STADSNIEUWS. DE POLITIEKE ACTIE SN NED.-INDIE. es- Café BLIEKENDAAL Vereen. Daadwerkelijke Dierenbescherming. Patrimonium. D. G. Spanjersberg, N. Haven 301 MenbsMeri] - Belangen] - Siotleerlerii Fa. Wed. C. v. d. Most j Rand- Kalis- en Varifensslagerij. Anlofrigor koeling f VLAARDiNGERDIJK Telefoon 68881 Ned. Chr. Vrouwen Bond. ®s or; uoumioomte ukken» bi Een overbodige interpellatie. De Tweede Kamer schaart zich achter de regeering. Zomertijd en burgerwachten. Vrijz,-Godsdienstige Prediking. Dr. P. D. TJALSMA, OM LI li O EN DE GEMEENTEN. PINNENLANb Filmnieuws. Smalfilmliga. Eerste jaarvergadering. De Vereeniging tot Daadwerkelijke Die renbescherming hield' dezer dagen lsaa.r eer ste jaarvergadering ia het gebouw ingericht tot asyl, Hoofdstraat 159, alhier. De voorzitter, de heer L. van 't Hof, memoreerde de oprichtingsmotieven, terwijl hij uitvoerig toelichtte, om welke redenen en op welke wijze met den heer J. den Hertog werd gebroken. Vervolgens bracht de secretaris, de heer II. Kraal, verslag uit, waarbij bleek, dat na het vertrek van den heer J, den Hertog S9 katten en IS honden werden opgenomen. Voor SO pot. werd een goed tehuis gevonden, waarvan de adressen werden genoteerd. De ovenge 20 pc!, moest, daar deze lijdende was aan besmettelijke ziekten, pijnloos worden af gemaakt. Het verslag van de penmngmeesteresse, mej. M. G. Putters, wees uit, dat het boekjaar, niettegenstaande de uiterste eco nomie werd betracht, niet een tekort sluit. Huur werd voor het asyl nimmer betaald en behoeft, tot nader order, ook niet be taald te worden, terwijl de verbouwingen bijna gratis geschiedden; de weidoeners in deze wenschen niet genoemd te wor- -den. Het verslag van de peninngmeeste- resse weid goedgekeurd. Een der leden sprak namens de ver gadering zijn waardeering uit voor den onbaatzuchtige!! arbeid van liet bestuur. Het bestuur werd bij acclamatie her kozen en aangevuld met mevr. Quint, Van •Ostadelaan 55 alhier, ais 2e secretaresse, en den heer A. Scholten, Amalia van Solnustraat 31, alhier, als commissaris, Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heeren E. Quint en A. Schol len, beiden alhier, en den heer H. Grim berg, in Den Haag. Bij de rondvraag werd voorgesteld steun- bonnen uit te geven; behoudens pofitio- neele toestemming werd hiertoe besloten. De definitieve vaststelling van het regle ment werd aangehouden. Mededeel ing werd gedaan, dat plannen werden uitgewerkt o.a. tot plaatsing van een voedermast voor vogels en het inrichten van een verblijf plaats voor in den nacht opgepakte hon den, welke toegankelijk zal zijn voor de politie. Ook werd de wenschelijkheid naar voren gebracht, waar zulks noodig is, samenwerking te zoeken met de Ned. Ver- eenïging tot Bescherming van Dieren. Met een woord van opwekking en een uitnoodiging aan alle Schiedamsche die renvrienden om zich van den nuttigen ar beid der vereeniging te komen overtuigen, sloot de voorzitter de niet zeer druk be zochte, maar zeer geanimeerde vergade ring. leer cn leven van Earl Marx, Ondei leiding van den heer J. Goedvolk hield de afdeeling Schiedam van Patri monium «isteravond een cursus-vergadering in het geuouw voor Christelijk Sociale Be langen. Als spreker voor dezen avond trad op de heer J. la Rov. mót het