4? K - De gemeentebegroofing 1934 R s tmma's. De sterrenhemel 29 Nov-6 Dec. 1933 20 h IT. HAAR AVONTURIER. aaooM Het afdeelingsverslag. BINNENLAND. Eerste Kamer. nieuwe haan Z! JID RECHTSZAKEN. GEMENGD NIEUWS. Zeven dooden, twee vermisten. •ctMesysLssotiï&fl III (Slot.) Volksgezondheid. Een lid van de lo sectio acht het ge in casclitj dat hot Volksbadhuis gedurende Nicer uren wordt opengesteld en dat oen tariefsserlaging in overweging dient te wor den genomen. Zwemplaats. Een lid der le sectio dringt aan op eon meer democratische samenstelling van do Commissie van Toezicht. DiUeifde lid, zoomede een lui \an do 2o en 3e sectie achten do plaats, waar thans door de bezoekers, \o rnamelijk door kin deten, gewacht moet worden, zeer onge schikt en gevaarlijk Een verbetering wordt het geacht, wanneer daarvoor de ruimte terzijde van de dameszwemplaats wordt aangewezen De fiet-enst.illing zou terzijde van de heerenafdeel ing oen betere plaats kunnen tinden. Een lid der 2e sectie zou eon doelmatiger wijze tan schoonmaken der kleedkamertjes op prijs stellen, bijv. door in alle kamertjes een leiding met sproeier aan te brengen. Een lid van de le sectie acht tariefsvor- laging oor het bczoek-per-keer op haar plaats en ziet gaarne een uitbreiding van de kostelooze uren, waarmede ook oen ander lid instemt. Gevraagd wordt, of het geen aanbeveling verdient, de achter de zwemplaatsen ge legen griendgronden te doen verdwijnen, daar op deze wijze een broeinest voor rat ten zou worden opgeruimd. Een lid der 2e en Se sectio merken ten aanzien van de rattenbestrijding op, dat in de omgeving van het Edisonplein veel hinder van ratten wordt ondervonden Een lid van de 2e sectie vraagt of de zwemplaatsen daar definitief zullen blij ven gevestigd, zulks in verband met zijn mcening. dat het water in de Wilhelmina- haven. tengevolge van de aanwezigheid der schepen, niet absoluut zuiver kan worden genoemd. "Volkshuisvesting. Een lid der 3e sectie vraagt naar de wij ziging der Bouwverordening in verband met de wijziging der Woningwet. Twee leden der 2e sectie vragen of maatregelen kunnen worden genomen, ten einde te bereiken, dat do goedkoopere wo ningen der bouwvereenigingen ook aan do minsldiaagkrnchtieen worden verhuurd, dan wel of de huur kan worden bepaald' in ver houding tot het inkomen. Openbare werken. Een lid der le sectie wenscht spoedige opheffing van den tol op den Overschie- schemveg met het oog op het snelverkeer. Een lid der 2e sectie spreekt zijn vol doening uit over de verbetering van hot profiel der Aleidastraat - Een ander lid dezer sectie vraagt ver- beterin" te brengen in den ingang van de Wattstiaat nabij den Singel, hoewel het hier ecu voorloomgen toestand betreft Een lid van de le en van de 3e sectie wijzen op den ontoelaatearon toestand van het kruispunt Lange Singelsfcraat—Galvani- straat, zoowel wat de bestraling als wat de verlichting betreft. Een lid van de 3e sectio geeft in over weging het profiel van do Burgemeester Knappertlaan te wijzigen iu dien zin, dat liet middenpad verdwLnt, zoodat het rijver- keer meer ruimte krijgt, zulks ter vermij ding van aanrijdLngein met rij- of voertui gen welke uit de zijstraten komen. Een lid der 2e sectie dringt er op aan, dat het Julianapark ook in de middaguren blijft opengesteld'. Havendienst Een lid der le sectie vraagt of de Haven en Kadegelden niet moeien worden herzien, in verband' met de verlaging van de Rot- ieidamsclie tarieven, mede in verband met den slechten toestand van de scheepvaart. Een lid' van de le en 2e sectie wen- schen verbelermg van dó reddingsmiddelen bij de bruggen. Een episode ait den Uertigjarigen Uorlog. Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER 30) Kunnen we dan niet samen vluchten?" vroeg ze. „Neen, neen, niet meer; de herberg kan reeds onder bewaking slaan. We moeien een beter oogenblik afwachten. Misschien dezen nacht, als het donker is. Ik zal probeeren een goed plan te bedenken." Ilrj gaf haar de hand. „En nu, Marion het kan zijn dat ik moet vertrekken. Als het afscheid onver wacht komt, donk er dan aan, dat ik zoo gauw mogelijk terug zal bomen. Je kunt Rudolf en Annette vertrouwen, zooals je het mij hebt leeren doen." Hij reikte 'haar de handzij beant woordde zijn druk en zei zarht: „Saxon, ik onderwerp wij blindelings aan je bevelen Ik weet, dat ik mijn lot veilig in jou handen kan leggen. "Maar denk aan jezelf, je bent gewond." Hij boog zich over haar and, drukte er zijn lippen op en zei: „Princesse, toujours votre serviteur". (Prinses, altijd uw dienaar). Een glimlachje verhelderde haar gezicht en met een fee der blosje antwoordde ze lachend: „Cher chevalier, je le sais". (Mijn waarde ridder, dat weet ik). Maar toen ze in haar kamer was, drukte ze een hartstochtelijken zeen op de plek, die zijn lippen hadden aangeraakt en brak ia snikken uit, radeloos van smart en berouw. Onderwijs. Meerdere leden van de le en 3e sectie vragen hex: bet staat met het adres van de vakcentrales inzake het verstrekken van schoenen aan sclroolgaande kinderen. Een lid van de 3o sectio wil aan do daarvoor in aanmerking komende kinderen sclicolvoeding verstrekken, daar z.i. in vele gevallen hieraan behoefte bestaat. Ecu lid van de lo sectio vraagt ot hel voor onze gemeente noodzakelijk is, dat de post Jaarwedde van den gem. inspecteur van het onderwijs wordt gehandhaafd. Een lid der le sectie vraagt oE hot niet mogelijk is, dat de taneven voor bet ge bruik van de sportterreinen worden ver laagd. Twee leden van de 2e soelie vragen of deze post niet voor verhooging vatbaar is. gezien do uitgaven ,die do gemeente zich voor do ïjsbaai moet getroosten. Ondersteuning aan werkhuizen. Meerdere leden der 3o sectio meenen, dat in verband mot de betrokken ministerieole circulaires de post Steun aan uitgetrokken verkloozen dient gewijzigd te worden. Deze wijziging zouden zij gaarne vóór do openbare behandeling van de begrooting tegemoet zien. Bedrijven, diensten en instellingen. Gasfabriek. Een lid' der 2o seclie vestigt de aandacht er op, dat do cokes- prijzen bij de Scliiedamscho gasfabriek la ger zijn dan die in de naburige gemeenten en vraagt, welke aanleiding daarvoor be staat. Waterleiding. Een lid der 2e sec tie acht de prijzen van aansluiting bij dc waterleiding hoog; deze zijn nog gelijk aan die, welke een zestal jaren geleden golden. Een lid' der 3e sectie vestigt de aandacht er op, dat een gevestigde firma aan de Overschieschestraat van aansluiting op dc drinkwaterleiding is verstoken en vraagt of hierin geen verandering moet worden ge bracht. Elect riciteitsbedr ij f. Een lid der 2e seclie wenscht verlaging van de electriciteitstarieven en verzoekt le over wegen de invoering van munt-electriciteits- meters ,om den gebruikers het betalen te i ergemakkelijken. Openbare Leeszaal en Biblio theek. Eui lid der le sectie dringt aan -op het verstrekken van koslelooze abon