ZÜLSTRA 1 Radioprogramma's. VEILIGE HAVENS. HUDT Vel LIG 201 28' 40', 35', 371 15' iiil BINNENLANB. Gemeentelijke girodiensten en spaarbanken. llct rapport der commissie- Heldring verschenen. Bij beschikking van de ministers van wa terstaat en financiën, d.d. 21/28 Mei 1932, is een commissie ingesteld, welke tot taak had: a. het bestaande streven tot oprichten van gemeentelijke girodiensten to beotor- deelcn uit hoofde van oen zoo goed' mot- gelijke verzorging van de belangen van het algemeeno geld-' en betalingsverkeer, mede in verband met de bevoegdheden bij de Grondwet en wet aan do ontfe.sclreiden publiekrechterlijke corporaties opgedragen. b. do vraag to overwegen, of andere dan rijks- of gemeente-instellingen, welke geen banken in den eigenlijken zin zijn, (bijv. spaarbanken), al dan niet een taak op het gebied van het kleine geld- en betalings verkeer heblen te vervullen, en, zoo neon), of tegen het optreden op dit gebied van dergelijke instellingen maatregelen dienen te worden beraamd. In een uitvoerig rapport geeft de com missie baar beschouwingen 'over de haar ter onderzoek opgedragen onderwerpen. Aan de vraag, of en in hoeverre ten opzichte van den van rijkswege ingestelden Postcheque- en Girodienst de v. u-kvaam- heid van de gemeentelijke girodicnslr1 voor een goede verzorging van het betalingsver keer nocrlig of wensohelijk is, werd het grootste doel van het rapport gewijd. In een afzonderlijk hoofdstuk wordt het twee de deel van de opdracht, het betalingsvor- keer der spaarbanken behandeld. De Haagsche begrooting. Aangenomen. Namens de V rij heids bondfractie is gisten middag, alvorens de beslissing omtrent de gemeente-begrooting aan de orde werd ge steld, in den Haagschen gemeenteraad een motie ingediend, waarin gevraagd wordt het aftreden van den huidigen wethouder van financiën, den beer Snoeck Heuke- mans. Do heer Varenkamp heeft namens zijn fractie de motie weer ingetrokken. De: gemeenteraad1 heeft daarna de be grooting aangenomen. Verder heeft de raad met 21 tegen 15 stemmen aangenomen de begrooting voor de gemeente-ziekenhuizen. Tegen stemden de soc.-dem. en de comm. partij. Antwerpen s burgemeester over Amsterdam. In een persgesprek heeft Antwerpen's burgemeester, de heer Kamiel Huysmans zijn indrukken gegeven van zijn twec- daasch nieL-officieel bezoek aan Amsterdam Als hoofd der politie had het hem ge troffen, dat Amsterdam en Antwerpen de zelfde problemen hebben op verkeersge bied. De heer Huysmans hoeft buitenge woon veel bewondering voor liet Amstetr- damsche signalensysteem, dat, op grond van het telefoonnet, van één centrum uit kan worden geleid Dat kan men in Ant werpen niet, maar als een goede leerjon gen zal de heer Huysmans zijn best doen om in zijn stad1 ook een dergelijk systeem te verwezenlijken. De moeilijkheid daarbij Is, dat in België de telefoon een staats bedrijf is. Wat Amsterdam's woningbouw betreft, daan-oor had hij maar één woord: buiten gewoon I Op het gebied van woningbonw- politiek zijn Amsterdam en Weenen wel liet grootst. Het bcrawen van huizen, bij heele blokken tegelijk, alle in den zelf den stijl, is verre te prefereeren boven den toestand, welke le Antwerpen bestaat waar desnoods i-eder huis een eigen apar- ten stijl mag hebben, hetgeen leidt tot stedebouwkundige monstruositeiten. 