OiT DE TWEEDE KAMER, Radioprogramma's. HAAR AVONRJRIER. De radio-ruzie. De politiek in den aether. De krenking. De tweeslachtige grondslag der politieke radio-vereeni- gingen. Het overleg op komst Economische zaken. De ernstiae toestand des lands Tegenstelling landbouw industrie. Eenzijdig beleid. De handel met Rusland. Land en tuinbouw. Reconstructie van beide noodig. Noga! een tevreden stemming Detailpunten. Het is een allesbehalve benijdenswaar dige taak, die de minister van binnenland- sche zaken op zich nam, toen hij het staatsbedrijf der posterijen en telegrafie van den vorigen minister van waterstaat over nam. Want daaraan zit vet bonden de g.tn- sehe radio-kwestie, de onoplosbare puzzle der zendtijdverdeeling, der controle, der censuur. Onoplosbaar vooral, omdat de be staande omroepvereenigingen zich gecon solideerd hebben op een grondslag, die maar heel weinig noodig heeft om weg te zakken. Drie van die vier vereenigingen zijn politiek, maar hun bestaansbasis is niet in de eerste plaats de politiek. Als de politiek van hen werd afgenomen, heb ben zij geen reden van bestaan meer; als hun de nationale taak van het algemeen programma wordt ontnomen, vallen" zij als bont-ijs m elkaar. Gaat men aan één van beide of beide tornen, dan is dat alleen ten gunste van de neutrale, die als sterkst van do vier alleen staat. Het is dus niet anders te verwachten, dan dat do minister aan het beginsel der zendtijdierdee'ing vast hjudt. Is het feitelijk niet een dwaasheid, dat in ons kleine land twee zenders naast elkaar bestaan, die voor het grootste deel pre cies het zelfde geven en elkander met argus- oogen gadeslaan ten einde elkaar zooveel mogelijk na te apen? En dit in een land, waarvoor nog tal van bmtenlanrlsche zen ders voor het grijpen zijn? Wanneer de minister het politieke gedeelte wil mati gen, gaat voor een enkele de „aardigheid" er af. Waar hij deze kwestie ook aangrijpt, altijd zijn er nadeelen aan verbonden. Met de censuur loopt het al lang scheef en de minister ziet in, dat een beroepsinstantie noodig is. Die instantie zal hij zelf dus zijn, ook a, niet een benijdenswaardige functie. Het begrip „krenken" van ander mans gevoelen, is een begrip, waar.'oor geen namen bestaan. Bovendien niemand behoeft zich te laten krenken, want men behoeft niet te luisteren naar de rede, die krenkend is en iedereen in ons land weet heel goed, waar hij de kans loopt om iets te hooren, wat hem niet aangenaam in de ooren klinkt. Hoe de minister in dezen war winkel orde zal scheppen, is een raadsel. Er is een sterke strooming om de politiek uit den aether te verbannen, maar daartegen zal zijn eigen politieke partij ernstig be zwaar maken. Geschiedde deze verban ning inderdaad, dan is het behoud van twee zenders overbodig en mitsdien zelfs nutteloos en schadelijk. Laat men den po litiek in den aether toe, dan blijven alle moeilijkheden, want natuurlijk laat men niet alles vrij toe. Het spook der controle, de censuur, blijft dan rond-waren, met alle narigheid daaraan verbonden Er is ditmaal in de Tweede Kamer geen scherpe discussie over het radio probleem gevoerd, omdat ieder der partijen begreep daarmede slechts kwaad te kunnen doen aan de kans op verandering en verbete ring, welke de minister met een onder ling overleg tussehen de vier groole om roepvereenigingen wil wagen. De weg is dus niet versperd door onaangename de batten en de minister heeft alleen onom wonden gezegd, dat, als één der partijen