1000 WINTER MANTELS 14» 19" 24» 29» 39* 49» Radioprogramma's. Geneeskundige brieven. Rhythme. „Ta tien beginne was de rhythmus Tot deze eigenaardige slotsom kwam in dertijd een, naar ik meen Duitsch, schrij ver na een verb an doling over den alge- meenen gang van zaken in do natuur. In derdaad ontdekken wij alom een zeker rhythm©, wat volgens bet woordenboek een beweging beteekent, waarin een ze ere regelmaat heerscht In vele gevallen ïg de verk'ajing voor de hand, dikwij s o is zij met zoo gemakkelijk e vin en. wisseling van dag en nacht, v 1 volgende jaargetijden, van zijn rhytlimische verschijnsel©,n, aan ieder bekend en voor ieder begrijpelijk, die eemg inzicht heeft in de draaiing van de aarde om inar as, haar beweging om de zon en den invloed van zon on maan op de zich op aarde bevindende watermassa's Uitgaande van deze gegevens worden zoo vele andere rhythmisohe verschijnselen dui delijk. Het uitsterven der natuur in het na jaar en hare verjonging in het voorjaar vindon wij reeds in de Grieksclie mytho logie in schoone symbolen (Dometcr!) uit gedrukt Het Paasch- en Kerstfeest vindon wij bij vele volken terug als uitingen van dezelfde gedachte, zij het ook menigmaal aan andere voorstollingen, vooral va 1 gods- dienriigen aard, gekoppeld Ook bij het individu zien wij het rhyth- me optreden, deels samenhangend me het boven gezegde, zooals het dikke' wor den van de vacht der pols hagende dieren tegen de nadering van het koude jaar getijde, deels ook onafhankelijk dan an. Wij' willen enkele van den rhytlimische verschijnselen bij den mensch wat nader beschouwen. Het meest typische voorbeeld vinden wij wel in de beweging van het bloed door het lichaam. Dit geschiedt met groote regelmatigheid door de samentrekkingen van het hart, een holte met wanden van spierweefsel Door de samentrekking van dien spierwand kan de holte kleiner wor den, totdat zij haast geheel dichtgeknepen is. Het in de holte bevatte bloed wordt in eert dikke buis gedreven en zoo door het geheele lichaam geperst. Als de hart spier zich nu weer ontspant, kan het bloed niet in het hart terugvloeien omdat in het begin van die dikke buis aörlal een klep zich sluit Maar van een anderen kant vloeit dan nieuw bloed toe, dat op zijn. beurt door een volgende samentrekking wordt weggeperst. Eenvoudiqheidshalvc noemde ik slechts één hartsholle. Feitelijk is d© holte dobbel, maar do gang van za ken is in beide precies dezelfde Alleen brengt de ©ene (linker) helft het bloed door het geheele lichaam Als het van daar in do rechter helft teruggekomen is wordt het vandaar door de longen ge voord om gezuiverd en van nieuwe zuur stof voorzien in het linker hart terug te koeren. Deze rliythmische bewoging ge schiedt van de geboorte tot aan den dool zonder ondei breking, in het begin wat sneller, met het klimmen der jaren wat langzamer, gemiddeld ongeveer 70 maal per minuut Het wordt een aardig reken sommetje om te bepalen, hoe vaak het hait van iemand die 70 jaar is, zich reeds heeft samengetrokken en ook zon der dat sommetje slaat men verbaasd over zulk een prestatie zonder oogcnschijnlijk ooit eens uit te rus(em. Zooals alle spie ren staat ook het hart onder zenuwinvloed. Het hart houdt er echter een apart soort zenuwstelsel op na, dat in den regel on afhankelijk van het verdere zenuwstelsel werkt Slechts een paar lichaamszenuwen loopen naar het hart toe ©n kunnen hier invloed uitoefenen, de oene van versnel lenden, de