mm .AATSTE NIEUWS. ADVERTENTIES Beurs van Amsterdam. Aufgebot. CENT GEMENGD NIEUWS. Tweede Kamer. Lindbergh. De brand m den Rijksdag. Handel en Bedrijf. Buitenland. Us üerk en Schooi. INGEZONDEN. TVs Burgerlijke Stand. BEU HST IIERM 0 METER. de Kleine Annonces op Woensdagavond, sa Als datum daaram werd' vastgesteld 29 'April 1934. Indien de drie landen de® voorwoustri,)- den met evenveel punten beëindigen, be slist het doei gemiddelde. Is ook dit gelijk, flan het lot. Over den datum Nederland Ierland, zal ten spoedigste door flen K. M. "V. B. met Ierland onderhanclelcl worden. Ook 'de datiun voor de -wedstrijd Ierland— Belgie is nog niet bekend. Athlctick. liet Marathon-record' verbeterd'. Do 18-jaxig© Komman Soa Ki-ICu lioeft te Tokio "d'en Maia'honloop verricht 1 dein recctixMijd van 2 uur 29 minuten, 314/10 seconde. Wielrennen. Hot startschot voor den Zes daag sch© te Amsterdam. Naar wij vernemen, zullen bij den start van den "tweeden Amsterdamschen Zes- daagsclio medewerking verieenen de po pulaire tooneclspoelslor Fientje de la Mar en do jeugdige filmschoonhcul Ery Bos, liet Ilollandsche meisje dat aan het be gin van eon grooto filmloopbaan staat. Kerntje de la Mar zal het eerste schot lossen voor heit begin dor vijf voorbe reidingsronden, terwijl haar jongero kunst zuster om elf uur hel definitieve start schot zal afvuren. sen vain een wagda timmerhout, welk hout zooals gewoonlijk was opgestapeld'. Twee der arbeiders stonden op den eeni- go meters boegen stapel. Twee andere werklieden stonden tusschcn don stapel en den wagen. Op een moment, dat een der in de hoogte slaainde arbeiders naar be neden was geklauterd', had eeu vreoselijk ongeluk plaats. De stapel hout sloeg plotseling om Do arbeider, dio zich nog op den stapel be vond, zekere Van Doom, viel gedeeltelijk met den stapel mee, doch kon nog op een anderen stapel overspringen Hieraan heeft hij zijn leven te danken. Do stapel hout kwam terecht op d'o twee op den grond slaande arbeiders, den 43-ja- rigen 0, d'e Ivruiff, uit Langbroek en den 31-jarigen P. Pauw, uit Utrecht, Onmiddellijk werd mot man. ön macht de stapel hout opgeruimd' om de slacht offers te bevrijden. Toen men hen te voorschijn had ge bracht, bleken beidein te zijn overleden. Geneeskundige hulp constateerde, dat de beide arbeiders op slag waven gedood. Do K. laat een vrouw en twee kinderen ach lor. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men in het duister. Onder vallend» houtstapel bedolven. Twee do oden. Gistermiddag is op het terrein yam de N.V. Houthandel v.h. A. van Dam te Bun- nik een ernstig ongeluk gebeurd'. Vier arbeiders waren bezig met het los- Inbra.ik te Rotterdam, Gisteravond is tijdens afwezigheid van de bewoners bij do 6ó-jarigo caféhouder G. K. 0. aan de Willem Buitenwegstraat to Rotterdam ingebroken en alles overhoop gehaald. Vermist worden een portefeuille met f 650, een gouden ring, een gouden da- roesarmbnndhorloge, een gouden sierspeld en eenig kleingeld. De politie stelt een on derzoek in. Do algemccne beschouwingen voortgezet. Voortgezet worden d'e algemeeue be schouwingen over de rijksbegrooling 1934. Do heer Schouten (a.