niet in het gareel wil blijven, zij er ge heel uitgaat. Daarmede is de pin op de neuzen gezet en onder die omstandigheden kan het overleg, waarvan wij overigens weinig verwachten, aanvangen. Het budget van economische zaken bracht de geheele crisis-politiek der re geering op het tapijt De economische toe stand des lands is volgens den minister zeer ernstig, hetgeen wij we! wisten. Hoofd zaak van het debat was echter weer de Een episode uit den Uertigjangen Uorlog. Oorspronkelpe schets van G P. BAKKER 32) „Geef mij dien brief," sprak ze. „Neen." antwoordde Rudolf. „Ik heb het den kapitein beloofd." Zij haalde de schouders op. „Ik heb hem niet meer noodig. Het bewijst reeds, dat hij met de mogelijkheid niet te kunnen terug keeren, rekening hield. Hebt u eer, wagen? Gaat u mee?" „Ik heb geen karos, slechts een huif kar," antwoordde Rudolf. Zijn tegenstand werd zwakker. Hij wist nog niet dat freule Marion altijd haar zin doorzette. „En ik zal meegaan, als Annette hot goed vinèV' Maar Annette zei: „Het bevel van kapi tein Saxon moet opgevolgd worden." „Maar als ze hem doodschieten? Hij is dwaas genoeg om zich te laten vermoor den, als hij meent mij er door te kun nen redden. Begrijp dat toch, Annette. En ik ben rijk genoeg om hem vrij te koop-en. Voor geld krijg je bij Von Pappenheim veel gedaan. Ze hebben het daar altijd nocdig." Toen begon ook Annette te aarzelen. „Freule Marion," zei ze, „u heeft gelijk. Die mannen zijn nu eenmaal ezels. Voor- ■uit Rudolf, span den wagen in." „Wilt u zoo mee?" vroeg ze aan Ma rion. „Zeker,," klonk het antwoord. .„Dan zullen ze mij onderweg zeker niet lastig vallen." En ondanks den ernst van den toestand, tegenstelling tussch<>n landbouw en nijver heid. Volgens vele leden dool de minister te veel voor don landbouw en te weinig voor de industrie. Dat is de aloude pu/.zle. De tegenstelling is ook wel heel groot: voor den landbouw u on.lt 101 millioen guldon beschikbaar geslekl en de industrie krijgt contmgenteeringswcijes, die alleen de concurrentie met het buitonland buiten de perken van normale tij len houden. Vele middenstanders de der Ie categorie, die t meest in 't nauw zit gevoelen den druk zoowel van de zware laden ton bate van den landbouw als de gevolgen van die contingenteering. Wat kan, wat zal do minister doen voor industrie en middenstand-? liet leek uit zijn rede alsof er voor de eerste iets in den maak is en de tweede krijgt oen heel klein stukje van de vrijheid terug, welke de winkelsluitingswet voor een goed deel nooddoos ontnam. Maar rechtstreeksche steun voor de industrie is niet te wachten cn voor den middenstand is heel geen perspectief geopend. Zal een ordening der industrie gewenseh te uitkomst bieugen? De minister is scep- liscn ten aanzien van de mogelijkheid. Een beperkte bemoeiing dor regeermg met de ordening van het bedrijfsleven achtte hij mogelijk en gewenscht, doch waarin dat be perkte zou moeten bestaan is niet nader gedefinieerd. Wat do industrie noodig heeft is expert-mogelijkheid, die alleen ver kregen kan worden door onderhandelingen met vreemde mogendheden. De regeering heett altijd weer algemeen belang af te wegen tegen groepsbelang en ieder van haar daden heeft in eenige richting een minder prettig effect. Door den steun aan den landbouw zijn de prijzen gestegen, al is het volgens den minister hoogstens 3 pCt. Dat is niet te ontgaan, maar de re geering stelt zich oip dit standpunt, dat als het den landbouw goed