nementskaarten voor werkloozeu, in liet bi- zonder voor inwonende kinderen van werk loozeu. Gemeentewerken. Een lid van de le sectie vraagt, oE het noodzakelijk wordt geacht, dat de gemeente-architect, die in lijdelijken dienst is. wordt gehandbaifJ. Ziekenhuis. Meerdere leden der 3c sectie dringen aan op Itbreiding van het gemeente-ziekeinhuis, elke noodzakelijk wordt geacht; dit zou bovendien aan de werkverruiming ten goeds komen. Een lid van de le sectie stolt de vraag, af Burg. en Weth. den lijd nog niet geko men achten, om over te gaan tot aanschaf fing van een ziekenauto. Maatschappelijk Hulpbetoon. In alle secties wordt gevraagd of het instituut van controleerend' geneesheer goed voldoet. Voorts acht een lid' der le seclie het ge wenscht, dat Maatschappelijk Hulpbetoon aan de daarvoor in aanmerking komende kleine 'neringdoenden tijdelijk een vekelijk- sche toelage van gering bedrag verstrekt, opdat dezen hun nering kunnen voortzet ten en nie'' ten volie ten laste van de gemeenschap komen. Een ander lid "an de le sectie acht het gewenscht, dat tussclxsn Maatschappelijk Hulpbetoon en Plaatselijk Grisis-comiió nauw contact bestaat, ten einde een goede samenwerking te verkrijgen. Een lid der 3e sectie dringt er op aan, dat door Maatschappelijk Hulpbetoon en In lichtingendienst nog inoer aandacht wo' U geschonken aan liet onderzoek naar de ge- zhrsinkontsten. Toen Annette aan de deur klopte, her stelde zij zich met groote zetfbeheersching. „Freule, uw vermomming is klaar. Jk kan u geen voorname plaats in de wereld ge ven, maar het zal veilig zijn," „Annette," antwoordde ze. „de eenvou digste plaats is niet altijd de ongelukkig sfe. Ik zal doen, wat je ook besloten hebt" en ze dacht er niet aan, dat haar eens zoo fiere trots verdwenen scheen. Hoofd,luk XVIII. Stofwolken vlogen op boven den land weg. Paardehoeven klonken. Staal kletterde. Rudolf zag voor het venster ch =kta- droir huzaren rennen in hollende vaart. Plotseling werd halt gehouden. Een wachtmeester met acht ruiters drong door in de bosschen. De overigen vervolgden hun rit naar de herberg. „Afsüjaen," klonk het commando. Ru- dolf haastte zich achter de tapkast en was druk in gesprek met een der knechten, toen een jonge officier de gelagzaal bin nentrad. „Schenk mij een beker Ftijmchcn wijn en bedien mijn manschappen Tiuiten van bier," klonk loet bevel. De ruiters hadden hun paarden vastge bonden aan de palen en zich vroolijk neergezet op de banken, die voor de tor berg stonden. Do luitenant ging aan een tafel in de zaal zitten. „De wijn is goed,"* merkte hij op. „Waard, heb jo hier de laatste dagen ook verdachte personen gezien?" vroeg bij. „Er komt hier altijd van allerlei slag volk. Wat verstaat u onder verdacht? Wien zoekt u?" Onderscheiden'; v otsonlu eepen. Aan do orde zijn de vólgende wetsont- u erpen Wijziging van de grens lusscheit de ge meenten Rotterdam en Schiedam Wijziging en vcihooging van hel negende hoofdstuk der rijksbegrooting voo-r 1932 (verschillende onderwerpen). Wijziging en verhooging van de begioo- ting \an uitgaven van het Zuiderzc-efoiuls voor 1932 (verschillende onderwerpen). Wijziging san de begrooting van dc staatsmijnen in Limburg voor 1932 (ver schillende onderwerpen) Onteigening ten beliocs e van vorbcte- ïmg van den spoorweg AmsterdamRotter dam Liissehon Ketliel on Schiedam. De Kamer keurt deze vclsonhserpen zon der debat en zonder hoofdelijke stemming goed, waarna de vergadering wo-rdt ver daagd tot "Woensdagmorgen elf uur. luslclling crihis-accuuutantsdieust. