Bij Ruws Handen Purol STA DSNIEUWS, De ontwikkelingscursussen. Bond van Jonge Liberalen. Het torengebouw. De bevolking. Bouwen. De rijwieldiefstallen. de Balt kreeg gelijks De toestand in het haringvisscherijbedrijf. Voor werkloozen. De ontwikkelingscursussen voor werkloo zen, georganiseerd door den gemeentelijk- inspecteur van kot onderwijs, dr. \W J, Smit, die den laatsten tijd geassisteerd wordt door den heer C. Ruiter, oud-hoofd van school L., zijn thans alle begonnen. Het zijn er niet minder dan 105 voor mannen en 34 voor vrouwen, in totaal on geveer 200Q deelnemers. Van alle werk- looze vrouwen en meisjes, bij do Arbeids beurs ingeschreven, bezoekt thans 95 pCt. do cursussen; van de mannen is dat ruim 30 pCt. Er is geen gemeente in Nederland waar de cursussen voor werkloozen op zoo'n nitgebreiden grondslag worden ge geven en zoo'n groote populariteit «enie.cn als hier. Vooral het cijfer 95 voor het per centage van voor deelname in aanmerking komende meisjes en vrouwen, is buitenge woon hoog. Er worden voor mannen 12 cursussen go- geven in autogenisch lass dien; 6 in oou- slructieteekenenC in plaatwerken10 in Engelsch; 3 in Esperanto; G in Ned. Taal en rekenen; 3 in algebra en meet kunde; één in werktuigkunde; 3 in boek houden; 8 in meubelteekcnenS in tim meren; 10 in schilderen; 8 in handenar beid; 6 in electro-tecliniek; 2 in bouw kundig teekenen; 3 in scheepsbouwkundig ieekenen3 in werktuigkundig en machine teekenen; 6 chauffeurscursussra10 ra dio-cursussen; 4 in E. II. B. O.; 2 in decoratief teekenen; 2 in modelmaken; één in staatsinrichting; 2 in economie; 2 in blok- en rondschriftéén in materiaal metaal; 2 in beton en ijzervlechten; 4 in Duitsch; 3 in kennis van oiiemotoren; 3 in waterverf-schilderen; 3 in muziekleer; 2 in mondharmcmikaspelen; 2 zangklas sen; 6 in figuurzagen; 3 in stenografie; 2 in scheikunde3 in turnen en" 2 in algemeene ontwikkeling. Voor de vrouwen worden gegeven: 7 cursussen in costuuranaaien; 5 m lingerie- naaien; 4 in verstellen; 4 in haken en breien; 3 in koken; één in waschbehan deling; één in huishoudkunde; één in strij ken en persen; één in Ned. Taal en reke nen één in E. H. B. O.één in Engelsch één in Esperanto; één in boekhouden; één in stenografie en één in muziekleer. Er zijn 42 leeraren en 9 leeranessen aan de cursussen werkzaam Elke cursus duurt van één tot 3 uur. Er zijn cursisten ,die aan 12, 14 en zelfs aan 16 cursussen deelnemen; deze leergierigen vertoeven dus zoo ongeveer de geheele week in een leslokaal. Om mo gelijk te maken, dat ook zij, die zich b.v. voor deelname aan 16 cursussen hadden aangemeld, hun wenscb in vervulling za gen gaan, was geen gemakkelijke opgave. Maar het rooster kon toch zoo woeden ingericht, dat niemand teleurgesteld werd. De cursussen ntarcheeren weer uit stekend. Ze worlen echter bedreigd. In 19.3 wordt in Nederland door rijk en gemeenten voor ontwikkelingscursussen uitgegeven een bedrag van pl.m. G1/? ton, waarvan voor rekening van het rijk komt ongeveer ton. Maar nu is op de begroo ting 1934 van het departement van sociale zaken slechts 2 ton uitgetrokken voor do ontwikkelingscursussen. Niet alleen neemt het aantal gemeenten, waar dergelijke cursussen worden gegeven nog steeds toe het zullen er nu onge veer 100 zijn maar ook de wijze van subsidieeren is voor Schiedam niet voor- deelig. Er is n.I. bepaald, dat