INDISCHE KRONIEK Rad'oprogrsmma's. De werkloosheid. De armenzorg niet geregeld. Een gulden jaar voor faeroepswerkloozen. Scheiding tus schen armen en werkioozen. Een vrij-corps onder fascistischen invloed. Volontairs. Nog niet down. HAAR AVONTURIER. Batavia, Centrum, Nov, 1933. Do pogingen om te komen tot do op richting van eon Verbond van Werkioozen bewijst kopvelen er tegenwoordig rondloo- pem zonder dat het hun luid iets te doen to krijgen en het aanstellen door het cen traal kantoor van arbeid, waaronder de bestrijding van do werkloosheid ressor teert, van 5 werkloosbeidseonsulenten duidt in gelijke richting. Een van de groote moeilijkheden bij het vinden van middelen voor dezen cris- sisuitwas is, dat werkloosheid in ltidió eigenlijk nimmer bekend is geweest. Ze ker, er waren wol eens menschen, die tij delijk geen baan i enden vinden, doch er hoeft hier steeds zulk een gebrek bestaan aan bruikbare krachten, dat de man, die werken wilde, zelfs indien hij geen vak kennis had, na eenigen tijd altijd zijn brood kon verdienen. Het is toch waarlijk niet zooveel jaren geleden, dat uit de binnen landen van Deli soms een administrateur naar Belawan werd gezonden tegen den tijd', dat daar een boot uit Nederland aan kwam, om - te zien of er mogelijk onder "Vïgenen, die afstapten, „wat was dat te J-bniikcn viel". Thans zijn de omstandigheden anders, zelfs prima vakmenschen loopen zonder werk, doch vóór hen zijn zonder baan ge komen al degenen, die tengevolge van minder grooto bruikbaarheid de eerste gelederen van het leger van de werkioozen hebben uitgemaakt en voor steuncomité en collo ges, die trachten menschen weer aan liet werk te krijgen, wordt het nu de groote vraag, wie het eerst geholpen moeten worden. Doordat werkloosheid niet immer als verschijnsel bekend is geweest, was ook armenzorg een niet geregeld vraagstuk. Kerkbesturen hadden hun armen, filantro pische vereenigingen eveneens, er beston den enkele inrichtingen om menschen be zig te houden, die niet vo'doende fit wa ren om zich op de arbeidsmarkt aan te bieden, doch als organisatie was armen zorg hier vreemd, wat tot gevolg heeft geluid, dat, toen de steuncomité's voor werkioozen werden ingesteld, allen die fei telijk onder armenzorg ressorteerden, zich kwamen melden en voor steun in aanmer king kwamen. Voor beroepswerkloozen, dronkaards en dagdieven, die aan hun kostje Iwamen door met een negotie langs de huizen te venten in de hoop, dal zij wat ge' i zouden krijgen, omdat de be woners hen liever niet zagen, heeft het eerste jaar van het steuncomité een gul den jaar uitgemaakt. Registratie van on- gewenschten beslond ex niet, zoodat de menschen, die anders hun geld bijeen moes ten bedelen, 't nu van den „steun" kre gen, zonder dat zij een voet behoefden te verzetten. Toen dit te vee! in de gaten ging loopen, heeft men gedacht aan de instelling van een soort werkkoïonie, doch de juridische gronden, waarop men deze menschen er heen zou kunnen zenden, ontbraken en waren niet gemakkelijk te maken ook. Het centraliseeren van het steunwerk bracht echter verbetering en thans zijn de „ongewenschten" voor een deel van onderstand uitgesloten om de eenvoudige reden, dat zij vel werkloos zijn, doch dit reeds jaren waren en eigen lijk nimmer hebben gewerkt. Vallen zij nu buiten de regeling, de feite lijke candidaten voor armenzorg zitten er nog in, doch er zal getracht worden te ko men tot een scheiding van armen en werk- Een episode uit den