HET SPANJE ¥AN HEDEN. K L J I Radioprogramma's. humor uit «et buitenland. Ni! door Dr. OTTO RONART. Kerken en kapellen. Andalusië, het land van de daad. De zwarte bril. vHet Catalonisch statuut. De grootst mogelijke democratie. De vrouw geëmancipeerd, maar thuis de slavin. In Spanje zijn tegen de 33.000 kerken en kapellen. Daar Spanje ongeveer 21 milhoen inwoners lelt, komt d'us op Iedere 500 inwoners een kerk of kapel voor. Is d'at veel? Is dat weinig? Daar is over te twisten. De Spanjaarden kobben d'at in April 1931 en ook daarna grondig gedaan, Bewijs hiervoor zijn do vele ver woeste of beschadigde kerken, die overal in het land' voorkomen. Naast hel konings-slot van Madrid staat het fun dament van de kathedraal der „Nuestra de la Almudc-.ua". Volgons den wenseh van den markies de Cuba zou zij oen van de mooiste en rijkste kerken van Spanje worden. Jarenlang werd er aan gewerkt. Sed'ert April 1931 ligt de arbeid stil. Zal die ooit weer begonnen worden? De be slissing hangt daarvan af, wie de bewoner van bot aangrenzende paleis is: waaneer er ooit weet' een kaning zijn zal, dan zal eek de wenseh van den markies do Cuba in vervulling gaan en do kathedraal eau der mooiste en rijkste kerken van Spanje worden. De meeste verwoeste kerken en kloos ters zijn in Andalusië. De Castiliaan houdt vau het groote woord', de Cataloniêr van de groote geste, de Andalusiér echter van de daad. Nergens zijn er zooveel stakin gen. als ih Andalusië, nergens woedt zoo het politieke geschermutsel, dat dagelijks nieuwe offers eischt, nergens is men zoo radicaal als in deze provincie van Spanje, waar rijkdom en armoede het scherpst cantrasteeren. Maar in Andalusië, waar de grootste en rijkste wijngaarden zijln, uit welke de beroemde Malaga- en Jerez- wifnen stammen, woedt ook de reactie. Hier in Se villa heeft nog deze zomer generaal Beranguer de-, troepen verza meld, waarmee hij naar Madrid wilde trekken om de republikeinscke regee- ring omver te werpen. Maar dn aanhang was gering en het leger trouwer aan de regeering dan hij gedacht had. Generaal Berenguer verliet zich te veel op de Guardia CÜvil, het door Alfonso XIII op gerichte élite-corps, wééks commandant Berenguer was. Bovendien kwamen de Andalusische arbeiders in verzet en zoo was do republiek weer eens gered. In Madrid beraadslaagt de CJortez, het Spaanscho parlement Zij beraadslagen reeds een jaar, dagen en nachten lang. Zij doen zeer voel werk en vaardigen hon derden nieuwe wetten uit In Madrid ver telt men elkaar de anecdote van Don Royo Villa Nova, die, evenals veto andere afgevaardigden door den inspannenden arbeadi en de groote hitte oververmoeid, af en toe gedurende de beraadslagingen in slaap viel. Dat was natuurlijk zeer gênant en mocht niet voorkomen. Op een goeden dag verscheen hij met een groo- ten zwarten bril tot verwondering der andere afgevaardigden. De verbazing werd nog grooter, toen ©enige dagen, later ook andere afgevaardigden met zwarte brillen verschenen. Het raadsel werd' helaas slechts al te snel ontdekt: Don [Antonio en de anderen hadden de brillen gebruikt, om achter de zwarte glazen on gestoord een dutje te doen! Een der onderwerpen, waarover het langst beraadslaagd1 