UIT DE HOOFDSTAD DE PHOENK. Radioprogramma's. HAAR AVONTURIER. Onwelvoeglijke kieeding. De financiën van Amsterdam. Bezuinigen wat de klok slaat. Regeeringsbezuinigingen ten koste van de gemeenten. Alva en zijn tiende penning. De wethouder voor de financiën geintervieuwd. Om -wethouder van financiën te zijn in den tegemvoonligen tijd, is geen sinecure. Do gemeente mag groot zijn, de gemeente mag eon klein inwonertal hebben, hoe hot zij: de wethouder voor de financiën heeft eon allesbehalve aangename tank, vooral niet in eon stad als Amsterdam waar ex- collega's van andere politieke kleur go- roepen zijn om hem voor het forum van de kiezers to bestrijden. Maar de critiok van sociaal-democratische zijde is niet zóó erg, dat zij onzen Amsteidarnschen wet houder voor de financiën, dr. Abrahams, grijze haren bezorgen zal. Niet omdat hij deze reeds heeft, maar omdat er ernsliger tegenkantingen zijn, die hot besturen van ie stad moeilijk maken. De regeoring in |on Hang zet namelijk wat overdreven de fuutjes op de i: zij trekt ten smtte aan de /oinvtjes, omdat de gemeenten aangewezen zijn op oen zekere uitkeering van hot rijk en ook do rijksregoering op allerlei wijzen zich in de bochten moet wringen om haar oigeti begrootiiig sluitend to maken. Daar door gebeurt het weil, dat onze ministers bezuinigingen doorvoeren, die in den grond van de zaak geen bezuinigingen zijn, doch slechts het schrappen van uitgaven, die dan voor rekening van de gemeenton ko men. Het is niet zoo'n groote kunst om met een schoone lei te komen, als men een ander hot strafwerk laat maken. De gemeente Amsterdam hoeft zijn be grooting weer thuis gekregen, mot vool roode stroepen en het woordje „over". Op nieuw is dr. Abrahams aan het bezuini gen gegaan, waarbij de overige leden van het collega liem alle medewerking bob kon gegeven. Welke drastische maatregelen genomen zijn, heeft do lezer reels verno men. Het is in dezen tijd eenvoudig onmoge- haast allo noodzakelijke lovensmid leien omhoog gegaan. Zoo werd de vleesohprijs 10 cent por pond dmnder; suiker ging met -1 cent per pond omhoog, do groenten en aardappels weiden op verschillende plant in do stad duurder on do eieren spron gen in eon maand tijds van 3Va van 71/») cent per stuk. De boter- en melkprijzen liepen respectievelijk 5 cent per pond en 1 cent per liter omhoog. Daar tegenover Staat dat de confectiezaken Inm prijzen verlaagden, maar bet gros dar Amsterdam mers kan er niet aan denken om zich nu ran nieuwe costuums, jassen en mantels ie voorzien. Een andere maatregel is de verhooging van de opcenten op de gcimeuntefondsbe- lasting tot 100. Dit is een vim do voorstel len, die indertijd worden gedaan in do minderheidsnotu van 0. en W. en dat thans door liet huidige collego is overgenomen. Voor do kleinen onder do fomdsmenschon is dit een maatregel, die ernstig gevoeld zal worden, percentagcgowijs worden zij bot zwautst geUuIleu. Voor inkomens van f7000.is het percentage betasting 11.79; inkomens van f 12.000.betalen 16.01 o/o terwijl de man van het millioen door den fiscus 47.71 pCt. genomen ziet. Maar hij houdt ton slotte nog ruim een half mil lioen per jaar overl Voor deze groote inkomens uit fondsen beteokent de opcentenverbooging niet vod. Wanneer wij liet eons anders gaan be schouwen, en Alva met zijn tienden pen