-r.) juicht het toe, dat do regeering haar vers obering s;u*beid wil voortzetten. Nu oem blijvend lager levenspeil inood'ig is mogen do crisislastem ook niet ten d'eele anders dan uit gewone uitgaven bestreden worden. Als het parle ment en de regeering hun plicht doen heb ben we geen import van buitemlandsche regimes noodig. Im onze monetaire poli tiek behoort geen verandering te worden, gebracht. De Indische en gemeentelijke financiën moeten worden gesaneerd. Wat er voor den middenstand zal warden gedaain zal spr. afwachten. Spr. acht een staatscommissie voor on derzoek van de lieTvormi'ng onzer staatsin stellingen urgent. De regeevng rogeare oa trede op tegen do gemeenten, die im ge breke zijn als Zaandam, Almelo, Amster dam, 's-G-ravenliage en Rotterdam. Hedenmorgen weer ver trokken. Rotterdam, 8 Nov. Vanmorgen om kwart over negen reeds was Lnidberg op Waal haven om to trachten zoo spoedig mogelijk nactr Genève te vertrekken. Onder zijn lei ding werd de bonzmo voorraad aan boord van zijn vliegtuig, dat nabij het vliegveld AVaalhaven gemeerd lag, aangevuld. Alles was weer voor het vertrek genood en het wachten was op de laatste weerberidiilen. In verband met deze berichten van 10 uur hedenmorgen, beslcot Lindbergh ech ter zijn vertrek nog uit te stellen tot 12 uur en Latere weerberichten af te wachten Wan neer het mogelijk is zal hij om 12 uur vertrekken. Daar de weerberichten gunstig luiden is kolonel Lindbergh om 12 uur van Waal haven gestart met bestemming naar Geneva Bij het vertrek deed zich eon incident voor Een der begeleiders van het echtpaar fle lieer Van Hoogenhuijzen, van de K.L.M., kwam In het water terecht. Ilij werd da delijk door een agent van politie op het droge gebracht. Do staking bij de Sphinx. Maastricht, 8 Nov. De directeur van de N.V., De Sphinx verzoekt mee to doelen, dat de tegelfabriek normaal werkt, terwiji alleen in do aardewerkfabriek een paiti- eelo staking is uitgebroken. Ongeveer 600 man zijn in staking. Alles is rustig. Dr. Gtoebbels voor het rijks- gerechtshof. Berlijn, 8 November. Als eerste getui ge versoheen vanmorgen rijksminister dr. Josot Goebbels. Dnniiroff is heden weer toegelaten Goebbels wordt bij zijn binnenkomst met don llitler-groet begroet. De minister legt den eed af, waarop dr, Bunger hom wijst op do beteekenis van zijn verhoor. President Bünger zegt: Er is beweerd o.a. dat voor den 27sten Februari geen verkiezingsredevoeringen waren georgani seerd on reeds toegezegde spreekbeurten zijn afgezegd. ür GoebbelsDit is niet in. overeenstem ming met do feiten. Overigens was ik toen nog geen' lid van het kabinet, waarin ik pas op 13 Maart werd opgenomen. Jk was slechts rijkspropaganda-leider van de N. S. D. A'. P. Nadat de Rijksdag1 ivas ontbonden be gon ik met de organisatorische voorberei- dicLjf van de Rijksdag verkiezingen. Hat spreekt vanzelf dat in den loop van 3 A 4 weken de vooraanstaande lei aars elke week oen* of twee dagen te Ber Hoogste barometerstand 769 9 tc Valen- tia. Laagste haromeleisland 750.1 te Seydis- fjord. Verwachting tot den avond van 9 No vember Zwakke tot matige wmden uit Westelijke richtingen, nevelig lot zwaar hewo'kt, later waarschijnlijk cenigo regen en iets zach ter. lijn bijeen moesten ko-men, om gelegenheid te hebben de richtlijnen voor den verkie zingsstrijd te bespreken