de gemeenten f3Vs por bij de Arbeidsbeurs ingeschreven werklooze zullen mogen besteden voor de ontwikkelingscursussen. Yoor Schiedam bedraagt dit dus pl.m. ƒ19.400; voor'Den Haag zal het f70.000, voor Amsterdam f158000 en voor Rot terdam f130.000 zijn. En van die bedra gen ontvangt elke gemeente een zeker per centage van het rijk: 60, 70 of 75 pCt.. naar gelang van de rijksbijdrage in de werkloozenzarg. Maar nergens is de deelname aan de cursussen zoo massaal als hier ter stede. Het karakter der cursussen draagt daar ook toe bij. Hier heeft men zooals uit boven gegeven opsomming blijkt, cursus sen van allerlei aard; naast het bijbrengen van ontwikkeling zit ook de bedoeling voor om den werklooze te helpen in zijn strijd tegen mistroostigheid en do demoralisatie van het niets te doen te hebben en van de straat. In Den Haag daarentegen legt men zich speciaal toe op het bijbrengen van vak bekwaamheid b.v. in timmeren,metselen enz. Het gevolg daarvan is, dat in de re sidentie aan de ontwikkelingscursussen slechts eenige honderdon werkbazen deel nemen. Maar voor hun lessen stelt de re geering f 70.009 beschikbaar. In de wijze van het berekenen van de rijksbijdrage zal wil men aan bet de partement voor sociale zaken redelijk zijn verandering moeten worden gebracht. Billijk zou zijn, dat uit gegaan werd van de eenige juiste basishet aantal werkloozen dat aan de cursussen deelneemt en niet langer het aantal werkloozen in een ge meente ingeschreven, bij de Arbeidsbeurs. We vernemen, dat van de zijde van bet gemeentebestuur reeds in Den Haag pogin gen zijn aangewend om deze opvatting in gang te doen vinden. Hel is te hopen, dat die pogingen succes zullen hebben, want anders ziet het er roet de Schiedamsche ontwikkeling cursussen niet best uit. Het zou zeer to betreuren zijn, als dit mooie practisohe en cultureel© werk, dat zoo voorspoedig is gegroeid -onder de leiding van ar, Smit, besnoeid' of zelfs misschien onherkenbaar verminkt zou moe ten worden. De kosten van de cursussen zijn hier bizömder laag; zrj bedragen ongeveer f 10 per cursist per 9 maanden. Met geld wordt er dus niet gesmeten, wat ook de leeraren bekend is, want die nemen genoegen met een zeer matige honoreerlng van hun werk. J. L. Verhagen over: Waar om Jong Liberaal? In 'n goedbezochte openbare vergadering hoeft de voorzitter van de Kamp- en Con ferentie-commissie van den Bond van Jo-nge Liberalen, do heer J. L, Verhagen, gis teravond in de groote bovenzaal van Musis Sacrum een rede uitgesproken over het onderwerp: Waarom Jong Lïbcianl? De vergadering word geopend door den voorzitter van de afdeeling Schiedam van den Bond van Jonge Liberalen, den heer W. E. Iloek, die na enkele medcdeelin- gen het woord verleende aan den heer Verhagen. In den aanvang zijner rede wees spr. erop, dat do moeilijke tijden ook oorzaak zijn van een politieke crisis. De ontwik keling der verhoudingen beeft de libera len steeds meer in een defensieve houding gedrongen, zeer tot schade van den libe ralen aanhang. Er is een tijd van stil stand geweest na den bloei van het libe ralisme, maar, aldus spr., men moet ons niet aanzien voor besjes, die teren op ouden roem. Wij hebben wol wat anders te doen. Het liberalisme is steeds evolueerend en vooruitstrevend in do practiscbe toe passing van zijn principieele grondslagen, die eeuwige waarden