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van het tiende hoofd stuk der rijksbegrooting voor het dienst jaar 1933 (instelling van een crisis-accoun tantsdienst). Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat in verband met do hoer- schendc crisis van regeoringsssege in de laatste jaren verschillende wetten en steun regelingen zijn tot stand gekomen om een aantal takken van landbouw en haiulcl te beschermen. Voor de juiste toepassing is het nooJig dat een voortdurende controle op de finan- cieele gestie der crisisorganen wordt ge houden, en voorts-I, dat bij de betrokken belanghebbenden (bijv. exporteurs) boeken onderzoek plaats vindt, onder meer om te kunnen bcoordeelcn, of luin gegevens die moeten dienen als waarborg voor een redelijke basis der op grond van do steun regelingen te verstrekken uitkecringen, juist zijn Daartoe dient deze dienst. Ster v/j 3® grootte, of kleine* Ster 2* grootte. Ster v/a 1' gr. 21— Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau Industriecicn Eigendom onder No, 64222 Visschen Bseldnocwcr EERSTE KV.' ©MOLLE MAAN LAATSTE KViymiït VENUS® WAKS JUPITÊK Q) SATURNUS (S) Sterretijd 0 h 33 min. hl drukletters vermeld zijn de namen van de sterrcbecldendo eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters gcleekcnd. Drie maantjes ditmaal: in den Ram, den Slier en vlak bij Caslor en Pollux. Veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. De Utrechtsche rechtbank heeft tien 19-jarigen M. v. d. Z., bouwkundig leer ling le Uithoorn, wegens 't veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld, ver oordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf met intrekking van liet rijbewijs voor den tijd van één jaar. Onttrekking gelden aan een faillissement. De Utrechtsche rechtbank heeft den 28-jarigen J. M. D. te Utrecht wegens het onttrekken van ontvangsten aan een fail lissement veroordeeld tot 4 maandon ge vangenisstraf. Valsehhcid in geschrifte. Riet O.M. bij de RoiUeidamsche recht bank eisclite tegen den tuinder P, L. uit Dirksland' wegens valschheid in geschrifte hij had op naam van C'. do IE 5 K.G. zaad bij de gebis. v. d. Berg te Naald wijk besteld' 3 maanden gevangenisstraf. Heling van gestolen a-ulo. De R-otterdamsche rechtbank veroordeel de HL W. 1'., TL v. L en A. B. uit Gapelle a. dl IJsse-1 wegens heling van een te Capehe a. dl IJssel ontvreemde auto reep tot 8 .9 en 8 maanden gevangenisstraf. Te water geraakt. Op het jaagpad bij Rijswijk is de brug wachter v. K., die daar fietste, tegen een brugleuning gereden en in het wrater ge raakt. Met een. gebroken been werd hij op het droge gebracht. Ernstige aanrijdingen. Op den Bree te Rotterdam is de 19-ja- rige wiclrijdster S. V. onder een auto ge raakt. Mot een hersenschudding is zij in het ziekenhuis opgenomen. Op den straatweg te Rijsoord is de 3S-jarige M. W. door een motorrijder aan gereden en tegen dc straat gesmakt. W. werd ernstig gewond. Te Nijmegen is de wielrijder J. F. legen een auto van J. P. de B. gebotst. De heer F, kreeg een ernstige hoofdwonde. Bij het oversteken van den weg is de 66-jarige P. H. te Tegelen, door een auto gegrepon en levensgevaarlijk gewond. Do chauffci' reed kalm door. Van den motor gevallen. Op don nieuwen rijksweg te Rijswijk is de 26-jarige motorrijder 51. uit Pijn- acker geslipt en gevallen. Hij liep een gecompliceerde beenbreuk