gaat, het vrij wel geheel Nelerland goed gaat. Maar het gaat den landbouw niet goed, ondanks die 161 millioen en het gaat de industrie niet goed en het gaat den middenstand niet goed. Thans zijn besprekingen gaande over het onderhandelingstariefwat gaat dat alles langzaam. Niemand kan meer wachten, geen dag en geen nacht en er komt haast geen werk moer los van het departement. Do economische toestand van het land is volgens den minister uitermate ernstig. Dat weten wij allen hoe! good en wij weten ook, dat dp ïr-georing daarin geen noemens waardige verbetering kan brengen. Gaat het dan wel aan zóó eenzijdig te haridcten en maar te hopen, dat als de landbouw het houdt, de rest wel op de been blijft? 'Natuurlijk is weer mns de vraag ter spiake gebracht of d betrekkingen met Rusland hersteld moeten worden. Volgens den heer de Visser heeft men Rusland maar te erkennen en het land opent zijn poorten voor onze producten Intusschen is er telkens handel gedreven met dit land, maar veel he-rft het niet te beduiden en niets rechtvaardigt de verwachting, dat een officioele erkenning daarin plotseling een geweldige verandering zal brengen. Het oude zeer, dat dit land zijn vroegere schul den eenvoudig aan zijn Russische kaplaars lapte, lokt niet uit tot nadere kennisma king met dit nieuwe rijk. De regeering die allicht de zaken van meer nabij bezien kan, staat nog altijd uiterst sceplisch tegen over die groote voordeden, welke Rusland ons zou kunnen bieden. Alle [and1- en tuinkraw-specia'iteiten heb ben zich wederom geweerd om deze zomer in noodverkeerende bedrijven te helpen. Over het algemeen was er een nogal te- vred'en stemming tog-enov-er den minister. Trouwens, 161 millioen is geen peukscbil- lelje. Op één punt is men het, theoretisch althans, eens, n.l, dat er verandering maat komen, dat do landbouw gereconstrueerd dient te word an in aanpassing aan de ge wijzigde omstandigheden, die van abnor maal zeer op weg zijn normaal te zijn. Maar hoe d'ie reconstructie dient te ge schieden, dat weet moa niet uit te stip pelen. Alles zakt inééner is overpro ductie, de prijzen dalen, er is geen oxpart- m ogd ijk beid', er is werkloosheid en or is geen vooruitzicht. De prijzen blijven schom melen maar meest ond'or eon niveau, dat als loonond is te beschouwen. 'Met de pachten on met d'e hypotheken loopt hot vast; de verkoopswaarde dor goederen is zóógedaald, dat ternauwernood in do meeste gevallen do -oersto hypotheek or niet uitkomt. Volgons sommige leden worden do boter- gesilueorclon te veel geholpen e-n de minder- drnagkrachtigon to weinig; volgens don heer v. d! Sluis stookt hot groot-kapitaal veel van den steun op. Er is volgens an deren te veel wisseling van systeem, zoo- dat tijdens eon bepaalde campagne de prij zen aam goduchte wisseling bloot staan Reconstructie is rnu het slagwoord'; maar waar die aan te vangen? Iedere beperking on inkrimping vergroot d'e werkloosheid' on cl'oet dit vraagstuk in steeds scherper vorm naar vaccin komon. Eén ding staat vast meer steun kan de regeoring niet goven; eerder dient men bedacht te zijn op ver minde-ring. Toch werd voor diverse details op nog meer steun aangedrongen. Export is het andere slagwoord maar ook daar mede gaat hot niet bost. Hot is eon boven- mcmschelijk-e taak ora orde te scheppen in deze bedrijven, die door do omstandig heden in oen chaos zijn gevoerd, waaruit geen weg is te vinden. De oorzaken kan men niet wegnemen en aanpassing is theoretisch