andere van remmenden aard. Bij bepaalde hartziekten kan het rhythme verbroken worden. Gelukkig staan den arts verscheidenen middelen ten dienste om dan nuttig in te grijpen. Als het hart niet naar behooren werkt, kan dikwijls met vrucht een bad kuur ondernomen worden. Talrijke bad plaatsen worden dairvoor aanbevolen. De meest beleende zijn wel in Dnitschland Bad-Nauheim en in Frankrijk Rovat. Over de wijze, waarop zulk oen badkuur werkt, zijn de geleerden het nog steeds niet eens. Wel over de bet eekenis van het rustige verblijf in een dergelijk oord waar de over werkte mensch, en dus ook zijn hart, beter tot rast komt dan in eigen omge ving mogelijk is. Daarbij komen dan de koolzuurhoudende baden, waarvan de wer king misschien nog niet in alle onder- doelen verklaard is. Maar hier mag de er varing ook een woordje meespreken. En die is, dat zeer vele patiënten zich na zulk een kuur belangrijk verbeterd gevoe len, nog meer dan door den arts bij onder zoek kan worden vastgesteld. Het valt niet te ontkennen, dat verscheidene patiënten in die plaatsen uit eigen beweging terug komen (er zijn er bij, die hun 25-jarig jubileum vieren) omdat zij telkens zich als verjongd voeten en beter bestand te gen de eischen van hun gewone werk zaamheden. Zij hebben, zooais zij het uit drukken, weer voor een jaar ingehuurd. De menschel ijk© ademhaling vertoonl ook een bepaald rhythme, zij het ook afwij kend van do hartbeweging. Allereerst valt op» dat de ademhaling door den wil kan gewijzigd worden, hetgeen met de hart beweging niet dan in hooge uitzonderings gevallen mogelijk is. In den regel ge schiedt de ademhaling echter ook auto matisch en voor den persoon zelf geheel j ongemerkt. Zij heeft in rust, bijv. gedu-1 rende den slaa,, ongeveer 15 maal per minuut plaats; na inspanning van spie ren wordt het tempo versneld. Zooals be kond mag worden verondersteld, dient de ademhaling om het bloed van nieuwe zuurstof te voorzien en van afgewerkte, nutbelooze gassen, in de eerste plaats kool zuur, te ontlasten. Door samentrekking der ademhalingsspieren wordt de borstkas ver wijd, waardoor de buitenlucht in de lon gen kan dringen. Verslappen de spieren, dan valt de borstkas samen en do longen worden teeg gedrukt. Het hiervoor aoodige spicrenspel wordt beheersoht door een ze nuwgedeelte vau het verlengde merg, dat bij prikkeling door overmaat van koolzuur de spieren doet samentrekken. De gere gelde 1 mbaling is noodzakelijk voor het levensbehoud. Langer dan een paar mi nuten staking doet levensgevaar ontstaan. Aanvankelijk kan dan nog door middel van kunstmatige ademhaling getracht worden, den normalen gang van zaken te herstel len, maar elke seconde verliaging ver hoogt dan hel levensgevaar Een ander rhvthmteoh verschijnsel is de slaap, hoewel de regelmaat hier niet altijd zoo duidelijk is als bij de vorige voorbeelden Slaap is een toestand, waar bij de meeste functies belangrijk vermin derd zijn Bloelsomloop, ademhaling en enkele vegetatieve proeessen ''"pijsverte ring) gaan, zij hot ook in mi n' re mate dan gewoon, door Het zenuwstelsel is wel niet geheel buiten werking, gesteld, maar de gewon-5 bewuste wairncming is opgeheven Onde schrijvers noemden dan ook den slaap den brneler van den dood Na lichamelijke inspanning en ook na ruime voeding ontstaat de neiging tot slaap, fn het dagelijkreh leven heeft men evenwel den slaap meer tot een gewoonte gemaakt Op geregelde tijden gaat men slapen