Verslag van den Gemeenteraad ff TWEEDE BLAD VEILIGE HAVENS. SCHIEDAMSCHE COURANT VERZILVERD GLAS „EDELWEISS" Behandeling gemeentebegrooting 1934. Vergadering vaa Vrijdag, 15 December 1933, 's avönds 8 uur. 11. Voorzitter: de burgemeester, de beer H. Slulemeijer. Algemeene Beschouwingen. (Vervolg). 24 uren algemeene beschou wingen. De Voorzitter verklaart ook kort te willen zijn. Spr. heeft oen beroep gedaan op den raad om zuinig to zijn met don gemeente- tijd en in verband met de financiccle moei lijkheden zich te onthouden van diepgaan de beschouwingen en het uilen van desi derata en het bespreken van programma's In eersten termijn is dat den leden vrijwel gelukt. Spr. had zichzelf al geluk ge- wenseht, dat hij geen voorstel had gedaan om den spreektijd te ranlsoeneercm. Maai' in tweeden termijn hebben de sprekers zeker bun schade willen inhalen en zijn ze diepgaande en historische beschouwin gen gaan houden, die met de gemeente- bograoting en met do beginselen van de partijen niets te maken hadden. Ter waar schuwing en ter leering wil spr. medede© len, dat do raad thans reeds 24 uren heeft besteed aan liet houden van algemeens be schouwingen. Kan in de toekomst op deze wijze wor den voorlgegaan? Gaat liet aan, dat in em's ten termijn 2 of 3 man van een partij spreken en in tweeden termijn een stroom van sprekers losbreekt'? Persoonlijk laat hel spr. vrijwel onverschillig ol er veel gepraat wordt; spr. luistert maar naar de wijze woorden, die gesproken worden en waalrt er alleen voor, dat men zichzelf niet- vergeet in al te groote liefde voor de zaak, die men wil dienen. De heer Van DÏlrp: Wij hebben de politiek niet in het debat gebrachtl De Voor zilte, zal niet aanwijzen, wie dat gedaan hebben, want dan zou daarover weer debat ontstaan! Er is gezegd: die burgemeester laat de raadsleden maar over alles en nog wat praten I De heer Steens, Wiet alleen de raads leden; de wethouders ook! De Voorzitter: De wethouders zeg gen alleen wat als reflex is te beschouwen op hetgeen in den raad is gezegd. Zij moeien reageeren op de opmerkingen van de raadsleden. Pathetisch spreken. liet heeft spr. getroffen, dat men hem er een verwijt van heeft gemaakt, het duel tusschen de hccreu Gollé en Erenay te hebben toegelaten. Spr .is blij, dat hij dat debat heeft toegelaten, al had hij lie! wel oen beetje getemperd willen zien. Maar deze hoeren zijn gewend zich pathetisch te uilen en met hartstocht (e spreken, waar door zij zich niet altijd houden aan regels van liet politiek debat. liet verwijt spr. met .betrekking tot deze zaak gedaan, "W ijst hij dus af. In een vorige vergadering hoeft de hoer Frenay oen verklaring willen afleggen, nat spr. toen hoeft belet. Als de heer Ere nay spr. looraE toestemming had gevraagd een verklaring te mogen afleggen, zou daar tegen wel geen bezwaar zijn gemaakt. Maar die aangelegenheid kon niet incidenteel worden afgedaan, want ieder zou het ïecht hebben gehad op die zaak terug te komen Een zeer gereede gelegenheid voor den lieer Frenay om oen mededeel ing te doen, was die behandeling der begiooiing. Deze medcdeeling mocht en kon verwacht wor den en men zou zelfs den lieer Frenay hebben kunnen opvorderen mee (o doelen, hoe hij thans staat tegenover de Communis tische parlij. We moeten welen, wat we aan elkaar hebben. Do heer Iloogendam: Dat weten ze niet altijd 1 Do hoer Steens (tot den heer Iloogen dam): Hengelaar! De Voorzitter: En als een dor le- door BASIL KING, (Uit het Engelsch), Aangezien hot nu juist liet oogonblilc was, dat hij ten opzichte van een andere moeder cm besluit moest nemen, vond1 hij dat „En?" een lastige vraag. „Ik heb dat drio jaren geleden gezegd. De omstan digheden zijn veranderd". „Hoe zoo?" „.Misschien miel zoo zeer do omstandig heden, als wel de monschen. Ik ben zelf ook anders