ft C. C. UI KI MN, STADSNIEUWS, UIT DE TWEEDE KAMER. Voor Sto !*ii€©iaa§. Verlichting- Verwarming-, Sanitaire- en Electrische ARTIKELEN Filmavond. De Hersteld Apostolische Gemeente. Een eigen gebouw aan de Stadhoudcrstean. Van een klein clubje, dat in een niet groot© voorkamer godsdienstoefeningen liield, is de Hersteld Apostolische Ge meente in enkele decennia gegroeid tot een gemeenschap, die in staat is Zondag a.s. aan de Stadhouders] aas een eigen gebouw met ongeveer 300 zitplaatsen in gebruik te nenww. Toen dit pand gebouwd werd, was het de bedoeling, dat daarin de Hersteld Apos tolische Gemeente onderdak zou krijgen, maar er waren bezwaren, die toon niet overwonnen konden worden en in plaats van vergaderlokaal werd het een café. Thans krijgt hei gebouw toch zijn oorspron kelijke bestemming. Architect Tiemstra, te Nijmegen, die in de» regel ontwerpen voor Apostolische ge meenschappen in Nederland maakt, heeft een keurig interieur ontworpen en de fir ma I, Mak en Zn. heeft de plannen uit gevoerd. In de betegelde vestibule zijn links en rechts deuren, die toegang ges-en tot het vergaderlokaal. Daarin staan naast elkaai drie rijen banken; de wanden hebben een ho-uten lambrizeering en de groote katheder ie fn modernen stijl gebouwd. Alle hout werk: banken, betimmering en katheder is eiken gebeitst. Op den parketvloer lig gen ki de gangpaden dikke roocle loopers, de treden van de katheder zijn belegd met een donker blauwen looper. Boven het podium is een schuin dak van glas in lood gemaakt, waardoor er \-eel licht in het gebouw valt. Twee kachels zorgen voor de verwar ming. Achter het vergaderlokaal ligt de con- sitsorie, die door een open gang langs het gebouw te bereiken is. Het kleine vergaderlokaal is al even keurig ingelicht als het voorste gedeelte van het gebouw. Er is plaats voor ongeveer 40 personen. Als men door de buitendeur binnen komt, betreedt men een soort hall, waarin een garderobe en toiletten zijn ondergebracht en die geheel betegeld is. In een hoek van de consistorie is een gelegenheid om water te tappen en om een gascomfoor te plaatsen, wat de vrou wenorganisaties, die hier zullen vergade ren, wel op prijs zullen stellen. Zonder officieele plechtigheid wordt Zon dagmorgen het keurig ingerichte gebouw in gebruik genomen. Voor de omwonenden is de verandering van bestemming van het gebouw een re Ion tot voldoening 1 Bazar. Opbrengst bruto i' 900. De bazar ten bate van het Godsdienst onderwijs op de lagere scholen en de jeugdclubs van den Ned. Prot. Bond, in het voormalig Diaconiehuis gehouden, is een groot succes gewodenr. Er werd bruto ruim f '00 ontvangen. De r oorganger van den Ned. Prot. Bond, de heer D. Rook. heeft gister avond met oen kort woord de bazar ge sloten en allen, die bijgedragen hadden tot het welslagen, dank gebracht. In het bizonder betrof die dank mevr. Dirkzwa gervan der Schalk, mej. Maltha en de heer W. van Leeuwen en voorts de fa milie Van der Schalk. Het poppenhuis is gevallen op no. 157; de winkel op no. 20; het weesmeisje (pop) gaat, als ze het huis verlaat, in de School straat wonen en het bruidspaar trouwt 22 December. De prijzen kunnen morgenmiddag tus- sclrcn half één en half 2 worden afge haald aan het Clubhuis, Nieuwstiaat 12; daarna Rubensplein 19b. Nat. Verbond van Gemeente-ambtenaren. De gemeente-ambtenaar in crisistijd. Gisteren heeft in een vergadering, uit geschreven door de afdeeiing Schiedam van het Nationaal Verbond van gemeente ambtenaren. gehouden in de bovenzaal van