BRIEYEN UIT BERLIJN. DE HEKS VAN W1NSLEA De kwestie-Duijs. Gemersgö Mieuws Hadi@pr@gramma,$ De 1 Mei-viering een bijna brutale schaakzet 1 Mei 1932, 1933 en 1934. De „democratisch denkende" minister en een dito prins. Over den berg heen?- (Van onzen correspondent.) Berlijn, 2 Mei. 'k Weet wel: 't is mosterd na den maal tijd. Maar dat is ten slotte elk verslag van dingen, die achter ons -liggen. Pas als radio liooren en radio-kijken van actueele dingen in ieders bereik zal liggen en zoover heeft do techniek het nu eenmaal nog niet gebracht zullen wij journalis tieke berichtgevers duchtig op den achter grond gedrongen worden en wellicht weer meer tot de beschouwing terugkeeren, die in lang geleden tijden een zoo belangrijk- deel van don inhoud van het dagblad was. En ooi; nu reeds willen we niet over de 1 Meiviering in de Duitsche rijkshoofd stad verslag gaan uitbrengen. Voor zulk soort veislaggeverij leenen zich deze brie ven niet. Bepalen we ons liever tot een beschouwend overzicht. Het gebeuren van gisleron was er belangrijk genoeg voor. Deze 1 Mei-viering is in Duitsehiand sedert 1933 een soort noviteit, een bijna- brutaie schaakzet van het nieuwe regime, waar immers deze feestdag-van-den-arbeid is vrijwel alle staten, die een marxisti sche arbeidersbeweging kennen, tot het festijn van den klassenstrijd, tot gedenk dag van het strijdende pro'etariant gewor den. Zoo was het nog in Duitsehiand op 1 Mei 1932. Roode vanen, communistische en socialistische optochten, krijgsge schreeuw, botsingen met de politie en met andersdenkenden, salvo's, doodeu en ge wonden. Een onverkwikkelijke viering van het uitbottende leven. Wie zal dat durven ontkennen De eerste Mei 1933 was in Duilscb- land nog een ietwat zenuwachtige feestelijk heid. 'Op dien dag bostonden nog de socia listische vakbonden. Ze zouden pa" den dag daarop bij verrassing uiteengej ïagd worden. Op dien dag ook was het Duit sche volk nog onzeker, mokten nou de politieke groepen, was de toon der nieu we regeerders nog agressief, zaten reeds 30000 en meer menschen in politieke ge vangenschap, en in de beruchte concen tratiekampen. Maar toch was het karakter van dezen volksfeestdag reeds geheel an ders geworden. Het was een festijn van den arbeid* als vroeger, maar met meer een gedenkdag van het socialisme, van een enkele klasse der bevolking. Op 1 Mei 1933 marcheerden in Duitsehiand ar beiders en beambten, werknemers en werk gevers uit alle vroegere partijen. Misschien, ja, zeker nog niet zoo talrijk als giste ren, nr-ar toch reeds meer dan één mil- üoen in Berlijn alleen. We 1 *ven zoo snel in het tegenwoordige Duitsch and. We kunnen nauwelijks dien eersten Mei van verleden jaar nog in onze herinner,ng terugroepen. Maar we weten nog, dat het toen ging om de eerste groote poging der nieuwe regeering in het nieu we rijk om de gunst van dat zelfde volk, dat een halve eeuw en langer achter de vanen van het marxisme en de z.g chris telijke arbeidersbeweging geloopen hul. dan wel m veel geringer omvang in de con servatieve partijen ondergebracht was. Toen reeds, op 1 Mei 1933, wilde men het ideaal van de volksgemeenschap, zender onderscheid van rang of stand*, van be zit en kennis; maar het was nog slechts een proefneming. De nieuwe staat had nog tailooze vijanden. En ze zouden na den slag, dien den dag daarop het vak- vereen igingswezen van het vorige régime toegebracht werd, en na de volkomen ver nietiging van alle partijen, behalve de na tionaal socialistische, voorlcopig eerder meer dan minder in tal worden. Nu ligt een jaar van positieven arbeid tusschen beide feestdagen. En hoe men ook over de Hitlerbewcging en haar werken denken moge, men zal niet mogen ontken nen, dat Hitler en zijn mannen een ont zaglijke massa werk verricht hebben, goed naar het Engelsch van May Wynne. 