STADSNIEUWS Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Beneden-Maas. Woningbouw. Kerkconcert. De werkloosheid. Eindexamen R.H.B.S. Zanguitvoering. Dieven van rijwielbelastingmerken. Vrijz.-Godsdienstige Prediking. Omliggende Kunst en Wetenschap Invoer gedistilleerd Vereen. Staten De termijn van den vrijen invoer verlengd. Naar de Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas -ons mededeelt is thans officieel bericht ontvangen, dat de z.g. termijn voor vrijen invoer van gedistilleerd! 5n de Vereen. Staten met 2 maanden is verlengd en dus loopen zal tot 31 Augus tus a.». Vergadering. hi do gistermiddag gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor do Beuedein-Maas, welke onder leiding stond van don hoor J. 11. •van Linden van den Heuvel! bracht de heer Poortman (Maassluis) verslag uit over de proefnemingen van liet Ned. Yisseherij Proefstation. Spr. be treurde het, dat de regccring voor derge lijk werk do subsidie iiad ingetrokken. iUit het buitenland komen veto berichten van wam doering voor dit mooie we ik bin- tnon. Tot afgevaardigden naar do vergadering van de Ned. Kamer van Koophandel voor Duitsckhmd', waar de actueelc problemen in verband met liet N-ederlandscli-Duitsche Handelsverkeer zullen woeden besproken en welke op 8 Mei te 's-Gravenhage zal wor den gehouden, werd benoemd do lieer G. 'A'. Buters (Vlaardingea), Brootloorlog. Op V-ome en Putten schijnt een brood- oorlog te bestaan. Bakker Jotngejan nit Mouw-Helvoet bad tenminste een schrij ven aan de Kamer gericht, waarin hij rijn beklag deed' over hakker Moerman rut Rockanjo. Dat was wel een dwarsdrijver, want die wenschle zijn broodprijs niet to verhoogen en nu gingen allo bakkers op het eiland' te gronde. Er waren er reeds, die h'un zaken moesten sluiten en bet zou bij bakker Jonge; au ook niet lang me duren. Wat moest de Kamer nu met zoo'n geval beginnen Het bureau was verstan dig en adviseerde het schrijven, voor kea- iiisgevmg aan te nemen. Hoewel de heer Ujijman (Schiedam) er anders overdacht werd het voorstel van bet bureau aange nomen en besloten aan bakker Jomgejan mede to deden, dat hrj zich terzake tot de saneeringscommisste in het bakkersbe drijf moest wenden. Jaarverslag cn rekening over 1933. Hot jaarverslag over 1933, dat aan de leden was toegezonden, werd z,h.s. goed gekeurd, onder dankzegging aan den secre taris. Na een uitvoerige toelichting door dm voorzitter werd' ook het financieele .verslag, dat een nadeelig saldo van f990.90 aanwen, 'goedgekeurd. EIcctrificatie spoorlijn Hock van HollandSchiedam. Door de Kamer was met gro-ot genoe gen kennis genomen van de electri f icatte .van den spoorlijn Schiedam—Hoek van Holland. Dit zou een heete verbetering rijn, doebi volgens het bureau zou er nog leien verbetering aan kunnen worden vast gekoppeld. Zou het nu niet mogelijk zijn van het nare overstappen in Schiedam voor da reizigers naai* Den Haag en Am sterdam af te komen. Het bureau stelda voor dit eens grondig door de commissie ,voor verkeers be! aug en te laten onderzoer fcen en zich terzake tot de directie der Ned. Spoorwegen te wenden. De heer* Houtman (Schiedam) had het verstandiger gevonden, wanneer het bu reau zich van tevoren eens op de hoogte haaf gesteld1. De heer J on n k b eer ('v Jaar dingen) twij felde eraan of de directie der Ned. Spoor wegen hierover wel inlichtingen zou ver- Echaifeni, Na eenige discussie werd' echter liet voorstel van het bureau zJi.s. aangenomen. Verkiezing lid. Do verkiezing van een lid van de Kamer ivan Koophandel voor de Beneden-Maas, afdteeüng Grootbedrijf, noodig geworden door het overlijden van den heer F. J. A. ML J. IJzermans, zal Woensdag 23 Mei ai.