en als die gewoonte er eenmaal is, dan slaapt men rustig in, ook zonder dat men de behoefte er aan duidelijk voel de Evenals de adcmha'ing kan men de neiging tot slaap door den wil onderdruk ken. Aanvankelijk wel langer dan bij de ademhaling het geval is, maar op den lan gen duur gelukt hol loeh niet, weerstand te bieden Ffet .normate proces van insla pen wordt nog al eens gestoord en [alrijk zijn de lijders en lijderessen aan staneloos beid. De arts staat hier voor een moeilijk probleem Zeker, er zijn slaapverwekkende middelen, en bij passende gelegenheden rnnakt hij hiervan een passend gebruik, zooals hij, wanneer het nno lig is, nok van andere vergiften gebruik maakt Mur in het algemeen gesproken, doet hij bet bij de moestal vooikomende slapclooshei I liever niet Zooals ik slapen reeds een gewoonte noemde, zoo is ook bet niet inslapen gemakkelijk een soort gewoonte, die door slaapmiddelen niet gemakkelijk verbreken wordt Begeeft rnen zich een maal op dit dan zijn spoedig hoe langer hoe gre ,ier giften noolig om hof gewenseht effect te bereiken en het mid del wordt erger dan de kwaal Er moet dus naar een ander middel gezocht wor den en gelukkig wordt dit door den lact- vollen huisarts ook meestal gevonden. He laas is dit middel niet met één naam te noemen Door psychischen invloed op den patient, gejiaard met phvsische behande ling, verandering in leefwijze enz, kan veel bereikt weiden, bovenal als de patiënt zelf wil meewerken. II. A. S. BUITENGEWONE VERKOOP Bijzondere Aanbieding l DAMES-PU', L'QVEÜS ||J BINNENLAND. De begrooting van Amsterdam. Belast ingveihooging en loons verlaging. Teneinde de begrooting va'n Amsterdam sluitend te krijgen, moest nog een bedrag van f 71/2 millioen worden gevonden. Er zal een loonsverlaging ingevoerd worden, die f3.8 millioen moet opbrengen. De op centen op de gemeentefondsbelasting wor den opgevoerd tot 100 De oohrongst der belasfingverhooging over 8 maanden van 1931 wordt geraamd op f 1.7 millioen. Het resteorendo bedrag is gevonden door zeer ingrijpende maatregelen, o.a. zullen worden opgeheven het bureau voor be roepskeuze en de quarantaine-inrichting. Voorts zal de tandheelkundige behandeling van de schoolkinderen vervallen, zal het personeel der secretarie worden ingekrom pen, zulten belangrijke bezuinigingen op het onderwijs worden doorgevoerd en zal een tarief op de veeren worden ingesteld. Overheid en ambtenaar. net N. V. V. over het besluit van den ministerraad. Het bestuur van het Nedorlandseh Ver bond van Vakvereonigingen hoeft naar aan leiding van het besluit van deu mmister- ïaad, dat de ambtenaar zich zaf hebben te onthouden van elke openbare actio te gen de overheid en haar beleid, in een brief aan den voorzitter van den minister raad geschreven, dat door dit besluit do rechten en vrilheden dor Ncd'erlandscho rijksambtenaren als staatsburgers in sterke mate aan bandon wordt gelegd. Het meent, dat tot het nemen van zulk erin verstrekken den maatregel g en aanleiding kan zi/n ontleend aar? de practijk en dringt ten slotte aan op intrekking van het besluit. Itottcrdamsch crisiscomité. Na afdragingen aan het Nationaal Ciisis- Lomité, hebben afdeelingon A en B van het Rotterdmnsch Crisiscomité ontvangen resp. f 185 633.11 en f487.016 97. Door bovengenoemd© afdeetingen is uit gegeven resp. f 174.971.49 en 1480447.90. Wcrkloozcnuilkccring tc Botterdam. In de jieiiodo 27 Aug30 Scot, heeft de gemeentelijke dienst van maatschappe lijk hulpbetoon te Rotterdam aan werk loozenuitkeering en onderstand uitgekeerd f 2.106.751 (v. j. f2.114 165), waardoor het sedert 1 Januari tot 30 Sept. uitgekeerde bedrag is gestegen tot £16.771.699 (v. j f 14.979.942), benevens f 419.