m vast te stellen. Besloten werd', dat de eerste twee drie dagen van de week zoo mogelijk alle leiders te Berlijn aanwezig zouden zijn. Een aantal hoeren heeft in het ge heel niet gesproken en wijdde zich aam de ambtsbezigheden, anderen hielden hun redevoeringen slechts in Berhjm zelf of in Brandenburg. Zulk ©en d'ag was ook do da; van dein Rijksdagbrand. Hij was VTijigehomden voor politieke besprekingen, d'io buiten de verldezingspropaganda's lagen. Het is dus niet juist, d'at de vooraanstaande leiders oveieon waren gekomen cleaem dag vrij te houden om den Rijksdagbrand te kun nen cnscèmeereu, doch zuiver toeval. Ik zelf heb d'ion dag niet gesproken. Het feit, d'at de leider en ik dïetn dag niet spraken is gemakkelijk te verklaren. Ik had in dein toenmalige verkiezingsstrijd voor elke vergadering van dem leider de reportage op mij genomen. President: Mijnheer do minister, wan neer bent u van d'cm brand in konnis ge steld Goebbels: Er was dien dag een kabi- «etszilting gehouden etn de leider was hij mij thuis als gast. Hieraan is niets ver dachts. IFij had nog geen eigen woning te Berlijn en woonde in hotel Kaiserliof. Het was de gewoonte in den tijd van de op positie ,dat wanneer in Kaiserhof politieke besprekingen waren gevoerd' de leider 's middags of 's avonds mijln gast was. Ik weet niet precies op de minuut hoe iaat het was, toen de vertegenwoordiger van. onze partij voor de buitenlandschd pers mij opbelde en vertelde, dat de Rijks dag in brand stond. Ik dacht, dat het een grapje was. Ik antwoordde dus: Dat is een canard'. Ik hing de telefoon weer op, zon der van de mededeeling verder gebruik te maken. Even later word' ik opgebeld en werd mij dringend verzocht den leider van den brand op de hoogte te stellen. De lei der kon het bericht aanvankelijk niet ge- loovcm. Wij stelden ons met den Rijksdag zelf in verbinding. Van den politiepost Brandenburger Tor kregen wij bevestiging dat er een grooto brand was. In razend tempo reden wij onmiddellijk naar den Rijksdag. Bij ingang II vonden wij Goo- ring, dio zei: dat het oen communistische aanslag was, waarbij reeds oen Hollandsen communist was gearresteerd, die al ver hoord werd. Hitler zei tegen mij: Dit is een toeken hoe de situatie weikclijk is Hier kan men zien, waar het gevaar ligt. IVij besloten na een korte beraadslaging de communistische par tij en de communis üscho pers en later ook de soe.-tlem. pers te vernielen. Wij waren ervan overtuigd, dat de hoofdschuldigen communisten wa ren. Het lijkt ons uitgesloten dat één onkel persoon den Rijksdag in brand zou heb ben gestoken. Bezie aanslag moet gerui me" tijd van te voren zijn voorbereid. Om dat de brand do communistische pari ij ge schaad heeft mag men niet oonoludeeron, dat zij er niets mco te maken heeft Wanneer de brandstichting succes zou l ebben «ehad, zouden de communisten als helden zijn geprezen. Goebbels bespreekt dan uitvoerig het vooidOel, d'at de communisten zouden heb ben gehad', indien de aanslag lukte. Hij zied aa,De communistische metho de is altijd': de schuldigen stempelen de tot schuldigen om, daarmee voor het-oog ran de wereld' de waarde aan de aanklacht, te ontnemen. Het Bruin- boek is niets anders dan eon verdraai in g Ik ben bereid' te