zijn, omdat zij ge groeid zijn uit den eeibied voor de men- schelijke persoonlijkheid. De liberale gedachte manifesteert zich op drie gebieden, op geestelijk, staatkun dig en maatschappelijk gebied. liet liberalisme als verschijnsel op gees telijk gebied wil de vrijheid van en de eerbied voor den individu, op staatkundig gebied is het de drager van de gedachte van vrijheid, verdraagzaamheid en ver antwoordelijkheid. Hierin ligt liet groote verschil met het fascisme. Nimmer zal een echte liberaal, die eenmaal de groot heid en schoonheid van zijn ideaal heeft doorvoeld, fascist kunnen worden. Want hier staat liet recht tegenover de macht. De maclit kan een liberaal nooit aanvaar den als de waarheid. Volgens spr. zou een 'iberaal, onderden druk der zware lijden, wel zijn vrijheid op maatschappelijk .gebied, kunnen prijs geven, maar nooit op geestelijk of staatkun dig gebied. De ongerepte doorvoering van de libe rale gedachte tot volledige wasdom, kan echter slechts geschieden, als de mensch op hooger peil staat. De liberalen heb ben daarbij het vertrouwen in den beteren mensch, d en zij w'l'en bereiken door mo- reele opvo d'ng vim de mcnschheid tot een betere matschappij, waarin het egois me voor een groot deel uitgebannen is. De handhaving van dc geestelijke en politieke vrijheid is ook thans zeer wel mogelijk. Daarentegen is ge'ijkschakeling on mogelijk: de geest laat zich niet dwin gen. Wie mochten meenen, dat dit wel ging, worden herinneid aan Ceasar en Na poleon. Zij zullen ondervinden, dat de kunstmatige eenheid moet verdwijnen en plaats maken voor een moreole opvoed'ng. Er wordt wel eens gezegd, dat het li beralisme thans alleen maar negatief is. Spr. wees in dit verband op het Jong Liberaal Program, dat zestien principieele punten bevat en een vooruitstrevenden in druk maakt. Aan enkele punten van dit pro gram wijdde spr. speciale aandacht. Wat betreft de vrijhandel zeidc spr., dat de liberalen principieele vrijhandelaars zijn, maar ons land niet het willoos slacht offer wenschen te makken van do hande lingen van andere landen. De volkomen handhaving van den vrijhandel zo-u ons het bankroet brengen. Het premievrij staatspensioen is volgens de rechterzijde een der meest revolutio naire principes van de liberalen. Doch tegenover de opvatting van rechts stelt spr. het feit, dat de maatschappij hier niet alles kan doen.. Hier ligt wel degelijk een taak voor den staat. Noodzakelijk is voorts de hereeniging van alle vrijzinnigen in den lande. Dat March an t en Oud thans zeer gonvememen- teele ministers zijn, moge aanleiding zijn tot het wenden van den steven. De aan val op de „stad met do vele poorten", zooals Dresselhuijs het liberalisme noem de, zal hevig zijn, en daarom is h'et nood zakelijk, dat de verdediging sterk is en geschiedt door alle vrijzinnigen in ver- eeniging. Wij zijn, aldus besloot spr. zijn rede, liberalen in ons hart, wij zien het libe ralisme als het groote levensbeginsel van ons Nederlandsche volk. Maar wij hebben ernstig uit te kijken, dat de muren, die dat beginsel beschermen, niet bezwijken onder fascistische en nat. socialistische aan vallen. Daarom komt het vooral thans aan op beginselvastheid en geloof in ons ideaal, dat de ethische, individualistische vrijheid erkent. En waar vrijheid is, daar is de geest des Heeren. Wij moeten zorgen, dat het staatsbestel