Uerugjarigen Oorlog. Oorspronkelijke schets van G P. BAKKER 25) Toen de knecht naar buiten gegaan was, kwam de zanger ring weer te voorschijn, stond op en sloop de achterdeur uit. Het was buiten donker. Hij drukte zich tegen den muur, zoodat hij de deur van het jacht huis in het oog kon houden. De hond ging weer naast hem liggen. Na een gen tijd gewacht te hebben ge schiedde hetgeen de zanger verwacht had. De buitendeur van het jachthuis ging open, een brok licht viel naar buiten. De Kroaten met de vrouw traden te voorschijn. De zanger keek hen na mot groote belang stelling en eerst toen de gestalten bijna in de duisternis verdwenen waren, volgde hij heel voorzichtig, zooveel mogelijk zich dekkend achter de bootnen. „Die donkere ougen dacht hij. Onrustig volgde hij, maar kon bijna mets zien, de "maan ging schuil achter zware wolken en de nacht scheen sterrenloos. 2e waren blijkbaar op weg naar het kamp, maar zeker zouden ze toch wel hier of daar uitrusten. Toen ze ongeveer een half uur hadden afgelegd, steeds gevolgd door eu zanger, die reeds begon to vreezen dat zo hun tocht niet zouden onderbreken, stonden ze stil. De zanger kon weinig waarnemen, nauwelijks meer dan een groep schaduwen onder de hoornen. Hij naderde zooveel mogelijk, verborg zich achter een dikken boomstam en luisterde scherp. „Dood," fluisterde hij tegen den hond. loozen. Onder werkioozen wil men verstaan die personen, welke, nog capabel om te wer ken, tengevolge van de tijdsomstandigheden zonder werk zijn, doch die weor aan den slag kunnen gaan, zoodra er van eon op leving sprake is. Zij vormen als het ware een soort ar beidsreserve en de steimcomité's willen daarom gaan trachten in de eerste plaats hun zorg aan hen te wijden. Wat niet meer in staat zal zijn te werken in een maatschappij, die alleen voor goed ouler- iogde, betrekkelijk jeugdige en gezonde krachten werk zal verschaften, moet naar armenzorg. Het is een harde beslissing, doch waar aangenomen kan worden, dat de toestand hier, althans in menschenloef- tijden, nimmer zal worden gelijk hij was, wordt het plicht opruiming to'houden. Ge schiedt dit niet, dan zal de concur rentie voor de werkelijk goede krachten zwaarder worden -en blijft het comité zit ten met oen groot aanial personen, die oorzaak worden, dat de feitelijke werkioo zen minder goed gesteund kunnen wor den en daardoor hun marktwaarde als ar beider gaan verliezen. Tot wie de armen zich zullen moeien wenden, is een ander vraagstuk, dat nog niet is opgelost, doch hun aantal zal lang zaam afnemen, omdat van toevloed op de arbeidsmarkt van personen zonder vakken nis of zonder wil om te werken, vocr- loopig wei geen sprake zal zijn. Uit verklaringen van directeuren ran ar beidsbeurzen is gebleken, dat de meeste vraag nog bestaat naar menschen om en bij de 30 jaren, wat geen aangenaam pers pectief opent voor de jongelui, die net af gestudeerd aan een inrichting van onder wijs, trachten aan den kost le komen. Bezigheid is moeilijk le scheppen, doch de vergadering van liet Verbond voor werk ioozen is een gedachte aan do hand ge daan, heeft in elk geval de overweging waard is. Danr is het voorstel geopperd deze jongelui te vereenigen in een soort corps, dat zoowat lusschen leger en po Htic zou i '.staan. De kosten, welke thans worden betaa'd voor steun aan losse per sonen, zouden aan het corps komen, indien de betrokkenen zich daarbij aansloten. De verbintenis moet 2 jaar duren, om ge durende een zekeren