gemakkelijk verdedigd, maar individueel iniet uitvoerbaar. biet perspectief is somber, maar bet is niet anders. In do avondvergadering is de behande ling van do begrooting van sociale zaken voortgezet. De heer Drees (s d1.) hoeft daar bij de volgende motie verdedigd: „De Kamer, overwegende, dat spoedige en ingrijpende verlaging van de huren van arbeiderswo ningen dringend noodzakelijk is; van oordeel, dat daartoe naast maat regel-en ten opzichte van woningwetwonin gen onmisbaar zijn maatregelen tot ver laging van de huur van arbeiderswoningen in particulieren eigendom, waarbij o.m de instelling van huurcommissies za! zijn te overwegen gaat over tot de orde van don dag". tin gent vastgesteld op 65 pet. en voor on gebleekte -op 75 pet. van de waarde van den gemiddelden invoer per 3 maanden iri dte jaren 1931 en 1932. Voor tafel- cn servetgoed is het contin gent vastgesteld op 60 put. van de waard© van den gemiddelden 3-maandelijksohen in voer in 1929, 1930 en '1931. De heffing op koffie. Naar het Weekblad voor knvdenierswa- ren vernoemt, zal de heffing op koffie, die bij de millioenennota in uitzicht is gesteld, worden gegoten in den vorm van een invoerrecht op ruwe en niet van een accijns op gebrande koffie, zooals aanvan kelijk in do bedoeling lag. Voor zoover de inlichtingen van het blad gaan, kaan een invoerrecht van 25 cent per K.G. wor den verwacht. Als vermoedelijke dalum -van in werkingtroding der heffing wordt Maart genoemd. verscheen er een glimlach op de gezich ten -der beide vrouwen. Ti-en minuten later reed de huifkar over den landweg. Op de voorste bank zat Rudolf en een van de knechten, achterin Marion, nog steeds als een oude vrouw vermomd. Langs den zelfden landweg ongeveer met •oen uur voorsprong, reed het escadron huzaren Op don hoek had de luitenant „halt" gecommandeerd, om de wachtposten gele genheid te gevon zich bij den troep te voegen en toen klonk het: „Voorwaarts". Melchior had den luitenant verzocht mot te w;Id te rijden, daar zijn meester ge wond was en de huzaar; die in een vroolijk humeur was, had daarin toege stemd. Saxon voelde meer en meer zijn krach ten herstellen door den heerlijken rit op Baider's rug, die vroolijk met de andere paarden meedanste in den zonnigen, vroeg- zomerschen m'ddag. Het zachte, geurige briesje suisde verkoelend om zijn hoofd en dreef de wazige, witte vederwolkjes in de liooge, blauwe lucht naar het wes ten. Zon en wind goten staal in zijn bloed. Hij voelde een vreemde vreugde, ondanks de sombere omstandigheden; de zekerheid, dat Marion voorloopig veiligwas, vervroolijkte zijn stemming. Wat hem zelf betrof, hij nam den ern- stigen toestand op met groote luchthar tigheid. Zeker, de strop hing dreigend aan den balk, maar hij had herhaaldelijk den dood' in hot gezicht gezien. Het gevaar was nu eenmaal het avontuurlijke cn het aantrekkelijke tevens in het krijgsmansleven. En zoo reed hij steeds vrooiijker verder. BT2OTJÏLAND. Couiingenleeringcn. Gij Kon. besluit is de contingenteering vim den invoer van: bladzink, draadna gels en draadkrammen, getrokken ijzer- draad en prikkeldraad, bedrukte, geverfde en bontgeweven o-ngebleekte en gebleekte katoenen manufacturen, tafel- en servet goed, handdoeken en ander huishuodgned, zoowel afgepast als an het stuk, bedde- lakens en sloopen, voor den tijd van drie maanden verlengd. Voor bladzink is de invoer gecontin- genteerd op 80 pet. van de hoeveelheid, welke eemiddeld per drie maanden in