'Ook in Antwerpen bestaat wél een schoonheids commissie, maar het gaat in dezen tijd van. crisis, als taen al blij is, dat er ge werkt kan worden, niet aan, om al te gauw met een weigering klaar te staan. De Amsterdamsche scholen overtreffen al zijn verwachtingen; zij munten uit door eenvoud, gezelligheid, licht en lucht. Rusland bestelt metalen in Nederland. Uit Moskou wordt gemeld, dat Rus'and dbor tusschenkomst van de Exporbchleb in Nederland roof aten heeft besteld. Er is volgens do N.R.G. sprake van orders voor een bedrag van fCO.OQO, hetwelk gedeel telijk met Russische goederen zal worden betaald. Oost-Indië. Bezuinigingen bij het kantoor van arbeid. Alieta meldt aan het Vad Hot nieuws van den Dag van Ncd.- Indië meldt, naar aanleiding van do rede van dén directeur van financiën, dat op heffing is voorgesteld van de afdoeling w orklooshoidszorg van het kantoor van arbeid in verband waarmede hot hoofd dier afdeelhig alsmede een inspecteur en een roferentaris zonden afvloeien per 1 April a s. Volgens het blad zou hierdoor f 60.000 worden bezuinigd. Mr. P. L. de Kat Angdino zou eventueel naar Europa vertrekken. Landbouw en Veeteelt door BASIL KING. (Uit het Engelsch), 22; Nog moeilijker vond hij de verklaring van betgeen hij zag, toen hij een poosje later omkeek. Hij trad toen voorbij den steilen oever en stond op het punt den hoek van den vijver om te slaan, waar liet pad leidd" door een aanplant van don kere sparreboomen, die het huis aan het gezicht onltrok. Zijn omkijken was heel toevallig, maar het maakte hem tot oog getuige van een tafereel, dat door z.ijn be koorlijkheid iets herderlijks kreeg. De jongen zag dat Beriha inderdaad de mooie, jonge weduwe wasen was hoogst verbaasd toen hij zag dat zijn vad »r haar onverwachts een zoen ontstal. Bertha be antwoordde dit met zoo'n klap, als nym- phen plegen te geven aan 3chaapheuieis en zette het. toen speels op een holletje. Zijn vader ging haar toen met zijn schui- felenden gang achterna en sloot haar in zijn armen. Tom verstopte zich in het Sparrenboscbje, zoodat men hem niet kon zien. Warm als hij al was," kreeg hij het nog warmer. Wat hij had' gezien, vond hij erg kinderachtig, dom en niet in overeen stemming met 'smans waardigheid'. Hij avou dat hij het niet bad gezien, maar nu hij er toch ooggetuige van. wak geweest, zou Jbij het het liefst weer vergeten. Maar dat kon hij niet, want,, ali vond! hij do De steun aan deu tuinbouw. Do heer Van den Heuvel heeft tot don minister van economische zaken de volgen de schriftelijke vragen gericht: 1. is de minister bereid mede te doe len of uit de omstandigheid, dat voor 1933 niet een hooger bedrag dan 6.400.000 gul den wordt uitgetrokken voor steun aan den tuinbouw, mag wotden afgeleid dat dit bedrag voldoende is om te vergoe den het verschil tusschen opbrengst van de producten en de vastgestelde garantie of richtprijzen voor deze producten? 2. Indien het antwoord op vraag 1 ont kennend zou luiden, is de minister dan bereid mede te deelen: a. welk percentage van dit verschil ver goed zal worden met dit bedrag van 6.400.000 gulden? b. oi zrjn excellentie plannen heeft op andere wijze dit tekort te vergoeden? 