tijd den aandrang op de arbeidsmarlet te verminderen ©n daar door aan ondieren, die veelal reeds ©on ge zin moeten onderhouden, een betere kans te geven. Mochten na hot dienstverbmd van 2 jaar krachten no ig zijn, dan zullen degene, die in het c ps hebben uitge blonken, de voorkeur genieten. Het voordeel van een dergelijke instel ling is, dat de jongelui zich aan tucht wennen, niet leegloopen en later do kans hebben tot het krijgen van een streepje voor als zij uit het dienstverband treden. Do regeering zou natuurlijk veel steun moeten verleenen, want met de kosten welke tlxans voor een werkloozc worden betaald en die ongeveer f 30 per maand bedragen, komt men er op geen stukken. De outilleering, het onderdak, dat gege ven moet worden, het toezicht, het be schikbaar stellen van politiemannen en officieren om voor de opleiding te zor gen, dit alles kan niet geschieden, indien de regeering geen hulp wil verleenen. Hoewel er bezwaren tegen aan te voeren zij'n, is het denkbeeld in elk geval do over weging waard, doch het zou meer kans van slagen hebben, indien de schijn niet „Als je niet spoedig biecht wie je eigen lijk bent, zullen we andere m'di leitjes pro- beeren. Ik ken dingetjes, die nog nooit hebben gefaald. Je zult het uitkreunen van pijn," klonk een valsche stem. „Ik zal toch moeten weten, wie mijn wijfje is en hoeveel geld ze meebrengt Want jij weet waar ze de rijkdommen in het huis met den toren verborgen heb ben. Zc zijn er geweest en er is niets gevonden. \Vij hebben overal gezocht. Ik zal je zoo tam maken, dat jij met jc lekker bekje uit mijn hand eet. Als je rustig bent, zal ik je den prop uit den mond nemen, dan mag je den baas zoe nen. Kom." Er klonk een gesmoord gekreun. Nu sprak een ander. „Zooveel drukte behoef je heusch niet te maken. Ik herkende je d tdcïïjk aan je zigeunervoorkomen en jo donkere eogen. Het liefje van den Waalscheri hopman, die wilden Janus doodschoot op den trap in hel huis met den toren. .Te was do huishoudster van den oud»>n graaf, die wist wel wat hij deed. Nu woon je in de her berg als kind aan huis." „Doe maar niet zoo beieedigd; jo bont onze gevangene, volgens de krijgswetten en de aanvoerder heeft den voorrang. Je hopman is tiouwens dood. We hebben zijn Jaarzen gevonden. Hij ia verbrand," sprak de derde. „Klets niet zooveel," viel de valsche stem hem in de rede. „Ze doet, wat we wensehen, hè, schatje. Je bent toch maar gelukkig. Pas weduwe en nu al een andere man. En wat een man. Jij zult de eerste niet zijn, die met twee dagen op de knieën ligt te srneeken." „Ja," sprak de derde stern. „Ze kwam was geweld, dat do bedoelingen uiet vol komen zuiver zijn. De vergadering weid. voorgezeten door een fascist, en enkele fascisten die niet werkloos waren in do zaal, (luidden in het gunstigste geval op sympathie met de nieuwe organisatie. Ex was natuurlijk gelegenheid voor hot stel ten van vragen on toon kwam een klein aapje uit de mouw. Wij hebben hier eenigo fascistische organisaties, die elkaar geen lid gunnen on toen nu het donkbeeld om de werkloosheid op bovengenoemde wijze te bestrijden en do vorming van het corps in den geest van de vergadering viol, kwam ven lid van een „vijandige" fascis tische organisatie zware criliek uitoefenen en hij trachtte het Verbond van werk ioozen den nek om te draaien, omdat de statuten nog niet waren goedgekeurd 1 In dien de vergadering liaax sympathie niet had uitgesproken, zou sproken er vermoe delijk het zwijgen