-161 283 203) aan brandstoffenbijslag. 's Itijks iruuf. De minister van financiën heeft in het gebouw van 's Rijks munt te Utrecht het beheer van de munt overgedragen aan den tot muntmeester benoemden dr. W. J. van Beteren, als opvolger van dr. C. lloitseina. Financieel nieuws. Duitse he scrips. De onderhandelingen tussdien do Ne derlandrelie en Duitsdie gedelegeerden heb ben geleid tot de onderteyikerung ie 's-Gia- venhage van een protocol, op grond waar van do scrips van Nederlatidrehe stliuld- eischers, welke scrips voortvloeien uit coi- poos en andere schuldvorderingen, waar van de vervaldag in hel tweede half jam van 1933 ligt, tot hun volle waarde in va luta getransfereerd worden. Faillissement Scheurleer en Zoonen Te 's-Gravenliage heeft in tegenwoordig heid van ruim honderd personen de veu- ficatievergadering in de faillissementzin van Scheurleer en Zoonen, W. M. Sohoutker en dr. C. W. Lunsingh Scheurleer plaats gevonden Uit hel rappiort van curatoren blijkt, dat hel mogelijk zal zijn en curatoren sta ren daarop aan in het begin van het volgend jaar een uitkecring uit den firma boedel te doen, van ongeveer 18 pCt tei- wijl later naar schatting wellicht v vy 5 pCt, uit den boedel zal kunnen worden uitgekeerd. Burgers Bank. Door den curator in het faillissement der N.V. Burgers en Co.'s Bank te- 's-Gra- venhnge, is rapport uitgebracht op do veri ficatievergadering. Op deze vergadering is een accoord aangeboden, waarvan de be doeling is de bank in stand to houden, ter vermijding yan owcosten. GEMENGD NIEUWS* Boerderij afgebrand. In de boerderij -\au L'. F. te Rrjsbergen ontstond brand, die door den feilen wind zoo'n omvang aannam dat do hofstede met schuren en stallen in vlammen opging. Eenig vee kwam in de vlammen om. Ver zekering dekt de schade. Diefsta! van verfwaren. Te Zaandam. Te Zaandam zijn aangehouden een expe- ditieknecht, vier sclulderskncdits en zes opkoopers, verdacht van diefstal en heling van giootc partijen menie, terpentijn, zink wit, standolie enz.,, ten nadeele van de fa. P. S en Zn. aldaar. Ontduiking van suikeraccijus. Te Ridderkerk zijn bij twee winkeliers ongeveer 2000 K.G. ongedekte suiker in beslag genomen. Margariiicsniokkclarij, Te Arcen (L.) is na beschieting een smok kelauto tot staan gebracht, d.e 2000 K.G. Duilschc margarine bevatte. De smokkelaars ontkwamen Disfillceriozslcllcn in beslag genomen. Te Siegcrswoude (Fr.) zijn bij een win kelier en een particulier distilleertoeslolten voor de vervaardiging van sterken diank in beslag genomen. Te 's Gravenhage zijn twee mouwen aan gehouden, in verband met berooving van fGOO van een buitenman in een pand aan de Zuijlinchemstiaat aldaar. Hot Uuiforni-vcrbod. Tal rij k e overtredingen. Tijdens een fascistenveigadeiing to Lei den heeft do politie twee processen ver baal opgemaakt, wegens het dragen van verboden insignes, twee negens overtre ding van het uniform verbod en een we gens de aanwezigheid van diio veiboJoiii vlaggen, namelijk \an don A.NF., de FAS. en de FJB Flatgebouw aan dc Schic. Do torenflat aan de Schiekade te Rot terdam heeft zijn hoogste punt bereikt. Het gebouw is 12 verdiepingen hoog. Op 1 Mei 1934 kan het betrokken worden. Het aantal woningen bedraagt 22 Brand to Ein tl hu ven. Door onbekende oorzaak is een Chinee- zenlogcment aan de Langstraat te Eind hoven door brand verwoest. Alles ging veiloren. Van een der Chincezcn is een 100 markbiljet verbrand, Verzekering dekt de schade. Het sthildersconiraci. Naar de Volkskrant meld't, is tusschen de werkgevers.