onderwerp Leer en leven van Karl Mars. Spr Legon met de opmerking, dat er in de wijsbegeerte onderscheid wordt gemaakt tusschen t weeërlei cosmogonieJn, n.l. sagen en mythen. Ai de wijsgeeren die zich in deze dingen hebben verdiept, konden niet anders naar voren brengen dan fantasieën. Spr. herinnerde aan de vorige cursus-ver gadering waar de utopistische fantasten werden besproken. Meer practisch. d. w. z. meer aan de practrjk aansluitend, waren de theorieen van Karl Marx. Spr. wil aantoonen dat het Marxisme niet steunt op wetenschap omdat het absolute nooit op wetenschap gebaboerd kan zijn. doch op geloof. Volgens spr is Jfarx iemand die zeer zwaarwichtig en kwasie-geieeril schrijft Spr. stelde de vraag waarom Marx niettemin zooeel succes boekte. Vooral de Duitsdie arbeiders hangen aan wetenschappelijke dingen; daarbij is zijn leer in tegenstelling met het Evangelie, naar den merisch Men kan in die leer zoo heerlijk haten. In korte trekken releveerde spr. de le vensgeschiedenis van Marx. terwijl tevens de levensloop van Friedrich Engels werd aangestipt Marx was de geniale denker, ter wijl Engels naar zijn eigen woorden de tweede viool speelde. Spr. bespiak daarna de samenstelling van het communistisch manifest, waarin de val van de boutgeoisie en de klassenstrijd worden behandeld. Zijn eigenlijk systeem heeft Marx ontwik keld in: Das Kapital Komende tot de be spreking van dat systeem herinnerde spr. aan de verwantschap tusschen Marx en Hegel. Beiden kwamen te staan voor het mysterie van het zijn. Marx leerde, dat niet het bewustzijn der menschen hun zijn, maar juist omgekeerd hun maatschappelijk zijn dat hun bewust zijn bepaalt. De leer van het historisch materialis me is gegrond op de materialistische idoo van Feuerbach, dat de verschijnselen niet het gevolg zijn van de idee. maar de id te een weerslag is van de verschijnselen. Tegenover de theorie van Marx stelde spr. de praedestinatie-ker van Calvijn die door Manc bestreden werd. Het stelsel van Marx is volgens spr. door en door onwaar en oppervlakkig. Op grond van het historisch materialis me komt Marx tot de leer van den klassen strijd. Door een klassenstrijd zal" de kapi talistische maatschappij overgaan tot het socialisme. Heel de historie wordt door Marx dan ook als klassenstrijd gezien. De klassenstrijd wordt gevoed' en aange vuurd door de meerwaard e-theorie. Deze theorie werd door spr. breedvoerig uit eengezet In verband met deze weerwaardo-theorie handelde spr over de ijzeren loonwet van Lasalle. Deze loonwet beteokende iets an ders. hetgeen door spr. werd aangetoond. Door beicle wijsgeeren werd geleeraard dat het arbeidsloon altijd zakt tot het mi nimum. lolgensspr. heeft de hislorio geleerd dat de leeungen van Marx verkeerd geweest zijn. Spr. stelde tenslotte de vraag of oen reclit zinnig christen socialist kan zijn. Het on omwonden antwoord moet daarop ontken nend luiden. De kern van het socialisme is hel geloof in een heilstaat, gevormd bui ten God en Christus om De wereld loopt uit op een catastrophe. Planwirtsolmft zal geen heil staat maar een r a in p staat zijn. Een recht/innig christen kan daaraan nooit medewerken. Hij strijdt voor ecu heil staat waarin geen zonde moer zat zijn, maar waarin God zal zijn alles en