3. Heeft de minister bij ontkennende beantwoording van vraag 1 en van vraag 2 sub b zich rekenschap gegeven va.n den toestand die hierdoor m menigte van be drijven zal ontstaan, o. n. de onmoge lijkheid voor velen hun bedrijf voort te zetten? GEMENGD NIEUWS. Getroffen door vallende paal. De arbeider W. van G. is te St. Oeden- rode bij werkzaamheden door een vallende paal op het hoofd getroffen. Zijn toestand is levensgevaarlijk, Door rukwind onder een auto. Gp deu Ho-ogen Rijndijk te Leiden is de 8-jarige W. S„ vermoedelijk door een ruk wind, met zijn rijwiel onder een auto ge raakt. De jongen bekwam een zeer ernstige schedelbreuk. Mast op het hoofd gekregen. De 21-jarige schippersknecht J. v. H. uit Lith, in dienst bij de stoomboiatonder- neming J. Jansen te Venlo, heeft in de Roerhaven te Roermond een mast op hef hoofd gekregen. Zijn toestand is ernstig. Messcusickcrij te Weert. In slagader getroffene maakt - het slecht. In de danszaal van den heer C., op Keent, in het gehucht Altweert, in de onmiddellijke nabijheid van Weert, kregen in den nacht van Zondag op Maandag «enige personen ruzie. De twist liep zoo hoog, dat stoeien opgenomen werden, ter wijl de scherven van bierglazen en stuk geslagen lampen door het lokaal vlogen. Toen dit strijdmateriaal den laatsten snik gegeven had, werden de messen setiok- ken en gmgen de vechtenden elkaar daar mee te lijf. Zekere K. uit Altweert, ont ving een drietal steken in het hoofd. Een messteek trof een slagader. De wonden waren van zeer emstigen aard. 'Onmiddel lijk werden geneesheer en marechaussee gewaarschuwd. Het slachtoffer meest onmiddellijk naar het ziekenhuis worden vervo-Tl, a'dus het Volk .Nog in den zelfden nacht gelukte het do marechaussee de hand te leggen op twee der hoofddaders, V. en H.„ respec tievelijk afkomstig uit Leuken en Neder- zaak nog zoo onbehaaglijk, hij voelde, dat er ook kanten aan waren, dio boven het begrip onbehaaglijk stonden. Hoe hun on derlinge verhouding was, begreep hij echter niet. Het eenige dat hij kon doen, was gauw door het bosclije to loopen, als om de zaak zoo spoed'g mogelijk van zich af te zetten en plotseling stond hij voor het huis. Toen herinnerde hij zich wat hij daar eigenlijk moest doen. Hij ging langzamer loopen en voelde of de poeder, die zijn moeder go-c I zon doen, nog in zijn vest zak zat. Stil en alsof het sliep, lag het imis m d" blakerende zon. Hij sloop naar de achterdeur. En daar stond bij bet geopende raam zijn mo-'der deeg te rollen op een tafoi. Zij deed liet op een loome manier, zooals zij alles even loom deed. Zij liieid het iioofd kwijnend een beetje op zij en baar ge',aUMrel,keu \eir<md<bei dai e gwm, udigu, Billend" protest tegen het leven, dat door een enkel woord zich tn een vlood' van tranen zou kunnen uiten. Hij was dolblij toen hij haar zag en zijn zenuwen ontspanden zich. Om het huis heen sluipend, ging hij naar do voordeur, om dio binnen "te gaan. Zij lichtte juist een deksel van het fornuis, zoodat ze hem niet hoorde nader,.a en voordat zij het wist, had hij zijn arm om haar heen geslagen en gaf haar een stovigen zoen, die klonk als een klak. Zij draaido zich langzaam om, mot het deksel in haar hand. Het was, alsof een nieuw loven haar doortrilde, waardoor zij opgewekter keek en do bleeke kleur uit haar gezicht weert. Er waren nog meer personen min of meer ernstig gewond. Toen de politie ge arriveerd was, hadden allen