1) Hoofdstuk I. Bezoek op Barklcygh Towers. „Wat ruischt de wind door de hoo rnen," dacht lady Ainslie, slaperig het grijze hoofd schuddend, want het was eigen lijk te warm om nog te stoken, daar men al April had en de avond veel minder kil was dan de vorige. Misschien dat de warmte binnen haar zoon dan ook naar den hall had gedre ven, waar hij een ruitje van het venster open zette, waardoor de avondbries zacht binnenvoer. Man verre langs de oprijlaan kwam het geluld, dat zijn moeder hal gehouden voor het suizen van den wind in de loppen van de boom-en, maar dat nu duidelijk bleek le zijn gekleder van paardenhoeven, die langzaam aangetrappeld kwamen. „Een late bezoeker," zei sir Hugh, half tot zich zeiven. half tot den groeten jacht hond, Brand, die hem in den hall gevolgd was, en, terwijl hij het ruifje nu weer sloot, trad* hij naar de deur, wierp die open en stond blootshoofd op de boven ste trede van het lage bordes. Een ridderlijke gestalte, zooals deze zich afteekende tegen het licht op den achter grond. en, terwijl d-* wind door de don kere krullen woei, die aan weerskanten van het hoofd* op den broeden, kanten kraag vielen, waarmee het kostbare ilu- weelen kleed versierd was. en slecht werk in onze oogen en in de oogen van vele honderden millioenon be oordeelaars buiten Duitsehiand, wairhïj de verhouding van goed tot slecht alle denk bare variaties doorloopt om ten slotte op 0 of 109 to wijzen. Maar: gewerkt, ge zwoegd, ge plee leid en geëxperimenteerd* is er, als zelden in eemge regeeringswijk ter wereld En nu was de eersto Mei 193-1 geko men. De zon scheen over Duitsehiand, het Derde Rijk straalde in een overvloed van gouden hebt, en veel grooter scheen het aantal der vroolijke, genietende, d'an dat der sombere, onder zorgen gebogen men schen. Kan men rich in Nederland', waar oen politieke meeting in de open lucht met. 20-, 30-, 50-, 100.000 toeschouwers reeds een gebeurtenis van je welste pleegt to beteekonein, een Meifeest denken 5® één enkele groote slad, waarbij op eon opon veld ruim twee millioen toehoorders aan wezig zijn? Dat is wel niet aan te nemen. En toch is het oen feit geweest, dat gisteren op het Tempelhofor Fold in het hartje van deze wereldstad deze twee mil lioen opgesteld* stonden om hun politieken leider te liooren wat d'ooir teclinisch- volmaaktio luidsprekers ook zander de minste inspanning, ja tienmaal beier dan bij een spreker in een zaal van honderd zitplaatsen uitvoerbaar bleek dat tuoo milllioen mensehen in keurige dise'plino langs 20 en meer opmarsehwegon in rijen van 10 tot 14 en in colonos, die niet zel den 60- tot 80.000 man sterk waron, bij drukkende liitte opmarcheerden, zonder dal ook maar één 'incident plaats had Een fedt was het ook, dat ditmaal een eerste ernstiger poging gedaan is, om naar buiten toe bij deze opmarsehen de als nieuw bedoelde volksgemeenschap te de- ni ons tree ren. Wie goed oplette, kan onder de arbeidersgroep van de Aügemeine Elektriz.itrits Gesellscliaft den rijksminister en Pruisischen minister-president generaal G-ocring zien rneeinarcheeren, niet aan het hoofd, maar als „dertiende man" in de tweede rij van oen afdeeling. Maar ook andere ministers en hooge ambtenaren, be kende industriooien eu andere vooraan staande persoonlijkheden hebben een der gelijk voorbeeld gegeven. Dat waron uit zonderingen eu do bedoeling lag er wal dik op, ja, bij GoerLng was blijkbaar ook reeds voor inlichting van enkele bininen- en buitenlandsciw journalisten