in allen. Dan komt de volkomen synlliese. do volko men heilstaat, die niet to bereiken is bui ten Christus maar die alleen komt door Zijn wedergeboorte van hot al Op deze met groote aandacht beluister de rede volgde een geanimeerde discussie. Telefoon 68503 tmüKItSVKLü Ilmonpail). I'm. Iib34s' Zalen voor vpramiermaen en naitijen ilïsnonibe Lezing met lichtbeelden. Do N.V. Kon. Pellerij Mereurius, voor heen Gebr. Laan te Wormerveer, heeft gisteren in hot Vercenigingslokaal aan do loden van de afvloeiing Schiedam van do Chr. Ned. Vrpuwon Bond, hun liuisgenoo- ton en geuoodigden oen gezeilligen avond bereid. De presidente der afdeeling, mej. A. Bos, sprak een woord ter inleiding, waar na do propagandist van do N.V. Mercu- rius, do heer Hartman, de leiding ovor nam. Deze betoogde, dat onder de tegen woordige omstandigheden do liuisvro iwen moer dan ooit de voorkeur moeten go- ven aan producten van Nederlandsch fabri kaat. Een Duitsche minister houdt oen radio-redevoering voor do Duitsche huis vrouwen. Zegt haar, dat 75 o/o van het nationale inkomen door haar handen gaat. Dat zij te beslissen heeft wat voor dat geld zal worden gekocht. En dat zij liet dus in haar macht heeft zoo weinig mo gelijk en niet onnoodig goederen van bui- tenlandsch fabrikaat te koopen! De Hol- landsche vrouwen moeten tot hun leu/e maken: „Houdt het geld in eigen land!" „Koopt niet onnoodig buitenJaudsche goe deren!" „Laat de Ho'iandsche arbeiders werken in (laats van steunlrekken!" Spr. verleide dat jaarlijks millioenen kilogrammen havermout in ons land wor den ingevoerd! Eén der oorzaken van dien groolen invoer is de bizondero voorliefde van de HoJlandsche vrouw voor buiten- Landsche merken en namen. Spr. gaf eenige voorbeelden hoe onze voorkeur voor al wat buitenlandsch is of heet, vaak oorzaak wordt, dat we woelen beetgenomen. Fabrieken in Brabant, lie de door hee ren zoo geliefde EngeLohe stof vervaar digen, zonden dte door hen gemaakte stof naar Enge'artd, waar ze van Engelsche na men en merken werden voorzien, en dan komen ze weer naar Holland terug en dan kunnen wij mooie Engelsche stof uitkie zen Met lieerendasseu, -vesten, e d. is het precies het zelfde. Dat we die dubbele zeereis eertijds er bij moesten betalen, be hoeft geen betoog. Nu doen de fabrikanten anders, zelf voorzien zij hun goederen van Engelsche namen enz. Dat moest toch niet meer nooJig wezen! Vaak hebben de vrouwen er geen erg in, dat ze buitenlaindsche voedingswaren koopen, doordat ze misleid worden door de Hollandsche verpakkingen. Men moet dan terdege opletten wil men heel klein zien staangemaakt in Engeland, Amerika of waar dan ook. En zoo zijn vele buiteniandsche merken bij ons ingeburgerd, dat men nu Mercurius zijn havermoutpakken in den handel brengt. Sommigen spTeken van Mercurius H.O., niet beseffend wat groote dwaasheid men daarmee zeide. Ook do onbekendheid met buitenlandsche gewichls- of inhouds-aan- du id in gen kunnen oorzaak zijn, dat de huisvrouw een onware voorstelling krijgt. Zoo is b.v. li/i Eng- pond niet ruim 6 ons, doch slechts 570 gram! D" millioenen kilogrammen havermout die hier geconsumeerd worden, kunnen ge makkelijk in ons land worden gemaakt en zullen dan aan vele handen werk geven. Op vloile en gezellige wijze verleldo spr. "ervoleens van de bereiding van haver to; havermout en van gerst tot gortmeut. Er waren doo-jes geëtaleerd, die de be werking van bemin tot eind toonden. ïn de pauze werd thee aangebeden, waar bij koekjes werden gepresenteerd van ha vermout gebakken. Na de pauze werd een sorie lantaarn plaatjes vertoond, welke een indruk ga ven van de „Mercuriusfabricken". Eerst een opname van den buitenkant der fabrieken, gelegen aan de Zaan. Een mooie K.L M.