ning in herinnering roepan, wèl. En dan gaan wij Alva eigenlijk als een altruist zien en spijt het ons, dat de geschiedenis boeken zulke leelijke dingen over hem en zijn tienden penning vertellen. Wat moet er dan later wel over onze regeerders in do schoolboeken komen? Wij willen geen veronderstellingen dienaangaande op pa- lijk om niet scherp het mes er in te zetten. pier zetten, want dan word hot ©en zaak het aantal workloozen grooter te maken dan het reeds ia". Dr. Abrahams meende aan het slot van ons gesprek, dat uiteraard over talrijke andere onderdooien van do gemoentebe- grooting liep, nog te mooton opmerken, dat er tal van kleinere bezuinigingen, moesten. worden aangebracht, dio hem wer kelijk hadden bedroefd on waartoe hij dan ook in een ander geval, wanneer de nool niet zoo hoog was, nimmer toe zou zijn overgegaan. Het vermeerderen van lset 'ja- tal lesuren bij liet onderwijs en het af schaffen van d-o schooltandheolkundigp hulp noemde hij als voorbeelden van dergelijke betreurenswaardige schikkingen, dio getrof fen moosten worden. ADAM WEEVERS. WNNENLAJVD Achter de argumenten van de regeering staat ten slotte de dreigende figuur van den regoeringscommissaris, en men noemt zelfs in Amsterdam al een naam. En wel dien van prof. mr. J. A., van Hamel, den vroegeTen inwoner van Amsterdam, lid van den gemeenteraad, later booge com missaris van Dantzig, thans in Den Haag wonend. Te serieus behoeft men deze volksmond-veronderstelling niet te nemen, want Amsterdam zal, wanneer de gemeen teraad1 het werken van C. en W. wil steu nen, nooit met de blamage van een regee- ringscommissaxis geteekend worden. Trou wens, zooals de zaken er op dit oogenblik! voorstaan kan er geen roden zijn voor in grijpen van regeeringswege De begrooting sluit opnieuw. Maar om daartoe te komen zijn strange maatregelen geboden. Een daarvan is oen nieuwe loonsverlaging voor het gemeente- personeel. Toen wij eenige maanden gele den over de laatste loonsverlaging schre ven, was er van een tweele in dil jaar nog niets bekend. Tocb konden wij torn reeds mededeeten, naar aanleiding van een gesprek dat wij hadden met een Amster dammer, die doorkneed was in gemeente lijke financieels politiek en economie, dat een loonsverlaging aa'n het eind van het jaar zeker noodzakelijk zou zijn. En deze onzo mededoeling, blijkt volkomen gerecht vaardigd te zijn geweest. Loonsverlaging op dit tijdstip waar reeds flink aan de loonen is geknabbeld, en dit geldt niet alleen voor de stadsamb tenaren en -beambten, beleekent wel een belangrijke inkrimping van do uitgaven, want in de hoofdstad zijn, juist gedurende de laatste veertien dagen, de prijzen van Een episode uit den Dertigjarigen Oorlog. Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER 13) „Dan zal het tijd te worden te ver trekken," antwoordde Saxon langzaam, dacht snel na. „Zeker, maar eerlijk deelen." „Er valt niets te deelen." „Beter do helft en het loven, dan niets en de dood Een doode. heeft niets meer noodig," „Dat is waar, maar..." Ilij keek langs den vreemdeling heen en knikte vriendelijk, alsof iemand achter den rug van den Kroaat stond. Deze zag even om, Saxon sprong toe, zijn rechter hand greep den gewapondun aim. liet schot ging af, de kogel vloog in de zoldering. De linkervuist trof met de smalle bui tenzijde de kin