bewijzen, dat elke he wering van het Bruinboek gelogen is. Auto Icgcu boom gereden, Een doode en een gewonde. In den afgeloopen nachl, "omstreeks 12 uur is te Terhcijdon in do nabfjlied van Breda, een vrach'aulo van de Maatschappij Fransch-IIollandache express tegen c-cn boom gereden, waarhij de 27-jange bestuur der Cr. c. Tos, afkomstig uit Baiendrecht ernstig werd gewond en later overleed. De 17-jarige J van der Klis, uit Bode graven, die naast hem was ge/.eten, liep ernstige verwondingen op. De auto is zwaai beschadigd De be.de slachtoffers werden naar het St. Ignatius ziekenhuis overge bracht. Sten vermoedt, dat de chauffeiu in slaap gevallen was. Auto tegen brug gereden. Een d' o o d c. Vermoedelijk len gevo'ge van don mist is in den afgeloopen nacht een auto van de American Tobacco Cy. tegen de hiug over- de ^Dommel bij de zomcruitspanmng Zocterbeek bij Eindhoven, gereden. De auto werd geheel in elkaar gedrukt. Een der inzittenden, de heer J. N, de L., ver tegenwoordiger dezer maatschappij, is kor ten tijd later aan de gevolgen van ern stige inwendige kneuzingen overleden. Het lijk is naar het politiebureau ovetge- bracht. Het tweede slachtoffer, ,T. W. Ha milton, bekwam geen ernstig letsel. De auto is in beslag genomen. Smokkelaar aangeschoten. Te Soerendonk is zekero J, die marga rine smokkelde en bij het halt roepen der beambten niet. bleef staan, aangeschoten. Hij werd aan don arm gewond Portefeuille verduisterd. In bewaring is gesteld de 30 jarig© tuin der K. F., die ten naileele van den schip per C. F. uit de Hudso'nstraat te Rotter dam, waar zij beiden ,jn de kost waren, 12 Juni j.l. ©en portefeuille met £175, had verduisterd. Wond verwoest. B'roedplaats van gevaar lijke vliegen. Het woud van Zahala in Mozambique (Afrika) wordt geheel verwoest, aangc/icn het de broedplaats is van de vliegen, die do slaapziekte verwekken Ehud Rasmussen ziek. bekend© D'eensche Noiordpool-onder- zoieker Ivnud' Rasmussen, is ernstig ziek tengevolge van een voedselvergiftiging, welke hij bij zijn jongste expeditie in Groen land' heeft opgeloopcln. in 1932 verleend' in alle rangen en stan den. Bovendien stolt het bestuur op detn voor grond, dat nimmer een aanvraag afgewe zen moet worden, omdat de vaste huisver zorgsters aan hot werk zijn. Bij Het Groene Kruis moet men steeds zeker zijn van hulp. En nemen iv© dit in aanmerking, dan is de contributie nog zeer laag. Geen enkele plaatselijk© of lan delijke veroeniging biedt bij een geringe contributie van f2,50 per jaar zoo vele voordeel en ,nl. huiszorg (tegen zeer laag tarief), Lakerdienston door uitsluitend' be voegde krachten, gratis gebruik van alle mogelijke verplcgingsartikelen en do gele genheid, om zich te verzekeren tegen zie kenhuis en operatiekosten. Daarom offer uw contributie met blijd schap. liet is ons aller belang. Tot op lie den hebt ge ons misschien nog niet noodig gehad, doch ook gij kunt doo-r ziekte ge troffen worden. Hei lidmaatschap van liet Groene Kruis behoort nu eenmaal tot de niet afwondbarc uitgaven in hel gezin. Zijt ge nog geen lid, laat u dan direct inschrijven. Do contributie wordt des ge- wenschl met 10 cents per week geïnd. Do Seoietaris, C. P. VAN HOUTEN. Beurs van Schiedam. WOENSDAG, 8 