op. Brand. Door onbekende oorzaak is do boerderij annex stallingen van R. te Monlfoort tot den grond toe afgebrand. Verzekering dekt dc schade. Overreden en gedood. Mevr. M. is te Franekcr door een taxi aangereden en vrijwel onmiddellijk ge dood. Jeugdige dievenbende. De Delftsche politie heeft 14 jongens van 10 tot 16 jaar aangehouden, die zich aan ongeveer vijftig diefstallen v'an snoep goed', sigaretten, limonade, enz. hadden: schuldig gemaakt. Goede vangst. To Haarlem is do 18-jarige S. aange houden, die aldaar verscheidene fietsdief- stallen heeft gepleegd'. Te Haarlem is een kantoorbediende aan gehouden. die er van verdacht wordt f 300 te hebben gestolen ten nadeelo van dte maatschappij waarbij hij in betrekking was. Brand in celluloid-fabrick. Dinsdagmiddag om vier uur is in een gebouw der oelluloid-fabriek te Spier, dat hoofdzakelijk grondstoffen bevatte, brand uitgebroken. Slechts twee arbeiders kon- „Een zanger, oen troubadour met een luit en een vermomde daine." „Neen, kapitein. Zulke reizigers zijn me niet opgevallen. Maar een paar uren ver der aan den anderen kant van den heuvel is een zeer druk bezochte herberg." De iuilenant tikte tegen de ruit. Een w-achtm-ec.-ter en twee huzaren verschenen op het toonecl. De wachtmeester, een oude militair niet een lango grijze knevel, keek Rudolf onder zoekend aan. „Waarachtig, als dit de oude Rudolf niet is," sprak hij, liep naar den herbergier en schudde hem hartelijk de hand. „.Tergen, kerel, leef jij nog?" „Gezond als een visch. Maar hoe kom jij hier in een herberg verzeild?" „Toen de hertog Von Friedland afge dankt werd, heb ik ontslag genomen en ben met Annette getrouwd, je weet wel, onze marketenster. Wij houden, zooals je ziet, bier de herberg." „Man, jij hebt op een gced paard ge wed." De luitenant luisterde met ongeduld naar dit gesprek. „Maar hoe kom jij bij de huzaren? Ben je licht gewicht geworden?" vroeg Rudolf. i „Wachtmeester, ben je klaar met je praatjes?" klonk scherp de stem van den 1 uiienant. „Je ziet..." wilde Jörgen vervolgen. „Wachtmeester." „Tot uw orders, luitenant." „De dienst tegenwoordig..." vervolgde hij zijn gesprek met Rudolf. „Huiszoeking," brak de luitenant streng af. „Waard, ik hoor dat je in dienst bent den zich redden, zeven arbeiders zijn in de vlammen omgekomen,, twee personen worden nog vermist. De oorzaak van den brand is een ontploffing. geweest, dan behoef ik je niet uit te leggen, wat ik met huiszoeking bedeel. Ik vraag: heb jo verdachte lieden geherbergd? Als je tracht mij om den tuin te leiden, zal do roode haan kraaien." „Dat zou zeer onverstandig ran u zijn, kapitein. De herberg is het eigendom van vorst Wallenstein, hertog van Friedland; ik ben slechts de pachter. Ik zal u de panieren toonen" en hij wilde zich ver wijderen. „Niet nocdig, blijf" sprak de officier op iets minder bruialen toon. „Heb je gasten?" „Slechts één. Een kapitein van hot leger van den hertog, die hier sinds eenige da gen met zijn oppasser verblijf houdV' Ga voor." Ze doordachten de onderverdieping en (te hij gebouwtjes, zonder iets bizonders te ontdekken. In de keukon werden ze opgewacht door Annette. Goeden morgen, kapitein," zei zo vroo lijk, „en daar heb je warempel Jörgen ook." „Hoe gaat het met jou sinds de her tog..." „Goed," zei Jörgen eenigszms stroef, maar toon de luitenant zich omwendde, schudde hij even grijnslachend met hel hoofd in de richting van zijn meerdere. „Allemachtig wat een rook," bromde deze, maar onverwachts draaide hij zióh weer om. Echter te laat om het stille spel van zijn wachtmeester te kunnen bewon deren. Maar met groote belangstelling keek hij naar het knappe, donkere dienstmeisje, dat hij de tafel zat mosterd te malen. 