van den Kroaat met een doffen slag. Kreunend zakte do man neer en Saxon viel op hem. Toen zijn tegen stander het bewustzijn verloren had, stond hij kalm op en sloot de deur. Maar reeds hoorde hij naderende vlugge voet stappen. Snel sloop hij den hoek om en ver dween achter het hannas van zijn vriend den ridder. Iemand was hem blijkbaar op de hielen en nadeide zijn schuilplaats. On verwachts schoot Saxon te voorschijn en de vervolger, die op het gezicht van den geharnasten ridder verschrikt was blijven staan, lag, voor hij wist, wat er eigenlijk van moor dan eenvoudig© beleediging. Omtrent deze twee ingrijpende maa[re- regelen, die tot sluiting der begrooting van 1934 worden voorgesteld, hebben wij nog eenige navx-re toelichting ingewonnen bij den Amsferdarnschen wethouder voor de financiën, dr. E. J. Abrahams,- die ons deze welwillend' in een kort vraaggesprek gaf. „Hoo groot is het bedrag, dat nu op de loonen is bezuinigd?" vroegen wij, waarop dr. Abrahams antwoordde: „De gemeenteloonen zijn thans van f55.000.000.— tot f44 000000— terugge bracht, wat dus wil zeggen een verminde ring van 20 pCt. Dat beteokent niet, dat van het loon van eiken ambtenaar of be ambte 20 pCt. is gekort, maar dat is de totale vermindering van de post loonen. Door inkrimping en afvloeiing van porso nee', door andere groepeering en dergelijke schikkingen is een groot deel van de f 11.000.000 verkregen". „Waarom is de verhooging der op- oenten der fondsbelasting genomen, en waarom niet bijvoorbeeld1 de personeel© belasting" „Wij hebben juist de fondsbedasting ge kozen, om zooveel mogelijk naar draag kracht te belasten. Hadden wij de opcen ten der personeel belasting verhoogd, dan zou dat geen belasting naar draagkracht; zijn geweest. Dienstboden en dergelijke, die onder de personeel© belasting vallen, zouden wellicht daarvan de dupe zijn go- worden, en wij willen alles vermijden om Een circulaire van den minister van binnenlaml- sche zaken. Do minister van binncnlandsche zaken heeft do volgende circulaire aan de go- ineenfebeslurcn doen toekomen: In den afgeloopen zomer hebben zich op vele p'aatsen excessen geopenbaard' in bet strand- en badleven en bij de beoefe ning van de watersport. Deze excessen bestenden voornamelijk hieruit, dat per sonen zich in het openbaar vertoonden In een kleedij, welke den toets zelfs eener zeer gemal'gdc- crifiek op het punt van Welvoeglijkheid niet kon doois'ain. Zulks schept het gevaar, dat de grondslagwordt gelegd voor een steeds meer om zich heen- grijpende zedenverwildering. In liet algemeen is daartegen onvoldoende opgetreden. In verschillende gemeenten werd aan de bestaande voorschriften, op grond waar van onwelvocgelijke kieeding kan worden •geweerd, niet of niet voldoende do hand gehouden, in andere gemeenten werd ver zuimd zoodanige maatregelen le nemen. De regeering ziet met zorg deze hoezeer wellicht aan moda onderhevige en dus tijdelijke ontwikkeling legomoet en m-eent niet te magen nalaten, ernstig te wijzen op de gevaren, niet het minst voor de opgroeiende jeugd, verbonden aan een vrijheid van opvattingen omtrent betamelijk heid van in het openbaar te dragen kiee ding, die op zich zelf reeds als oen exoes moet worden beschouwd dan wel rechtstreeks aanleiding geeft tot exces sen. Gezorgd dient te worden, dat de jeugd', waarin