Schledamsche Courant Radioprogramma's. HAAR AVONTURIER. TWEED E BLAD ZATERDAG, 25 NOV. 1933. No. 20MU Mijmeringen Drie soorten egoïsme. Of go hot in do handboeken dor zode- kundc ook zult vinden ik weet he ni Rlaar ik ben or tenslotte too gdcoracm om drio verschillende soorten van cgmsm san zelfzuchtigheid, te onderscheiden li naan gezien het zijn nut heeft, m z"lkö scherp te observeeren on wél te ave «en alvorens men zijn oordeel volt* zal ik trachten deze drie soorten egoïsme hier nader te schetsen. Want oordeelon ui ©en zaak van al-dan-met egoïsme is als het positief uitvalt meestal veroordeeten cn v, io zou clan niet naar de grootste omzich tigheid s Li even? Het natuurlijke egoïsme vindt men bij liet kind. In zijn primitieven vorm kan ik er niets slechts in zien en bij oenig na denken is het waarschijnlijk zelfs nuttig en noodig raar het lichamelijk en geestelijk welzijn van den aanstaanden wereldbur ger. "Hot jonge kind denkt vermoedelijk meestal aan, om en over zichzelf, en hot is goed dat het dit doet, want zijn. taak om 'tnu maar zoo eens te noemen is de ontwikkeling van zidizelf tot gezonden burger. Zijn zedelijke taak is nog op bet ego gericht en binnen het ego beperkt. Natuurlijk egoïsme van kinderen en pri mitieven kan door hooger ontwikkelden uit bestwil ingeperkt en omheind worden; zij kunnen het soms moeten onderdrukken, maar te veorordeelen valt het kwalijk. Het ogoi'sme van den tot wasdom ge komen ontwikkelden of bowusten mctnsdi is; naar mjjn meening,, altijd te veroordee- lon indien men egoïsme verstaat als wij: doodgewone zelfzucht, gebrek aan belang stelling in doen en laten, wel en mee van den medomensch. Maar ik wil hier toch onderscheid ma ken tusschen de onbewuste en de bewuste zelfzucht. Do onbewuste egoïst is een beklagens waardige en meelijwekkends figuur die ons soms kriebelig en wrevelig zal maken. - maar meer ook niet. Theoretisch en ab stract is ook het onbewuste egoisme zon der twijfel zedelijk te veroorcfcelen prao- tisch zullen we het moeilijk fel kunnen geeselen. Men slaat toch oen kind óók niet omdat het in zijn oomaozelheid ern stig onheil aanrichtte? Volstrekt en fel te veroordeel cn daar entegen is hot bewuste egoïsme. Dit is de misdadige vorm van de zelfzucht, do bru tale ontkenning van het onloochenbare feit. dat de mensch een gemeenschapswezen is. eix dus met zijn medemonschen rekening moet honden. En waarlijk, ooik deze mis dadige vorm komt. onder allerlei vermiam- ming. tnoer voor dan men denkt. Beide vormen echter hebben dit gemeen dat zij ontoelaatbaar zijn van maatschap pelijk standpunt. De onbewuste egoïst is van'het stand punt der individueele moraal niet te ver- oordeelen. want hij wéét niet wat hij doet, de bewuste weet hot wiel. Maar beiden schieten zij schromelijk te kort in hun plichten tegenover hun mede monschen. Daarom is het taak de onbewuster! on omwonden de waarheid' te zeggen, hen onbarmhartig den spiegel der werkelijkheid vtotor te houden. En als zij dan met open dogen gezien hebbendan zijn ze be wust geworden. Da innerlijk goede egoïst zaal dan met een genezen zijn. En aan den anderis toch niets verloren. Seneca Jr. Kunst en Wetenschap. belangrijke overblijfselen van holbewoners gevonden. Op die Appennymen zijn belangrijke over blijfselen valn holbewoners on blokt, vcffce baudea stammen uit het Bronzentpperk. De oudheidkundigen hechten aan diss© ontdekking bisoudere waarde voor de ge schiedenis van de voorhistorische bevol king van Italiö. Een episode uit den Dertigjarigen Oorlog. Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER een- ge niet ruwe de buit, zij eigen bet Ver- alles "in 2?) Nadat zjj de kroeg waren uitgegaan, hadden ze balt gehouden op een Same, open plok in het bosch, ver hoeg van het huis verwijderd om gehoord' te worden. Hier hadden de kerels haar gezegd', dat zij volgens ^tm gevangene was, hun vlri-ft'/on '/j konden doen, wat verkozen. Zij wdd'en weten, wie zit i Ink was en waar dte kostbaarheden "h hms met den toren verborgen waren der durfde zij met denken: het ires to afschuwelijk geweest. Zij was lXnTeld als een deerne en toen zij zidh met al haar krachten, bad' de aan haar hand gegrepen. Zij hhd een M Haar gedlaehten waren tot het teruggekeerd'; een groote angst inch weer van haar meester. Hot schuwe] ijk. Zij bevond' zich' alleen woud' met vier vreemde mannen, d fret hewogen. Zij beefd© over alle 'Wat moest zij d'oen? Marion, was zoa in ged'achtera |en, dat zij niet bemerkte, dat haar reed's eon paar malen aan m getrokken had en probeerde verzette aanvoerder cxndrai- Le zij beden maakte was af in bet e zich leden. die de den verzon- hond man- be- haa Werkzaamheden in den volkstuin. Het aanleggen van paden. We beginnen met het uitzetten van de te maken paden, waarna de bovengrond wondt weggeschopt ter dikte van de te gebruiken verhardingslaag. Na den aanleg moet liet midden van hot pad op gelijk» hoogte liggen met den grond langs do zijkan tan. Bestaat de bodem uit klei of eon an dere sterk vQchthoudendo grondsoort, dan is het noodig om edn dikkere laag weg te graven en te vervangen door zand. Op zeer vochtige plaatsen kam liet wel oens noodig zij'n, dat langs de padkanten eau smalle sleuf, lier diepte van ongeveer 50 c.M. wordt gegraven on gevuld met puin of sintels, voor de snellen afvoer van water na zwaren regenval. Als verhaidingsmatcriaal gebruiken we puin ein koolascli. Beiden worden gebruikt als vaste ondergrond, waarover dan grind wordt aangebracht. De puim wordt met dein vlakken kant, vast tegen elkaar, in het zand gelegd on vastgestampt. Indien we het kunnen bemachtigen brengen we hierover een dun laagje oude grind aan. Anders strooien we een weinigje fijne grand' over de steonen, wat met een bezem tusschen de voegen wordt geveegd. Daar over strooien we dan eerst oen laagje grimdzamd1 lor dikte vara 1 c.M. Bij gebruik van koolascb sorteerdn we deze. Biet grove materiaal komt onder, wordt vastgestampt en vervolgens afge dekt met bet fijne materiaal. Nadat ook dit is vastgestampt dekken we bet af als bovem is aangegeven, met oud' grind' of grimdzamd. Daarover komt dan een dun laagje fijn grind1 ter dikte van 2 a 3 c.M. Eem pad moet in het m'idden hooger liggen dam aan de zijkanten, opdat er geen plassen op Mijven staan. De bel'ing moot 2Vs c.M. per M. Zijn, zoodat valn oen pad' van 2 RL breedte het midden 2% c.M. hooger ligt d'an de zijkanten. Hier mede jioudem we bij bet leggen der steeman of toen verwerken van de koolascto goed' rekening. Ook moet de ondergrond overal regel matig vast zijn, opdat inaderliand geen putten kuinnen ontstaan. Voor pad'ela waar over ook gereden zal worden, b.v. opritten, is een dubbele vlaklaag, dms 2 steenlagen op elkaar, noodig. Tusschen de lagen strooien we dan een