zich' echter reeds uit do voeten gemaakt, aangezien gewoonlijk bij dergelijke lechlpartijcn blijkt dat er meer dan één schuldige is. De beido aangehoudenen werden in ar rest gesteld. De tc°stand van het slacht offer K. is zoor ernstig. Verdronken. Dinsdagavond is in de Vecht onder Neder- horst Den Berg, het lijk gevonden van den lieer ITarmen Lammo uit Loosdrechf, die reeds den geheo'on dag vermist werd. Do man is vermoedelijk door de duisternis misleid in het water geloopen en verdron ken. Ili) laat een vrouw on twee kinderen achter. Hevige ruzie. Een kelner den neus omgedraa i d. Dinsdagavond ontstond in 'n café inden Hang te Rotterdam, ruz'e tusschen twee Hagenaars en een daar op bezoek zijnd'e Rotlerdamsche kelner. Op een gegeven oogenblik draaide een der Hagenaars den kelner den neus om en gaf liern een schop in den buik. Deze nam een bierglas en sloeg daarmede den andoren Hagcna.r, die niets met de ruzie te maken had', op het hoofd. Door de geweldige kracht vleog het glas aan stukken en veroorzaakte een groote wonde aan het hoofd van den koopman C. G. R, die naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd is, De politie is den kelner op het spoor. De mazelen te Aleni. Vree se 1 ij ke.t oo s tanden. Een sombere stemming hangt in het vier honderd zielen tellende dorpje Alem. Gistermorgen zijn twee slachtoffertjes van d'e kwaadaardige mazelen-fepidemie, broer- Ij es van zes en acht jaar, door school makkertjes ten grave gedragen. Tweo andere oroerljes uit dit gezin, wier toestand1 eveneens zeer ernstig moet wor den geacht, zajin op last van don gences- kundïgoinspecfcur der volksgezondheid in Zeeland en Ncord-Biabanl. dr. J. G. Bantjes per zjeloenai!.o naar het Grootzickenhuis in Den Boscli overgebracht. In een onderhoud, dat Het Volk met dezen inspecteur mocht hebben, deelde dr. Banljes zijn bevindingen tor plaatse mede. Z.i. zijn do slechte woontoestanden oorzaak, dat do ziekte een dergolijken om vang heeft bereikt en zich nog voortdurend op onrustbarende wijze uitbreidt. Do ver pleging moet op deze wijze veel te wen- schon over laten. De mensehon zijn zoo klein behuisd, dat de patiëntjes vaak in duffe bedsteden in de woonkamer ver pleegd' moeten worden. Et zijn gezinnen, waar zes kinderen aan de' gevreesde ziek te lijden, die allen in één vertrek zijn ondergebracht. Bij zulk oen toestand is het geen wonder, dat hot niet bij één ziektegeval Kijft en dat de kinderen het een na het ander worden aangetast Vliegtuigongeluk. In d'e B isc ay n e-b aai. Uit Miami ,in dein staat Florida,, wordt gemeld', dat do prinses do Poilignac in de Biscay ne Baai een ongeluk heeft gehad' met een vliegtuig. Prinses Polignac kreeg letsel ©n is in een ziekenhuis opgenomen. Haar broer, Jacques Dupuy, bevond zich ook in het vliegtuig on is ©veneons go- wond. Vrijdag, 19 Januari 1934, Hilversum, 1875 M. 8 u. VARA. 12 u. AVRO. 4 u. VARA. 8 u. VPRO. 11 u. VARA. 8 u. Gramofoonplaten. 10 a, Morgenwij ding VPRO. 1015 u. Gramofoonplaten. 11 u, Orgelspel J. Jong. 11.45 u. Gramo foonplaten. 12 u. Uja Livscliakoff en zijn orkest, en gramofoonplaten. 2.30 u. P. J. Schenk: Kamerplanten in den winter. 3 u, Gramofoonmuziok. 4 u. Gramofoonpla ten. 5 n, VARA-orkest o.l.v. H. do Groot. 6 n. Gramofoonplaten. 6.15 u Orgelspel. O. Steyn. 