NOG EENIGE VRAGEN INZAKE OMZETBELASTING. I Schiedamsche: Courant, HAAR AVONTURIER. Abonneert U nog heden Door Mr. D. SIMONS. Na mijn artikel, waarin, ik in hoofdtrek- Icon het stelsel van de Omzctbelaslingwet lileb uiteengezet, ontving ik vain belangheb benden. mondeling on schriftelijk nog oenigo Vragen, behandeling daarvan lijkt mij ook voor vele anderen van intorosso on daarom publiceer ik vragen 011 beantwoording. Inwerkingtreding en overgangs bepaling. Do eerste vraag botrof do inwerkingtro ding van do wot. Daarover is thans wel wat moer bekond. In zijn momorie van ant woord aan do Eerste Kamer, die inmiddels roods bet wetsontwerp hoeft aangenomen, beeft de minister van financiën de hoop uitgesproken, dat het hom zal gelukken do belasting met ingang van 1 Januari a.s. in to voeren. De voorbereiding hier van vordert nog al oenig werk, er meet won algeraoono maatregel van bestuur wor den vastgesteld, die do uitvoering van don wot op veel punten zal regelen, belasting- zegels moeten worden vervaardigd, kort om, d'e fiscus moet do organisatie van zijn nieuwe en omvangrijke taak inrichten. Het is lochter wel aan te nemen, dat deze voorbereiding met stoöii plaats vindt, zoo- dat belanghebbenden er m.i. thans ep kun nen rekenen, dat op 1 Jan. 1931 de datum van inwerkingtreding van de wet zal zijn. Hieraan knoopt ziel) vast de vraag, hoe do overgang van een önbelasten naar donj belasten toestand' is geregeld. De wet be vat .hiervoor d'e volgende bepalingIeder, die ingevolge oen vóór do inwerkingtre ding gesloten overeenkomst verplicht is go-öderen te leveren, is bevoegd do be lasting of het invoerrecht, krachten' deze wet ov>er rlie goederen van hem ..even, van den kooper terug te vorderen. Hetzelf de geldt voor een aannemer van oen werk, dia onder gelijke omstandigheden de be lasting over voor het werk benocdigde goederen kan terugvorderen van den aan besteden Goederen in consignatie. Wanneer een fabrikant aan een winke lier goederen in consignatie zendt, waar over en wanneer moet dnln die belasting betaald) worden Een consignatie zending ig o-p zich zalf geen levering in eigendom en dus is zij niet belast. Slechts van da goederen, die do winkelier verkoopt of behoudt, is de eigendom van den fabri kant verdwenen en hiervoor is derhalve do belasting verschuldigd. Wanneer? Do minister heeft bij de schriftelijke behan deling van liet wetsontwerp verklaard, dat voor goederen, die in commissie of in. consignatie worden geleverd, de belasting plichtigheid' eerst aanvangt op het tijdstip, waarop vaststaat, dat de goederen inder daad zij'n verkocht. Op consignatie facturen behoeven dus geen belastingzegc-ls te worden geplakt. Echter zal de fabrikant bij de periodieke afrekening van consignatie-goederen nog een factuur aan don winkelier moeten zen den over de door dezen, verkochte of be houden goederen en die factuur moet vaia de zegels worden voorzien. Pabrikanten tevens ha"delarcn. De regeling, die de wet daarvoor ge troffen beeft, breng ik in herinnering. Aam fabrikanten, dio tevens het beroep van han delaar uitoefenen, dus bijvoorbeeld fabri kanten met eigon winkels, kan worden toe gestaan, dat de overdracht van goederen uit de fabrieksafdeo'ing van het bedrijf naar de handolsafJeoling