November. I Officieele noteeri?ig van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijnf 9.per H.L. ad 46 pCt« Zonder fust en zonder belasting. i Namens de Comm. v. d. K. v. K'. j voor de noteering v. gedistil- leerd. E J. JANSEN. Nict-offideel. Binnenlandscho spiritus: f 19.50 A100 o/oj Buitemlandsche spiritus: f8.50—f9.25. Zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f 1.20. Faillissementen, Opgeheven wegens gebrek aan actief. II. van der Plaat Jr., VLomhngen J. van Os, verzekeringsagent, Botter dam. A. J. E. Westphal, Rotterdam J. G. van Mcurs, koopman, Rotterdam, A. van Alen, Rotterdam. isOb'.tebN 01' 8 NOVEMBER 1933. (Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank) 1NDUSTR1EELE ONDERNEMINGEN. Binnen an i. Ut. HEDEN A. IC. U. 23 Cj CM 15% Gert. Galvé 51% Kuchenmoister's Acc. Nederl. Ford 129% 127% 8% Philips Gl. G B 223% 220 4".-: 82»/, 83%- 4*/s Anaconda 9 9 Up Bethlehem Steel 18'/,. 18%,— General Aviation 8% 8'/i(— U. S. Leather 63/,. 6 Ve ELECTR. OND (B u 11.) Nod. Horv. Kerk. Bedankt voor Bolsward, ds. J. Boonstra te Gieten; voor Ossendrecht, ds. C. J. F, Hops ter te Wormer. Het Groene Kruis. Mijnheer de redacteur, Verzoeke beleefd opname van liet vol gend© in uw bhixl, waarvoor bij voorbaat beleefd dank. Uit liet persverslag is reeds bekend, dal de loden vergadering van Het Groene Kruis mot algemeen© stemmen besloot de mi nimumcontributie van fl.50 op f2.50 te brengen, dus met f 1,te verhoogen. Ve len, die do oorzaak van dit besluit niet kennen, vinden een contributie verhooging in deze tijden een onverantwoordelijke daad. Vandaar dan ook, dit ik ©ven nog zal trachten duidelijk le maken, waarom men tot dit besluit kwam. Het geraamde tekort voor 1934 is enorm. Het bestuur heeft alle mogelijkheden, om tot verhooging der inkomsten te geraken, onder de oogen gezien. Het kwam hierbij voor de keuze, om de tarieven voor huis verzorging aanmerkelijk te verhoogen, of d'e contributie-regeling te herzien. Om nu de inkomsten te vermeerderen dpor deze tarieven te verhoogen is in lijnrechten strijd met het doel van het Groen© Kruis werk. Immers in tijden van ziekte der moeder is hot teven toch al zooveel duur der en dan mogen de nieuwe Lasten niet zwaarder gemaakt worden. Ieder lid most van de huiszorg kunnen gebruikmaken zonder dat de financiën een hoofdrol spo ten. Ieder, die dan ook deze zaak gocdi beschouwt, zal moeten toegeven, dat al leen herziening der contributie overbleef, of dat liet mooie werk stop gezet meest worden. Dat stopzetting een zeer groot verlies voor Schiedam zou zijn, blijkt ze- keer wel uit de bijna 2500 verpleegdageni Cities Service Middle West Util.. 1%, 1% MIJNEN. Aigemeene Exploratie Boeton Mijnbouw.. 122 8 PETROLEUM. 172'/, 172%- RUBBER. Amsterdam Rubber 91 o/Jf 90%- SUIKER. Vorstenlanden Handolsver. A'dam. 15S% 18 154%- TABAK. 95 IT1/* 92 SCHEEPVAART. Holland Amorilca-Lijn Ned. Scheepv. Unie 41% 40>/a SPOORWEGEN. Chicago Milwaukee.. Missouri It. T 3VI0 5'/, 2'/, S'/w 5%- 2 Scheepvaart. Schiedam, 7 Nov. Vertr.LeÜandsch ss. Johanno n. Leningrad. Hal. s s. Rubicon© n. Rotterdam i Franscli s.s St. Octave n. Antwerpen. Schiedam, 8 Nov. Aangek.: Ned. ga. Alphard v. Newcastle upon Tyne, om tel rep arceren aan do Weif Nieuwe Waterweg. Fransch s.s. Fort Archainbault v. West- Afrika 1. v. Havre, om stukgoed te los sen in de Wilhelminahavau. LeÜandsch s.s. Baltmor v. Ron aan, om te hunkeren aan de Maaskade. Hoogwater tc Schiedam. 