-folo gaf een totaal-indruk van het gebouwencomplex, waarboven uit de forsche graansilo zich kloek verheft. Toen zagen wij de gelieele machinate be werking, welke de havermout moet onder gaan wil zo als vliigkokende „klaar in een wip", bij u op tafel komen. Evenzoo met de gortmout. Ieder der aanwezigen ontving een proef- pakje gortmout. .o-toii liestiMo Wollen MAGAZIJNEN „DE STER1 Hooqslrant Groene'aan Rombrandtlaan Om niet tc vergeten. Zaterdag 25 November zal de gewone St. Nieolaascoltecte gehouden worden ten bate van de Schied. Vereeniging tot be scherming van zuigelingen. Het bestuur vertrouw!, dat men ook thans weer op gulle wijze van zijn sym pathie voor de vereeniging zal doen blij ken en dat dit tot uiting komt in een flinke opbrengst. Allemaal een kleinigheid en de zuige- lingeljes kunnen weer verzorgd worden zooals het behooitl ulnu Kcrstuitilceling Chr. Meisjcsvcrceniging „Tryfosa". In aansluiting op het bericht van Dins dagavond deelt het bestuur der Chr. Meis- jesvereeniging „Tryfosa" mod'e, dat zij aan nieuwe aanvragen niet moer kan voldoen. Alleen gezinnen, die reeds vorige jaren klecdingslukbon ontvingen, komen voor de a.s. Iverstuitdeeling in aanmerking en dan nog alleen die met kinderen van 6 tot 12 jaar. Gevaarlijk automobilist. Gisteravond word de Rotterdamschedijk onveilig gemaakt door een omerantwanor delijk personage, dal achter liet stuur van een auto zat. Hij kwam uit de richting Rotterdam, haalde den motorrijder C. B. van hier in en passeerde dien aan den verkeerden kant. De automobilist had on geveer den geheeten rijweg nood'g, zoo slingerde hij van links naar rechts v.v.. Bij 't roode hek vloog hij bijna legen een tram op; hij kon nog juist uitwijken, maar botste tegen een paal, waaraan een halte bord van de R.E.T. bevestigd is. De paal, die op het voor den automobilist linker weggedeelte stond, werd ontworteld. De gevaarlijke auiomob list, die vermoe delijk flink beschonken is geweest, wist zich uit de voeten te maken, voor een politieman hem bij de kraag pakte. Het nummer van de auto is echter genoteerd en aan de /Politie ter hand gesteld. Politienieuws. Als verdacht van diefstal van manufac turen nit een winkel aan de Hoogstraat is door de politie proces-verbaal opge maakt tegen mej. H. M. E., van hier. In de .Tan van Avennesstraat is gister avond ten nadeele van G. de Bwonende aan den Vlaardingerdijk, een rijwiel ge stolen. In do voortgezette vergadering betoogt de heer De Visser (c.p.h.) dat hij ver trouwen heeft in de radicalisalie-ma dregc- len van het Indische volk om zich van Nederland vrij te maken. Spr. heeft liet verder over liet Indische strafrecht en over koloniale slaven. Voor deze uitdrukking wordt hij tot de orde geroepen. Op een vraag van don heer Westerman zegt spr., dat hij zich schaamt onderdaan