& geschieden. Aan de Lange Nietnvslraat. De oude houtloods aan het "begin van do Lange Nieuwstraat, bij de Hoofdbrug, is mem bezig af te breken. Straks volgen ook de twee woningen: Lange Nieuwstraat 9 en 11, de bazenwoning van de werf Van der Eist en het huis van den heer G. Odé. Op het vrijkomend' terrein zull-en Gebr. v. d. Linden 18 panden met 54 woningen bouwen naaï een ontwerp van architect 'A. Stahlie. 9a OCT Het passagiersvervoer Nadat de R.E.T. vele maanden geen om gaven omtrent h'et aantal verroerde passa giers bad verstrekt, is na weer een over zicht verschenen, In de eerste 3 maanden van 1934 wer den vervoerd 14.297.658 passagiers, tegen 16.001.233 in het zelfde tijdvak van 19.33. De opbrengst was resp. f 1.455.761.24 en f 1.633.415.70. In de afgeloopen maand werden Vervoerd [4.785.694 reizigers, tegen 5.440.530 in April 1933. De opbrengst was resp. f485.608.10 en f 554.062.06. Iu de Grooto Kerk. Het is van do Kon Zangverean. Schie dam's Mannenkoor .„Orpheus- een goede gedachte geweest om voor haai concert in de Grooto Kerk do medewerking te vragen van ^et Mannenkoor „Die Haghe Sangers". Een dergelijke samenwerking versterkt niet alleen den band tusschen do vereeaiigingm die tof: het zelfde Kon. Ned1. Zangers verbond bohooren, maar ooik don luister aars is daarmee een grooto dienst bewe zen en -misschien hebben beide veroanigin- gen o.ok nog wel iots van elkaar geleerd. Do Hagenaars, die zongen onder hun dirigent Joe. Vranken, hebben bier een uitstekenden indruk nagelaten. Wat klonk alles beschaafd en am ver bij de Ilaghe Sanger's: liet koor vormde een hcciito een- beid, die we maar éénmaal heel eren verstoord hoorden, toen in liet tweede lied: Replcti Sunt, do hoogo tenoren het „Alleluja' iels te liard m/.ctlen. Maar overigens was alles zoo gaaf, dat we ons hebben afgevraagd of oen koor van een man of S0—90 niet do voorkeur verdient boven een koor viui bijna dubbele sterkte. In hot laatste geval is liet althans veel moeilijker die massieve eenheid te verkrij gen, die de Haghe Bangere zoo zonder inspanning demonstreerden Do selectie kan, als men meer naar kwa liteit dan naar kwantiteit streeft, strenger worden toegepast. Niet een van moeilijkste, maar wel een van de dankbaarste nummers van het pro gram der Hagenaars was: Russische Vesper zang van Barlnianski. Bij het lied op Rus- sischen tekst een gebed dat nu niet meer in Rusland in liet openbaar mag worden opgezonden konden wo de twee de bassen bewonderen. Overigens verliest een lied toch veel aan betoekenis voor den toehoorder, als hij den tekst niet verstaat. Een vertaling gaf wel oemgon steun, maar een volledige vergoeding was dat toch niet. Ook „Oxpheus" heeft goed gezon gen, al werd de absolute eenheid door haar nog niet zoo dicht benaderd als door do gasten. De dirigent, Ednard Flipse, wordt een vermaardheid voor wat het bren gen van nieuwe werken betreft. Zelfs v.or over de grenzen zijn zijn geweldige pres- tatie's op dit gebied bekend. Ook Orpheus ondervindt de gevolgen van dien drang van haar