toe hebben gedaan. Nu is, zooals boven reeds opgemerkt, het plan de overweging waard, doch in dien wij hier in wezen te doen hebben rnob'een slim opgezet fascistisch denk beeld om een soort vrij' corps te vermen, dat onder zwarlhemdcn-invlool zou staan doch op kosten van do regeering zou le ven, dan is het corps bij voorbaat ten doode gedoemd, vooral als de heeron fas cisten er nog onderling over gaan ruzicén. Lukt hel niet een dergelijk corps, met vertakkingen in de grooto oentra, te vor men, dan zal iets anders moeten worden gedaan om de jongelui bezig to houden dio nu doelloos rondleopcn, onnlat do ar beidsmarkt geen plaats voor hen biedt. Gedacht is aan het invoeren van een stel sel van volontairs, doch dan op greote schaal. Bij do P.T.T. en andoro lichamen is dit denkbeeld overwogen, doch niet steeds werd in denzelfden zin beslist. Vo lontairs waren in Indié, waar sieeds een tekort aan arbeidskrachten heeft bestaan, feitelijk onbekend en wat lliaas aan werk gezet moet worden, zijn niet de volon tairs van vroeger, die een proeftijd moes ten doormaken voor een vaste aanstelling te krijgen, doch jongelui, die wat moeten uitvoeren, zonder kans later in dienst te kunnen komen. Dit is een nadeel, doch indien werk „gemaakt" wordt en er komt later ergens 'n gaatje open, waarvoor zich' een betere eandid.iat aanbiedt, zou liet niet gewensclit zijn den volontair te nemen al léén omdat hij reeds eenigen tijd bij het betrokken bedrijf heeft gewerkt. Toch moet er met vo'ontairs wat te doen zijn. Tal van ondernemingen hebben wegens bezuiniging meer menschen moeten ontslaan dan voor een vlotten gang van zaken eigenlijk gewensclit is. Er is dus werk, dat niet gedaan wordt ©n elders staan jongelui, die gaarne willen werken, ook als zij niets verdienen. Bij onderling© samenwerking is hier wel een oplossing te vinden en de maatschappij voor indivi- dooole werkverschaffing, die onlangs is gevormd, tracht roeds in deze richting werkzaam te zijn. Hoe hoog het gebrek aan werk geste gen is, bleek in de vergadering, waarin het verbond van werkioozen zich aau het publiek presenteerde en waarin werd uit gesproken, zonder dat er ook slechts een enkele stem van protest klonk, dat een Europeaan elke baan beeft aan te nemen, onverschillig welke bezoldiging er aan ver bonden is, alleen om maar te kunnen werken. Dit li,kt mij mogelijk wat vreemd' doch zooals wij reeds vroeger hebben betoogd', het nietsdoen heeft in Tndië veel gevaar lijker gevolgen dain in Europa. Het klimaat werkt indolont-worden, zwaar in de hand'. De vergadering ging dan ook acooord met het denkbeeld dat eön Euro peaan. dip per maand' niet meer kan krij gen d'a'n'een f40, dit toch heeft aan te nemen, alleen om weer een voet in don stijgbeugel te krijgen. Dat dit eön salaris is, hetwelk op de markt voor inlanders, dadelijk. Ze had nog maar even ons briefje over den graaf, of daar was ze, hè liefje." „Je zegt niets. Hoe wordt het?" vroeg de valsche stem. „In elk geval zullen we maar csrst een ander middeltje probocren. Je een beetje gehoorzaamheid loeren." De zanger had het gevoel alsof iemand hem een klap in het gezicht gaf; het bloed bonsde aan zijn slapen. Hij dacht, dat hij gek zou worden van woede. Hij moest haar redden uit de handen van die beulen, j maar voorzichtig, geen overijlde dingen dom. Doel overleggen, één tegen dre en geen dier kerels mocht ontkomen. Denken, i denken. Als het één gelukte te ontsnap- j pen, zouden ze weldra de heole