de jaren 1931 en 1932 is ingevoerd. Voor draadnagels en draadkrammen is het contingent vastgesteld op 50 pet. van de hoeveelheid, welke gemiddeld per 3 maanden in de jaren 1931 en 1932 is ingevoerd. Voor prikkeldraad en puntdraad is bet contingent 100 pet. van de hoeveelheid', welke gemiddeld per 3 maanden in de jaren 1931 en 1932 is ingevoerd. Voor bedrukte, geverfde en'bontgeweven manufaotu'ren is het contingent vastgesteld op 50 pot', van de waarde van den ge middelden invoer per 3 maanden in de jaren 1929, 1930 en 1931. Voor gebleekte manufacturen is het con- GEMENGI) NIEUWS, Hij voelde zich soo prettig weer boven op zijn paara en onwillekeurig kwamen hem de woorden te binnen: „Dat is louter lustig leven." Ilij keek eens rond. Als hij zijn eerewoord niet had gegeven, zou ontvluchten volstrekt niet onmogelijk geweest zijn. Om zich heen zag hij vele bekende ge zichten, Walletisteins ruitere, en als hij naar de mannen keek, ving h;j menïgcn blik van geheime verstandhouding op. Melchior was in druk gesprek met Jörgen en de laatste scheen zijn ouden wacht meester van iets te willen overtuigen, maar Melchior schudde afwijzend liet hcofd, Saxon kreeg de zekerheid dat, indien hij met zijn stentorstem schreeuwde: „Met tweeën rechts", het gelicclc es cadron, behalve de luitenant en misschien een paar jonge miters, met hem in het beukenwoud zouden verdwijnen. En dat deed zijn oud soldatenhart goed. Wallen- stein's ruiters mochten onder Von Pappen heim dienen, maar als hij den worftrom- mel liet roeren, zouden ze allen terug komen. Geen enkele belemmering ontmoetten ze op hun tocht. Een enkele maal klonk cèn schreeuw of een gilletje van Lize, die nog nooit voor een huzaar op een paard had gezeten en die bij een onbewuste of mis schien bewuste aanraking als voorname dame meeende te moeten doen blijken, dat de huzaar iets d-ced wat niet laakbaar was en hoogst ongepast. En de arme jonge hu zaar, die zijn armen om 't mooie meisje heen hield, dat zich vast tegen hem aandrukte om niet te vallen, verloer zijn hatr. De cavalcade reed verder. Saxon dacht aan Marion. Wat zon ze nu doen? Ilij zag ze voor zich1, het slanke, Pers uit elkaar gesprongen. Arbeider gedood. In de Savalfabriek te Princehage ont plofte een hydraulische pers, waarin che mische producten werden samengeperst. Hot vertrek werd zwaar beschadigd. Een ar beider werd op slag gedood, terwijl de andere werklieden licht gewond werden. Goede vangst. Te Voorburg zijn aangehouden L. en B., die in het bezit van inbrokerswerktuigen en revolvers waren en er van verdacht wor den verschillende inbraken te hebben ge pleegd. Bcrooving. Te Rotterdam zijn 2 vrouwen aangehou den, verdacht van bcrooving van een bui tenman van f 12Ó1 Verduistering. Te Almelo is de Pool D. S. aangeliou den, verdacht van verduistering van f 1500 gepleegd te Amsterdam. Vroegtijdige vorst. In den Oe rai. In het Oeralgebied is zeer vroegtijdig de vorst ingevallen, waardoor de nog te velde staande graanoogst word vernield. In Canada. Aan de groote meren van Canada is de temperatuur sterk gedaald en in den boven loop van de St. Laurens ligt reeds ijs. Auto-ongelukken. Twee cl o o d e n. Te Compiègne is een auto op een troep soldaten ingereden. Twee soldaten wer den gedood en 8 gev oud. In Savoye botste een auto in groote vaart tegen een paal, tengevolge waarvan 2 dooden on 5 sewonden vielen. Geweldige sneeuwval. In de Dobroedsja. De Dobroedsja is geteisterd door hevige