werd, was het Gata- lonische statuuL Dat bevat d'e regeling van de verhouding tusschen de Catalaiu- sehe provincies met Barcelona als hoofd1- stad en het overige Spanje. De Cataio- niërs, die hun onafhankelijkheid boven alles stellen en zich reeds door hun taal, die aan het Frainsche Provemcaalsche dialect verwant is, van de Gastüianetni onderscheiden, konden rich nooit met den Spaanschen eenheidsstaat tevreden stel len, Onder het koninkrijk kwam liet her haaldelijk tot bloedige botsingen, ja een der hoofdzaken van de revolutio naire beweging, die tot de April-omwen- teling leidde, was het streven der C'ata- laniërs naar onafhankelijkheid. En van den eersten dag af, dat de republikein- sche vlag geheschen werd1, verkondigde de leider der Cataloniërs, koolinel llacia, de onafhankelijkheid van Gatalcmië. Slechts met do grootste moeite gelukte het de scheiding der beide deelen van het Iberi sch© Schiereiland te voorkomen en het resultaat der conferenties was het z.g. Catalonische Statuut, d'at in den zomer van dit jaar lot stand kwam. Maar nog zijn de gemoederen niet gekalmeerd. Dein Cataloniërs biedt het te weinig, zij ver langen voor alles een eigen leger; den Gasülianon gaat het te ver, zij zien daar in hot begin der ontbinding van liet rijk. Het Catalonische probleem zal den Spaan schen politici nog menige hard© noot te kraken geven. De nieuwe constitutie geeft het land de grootst mogelijke democratie. Het Spaansche volk, dat in den koningstijd slechts geringen invloed1 op de politiek en bet bestuur van het land1 kon uitoefenen, beeft thans d'e mogelijkheid gekregen zichzelf te regeeren. Doch d'e allergrootste rechten en vrijheden zijn waardeloozo dingen in de hand van dengene die ze niet weet te gebruiken. De Spanjaarden moo- ton inog de school der politiek doorloopen, voordat zij zoover zijn, dat zij do waardo van de lechten beseffen, die rij door de April-revdutio hebben verworven. Onder- tusscheu berust het lot van Spanje bij eonige zeer ervaren politici, die reeds onder den koning als zijn ministers en ambtenaien oen zekere invloed hadden en die nu moeten bewijzen, dat zij niet slechts in naam des konings, doch ook als functionarissen van liet volk weten t© legeeren. Een groot deel van hun tijd moesten rij tot op heden wijden aan do bescherming en de vestiging der repu bliek, die van vele zijden van binnen en van buiten aangevallen werd'. Bovendien hebben zij reeds veel gepres teerd' voor de politieke en cultureole ont wikkeling vain het volk, speciaal d'oor de oprichting van veie goede schater. Veel werd ook voor de emancipatie van do vrouw gedaan. Het lot van de Spaanscho is merkwaardig. Zooals in vele Spaanscho dingen, is het het contrasteorende, dat voor alles opvalt: politiek is de vrouw sedert do revolutie geëmancipeerd. Waar voor de Engelsche vrouwen jarenlang hcf- ügen strijd' moesten voeren, dat de Fran coises nog altijd niet bereikt hebben, dat viel do Spaansche vrouwen zonder dat zij er iets voor deden als rijpe vrucht in den schoot. Zij kunnen ldezon en gekozen worden. Zij kunnen alle openbare ambten bekleeden. Do eerste minister van Onder wijs na de revolutie was een vrouw. Er rijn vrouwelijke rechters en