geworden". „Ten opzichte van ons of van mijl?" „Ik sla anders tegenover de heele kweslie vooral omdat mijnheer "W hit claw zoo vriendelijk jegens mij is gcwecM". „Ik kan niet geJoovein, dat zijn vrien delijkheid coiiig verschil in do feiten zou brengen. Jo bent cmzon zoon, of jo baal 't niet, onverschillig of hij al of niet vrien delijk jegens je te". „Daarin hebt u gelijk, maar 't maakt wel verschil in mijn houding". „Do mijne is niet zoo gemakkelijk te beïnvloeden". fom begreep niet wat zij hiermee be doelde, maar wilde hol langs iiulireden weg trachten te weten te komen. „Neen, dat geloof ik ook niet. Por slot van reke ning bent u degcen, voor wie hot moer dan iemand anders een levenskwestie is. den een politieke zwenking maakt, is de zaak niet afgedaan, als men daarover iets i.n de een of andere krant hooft kunnen lezen. Het politiek fatsoen brengt mee, dat degene, die van inzicht veranderd is, daaromtrent een verklaring in den raad aflegt; Leder der Loden heeft dan liet recht om op de kwestie in te gaan. In 't alge meen is het een ding van boteekmis, als een lid van den raad met zijn politiek verleden breekt De heer Gollé hoeft den heer Frenay uit zijn tent trachten to lakken en dat is hem gelukt De zaak is n;u opgelost en daarover gaan we nu niet verder praten. De heer Dinkolaar: Als hel maar waar is 1 De Voorzitter: Ik zal geen bespre kingen meer over die zaak toelaten. Het is iels anders, als politieke tegenstanders tegenover elkaar staan. Dat zijn we hier wel gewend en daar schrikken we niet van op. „Die arme politic". Do heer Collé heeft weer die arme po litie van Schiedam in het debat betrokken. Als spr. communist was, zou hij niet, o-or die 'beslechting van een geschil, naar die orvloekto politie zijn gcloopen. De commu nisten meenden, dat het politiecorps sterk genoeg was en do lieer Collé hoeft des tijds tegen uitbreiding gestemd. En nu heef! de/O zeer onoprecht gevraagd: Burgemees ter, heb je wel politie genoeg? Fascisten hebben winkels, waarin liet Bruinboek werd verkoeld, vol gesmeerd. Als de heer Van Dorp die vraag gesteld' had, zou het lioel wat anders zijn. Spr. heeft den heer Collé dit moeten zeggen. En wat zijn beklag betreft naar aanleiding van hot gebeurde in hel Karl Liebkncchthuis, zegt spr.: De heer Collé heeft loon naar werken. Spr. sluit hiermee de algemeene beschou wingen. Het grondbedrijf. De Voorzitter stelt thans aan de orde do algemeene beschouwingen over het grondbedrijf. Besloten .vordt thans niel het bewaarschoolonderwijs te bespreken. Do heer mr. Kavelaars zegt: Mot het voorstel van 13. en W. om f 100.000 in d'e buitengewone reserve van het grond bedrijf to storten, kan ik tot mijn groot leedwezen mij vereenigen. Ik zeg: „to-t mijn groot leedwezen", want ik zou hel natuurlijk aangenamer vindon, als er niels of desnoods f 50.000 in gestort behoefde te worden. Wanneer ik met het voorstel accoord ga, dam doe ik dit echler om andere rede nen, allhans ook om andere redenen dan in do M. v. A. zijn aangevoerd'. Mijn voor naamste reden is deze, dal de crfpachts- gromden naar mijn meening gelijk moeten worden gesteld1 met wihuurde en niet met verkochte gronden en dat het batig saldo, dat die gronden opleveren, bij het grondbedrijf moet worden gelalen, even als liet nadeelig saldo, dat de huurgiondem opleveren, bij dat bedrijf blijft. Dat batig saldo bedraagt ongeveer f 91.000. Er staat In.h in do M. v. A.