6.40 u. Brs. S KlcerekooperSo cialisme en wereldbeschouwing. 7 u. Ver volg orkestconccrt. 8 u. Groningsclie avond in de Rem. Kerk to Groningéi. M.na.v. ds. T. v. d. Ley, prof. dr. J Lindeboom, ds, A. de Regt, ds. O. v. d Veen, II. D. ITouwes, J. Repclaer van Uriel (alt) verdween. „.Ondeugende jongen, die je bent. Wat kom je hier doen?" „Water drinken," antwoordde hij. En dit was de waaiheid, want het was zijn be doeling dit fe doen, zoodra hij do poe der in den theepot had gedaan. ,„Ik dacht dat u een du!jo deed." ,„Ik ben op bed gaan liggen,, maar er was iels, dat me deed opslaan." Nieuwsgierig vroeg hij: .„Tets? Wat dan „Wel, tk kon dan slaap niet vatten. En (oen schoot me te binnen, dat hot al zoo lang geleden is, dat ik die zilver-kookjes voor hem maakte, waarop hij zoo d'ol is." Dat vond hij een prachligen naam. „Bakt u die nu?" „Ja," en naar de tafel teruggaande, ver volgde zij: ,„Je krijgt er een stuk of wat bij je avondeten, als als je moeder tegen me zegt." „Maar dat doe ik immers." „Ja," antwoordde zij met een verlegen glimlachje, vals ik het je vraag. Maar ik wou dat je het altijd üeeè, en dat het je gemakkelijk afging." „In orde, hoor. Ik zal het doen moe der." Terwijl hij stond te drinken twee glazen water achter clkaal* begon zij de haar zoo dierbare herinneringen op te halen, waarin nog maar weinige men sehon belang stelden. Zij was in Wilming ton, in den staal Delaware, geboren en Martin ook. Zijn vader werkte in die stad' ia een buskruitfabriek. Door een. ontplof fing was Marlin, toen hij nog een jongen was, gedeeltelijk verlamd, Niet dat hij daar» met orgelbegeleiding. 10 u. Jrijz. Godsd. Persbureau en Vaz Dias. lt u. Or gelspel J. Jong. 11.3012 u. Gramofooiii muziek. Huizen, 301 M. Algemeen programma, verzorgd door de NRV. 8 u. Schriftlezing en medim&o. 8.15 9.30 u. Gramofoonplaten. 10.30 u. Morgen dienst o.l.v. ds. B. C. Koolhaas 11 u. Cellorecital W. Sasbach, m.m.v J. Praag (piano). 12.15 u. Gramofoonp len. 12 3D u. Orgelconcert L. Blaauw. 1.30 u. Ensem ble v. d. Horst. 2.30 u. Chr. Lectuur. 3— з.45 u. Vervolg Ensemble v. d. Horst. 2.30 Chr. Lectuur. 33.45 u. Vèrvolg En semble v. d. Hoist. 4 u, Zang door A. M. Boezaardt (sopraan) m.m.v. A. Vermeeren' (piano). 5 u. Kwartetconcert o.Iv. R Koek. 6.30 n. Causerie A. J. Herwig. V)l5 u. Ned. Chr. Persbureau. 7.30 u. Literair half- uuurtje. 8 n. Nationale avond in do Stads gehoorzaal te Leiden onder auspiciën van de Vereen, v. h', Vrijw. LanAJormkerps „Motordienst" te Leiden, m.m.v. muziek- cnsoinblo o.l.v. J. P. Mulder Jr. en gram mofoonplaten. In de pauze: az Dias- bij lichamelijk letsel kreeg, neen, alleen maar een zenuwschok. Hij was heel teer en had als kind' last van toevallen. Ik vind' dat zijn scheef getrokken gezicht hom iet? gedistingeerds geeft. Jij ook niet?" Toen do jongen zei, dat hij dat niet wist, vervolgde zij op klagcüjken loon, terwijl zij het deeg in hartvormige koekjes sneed, haar verhaal. „Ik was toen een heel mooi meisje en zoo'n nuf, dat ik mijn moeder in het huis houden bijna niets hiolp en zelfs niet mot het kleinste pakje over straat wou gaan. En toen Martin en ik getrouwd waren, liet hij mij de eerste twee jaren een dienst bode houden, die al liet werk deed. Het eenige, dat hij van me verlangde, was, dat ik er goed zou blijven uitzien en mo netjes en