8 Nov. 7.15 unr, 19 35 uur. 9 Nov. 7.57 uur, 20 14 uur. Zon en Maan. Zonsopg. 8 Nov. 7.09 u„ ondg. 16 16 u. Zonsopg. 9 Nov. 7.11 u, ondg. 1614 u. 10 Nov. L. K. 17 Nov. N. M. 4% V' /l6 Wisselkoersen. 'Amsterdam, 8 November 1933. landen 7.801/2, Berlijn 59.06, Parijs 9.701/2, Brussel 34.58, Bazel 48.04, New York 1.581/4, Prolongatie 1 pGt. Min irf ÉinKai Industrie Tabak Rubber. Obligaties -Amerika Suiker Koniubl. Schepen WCMg gni'f P/.M.Cj C II 1 E D A M Geboren. 5 Nov. Josephina Joanna, dochter van T. H. Krcuger en J. J. A. van der Knaap, Gordonstraat 14. 6 Nov. Anlonius Michael Engc'bertus, zoon van A. van Vliet en B A. W. AI. de Groot, Nieuwe Haven 47 Dirkje Cntharina, dochter van A. Landman en P. Korporaal, Nicolaas Beetsstraat 16. 7 Nov. Dirk, zoon van M. van Wolfe- ren en J. Hoogcrweif, van Lceuwcnhoeck- straat 27. 'Overleden: 5 Nov. 3. A. van Rijscwijk, oud 2 jaar, Nassaulaan 75. DANKBETUIGING. Hiermede betuig ik mijn harte- lijken dank aan alle familieleden, vrienden en kennissen, voor de zeer gewaardeerde deelneming, bij het over lijden van mijn geliefde Vrouw. D. VRIJENIIOEK. Schiedam, 8 Nov. 1933, Oostsingol 84. GEVRAAGD. Net meisje, v. cl. en n. zelfst. kun nende werken en koken, v. g. g. v. Aanmelden tusschen 8 en 9 's avonds. Burg. Knappertlaan 227 b. N.V. VAN DER BURG EN MULS Schiedam. JAARL. ALGEM. VERG. op Vrijdag. 10 Nov. a. s, te 14 uur ten kantore der Venn. Punten van behandeling liggen voor belanghebbenden ter inzage Die Elie wollen in Osnabruck ein- geben der Monteur SIEGFRIED HELLE, Dlumenhidler- weg 71. und ELISABETH TVVELL- MEYEIt. 8452 8 Der Stanclcsbeiwnte. KWARTJES tot hoogstens 25 woorden 26 cent bij vooruitbetaling, onder letter, of adres aan ons bureau te bevragen, 10 cent meer, Copie moet des Dinsdags vóór half zeven aan ons Bureau, Lange Haven 141, hoek Korte Haven, bezorgd zijn. NET KOSTHUIS gevraagd bij R.K. menschen voor een tuindersleerling. Br. onder lett, R K aan het bur. v. d. blad, Lange Haven 141. OVERTREKKEN van dekens met 12 ei prima satinet, f 5.70. Ruime keuze. Gratis halen en brengen. Electr Deken- overtrekkerij. RENNER DB HOOGE, Snelleman- straat 87, R'dam, Tel. 84976, SP0TK00PJE, Moet weg 1 Te koop gelijkrichter met Philipslampen f 3.50. Adres: Lange Nieuwstr. 55. KAPSTER. Dames laat U thuis kappen, knippen 25 ct., onduleeren 80 ct. MEJ. LIPS, kapster, Boerhavelaan 53 a. Ge sloten huis. TERSTOND meisje voor gevraagd no1 dag en nacht, etuigen voor- R. KROES, jk 287 II. zien. MEV R'damsched AANGEBODEN gelooid slangenvel pl.m. 5 M. t 25,- Pracht heerenjas, maat 50, geheel met bont gevoerd f,35.Tweed dames mantel, maat 42, f 3,50. Mooi rood peau de peclie vest sonde: mouwen f 1. Adres: Lange Nieuw- straat 55, LICHTRECLAME Voor verkoop aan winkeliers agent gezocht. Provisie 25% Br. onder lett. R.H. aan het bur. v. d. blad, Lange Haven 141. SIASSIEF eiken buffet te koop, prijs 20 Gld, Adres: Da Gostastr. 5 a (boven). ADV ERTENTTEN in deze rubriek hebben beslist succesl

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3