„De gewone dienst zal dan nog ontvangen als vrije inkomsten, waar geen vergoeding van lasten tegenover staat: uit erfpachten nollo f91.000". DiL bedrag klopt ongeveer met het be drag, dat in do begrooting van het grond bedrijf voor 1934 voorkomt en dat vol gens mijn berekening fS7.S99.91 groot is. Alleen is dit bedrag daar en wel op blad zijde 17, onder twee hoofden gebracht, n.l. onder het hoofd1: „Erfpachlssommon" tot oen bedrag van f 46.347,91 en onder het hoofd: „Rente van de reserves" tot een bedrag van £41.552, dat is 4 pCt. der zoo genaamde winst bij uitgifte in erfpacht ton bedrage van f 1.03S.S00.07. Nu zal men misschien zeggen: £91.000 en ook f S7.S99.91 is nog geen f 100.000. Dat is zoo, maar men moet met vergeten, dat er mijns inziens de laatste jaren te weinig in de buitengewone reserve is gestori on ZATERDAG 28 APRIL 1«34. Ne. 20628. „Omdat ik dc moeder ben? Dat zie ik niet in. Do monschen praten over moeder- instinct, alsof 't iets is, dat absoluut zeker bestaat. Maar en toen wendde zij zich met een onverwachte levendigheid tot hem „maar als die monschen net zoo dik wijls op de proef waren gesteld ate ik, zouden ze wel anders praten. Immers van bijna elk kind" zou meur kunnen denken, dat het do baby is, die je in een tijd niet hebt gezien. Men vergeet. Men verliest het vermogen om .to herkennen, zoowel als om er zeker van te zijn, dat men goon gelijkenis ziet. Als iemand maar lang ge noeg en met Idem je tracht te overtuigen dal „Heeft iemand u dal gedaan wat mij betreft?" Hij begon nu te begrijpen, van wie Tad en Lily het onstuimige in hun aard had den. „Misschien niet met even veel woor den, maar als iemand, tot wie je in nauwe betrekking staat, er van ovorluigd is..." „En u zelf daarvan niet overtuigd bent..." Droevig stond zij op. „Maar hoe kan ik overtuigd zijn Wat kan me overtui gen? Gelijkenis een naam enkele herinneringen enkele gissingen een beetje hoop maar weten doe ik niets. Wie zou een zaak als deze kunne-1 be wijzen na drio en twintig jaren?" In zijn ijver om haar genist te stollen, ging hij naar haar toe. „Ik hoop toch dat u begrijpt, dat ik niet tracht iels te be wijzen. Ik ben de zaak lieuschi niet be gonnen." dat ik er daarom geen bezwaar tegen kan maken, wanneer er nu iets meer ingaat. De crfjiachtsgrondcn. Na hiermede mijn stern te hebben ge motiveerd1, meen ik nog hel een en ander be moeten zeggen naar aanleiding van het geen B. en W. omtrent hel grondbedrijf aanvoeren. In hun M. v. A. staat: „Dat het nello-provenu der erfpachlssommon, dus na aftrek van rente en andore kosten, ->aidon gewonen dienst wordt uitgekeerd, is, gelijk gezegd, geheel normaal. Dit wordt werkelijk verdiend." De steller van dit deel der Memorie is het dus blijkbaar in liet geheel niet met mij eens. Ik vind dit eng jammer, maar hel geeft mij toch geen aanleiding om valn slaoub punt te veranderen. Ik zou die uitkoerrnig aan dein gewonen dienst van het netto provenu der erfpachtssoinnien misschien normaal vinden, als het nadeelig saldo, dat do exploitatie der huurgronden op levert, door den gewonen dienst aan liet grondbedrijf werd uitgekeerd. Dit duet men echter niet, nictbogenslaaiiidc dat nadeelig saldo werkelijk woidt verloren. Zoolang men het grondbedrijf met dit verlies laat ziltei, vind ik hel niet normaal, dat het uielto provenu der eifpachtssommen niet hij bet grondbedrijf wordt golalen, maar aan don gewonen dienst wordt uitge keerd. In d'e M. v. A. slaat ook: „Terzake van dio winslreservo blijft er dan nog oon uil- keering van de rente van f 20.000 over. Te'n opzichte daarvan zal de bepaling moeien worden gemaakt, dat dezo uilkee- ring niet meer voor vermeerdering vat baar is. Door de in het vervolg te maken N.V.van KATW UK'S GLASHANDEL ^eegr>®fersis-WeirBeen, ©s-ïdksrL PAPAVER DROGISTERIJEN Westmolenstraat 16-18 - Telef. 