van Nederland liberaal zal blijven en dat kan slechts geschieden als de jongeren van heden zich in da toekomst do sterke dragers van het liberalisme too- nen. Na do rede werd een korte pauze ge houden. Vervolgens werd nog eenigen tijd gediscussieerd over bet gesprokene. Te on geveer kwart voor elf sloot de voorzitter de vergadering. Aan het Kocmarktplcra, Morgen zal het torengebouw aan het Koemarktplein zijn grootste hoogte berei ken en wordt de kap er op gezet. Do vlag zal dit feit den volke kond doen. Quick—8.V.V. De Supporters Vereen. Door W. en W. organiseert in verband met den wedstrijd Quick—S.V.V., Zondag a.s. autotochten naar Den Haag. liet vertrek is bepaald op half één van het Rozenburgerplein. Nog steeds stijging. De bevolking bedroeg op 30 September j.l, 58.806 zielen. Er werden in de laatst verloopen maand geboren 80 personen en er vestigden zich hier 422; er overleden 43 en er vertrokken 304, zoodat do be volking met 155 zielen steeg en op 31 October j 1. 58.961 bedroeg. In 'October werden 39 huwelijken ge sloten. Aan de Itozenburgcrstraal. Het bouwbureau Koisten heeft bet voor nemen op twee terreinen, die de N.V. Martini! aan do Rozenburgerslrnat in erf pacht heeft, moderne, goedkoop© midJen- standswouingen te bouwen. liet oeno complex komt op de plaats, waar thans hot voormalig kantoorgebouw van Mar tin it staat, met aansluitend daar aan de panden links, waarin een zakken- handel is ondergebracht geweest en het open terrein rechts, dat zich tot in de Ouddorpschestraat uitstiekt en thans nog door een schutting is omgeven. Het andere tenein is aan de overzijde gelegen, lusschen Westerhaven cn Ro/en- buigeïstiaat. Daar liggen reeds fundamen ten voor een bouwwerk, dat nooit voltooid is, in den grond. Eerst bedoeld complex begint in de Groenelaan, loopt langs de Wïücmskade en Rozenburgerstraat en zot zich voort tot in de Ouddoirpscheslraat. Het front is gekeerd' naar de nieuwe brug, die te zijiner tijd Stadhouderslaain en G-roeinelaan zal verbinden, welk p'an reeds door den raad is goedgekeurd, maar waarvoor nog geen dekking is gevonden Op don hoek van de Ouddorpschestraat en op d'en hoek van de G-rocnelaan komen winkelpanden; overigens zijn het alle bo ven- en benedenwoningen, in totaal een 30-tal. In de Clroenelaan komen daarvan 3 beneden- en 6 bovenwoningen. Door het complex wordt een boxengarage in gesloten, die een uitgang heeft naar de Oroenelaan. Op het tegenover liggende bouwterrein komen ook boven- en benedenwoningen, met aan den waterkant, vlak naast de nieuwe brug, een üink café met terras en een bootenhuis. De indeeling van de benedenhuizen wijkt van het normale type af. Elke woning heeft twee kamers en suite en, hetzij aan de voor-, hetzij aan de achterzijde, een verbreeding, waarin slaapvertrekken, een keuken en een badkamer zijn onderge bracht. Wie de verbreeding aan de achterzijde- heeft, beschikt over een breederen tuin, dan wie een breed front aan de straat heeft. Het is de bedcjeling do gemeente te ver zoeken de erfpachtsovereenkomst om te zetten in een verlcoópsovereenkomst en zoo mogelijk reeds over een paar weken met het werk te beginnen. De bestaande panden het kantoorlokaal van Martinit en de daar naast gelegen pakhuizen zullen eerst afgebroken moeten worden. Nog twee arrestaties. De politie heeft behalve P. II. on C v. G., ook nog in vernand