bende op I het lijf hebben en omsingeld worden. Neon, kalm, rustig, niet wild er op invliegen. Alleen door Hst viel iets te bereiken. De hond bewoog z:eh onrustig. „Dood," zei hij. Eensklaps voelde de zanger een zware hand opT zijn schouder. Verschrikt keek hij om. Do kurassier stond naast hem. Hij legde zijn mond tegen hot oor van den zanger. „na-j n," fluisterde hij. „Kapitein Saxon, ik herkende je aan den hond, zag dien gisteren, was zeker, toon jo zong." Saxon drukte hein de hand. „Ik ga naar den overkant," vervolg le baron Rasjin. Van twee kanten besluipen, als de uil krast," en hij was verdwenen. Een gesmooid gekreun (leed Saxon tril len. Hij hoorde nog: „Zoo liefje..." Daarna werd het stil. Toen klonk door het bosch het gekras van een uil. „Pas op de vrouw," fluisterde hij tegen den hond en de dolk in de hand sloop die een goede bezoldiging genieten, be taald' wordt, doet den nood in Euro-pee-sche klingeni duidelijk wouden. Dat werkgevers, die van de omstandigheden misbruik ma- kan, Mer in het voordeel komen, is niet te «nlkennen. En dergelijke zijin er. Het aannemen van Europeesche krachten op een uiterst klein salaris en als daggelder, zoodat zij met den dag ontslagen kunnen worden begint helaas geen zeldzaamheid te worden. Menschen, die tengevolge van teruggang in hun inkomen, bijwerk trachten to zoe ken, vinden dit zoo goed als niet meer, oandat zich telkens werldoozetri komen aan bieden, die voor het bedragje, dat be taald' wordt, een vollen dag willen arbei den. En de overtuiging dat werkioozen als ex iets te verdienen valt, Voor moe ten gaan, bQgint gelukkig meer en moer veld' te winnen. Hot loon op do arbeids markt wordt momenteel zwaai- gedrukt. Bij d'e arbeidsbeurs to Batavia, dio eigenlijk bedoeld is als poging om lager bezoldig den aan een betrekking te help en, staan thans 7 juristen en 4 ingenieurs ingeschre ven. En in andere plaatsen is do toestand niets beter, in dio, waar geen ambtelijke kern dm de bevolking aan den teruggang nog eenigen weerstand' biedt, is hij eerder slechter. Wie echter mocht meenen, dat in het algemeen de bevolking down is, hooft hol mis. Een Indischman is iricl gauw terneer geslagen, hij heeft van zijn luchlhartigctn bruinen broeder iets overgenomen. Koude kennen wij liier niet en het eten is nog altijd' belachelijk goedkoop. Is er dan geen roden om iets minder bezorgd te zijn, dan in meer noodlijdende landen, al drukt de nood der tijden nog zoo zwaar? GEMENUD NIEUW&. Auto geslipt. Goed afgcloopen. Nabij Serooskerke (Z.) slipte een auto. waarin het lid van do Staten van Zooland' mr, A. was gezeten. De auto reed in oen drooge sloot en kwam met oen boomi in botsing. Mr. A. word licht.gewond. De auto is geheel vernield Dierenmishandeling. Te A1 pii en aan den Rijn. Een veehouder te Aiphen aan den Rijn heeft dezer dagen een zijner schapen deer lijk verminkt, dood in het weiland' ge vonden. De politie stelt eeti onderzoek in om den dader op te sporen. Auto te water. E-en ernstig gewonde. Onder Asten is een luxe auto van de familie K. uit Venlo in het water gereden. Mevr. K. werd ernstig gewond. De andere inzittenden werden met lichter verwondin gen uit het water gehaald. In vrijheid. De garagohouder W. tc Well en zijn chauffeur die door de Duitsdho douane waren gearresteerd, zijn in vrijheid ge steld. Bekneld geraakt. Gisteravond is het 13-jarige neisje A. B. uit Leiden, op den hoek van de Kore- vaarstraat en de Breedstraat, bekneld ge raakt