68519 HetScliiedamsche Vulpenliuis is „n.v. mercurbus» H. TRIJSELAAR - KACHELSMID lagelijksche Motorbootdïensten op AMSTERDAM SGgrafenis-Onderneming, N.V. Aig. winst zal dus do bijschrijving van route successievelijk verminderen." De berekening Van «lcn kostprijs. Een voorstel om te bepalen; dat de be doelde uitkeering van een rente van f 20.000 niet meer voor vermeer dering vatbaar is, is feitelijk thans niet aan do orde, maar, omdat een derge lijk voorstel hier in het vooruitzicht wordt gesteld, meen ik er toch iets over te moeten zeggen. Uit de zooeven vermelde woorden kan worden afgeleid, dat de be doeling voorzit om over de in hot ver volg te maken winst geen rente meer to berekenen en om zoodoende minder rente op den grond' bij te schrijven dan anders hrt geval zou zijn. Als jil de bedoeling is, is het dan wel aanbevelenswaardig? Is bet niet beter, als mof» over de ge boete winslreservo evenals lot nu toe rente blijft berekenen au als die rente, voor zoo ver zij niet aan de gemeente wordt uitge keerd, in de buitengewone reserve wordt gestort? Is bel niet enkel op deze wijze v ogelijk nauwkeurig den kostprijs te be palen van de gronden, welke thans nog tot bel grondbedrijf belmoren? En is een nauwkeurige bepaling van dien kostprijs niet wönselielijk niet hot oog op de ver koopprijzen, welke voor die gronden /.ui len worden gevraagd? Wat die buitengewone reserve betreft, meen ik nog de vraag le moeten stollen of niet ook over die reserve rente moet berekend worden en deze rente op do gronden moet worden bijgeschreven? Is ook dit niet noad'ig om den kostprijs dier gronden nauwkeurig te bepalen? Zelfs over de zoogenaamde reserves voor nog uit te voeren werken op perceel XXIII on op perceel XXXVII wordt interest berekend ein dezo interest wordt aan die reserve toegevoegd. Waarom geschiedt dit niel bij d'O bui (ongewone reserve? Dc rente <lcr winst reserve. Do lieer Hoek zegt, dat, als men 24 uur zvujgend deelgenomen heeft aan de de batten, het wel prettig is om ook actief dool te nemen aan de besprekingen, te meer, als er oen zoo belangrijk vraagstuk als bet grondbedrijf aan de orde is. Grondbedrijf heeft den naam moeilijk te begrijpen te zijn. Wil men er iels van af weten, dan moet men de betreffende verordening raadplegen; die is duidelijk. In groote lijn is do situatie zoo: Bij de gronden wordt! bijgeschreven: liet aandeel in de geldloeningaa en de rente der winsl- ifeserve. Om die rente der winslreservo gaat bet hier. De renten worden bijge schreven. Daardoor kan de boekwaarde zoo groot worden als de taxatiewaarde of deze zelfs oveiireffon. Vroeger is reeds begonnen met het vormen van een buitengewone reserve, om evenwicht te houden tusschen d'e taxatie- en boekwaarde. Van oen buitengewone re serve wordt echter in de verordening op het grondbedrijf niet gesproken. In den geleidebricf heeft spr.'s aandacht getrokken do medcdeeling, dat de buiten gewone reserve van het grondbedrijf met f 50.000 is verhoogd tot f 100.000. Voor wal do volgorde der te bespreken punten betreft, zal spr, zich houden aan de volgorde, waarin doze in de M. v. A. worden behandeld. In de M. v. A. wordt gezegd, dat het grondbedrijf met zijn bijschrijvingen alleen is opgericht om rente on aflossipg van don gewonen dienst af te wentelen en niet om daaruit revenuen te trekken. Dat lijkt spr. niet geheel juist. In do verordening wordt reeds gesproken over con uitkeering uit do winstresorvc. Do op merking in do M. v. A. is spr. daarom nie' geheel duidelijk. I)e bijschrijving. Het gevaar bestaat, dat door de bij schrijvingen de boekwaarde de taxatiewaar de gaat overtroffen. Volgons B. en W. is het niet verantwoord mot do bijschrijving op bepaalde, niet name genoemde per centen verder te gaan en daarom willen „Dat weet ik. Ik begrijp dat het ko men in een valseho positie even akelig voor jou als voor ons zou zijn," „Dus u bent van oordeel, dat het een valseho positie zou zijn?" „Bat beweer ik niet. Ik tracht alleen maar je duidelijk te maken, hoe onmo gelijk het voor me is te zeggen, dat je mijn zoon Itent zoolang ik dat niet zeker weet. Ik ben geen ongevoelige vrouw, maar nel een zwaar beproefde, die bang is geworden." „Zou het