Amstelbron aan de Rroersvest. het hoofd bestuurslid van dien bond. de heer F. Lek ker kerk uit Rotterdam, voor een gering aantal aanwezigen, een rede uitgas, preken over het onderwerp: De positie van den gemeente-ambtenaar in dezen crisistijd. De vergadering werd geopend door den oorzitter. den heer W. M a k, die na zijn leedwezen over de slechte opkomst te heb ben uitgesproken, direct het woord gaf aan den spreker. De heer Lekkerkerk zeide in den aanvang zijner rede. dat deze depressie zich in lengte en scherpte van de vorige» onder scheidt en op allerlei gebied genegen met zich sleept .De economische vrijheid dreigt verloren te gaan en op politiek gebied ont staan toestanden, die de vrijheid van den persoon dreigen te verschrompelen Het tragische is bovendien, dat bij het hui dige geweldige productie-vermogen ellende en chaos heer»eht. Ook de ambtenaar die met zoovele ban den aan de maatschappij is verbonden kent de inwerking van crisis. Reeds verschei dene aanvallen zijn op het levenspeil ge daan en daarom is het juist in dezen tijd noodzakelijk de oogen open te houden en den zin voor werkelijkheid te bewaren. Spr. noemde het wetsontwerp tot koning van dc bijdrage uit het gemeentefonds en den steun aan nood lijdende gemeenten als voorbeelden van maatregelen, die voor den ambtenaar indirect van belang zijn De ge centraliseerde eenheidsstaat brengt voor den gemeente-ambtenaar geen voordeel De speciale locale behoeften kunnen niet meer naar waarde geschat worden. Speciaal noemde spr. de wetswijziging, waardoor Ged. Suilen als adviseerend lichaam wor den uitgesloten en de Kroon direct uit spraak doet In de practijk komt deze wijziging hierop neer. dat de regeering de maatregelen, waarmee zij het niet eens is. vernietigen kan. Ook in salariszaken kan dat van groot belang zijn. De gemeenten zullen thans, nu de rijkssalarisken weer naar be neden gaan. wel niet lang meer wachten met korting, evenmin als met wijziging van de pensioenregeling. Spr. behandelde voorts nog het besluit over het optreden van den ambtenaar in het openhaar ten aanzien van de regiering De ministerraad heeft hiei;in toch niet go- heel ongelijk gehad en de ambtenaar moet nu zelf bepalen welke houding hij hoeft aan te nemen. Over de salariskwestie zal men in den vervolge niet moer zoo de groote tr&m moeten roeren, anders zou het bij het publiek wel eens juist de vorkeerde reactie tengevolge kunnen hebben Aan het slot van zijn rede wees spr. op de groete veranderingen die in den loop van de laaMe kwart c-uw zijn gekomen in do positie van den r ibtenaar tegenover rijk. provincie en gen. en te, dank zij hot georganiseerd optreden Ook thans is orga nisatie noodzakelijk, om als de tijden beter zullen worden klaar te zijn de maatschap pelijke positie van den ambtenaar te ver hongert. Daarvoor is noolïg een vakgroep die neutraal is. ieder vrij laat op. gods dienstig en politiek gebied en tseaoregr het gezag het zuiver loyale standpunt in neemt. Spr. eindigde zijn rede met een uiteen zetting van de organisatorische inrichting en werking van het Nat. Verbond, waarna de voorzitter den heer Lekkerkerk dank bracht voor het gesprokene en de vergade ring sloot. CADEAUX op het gebied van is Uw Adres: Groote Markt 3 1-3 3, Schiedam. - Telefoon 68021. Ion" gaf „Utile Dalei", die dit stuk voor de oerslo maal in ons land' ten tooneole brengt, dezer dagen de première in Maas sluis, welke veel succes had1. De nieuwe weldadigheidszegels. Ten bate va» het hulp- en steun behoevende kind. We hebben reeds gemeld, dat ook dit maal weer weidadigheidszegels verkrijgbaar worden gesteld, waarvan de netto-opbrengst boven de frankeenvaarde ten bate komt van het hulp en steun behoevende kind. De zegels worden uitgegeven met een frankeenvaarde van l'/e, 5, 6, en 12!