weinigje fijnen graad, opdat ze verbinding hebben en vaster lig gen Tegels leggen we gewoonlijk in scherp zand. Gok hier zorgen we dat er geen water op kan blijven staan. Voor tegel paden langs het huis is bet gowemscht, deze aan de huiszijdo iets h'ooger te leg gen d'an aan de andere zijde, zaodat we eenzijdig schot krijgen. Moer dan 2V2 c.M. per RL mag het hoogte verscliil niet zijla, daar ae anders moeilijk begaanbaar -wor den cln bij gladheid zelfs gevaarlijk. A. G. Verduistering van sclmpcnlccr. De Ilotterdamsche rechtbank heeft ver oordeeld: P. J. W. v. d R., L. A en J. J„ allen voerman en gedetineerd, wegens ver duistering, wat den eersten verdachte be treft, en van diefstal wat de overigen aan gaat. van ongeveer 70 rellen schapenleer, op 6 October j.l. ten nadoe!» van Iludig en Pieters aan do Menvehaven, ieder tol een gevangenisstraf van 9 maanden met af trek van de voorloopige hechtenis. Oplichting. De Rotlerdamsche rechtbank veroordeel de A. P., chauffeur, wegens oplichting verdachte had gedurende ongeveer een week, onder oen valsch voorwendsel een auto gehuurd van den garagehouder G. L. te Schiedam, was daarmede het geheele land doorgereisd om werk te zoeken, maar had de rekening naar een ander adres laten sturen, waar men van nieis wist tot een gevangenisstraf van G maanden, met aftrek van de preventieve hechtenis. Afdreiging. Hel Haagsche Ilof heeft het verstek- arrest bekrachtigd1, waarbij bevestigd weid hel vonnis vam de Haagsche rechtbank, die de vrouw M. C. de B. ter zake van afdreiging heeft veroordeeld tot IV2 jaar gevangenisstraf Valschhcid in gcsrhriftc. De bakker A. V. te Monster is door do Haagsche rechtbank vrijgesproken van hot hem ten laste gelegde gebruikmaken van een valsch geschrift. Hem was ten laste geliegd, dat hij een ongekwitteerde nota van ecu plakzegol, afkomstig van een an der stak, had voorzien en de halndleeke- ning daarna bijgevuld. Het Haagsche Hof vernietigde het vrij sprekend vonnis, achtte V.'s schuld be wezen en veroordeelde hem ter zake tot 1 jaar gevangenisstraf Valsche rcntczcgcls. Iïet '0. M. bij de Rotterdamsche recht bank eiscihte tegen twee compagnons van een drukkerij, A. T. en J. v. 0., wegens het drukken van een groot aantal, onge veer 50.000 valsche rentezegels, waarvan er ongeveer 20.009 zijn Uitgegeven, 2 jaar- gevangenisstraf, mét aflrek van voorarrest. Tegen den, ctiiché-maker, den bedrijfslei der A. II. A'. D., weid' 4 jaar geeiscM. Katapult en straatlantaarns. Eenigon lijd1 geleden werd te Amsterdam een zeer groot aainlal eleclrischo straat lantaarns door jongens met katapulten stuk geschoten. Gisteren sloind'en twee jongens, die op heetexdaad betrapt waren voor den kinder rechter terecht. Zij worden ieder veroor deeld tot éón maand tuchtschool wegens vernieling. Do moord te Nijmegen. De Ainliemsehe rechtbank heeft den hakker J. R. te Nijmegen die op 9 Augustus U. zekeren G. T. C. met een mos dood stak veroordeeld tot 4 jaar gevangenis straf. 