1 m Schiedamsche Courant. tweede blad Het Nederlandsch elftal voor den wedstrijd Nederland-België op Zondag 11 Maart te Amsterdam WOENSDAG 7 MAART 1934, na, 20585. BINNENLAND. Eerste Kamer. De Rijksbcgrooting 1934. De heer Andriessen (r.k.) dringt aan op meer belangstelling van regeeringswege voor de collectieve arbeidscontracten.' Spre ker betreurt, dat do' minister de vorming van een rijkskindertoeslagfonds afwijst. Do loonfaclor ten - opzichte van de bouwkos ten wordt veelal te hoog aangeslagen. Niet alleen in vakcursussen, doch ook in de praclijk moeten de jeugdige wcrkloozen opleiding krijgen. De 'regeering bevordert» dit. De heer Ter Haar (c.h.) bepleit be perking der garantieregeling voor bouw- vereonigingen in het belang der particu liere bouwerij. De heer Van Embden (v.d.) wil strengere maatregelen tegen hardnekkige overtreders van de Arbeidswet. Do heer Iloerkens Thyssen (r.k.) bespreekt eveneens de moeilijkheden der jeugdige wcrkloozen. Spr. heeft berekend dat op 31 December 1930 or 425.000 jon gens en 454,000 meisjes van den leeftijd van 14— 21 jaar emplooi in de samea- 'eving zochten. De heer v. d. Bergh (Lib.) acht de in stelling van de z.g. kerncommissie inzake de Bed rij f sraden wet in strijd met het stel sel dat een commissie zelve uit het bedrijfs leven moet opkomen. Do heer II o r mans (s.d.) wenscht een tegemoetkomende houding jegens verk- loozen, die in koeten moeten vertoeven. Als het werk niet ongunstig beïnvloed wordt, moeten ze om den anderen Zon dag voor eigen rekening naar buis kunnen gaan. Spr. wil geen al te strenge houding jegens verspreiders van bepaalde geschrif ten onrfn* de wcrkloozen. Do Leer S meen ge (lib.) vestigt de aandacht op do waarde van bohossdiintr als werkverschaffing. Do heer Rugge (s.d.) wijst op de nood zakelijkheid van aanbouw van woningen met laag huurpeil. Het peil der arbeiders woningen kaïn niet verminderd worden. Spr is tegen woningbouw in werkver schaffing; deze zou gevaar loopun regel te wordon. Ook spr. betoogt, dat de loo- nen gom groote factor zijn ten opzichte van de bouwkosten, liet is niet mogelijk, arbeiderswoningen te bouwoi als werkver schaffing. Het beste middel voor lagen bouwkosten is renteverlaging der voor- schollen. Spoorwegpersoneel, In de gisteren gehouden vergadering van den personeelraad der Nederlandsdie Spoorwegen is het voorbereidend onder zoek naar een mogelijkle herziening van de loonregeling besproken. De directie had medegedeeld), dat z|ij los van den brief van den minister van waterstaat, welke daarcfp doelt, in overleg met den perso neelraad de noodige gegevens wenscht to verzamelen welke voor een herziening van de loonregeling niet gemist kunnen wor den. Dit voorbereidende werk ?jou, naar do directie meende, het best door oen kleine commissie kunnen geschieden, beslaande uit twee vertegenwoordigers van den per soneelraad, een vertegenwoordiger van de D.A.N.S, en drie vertegenwoordigers van de directie. De commissie zou slechts tot taak heb- ben gegevens te verzamelen, doch zij zou zich niet over de loonen zelf hebben uit le spreken. De Tel. verneemt thans, dat de Perso neelraad heeft besloten, eerst de verschil lende organisaties van het spoorwegperso neel over dozo aangelegenheid te hoeren. Deze zaak zal daarom verder in handen der organisaties worden gesteld'. Bij deze berust derhalve thans de beslissing of er al dan niet aan do door do directie bedoel de commissie van onderzoek zal worden deelgenomen. Verwacht kan worden, dat de organisar lies van liet sporwcgpersoneol vermoedelijk hiertoe wel zullen besluiten en medewer king zullen verleene.n aan het voorberei dende onderzoek, waartoe de directie heeft geadviseerd. curreutie niet van zoodanigon aard is, dat zij niet met' succes kunnen .worden be streden. Woningwet. Nota van wijziging. Verschenen is