/> cent en een verkoopprijs van 3, 8, 10 en 16 cent. De termijn van verkrijgbaar- stelling is bepaald op 11 December tot en met 10 Januari as., de geldigheids duur, ook in het internationale verkeer, is onbeperkt. De zegels, welke ook in rollandin; wor den uitgegeven, hebben de zelfde afme ting als de gewone frankeerzegels. De voorstelling op de zegels is voor alle waarden de zelfde, nl. een kind, een lichtende ster dragend. Dit herinnert aan een oud gebruik, dat ook in ons land hier en daar nog voortleeft, o.a. in de Zaanstreek. Op 6 Januari trekken groepjes kinderen, zingend en spelend door destra- ten, de groote kartonnen ster, mooi ge maakt met bonte kleuren, verguldsel of zilverpapier, voorop. De kindervreugde komt tot uiting in het plezier, waarmede de ster versierd en verlicht wordt en door de wintersche donkerte wordt ge dragen. Het ontwerp voor de zegels is vervaar digd door J. Sjeilema, te Amsterdam. Voor de reproductie werd het rotogravure procédé gekozen, omdat dit een fijnere Jichtnuanceering toelaat. De kleuren van de zegels zrjnIV2 cent grijs en rood, 5 cent geel en bruin, 6 cent groen en goud, 12'/? cent blauw en zilver. Fascistenvergadering. De Stichting Aigemeene Ned. Fascisten- bond gewest Rotterdam, organiseert Maan dag a.s. in de Harmonie aan de Niéuw- straat een vergadering. Als sprekers wor den aangekondigd de hoeren J. A. Baars, De Raadt, prof. Gerretson en Jos. Mineur. Cacao- en chocoladefabriek „Baronie". Uitbreiding. Dc N.V. Cacao en Chocoladefabriek „Ba ronie" is heden door aankoop in publieke veiling eigenaresse geworden van het pand Nieuwe Haven 91, groot 408 M2. Uit goede bron \eraemen wij, dat dit pand een zoodanige verbouwing zal on dergaan, dat bet gebouw met inbegrip van het front een ingrijpende wijziging zal ondergaan, die aan het uiterlijk van dit gedeelte dei Nieuwe Iiaven zeer ten goede zal komen. Met de bestaande fabriek, ge legen aan de Warande, zal het aangekochte pand één geheel vormen. liet benedengedeelte van bet neuwe fa briekspand zal worden ingericht voor de fabricage van bonbons en glaceerinrieh- ting, de eerste étage voor malerij en do tweede étage voor branderij en opslagplaats voor cacaoboonen. Door deze uitbreiding z.al de fabriek een ruimte beslaan van 2000 M2. oppervlakge en een totale vloeroppervlakte van circa 40C0 M2. De openkomende ruimte in de oud2 af deeiing zal benut worden voor de vorm- afdeeling. Deze uitbreiding beteekent alweer een werkverruiming, die ten zeerste gewaar deerd zal worden. Schiedamsche Toone evereen. „Utile Dulci". „Liefdes-capriolen". Het bestuur van „Utile Dulci" herin nert nog even aan de door haar op a.s. Dinsdag 28 dezer in „Musis Sacrum" te geven weldadigheidsvoorstdliiig ten bate van het „Damescomité tegen Armoede" (omderafdeehing van de veroenigjng Voor Armenzorg en tegen Bedelarij). Van het daarbij 05) te voeren oorspronke lijke Nederiandsehe blijspel ,Lfcjfdes-caprio- Het Schotsche Vendel. Feestavond. Tor gelegenheid \au het 7-jarig bestaan van het Schotsche Vendel is in het boven zaaltje van bet Coriler House ecu bijeen komst gehouden waarin met dc batrokken padvinders aanwezig waren bestuuisloJen en een groot aantal ouders. Do (ooi/itler van de Oudercommissio. do