advocaten. De vrouw is politiek vrij en voor de wet, ook in haar sociale positie, den man volkomen gelijkwaardig» Maar als lid' vau het gezin, als eclitgenoote, in haar privé-belangen is niets veranderd', do Spaanscho vrouw leidt afgezien van oenige uitzonderin gen in het gerin hot leven van een slaaf. Men ziet haar zelden alleen op straat, ook niet overdag. Op het corso, dat zooals in alle Zuidelijke landen een vnln do gewich- Ügsto gebeurtenissen van den dag is, moet zij steeds ander geleide zijn. Waaraan ligt deze middolecuwsclie positie van do vrouw, die zoo scherp ia tegenstelling is met haar politieke vrij heid1? Voor hot grootste deel is rij er misschien zelf schuldig aan. Er is na de revolutio nog tc weinig tijd' verloopcn, dain dat zij er zich reeds van bewust zou kunnen zijn, wat deze vrijheid' beteokent. Het ligt misschien ook aan cl'en man, die het niettegenstaande alle Spaanscho rid derlijkheid niet ongaarne ziet wanneer do vrouw hem dienstbaar is. Dat is hij van oudsher gewend' en zulk eeu aangename gewoonte geeft men niet zoo licht op. Wie thans door Spanje reist moet aan een huis d'enken, dat nog in aanbouw is. Het huis schijnt volgons het ontwerp en de reeds zichtbare contouren zeer fraai to worden. Alleen zou het nog zeer veel tijd kosten voordat het klaar is. Misschien dankt de reiziger bij zichzelf, zou het pracfischer geweest zijn, zander aan d'e edele bedoeling van den bouwmeester tekoat te willen doan het huis niet zoo voornaam, cm hoog te construocron, maar eenvoudiger on doelmatiger. Men waro dan eerder ander dak gekomen. Werkzaamheden in den volkstuin. Nu de inter in aantocht is. Op de meeste plaatsen hoeft do vorst een einde gemaakt aan den bloei van dahlia's en andere voor vorst gevoelige planten. De dahlia's worden nu gerooid, waarbij we de stengels op eeu hand breedte boven den grond, afsnijden. Jan do stengeistompon wordt het etiquet be vestigd. Voordat we de knollen opbergen trachten we ze eerst goed droog te krij- gen. Het beste drogen ze onder oen afdak, waar do wind onder door kan waaien. Zorg echter, dat ze 's nachts niet kunnen be vriezen. We kunnen do knoilen overwin teren op elke vers [vrije, niet te warme of te droge plaats. Wio veel knollen heeft kan ze zeer goed) opkuilen. Op droge gronden kan men in den grond en op vochligo gronden op den grond, werken. In geen geval mogen do knollen in hot grondwater- liggen. Op don bodem langs de zijkanten en over do knollen leggen we een diui laagje stioo oE riet. liet geheel wordt afgedekt met ©en laag aarde, tor dikte van ongeveer 40 c.M. Bij zoor strenge vorst mogen we niet ver geten deze aardlaag nog te verdikken of oen laag ruigte, bijv. blad, slroo, lange mest of iets anders aan te brengen. We rooien nu ook de IcnoJlon van Canna indica, knolbegonia's, Tigrida, Ranonkels e.a. AI deze soorten leggen we op een vorslvrijo plaats te drogen. Nadat ze vol doende gedroogd zijn on de aarde en fijne woitels er gemakkelijk afgaan, bewaren we ze het best in droog zang af droge turf molm, Dezo wijze van bewaren voorkomt te sterk indrogen. Wie thans nog pot- en kuipplanton bui ten heeft staan, die niet tegen strenge vorst bestand zijn, moet niet langer wach ten, maar