist rierd door twee bloemstukken gedekt, waarbij één van do Vereeniging Volkshuisvesting. Aan do geopende groeve sprak ds. C. Vonk, die ook reeds ten slerfliuize woor den van troost tot de familie had genolit. Do groote schare aanwezigen vertelt spr., dat de overledene in het plaatselijk leven van Schiedam een breede plaats lieeft in genomen. Menige gave hoeft hem gesierd en door God werd hij gesteld tot drager van de Chr. beginselen. Ilij was een trouw dienstknecht des Heeron. Als men vraagt: Hoe is bet einde ge- -weest van dezen verdlens'eiijkrn man, dan kan geantwoord worden: Aan hem is be vestigd het woord, dat de rechtvaardige nauwelijks zalig wordt I Met voel moeite en strijd heeft do over ledene den laatsien tijd te kampen ge had en de aard van zijn krankheid bracht mee, dat hij een zwaar sterfbed had. Maar spr. meent stellig, dat God zijn ziel heeft De rechtvaardige wordt nauwelijks, d.w.z. met moeite ,en veel strijd', zalig. Doch we hebben een eeuwig en trouw God. Een schoonzoon, de heer L. Stol te, sprak namens de kinderen. Eenvoud is het kenmerk van liet ware! Dat was op den overledene van toepassing Deze had een voortreffelijke lc-venswnnde! en als men dan diens verschrikkelijk lijden zag, vroeg men wel eens: Waarom? Maar ondanks dat lijdcu was hij nooit opstandig Wat de overledene voor zijn familie is geweest kan niet gezegd worden; zij zal 'trachten zijn voetsporen te volgen. Een bizonderen groet bracht spr. den. doode namens den eeaigen zoon, die in Indie 'verlooft. De lieer Al. A van Leeuwen bracht den oierledene dank voor al liet goede dat hij heeft verricht; hij was een trouw en hulpvaardig vriend. De heer L. Stol te dankte ten slotte voor de belangstelling. Tentoonstelling Wereldbibliotheek. Studiezaal Openbare Leeszaal. Hedenavond half acht wordt voor het publiek opengesteld1 de boiekenlontoomsteiL- ling van de Wereldbibliotheek te Amster dam, die gehouden wordt in de studiezaal van de Openbare Leeszaal aan de Lange Haven. Alle uitgaven van do W. B., voor zoo ver zij niet uitverkocht zijn, worden daar geëxposeerd'. Hot publiek krijgt dus oen algemeen overzicht van de produclie dezer uitgeverij en kan tegelijkertijd een ko.ize maken en bestellingen opgeven, zoowel op het be kende „jaar abonnement", als op liet abon nement „vrije keuze". Behalve boeken is ook een co'lectie ex- libris te bewonderen. Deze is geplaatst aan eet: der wanden tussehen de practi- sehe boekenkastjes, die door de \V. B. eveneens worden geleverd. De tentoonstelling wordt opgeluisterd door een aantal lithografieën van Vain (Meurs, terwijl een draaiende globe aan liet einde wam de zaai hot werk van do AV. B. symboÜseerd. Schied. postiluivenvcrccniging. Do Schiedamsche postduivenvereeniging organiseert een africlitingsconcours oven drie vluchten, t.w. naar Gouda, Woerden en Bilthoven. Er wordt met hok opmeting gevlogen. Inkorven Zaterdag van 3.30—5 uur. A. 26 Oct. Musis Sacrum, 8 uur. Chr. Dames koor .-ZangSust. Uitvoering. Oct. Irene, half 8. Propaganda-aVcaiöi Ned. Herv. Jeugdvereen. op G. G^ Spreker C. Vermaas: Als 't (jp aan komt. Rotterdam, v. d. Tivoli-Schouwburg, 8.15 uur (Zondag ook 2 u,). Residentie Operette. Vagebond Koning. Heden e. OMLIGGENDE GEMEENTEN. A G E N D Schiedam. Pandora, Hoogstraat. Nagana. Billy the Kid. 25 Oct Gebouw Chr. Soc. Bclaagem, 8 u. Ned'. Vereen, van Ghr, Kantoor- en Handelsbedienden. Spreker Hi J. Vermeulen: „De mood' der han delsreizigers en hum kracht". 25 Oct. Vereenigingslokaal, 8 uur. Evan gelische Maatschappij Ds. Van HoogenliuijzeDe taak en do schoonheid van het Pxotestantis- me. 25 Oct. Openb. Leeszaal en Bibliotheek, half 8 tot half 10. Wereldbiblio theek-tentoonstelling. 25 Oct. Gebouw Chr. Soc. Belangen, 8 uur. Patrimonium. W. A. 3. Dal- maijer: Het beginsel der sociaal democratie. 