heer E. Wilden hoer hoeft namens allo ouders een 3-tal vlaggen aangeboden, r.esp. aan akecla A. Gov a irts voor dc welpen, aan vaandrig J. Engels voor de verkenners en aan den voortrckkersleider F. Spruijt voor de voortrekkers De groepsleider J. Goedvolk, die ook een kort openingswoord sprak, heeft na mens de padvinders dank gebracht voor de vlaggen Door de jongens werden cenig.e stukjes opgevoerd en de Hawaian Brothers speel den guitaar Ook de Rhythen Boys verleen den hun medewerking. Ouderen hebben na afloop van bet ge zellig feestavondje nog een dansj.e ge maakt. Ten bate Hervormde Kleuter school. Met groats'" interesse beeft gisteravond «n vol Versanigingslokaal de vertooning gevolgd van een aantal films, door den hoer A. Carré alleen of in samenwerking meteen ander, gemaakt. Voor de aanwezigen, waaronder een zeer belangrijk contingent ouders van kinderen, die de Hervormde kleuterschool bezoeken, was de film Kleuterschool het hoogtepunt. Er werd meegeleefd met wat voor de lens zich in September en October hoeft arge- speci'tl en feilloos werd gereageerd op een humoristisch nootje! We hebben reeds oen paar maal iets over de film van de Kleuterschool gezegd 011 achten ons thpns van die taak ontslagen. Voor gisteravond was er nog een ver- lengstukje aan,gemaakt: ecu opwekking in woord en gebaar om de con'nissie te hel penden nieuw gebouw te kunnen stich ten! Vooraf was gegaan: Impressies van den arbeid, waaruit bleek, dat do heer Carré de dingen om zich heen scherp ob serveert en het eigene ziet. Dat bleek ook uit ..D^ Straat", een film, vervaardigd dooi de hoeren A. Carré en S. M Scheffer, die in den intcmationa'en wedstrijd 1932 maf den Ion prijs bekroond werd. Het is een echte Rotterdamsche filmwe gaan met het draaiorgel op stap; kijken op de kaar- ton van jeugdige kaartspelers; zien een tram en een sproeiwagen op ons afkomen; do mijnheer op het doek neemt eerbiedig, zijn hoed af bij het passeeren van een begrafenisstoet en we nemen de functie over van een opzichter der bestratingen, en volgen gespannen do werkzaamheden, bij het opbreken van. do straat en hef, as- phal toeren 1 Het filmpje „Zomer", waarmoe in den nationaten wedstrijd in 1930 den eersten prijs werd behaald, gaf gelegenheid om te constateeren, dat de heer Carré toon nog niet zoo ver was als nu! De compositie van „Zomer" is niet zoo sterk als b.v. van de Kleuterschoolook do onderwer pen liggen mijlen ver uit elkaar. In „Zo mer" zijn het boscldamtjes en beekjes, die verfilmd weiden en hoogstens een tamme koe en wat rustige watervogels; in Kleuterschool was het beweeglijker mate riaal, waarmee gewerkt moest worden en dat voor verrassingen kon zorgen. De Kleuterschool is aan hel eind van den avond op algemeen verzoek nog eens gedraaid; vele ouders halden hun spruiten naar hun zin, te kort op het doek gezien. Begrijpelijke oudertrots! De voorzitter van de Commissie voor do Hervormde Kleuterschool in het Wes ten, do heer B. Mastenbroek, heeft den avond met een. kort woord geopend. „Niets uit dwang, alles uit liefde", diej gedachte is volgens spr. tot werkelijkheid gekomen in de Kleuterschool in Irene en in dezen filmavond. Ouders, die hun kin deren'naak de Kleuterschool in Irene zen den, kiezen niet den goedk'oopsten weg; er zijn er, die vrijwillig het hoogste school geld betalen. Ook het personeel dient, zoo als vroeger bij het Chr. lager onderwijs: regel was, het onderwijs met een gelde! ijk offer. Dank werd gebracht aan dm beer A', Carré voor hiet vervaardigen