dirigent en brengt op elk concert iets nieuws en tevens iets belangwekkends. Ditmaal werd door Orpheus voor liet eerst Getlisemané van Erwin Lcndvai gezangen en „Het Winterspook" beleefde zelfs rijn eerste uitvoering, Dit werk heeft Willem Landrê, die gisterai and' liet concert ook bijwoonde, opgedragen aan W. H, van den Toom, voorzitter van hel Kom. Ned. Zan gersverbond en oud-voorzitter van O-rpheus, met biziomdere waardeering, zooals de op dracht luidt, voor diens kunstzinnig streven Het W interspoofc, dte woorden zijn van Guida Gezello begint uiterst een voudig, maar er ontwikkelt zich een prach tige climax. De afgetreden paden zijn niet betreden en toch spreekt Het Wïnterspoak gemakkeüjkor tot den concertbezoeker dan b.v. Het Hazegrauwt van den zelfden com ponist Weihnacht im Walde van L. Thuille werd door Orpheus ook prachtig gezongen. In vergelijking met de Hagenaars men kwam ongemerkt tot vergelijken be schikt Orpheus over een groep prachtige diepe bassen; de eerste tenoren van de gasten ontwikkelden echter een geluid, dat weiluidener was dan van onze stad- genaoten. Van Allerzielen van Henri van Nieuwen- haven zong de heer J. Vogel met een goed bariton geluid do inleiding. In het slotnummer, een 8-stemmig Te Deum met orgelbegeleiding van Hubert Cuypers, was het een Haghe Sanger, die met een goede voordracht een solo zong Het slotnummer, waarbij ongeveer 220 zan gers onder leiding van Eduard Flipse op traden, was gaaf en zuiver van voordracht. De heer Jos. Vranken zorgde voor de orgelbegeleiding van Cuypers Te Deum. Als orgelsolist trad op die heer J. T. Schaddeloe uit Rotterdam, die het Allegro in D-dnur van Handel en twee Toccata's voordroeg, één van L'. Boélltnann en één van den jongeren IJ. Andriessen. Vooral de laatste voordracht voldeed. De kerk was brjna tot 'de laatste plaats bezet. Lichte daling. 'Op 31 Maart 1934 stonden ingeschreven 5121 werkzoekenden. Het aantal inschrijvingen gedurende de maand April 1934 bedroeg 624; afgevoerd werden in de zelfde maand 5-S4 inschrij vingen; het aantal plaatsingen bedroeg 108, zoodat op 30 April 1934 nog ingeschre ven stonden 5353 werkzoekenden. (Onder dit aantal zijn begrepen 66 personen, die tewerk gesteld zijn bij de rijkswerkver schaffingen te Neede en in den Klein- Babberepolder.) Bazar Chr. Gynmastiekverccn. D.O.K. Hedenavond te half zeven wordt in bet Vereenigingslofcaal de bazar geopend, die door de propaganda-commissie van de Chr. Gymnastiekvereniging D.O.K. is georgani seerd. De bazar is, zooals gebruikelijk, voorzien van verscheidene stands, waaronder eenige met potten en pannen, met „haring en zure bommen", enz. Voorts wordt een aan tal handwerken van onderscheidene bestem ming ten verkoop aangeboden. Tenslotte zijn er natuurlijk de sjoelbak, de schiettent, de grabbelton, e. d. Na de opening heeft te zeven uur het publiek toegang. Vereeniging De Princevlag. In de deze week te 's-Gravenhage gehou den vergadering van de Vereeniging De Princevlag is de Wee nr. J. H. C. Kol; j Hun medewerking verleenen mevr. P. van hier, tot lid van eet hoofdbestuur i Schaberg—Qualm, piano; de heer F. Blais- geekozen. so, piano; de heer J. Ennik, inspecteur der Ned. Vereen, tot bescherming van die ren, die films zal vertoornen en een cau serie 'h'oudên, en het tamboers- en pijpers- corps Harmonie, directeur de héér