26 Oct. Bijgebouw Kerk Ned', Prot. Rond', 8 uur, 2e lezing V.ttJ.B. Mej. M. Levy: Verhouding Godsvolk-Staats- vodk. 26 en 27 Oct. Openb. Leeszaal en Biblio theek 3—5 en half 8 tot half 10. jWereldbibliotheek-tmtoonstóUing. VLAARBINGEN. Haringvisschcrij. Gisteren werd aan den afslag betaald! voor Volleharing Zuid' van f8.tot f 8,20; Ylo haring Zuid van f7.70 tot f7.80; Stent haring van f6,10 tot f6.20 en Volle har ring Eng. Wal van f9.90 tot f 10. Binnengekomen waren de VU 20 met 35; last; de SCII 264 met 25 last en de KW 57 met 29 last haring. Vulcaauhavett, In de Vulcaanhavcn is binnengekomen' het s.s. Ellen mot 330 Ion soja olie. Arbeidersontwikkeling. In samenwerking met heb'Religieus So cialistisch Verbond; afd. Rotterdam, be legt het Instituut voor Arbeidersontwik keling a.s. Zondagavond om 8 uur in dó muziekzaal van liet Volksgobouw eon bij eenkomst met ds. Mispclblom Beyer als spreker. Het in te leiden onderwerp is ge titeldLeider en Leiding; de heer P, Pols zal declameeren. 1 Het orgel in de Groote Kerk, Teneinde de voorgenomen restauratie! van het orgel in de Groote Kerk te kun nen doen plaats hebben, is op iritnoorügingl van kerkvoogden oesi vijftal gemeente-le den, Ti.l. de heeren L. T. van li ree, C. valnt der Burg Hzn., C. C. Fröger, G. de Graaf en II. K. van Minnen, bereid gevonden een' commissie te vormen, die zal trachten dö benoodigde gelden voor dat doel hijeen ta brengen. Waar mort dat heen? Gisteravond werden uit de kleedkamer van de Turnzaal een vijftal porteinonnaics vermist mot een totalen inhoud' van onge veer 6 gulden. Hiervan werd bij de po litie aangifte gedaan, die hiervoor heeft aangehouden het 13-jarig meisje P, van D„ dat zich kort geleden ook aan rijwiel diefstallen heeft schuldig gemaakt. Zij be kende haar daad en het bleek, dat reeds een deel van het geld in snoeperij was omgezet; liet restant werd in een bed bij liaar grootmoeder gevonden. Kunst en Wetenschap. Jac. Urlus. Wij vernemen dat de zanger, die heer Jao. Urlus, nip liet oogenbhk in liet SL Elisaleilr/ïekenlniis te Loden wordt voor-' pleegd. llïj moet twee operatics oudergaan, waarvan de eerste reeds heeft plaats ger had. De toestand van den heer Urius is naar omslandigheden goed RECHTSZAKEN. Verduistering van kerkelijke lecningcn. Het Ilaagsche hof heeft vanmorgen ar rest gewezen in de zaak tegen den 41-jari- gen bankier J. Leenes, thans gedetineerd!, die door de rechtbank ter zake van ver duistering ten nadeele van eenige buiien- ianüsche kerkelijke leerlingen, is veroor deeld tot D/a jaar gevangenisstraf met af trek van 3 maanden voorarrest. Het hof Opnieuw rechtdoende, veroor deelde verd. tot V/$ jaar gevangenisstraf, met aftrek van zes maanden proven lief. BINNENLAND. K. N. A. C. Resultaten veilighcidswceb. Thans zijln de cijfers uitgewerkt van het bezoek aan. de Veiligheidslaain van de K.N.A.C. te 's-Gravenhage, Gebleken is diaifc 2314 van de gekeurde wagens uit Dein Haag of andere plaatsen in Zuid-Holland afkomstig waren en slechts 220 uit dd overige provincies. Maandag 16 October, den eersten köu- ringsdag meldden er zich 276 aan, waar van 133 d >n wimpel verkregen en 143 moesten werden afgewezen. Den tweeden dag waren er resp. 333 ('204 en 129). den. derden dag 416 (284 en 132), den vier den dag 458 (297 en 161), den vijfden dag 484 (345 en 139) en, Zaterdag, den laat- sten dag 567 (-104 en 163). Technisch waren de resultaten als volgt: Rjemmon 2144 goal en 390 slecht; rem pedaal 2492 en 42; handrem 2513 «M 21- banden 2151 en 383; speting stuur wiel 2505 en 29; richtingaanwijzers 2395 on 139; achteruitkijkspiegel 7513 en 2l!j signaal 2529 en 5; Tuitenwissckcr 2515 en 19koplampen, stalnd' van de rochtórlamp 2090 en 464; idem valn de linkerlamp 2251 en 283; idem brandpunt R 2214 en 320; L, 2238 en 296; vol licht 2472 effll 62; gedimd' licht 2457 en 77; stoplichU 2337 en 197; Snummorverlichting 2510 en 24; stad'slarnpen 2522 era 12; wielstainö (matig 45) 2336 en 152. Onderncincrsraad voor Ncd. Indië. Naar wij vernemen, zal mot ingang van 1 November als voorzitter van den onder- nemersraad' voor Ned. indië optreden, do heer Ch. J. I. M. Welter, oud-minister van koloniën en oud-vioe-president vaaji den Raad van. Nedi. Indië. Do hoor Web ter volgt ir. Kalff, den tegenwoordigenl minister valra waterstaat, cp. GEDIPLOMEERD UURWERKMAKER 26 o

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2