- en werknemersbesturen in het schildersbedrijf overeenstemming be reikt over heL nieuwe landelijk collectief contract. Binnenkort zullen de leden over dit accoord moeten beslissen. liet nieuwe contract zal eventueel geldig zijn tot 31 December 1934. Inval in oen speelhol. te 's-Gravenhage. Zaterdagmiddag heeft de politie een inval gedaan in een perceel aan do Griftsüaat te 's Gravenhage, waar moil een verboden spoeJgelegenheid voimoetkle. In het be wuste perceel heeft de politie 21 personen aangetroffen, die met den arrestanten wa gen naar het bureau zijn gebracht om tc worden verhoord1. Do Graf Zeppelin. Voor de vijftigste maal over den Oceaan. De Hamburg Amerika Lijn deelt mede, dat de Graf Zeppelin de terugreis uit Chi cago naar Europa is begonnen en daar mede voor de vijftigste maal den 'Oceaan zal oversteken. Dinsdag 31 October. Hilversum, 296 M. A. V. R. O uitzending. 5.30—6 uur. V. P. 11. O. 8 uur. Gramotfoonplaten. 10 uur. Morgen wijding. 10.15 uur, Giamofoonplate». 10.30 urn. Orgeloonceit P. v. Egmond Jr, m.tu V, mej. C, AJard, zang. 11 uur. Kook- en bakpraalje door mevr. 11. Lotgering—h.lle- branu. 11.30 12 uur. Vervolg concert. 12 2.15 uur. De Octophonikers. In dc pau ze: Draai orgelmuziek. 2,30 uur. Gramofcon- platen. 3 uur. Knipcursus. 4 uur. Zang (Loer fUuno Ucko Aan deu vleugel: E-, Veen. 4.30 uur. Radio Kindeikoorzang o. l.v. J. llamel. 4.30 uur. Voor de kinderen, 5.30 iiui. Jeugdhalfuur v. d. V.PR0. 6 uur Cornelius Codollan en z'ijin orkest. Uit bet Carlton hotei te Amsterdam. 6 30 uur. Gramofoonptalen. 7 uur. Kante» muziek. 7.30 uur. Engelsen e les Fred Frey. 8 uur. Vaz Dias. S.Ö5 uur. Omroeporkest o.l.v Ai. v Raalte, m.m.v. E'. Favartj. aaug. 8 50 uur. The singing Babies. 9.30 uur, Maarten teut-her hoorspel van P. II. v. Moerkerken. Regio: K. Kleijn. 10 uur. Gramofoonpiaten. 10.15 uur. 'Ihe singing Babies. 10.30 uur. Omroeporkest o.l.v. A. v. Raaile. 11 uurrl Vaz Dias. ffilO—12 uur. Gramofoonpiaten. Huize n, 1875 M. K, R. O. uitzending. 8—9.15 uur en 10 uur. Gramofoonpia ten. 11.3012 uur. Godsd. halfuur. 12.15 uur Orkestconcert en gxamofoiomplaten 2 uur. Vrouwenuurtje. 3 uur. Modecursus. 34 uur. Viool en pianorecital. 4.15 uur. dito. 4.30 uur. Gramofoonpiaten en schla- germuziek. 6.10 uur. Lezingen. 7.30 uur. Gramofoonpiaten. 7.45 uur. Causerie. 8 uur. Orkestconcert. 8.308.35 Vaz Dias. 9 uur. Gramofoonmuziek. 910 uur. Orkosteon- cert en voordracht 10.20 uur. Vaz Dias. 1112 uur. Gramofoonpiaten. Vanaf Morgei Belangrijke Prijsverlaging op ai onze Model-Mantels en Model- Japonnen VAN uitsluitend laatste modellen in mo derne kleuren, alle mei zijde gevoerd en voorradig tot in de grootste maten, de meesten rijk met bont gegarn. w.o.: PERSIANER, PET1T-GRIS, NERZ, BISAM-RUG, WHITE-COAT, MOL, OPOSSUM, enz. tegen onderstaande SENSATIONEELS PRIJZEN Alles wat wij hieraan toevoegen, zou den schijn van overdrijving wekken. Komt zelf zien en U zult bil ons den wintermantel vinden zooals U zich dien wenscht' tiver wol, moderne kleuren et fraaie garneering 18533 MWBMBGf Berooving.

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 7