een tweede nota van wij ziging van het wetsontwerp wijziging van de woningwet.' Aan de toelichting hiervan wordt ont leend, dat,, lux»wel het centraal toezicht in artikel VIII is vervallen, de regeering overtuigd blijft van de groote wenschelijk- heid, dat- niet name in dezen tij'.l. het cen traal gezag in de gelegenheid zij, al te groote afwijkingen van zijn beleid inzake de woningwet- te keeren. De regeering heeft daarom gezocht naar een anderen weg, die de bedoekte gelegenheid biedt. Zij meent, den besten weg gevonden le hebben in een nieuw artikel 52a, dat ont worpen is in analogie 'mot artikel 35 va,n de armenwet en artikel 22 van de vloesch- keuringsw'et. Dat artikel bevat de volgende regeling. Van de bedoelde raadsbesluiten zenden B. on W, afschrift met een exem plaar van de daarbij behoorende stukken aan den inspecteur. Deze kan bezwaren bij Gedeputeerde Staten inbrengen binnen der tig (lagen na de ontvangst van dat af schrift. Gedeputeerde Staten zenden van hun beslissing een afschrit aan den in specteur, indien deze bezwaren hoeft in gebracht. Do inspecteur kan bij de Kroon in beroep komen, In verband met hetgeen in artikel VIII A in de nota van wijziging wordt voorge steld, moet in airtikel VIII worden opge nomen schrapping uit bet 2de lid van artikel 52 van de bepaling, die lielrekking heeft op vernietiging va.n het besluit vain Gedeputeerde Staten, omdat een regeling voor de vernietiging vain oen beroep, als onder artikel VIII A wordt voorgesteld, on noodig is. De fiscus ..verdient". Nu „slcchls" HM/s milliocn. Nog steeds komen er aangiften van ver zwegen vermogens en inkomsten binnen. Bij de inspecteur te Roermond werd voor f 2900,000te Iloogezand nadert het be drag f 2000.000; te Beverwijk bedraagt het totaal f475.000. In de inspectie Gro ningen bedragen de aangiften van ver zwegen belastinggelden 5 millioen, terwijl ook Helmond mot ongeveer f 5.000.000. komt. Veirüo komt met oen bedrag van f2080.000. In de inspectie Tloogevccm is reeds het millioen ruim gepasseerd. Tezamen dus ongeveer f 18.455.000. Dagelijks komen nog vrijwillige aangif ten binnen. GEMENGD NIEUWS, NcderlaiulschDuilsclic grens in Drenthe. Zooals bekend, heeft minister Oud tij dens zijn bezoek, oanigo weken geleden aan Drenthe, met eten burgemeester van Selioonebcek, den heer Norbruis, bespre kingen gevoerd over do vaststelling van de rijksgrens tusscben Nederland en Duitsch- Innd, hetgeen noodig is geworden door do 'normalisatie van het Schoonebeekerdiep, Naar wij thans vernemen hebben die besprekingen in zooverre resultaat gehad, dat deze urgente aangelegenheid in studie is genomen door oen commissie bestaande uit vertegenwoordigers van de Nederland se hc* en Duilsche regeering. Duilsche producten naar Ncd.-Imlii!. In verband met liet feit, dat Ned.-hxdiö behoort lot de drie overzeesohe markten, welke .thans -nog gunstige"'mogelijkheden Lieden voor den afzet vatn Duilsche pro ducten, heeft do Saksische export-vereeni- ging- een gezelschaps-zakonrcis naar Java georganiseerd, welke nog deze maand zal worden gehouden. De tot dusver'genomen hnndeJsboteminarcnde maatregelen richten zich niet tegen den Duitschen invoer. Men is van meenuig, dat ook de Japansche con- Het keurmeestersdrama. Nu 2 grossiers aangehouden. Itet is naar we op de veemarkt verna men, nog niet uit met het drama der keurmeesters van liet abattoir to Rotter dam aldus het Nsbl, Integendeel, het schijnt nu ook oen grossiersdrama te worden. Immers op grond van liet voort gezette justitieole onderzoek is er reeds zooveel aan het licht gekomen, dat een tweetail grossiers is aangehouden en in het Huis van Bewaring ingesloten. Men kan dus nog allerminst vaststelten, waar deze zaak haar grenzen zal krijgen. In elk ge val zal het nog wel oonigen tijd duren, vóór ze voor publieke behandeling rijp is. In