krachtige opbouwende elementen en ideëele stroomingen werken, in de maatschappij kenmerken van bebeersching en zedelijke orde aantreft. Zij is van oordeel, dat hier allereerst een taak te vervullen is voor d'e plaat selijke overheidsorganen, aan wie bet stellen en handhaven van regelen betref fende openbare orde en zedelijkheid is opgedragen. Deze toch zijn hlet best in staaf, zoodanige regelen te doen aanpassen aan de plaatselijke omstandigheden. De regeering vertrouwt, dat uw bestuur reeds thans, nu de gelegenheid tot het treffen van de noodige maatregelen nog ruimschoots beslaat, zijn bizondere aan dachtvaan dit onderwerp zal wijden en het ifbodige verrichten, opdat niet alleen de mogelijkheid tot het tegengaan van excessen wordt geschapen (strafverordenin gen, concessies, enz.) maar ook van de reeds .bestaande mogelijkheden daartoe meer dan tot dusver een daadwerkelijk ge bruik zal worden gemaakt. In dit verband moge ik nog afzonder lijk gewag maken van een in den laatsbem tijd toenemend verschijnsel, de oprichting van z.g. natuurbaden, waarbij veelal de geldelijke voordeelen, voor een gemeente aan die oprichting verbonden, een niet onbelangrijken invloed op de beslissing uitoefenen. Ook te deze zake moge hier een waarschuwend woord zijn plaats vim den en een aanmaning, om de zedelijke goederen, welke hier op het spel staan, niet te verwaarloozen. De It. K. Bclangenvcrceniging van marinepersoneel. De Volkskrant (r.k. rad.) meldt: In Den Iielcler gaan hardnekkige geruch ten dat het hoofdbestuur van' de Ned. R.K. Vereeniging van Marinepersoneel we gens ernstig meciningsversclul met den vicc-admiraal Brute) de la llivière en bloc zou zijn afgetreden. Op ons verzoek om inlichtingen aan het secretariaat van het lioofdbesluur weigerde men ons pertinent dit bericht te bciedigen of tegen te sproken. Men niiendo dat lief onder de huidige omstandigheden niet op- poituiui was, medodeelingen van welken aard ook to doen. Ons wondend tot enkele hoofdbestuurs leden persoonlijk doelden dezen ons mme, dat zij inderdaad hun functie als hoofd bestuurder ter beschikking hadden gesteld, naar zij meedeelden ,.om particuliere re denen". Burgerzin. De minister van financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's rijks schat kist van een onbekende is ontvangen oen bedrag van f 190 512.50 O. F. Stoop, f Do heer C. F. Stoop te Landen is 70 jaar oud, overleden. De correspondent van het lldbl, telefoneert over hem: Do Nederlandsolio kolonie hoeft oen ge voelig verlies geleden deer 'dm dood van den heer C. Frank Stoop, dien mem daar zal gedenken in de Hollamdsoiio Club, waarvan hij een der trouwste leden on in de jaren tachtig penningmeester is geweest. Men zal voorts zeker niet vergeten, hoeveel goed hij als bestuurslid en contribuant van onze weldadigheidsvcrcooiging Hot Koning Willemfonds heeft gedaan, waarvan aan zijn echtgenoote, die jaren vaar hem ov.erloed, om* dezelfde reden liet ©erelidmaatschap werd aangeboden. Doiar zijn ruime bijdra gen werd het fonds in de jaren van zijn verblijf te Londen ongeveer 2503 pand sterling rijker. De heer Stoop was een groot liefhebber van kunst en heeft veel geuaan om be langrijke kunstwerken voor de natie te behouden, waarvan zijn groote bijdrage voor het '1 intoretlo portret, dat in de National Gallery