tusschen de blauwe tram, die uit Den Haag kwam en een stadstram uit de richting van liet station komend'. Zij kreeg een ernstige hoofdwonde. De Lindberghs. Rij gunstig weor vertrekken de Lind- bergiis vandaag weor van de Azoren om naar Europa terug te vliegen. liet wordt steeds dwazer. Versterking van de Bulgaarscho staatskas. Het zal te Sofia worden verboden de ©ene cigarct aan de andere aan te steken of aan een rooker „vuur" te geven. Voorts zal het zelf rollen van cigarotteu. avorden verboden. Men hoopt hierdoor het ver bruik van lucifers en cigaretten, die door staatsbedrijven wonden vervaardigd, te ver meerderen en zoodoende de staatskas te versterken. Groote overslrooming. - In Sjpiamj©, Tengevolge van overvloedig© rogönbuf©n en het wassen der rivieren zijn in Lais Arenas grooto overslrooiningen ontstaan. Meer dan 200 menschen zijn dakloos. Wilde zwijnen. Op oen marktplein. Door honger gedreven is een troep wilde zwijgen 's nachts d© stad Kempno (Po len) binnengedrongen. Eehig© lafc wan delaars verschrikten hevig. Door do politie werden 5 dieren neergeschoten, wanten do anderen aftrokken. Een medium veroordeeld. Een 45-jarige vrouw in een Tsjecho-Slo- wakscli stadje is voor het gerecht gedaagd' onder de beschuldiging dait zij verscheiden© personen voor groote bedragen hoeft opge licht, door zich voor te deen als spiri tistisch medium. i St. Laurens dichtgevroren. De St. Laurens tusschen Montreal en Quibcc is wegens ijsgang voor liet scheep vaartverkeer gesloten. Het is nog nimmer voorgekomen, dat deze rivier zoo vroeg in d'en winter reeds dicht zat. Vcrgcefsche moeite. Eenige tot dwangarbeid veroordeelde ge detineerden uit de strafko'onie in Frnnscbl Guyana, wisten in oen open boot te ont snappen en na 5 weken rondzwalken, kwa men ze u tgeput van Longer on ontbering in Columbië nan, waar zo werden gear resteerd en naar Guyana terug gezonden. de zanger nader met groote schreden. Mot een sprong was hij bij don Kroaat on stiet hom den driekanten dolk tot bet govest tusschen do schouderbladen. Rasjin was van de andere zijde komen aansluipen, maar bij had niet bet voor deel van de donkere 'bloeding. Hij oak wilde den Kroaat van achteren aanvullen, doch deze, gewaarschuwd door een kreet van den derde, keerde zich vlug om. De Kroaat trok zijn zwaard, trachtte zijn tegenstander te dootleu, maar deze sprong vlug terzijde. Het werd een ver woed gevecht. Rasj'n bleek een uitstekend schenner. Hij kende alle trees van do Fransche eu de ltaliaansclhe school, maar de duisternis maakte alle scliijnstoo'.on nut teloos. De Kro-aal bleek een gcfluchton vijand, maar langzamerhand drongen do felle slagen en, stooten van don kurassier hem achteruit. Steeds meer drong Rasjin voorwaarts, de punt van zijn zwaard op zijn tegenstander gericht. Toon maakte de Kroaat een fout. Hij deed oen forsehen slag naar Rnsjm's hoofd en zocht zijn heil in de vlucht. Misschien was het slechts een scliijnvluchl, om zijn vriend, die met Saxon vocht, te helpen, maar Rasjin pa- roerde den zwaren slag, het zwaard naar boven, een sprong, en met grooto kracht kwam zijn treffer op het achterhoofd van den Kroaat neer. Deze wankelde en viel. Rasjin keerde van den strijd terug. De derde Kroaat was op Saxon toege sprongen met een woeslen houw, maar deze ving den slag op met zijn rapier. De uitvallen van Saxon werden gepa reerd, bij viel den Kroaat van alle zijden aan, overal was de punt van zijn zwaar 1. Zijn donkere kleeding was een groot voer deel, maar do stalen schouder en borst- Vrijdag, 24 November 1933. Hilversum, 296 M. 8 u. VARA. 12 u. AVRO. 4 u. VARA. 5 u. VPRO. 11—12 u. VARA. 8 u. Orgelspel 0. Steijln. 