J. F. Veenman. Watersportvereen. „Schiedam". Uitbreiding. Bij raadsbesluit van 25 SepLemLe 1928 werd aan do watersportverenniging „Schie dam'', alhier, verhuurd een strook grond aan de Wilhelminahaven, tein Westen van do Gemeentelijke Zweminrichtingen, ter* lengte van 80 M. en ter broed te va|n 5 M-, waarbij was inbegrepen een strook water. Thans wonscht de ve'reenigi'ng in ver band met de uitbreiding van haar leddn- tal tevens de beschikking te verkrijgen, over hef gedeelte water, achter het rommings- werb in de Wilhelminahaven. In verband met de door de gemeente te maken kosten en dén toestand van het remmingswerk' in de Wilhelminahaven, is doo'r B. en W, een verhooging van den huurprijs bedongen van f G00.zoodat de toiaalhuursom fSOO.— por jaar zal bedra gen, waarmede de vereeniging account gaat. Geslaagd. Bij de gisteren te Rotterdam gehou den examens der Koninklijk Erkende Ver eeniging van Leeraien in stenografie en mach toeschrijven, zijn gcslarjd' voor kan toor-stenograaf in de Ncdcrlandsch'e taal, 130 l.gr. per min., de b'eercn B. 'Oetlter en T, N. Swart, beiden leerlingen van In stituut Harm, alhier. Gids voor schoolreizen. De Gids voor Schoolreizen beleeft nu zijn 12den jaargang o'n wordt weer, even als vorige jaren, gratig en franco toege zonden oa. aan allo schoten in Neder land. Bi zonetere vermelding verdient de be langrijke iariefsverlaging dm* uitstapjesbil- jettcn voor kinderen per spoor. In de meeste gevallen bedraagt die verlaging 50 pCt. Ongetwijfeld zal daa'rloo." het aantal reizende kinderen, dat nu reeds minstens 600 000 bedraagt, nog grooter worden en zal bet 'reizen over grooto afstanden zeer toenemen. Politienieuws. Ten huize van W. II. aan den. Rotter damse bedijk is geconstateerd, dat de munt gasmeter is opengebroken. De politie heeft tegen II. procesverbaal opgemaakt. De politie waarschuwt tegen een onge veer lS-jarigeti jongen, die oude kranten) ophaalt en tevens oude kleeTen te koop vraagt. Gisteren vroeg hij bij een gezin de kleeron, die hij wilde koopen, even aan zijn haas te mogen laten zien. De jongen! is echter mag steeds niet terug gekomen! Op do Koemarkt zijn gistermiddag L'. L. en J. v. II. slaags geraakt De eerste was met de geseheiden vrouw van Van II. uit geweest, waartegen Van II. bezwaar bad en cleswego L', een bloedneus sloeg. De po litie maalde een etod aan de vechtpartij'. Deskundigen. Tot deskundigen bij 't eindexamen van do R.HjB.S. alhier, dat op 2, 3, 4, 5, 6, f?i en 9 Juli gehouden zal worden, zijn be noemd' do heeren dr. N. H.. Kolkmeijer, te do Bilt; dr D. de Lange, te Utrecht, en dr. J. F. Krop, te Rotterdam. Voor het eind-examen A-afdeeling der R. II. B. S. op 25, 26 en 27 Juni zijn aan gewezen als gecommitteerden de heeren CL J. Landweer to Soestclijk, mr.A. de Stoppelaar te 's-Gravenhago en dr. E. E J. Mossing to Rotterdam. Door Zanglusl en Jong Loven. In Mil sis Sacrum gaven gisteravond Foor leeoi geheel gevulde zaal de kinderkoren A' 'en B „long Leven" en het dameskoor „Zanglust" een zanguitvoering. Nadat do avond op de gebruikelijke wijze door ds. J. F. Jonkers, eero-vC'OrzLLtor der koren, geopend was, werd' een aanvang met het programma gemaakt. Do twee eerste liederen, die door hel dameskoor gezongen werden waren „Lof Gods" ca „Du ilii'fo Israels". De schelheid v*m de sopranen in het ioerste lied1 word weer volkomen vergoed door het