to zijn van een land', dat oen andor volk onderdrukt. De heer De Visser dient dan een motie in, beoogende, dat het recht van vereeni ging en vergadering onverkort wordt go- handhaafd en de exorbitante rechten wor den afgeschaft. Deze motie wordt niet vol doende ondersteund. De hoeren Van Kempen (lib.) en Joekes (v.d.) stemmen in met do rede van den minister. De heer Joekes noemt de molio welke de heer Cramer heeft ingediend) om do regeering te verzoeken het recht van vereeniging en vergadering zoo lang mogelijk te eerbiedigen m ia afwachting van wijziging of afschaffing der exorbi tante rechten deze niet moer too te pas sen, onaanvaardbaar'. De lieer Feber (r.kzegt, dat do inter pellatie weinig nieuws heeft gebracht ön dat de Kamer zich op dit gebied heeft te matigen. Het optreden der regeering acht spr. verantwoord. Dr. Colijn betoogt, dat de toeneming van de extremistische beweging in Indië inder daad uit de crisis moot worden verklaard. Doch de regeering heeft geen schuld aan de crisis. Spr. beschermt do Indische re geering tegen onmatige critiek, omdat men hier niet de toestanden in Indië kan be- cordeelen. Dut kunnen alleen de bestuur- deren ginds. De heer Cramer krijgt nog eens het woord! ter nadere toelichting van zijn interpel latie en zijn motie. Do motie wordt dan verworpen met 50 tegen 20 stemmen. (Vóór: de s.d., tRj r.s.p.-cr en c.p.h.). i Binncnlandsehe zaken. Aan de orde is hoofdstuk V van do rijksbegrooting (hinnenlandsehe zaken) met het voorstel van wet van de lieeron' v. d'. Heuvel en Bakker tot intrekking van; de wet regelende den zomertijd. i De heer Zijlstra (a.r.) zegt dat de boe ren zich noode bij den zomertijd hebben, aangepast. Voor velen is de zomertijd een groote last. Do lieer v. tl. Waeiden (s.d.) zet de voordealen van dm zomertij!! uiteen. Het platteland zou spr. willen tegemoet ko men door invoering van de midUen-Eurol- peeschen tijtelSpr. dient een molio in, welke de regeering uitnoodigt deze zaaK in studio te nomen. De lieer Ebels (v.d.) gevoelt niets voor afschaffing, terwijl de heer Van Voorst lot Voorst (r.k.) de naideeten voor hefl platteland uiteenzet. De lieer v. d'. Heide (s.d.) dringt op| wettelijke toelating van de crematie aan. Minister De Wilde wil do Kamer in zake den zomertijd uitspraak laten doem. De heer v. d. Heuvel (a.r.) verdedigij zijn voorstel. Heden wordt gestemd. De lieer Lingbcek liesproekt de positie van de kleine partijen, en do vorroom- sching van ons land door het benoemen van r.k. burgemeesters. Lo lieer Schaep- man (r.k.) waarschuwt tegen liet fascis tische gevaar, dat in de burgerwachten tracht te sluipen. Hij dringt op oen nauw gezet onderzoek aan. Kf»i k Ned Trol. Unn»l WpbtveM r±. Zondag 26 November a.s halfeH, Rem. PrecJ. te Leiden. AGENDA. Scliii'd.im Pandora, Hoogstraat. Filmvoorstelling. 23 Nov, Voormalig Diaconiehuis, Nieuw- straat, 710 uur. Bazar ten bate clubwerk JSted. Prot. Bond. 23 Nov. Ger. Jeugdhuis, 8 uur. Geref. Oudersvereen. Vergadering. 23 Nov. Juliana kerk, 8.15 uur. Orgel concert W. A. Houtman. 23 Nov. Vereanigingslokaal, 8 uur. Kleuter film. 23 Nov. Bovenzaal Ainslelbron. Propagan- davergadering Nat. Verbond van gemeente-ambtenaren, 8 uur. Le zing F. Lekkerkerk: De positie van de gemeenteambtenaren in dezen crisistijd. 