van 'de film; bet was een eer, dat hjj de Hervormde Kleuterschool uitkoos. Deze film zal (met Filmstudie 80, waarover we gisteren Het rijk zit in de financieelc misère, maar de gemeenten hebben het ook luid te ver duren. Rijk en gemeente moeten meer dan ooit zicii één gevoelen en op financieel gebied hand in hand gaan. Alie bezuini gingen, welke de regosring zich zelf op legt wenscht het ook bij de gemeenten te zien toegepast, fn de eerste plaats geldt dit voor hot zeer gewichtige beginsel, dat alle crisisuitgaven, jaarlijks uit gewone op brengsten zullen worden afbetaald en dat niet door opstapeling van schuldenlast ten slotto het leven onmogelijk wordt Dit is het eerste principe, dat het rijk do gemeente in rn wet heeft opgelegd. Do maatregel is hard maar onvermijdelijk. Yoor het oogenblik geeft een lecning herademing, maar de gemeenten zouden haar graf gra ven indien zij op dien weg voortgingen.' De zuinigheid gebiedt het rijk zijn uit- koeiingen aan de gemeenten te verminde ren. En niet zoo'n klein beetje ook. liet totale bedrag van 75 millioen gulden, dat over 1933 nog is uitgekeerd, wordt over 1934 op 4G millioen teruggebracht In de tweede plaats wordt do mlkee-ring uit het Gemeentefonds aanzienlijk vermin derd'. omdat de opbrengst van dit fonds nu eenmaal zeer is getaald. Sommige ge meenten zuilen dezo nitkeoring met moer dan 20 pCt zien dalen. liet gevolg zal zijn, dat steeds meer ge meenten noodlijdend worden. Vcnor dat ge val zal getracht worden door bisoudere hulp te steunen. Elke gemeente moet n .1 aan hot werk en tot het uiterst© beperken Wanneer het niet mogelijk blijkt alle crisis- uitgaven uit de gewone middelen ie dekken, zal de regeering toeslaan, dat oen doei buiten de begrooting wordt gestooten" en het rijk zal dan overwegen om dat doe op andere wijze te ondervangen. Mocht da- niet mogelijk zijn dan zouden dc uitkee- ringsnormen tenslotte niet oinaangelasl kunnen blijven. Dit dreigement zal zijn uit werking op de hozuinigingszijde niet missen. liet is te begrijpen, dat een vrijzinnig- democratisch nvnisfer met Icrden sefcenen naar het Binnenhof gaat om al deze maat regelen te verdedigen. Voortdurend moei hij dien tocht ondernemen en hij doet het alleen omdat hij meent op die wijze het rijk en de gemeenten voor financieele ondergang te kunnen behoeden. Zegt hot al niet genoeg, dat uit één artikel, de suiker, een opbrengst van 85 millioen gol den 'sjaars zal worden getrokken? Er zijn geen drenzen meer, (lie als veilig kun nen worden gesleld; ieder oogenblik kan bet nood:g zijn de vastgestelde grenmn te overschrijden en nog meer te bezuinigen, nog meer uit de belastingen te putten. Met looden schoenen gnat de minister naar het Binnenhof, maar net minder zwaar is de taak der volksvertegenwoordigers, die noodgedwongen hun stóm mco'cu geven aan do wetsontwerpen, liet is geen k'enig heid waarvoor dc gemeentebesturen wor den geste'd Amsterdam bijvoorbeeld, dal met inspanning van alle krachten er ter nauwernood in slaagde negen m'llioen gul den te bezuinigen, wordt door de nieuwe wellen der rogecring voor do noodzake lijkheid gesteld nu nog eens zeven en een half millioen gulden te schrappen. De ééne luxe voor, de andere na is al afgeschaft: niets is moer veilig voor het snoeimes der bezuiniging. En iedere be zuiniging is een nieuwe bron van kwaad, dat geheel of gedeeltelijk voor rekening van de overheid komt. Het is nu reeds te vreezen, dat 1934 nog slechter zal zijn dan 1933 en dat evenveel de inkomsten zullen