helpen, als ik me hoelemaal terug trok?" „Ilct zou mijn man niet helpen." „'0, ik begrijp het. We moeten met hem rekening houden." „Ik zou niel weten waarom je met iemand anders dan je zelf zou moeten rekening houden. Wij hebben je in deze kwestie gesleept. Je hebt het recht 0111 precies te doen wat je zelf wilt." „'0, als ik dat zou doen..." „Wat ik niet zou villen dat jo deed' is. dat jo me verkeerd' veroordeelt. Niet dat liet er veel tec zou doen, of je dat wel of niet deed, tenzij wij later gedwongen zouden zijn elkaar als als zoon en moeder te beschouwen." „Ik zou niet graag hebben, dat een van ons dat noodgedwongen zou doen." Onrustig, haastig begon ze rond te loo- pen, nu eons dit voorwerp, dan weer oen ander aanrakend. Het was, of haar ban nen aan iels anders gehoorzaamden dan aan haar wil. Zij waren, terwijl zij ze ver uiteen hield, expressiever don haar toon, toen zo uitriep: „Wat zou hot voor mij anders kunnen zijn dan dwang?" zij do bijschrijving op die perceelen sta ken. B. en W. voegen bij die perceel©!* ook het Volkspark en Slerrobosch, maar dat lijkt spr. niet gemotiveerd'. Spr. zou daaromtrent althans eerst wel oon toelich ting weoschen. Het tweede voorstel is niet zoo duide lijk! Het houdt in om ton opzichte van de f 20.(XX), die van de rente dor winstreser ve overblijft, de bepaling te maken, dat dit bedrag niet meer voor vermeerdering) vatbaar is. Dc positie van liet grondbedrijf. Om dat te kunnen booordeclen, zou men een amwoord moeten kunnen geven ep de vraag, hoe eigenlijk de positie van liet grondbedrijf is in zijn ontwikkeling, waarbij rekening moei worden gehouden met de taxatiewaarde van 1932 en van 1927. Kan de wethouder voor grondbedrijf inecdeelein, wat het hoogste bedrag vormt: de totale waarde van de gronden in 1927, vermeerderd met de toen aanwezige re serve of de totale waarde van de gronden lin 1932, vermeerderd met de op dat oogenblik aanwezige reserve, een on an der in verband' met de in genoemde jaren tón laste van het grondbedrijf loopetndo lceningscliuld Als men die bedragen met elkaar vergelijkt, kan men uitmaken of er van 1927 tol 1932 een vermeerdering of een vermindering van de kapitaalswaardo heeft plaats gehad. En dat zal van invloed zijn of er fóO.OOO, dan wel £100.000 in de bizondero reserve zal moeten worden gesloft, Duistere beschouwingen. Tegenover het tweede voorstel ten aanzien van de f20.000, die overblijft valn do rente der winstresorve slaat spr. af wijzend. Dat voorstel is niet voldoende gemotiveerd. Aan hel einde van het betoog in do M. v. A. wordt gezegd': B. en W. vertrou- swein de kwestie nu voldoende duidelijk te hebben gemaakt en dal do raad thans met bun voorstellen zal meegaan. Toen spr. dal gelezen had, heeft hij zijn oogein uitgewreven! Spr. begreep, naar hij meende, de zaak voldoende, maar toen hij biz. 385 van de Verzamelde Stukken (het gedeelte van do M. v. A'., dat over het grondbedrijf handelt) gelezen had, was allo duidelijkheid voor spr. verdwenen! In dat gedeelte wordt op zoodanige wijze gegoocheld mot cijfers, dal raadsleden, die geacht kunnan worden goed op do hoogte to zijn met do administratie van grondbe drijf, in de war raken. Do lieer Van der Kraan: Dat is juist het mooie van grondbedrijf 1 Do heer Hoek: Op bldz. 385 van de (M. v. A. wordt gezegd, dat er £20.000 overblijft als reslecrcnde rente van de reserves. Dal is mij duidelijk. Maar dan gaat de schrijver van. de M. v. A. beschouwingen houden. De boekwaar de word't berekend op 3>/o millioen gulden. Ten aanzien valn het beiegde bedrag zal geen winsl meer worden bijgeschreven, maar lioo kan die 3l/i millioen dan nog £20.000 rente opbrengon? Als die beschouwingen weggelaten wa ren, zou de zaak veel duidelijker zijn ge weest. „Door de in het vervolg te maken winst zal dus d'e bijschrijving van