spontaan en vol overgave ge zongen „Du Hirto Israels". De avomlcau- lato van Cath. van Rennes, oreneöns door het dameskoor gezongen, wag zeer goed. Jammer was liet, dat Jo Ivoogje, die do alt-solo voor haar rekening genomen wat zienuwachlig was, hetgeen zeer goed in zang on voordracht tot uiting kwam. Ove rigens bezit zij geen onaardige stem. fIréma kwam het koor A van Jong Leven. Do kleiino peuters betraden hel podium en reeds dadelijk veroverden zij xte harten van alle aanwezigen met het lied' „Het betere Land'". Is er iets tref ton der dan een kinderstem? Jan 'llmmers en Ma riot je Blom gaven in dit werk een solo. Vooral Jan Timmars heeft een aardige stem. Twee liederen, liet Vogellied en Te Laat besloten dit op treden van d'o toekomstige tenoren, bas sen, sopranen en alten. Hot kinderkoor B van Jong Leven zong eveneens enige liederen, die zeer goed van samenklank waren. Toch zouden wij er den dirigent, den heer J. G. Blok. wk-n ■wij overigens niels dan hulde toezwaaien voor zijn eminent werk, er op opmerk zaam willen maken, dat hier en daar de „z" wel wat te erg verwaarloosd wordt. Na de pauze kwam het dameskoor weer iop liet tooneel en zong nog drie liede ren, waarvan „Freudenlied im Frühliinge" wel het beste was. Dij oratorium uit „Die Jalireszei ten" van llaydn werd' met zoo'n eenvoud gezongen, (lat den dirigent een. ware oval ie is gebracht. Nadat het laatste lied', „Apostolische zegen", was gezongen werd' den avond op d© gebruikelijke wijze gesloten. Aangehouden. Van een fiets in do Landstmat te Vlaar- dingen is een belastingmerk gestolen en het zelfde geschiedde van een fiets, die werkster in de gang van een kantoor aan de Nieuwe Haven had geplaatst. De dieven zijn door de politie aange houden. Het bleken twee Schiedamsche op- koopers van oud ijzer to zijn, L. en '3. Eén had' een plaatje tusschen de voering van zijn pet verstopt; de ander had een belastingmerk los in zijn zak. Een der étui's, waarin de merken hadden gezeten, is in de haven geworpen: het andere étui was verstopt, maar is door de politie gevonden. Feestavond Ncd, Ver. van Huisvriuwen, De feestavond' van de atdeeiing Schie dam van de Nederlandsclie VtoreemigkiQ van Huisvrouwen zal worden gehouden -op Zaterdag 5 Mei, as. in Musis Sacrum. Jubileum. Heden herdenkt de constructiewerker A. M. Aalsina den dag, dat hij 25 jaar in dienst is van do Werf Gusto. Namens de directie weiden zijn ver diensten gememoreerd, onder aanbieding van een gouden horloge en een geschenk! onder couvert. Do collega's van de conSii.uclieweik- plaats hebben den jubilaris een fauteuil aangeboden. Be heer Aalsma werd in de gelegenheidj gesteld den feestdag thuis door te brengen. Heden herdenkt do heer Th, Hoender kamp den dag, dat hij voor 25 jaar ais gasfitter in dienst van de gemeente trad. Do jubilaris is thans chef-gasfitter. Da directeur, de heer J. Doets, heeft vanmorgen den heer Hoenderkamp, die in -eon dienstwoning bij de gasfabriek' woont, te zijnen huize gecomplimenteerd. Het kantoorpersoneel zond bloemen cn om half 12 verzamelden, zich de opzichters en collega's van den jubilaris in een der lokalen van de gaslalmok, waar do heer W. Snel den jubilaris toesprak' en een cadeau aanbood. Kerk Ned. Piot. Bond Westvest 92 Zondag Mei. 's morgens half elf. S. H. SPANJAARD, Rem. Pred. te Vlaardingen. VLAARDINGEN. Vlaggentolling. 