dalen als de uitgaven slijgen. Waar ten slotte bet niveau zal zijn, waarop wij terecht zullen komen, kan niemand zeggen: misschien wel verre beneden dat van 1913. Een interpellatie van den hoer Cramer over de politieke gebeurtenissen in Iridic, kon maar uiterst matige belangstelling wek ken. liet standpunt der regeering is be kend en or was niet de allerminste reden om aan te nemen, dat de heer Oramer in staat zou zijn baar tot andere gedachten te brengen of den beer Colijn eens van zijn stuk to praten. Tegenover de stroo- mingen dio gezag-rijandig zijn, moet de regeering krachtig ontreden en tegenover den man, die hot centrum was van di-cl vijandigheid, Soekarno, bad zij dus krasse maatregelen te nemen. Het recht van ver- ©eniging en vergaderen kan slechts worden gegeven aan hen, die den legaten weg be wandelen en de vrijheid van drukpers! wordt zelfs bedreigd indien die wordt mis;, brnibt. Uit hot breede Ivetoog van den hert» Cramer kwam een slappe malie, die ah leen vroeg om het recht van vereenigo.r 011 vergaderen zoo min mogelijk te beper ken m voorts geen gebruik moer te ma- ken vain de exorbitante rechten, Natuuiv 7 k;"1 i'egecring daaraan niet vol doen. Die motie kreeg alleen de hulp der communisten. Het publick in Nederland! Zlch neusch door die verwerping niet op hot dwaalspoor laten brengen. Of men handhaaft liet gezag m hanteert daarbij alle middelen, die tor beschikking zijn of men laat de heele boel waaien, maar dan is het ook gauw uit met het gezag. Het ware beter geweest indien de Ka mer een interpellatie als d»z3 niet toe stond'. Het betreft hier oön kwestie van algemeen «n niet va a acuut behdd ei dit punt hoort alleen thuis hij de besprekin gen over de Indische begrootiug, liet jaarlijksehc debat tegen t'en zouvr- lijd moest ditmaal zijn strijder 1 Je a en De heer Braat is er niet meer en zijn op.ulger was zelfs bij dit debat niet aainviv. g Het waren nu de hoeren v. d. Heuvel en Bakker, die de zaak voortzetten Op de zaak zelf gaat men niet rue:.- in maar het was een goede go lacht.' va 1 dui heer 1 an der Waerden om te tracht n een middenweg te vinden door aan 1 re geering nieuwe overweging te vrng"»n en daarLij deze oplossing in het eo li u len 's winters West-Euiopecsehe tij s 's ze ..eis Midden-Europecsche. liet ie..\'il is ook een uur, maar 's winters gaan w.j 2.) minu ten bij den Amsterdamsehen achtemi' en 's zomers 40 minuten vooruit Het dank beeld is niet nieuw en het zou wellicht aan nemelijk zijn al ware het alleen 0:11 wan dat jaarlijksche gezeur af te zijn De Kamer nam de motie aan met 46 tegen 29 stemmen zoo lat de re veering nu dit raag5Uik nog eens zal moeten over wegen. Hit cremate-vraagstuk blijft wer hangen en niet te verwachten is, dat de huidige minister van hinnenlandsche zaken het oplost. Het is eigenlijk meer dan har, dat een regeering, de vrijheid van crematie niet wil toestaan, omdat do hoeren zelf tegen crematie zijn; en bar is het, tl if men om politieke rédenen den on wettigen loestand laat voortduren. Misschien is ver andering op til, sedert in alle landen de katholieken de crematie aanvaarden. 