hangt, mogelijk wel het voiornaam- ste was. Ook het rijksmuseum deelde in zijn vrijgevigheid en de mooie Augustus John. in het museum was een gift van hem, J. D. G. Sehuuring. f Te 's-Gravenhage is 73 jaar oud, overle- den de heer J. D. G. Scliuurina, oud-hoofd- direcleur vna de registratie, de hypaliweken en het kadaster. Hij was ridd'er in de Orde van den Nederlandscheii Leeuw. dta achterop gereden door een auto, bet- stuurd' door den hoer Sennema uit Leeu warden. Door het verblindende licht vajnl ©en itiegetokomer werd' de boer Sanïiemaj dermate het zicht ontnomen, d'at hij dei beide fietsende vrouwen op den weg totefc' opmerkte. Do wagen rood de beide wM- rijdsters aan, die tegen den grotnd gesmakt werden. Zeer ernstig verwond worden de beidlei slachtoffers opgenomen. Ia all er-ijl werd1 de marechaussee gewaar schuwd, terwijl ook dr. J. P. Cl. Tichelaar uit Zuidhorn spoedig tor plaatse verscheetai. De geneesheer kcin slechts dta dood b^} beiden ccjnstateorcsi. Do lijken weiden in den loop au dön avoudi naar bet lijkealnrisje te Zuidhorn overge bracht. De marechaussee leidde otnmiddoll- lijk hot onderzoek, waarbij tegen den be stuurder S. uit Leeuwarden prooes-vorbaal word' opgemaakt. De auto weid in besla® genomen. Itet onderzoek wordt voortgezet. Verduistering. ie Delft is een melkhandel aar gearres teerd, vernacht van veiduistering van 12000 ten nadeelc van een 70jarïgo vrouw. Lindbergh. i Te Genève. Kolonel on movmuv Lindtargb, die gis termiddag om 12 uur met hun vliegtuig van Waalhaven waren vicrtroikfoeh, zijn om vier uur te Genève aangekomen. Itet toe stel is gedaald esp hot Moor van Genève. Oost-Imlië. De invoering van het nieuwe tarief van invoerrechten. Aneta meldt aan het Vad. Op een officieel© vraag om inlichtingen aan het departement van koloniën over den datum van invoering van liet nieuwe tarief voor invoerrechten, is geantwoord dat in voering per 1 Januari 1934 onwaarschijn lijk is, De Pad vinders beweging. Zooals men weet, waren de Amsterdara- sdilo Padvinders uit do vereeniging „Ne- dorlandsche Padvinders", getreden in ver band met een meemmgsversohil over de belofte. E,r is thans eon. Amstcrdamsdlie Padvi ndersvereen iging opgericht. Ook de Rotterdamsche Padvinders zijn uit de N. P. V, getreden. GEMENGD NIEUWS. Ernstige aanrijding, Twee personen gedood. Gisteravond' ongeveer zes uur heeft op den. straatweg tussclien Noordhorn ctu Niezrjl onder de gemeente Zuidhorn eon ernstig omgeval plaats gehad', hetwolk aan twee personen het leven, heeft gekost. Op dat moment 'a.l. roden op den straatweg de ongeveer 30-jarige arbeidersvrouw Do Haan en haar 12-jarige dochter Zij wer- Verven Wasschen. gebeurd was, buiten kennis in. den tuin. „Goed gedaan," prees Saxon en sloeg zijn vriend, de stalen ridder, op den schou der, dal het kletterde. Scherp luisterde hij, maar hoorde niets meer. Hij liet de gevallen vijanden liggen, waar zij waren, zette het harnas weer op zijn post en opende den kolder. Eindelijk strekte hij zich uit op zijn bank. „Een welverdiende rust," dacht hij. floot even zacht voor zich heen, mom pel ;e: „Met drie uren," zeker wetend dat zijn geoefende geest hem juist op tijd zou doen ontwaken. Hoofdstuk IX. Boem, bats, boom. Saxon schrok wak ker. Het was, alsof reuzen bezig waren boson zijn lioofd met rotsblokken te gooien, Ilij