wordt beschouwd als oen belaste levering. Do vraag wordt nu gesteld, over wolk bedrag do belasting moet worden berekend. Zooals ik in mijn tweede artikel roods schroef, is het do bedoeling van deze regeling, dat zij don Een episode uit den Dertigjarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER „Marion," zei hij, „wij moesten dit ver blijf als woonplaats inrichten. Den rommel zal ik wel in een hoek werken, dan kun nen we in den tijd van nood ook nog dio zware ijzeren deur sluiten en ons ver schuilen achter den kelder." Marion knikte goedkeurend'. Haar groote angst was .verdwenen en de vrouw dacht zelfs in deze benarde omstandigheden aan huiselijke gezelligheid. Zij sleepten meu bels, kussens en eetwaren en vele andere dingen naar ooned'on. Hun stemming was minder gedrukt, toen hij haar hielp° alles keurig op de plaats to brengen Het was een volkomen verhuizing en toen zij gereed waren, keken ze elkan der trotsch aan. Marien sprak: „Nu kunnen we do belegering rustte af wachten." 7 j „En daarna vluchten we," antwoordde riaxon, „Maar zoo ver zijn we nog niet." Toen ging hij nog eenmaal weer naar boven naar do gang en sleepte met moeite zijn vriend den ridder naar beneden, plaat ste hem in de nauwe ingang van don steenen trap, zoodat hij den ingang van oen kelder volkomen maskeoide. Hij laohlo rera, io-cu hij er aan dacht lioo ook de «aste.Eilippo Nogoro waarschijnlijk de aUu h'J den neus zou nemen of mis- TWEEDE BLAD ZATERDAG, 4 November 1933. No. 20483. fabrikant-winkelier voor de belasting in gelijke positie brengt als oen winkelier, die zijn goederen niet zelf vervaardigt, doch ze bij fabrikanten inslaat. De belas ting^ moot dus worden geheven niet voor den detailprijs, doch over den engrosprijs. Wat de minister over dit punt in de Tweede Kamer zoi, stolt dit buRen twijfel; ik haal daaruit de volgende zin aan: „Wan neer de goederen worden overgebracht naar bet filiaal, dan wordt op dat moment de omzetbelasting geheven volgens do groot- handclsprijzen van do goederen". Het bepalen van den engrosprijs kan wel eens lastig zijn. Ik kan daarop hier niet te ver ingaan. Levert de fabrikant ook aan elfstandige winkeliers, dan zal de aan deze in rekening gebrachte prijs kunnen werden aangenomen. Verkoopt de fabrikant zijn productie geheel in eigen winkels, dan zal de fabricage kostprijs, verhoogd met 'een deel van do winst, maatslaf moeten zijn. Teruggaaf van belasting. Gevraagd' wordt naar de regeling bij ge bede of gedeeltelijke terugzending van ge leverde goederen en bij het verleen en van reductie op reeds geleverde goederen. Do wet onderscheidt hi-etfbij drie gevallen van teruggaaf van belasting. Ie. bij goederen, die door Jen kooper zijn geweigerd' en door den fabrikant terug genomen; 2e. bij goederen, die in ongebruikten staat door den fabrikant worden terugge nomen vain den kooper, die de gooleren voor wederverkoop had aangeschaft. 