rente succes sievelijk verminderen". Deze passage in de M. v. A. begrijpt spr. niet goed en daaromtrent zou hij, evenals de heer Kavelaars, wat meer licht wenschen Het rcnlelypc. Volgons de verordening wordt als per centage vergoed d'e rentevoet van de laatst gesloten vaste leening. Spr. mednde, d'at de laatste vaste leening dateert uit 1932. De heer Hinkelaar: Dat was een los-vaste leening! De hoer Hoek:... waarvan de rente 51/2 pOt. bedraagt. Spr. heeft geen bezwaar tegen het rentetypo van 4 pCt., als dat van 5''/,> pCt. te bezwarend zou zijn. Maar als afgeweken wordt valn de verordening, Hij wilde hioilegen iets inbrengen, maar zijn belette het hem, „Wees nu eens recht vaardig. Stel je zelf in mijn plaats. Mijn jongen zou nu vier en twintig zijn. Ze brengen me een man, die er als dertig uitziet. Ik weet wel, dat je geen dertig bent, maar je ziet er naar uit en het is voor mij net even onaangenaam, alsof je weilcelijk dertig bent. Zelf ben ik pas vier en veertig. E11 nu willen ze me laten gelooven, dat die groote, ernstige oude man mijn kleine jongen van toen is. Hoe kan ik dal nu? Ilij misschien wel, dat ontleen ik niet. Maar dat ik zou moeten denken..." Ilij keek naar ha;u', terwijl zij, met haar oogen verwijtend op hem gericht, van het eeiio tafeltje naar het andere en van stoel tot stoel liep, en haar handen bewegend, alsof die in doodsangst veikcerden. „liet is voor mij oven hard als voor u, het te moeten donken." Deze woorden trokken haar aandacht. Haar bewegingen als van een waanzin nige hielden op. Maar haar treurige, starre blik bleef op hem gevestigd. „Wat bedoel je daarmee?" Hij trachtte het uit te leggen. „De eem- ge opvatting, die ik van een moeder heb, is van iemand, die arm is die hard moet werken die rondzwerft lief hebbend is van het kastje naar den muur wordt gezonden, terwijl u zoo 111001 en jong bijna jong en en zoo kostbaar gekleed bent en met een armbeweging duidde hij de heele kamer aan „en dit alles als uw omgeving en de rest Neen, ik kan het niet gelooven." Opgewonden kwam zo naar hom toe. „Welnu en wal dan?" „IIcl eenigc, dat we kunnen doen is 0111 het elkaar makkelijker to maken, Mag ik u eens iets vragen?" Zij knikte zonder iets te zeggen. „Wat zou u liever hebben? Dat uw zoontje werd gevonden of dat hij niet werd gevonden?" Zij liep naar de andere zijde van de kamer, waar zij pas na een minuut ant woordde: „Liever zou ik hebben, dat hij werd gevonden natuurlijk als ik er zeker van was dat hij het was." „Hoe zoudl u daar zeker van kunnen zijn?' Zij legde haar hand op haar hart. „Daar zou ik dio zekerheid' voelen." „Juist. Ook mijn hart zou dan tol me spreken." „En doet het dat niet?" Gedurende een lang zwijgen bleef hij haar aankijken cn zij hem. Ieder spande zich in het mysterie le voorschijn te roe pen, dat het kind naar de moeder, de moeder naar het kina dreef. Waar was het? Wat was het? Hoe kon uien het herkennen, als men er iets van tneendo te zien. En als men liet zag, kon men zich dan vergissen en het laten voorbij gaan? Hij zocht het in haar oogen, zij in de zijne. Op alle denkbare wijzen lieten zij hun intuïtief gevoel o hun geest inwerken. Weer klopte zij op liaar hart. Zij deeds het gebiedend, met aandrang en toch zacht. „En jij voelt het daar niet?" Mismoedig en teleurgesteld, verwijderden zij zich van elkaar, zij met een geluid als een snik. Wordt vervolgdh DER lOGj D, Dienske. W. Noomen Singel 84b, tel. 68292 Warande 57, tel. 69733 STAAN AAN DE SPITS TEL. 68810. 68824, C9SCS G. A. DE WINTER LANGE HAVEN 77 (hoek Branderssteeg) Van Beverensiraat 10 speciaal adres voor liet in orde maken van Sinten en Brandkasten, Telefoon 68S46 GEBR. BIJL00 TELEFOON 68792, 68018. H. J. MARKESTEIN T. C. KL1JN Nieuwe Haven 47a. Srugmanstraat 48a

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 5