sprong op en begreep, liet huis en den toren waren ingestort. Een scherpe biandlucht drong den kelder binnen. Hij hooide het geknetter dor vlammen. Op hetzelfde oogenblik klepte Marion. „liet huis stort in," riep ze. Zij opende de deur, liet hem binnen en schoof den dikken grendel er weer voor „Geen vrees. Hot gewelf zal liet best houden," sprak hij vol overtuiging. Toen plotseling een ontzettende slag, een helscli lawaai, geraas en gerommel, alsof een zware lawine op hun hoofden neerdaalde. „De toren," zei Saxon. „Eeuwen heeft hij gestaan en nu gaan die brandstichters al dat moois vernielen." „Die mooie, oude toren," zuchtte* Ma rion zacht. „Hot is alsof ik een besten vriend verlies." Vol bewondering keek Saxon naar haar lief, bedroefd gelaat. „Kom, zei hij. „Wij zullen ons reisklaar maken. Hoe eerder we deze ruïnes verla ten, hoo boter." „Wat moeten we meenemen?" klonk do wede; vraag. Hij legde zijn schouderbedekking en zijn zwaard af, bond een spade aan zijn go:del. „Een zak met voedsel, wat wijn, kaar sen. Een tondeldoos heb ik." Marion vond een reiszak, geschikt om op ijten rug tc binden, deed er alles in. Ze hing een grooten mantel om en verborg haar dikke, zwarte krullen onder de la- kensche capuchon. Ilij zelf sloeg een zwa- ren, rooden ruitcrmantel over de schou ders. „Hebben we voor een dag of drie te •toen ^vroeg hij. I „Dat geloof ik wel.'" „Dan ernst een flink ontbijt." Ze aten, maar spraken weinig. Daarna verdwenen ze achter liet groote fush Saxon stapte wee' jp den broeden steen, bot fust draaide om zijn as. Hij drukte zijn dolk op de veer en door den geopenden achtermuur betraden ze het geheime gewelf. Dan ging hij terug, bracht het fust op zijn plaats terug en sloot do kleine deur ach ter zich. liet had hem weinig moeite ge kost te ontdekken, dat de deur op dezelfde wijze als aan de binnenzijde van buiten gesloten en geopend kon worden. Over de eiken deel begonnen ze hun tocht. Het was er donker. Hij ging voorop met dcïi lantaarn, die 'een geel, spookachtig S3GB.Ll«J§€Ei$ BETERI schijnsel vooiuit wierp. De atmosfeer was getempt en van een vochtige vunzigheid, maar langzamerhand gewonden ze er aan en gelukkig bleef de kaars bramten. De stemming van Saxon was zeer opge wekt en onwillekeurig oefende dit een heil- zamen invloed uit op don gemoedstoestand van zijn reisgenoote. „Het begin is goed, dat geeft eon krijgs man moed," rijmde hij. „Als de kaars uit gegaan was, zou het er leciijk voor ons hebben uitgezien. Wel hangen hier niet da geuren van een danszaal, maar in eon ondciaardsohe gang heb ik dat nooit ge roken." Een glimlach kwam op Marion's ge zicht. „De monniken dansten niet," viel ze hem in dc rede. „Alaar het begijntje wel. Kent u dat Vlaamsche liedeke „Kvvezelke wilde gij dan- sen. Zoo keuvelden ze, dat wil zeggen, Saxon voorde erootendeels het gesprek, alsof ei geen zorgen bestonden. Zij wandelden de gang door, die hier tamelijk breed was ca weinig scheen geleden to hebben van den tijd', die alles vermolmt, liet was een lange, bochtige, vervelende weg, maar ze behoefden niet te overleggen welke rich ting ze zouden inslaan; er bestond maar één mogelijkheid en ze kwamen bij geen tweesprong. „Gemakkelijk," zei Saxon. „,Gecn ver schil van meening, geen kouzo reohls of links, geen kans om te verdwalen, volko men overeenstemming lusschen alle reis- genooten. Ik heb nog nooit zoo'n gewillig, ja, zachtmoedig gezelschap gohad1." Vrijdag, 10 November 1933. Hilversum, 296 M. 8 u. V.A.R.A, 12 u. A.V.R.O. 4 u. V.A'.R.A. 8 u. V.P.R.O. 1112 u. V.A.R.A. 8 u. Orgelspel G. Steijm. 