met rijwieldief stallen gearresteerd, J. de II. en G. v. S. De laatste heeft verscheidene fietsen van de dieven opgekocht. Op liet hoofdbureau van politie was hot gisteravond druk. Heel wat bestolenen zijn komen kijken, of hun fiets ook bij de terug gevondenen was, waarbij rnen tot do ont dekking kwam, dat verscheidene fietsen door elkaar zijn gegooid"', d.w.z, de fiet sen werden gedeeltelijk gedemonteerd en dan willekeurig weer in elkaar gezet. Op het rijwiet van A. kwam dan b.v. het zadel van B, de pedalen van C en het stuur van D„ zoodat het soms moeilijk" is. vast te stellen, wie de eigenaar is. Een 20-tal rijwielen zijn thans in beslag genoden en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Blij het verder onderzoek zal nog wel meer voor den dag komen. Het dievoncomplot is ontdekt, toen P. H. aangehouden werd, omdat hij of een fiets reed, waarvan de politie vermoedde dat zij niet zijn eigendom ivas. Intrede, Ds. P. Zwier te Alphen a. d. Rijn, die het beroep naar de Chr. Geref. Gemeente alhier aannam, zal Zondag 7 Januari af scheid nemen en doet Zondag 21 Januari zijn intrede bij zijn nieuwe gemeente, na bevestigd te zijn door ds. W. Bijleveld van Haarlem Centrum. de automobilist voelde duidelijk, dat het regen de. - Maar een ander dacht, dat hij linksaf wilde. Direct daarop werd zijn auto zoodoende zwaar w beschadigd. Houdt Uw -- hand in bedwang: Een gevonden en weer zoele geraakt voorwerp, In Maart 1932 vond een arbeider van dé Nationale Olie- en Vetmduslrio aan do Westvest, op weg naar do fabriek, op straat een actetascli. Hij liet.doze op do zaak liggen envergat zijn vondst. Thans 1 lA* jaar later, is bij het opruimen de taseb weer voor den dag gekom-en. Dc eigenaar kan zijn bezit aan liet kantoor van de Nat. Olie- en Vetindustrie afhalen. Politienieuws. Gistermiddag zijn een luxe bestelauto uit Rijswijk en eon R. E. T.-bus op de Broers- vest togen elkaar ge-botst. Beide auto's wer den beschadigd. Lezing. De beer J. TI. Hommers is verhinderd morgen ecu lezing to houden voor de af deeling Schiedam van don NoJ. Chr. Vrou wenbond. In diens plaats zal optreden do heer D. C. A. Bout, eveneens geestelijk verzorger van de £e werkgestdden in Gel derland. Schiedam. AGENDA. 8 Nov. Musis Sacrum, 8 uur. Sallied. IJsver. Ledenvergadering. 8 Nov. Zaal R.K. Volksbond', 8 uur. Con cert Schiedam's Mannenkoor. So liste Hélène Gals. 9 Nov. Geref. Jeugdhuis, 8 uur. Ned'. Chr. Vrouwenbond. Lezing D. C. A. Bout, geestelijk verzorger workloo zen ka in pon in Gelderland. 9 Nov. Westerkerk, S uur. Zendeling N. de Neef over: Het zendingswerk op Halmaheira. 10 Nov. Jeugdhuis, 8 uur. Jeugdraad. II. Redert over: Rembrauöt en de Bijbel ItallcrdüR) Capitol 2.15 u, 8.15 u. De Ster van Va lencia; Do amoureuse zending van bet hondje Grand. 2 u. 7 u. 9.15 u. De avonturen van Kon'ng Pausole. Lumière, 2.15 u. 7.15 u. 9.15 u. Het lied van do Zoe. Olympia. 7 u. 9.15 u Prairie in vlam men. Prinses. 2.15 u. 8.15 u. Een nacht in het Paradijs; Chou-Chou. Royal. 2.15 u. 7.15 u. 9.15 u. Kaiser- walzer. cala. 2 u. 7 u. 9.30 u. Song of songs. Studio '32. 2 u. 7 u. 9.15 n. Oueen Kelly. Talia. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Kaiscrwalzer, OMLIGGENDE GEMEENTEN. VLAAIIDINGEN. Het standpunt van den handel, In de Dinsdag hier ter stede gehouden vergadering van de Vereeniging van Ha ringhandelaren, is uitvoerig het belang van den handel, in verband met de eventueel© regeeringssteun besproken cn tenslotte werd met algemeen© stemmen besloten het volgende telegram aan zijne excellentie den minister van. econ. zaken te verzenden „Ve-reeniging van Haringhandelaren ver zoekt uwe excellentie dringend bij even tueel toe te staan crediet op haring aan Re-edersvereeniging ingeen geval als ha- sis hoogere prijzen aan to nemen dan gel dende wereldmarktprijzen voor dat aïLikel, daar ain-d-ers toch reeds stérk ingekrompen export dan geheel tot stilstand zal wor den gebracht met aille nadoelen daaraan verbonden van in dit bedrijf werkzaam, personeel en gevaar voor totaal verliesi van afzetgebied1." Hetwelk in de volgende, eveneens dade lijk verzonden toelichting nader wordt uit eengezet „Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de Vereeniging van Ilaringlia'nde- laren, gevestigd' te Vlaandingen, waarin zijn vereenigd de meerderheid der NeJeriand- sche haring-exporteurs; dat, wanneer het do bedoeling is voor do liaringvisscberij voor de aan to voeren Engeische walharing een crediet te ver- Iconen tot f 750.000.dit onze volle- sym pathie heeft; dat het immers in deze moeilijke tijden onzen handel niet steeds mogelijk zal zijn bij groote aanvoeren de haring onmiddel lijk af te zetten of in voorraad te houden; dat anderzijds de meeste hairing-reedie- rifen niet over voldoende geldmiddelen blij ken to beschikken om do haring tijdelijk op te leggen; dat het daarom van groot belang is, dat de regnering hiervoor een crediet beschik baar stelt; dat do goede opzet echter een geheel andore en funeste uitwerking krijgt, in dien de haring-reederijen trachten met dit crediet de prijzen op te voeren of op te drijven dat de haring in hoofdzaak een export artikel is en wanneer de Hollandsche prij zen vastgehouden worden boven den we reld-marktprijs, onze zaken en daarmede de export worden stopgezet. Wij verzoeken daarom- uwe excellentie beleefd, doch met den moesten aandrang, do prijzen te doen vaststellen in verhou ding tot don wereld - mark t-pa-ij s, en zoo uwe excellentie reden heeft om daarvan af te wijken, er in te willen voorzien, dat onze export niet geschaad' wordt. De gegevens hiervoor kunnen wij regel matig ter beschikking slellen van uwe ex cellentie." i Haringvisscherij. Gisteren werd' er in don afslag betaald voor volle haring Zuid1 f8.30; hom da' kuit ziek van f7.20 tot £7.70; Yle Ew. o£ van de Wellen f7.50; steurharing Ew. of van de Wellen, ongekeurd' f7. Do v olllo haring Ew. en van de Wellen werd' opge houden voor f9 per kantje. Vanmorgen waren binnengekomen de VL 103 met 40 last; de VL 167 met 35 last en de VL 40 met 43 last Nog steeds is do Vlaard. afdoe-ling van de Rcedersvcroenigimg niet toifc overeen stemming gekomein in verband' met het te vcrlceneln regcerinascredtet. Opening 25ste bazaar Item. Gcr» Gemeente. Vanmorgen is de 25ste bazaar der Rem. Geref. Gemeente in tegenwoordigheid van vele genood'igdcin door ds. S. if. Spari- jaard' offieieol geopend. Spreker bracht daarbij eein drietal dames, die vanaf do oprichting dor handwerkclub hadd-ein medegewerkt een bloemenhulde. Namens d'o Rem. Goref. Gemeente sprak de lieer J. H. van Linden vam don Hcuveil d'io zijn waardeoring voor het mooie werk uitsprak. Behalve de vele stoffelijke cad'eaux zijn in deze 25 jaar circa f 18000 