1 RECHTSZAKEN. Brandstichting. Het O. M. bij de Arnhemsdho rechtbank eischto tegen den arbeider E. H. te Eist, die brand in 'zijn woning stichtte om daardoor een tekort van f80 in zijn kas van den Transportarbeidersbond, waai-van bij afdeelingspenningmeester was. te ca- moufleeren 3 '/s jaar gevangenisstraf. GEMENfiD NIEUWS. Valsche waarborgstcmpcls. Reeds 3, jaar in bedrijf. Eenigen tijd terug contro'.eeide een con- tioleur van de Maatschappij „De Waar borg" van gouden en zilveren voorwer pen d<en voorraad bij een goudsmid te Rotterdam, Terwijl hij nog aan liet contro leeren was, bracht een man een pakje binnen, dat toevallig in bijzijn van den controleur werd opengemaakt. In dit pakje bevonden zich ook gouden voorwerpen. Toen de controleur deze controleerde war ren ook deze van een stempel voorzien, liet wekte echter zijn bevreemding, dat er geen certificaat bij was. Nadat hij na vraag had gedaan hij zijn maatschappij, bleek, dat de partij liicx niet geweest was. Toen men den winkelier vroeg, waar do voorraad vandaan kwam, antwoordde liij, dat hij het geleverd kreeg door iemand in de Taianderstraat te Rotterdam De po litie deed oen huiszoeking hij den leveran cier, doch er werd niets gevonden. Do maatschappij' De Waarborg liet echter den man, P. M, hij zich komen 011 hij viel door den mand. Ihj bekende 3 jaar bezig te zijn geweest ongestempelde gouden voor werpen van ecm stempel te voorzien. De centrale recherche te Rotterdam zoekt nog steeds naar hol stempel. Do Amcrikaanschc stratosfeer tochl- Seltle bereikte een hoogte vam 1 300 M. De Amcrikaainscl stralosfeervliegers hebbon, inaar officieel is vastgesteld1, oem hoogte van 61.237 feet (ongeveer 18.300 meter) bereikt. Amerikaansche vliegerkrimgen beschou wen d'e vlucht vara Settle als een recoasb prestatie. Settle hoeft d'e bedoeling biln- nelnkort opnieuw een stratosfeertocht te maken om dain te trachten een hoog te van 24000 M. te bereiken. Een wanhoopsdaad. De nog jonge vrouw van den vlieger Turck uit Jacksonville (V. S.), die 14 da gen geleden bij een ongeluk om het le ven kwam, is uit wanhoop over het ver lies van haar man, geheel alleen in een vliegtuig vertrokken in de richting van den Atlantischen Oceaan. Nadar wordt ge meld', dat de vrouw met het vliegtuig is verongelukt. Moord te Scliijndcl. Het O.M. bij de Bossche rechtbank eiscih te tegen den logementhouder 0. J. v. H. uit Oosterhout, die op 28 Aug. j.l. den zwerver J. S. te Schijndel heeft doodge schoten, 6 jaar gevangenisstraf. Diefstal met inbraak. Het O.M. bij de Haagsche rechtbank eischte tegen J. 0. O. en J. v. d'. B., wegens inbraak en diefstal, gepleegd in die Thalia-bioscoop te 's-Gravehhage, 3 jaiax gevangenisstraf. Eieren verduisterd. Hot O.M. bij de Rotterdamsche recht bank eischte tegen den reiziger A. v. HL, wegens verduistering van een millioen eieren, welke voor verkoop onder zijn be rusting waren, 1 jaar ■gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. langstelling te wekken. Zij stond' op en volgde hem. Hij ging naar de zwarte ge daante, die roerloos op den grond lag, begon zacht te builen en keek haar d'an w-eer aan, alsof hij iets van haar ver wachtte... Marion boog zich over d© gestalte hleen. De maan kwam juist te voorschijn. Het was de Initzanger, neen, zij vergiste zich niet, maar zijn hoofd' was geheel bebloed. En weer deed iets haar aan Savon den ken. Aarzelend' bleef zij staan. Wolf trok haar aan de rokken. Zonder zich reken schap te geven, waarom, droogde zij het voorhoofd van den zanger af en tot haar groote verrassing liet een stuk vam den snor I03 en d© gele gelaatskleur werd lich ter. Zij trok zachtjes aan den knevel. Toen sterker, en tot haar groote verwondering za,g zo het gelaat van Saxon, haar avon turier. Haar hart bonsde van blijdschap. Hij