3e. over het bedrag van een na de le vering door den fabrikant aan den kooper to'egestane vermindering van den prijs Nadere bizonderhedon van de regeling zullen nog in den algemeen en maatregel van bestuur worden vastgelegd. Kwade posten. Wat is de positie van den fabrikant, die de belasting betaalt, tegenover een wanbe- talenden kooper? De regeling, die daar voor getroffen is, zal waarschijnlijk den vrager weinig bevredigen. De fabrikant heeft bij wanbetaling van den kooper voor het bedrag van de belasting een gelijk privilege op zijn roerende goederen als aan het Rijk is toegekend inzake de in vordering van accijnzen. De fabrikant is hier echt gezien in zijn rol van sub-ont vanger der belastingen. IHif heeft als zoo danig 'een bizonder preferente vordering, doch waar niet is, heeft ook de keizer zijn recht verloren! Voorschieten vau de belasting door den fabrikant. Een der vragenstellers vermeldt nog een ander nadeel van het voorschieten van de belasting door den fabrikant. Hij geeft het volgende voorbeelddo fabrikant heeft een omzet van f 20.009 per maand en krijgt zijn vorderingen gemiddeld in drie maanden binnen, hij heeft dan steeds debiteuren tot een bedrag van f 60,000. Daarover heeft hij 4 pOt. omzetbelasting of f2400 (hij wéetde-artikelen 10 pCt. of f 6000) voor te schieten. Dit bedrag heeft hij dus te four- neeren en hij mist daarvan de rente. Dit bezwaar kan ik geheel onderschrij ven. In liet stelsel van do wet is het bo vendien een onbillijkheid, dat de.fabrikant, die door middel van belastingzegels be taalt, in dit opzicht anders behandeld wordt dan zijn bedrijfsgenoot, van wien de be lasting wordt geheven door middel van een aanslag, die na ieder kwartaal wordt opudegd en daarna binnen een maand zou willen verstrekken. Natuurlijk is dit voor don fiscus minder gemakkelijk, doch m.i. zou met goeden wil hiervoor wel ■een regeling te treffen zijn in den vast te stellen algemeenen maatregel van bestuur. t Reeds vaker noemde ik dezen algemee nen maatregel. Mocht mij, te zijner tijd blij ken, dat de inhoud daarvan voor een goed begrip van bet stolsel der belaslingrünoot worden gekend, dan".stel ik mij voor daar van nog eOn' overzicht to geven. Zoo kunnen we ook de afbraak der 'and efi Achillea er bij betrokken zijn. Adbil- oudo wereld niet aanzien, zonder droefheid, 't Is een stuk, en een heel stuk oo'c, van ons eigen leven. De jonge menschen voe len dat niet. Maar wij ouderen wel. Daar om begrijpen de jongeren onzer dagen de lesFrisia is*voor de laatste plaats van belang. Wellicht wordt het, evenals te Sn®ek, een gelijk spel. Aan Leeuwarden geven we in don strijd tegen Vecndam de beste kansen. Wal de tweede klassers betreft, oen aar- nrel w or ten betaald. Het bezwaar zou wor den ondervangen, indien de fiscu9 de he in rii jg regels aan den fabrikant op crediet schien zou do ridder hem verdedigen door de ingang van de kelders aan het gezicht der plunderaars te onttrekken. „Bsete vriend," zei Saxon togen hem, „Ik weet, het, je bent een moedig man, welaan help mij., Doe je best om de prin ses te redden." En het scheen Saxon of de lach' van liet vizier thans vriendelijk was. Toen sloot hij de deur van den toren, zette het harnas even op zij en deed' den kelder dioht. Ze waren afgesloten van de wereld1. Maar binnen was hot licht en betrekke lijk gezellig. Marien stond met het avond maal op hem to wachten en nu e st schoot het Saxon te binnen dat hij Jen ganschen dag niets had' genuttigd dan wat brood en ©en homp kaas Hij plaatste' zich achter een zetel, schonk een roemer wijn m, schoof den steel terug