elk geval echter is het goed, dat er eindelijk aan dat schandaal oen eind is gekomen. Rotterdam stond er wat dit be treft, door heel het land in een kwaden de- z.g. „fooien", doch. over duizenden-' en duizenden guldens per jaar. Overigens is er zoo vee! aan do orde in den vee- en vleeschliamdel, dat groot er en algemeener belangen raakt, dal men nog maar ter loops aandacht schenkt aan die droevige historie van corruptie. Men vraagt zich veel meer af hoe 't nu verder gaan zal rnet' do varkens- en rundvecocn- hJes. Van sonimig-e zijden wordt zelfs voorgesteld, dat het althans met de werk zaamheden der varkenscentrale ten einde loopt. Die werkzaamhodonjjrijn op het mo ment zoo zegt men overbodig ge worden, de v arken s p rij zen v z ij n op hot mo ment niet slecht en zouden door de op heffing van de centrale niet slechter wor den. Een tweede gevaarlijke kwestie wordt straks de gedwongen inlevering van drach tig melkvee voor de afslachting. Van de 200 000 koeien, die men voor nemens was af te slachten, zijn ongeveer do helft vrijwillig ingeleverd en onze vee stapel is daardoor van veel wrak en min derwaardig vee gezuiverd, al is er ook van deze soorten nog genoeg. Maar de regeering wil goede koeien en dit is voor den melkveehouder, die een slal met zorg vuldig gefokte "koeien hoeft, min of meer een aantasting 'van zijn loekomst-vonvach- tingen. Gaat men zijn hoste beesten met dwang weghalen om er bussmvleesch van te maken, clan zal dit ongetwijfeld op sterk verzet stuiten. Het is een ingrijpen in liet particuliere bedrijf van den boer van welks betookenis men zich op een crisisbureau nauwelijks "teen indruk kan vormen. Eet lek hij de llaagschc politie. G een v erv olg in g. Eenigcn lijd' geleden had- de commissa ris van politie der afdeoüng C to 's-Gra- venliage, de heer P. Kramer, naar aanlei ding van het artikel Het lek bij do politie in de Nieuwe Ilaagsche Courant van 25 Januari j.l., aan den officier van justitie verzocht een strafvervolging in te stellen legen den verantwoordelijken schrijver van dat artikel wegens smaadschrift, resp. las ter althans eenvoudige beleediging. Deze klacht zal geen verdere gevolgen hebben, aangezien aan het gebeurde geen enkele gedachte omtrent oenigo handeling van oorrdptieven aard mag worden ver bonden. Botsing tusscken two© auto's. Auto geheel vernield', bestuurder gewond. Gisteravond heeft op don Rijksstraatweg nabij de Krom- onder Nieuwcrbrug tus scben Woerden on Bodegraven een ernstige aanrijding plaats gehad. Bij liet passceran van 'oen andere auto kwam een vrachtwagen in botsing met een uit de andere richting komende personenauto. De personenauto word letterlijk in stukken ge scheurd. De bestuurder, zekere V. uit Woerden, 'werd' zwaar gewond aan lichaam en handen, terwijl hot slachtoffer tevens oem hersenschudding liccft bekomen. Dij werd naar het ziekenhuis te Woerden over gebracht, waar V. ter verpleging is op genomen. Ook de' vrachtauto word' zwaar bescha digd'. Auto in brand gestoken? Eigenaar gearresteerd'. Op den Buurscrweg te Haaksbergen ge raakte een mot turf geladen vrachtauto in brand. Volgens de verklaringen, die de inzittenden voor de politie aflegden, zou er plotseling voor uit de auto een vlam zijn geslagen en zouden zij nauwelijks den tijd hebben gehad, om door uit den rij denden wagen to springen zich zelf in veiligheid le stelten. •JÊÊÈÊÊÊ dien kreeg do politïo van andere zijde in lichtingen, die ernstig deden vermoeden, dat d'e aanwezigheid van kwaadwilligheid' hij dezen brand' mogelijk geacht moest wor den. H. S., de bestuurder tevens eigenaar van den wagen, is daarop gearresteerd. De wagen was verzekerd. Brand. Door onbekende oorzaak is de boe.riterijj van de wed. J. V. te Lonneker algebrandi Het vee werd gered. Verzekering dekt -tei schade. Ernstig mïjnongeïuk. In Bcuthcn. 