21 Nov. Mutes Sacrum. 8 uur. Liefdadig heidsvoorstelling R.K. Schied. Tconeeielub: De Privé-secreta- resse. 24 Nov. Ger. Jeugdhuis, 8 uur. J.V. Jona than. Propagandn-vergadeiing. 2-1 Nov. Vereenigimgsiokaal, 8 uur. Ned. Jcmgel. Verb. Filmavond1. 24 Nov. Feestzaal Excelsior, 8 uur. Cause rie met lichtbeelden over Spanje door D W. A. v. d. Kemp. 25 Nov. Musis Sacrum, 2 uur. Kinder- voorstd ing Amusante Tooneelver. 1 1 Wilskracht. 25 en 26 Nov. Gob. Eendracht Pluimvee- vereen. Ond'erl. Belang. Tentoon stelling. 25 Nov. Musis Sacrum, 8 uur. Dames Gymn. Hygica. Soirée. Rotterdam. Capitol. 2.15 tl 8.15 n. De eigenares van de nachtclub; De stille getuige. Grand. 2 u. 7 u. 9.15 u. The way to love. Lumière. 2.15 u. 7.15 u. 9.15 u. Anna en Elisabeth. Luxor. 7.30 u, 9.30 u. Ontwakende jeugd. Olympia. 7 u. 9.15 u. De koerier van Arizona; Zoutwateriiefde. Prinses. 2.15 u. 8.15 u. Geen geld, toch liefde; Kinderleed. Royal. 215 u. 7.15 u 9.15 u. Shang hai Express, Studio '32. 2 u. 8.15 u. Parijs danst, Thalia. 2.15 u. 7 u. 9,15 u. Cavalcade. VLA ARDINGEN. Haringvisschcrij. Gisteren werd1 aain den afslag betaald voor volle har.ng Ew. f 10.90; volte haring Wellen f8.90 tot f9.10; Steurharing Wel len, ongekeurd f7.volle haring kanaal f8.40 lot f8.50; Steurharing kanaal fö.20 tot f 6.90. Binnengekomen waren vanmorgen de VL 79 met 32 last; VL 80 met 37 last; VL 29 met 35 last; VL 103 met 33 last; VL 196 met 33 last; VL 197 met 45 last; VL 208 met 41 last; VL 86 met 31 last; GDY 53 met 40 last en de KW 105 met 36 last pekel- en steurharing. 4ègg|>._ Ministers Marchant en Oud voor de radio. Zaterdag a.s. om half 9 's avonds, zul len de ministers Marchant en Oud en het Kamerlid Joekes voor de radio het woord voeren. De regecringspcrsdicnst. Naar wij vernemen, ligt het in het voor nemen van de regeering tot dief van den nieuw in te stellen regeeringspersdienst te benoemen den heer A. J. Lievegoed, redac teur der Nieuwe Rotterdamscho Courant, docent voor het dagbladwezen aan de rijks universiteit te Leiden en oud-hoofdred ac teur van de Sumatra Post en van de Locomotief. Vacantie arbcidscontractantcn. De centrale van vercenigingen van per soneel in 's rijks dienst heeft in antwoord op haar rekest van 11 Juli j.l. van den voorzitter van den ministerraad bericht ont vangen, dat deze raad besloten heeft dat het personeel op arbeidscontract voer zoo ver dit wordt bezoldigd volgens het z g. arbeidsovereenkomstbesluit, de zelfde aan spraken heeft op vacontieverlof als het personeel in vasten d'ienst met het zelfde salaris. Vcrtooning bekroonde films. Ofschoon het filmen nog altijd1 een Lezigheid1 is, die het bezit van eenige con tanten noodzakelijk maakt, is toch hot ma ken van eon rolprent niet meer liet uit sluitend domein van don beroeps cineast. Eten groep amateurs met voel liefde vooi de film heeft zich veroenigd in do Nedor- landsche Smalfilmliga, die in oonige plaat sen van ons land afdeelingen heeft. De bedoeling van deze vereeniging is, dat de leden elkaar helpen mot adviezen, mate riaal, critiek, enz. Ook dit jaar is weer ean nationale kino- wedstrijd gehouden waarbij het werk vain leden van de Nod. Smalfilmliga door oen bevoegde jury werd' beoordeeld. Do uitslag van dien wedstrijd hebben