en zei met een diepe hoffelijke buiging: „Princess©", Verwonderd keek ze naar hem en Meur de even. Nu voelde ze wat deze dag van haar krachten had' gevergd en met dank baren blik nam zo d'en stoel die hij haar aanbood'. „Merci." Deze blik dood' hem alles vergeten, plun deraars, brand, gevaar en honger. Hij bleef haar aanzien en in één teug ledig den ze de bekers. Vroolijk, om haar een beetje op te wekken, nam hij overmoe- dig geworden, de houding van een minne zanger, sloeg denkbeeldige snaren aan ,die hem schoener in. de ooren klonken, dan ooit eenige accoordten hadden gedaan en zong: Mijmeringen. Afbraak. Toevalligerwijze kregen- we dezer dagen een tijdschrift onder oogeh, dal c-en sugges tiever! naam': „Opbouw" draagt. En we dachten, hoe deze titel ton eonen male in strijd is roet alles, wat we oinons heen zien gebeuren. Want alles om ons been ge tuigt niet van opbouw, maar van afbraak. Een klassiek dichter laat den ouden Aeneas, die hel brandend Troje ontvluchten kon, klagen: Urbs antiqua ruit de oude stad gaal te gronde.stdi't de wereld onzer dagen ineen, gaat ze den ondergang tege moet? Men zou het haast gdooven. Zeg gen, doet men het reeds lang. De wereld onzer dagen, waarin we ons zoo thuis gevoeld hebben, voordat ze op hare fundamenten word geschokt! „Als vóór den oorlog", die- vier woor den kregen langzaam aan een beteckenis synoniem met: de goede oude tijl. En men denkt er nog gaarne aan en spreekt er nog gaarne over, hoeveel so'iedcr, rusti ger, gemakkelijker men in die dagen leef de, 't klinkt alles gelijk een klacht. Maar met klagen wordt niets gered. De wee klacht aan het graf, hoe. schokkend ook, heeft nog nooit oen memsch uit den deel tot bel leven terug gebracht. Ook klagen over verloren rijkdom heeft niemand in zijn fortuin teruggezet. Er gaat geen op bouwende kracht uit van de klacht, om dat die zuiver negatief is. Dat bedenke men ook in de dagen van groot-en afbraak alom. Dat helpt ook ni-et in onzen tijd. Nu alles wijst op afbraak. Alles, waarop ge bouwd' werd is gaan wankelen. \Yat hou vast bood kan zichzelf niet eens meer hou den, liet is tragisch om het alles te moeten beleven. Zooals we na eeuwen nog iets van medelijden voelen met dien ouden Aeneas, die zijn oude stad; de stad van zijn vaderen en van zijn, eigen lange le ven, zag ondergaan in doll .brand, die niet kon gebluscht worden. Maar inmiddels deed' hij niet als Lots huisvrouw, die ook om zag naar haar brandende stad, zóó, dat zij daarmede onderging. Ilij trok heen met zijn kleinzoon wèl naar hot onbekende, maar toch den plicht van het leven aan vaardend. Misschien weldra bezig om el ders weer nieuw op te bouwen, wat toe komst hebben kon. Ook onze wereld gaat voorbij. Alen moet het wel gelooven. teder zegt het. We zien het: nieuwe levensvormen komen in zwang; nieuwe 't leven veranderende me thodes en verhoudingen worden toege past en toegejuicht. We gaan naar een nieuwe wereld door de afbraak van de oude heen. We houden niet van die menschen, wien afbraak niet gauw genoeg gaan kan, op dat het nieuwe des te sneller kan komen. We herinneren ons uit het eigon jonge leven, dat ons oude huis afgebroken werd. 