had haar natuurlijk gered uit de handen dier boeven, de Kr oaten verslagen, maar even snel was haar vreugde weer ver dwenen. Hij was misschien dood of doo- delijk gewond, en dat door haar dom ver trouwen. Zij legde het oor op zijn hart God dank, het klopte nog. Zij wiesch' liet. bloed weer van zijn gezicht, legde zijn hoofd op haar arm en in d'e eerste opwelling van dankbaarheid zoende zjj zijn lippen. Maar zijn mond was koud, als van oen doodo. Wolf, do trouwe hond, stond ba kijken, kwispelend met zijn staart. Zij pakte hem hij den nok, drukte haaT lippen op den Belcetliging. Het O. M. bij de Alkmaarsche recht bank eischte tegen den burgemeester van Noordschermer den heer C. de G., men ten laste was gelegd beleediging van den penningmeester van de wijkverpleging al daar van welke vereeniging de burge meester 'voorzitter is. f203 boete of GO dagen hechtenis. Valsche opgave iu acte. Het 0. M. bij de Haagsohe rechtbank eischte 4 maanden gevangenisstraf tegen A. J. K. die opzettelijk in een notarieel» akte van den notaris mr. S. KL D. M. van Lier in Den Haag en wel in de op- riehtingsacte der N.V. Parkflat Marlot de valsche opgave heeft doen opnemen dat f40.000 in contanten was gestort, terwijl in werkelijkheid slechts f6500 was'gestort althans veel minder dan f40000 ten aan zien van de waarheid van welke eerstge noemde storting die akte moest d'oen blij ken hebbende bedoeld opnemen plaats ge vonden met het oogmerk o:m die akte te gebruiken en door anderen te doem ge bruiken. als ware die opgave in overeen stemming met de waarheid, terwijl uit dit gebruik eenig nadeel kon ontstaan. vuilen kop. Toen sprak zij in het oor alsof hij een mensch was: „Wolf, beste hond. De baas is gewond. Ga naar huis en haal hulp, naar Melchior naar huis Melchior," herin aide zij met nadruk. Hij keek haai' aan met zijn trouwe, be grijpelijke honden oogen, staarde naar zijn meester, maar toen deze geen toeken van leven gaf, rende hij' met groote sprangen weg. Zij zette zich naast Saxon neder op het mos. Haar angst was geheel verdwe nen. Daarna sneed' zij met het rapier een breed© strook van haar wit onderkleed, reinigde zoo goed mogelijk de wonde en legde handig een verband om de groote kloof in zijn hoofd'. Zrj beproefde hem bij te brengen, doch het gelukte niet. Zijn gelaat was nu doodsbleek, de tranen spran gen haar in dte oogen. „Saxon, lieve avonturier," zeide zij zacht; zij voelde dat de toe dorheid, die zij on bewust voor hem h'ad gevoeld, was opge bloeid tot groote liefde. „Saxon, mijn lieve avonturier, ik weet, dat ik je zoo niet mag noemen, maar je kunt het niet hoo ien en jo mag het nooit weten. Weer heb je mij gered en ik ben je zoo dankbaar. Wat zou er van"1 mij gewor den zijn zonder jou, trouwe ridder? Ik heb jou lief en geen ander. Als ik doe, alsof ik je liefde niet beantwoord, dan is het, omdat ik mijn woord aan een ander heb gegeven, m het niet kan, niet mag breken. Saxon, jij ridder zonder vrees, ridder met je edel' hart. Jij zult dte eer st0 zijn, die zegt dat, het eens gegeven woord moet geh'ouden worden. Jij zoudt mij Zondag, 26 November 1933. Hilversum, 296 RL 8.30 u. V.A.R.A. 10,30 u. V.P.R.O. 12 u. A.V.R.O. 5 u. A.V.RO. 8 n. V.A.R.A. 8.30 u. Postduiven- en voetbalnieuws 8.32 u. Tuinbouwpraatje S. S. Lalntinga. 9 u. Orgelspel J. Jong. 9.20 u. Gramofoora- platen. 9,40 u. Vervolg orgelspel. 