'Op •>cn goeien dag zullen zij in Holland, het veilige land, dat dit nog niet doet, er ook loc overgaan. Hot geldt een van die pun ten voor dc overheid, dat men door niet te cerb'edirvn de wenschen van andersden kenden, ..en haard van ontevredenheid1 en verzet stelselmatig voedt, want al is het p int op zich zelf niet van belang, het feit dat men hier misbruik maakt van zijn' macht, is een ernstig kwaad. Eindeloos was de hoeveelheid onderwer pen, die bij deze begroeting aangeroerd werden. Het waren meest dc oudé stok paardjes: verhouding rijk en gemeente, do bmgcrwachten, het kiesstelsel de burge meestersbenoemingen, het optreden vart son mige burgemeesters, het fascisme in den landstorm, enz. Een hizondere belang stelling had het vraagstuk der gemeente- indeel ing. Deze minister voelt niets voor annexaties en samenvoeging van kleinere ge mem ten. Van andere zijde, bijv. don heer Wend elaar, die er zijn maiden-speech aan! wijdde, werd de noodzakclijkhei bepleit van her-indecling der gemeenten. Do meeste gemeenten hébben een heel ander karakter en een heel anderen vorm gekregen sedert zij werden ingedeeld. Hoe moer er zich ontwikkelen, hoe minder kans er is om tot samenvoeging te komen. En daarom zou oen algemeen© herziening! met vergemakkelijking van de mogelijk heid' om te veranderen, gewdnscht zijp. Al deze planndn zal de minister wet eens overwegen, maar of hij ooit tot oon| voorstel zal komen, Is de vraag nog. Groote veranderingen groeien heel langzaam en! hier is juist eenigo spoed, niet öngewensdit» Ln de avondvergadering heeft de Kam# de begrooting van Justitie afgehandeld!. Zif werd' z.h.s, aalngenouten met aanteektenin^ dat d© heer Sneevliet (r.s.p.) geacht vontij te hebben tegengestemd. 1 iets schreven) deelnomen aan den inter nationalen kinowodslrijd, die 8 December a.s. te Parijs gehouden wordt Aan den. heer Carré en diens helper, den heer Ter Braak», werd elk een bewijs van dank baarheid aangeboden in den vorm van een fruitmand. In de pauze bestond gelegenheid oen groot aantal foto's van kinderen, die op de film voorkomen, te bezichtigen. De foto's waren keurig langs de beide lengte wanden geëxposeerd dn waren goed be licht. De foto's konden besteld worden. Tevens was aan deze tentoonstelling een wedstrijd verbonden; er moest n.l. uitge maakt worden, wat de mooiste opnamen waren. Do tentoonstelling wordt binnenkort in Irene nog eens gehouden. Orgelbespeling, Op het prachtige orgel van de Gerei. JulianA Kerk aan den Burgemeester Knap pert! aan heeft de lieer IWi Al Hputman) orgelist dier kerk, gisteravond eesm orgel bespeling 'gegevèn. liét program vormde 'oem selectie orgel werken, waaraan de liefhebbers hun hart hebben' kunnen ophalen. Geopend werct met werken van J. S. Bach, den groot meester van het prachtige kerk-instrument, n.l. met het kcxraalvoorspel„Ein feste J3urg" en Oonoerlo in G. Dur. Voider ver meldde het program werken va'n Knobs, Liszt (o.a. Evocation a la Ghapolle Sixtiite met het beroemde Miserere van Allegri), Guilmant en KargElort (koraal-improvi satie). Do orgelist kreeg gelegenheid te ovc* om in deze werken de rijkdom aan prach tige registers ton volle ten toon te sprei den en zijn orgel op de voordoaligst© wijze naar voren te brengen. We loeiden doni heer Houtman in dit concert bij vernieu wing weer kennen als oen kr. ap vakman, iemand met oen eerlijke, door de ervaring gerijpte muzikale opvatting, die zijn ge hoor wel ter wille wil zijn, doch' inieï uitsluitend voor „lange ooron" wenscht ta spelen. Dit blijkt wel terdege uit hei program R'jk en gemeenten, broeders in de armoede. Crisisuiteaven uit gewone middelen. Vermindering rijkssteun. *De nood lijdende gemeenten. De u.tkgeringsnormen bedreigd Waar is het eind-niveau? De zomertijd in gevaar. Een accoordje Allerhande binnenlandsche zaakjes. Herindeeline der ge meenten 5

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2