deze opbergen. Dracona, kuip- hortensia, fuchsia in pot en ook geraniums in pot verdragen wel eeu lichte nacht vorst, maar moeten na zoo'n waarschuwing ook worden beveiligd. Niet winterharde vaste planten moeten in deze maand worden godekt. Van pampas gras of gynerium argentum hinden we de bladeren samen, waarna we den voet dek ken met een laag turfmolm tor dikte van 30—40 c.M. Over Montoretia, vollle gromls fuchsia, Bocconia tordata Knipno'ia of vuurpijlen, Anemone japonica, Romnoya Coulteri of Calif. 1 oompapaver brengen we eveneens een laag turfmolm aan, welke niet zoo dik behoeft te zijn. Met planton en verplanten van verschillende gewassen moeten we nu voortgang maken, want de winter staat voor de deur. A. G. Zenuwachtige jager, (danig van zijn stuk gebracht, maar zijn best d-ende): Weten jullie wei, dat dit geweer geladen Is? De gri -te bandiet: Da's niks, we hebbe al een poosie zitte kijke, wa' loor een knappe schutter je bent. (London Opinion) GEMENGD NIEUWS. WcrldoozcnrcIIctjcs. Tc Rotterdam. 'Ongeveer 100 werkloozen wilden op den Putschen Bocht te Rotterdam een optocht fonneeien. De politie heeft hen ver-preid met sabel en gummistok Togen de B., ecu agitator, is proces-verbaal opgemaakt! Autoinobicilentoonsteiliiig. T e A m s t e r d a nr. Van tot 19 Ecbr, 1934 zal in het R.A.T. gebouw te Amsterdam een grooto automobielenlcntoons'c'.ling worden gehou den. Diefstal van vee. Uit een weide onder Zaltbommel zijn drie hitten gestolen Geen spoor vau de daders is bekend Kindermoordenaars veroordeeld. Tot levenslang. Te Jefferson in den staat Ohio weden een jeugdige vrouw, die haar beide kin deren had vermoord, en haar 55jar,"e echtgenoot, die haar tot deze daad had aangespoord, „omdat hij niet van jongens hield verooideeld tot levenslange oevam genisstraf. -—Ja lieve, dank Je, Karei maakt het heel goed, HU staat buiten op me te wachten. Ik veronderstel weJ. dat ik Je rijn vriendelijke groeten mag over brengen. (Humorist) Chauiteur, naar een Daantje solliciteerend, tot dokter: Ik ben het laatst in betrekking geweest bij dr, Banks, en ik kan U meedeelen, dat ik bij het waarnemen van mijn dienst den "dokter heel wat patiënten heb kunnen bezorgen. (Passing Show) Hij kreeg het baantje. De baasJe bent strikt eerlijk, veronderstel Ik? Sollicitant voor loopjongen: Jawel, meneer maar ik begrijp ook, dat zaken zijn zaken. (London Opinion) Zeg eens. wat gaan jullie met mijn broekenpers uitvoeren? O oom, dat is in orde. We spelen inquisitie'! je en we hebben hem noodig om Pietje te martelen. (Humorist) Komiek, op zijn beurt voor de radio wachtend: Hallo maat, 'klaar met Je nummertje? (Humorist) Zondag, 5 November 1933. Hilversum, 296 M. 9 u. V.A.R.A. 12 u. A.V.R.O. 5 u. V.A.R.A. 6 u. V.P.R.O. 8 u. A.V.R.O. 9 u. Postduiven.- on voetbalnieuws, 903 u. Tumbouwpraatje S. S. La itinga,. 9.30 u. V.A R.A.-Orkest onder leiding van II. do Groot. 10.20 u. Declamatie M. Bever sluis. 10.40 u. Vervolg orkeslconoert. 11.30 u. Toespraak G. J. Zwortbrook. 12 u, Con- cert d'oor het Paul Godwin-kwartel. 1,15 u. Gramofoonplatón. 2 u. Dr. P. B. Rittor Jr.: Literatuur en levenswerkelijkheid1. 2.30 u. Cancer t ge bouw- o rkes t ©acl'er leiding van Cl. Krauss met medewerking van N. Mil» stein, viool. 