we reeds mee gedeeld in otns blad van 31 October j.l. In een der zalen van Huizo Riclie aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam zijn gis teravond) door do afdeeling Rotterdam van de Ned'. Smalfilmliga een 5-tal bekroon de films vertoond'. Eén daarvan: „Kleuter school", van dan lieer A. Carré uit Hillo- gersLerg, die hedenavond in het Vereenii- gingslakaal voor de ouders van de „film- artisten" vertoond zal worden, bespraken we reeds. Nu we de film voor de tweede maal zagen viel ons op, dat ze hier en daar wel wat uitvoerig is, o.a. daar, waar de jongelui in het Volkspark spelen. Het op treden van een der helpers van don Weert Carré, die na het buiten spelen blijkbaar chocolade of iets dergelijks uitdeelt, werkt even storend1, maar dat neemt niet weg, dat we onze uitspraak van Woensdag 1' November handhaven: Het is een prach tige film geworden! „Illusie", oen speelfilm, vervaardigd door leden van de Eindhovcmsche afdcelmg, be wijst hoe moeilijk het is eau goede speel film to maken. Het „verhaal" is vrij onsamenhangend; het gaat over een H!.R.S.-ër, die keinmis heeft aangeknoopt met een meisje mot een aardig figuurtje, dat ergens iin een aces] armoedige steeg woont. De directeur vajnl de B.B.S. bemoeit zich met liet geval en de jongeman moet hot „afmaken". Aam de handen van den KrB.S.-dircctenï is een overdreven aandacht geschonleetni/ 't was vermoeiend om naar dat „praten'1 met de banden" wat ook do moeder van het meisje doet to kijken We werden wel goed1 'doordrongen, dat. z.j in oen; steegje woont, want telkens weer werden we d'aar heengevoerd1 en dat er «ent, petroleumlamp in de kamer hangt, terwijl; vlak voor de deur oen eloctrisclie straat lantaarn staat, zullen we niet vergeten,, zoolang ons eenige heugenis aan deze „Illusie" blijft. Natuurlijk was er ook veel goods in deze film; de regen b.v. was uitstekend en ook do schuilende jongeling in do portiek. De derde film voor do pauze was „Episode", oen speelfilm van drie ledeW^ van de Rolterdamsche afdeeling. Eou jongeman, wiens vader graanhandelaar is, studeert in Delft, maar hij doet er tniet veel aan. Hij tennist, zeilt, canoot en rijdt auto met een lief meisje. Vader zit int, groote zorgen; de tarwc-mairlct daalt! Zoon lief moot examen doon voor scheikundig! ingenieur, maar de professor schudt: neen en we begrijpen hol. ftet diploma, waar naar hij zijn hand' uitsteekt, wordt weg ge grist Aardige dingen komen m deze film voor. Zoo b.v, de scheikundige foxmule's, dije de jongeman overal ziet als liij zrjln tweseater bestuurt. Deze film is blijkbaar niet van al te best materiaal vervaardigd', want liet beeld op het doek was nu en dam verre van fraai. net beste van den avotnd kwam na de pauze: „Overslag", een speelfilm van twee leden der Riilv-ersumsche afdool lag cm oen Filmstudie 3/33, een documentaire, ver vaardigd' door den lieer 3. L. Clement uit Rotterdam, die een studie heeft gemaakt van de zeepbel en van smeltend ijs! Kier en daar is de film wat eentonig; we zien heel wat zeepbellen <*P Tafel dansen en met of zonder rook gevuld uiteenbarsten, „Overstag" behaalde in den nationalen wedstrijd 1933 in kin®9® 0 een tweeden prijsCamera-avontuur, dat we niet heli-

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2