sneeuwstormen. Da sneeuw ligt op som mige plaatsen reeds twee meter hoog. De meeste tramwegen zijn gestoord'. Ook de sneltreinen van de Zwarte Zee, waar het geweldig stormt, komen met groote ver traging binnen. Voortvluchtige loterij-collecteur gearresteerd De politie te Warschau bevestigt thans de arrestatie van den loterij-collecteur Wil helm Schoenwaltl, die mot 200.000 R.M. is gevlucht, door een grenspost. Schoen- wakl is in het bezit van een ten name van Abdool Khan uitgegeven Af- ghaansche paspoort geweest. Tegen over de Poolsche politie hooft hij verklaard Afghaansch staatsburger te zijn en geen Duitscher. Hij is nimmer in Essen geweest en heeft ook de malversaties niet gepleegd. Nadat was geconstateerd dat Abdoel Khan de Afghaansch e taal niet in het minst be- heerscht, heeft men hem gefotografeerd' en een foto Tiaar Essen gezonden. Hier werd Abdoel Khan herkend als Schoem- wald. Deze bevindt zich thans te Krakau in arrest. Hij zal binnenkort worden uit geleverd-. Ernstig verkeersongeluk, i 7 dooden, tal van gewonden. - .Bij een verkeersongeluk te Atotofagakfaj zijn 7 personen om het leven gekomen, 1 Een vrachtauto is tengevolge va'n de dek fecte rem-iimchting van een heuvel gestori Bo. wagen is terecht gekomen op eranigd kleine huisjes. Tal van personen, o.a. eenige bewoners dor zwaarbeschadigde' huisjes, zijn gewond'. Groote diefstal, In expresstrein. In den nacht op Donderdag is uit den Bankok-Penakig-exprosstrein een zendingj goudstaven, gestolen ter waarde van meer. dan een kwart millioen gulden. De dief-; stal werd pas ontdekt bij aankomst vaö' den trein te Potsjaboeri in Siam, Do roovers zijn tot nu toe nog onbekend! gebleven. De aardverschuiving te Napels. De aardscliak, welke Woensdag te Na pels een woonhuis heeft vernield, heeft, naar thans is komon vast te staan, driel menschenlevens geöischt. Vier van do 11 gewonden verkeeren in levensgevaar. TyV dens de bergingswerkzaamheden beeft op nieuw een verschuiving plaats gehal', waar door een hoofd brand meester en tal van brandweerlieden en miijtiosoldaten werden bedolven. Roofoverval. Op klaarlichten dag. Donderdag tegen twaalf uur werd in de directe nabijheid van hot gemeentehuis te Remselieidt, een brutale roofoverval ge pleegd. Een van hot gebouw van de rijks bank komende jongeman werd door twee mannen, die uit een voorbijrijdenden wa gen waren gesprongen overvallen en be roofd van een actontasch inhoudend© 4500 rijksmaTk. De roovers vertrokken direct' weer met de auto. Do politie kon do on-- verlaten niet meer te pakken krijgen. ranke meisje met de mooie donkere pogen en de zwarte zijden lokken en een glimlach verscheen op zijn flink gezicht, waarop do wind weer wat kleur had geteekend. Ilij zag Marion voor zich en al het andere was vergeten. Ilij neuriede op de cadens van zijn paard: Meisje met je mooie, donk're oogen, Met je hooge, ranke, slanke leest, Zelfs de zwartste zorgen zijn vervlogen Zweeft je zonnig wezen voor mijn geest. Meisje met je mooie, donk're oogen. Zoo passeerden ze de wachtposten. Bij de legerplaats meldde de luitenant zich. Een kapitein verscheen en verzocht Saxon hein te velgen. Saxon steeg af. Balder bleef met Mol- ehior aan den ingang van het kamp wach ten. „Mij is opgedragen u naar zijn excellen tie, den veldmaarschalk te geleiden," sprak hij voorkomend. Saxon verwonderde zich over de beleefde ontvangst. „En mijn andere gevangene, de dame?" VToeg de luitenant. De kapitein keek Lize onderzoekend