Haag; ichs Bric-ven. Het Kjjtt of er vromer dam aind/ers fa de stad begonnen is met de voorbereidingen, tot bet goede oude Sinterklaasfeest. liet zijn niet de allereerste aankondigingen in verschillende winkels, die vertellen dait men zich belast met verpakking en verzending van geschenken naar Indië; die staan ge heel op zich zelf en ze komen ons al herinneren aan het voortschrijden van den tijd, als de boomen in het Haagsche bosch nog nauwelijks hum berfstgewaad heblien aangetrokken. Keen, het zijn nu de ern stige toebereidselen, die men allerwege aan treft en het is de stemming vain de jeugd, waarbij do straatjeugd geen uitzondering maakt, die er het hare too doet, om den indruk te bevestigen. Het is in de groote watenhuizen traditie geworden, dat ieder jaar een geweldige expositie gegeven wordt van mechanisch speelgoed, waarvoor zich natuurlijk de kij kers verdringen, kijkers, die koopers kun nen worden, en dat ook in een van de groote etalagekasten een bizondero uitstal ling van allerlei speelgoed wordt gemaakt. Soms is dat oen poollandschap met pool dieren en poppon, die de ijssport beoefe nen, soms is het een stukje van de men- schenwerekl, in poppen- en speelgoedfor- maat overgebracht, een andermaal is het do jungle. De Bijenkorf brengt de jeugdige toe schouwers in kabouter!and, waar alles te vinden is, dat in de sprookjeswereld thuis hoort, van reusachtige paddenstoelen on geheimzinnige huisjes af tot de vorwondor- Beste kabouters toe. En binnen is een bergspoor, die door tunnels kronkelt en hel lingen beklimt en over bruggen en langs seinhuisjes raast, terwijl een Zeppelin or in oen geweldig tempo boven rondzweeft. Het Warenhuis zoekt bet in een extra uitgebreide collectie speelgoed, onafzien bare rijen poppen in allerlei afmetingen, ontelbare speelgoedbeesten, karrevrachten tollen en bouwdoozen en serviezen ear mec- canodoozen, stapels en stapels auto's vaa ieder fatsoen en elk denkbaar model. Weer een ander magazijn heeft als speciale attractie gozeiscliapspelen en klein speelgoed. Maar a'fen hebben ze dit ge meen- do aandacht trekken en vasthou den, de belangstelling wekken en daar mee het verlangen van dat doel der be volking, dat maling heeft aan malaise on van het woord crisis niets begrijpt, dat alleen maar weet dat het Sinterklaas zal zijn, dat er speelgoed in de stad is en dat bet iets daarvan hebben wil. De zaken wereld doet eem beroep, in dezen tijd van slapte en vrees om geld uit te geven, op wat haa-r onder normale omstandigheden het verst van alles ligt: op de wereld van het kind. De kinderen worden gecourtoiseerd in deze weken als nooit te voren. Kinder tliés complet in de lunchrooms, grabbel tonnen voor kinderen, verrassingen voor kinderen, films, poppenkasten, alles voor de jeugd. Want wie het kind gewonnen heeft, kan er op rekenen veel gewonnen te hebben. Met de kinderen mee komen de ouders in wat luchtiger en vroolijker stemming, overwegen, dat het toch ook maar éénmaal in het jaar Sinterklaas is... ja, alles is toch wel merkwaardig goed koop. Inderdaad. Zelden was er zooveel Sinterklaasfeest en de speelgoed,voorraad. Be categorie kijkers. Een 9,warenhuis van den middenstand aardigs te krijgen voor zoo weinig geld. In de groote magazijnen zijn lieele taEels volgepakt met aardig en bruikbaar speel goed, dat een kleinigheid kost. Voer een kwartje een pluche speelgoedbeest, voor twintig cent een bouwdoosje, een legkaart, voor vijf en dertig cent een pop, een verf doos, een doos met stoeltjes en een tafel of een auto of een doosje Indianen en cowboys. Een treintje mot een loccmo- tiefjo, dat heusch wel op de rails wil loo- pen, voor een paar dubbeltjes meer. Waar komt het allemaal vandaan, dat goedkoope speelgoed, waarvan alle winkels vol zijn, ook die zaken, welke er zich ge woonlijk niet mee ophouden! Want liet moat u niet verwonderen om lusschon een étalage rail wollen en zijden sloffen, van theedoeken en tafellakens, van kantoor artikelen of hoeden, opeens het meest uit eenloop en de speelgoed aam te treffen. Ook natuurlijk tegen spotprijs. Hier is weer dat zelfde beroep op hot kind, dat men ook in de groote winkels van bet centrum