't Was oud, hokkerig, ongemakkelijk. Maar toch ons huis, waarvan we ieder hoekje en gaatje kenden. Ofschoon het nieuwe huis mooier was en ruimer en geriefelijker konden we het amper aanzien op onzen d'agelijkschen schoohveg, dat het afgebro ken werd. Was het niet een stuk van ons leven ouderen zoo slecht. Ze verlangen naar het dïge derby wordl de ontmoeting V.I.O S. nieuwe, dus naar den opbouw. Wij weten, Quick waarin eerstgenoemden door 'tveel- dat het komen gaat en komen moot, maar al onvolledig verschijnen der Quiek-pJoeg we verlangen er niet naar. Zien hel zelfs j niol behoeven te wanhopen. II.v.V. speelt met weemoed aan. 't Is immer het schei- tegen llollandiaan en we vertrouwen wel den, dat pijn dool? wcer °l> een Z0S° vm de Hagenaren Toch vergeten we niet, dat afbraak te Gouda-Noptunus kan geducht spannen -/Jin,™ ma a-.~ t it claar Neptunus Vento weor in haar gelede- zijner tijd zeer nood.g kan wezen. Huwen- roa zoodat eea 0VM,vinnmg niet ij- ai vallen onder den mcKea*, omdat het uilgesloten is te achten. S.V.V. spoelt te- nieuwe verkeer breede wegen meld. Een gen C.V.V. in welke strijd we de kansen bosch moot telkens weer uitgedund on oo'igelijk achten. Overmaas zal 'het tegen Eon* weer bijgeplamtworden. Maar wie in die f una wel kunnen bolwerken, terwijl! Steeds straat woonde, in het bosch wandelde, Hooger met een gelijk stpol tegen V.D.L. te- voelt gemis. Dat is geen valsclic sontimen-1 treden rriag^ zlijn, D.C.L. kan tegen Bi.E.C, taliteit; geen wiegelen op gevoel alleen; neen; 't is het leven, dat spreekt en datj eischen stelt. Dat leven eischt van ieder mensch ge durig afbraak en opbouw. Maar dun gees telijk. Eu zooais al het zichtbare een af schaduwing is van het onzichtbare; liet stoffelijke van het geestelijke zoo leert de tv Meidafbraak ons ook weer die les, dat wit bet nieuu e keuren het oude voor bij moet gaan. Want stilstand kan niet be staan in de geestelijke wereld. We kunnen niet blijven wie we zijn en wat we zijn. We word-en anders. We moeten beter wor den. Door afbraak tot opbouw. J. Nagel. winnen. R.F.C. zal wel van Alphen kun nen winnen. Sport. De wedstrijden van morgen. II. F. C. heeft zich hersteld door een schitterende zege ojp V. S. V. en het is thans de vraag, wat zij zal doen nu Ajax cup bezoek komt, dat tegen een v. d. Meuten z'ij'n constante en uitstekende ploeg kan stellen. Een Amsterdainsche zege is het meest waarschijnlijk. Feijenoord krij'gt liet niet gemakkelijk tegen Hormes-D. V. S., dat. aangemoedigd dcor haar prachtige over winning nip Sparta, zich zeker niet onbe tuigd zal laten. Z. F. C. zal tegen 't&ooi ongetwijfeld de punten thuis houden en V. S. V. heeft tegen A. D. O. do beste kansen Haarlem kan het tegen Spaita ze- ker wel tot een gelijk spel brengen. Stormvogels heeft een nuttige voorsprong dank zij haar thuiswedstrijden. Thans spe len ze tegen D F. C. Een nederlaag brengt hen in gevaar, zaodat 'het wel zal span nen in dezen kamp. We houden het niette min op Stormvogels. Indien Stormvogels verliest, zou D.II.C er van kunnen profiteeren, vooral als z'ij van Y.U.C. zou winnen, waartoe de Delve- naren wel in staat geacht kunnen warden, II.B.S. zou zich omhoog kunnen werken als zij van Xerxes zou winnen en dat zullen de llagenaars wel kunnen. Hilversum moet gaan oppassen. Door reen zege op* K..F.O, zou het gevaar