4 u. Dr. G. A. Dudok: Caesar on Cleopatra, van G. B. Shaw. 4.20 u. Gramcifoouplatcin. 4.45 u. Vaz Dias on Gramofoonplatein. 5 u. Kimleruurlje. 6 u. Causerie A. v. Dalsum. 6.45 u. Kerkdienst do Ver. v, Vrijz. Herv. te Beverwijk. Voorg. ds. G. Westmij-se. 8 u. Vaz Dias. 8.15 u. Omroeporkest onder leiding van N. Troep, roet medewerking van G. Weijlnschonk HJogenbirk on Li a Fuldauer, sopraan dn ,W. Schansman en H. Viskil, tenor. 9.30 u. Voordracht door mr. A'. \V. Kamp. 9-50 u. Omroeporkest onder leiding van N, Troep. 11—12 u. Gramofoonplaton. Huizen, 1875 M. 8.30 u. K.R.0. 9 30 u. N.C'.R.V. 12.15 u. K.R.O. 5 u. N.O.R.V. 7.45—11 u. K.R.O. 8.30 u. Mor gen wijding. 9 30 u. Gewijde muziek. 10.20 u. Korkd'. uit do Evang. Lufh. Kerk te Amsterdam onder leiding van ds. L. Schutte Hierna gewijde mu ziek. 12.15 u. Drkestooncert. 1 u. Lezing. 1.20 u. Orfcestconcert. 2.10 u. Causerie. 2.30 u. Schlagermuriek en lezingen. 4 u. Ziekenlof. 5 u. Orgelconcert J. Verkerko, 5.30 u. Korkd'. uit de Geref. Kerk te Bergen op Zoom ouder leiding van ds. \V. M. Ie Caintre. 7 u. Zondagmiddag Evangelisa tie. 7.45 u. Sportnieuws. 7.50 u. Causcriel. 8,10 u. Gramotfoonplaten. 8,15 u. Orkest- concert met medewerking van solisten. Ca. 9 u. Vaz Dias. 40.40 u. Epiloog. Maandag, 6 Nov. Hilversum, 296 M. •Algemeen programma, verzorgd door de A.V.R.'O. 8 n. Gramofoonplaten. 10 u. Morgen wijding. 10.15 u. Gramofoonplaten. 1030 u Voordracht door mr. Ph. C. Ie Clia- pclle, 11 u. 'Orgelconcert door J. G. van Doorn, m. m. v. F. van Andelliomijn, zang. 12—2.15 u. Het ensemble Rentmees ter en gramofoonplaten. 2.30 u. Pianoreci- Otal S. Vos. 3 u. Gramofoonplaton. 4 \t. Pan! Godwin en zijn orkest. 4.30 u, Max Tak: Slavische muziek en haar meesters, gramofoonplaten, 5.30 u. Janesi Bel och en zijn Hongaarscb Zigenuerorkcst. 6 u. Gra mofoonplaten, 6.30 u. Concert uit ,The House of Lords". 7 u. Lt. J. II. van Gies- sen: Het werk op IJsland. 7.30 u. liet om roeporkest, onder leiding van A. v. Raalte, 8 u. Vaz Dias. 8.05 u. Het omroeporkest, onder leiding van A. v. Raalte, m. m. v. Di Moorlag, sop a au en Fed Lam oud', piano. Beethoven-programma. 9 u .Ko ning ilendrikVHI'hoorspel var- P. II. vi. Moerkerken. Regie Kommer Klcijn. 9.35 o Kovacs Lajos en zijn' orkest en gram mofoonplaten. 11 u. Vaz Dias, 11.10—12 u. Gramofoonmuzkik. Huizen, 1875 M. Uitsluitend N.C.R.V.-uitzcnding. 8 u. Schriftlezingen medilatie. 8.15—9.30 u. Gramofoonplaten. 1030 u.. Morgen dienst, onder leiding van J. Valk. 11 ut Chr. lectuur. 11.30 u. Gramofoonplaten-. 12.15 u. Dito. 12.302 u. 'Orgelconcert doer J. Zwart. 2 u. Voor de scholen. 2,355 u. Gramofoonplaten., 2.45 u. Wen ken voor de keuken. 3.153.45 u. Knip cursus. 4 u. Bijbellezing door ds. J. de Waard, m, m. v. tncj. C. de Jager zang, en F. Roijmcrink, orgel. 5 u. Concert door El. 'de Haas, sopraan; L. Laguna, viool en Lagiuia—del Vatle, piano. 6.30 u. - gestaan. 7.15 u. Ned Chr. Persbureau. 7 30 u. Vragenuurtje. 130 u, Enkrateia-uurtje. 9,30 u. Zang door het Chr. Radio-koor, on<ter losing van J. Couvée. 11 11.30 u. Gramofoonplaten, A 'Ij/ff LEPHONS jgegt Mis'5

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 10