naar do mode klecden en. nu..." Terwijl ze even ophield met hartjes ma ken, om een snik te onderdrukken, vond de jongen, dat hel tijd werd do zitting op te heffen. „Ik geloof, dat het nu tijd wordt dat ik weer aan mijn werk ga, moeder. Al dio wortelen..." „Toe, wacht nog eventjes. Ilij kan je best nog een paar minuten missen. Trou wens, wat je ook doet ef niet «Boet, hij gaai toch failliet. De tuinderij brengt geen geld op. Daarvan heeft hij geen slag. Hij had zijn oude baantje van hoedenleveranoier niet moeteen Vaarwel zeggen. Dat was hij toen we trouwden en verdiende een hoop geld daarmee." De familiegeschiedenis interesseerde den jongen, want rij verklaarde hem veel, wat hij nog niet begreep, HIJ vernam nit dat Marl in Qui-dmore's gezondheid was geknakt en dat de dokter hem als eenig middel om er weer bovenop to komeiu had voor geschreven zooveel mo-gelijk in de buiten lucht te zijn. Dit midd'ei zou hij nooit hebben kunnen toepassen, ware h'ct niet dal er een oom was overleden, die hem vijftienduizend dollar naliet. „Genoeg om fatsoenlijk van te loven, klaagde do vrouw, „maar het was hem niet uit zijn hoofd te praten, dat hij oen een goede tuinder zou worden, hij, die geen knolraap van een schop kon onder» scheiden. Toch kocht hij hals over kop deze tuinen, van alles ver af gelegen en maakte van mij een sloof, die bijna niets anders meer kan dan borden wossohen. Maar ook dat zou ik hebben verdragen, als liij maar van me was blijven honden, wat volgens zijn hij hot huwelijk afge legde beloften zijn plicht Was, maar..." „f Hl non maar, ik zal van. u luwden, hoor moeder," zei dé jongen hartelijk, „Zoolang ik hier ben, zult u niet behoe ven te builen, omdat er niemand' is, die van u houdt." De opgewekter blik, die in liaar oogeu was gekomen, vormde een mengeling van ongel oovigheid en vreugde. „Mijn lieve jongen, dat moot, je vooral niet zeggen, ais je het niet meent. Je moet niet van me houden, alleen maar omdat ik mijn best dtoe een moeder voor je te zijn en omdat ik je Ideeren onder houd." „Maar moeder, ik wil van u houden en ik doe het ook." 1 (Wordt vervolgd tssssaaasxam raifaagraoanwrmtf rarKgtiimwiaiw>i u. a Ors Quo vadiswaar gaat gij naar toe (Als u veilig rijdt, naar uw eigen huis anders naar zieken huis of politiebureau I) Tot en met volgende week Donderdag ,1 blik snijboonen 27* pond witte boonen *5®c tezamen van 35* voor mef IX zegel .1 doos schoencrême 20* 1 insmeerschuier 5* tezamen van 25* voor 1 blik lekkere ananas20* 1 pond Java-rijst. 15* tezamen van 35* voor m9t h zegei 1 pot bijenhoning 38* 1 rol beschuit 10* tezamen van 48* voor met 1H zegel Ys flesch bessensap. 15* 1 pak Custardpoeder 15* 1 ons lange vingers 16* tezamen van 46* voor ,T met zegtfj 1 doos choc, figuren of fijne flikjes 12'/a* 1 ons Assam-fhee 34* tezamen van 46V2C voor met 7. zegels 1 pond capucijners 1 pot prima mosterd 12* 8* -rr- 'fs tezamen van 20* voor met H zöQolj Yspondsbusfijnstecacao 50* en Ys pond speculaas öf Ys pond gem. biskwie L5" AïVi tezamen van 75* voor m#| 2H Behalve uitstekende kwaliteit - voor lage prijs - ontvangt U bij ruim 200 Zijlstra-artikelen spaarzegels voor fraaie serviezen, tafelzilver of geld! SCHIEDAM, Hoogstraat 37 - Telefoon 68994 msm - fDÉMÉRSWMKEtSk

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 6