8.3) u. Gramo- faanplatetn. 10 u. Morgenwijding V.P.R.O. 10.15 u. Declamatie R. Numan. 10.30 tu Trio Guaroni ander leiding van L. Oohetu, 11 u. Vervolg declamatie. 11.20 u. Ver volg concert 12 u, Gramofoctaplaten. 12,80 u. Kovacs Lajos en zijln orkest. 2.30 u. Voordracht M. Emeis van BuureW. 3 u. Gramotfaooiplatetn. 4 u, VAIRIA.-Klefno®. kest onder leiding van Hl de Groot. 450 u. Voor de kinderen. 5.30 u. De Fliere fluiters onder leiding raai J. v. d. Horst, miet medewerking van mrs. Lee, zan®. 6.40 u. Causerie orver het fascisme door J. W. Matihijsen. 7 u. Uit Landen: The Walfard' Ilydcm Magyar Orchestra met medewerking vain O. Groves, sopraan. 8 u. Causerie dï. W. Banning. 8.30 u. Piano recital G. Renesse. 9 u. Causerie prof. dr. L. J. v. Hoik. 9.30 u. Vervolg concert. 10 u. Vrijz. Godsdi. Persbureau. 10.05 u. Vaz Dias. 10.15 u. Causerie ds. H. F. G. v. Itorsom. 10.45 u. Gramofoanplaten. 11 12 u. De Notenkrakers onder leiding van Daaf Wins. II u i z e n, 1875 M. N.Ö.R.V.-Udzending. 8 u. Schriftlezing ei meditatie. 8.15 9.30 u. Grainofoonplaton. 10.30 u. Morgen dienst einder leiding van ds. K. H. IWallieo. 11 u. Ghr. Lectuur. 11.30 u. Gramefoan- platon. 12.30 u. Orgelconcert J. Bonset. 8 u. prof. mr. J. Loosjes: De geschiedenis van bet Lutheranisme in Nederland. 3 u, Gramofoonplaten. 4 u. Bijbellezing ds. 'M. Klinkenberg met medewerking van mej. G. Koeman, sopraan en M. F. Jurjaanz, orgel. 5 u. Ensemble v, d. Horst. 6.30 u. Voor de jeugd. 7.15 u. Ned. Ghr. Reis bureau. 7.30 u. Literaire causerie 8 ui. Godsdienstoefening ter gelegenheid v. Luther-herdenkiing in dc Oude Kerk te Amsterdam met medewerking van koor en! solisten. 10 u. Gramofoonplaten. Vaa Dias. 10.15 u. Orgelspel L. Blaauw. 11'-—11'.30 u. Gramofoonplaten. „En ik nooit een gids, die zoe nauw keurig den weg wist," spotte ze terug. „In welke richting marcheercn we? ,,Naar hot nooiden, naar do stadsmuren, in "do richting van de Nieuwstad. Het is niet do kortste weg, dan zouden we meer oostelijk moeten houden." Itet was in het geheel geen avontuurlijke lochl. Behalve dat zo af en toe moesten uitwijken voor een modderpoel, ontmoet ten ze niets bizonders, dan na ruim een halt uur in een hooge diepe nis het bcora van den Verlosser en nu en dan zagen ze de kraaloogjes van een verschrikten 1 Eindelijk werd do gang breeder. Tot hun groote verwondering bemerkten ze liocl in. do verte -een lichtstraal, maar hec was geen daglicht. Het licht moest af komstig zijn van een kaars en toch voel den ze versche lucht om hun hoofden waaien. „Wat zou dat betcekciien vioeg Mar rion zacht. „Afwachten, nret bang worden,kionx het antwoord. Zo stonden stil. „F'er moeten luchtkokers wezen." „Hoo zou dat kunnen?" „Wc moeten end'cr een kerk of een keikhof zijn, anders zou man in al die jaren wel iets ontdekt hebben," luidde Saxon's oordeel. „Daar konden dc mon niken een verbinding met do onderwereld maken." „Laat mjj nu vooruit gaan,fluister de hjj. (Wordt vervolgdh ^miiwmw___ij)ujj—m i iiMim"! iHfnoKWW—j

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6