'Op haar schoot draaide ze onverschillig een ronde Donderdag, 30 November. Hilversum, 296 M. AVR'O-uitzending. 8 u. Gramofoonplaten. 10 u. Morgen wijding. 10.15 u. Gramofoonplaten. 10.30 u. Pianorecital, E. Veen. 11 u. Voor dracht door G. Geraerds. 11.30 u. Viool recital, B. Lensky. Aan den vleugel Egb. Veen. 12—2.15 u. Ensemble Rentmeester en gramofoonplaten. 2.30 u. Kamermuziek door G. Hemmes, lsto viool; J. v. d. Woude, 2de viool; A. Baune, alt-viool en M. Rodriguez, cello. 3 u. Knipcursus. 3.45 u, Gramofoonplaten. 4 u. Halfuur vocxr zieken en ouden van dagen. 4.30 u. Om roeporkest, onder leiding van NL Treep. 5 u. Radiotooneel voor de kinderen. 55.30 u. Vervolg omroeporkest. 6.30 u. Sport- praatje II, Hollander. 7 u. Vervolg om roeporkest. 7.30 u. Engelsche les. 8 u. Vaz Diias. 8.05 u. Gramofoonplaten. 8.15 u. Concertgebouw-orkest, onder leiding van E. v. Beinum, m. m. van Vera Jamaoo poules, sopraan en damesloden van het Toonkunstkoor. 9.10 u. Gramoloonplaton. 9.25 u, Louis Noirct in zijn repertoire. 9.45 u. Gramofoonplaten. 11 u, Vaz Dins. 11.10—12 u. Dansmuziek door Tom v. d. Slap en zijn 10 witte Raven. Huizen, 1875 M. 89.15 u. KRO. 10 u. NCRV. 2—12 u. NCRV. 89.15 u. .en 10 u. Gramofoonplaten. 10.15 u. Morgendienst, onder leiding van ds. C. J. Hoekendijk, 10.45 u. Gramofoon- Oplalen. 11.30 u. Godsd. halfuur. 12.15 u. 'Orkestconcert en gramofoonplaten. 2 u. Ilandwerkcursus. 3—3 30 u. Vrouwenhalê- uur. 4 u. Bijbellezing, door ds. J. J. O. Kaxres, m. m van bariton en orgel. S u. Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 u. Zang door Martaja FaJlak, alt. 7.15 u. Ncd. Chr. Persbureau. 7.30 u. Joum. weekoverzicht door C.- A. Rayé 8 u. Her denking van de landing van Willem van Oranje te Scheveningen op 30 Nov. 1815, in. m. van koor en orkest. 911 n. NCRV-kleinorkest en NCRV-harmonie-orkest onder leiding van P. v. d. Hurk. in dó pauze om 9.15 u. causerie door dir. P. Lieftinck en oin ca. lO.'Oó ii. Vaz Diias. 1112 u. Gramofoonplaten. steenen kom rond met een groote ijzeren kogel er in. „Wie ben jij?" vroeg hij. „Lize," luidde het antwoord en ze koek! met haar groote, donkere kijkers den knap pen luitenant lachend aan. „Sla op." liet slanke, bevallige boerenmeisje in haar rocd keursje, witte mouwen en zwarte rok voldeed aan de uitnoodiging. „Volg mij." Jörgen begon te gniffelen. „Annette/ zei hij, „de luitenant is niet gek." Maar Annette ging mee. In do jachtweide nam de luitenant weer aan dc tafel plaats. „Iïoc heet je?" „Lize, kapitein." „Verder." „Glück." „Reeds lang hier?' ,,Een jaar, als hulp van vrouw Rudolf."-. Glück, ik geloof, dat je mij geluk brengt, zei hij. Ze keek hem aan met grooto, vcrbaa'do oogen. „Wanneer is hier do laatste vrouwelijke gast geweest?" vroeg hij. „Gewoond, be doel ik." „Eenige dagen geleden is oen meisje van vrouw Annette, met haar vrijer - ver trokken." „Hoe lang hoeft die hier gewoond?" „Een maand ongeveer." „Ik zoek een dame, die gevlucht is ep ik geloof dat ik haar heb gevonden. Wo zullen deze dame meenemen. Laat twee man haar bewaken. Maar alle eerbied, geen' grapjes. Het is een vomarne dame." (Wordt vervolgd),

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6