1 Bij de op 30 April vanwegel do .VfereOpi De Prünoevlag gehouden vlaggentolling! fili< life bleek, dat er pl.m. 1100 vlaggen: wja|< iten uitgestoken; te V] aard in gcr-'Ambacht 87. E.H.B.O. Gisteravond! is vanwege dé E.R.B.O. ajfd. Vlaardi'ngen in de zaal Harmonie ecai pro pagamdW-uvond gehouden, waarbij door dciul burgemeester, den heer Van Walsum aala' teein zesti'g-tal geslaagden, waaronder veel politiepersoneel, de behaalde diploma's zijn uitgereikt. Door den hoer [Warner, dié inplaals van den heer Van der [Windt, tot voorzitter, is benoemd', werd een propaganda'-mlo ge- houden, waarna door do toonetelclub vaia de V.P.Ö. opgevoerd' werd het blijspel „Dn Gebroeders Kalk-oen". De dames ontvingen bloemen. Dr, Da Koning ontving van do cur sisten als leider ©en stalen bureaustoel, dg heser Van Ingem, verbandmeestor, een petn- d'ale em dtei heer Van der Windt als schoi- (iöndio voorzitter eon bureaulamp. Do hoer Van der IVindt dankte voor de vriendschap, dio liij1 in de jaren van zijn voorzitterschap van do leden liteeft nu> gen ondervinden. Deskundigen eindexamen Chr. H.B.S. Als deskundigen bij h'et eindexamen vim do Chr, H.B.S. alhier, dat zal worden gehouden "op 18 en 19 Juni a.s., zijn be noemd' dr. C. E. B. Bremokaxnp, ta Delft en ds. P. J. Molenaar, to 's Gravenhage. BBNNSNLAN© Het revenu der spoorwegen. In een maand een milliocn minder. De definitieve opgave dter ontvangslemi over de maand' Januari 1934 vau de No- d'eirlaiadische Spoorwegen wijzen volgons hot Volksbl., ©en totaalcijfor van f 10.086.653.86 aan tegenover 111.055.984.53 in Januari Ivan h'et vorige jaar, wat por dag-kilo meter ril Januari 1934 f89.67 tegen f97.41 iin Januari 1933 beteekeut. De Kicnive kamerheer van H.M. de Koningin Tot kamerheer van H.M. cte Koningin iu gewonen dieinst is benoemd do kamer jonker jhr. mr. C. Bedel, die mot gclrjko datum werkzaam is gesteld op de secre tarie van. H.M. de Koningin en op do se cretarie van H.K.H. de Prinses der Ne ter- landen. De heer J. Hardeman naar Oost-Indië. Hedenmorgen te vier uur is het IC. L. ,M. vliegtuig IJsvögei van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan hoord bevindt zich o.a. do hoer J. Ilanloman, hoofd' van do 2c afdeeling van het departement vau kolo niën, dio oorspronkelijk minister-president Galijn zon vergezellen, doch die nu alle:n do missie naar Indiö zal vervullen 1 Mei aan do Ilemhrug. Een inzender schreef aan liet Vail, lot zijn grpoto verbazing te hebben gele/en, dat een verzoek op de Artillerie-Inrichting, ,om ,op 1 Moi vrij-af to mogen hebben, is afgeweken. Hij meende toch, dat geen lid der S. D. A, P. daar meer werkzaam kon zijn. Ned. "Vereen, tot bescherming van dieren. De afd. Schiedam van de Ned'. Vereen, tot bescherming vau dieren bestond', zoo we reeds gemeld hebben, op 1 Mei 12Ya jaar. Het bestuur lïeeft gemeend, ter gelegen heid hiervan, een feestelijke bijeenkomst te moeten houden voor ledten en genoo- digden, welke bijeenkomst is vastgesteld op Dinsdag 8 Mei a.s., in h'et Vereeni- gin»slotraat, Nieuwe Haven 155. AGENDA. Schiedam. 3 Mei, Passage Theator, 30-jarig bestaan T.H.'O.R. 6.45 u. Receptie. 8 u. Uitvoering. 3 Mei. Pandora bi scoop, half 8. Feest- awul Adspiranten Herrnes-D.V.S. en hun ouders. 3, 4 en 5 Mei. Vereenigingsl okaal7IQ uur. (Zatetdag 25 u. en 711' u.) Bazar D.O.K. 4 Mei. Musis Sacrum, 8 uur. Toonkunst concert. 