10.03 u. Kerkdienst uit de Vereen, v. Vrijz. K'erv. te Utrecht. Voorg.: Ds. D. A'. Vorster. 12 u. Filmpraatje L. J. Jord'aan. 12.30 u. „De Minstreels", 2 u. Boekenhalfuur. 2.30 u. Omroeporkest onder leid'img vau N. Gerharz, met medewerking vam Pierre Pafla, piano. 4.x.5 u. G Gram of oomplaben 4.45 u. Vaz Ilias cm Gramofoonplatem. 5 u. Kind'eruurtje. 6 u. V.A.R.A.-Klemoxkest onder leiding van HL de Groot en Gramo- foiomplaten. 7 u. Causerie A', B. Kleera- koper en Gramofoomplateia. 7.30 u. De Flierefluiters and'er leidiing van J. v. d. Borst. 8 u. Vaz Dias .8.15 u. Kovacs La- jas en zijn orkest 9 u. Zang d'oor Tina Pattieia. A. d'. vleugel: E. Veen. 9.15 u. Omiocporkest ond'ex leiding van A. van Raalte, met medewerking vam Eva Band'rowska, sopraan en Tmo Pattiera, tenor, 9.45 u. Alex de Haas in zijn rep-er- laiie, met medewerking van Pierre Paila, piano en F. v. Cappellen, harmonica. 10.05 u. Vervolg concert. 10.4512 u. Gramo foonplatem. Buizen, 1875 RL 8.30 u. N.G.RV. 9 30 u. K.R.0. 5 u. N.C.R.V. 7,45—11 u. KR.O. 8,30 u. Morgen wij ding onder leiding van O. v. Noiort Rlej. Rlij'nliout, sopraain ear RL F. Jurjaanz, orgel 9.30 u. Gramofool.a- platen. 10 u. Hoogmis. 12 u. Sextelcom- cert 1 u. Causerie. 1.20 u. Vervolg con cert. 2 u. Cursus. 2 30 u. Orkestconcert 3 u. Toespraak. 3 30 u. GTamofoonplaten. 4 u. Orkcstcomccrt. 4 30 u. Ziokcmhalfuur, 5 u. Kerkdienst uit de Ned. Rerv. Kerk (Wïllvelminakerk) Fcijcmoord', onder leiding van ds. F. Kijftenbelt. IRierna orgelspel F. Willebrand'. 7.30 u. Gewijde muziek. 7.45 u. Sportnieuws. 7.50 u. Lezing. 8 15 u. Orkeslcancert met med'eworldng van vioolsohst. Circa 9 u, Vaz Dias 9.05 u. Hoorspel. 9.40 u Vioolrccital. 10 u. Gra mofoonplatem. 10.15 u. Vaz Dias. 10.20 u. Oikeelconcert. 10.4011 u. Epiloog. Maandag, 27 November 1933. Hilversum, 296 RL Algemeen programma verzorgd' door de V.A.R.A. 8 u. Gramofoonplatem. 10 u. Morgen-' wijding V.P.Il.O. 10.15 u. Declamatie Iliet- ly Beek. 10.30 u. Orgelspel J. Jong. 11 u. Vervolg declamatie. 11.15 u. De Noten krakers onder leiding van D. Wins. 11.45 u. Vervolg declamatie. 12 u. Klein-ensean- blo onder leiding van Suzan. 1.30 u. Gra- mofoonplaten. 1.45 u De Flierefluiters om- der leiding van J. v. d. Borst. 2.15 u. V.A.R.A.-Kleinorkest onder leiding van II'. d'e Groot. 245 u. Zenderverz. 3 u. S. de Gorter, viool en D. Wins, piano. 3.30 u. Causerie met Gramofoonplatem d'oor Ai, v. Nierop. 4 30 u. Voor do kinderen. 5 u. A. ed' Bomy, zang en O. Steijn, orgel. 6 u. The Ramblers and'er leading van Th'eo Ud'en Rlasman. G.39 u. Rluzikale cause rie, P. Tiggers met modewerking valn] cembalo, viola d'amore em viola dia gam ba. 7.10 u. Boekbespreking Dr. Ki. Poeiers. 7.30 u. V.A.R.A.-orkest onder leiding van E. de Groot, met medewerking van U, Aramesoo, tenor. 8.10 u. Berk. S.O.S.- betichlem. 8.12 u. Concert (clave ciiribel- vinla d' amore em viola da gamba). 8.30 u. Vervolg orkestconcert. 9.15 u. Vaz Dias en Graniofoo-'iplaten. 9.30 u. Vervolg orkestconcert. 10 u. „Drie Centen", trage die van E. Zandstra, met medewerking van het V.A.R A.-tcomeel ond'ex leading! van W, van Cappellen. 10.50 u. Gevar. Con cert) orgel, trompet, hawaiïan guitaar, pia- ina, banjo, zang, celesta, saxofoom-klaii- met). Huizen. 1875 RL N. 0.RV.-Ui taemd'img. 8 u. Schriftlezing en meditatie, 8.15—1 9.30 u. Gramofoonplatem. 10.30 u. Morgen dienst ander leiding van ds. N. P. E. G. van Ucbelen. 