voorloopig afgewend zijin. R.C.H. kan zich herstellen tegen Excelsior De ontmoeting VitesseP. E-. C. is zeer belangrijk, daar beide clubs 't minst op Heracles achter z'ij'n. De winner wordt dan leider indien Heracles zich niet door Wa geningen laat verslaan, waarop echter niet veel kans bestaat. Enschedé kan een overwinning op A, G. 0. V. V. behalen. Hetzelfde geldt voor Go Ahead, dio liet wel met Tubantia kan klaar spelen. Hengelo is te Enschedé tegen de Boys, niet kansloos. Do wedstrijden Willem IIEindhoven en P. S. V.Middelburg ziijin in het Zuiden zeer belangrijk, aangezien de eerste m laatste plaats in het geding zijn. In beide gevallen zou het wel eens op gelijk spel kunnen uitdraaien. N.O.A.D., die Bleijer- heide ,oip bezoek krijgt, kan hieruit ©en winstpuntje halen. N.A.C.L.0.N.G.A, kan een overwinning van laatstgenoemde wor den, aangezien N. A. C. nog steeds onvol ledig is. M.V.V. heeft tegen B.V.V. de beste papieren. In Groningen wordt een interessante derby uitgevochten tusscihen G.V.A.V.en Velcritas, de pretendenten. Er zal hard gevochten worden, vooral daar G.V.A.V. alles te winnen heeft in dezen strijd. Be Quick heeft liet tegen Friesland niet al te zwaar. AlcidesSneek is van meer belang daar ook de belangen van Frisia, Fries- R. V. B. Ie klas A: AV.T. R.Marlinit le klas B: UrsusSatumus 3e klas B: Eureka—D.S.L. 3e klas 0: A.S.V.—Gr. Wit Gr. Singel kw.R.E.S. 3e klas E: DemosP.V.V. Rcs. le klas: R.F.O. 4—S.V.V. 4 St. Volharden 2—Ursus f Musscheti 3—S.V.V. 5 D.IÏ.5. 3Transvalia 3 Marlinit 2llioin 2 S.F..G! 2Fortuna 4 Schiedam 2—V.F.G. 3 Res. 2e klas; II.D.V.S. 4—Xerxes 7 Baretnd'rccbt 3D.1F.S. 4 Marlinit 3—Sunrise 2 Ursus 3Saturnus 3 S.V.V. 6The Rising Hope (Ilavondijk). R.F..O. 7—S.V.V 7 Ros. 3e klas Neptunes 6—II.D.V.S. 5 V.F.G. 5—S.V.V. 8 U.S.O. 5Martinit 4 Overmaas 5S.V.V. 5 G.V.R. 3Demos 2 12 uur. 9.30 uur. 11.30 uur. 10 uur. 10 uur. 9.30 uur. 10 uur. 11.30 uur. 9.30 9.30 2 11.3, 9.30 uur. uur. uur. 10 uur. 10 uur. 10 uur. 11.30 uur. 10 uur. 10 uur. 9.30 uur. 9 30 uur. 9.30 uur. 11.30 uur. 11.30 uur. Ik wil er een liedeke zingen, Een liedje van blijdschap en vreugd. Een liedje van leutige dingen Van bloemen, van lente en jeugd, Ik wil er een liedeke zingen, Van zonne en vroolijko Mei. Van geurende vlier en seringen Van mcizoenekes in de wei. Ik wil er een liedeke zingen Van dat schoon princesseke mijn, biet haar dat geurt als seringen En oogon vol znnigeon schijn. Zijn opgewektheid' werkte aanstekelijk. Zij bad' hem niet onderbroken, haar trekken verhelderden zich en ze luisterde met zichtbaar genoegen naar zijn'zachte, welluidende stem. Hot schoon beiden van "weinig belang of de klankmaat volkomen juist was. „Monsieur le troubadour," zei ze ernstig, maar met vroolijker oogen. „Mag ik u thans verzoeken tegenover mij plaats te nemen." Ze wees hem den zetel aan en weldra zaten ze te eten, te drinken en te keu velen als oude vrienden ©n jonge men schen. Hoofdstuk VII. Do kaarsen verlichtten het voorover ge bogen hoofd van Marion, De rosse gloed deed haar mooi profiel zoo teer uitkomen, dat haar gezicht Saxon fijner scheen dan van een madonna uit de Ilaliaansche school. En terwijl hij verzonken was in aandach tige bewondering, sprak zij „U kent de' gedichten van