aan dc kerk afgedragen. Spreker huldigde speciaal de dames A. Poorlman en F. Krober— Spoel onder aanbieding van twee zilveren voorwerpen met inscriptie. Tenslotte bracht de heer D. van der Ende alle dames der handwerkclub een bloemenhulde (namens de Zondagsschool, het college van ooEleetanten cn d«e koster, dé kring van Jong Remonstranten, het Kerkkoor en d'o Vrijz. Jeugdgemeenschap. Benoeming. De hulpagent van politie 0, J. van Twuij- v-cr alhier, is benoemd tot agent van po litie te 's-Gravenhage. Yulcaanliaven. h de 'Vulcaanliaven is binnengekomen I' Paramé -om 2900 ton kolen te I OVERSCHIE. Verkeersongeval. Gistermiddag kwam dc 26-jdïige G, V., wonende te Rottendam, mot ©en vracht auto bij d© hoeve Driebergen den Delft- weg oprijden, juist toen ©an C.A.B.-Z.II. A.M.-bus uit Rotterdam naderde. De chauf feur van de bus week nog uit, maar de V. had' vol gas gegeven en botst© tegen de bus aan, die van den weg af gleed. Geen der inzittende passagiers van do autobus een 8-tal kreeg letsel; G. V. word) aan d© linkerknie verwond. OVERSCHIE. Geveilde cn verkochte onroerende goederen. Notaris I. C. V©lhacke to Overschie. Geveild S November. 1. Een woonhuis met erf ©n tuin, aan de Dorpstraat no. 105 te Overschie, groot 1 A. 44 c.A. Geveild' voor f4.80O. 2. Een hoerenhuis met koetshuis, erf en tuin, aan de Dorpstraat nos. 107 cni 109 t© Overschie, groot 4 A. 74 c.A. Geveild' voor f 11.850. 3. Een hoerenhuis met erf ©n tuin, aan de Dorpstraat no. Ill to Ovcrscliio, groot 1 A. 43 c.A. Geveild voor f4.100. 4. Een hoerenhuis met schuur, erf eu tuin, aian d© Dorpstraat no. 113 Over schie, groot 2 A. 79 c.A. Geveild voor f5.900. RECHTSZAKEN". Bclcediging van oud-minister Donner. Het Haagscho gerechtshof ihceft boden arrest gewezen in de zaak tegen den 45-jari- ■gen accountant R. II., gewezen hoofd van de rijksaccoun tan tsdiems l te Rotterdam, die door de rechtbank aldaar wegens b-e- leediging van den oud'-minister van justitie, mr. J. Donner ,is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Het gerechtshof hoeft, met vernietiging van het vonnis der rechtbank den verdachte schuldig verklaard aan een voudige beleediging van ©en ambtenaar in functie en het vonnis wat de straf betreft bevestigd.. Het auto-ongeluk bij Nicuwcnhoorit, Het O.M. bij dc Rotterdamsebe rechtbank •ei sell te tegen den chauffeur H. S. uit Rot terdam, die hij Nieuwenhoorn een auto van den dijk liald gereden, waarbij ©en dam© en 4 kinderen bet lev-en liaddenj verloren, 3 maanden hechtenis niet ont zegging van de bevoegdheid om te rijkion voor den tijd van een jaar. Snort Voetbal. De wereldkampioenschappen. Gisteravond had te Antwerpen een be spreking plaats tussohen de hoeren A. Ver dijde, (België). R .W'. Seeltlrayers (com missie' F.I.F.A.) en K-. J. J. Lotsy (Neder1 land) in verband met de vaststelling van het programma der voorronde voor de we reldkampioenschappen - voetbal. Aangezien Ierland tegen elk ander voorstel gekant was, den één uit- en één thuiswedstrijd! door ieder land te spelen, gingen do afge vaardigden van België en Nederland uit billijkheids- en sportiviloits overwegingen met het voorstel acaoord. Door het lot werd daarop besloten, dat België naar Ierland moet gaan, zooiila t de uitwedstrijd voor Nederland een strijd' tegion België be- teckent.

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2