8.30 u. Grarao- foonp'laten. 10 u. Morgenwijding VPRO. 10.15 u. Declamatie R. Numan. 10 30 u. Trio Favoriet. 11 u. Vervolg declamatie en gramofoonpfaton. 11.20 u. Vervolg trio- concert. 12 u. Gramofoonpilaten. 12.30 ui. Kovacs Lajos ©n zijn orkest m.m.v. M. van Donk (sopraa'n). 2.30 u. Voordracht door II. Fe.Vlerhof. 3 u. Graanofoonplaten. 4 u. V A RA -Klein orkest o.l.v. II. de Groot 4.50 u. Voor de kinderen. 5.30 u. De No tenkrakers o.l.v. D. Wins. 6.20 u. Grai- mofoonrnuziok. 6.30 u. VARA-orkest o.Lv. H. de Groot. 7.10 u. Causerie J. J. dt' Roode. 7.30 u. Vervolg concert 8 u." Cau serie door dr. W. Banning. 8.30 u. Piano recital Roosje Mossel. 9 u. Causerie da. B. .1. Aris. 9.30 u. Vervolg piano-recital. 100 u. Vrijz. Godsd. Persbureau. 10 05 u, Vaz Dias. 10.15 u. Causerie Ada Geyl. 10.45 u. Gramofoonpilaten. 11 u. Orgelspel J. Tong. 11.30 ij, Graimofoonmuziek. [luizen, 1875 M. Algemeen programmal, verzorgd' door da N.C.R.V. 8 u. Schrift'ozing on meditatie. 8.15 9.30 u. Gramofoonpikiten. 10.30 u. Morgen dienst o.l.v. ds. E Groeneveid. 11 u. Zaag door P. C. Rrodicrode (bas-bariton). A. d(. vleugelmevr. Brederod©Bettink. 12.15 u. GramofoonpJaten. 12.30 n. Ensemble v. d. Horst. 2 u. Gramofocnplaten2.3Q u. Chr. Lectuur. 33.45 u. Gramofoonr piafcn. 4 u. Orgelconcert. L. Blaaiuiv) 5 p. Concert. S. Rabler (viool), me}. B. Boa Janszon (cello) en mevr. T. BahlerNieu- werls (piano). 6.30 u. Causerie A. J. Her- wig. 7.15 u. NaT. Chr. Persbureau, 7.30 u. Literaire causerie. 8 u. Arnhemse!ie öP- kestvereeniging o.l.v. J. Spaanderman, m.m.v. S. Both—Iïaas (sopraan), 9 u. De clamatie door X Hartman. 9.30 u. Vervolg concoert. 10.15 u. Vaz Dias. 10 3011.30 u. Gramofoon muziek. bodckkiTig van <len Kroaat maak ton de paus tijen vrijwel gelijk. De eerste stooten van Saxon bleven, daardoor zonder eenige uitwerking. Twee maal voelde hij, dat hij geraakt had, maar de Kroaat vociit door, met de kraelilt van de wanhoop. Hij was een moedig man. In vele gevechten had' hij den dood in het gezicht gezien en altijd' was hlij als ovorv. innaar uit het liancTgcmeon te voor schijn gekomen. „Wacht maar helhond," brulde hij. „Je hebt je meester gevonden. Dre meid wacht al op me. Al weer mis." Hij zocht Saxon door zijn woorden te prikkelen. Hij zei de vuilste dingen, in de hoop af te lei den. Maar Saxon vocht door, zonder anb woord te geven, regelmatig ademhalend. Van lieverlede wcr Ion beiden vermoeid. De horst van den Kroaat begon het eerst te hijgen Het schelden had blijkbaar ook zijn nadoelen. liet einde meest spoedig kómen. De Kroaat brulde. „Wel te rusten'" en sloeg met zijn slagzwaard door de vor- ded'ging heen. Toen viel Saxon voorover. Hij boog den rechterknie in diepen uitval, hot rapier langs den grond. Dan het ach terbeen strekkend, stiet hij plais met volle kracht opwaarls. Hij voelde zijn rapier in het lijf van den Kroaat dringen. „De oude glissade," dacht de avonturier Slaap zacht," maar op het zelfde oogenblik kreeg hij oen Iwnxlen slag op liet hoofd. Dp Kroaat viel, Saxon wankelde, maar bom zich nog met moeite oprichten. „Dat scheelde weinig,mompeldc_ hij, leunend tegen een boom en _<To duister nis scheen om hem heen zich te ver lichten. (Wordt vervolgd). - Ju.—- -?< 2

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6