aan treft. De lieele stad wordt zoodoende voor de jeugd een paradijs. En een, waaruit geen kind zich laat vermgen, ook niet zij, dia geen koopkrachtige ouders hebben. Voor de zware draaideuren, bewaakt door deftige en indrukwekkende portiers, die moeten zorgen, dat er geen ongerechtigheden ge beuren en geen ongewenschte bezoekers binnensluipen, staan ze in de moest stra tegische opstelling te wachten, jongens on meisjes, waarvan de moeiers blij zijn, dat zij een middag de deur uit zijn. Ze wachten op een' gunstig oogenblik en ongemerkt slipt er nu en dan een naar binnen, achter een paar groote menschon aan, van wie ze verwachten, dat die lien niet verloochenen zullen. Later vinden ze elkaaT wel terug om samen ©cn heerlijke ontdekkingstocht te doen door hot groote gebouw, waar liet warm is en vol van de mooiste en begeerlijkste dingen. Soms ver gewissen ze zich vooral van de welwillend heid dor liuns ondanks geadopteerde fami lie-leden door do vraag: Mag ik met U naar binnen fk zal niet lastig zijn. Men zou onmensclielijk hard moeten zijn om weerstand te bieden aan zoo'n paar pientere, smeekende oogen in ©en gewoon lijk niet al te gevuld en -niet al te blo zend gezicht en liet verzoek wordt met -ren knikje toegestaan. In liet algemeen kan liet ook best, wamt de clandestien binnengekomen bezoekers, die uiteraard nooit kocpers zijn, gedragen zich gewoon lijk heel behoorlijk, al gaan ze dan wel ©enige malen meer met de lift of de rol trap naar boven ©n beneden dan strikt door den beugel zon kunnen. Het toeziend personeel laat deze kleine winkel schuimers oogluikend begaan en toont zich niet al te streng wanneer er een op de vraag bij wie luj of zij behoort, vaag wijst naar een totaal onbekende met een even vaag gemompeld„me tante". Voor dei-gelijke escapades zijn uiteraard slechts de zeer groote winkels, de waren huizen geschikt, maar Den Ilaag is gToot genoeg om er ©enige van deze descriptie te hebben en zoo wordt dit niet honderd procent gewensclite, i..aar toch zonder te vee' tegenzin getolereerde publiek eenigs- zins verdeeld. En er is altijd de kans, dat het indirecte klandizie aanbrengt, door dat hun tijdelijk en des ondanks geadop teerd- familielid zicli over hen ontfermt en ze iets laat uitzoeken of door hen op de gedachte gebracht wordt, dat er toeii nog méér kinderen zijn, die omdat zo kind zijn recht hebben door Sinterklaas bedacht te woelen. En nu staan onze warenhuizen op liet punt nog roet één vermeerderd te worden en wel een warenhuis van den midden stand. Het Idinkt eenigszins paradoxaal, want tot nu toe lieeft de middenstand de groote - warenhuizen niet bepaald met vriendelijke oogen aangezien. Men lieeft echter begrepen, dat men hier niet ver mee komt en dat de toeloop, waarin zich de warenhuizen mogen verheugen toch op een bepaalde neiging van het publiek ge baseerd moet zijnde neiging om alles wat men noodig heeft bij elkaar te vinden, zoo dat tijd en moeite om inkoopen te doen tot oen minimum beperkt worden. En nu wil len een aantal winkeliers de handen in eenslaan om aan dezen smaak van het pu bliek tegemoet te komen. Zij willen samen werken in een groot pand en artikelen van den meest uiteenloop enden aard ver eenigen. Zij willen te samen ©en waren huis maken. Daartoe is oen groot winket- gebouw aan de Groote Markt, dat al ge- ruimen tijd op een nieuwe bestemming wachtte, gehuurd en in orde gemaakt en men hoopt nog vóór St. Nicolaas de deu ren er van voor de koopers te kunnen open zetten. Dat zal zoo iets worden als een coöperatief warenhuis, maar toch ook -weer niet heolemaal, want de stands en vitrines zullen worden verhuurd voor ©en bepaal den prijs en ieder blijft in zijn eigen branche tot op zekere hoogte zelfstandig. Eerder zou men kunnen spreken van een overdekte marlet, als men dit woord wil nemen in de oude beteokenis. Want als we nu liet woord markt hoeren, donken we hoofdzakelijk aan wat ave thans onder dien naam kennen: rommelig, met veel loven en, bieden, ongeregeld goed, wonderlijke koop jes enz. En dat is natuurlijk bij dit nieuwe warenhuis allerminst de bedoeling. 1 W. P.

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 17