aan. „Ik zal verslag uitbrengen aan zijn ex cellentie," antwoordde hij. Hij geleidde Saxon door het kamp. Saxon keek niet rond', verried niet de geringste nieuwsgierigheid1. Maar de pestvlag op eeni ge afzonderlijk slaande tenten onlging hem niet en de slechte toestand, waarin do manschappen verkeerden, evenmin. Hij voel de zijn bewondering groeien voor den aan voerder, die Maagdenburg had veroverd. Bij *tjen groote, met rijke kiooden ge tooide tent, waarop de keizerlijke stan daard wapperde, in de blauwe lucht en Zaterdag, 2 December 1933. Hilversum, 296 M. V AR A-uitzending. 8 u. G ra mof oonplaten10 u. Morgenwij ding VPRO. 10.15 u. Voor ArH i. d. Conti nubedrijven: C. Rijken (declamatie), J. Ilek- kertvan Eysden (zang), J. Kolvers (piano) het VARA-toonee! o.l.v. W. v. Cappellen en gramofoonplaten, 12 u. Gramofoonpla- ten. 12.15 u. VARA-kleinorkcst o.l.v. H. do Groot. 1 u. Do Notenkraters o.l.v. D. Winst 2 u. Zenderverzorging. 2.15 u. Gra mofoonplaten. 3 u. VARA-Maindoline-en- semble o.l.v. J. B. Kok. 3 30 u Gramofoon platen. 3.50 u. „De Flierefluiters" o.l.v. v. d'. Ilorst. 415 u. Gramofoonptaüen. ,30 u. Vervolg concert. 5 u. Filmpraatje door M. Sluvser. 5.20 u. N. de Klijn (viool) en G. Wertheim (cembalo). 6 u. Literaire causerie door A. M. de Jong. 6.20 u. Or gelspel J. Jong. 7 u. VRO. 8 u. SOS-be- richten, Vaz Dias en VARA-Varia. 8.15 u. VARA orkest o.l.v. II. de Groot. 9 u. J W; Leb onLaatste molo 1933. 9.10 u. Zang bij de luit door J. Moulijn. 9.30 u. Vervolg' orkestconcert. 1015 u. G ram of o onpla ten. 10.30 u. Vervolg orkestconcert. 11.15 ,uj. Declamatie. 11.30—12 u. Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. KRO-uitzending. 4—5 u. HIR0. 8915 en 10 u. Gramofoonplaten. 11.30' u. Godsd. halfuur. 12.15 u. Sextetconcerf en gramofoonplaten. 2 u. Voor de jeugd'. 2.30 u. Kindermin. 4 ut HIROj 5 u. Lezin gen. 5.45 u. Gramofoonplaten. 5.55 ui Causerie. 6.10 u. Gramofoonplaten. 6.20 u. Causerie. 6.45 u. Schlagermuziek. 7.15 u. Kath. RVU. 7.35 u. Schlagermuziek. 8—11' u. Gevarieerd' programma. Ca. 8.30 en! 10.30 u. Vaz Dias. 1112 u. Gramofocmmu- ziek. waarvoor twee hellebaardiers met gekruist©; hellehaarden de wacht hielden, zei do orn-l eier: „Wilt n even wachten?" Een korte tijd' verstreek. De kapitein! kwam naar buiten, „Wilt u mij volgen?" Saxon trad de tent binnen. Hoofdstuk XIX. De veldmaarschalk, graaf Von Pappen, heim, zat in zijn weelderige veldtent aan een groote tafel, waarop een kaart van Maagdenburg, zooals zo door den stads ingenieur Guorike was1 geteekend, lag uit gespreid. Saxon trad binnen en ging in de bon ding staan. Kapitein Saxon," meldde de keizerlijke officier. Do veldmaarschalk stond op, keek den avonturier scherp aan en vroeg: „Kapitein Saxon?" „Tot uw orders, excellentie,luidde htet antwoord. Veldmaarschalk graaf Von Póppenheinil was een krijgshaftige verschijning in d'e kaoht van zijn leven,'nauwelijks zeven en deri'g jaar. Zijn gelaat droeg de sporen: van menige verwonding. Hij was een aanv voerder uit den gulden riddertijd met een' ontembaren moed', die zelf zijn ruiters voorging in het handgemeen, de eerste in' den aanval, de laatste hij den terugtocHt. Zijn voorbeeld1 deed de gcesldr.ft oplaaien! bij zijn soldaten,, zelfs als ze half ve~ hongerd waren ef in geen weken soldij1 ha den ontvangen, hetgeen bij 'de sohrielhe en onmacht van keizer Ferdinand van Oc tan rijk geen uitzondering was. (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 22