4 Mted, Geb. v. Chr. Soc. Belangen, 8 u. Vergadering Patrimonium. 5 M-cii. Musis Sacrum, 8 uur. Feestavoad Ned'. Ver. van Huisvrouwen, afd1, Schiedam. 5 Mei. Geb. Eendracht, 8 uur. Eigen Stu die. Opvoering van: De Doofpot. 5 Mei. flarmotmo, 8 uirr. Feestavond „Kunst en Vriendschap". 7 Mei. Hotel Beijersbergcn, 8 uur. Nat. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden Mcrcurius. Ledenvergade ring, 8 Mei. Geb. Eendracht, 8 u. Sluilingsavond Schied'. Rcddings Brigade. 8 Mei. Gebouw Eendracht, half 9. Jaar vergadering Oranjevereeniging. 12 Mei. Musis Sacrum, 8 u. Zesde lustrum S.V.V. Feestavond junioren. Rotterdam. 3 Mei. Geb. Conservatorium, v. d. Buyn- straat, 8 u. Dansavond leerl, Xanda Stradowska. 3 Mei. Tivoli Schouwburg, 8 u. Ens. 'Bouber. 't Kind van do buurvrouw. Capitol, 2.15 u. 8.15 u. Canaille. CJity, 2.15 u. 7 u. 9.30 u. Canaille. Gtrand, 2 u. 7 u. 9.15 u.. Een schandaal in Budapest. Lumière, 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Tiger Bay. Luxor, 7.30 u. 9.30 u. Wietn wo der Wein und der Walzer blüht. Olympia, 7 u. 9.15 u. Gevaren der lucht Prinses, 2.15 u. 8.15 u. Soldiers of the King; lieve de vrijheid. Royal, 2.15 u. 7.15 u. 9.15 u. De Jantjes. Studio '32, 2 u. 7 u. 9.15 u. La BalaÜto. Tlhalia, 2.15 u. 7 u, 9.15 u. Footlight Parade. Daar de redactic van genoemd blad deze meening deelde, heeft rij deeien brief door- gezioiwten aan den minister van defensie. Deze deelde blijkbaar des inzenders lerba- zing, wijl Z.Ex, loaimiddellijlk een audorzoek beeft diOeu instellen, terwijl de belofte werd gegeven, dat omtrent den uitslag daarvan mededeelingen zullen worden gedaan. Een nieuwe fascistische partij. In ©au openbare vergadering to 's-Gra- venhage hoeft Baaïs een nieuwe partij ge sticht, de N.F.B. (Nederlandsoh Fai zisti- scbe Beweging) met hemzelf ails leider. Bijenkorf-lezing. Verwantschap tusschen toon kunst en letterkunde. Voor een juist beoordeelen. van een zaak moet men orver zooveel mogelijk gegevens kunnen beschikken; voor het beoordeelen van een kunstwerk is het zeer gewonscht, dat men do bedoeling van den schepper Merit. Dat is ook gisteren bij do derde Bijenkorf-lezing ter gelegenheid van de Bote- kenweek 1934 gebleken. ïn de tearoom.' van d'o Bijenkorf te Rotterdam heelt dtei journalist, de heer VV. A, Wagoner, een lezing gehouden over: Verwantschap tus schen toonkunst en letterkunde en daarbij meegedeeld, wat hij met zijn boek „Sjang hai" beeft bedoeld te geven. Er zijn mensohen geweest, die een oor deel over Wagoner's book hébben uitge sproken, dat lang niet malsch! was, maar zij sloegen met hun soms wel zeer scherp zwaard der critiek in oen richting, waar dte auteur in h'et geheel niet stond. In een zeer gedegen betoog is de heer Wagenor tot de conclusie gekomen, dat dte kunst-factor van de met kennis en kunde overwoekerdte letterkunde, de littóraluro pure, wortelt in de toonkunst Door dit principe^ heeft spr. zich bij het schrijven van zijn roman „Sjanghai' laten leiden. Het geheel e proces van het kind, oen geïnspireerdte, den primitief, is er,, oofc symbolisch, in verwerkt. Is „Sjanghai" let terkunde, dan is dte kunst er van de mu zikale inhoud. Do kunde bepaalt zich tot de splitsing van den auteur in een aantel fictieve personen, terwijl hij ni?'to~i'n zelf Ub II.

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2