11 mijnwerkera ingesloten. Overreden en gedood. Gistermiddag is op den provincialen weg VeghelUden, ter hoogte van het gehucht'n de Karaten Centrum-mijn is een ernsti- Er viel evenwel tegenstrijdigheid' in hei reuk en het liep niet over kwartjes met der verklaringen waar te nemen en fcovcin- Mariahcide, de 24-jarige wielrijder J. v, d. Donk uit Veghel, toen hij aan den verkeerden kant van don weg -eed, door een auto gegrepen en gedood'. Onregelmatigheden door een beambte. Bij de Crisis Varkens Centrale. De inspectie van de Crisis Varkens Cen trale te Arnhem stelt een onderzoek in naar de handelingen van den beambte der Crisis Varkens Centrale W. de B. tc Heer- de, die verdacht wordt van het plegen van onregelmatigheden. De betrokkene zou on gemerkte varkens tegen een lagen prijs hebben opgekocht, van een merk voor zien en vervolgens hebben verhandeld. Hangende het onderzoek, is de B. in zijn functie geschorst. Jongetje aangereden. Gistermiddag heeft op den Schevening- schen weg bij de Heimstraat te 's-Gravon- linge een auto ecu jongetje aangereden, den zevenjarigen J. V., die aan den Zec- sluisweg woont. Hij brak het rechterbeen en werd aan hel hoofd gewond. De ge neeskundige dienst beeft bom eerst naar den oentralen post vervoerd en daarna naar het kinderziekenhuis gebracht. Auto gekanteld. Meisje eronder. Op den Tubantiasingol te Enschedé brak een as van oen vrachlau.o, waardoor c!e wagen kantelde en öp oen juist voorbij fietsend meisje terecht kwam. Het nmisjo kwam er goed af, doch de fiets was ge heel vernield. Ernstige val. De 24-jarige T. B. is op een werk te Randwijck-Builenveldert, uit de eerste ver dieping van oen in aanbouw zijnd huis ge vallen en ernstig gewond. IMotseling© dood. Op de staatsmijn Hendrik was do 15- jarige B. uit Maastricht met een kameraad aan hot stoeien. Opoons viel do jongen neer. Hij bleek te zijn overleden. go instorting ontstaan, waarbij twee loe- gangswegen naar een afdeeling instortten. 11 arbeiders werden van de buitenwereld afgesloten. Er zijn onmiddellijk maatrege len genomen tot berging van die ingeslo- tenen. Door klopseinon staat men in con tact mot do ingcslotenen. Verdere bïzon derheden ontbreken nog. De directie van de Karsten-Centrununijn deelt over het reeds gemelde ongeluk het volgende mede: Ten gevolge van een om 18 uur 6 ontstane schok, die in het gehede 'Dpper- Silezische hekken gevoeld is, werden in de Karslcn-Centrummijn twee toegangswe gen naar een mijngang in laag 14 door Imogen druk vernield, waardoor een mijn- haas-plaatsvervanger en 10 mijnwerkers werden opgesloten. De reddingswerkzaam heden werden onmiddellijk ter hand geno men. Op het oogenblik heeft men contact met ceni ge ingesloten mijnwerkers gekre gen. De mijn-autoriteiten bevinden zich op de plaats des onheils en leiden het red dingswerk. Spoorwegramp bij Moskou. 19 dooden, 44 ernstig ge wonden. In de buurt van Moskou hoeft, naar paa thans bekend wordt, dezer dagen een ern stig spoorwegongeluk plaats gehad. Twee geheel bezette lokaaltreinen, kwamen met elkander in botsing. Daarbij zijn 19 per sonen gedood en 44 ernstig gewond. Als oorzaak van liet ongeluk is geconstateerd „een misdadige overtreding der bedrijfs voorschriften". De procureur-generaal heeft naar aanlei ding van dit ongeluk, in verband' met de vete ongelukken, welke den laats ten. tijd hebben plaats gevonden, een uitgebreid on derzoek bevolen. Zware regenval in Londen. Voor liet eerst sedert September heeft het ixn en Londen zwaar geregend. .riff ètlÊYWP^RJ AMDER1ESSEM VAN RUM VENTE - DER te" Door nvesjet in Marker costgum werden Dinsdag te Roosendaal, ter gelegen heid van den boomptantdag, honderden goudvisschen in de vijvers van he park uitgezet. VAN HEEL PELLIKAAN BAKHUUS 6Mff WE15 VAN DiSPiNBSËiC VAN MALS

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 5