Dante? Is u wellicht in Italië geweest?" „Ja Marion antwoordde hij, even aarzelend voor hij haar naam uitsprak. Het leek hem bijna heiligschennis, de be zitster van zulk een gelaat bij den voor naam te noemen. „Ik was in Italië, las er de oude dich ters." Zij keek hem vol belangstelling aan. Hij vertelde veider: „Ik kwam van Tubingen en reisd'c door Duitsehland ipiar Venetië. Een moeilijke reis, die viyi een student een vechtersbaas zou gemaakt hebben, indien hij het al niet geweest was. Van mijn prilste jeugd af werd ik geoefend voor krijgsman. Op de terugreis bezochten we, mijn oude oude vriend en ik, Weenen. Wij namen dienst onder WaUenstein, die juist keizer Ferdinand II had aangeboden oen leger van 20.000 man op eigon kosten ter be schikking te stellen, loen de Duitsche kroon en de Oostenrijksche monarchie ge vaar liepen. Men had' soldaten neodig." „'0, u bont (bis katholiek," onderbrak zij en het was duidelijk te zien, dat haar gelaat verstrakte. „Neen, trouwens het geloof d'eed weinig terzake. 'Onder Wallenstein vochten man nen uit alle landen van allerlei richting. Vele \kiu zijn generaals, Pechmaan en Ilebro b.v,, waren protestant. Avonturiers vragen niet naar godsdienst, maar vechten voor hem, d'ie het best betaalt." Seined1. Boys 2—N\v. Helvoet 2 12 u. D.H.S. 5—O.K.C. 3 11.30 uur. Il.W.S. 3—D.S.L. 2 9.30 uur. A.S.V. 2—V.N.D. 4 2 uur. S.V.D.P.W. 2—Viom 2 2 uur. Schiedam 4The Ris. Hope 6 11.30 u. - HeUevoetsluis 4—S.V.V. 11 12 uur. "St: Volharden 5—A'.S.V. 3 2 uur. D.E.H, 2—D.S.L. 3 9.30 uur. E.D.S .Marlinit. S.V.V. 9D.L.V.S. 4 9.30 uur. Demos 31LW.D. 4 11.30 uur. A.S.V. 4Radio 4 12 uur. GOEDKOOPST MEEST ACTUEEL hier ter stede verschijnend Dagblad 15 CENT PER WEEK f 2,- PER 3 MAANDEN Zij luisterde aandachtig. Afkeuring en. minachting stonden op naar gezicht te lezen, „Och," vervolgde hij, als om zich eenigs- zins te verontschuldigen. „Wij hadden trouwens geen keuze. Wij waren in Wee nen, in een herberg en werdén lastig ge vallen door eenige soldeniers. Er volgde een twist. Wij vochten dapper, maar de overmacht was te groot, zoodat wij spoe dig gebonden waren. Na een dag opslui ting werden we ingedeeld bij de ruiters van Wallenstein. U ziet dus, dat wij ons niet opgaven als verdedigers van zijne ko ninklijke majesteit. Overigens had ik mijn zin. Ik had altijd gewenscht in den "krijgs dienst te gaan, maar mijn vader wilde, dat ik eerst verschillende universiteiten zou bezoeken om ja, om niet hcelemaa!' een leek te blijven en mijn moeder, u weet hoe vrouwen zijn, die hield mij lie ver heelemaai buiten het krijgsgewoel." „En toen?" „Toen ging mijn oude vriend naar Wal lenstein en klaagde er over, dat zij oen man van mijn kundigheden hadden inge deeld als gewoon ridder. Hij heeft zeker overdreven, want ik moost bij Wallenstein komen. Hij was vriendelijk, verleide mij dat hij ook in Venetië had gestudeerd, be noemde mij tot officier en mijn vriend tot wachtmeester bij hetzelfde escadron." „Dus uw oude vriend was eigenlijk uw bediende." t (Wordt vervoïgdk DER nr. ii ,i. Res. 4e klas: OR DE EN ABONNEMENTEN WORDEN DAGELIJKS AANGENOMEN AAN ONS BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 68103, 68617 en 68923

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 9