11 u. Qhr. Lect. 11,30 u, Gramofoonplatem. 12,30 u. Orgelconcert J. Zwart. 2 u. Voer d'e scholen. 2.35 u. Cau serie A. J. Berm. 3.153.45 u. Knipcur sus. 4 u. Bijbellezing d'oor ds. J. O. 'A'al- d'ers met medewerking van zang en orgek 5 u. Concert door het A1, O. V. trio (fluit, fagot, piano). 6.30 u. Vragenuur. 7.15 u. Ned'. Chr. Persbureau. 7.30 u. Vragenuur. 8 u, N.0.R.A .-Strijkorkest onder leiding van P. v. d'. Hurk, met medewerking Van. S. P, Visser, orgel. 9 u, K. Lantennabs Welke boeken, moeten wij voor onze jangems en meisjes koopen. 9.30 u. Ver volg concert. I. dl pauze om 10 u. Vaz Dias. 10.30—11.30 u. Gramofoonmuziek. nooit vergeven, als je later hoorde, dat ik mijn woord had gebroken. Maar ik heb je lief en nooit zal ik kunnen houden van een anderen man, dat zweer ik je." „Misschien zou het beter voor ons ge weest zijn, als wij beiden vannacht ge storven waren, want ik weet dat je leven zonder mij voor jou geen waarde beeft en dat ik zonder jou nooit meer gelukkig zal kunnen worden, dat ik altijd vol liefde zal moeten denken aan mijn trouwen, moe digen, avonturier." Weer kuste zij hem op de witte lippen en zij knielde naast hem neer. Zij begon te bidden voor zijn herstel en smeekte God om uitkomst. De maan vervolgde langzaam haar weg, de nacht verstreek. Zij hoorde paardengetrappel, gedempt door het zachte mos. wolf sprong voolijk op haar toe en tusschen de boomen zag Marion een ruiterschare naderen. Aan het hoofd reed Melchior in volle wapenrus ting, de sjerp in de Wallensteinsche kleu ren over het harnas en achter hom vier ldoeke ruiters, waaronder Rudolf, allen met vastberaden, grimmige gezichten, alsof zij als bet noodig bleek het zouden op nemen tegen een geheel leger. Bij bet zien van Marion sprongen zij op bevel van Rlelcliior uit den zadel. Hij snelde naar hiaax toe„God zij dank, freule, dat u ongedeerd bent." Hij zag zajn ver momden meester liggen, knielde naast hem neder, luisterde naaT diens toatt, onder zocht hém nauwkeurig eu bekeek toet ver band. „Goed gedaan, freule," prenij. j,U ïs een goede soldatenvrouw, .e kapitein zal er met God's hulp wei weer bovenop ko men." Hij stond op en zag de Kroaten. „Drie doode Kroaten," hernam hij. .„Kijk, Rudolf, zijn dat niet die beide kerels die in de herberg geweest zijn en vertelden dat zij het leger hadden verlaten?" De ander beschouwde ze nauwkeurig. „Ja, waarachtig." „Niets aanraken," waarschuwde Melchior, de plaats van het gevecht onderzoekend. „Ik begrijp er niets van. Zij schijnen onder ling ook gevochten te hebben." „Er is een vijfde geweest ook" spra,fc een der andere ruiters. „Zie, hier zijn do voetstappen. Rij kwam, dunkt me, van den anderen kant." Zij liepen hteen en weer, het gevechts terrein opnemend. „Laat die drie kerels maar liggen," meen de Rudolf. „Dat zal het beste zijn." „Wou je ze soms meenemen?" vroeg Rlelchior. „Er zijn drie schurken minder op de wereld." Toen steeg hij weer te paard. „Zet den kapitein voor mij in den za del," sprak hij en Saxon als oen kind in zijn armen nemend, het hoofd togen zijn schouder, vervolgde hij „Rudolf, neem jij freule RIarion voor je op het paard," „Twee ruiters dertig pas vooruitrijden," klonk zijn bevel. „Do derde volgt op der tig pas achter mij. In do achterhoede "wa ken voor een overval." (Wordt vervolgdK DEB

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1