gezorgd', zoo- dat vooral in de Amerikaanscho pers, die verzot is op dergelijk" „stories", uitvoe rige berichten over m „democratisch denkend an" minister (die intusschrtn een zoo hartstochtelijk vijand van politieke de mocratie is) gepubliceerd koudon worden, waarbij vooral niet vergeten werd, alle gesprekken, tlie de „generaal" met do „doodgewone arbeiders" onderweg gevoerd lweft, woordelijk op te teekenon. Zulk een ietwat ontstemmende propaganda is mis schien onvermijdelijk. Ze is van dezelfde soort als het sinds 1933 altijd terug koeren de wijzen op het feit, dat oen zoon des ex-keizers, prins August Wilhelm, niets méér in do S.A'. in te brengen heelt dan een eenvoudige burgerjongen. Waarom dan ook de beide onafscheidelijke Berlijnscho S.A .-aanvoerders (mei rang van devisie- ccmmandant) Ernst de eenvoudige jongen en „Amdi" (de keizerlijke prins) altijd weer samen genoemd* en gekiekt wor den, om de volksgemeenschap toch zoo duidelijk mogelijk te onderstreepen. Merk waardig in dit verband is, dat ook do ox-kroonprhis, die sinds eeuigo maanden van den Bond „Stalen Helm" naar do S.A. is overgeheveld en daar nu „gewoon soldaat", zich onlangs In deze soldatenuni form heeft laten fotografeeren, op sommige kiekjes ook samen met rijn zoons, die hij de S.A. reeds officiersrang hebben; maar dat deze foto's uitsluitend aan de lmiten- landsche pers zijn aa igeboden, terwijl men ze in de Duitsche (wellicht om dit wei nige populariteit, die kroonprins Wilhelm hij de nazi's geniet?) vergeefs zoeken zal. Die uiterlijke solidariteit van hoog en laag, van werkgever en werknemer, is in liet Nieuwe Duitsehiand' iiitussclien ond'anks den sterken dwang, die in dit opzicht door de nieuwe dictatoriale heersclieits wordt uitgeoefend, nog slechts tot officiecle voor beelden bej>orkt gebleven. Eu zoo gering is de liefde van vele werkgevers voor dezen vorm van staatsburgerlijke gemeen schap, dat Hitler zelf in zijn Mei-red© na drukkelijk moest protectee ren togen de al gemeen tot uiting gekomen woede dor werkgevers over het feit, dat zij op 1 Mei lnm arbeiders en beambten ter bekostiging van de feestelijkheden het volle dagloon moesten uitbetalen. Men doet hier graag, alsof men al „over den borg been" is. De Dnilscher heeft daar voor do aardige zegswijze: „dor Wunseh isl der Mater d'es Gcdankens." Daarom is men ook erg Irotsch op deze Mei-viering, die inderdaad een model-regie en een zoo voortreffelijke organisatie toonde, als wel licht slechts in Duitsehiand mogelijk is. Maar in werkelijkhrid ziet het er niet zoo ideaal uit als men van boven af den menschen wil wijsmaken. Gehoorzaamheid aan do overheid zit hier den luidjes in 't bloed, disciplino is hun aangeboren, zo dragen met liefde hun uniformen, maar als men ze in 't hart kijkt, is er niet al te veel, innerlijk, veranderd. En wie zegt ons, dat we niet nog oen eersten Moi van heel ander aspect zullen, hebben. ROLAND. Ze wisten zich good te kienden, zooals ze goed te vechten wisten, die vroolijke Cavaliers, die streden voor koning en kerk tegen een opstandig volk en een land, dat geweld werd aangedaan. En mocht dit laatste al in zijn recht zijn, de eersten toch streden voor het meest romantische, vooral in het jaar onzes Hoeren 1648, toen de nederlaag van hun zaak en de gevangen koning de sympa thie wegdroegen van degenen, die altijd mededoogen voelen met de verliezende partij. In Yorkshire, evenais elders, waren de cavaliers verdrietig naar huis teruggekeerd. Wat bleef hun anders over bij deze crisis, nu de gedachlen van be'de parüjcn als vanzelf uitgingen naar den koninklijken gevangene in CarhbrookDaarom za'en de aanhangers van den koning niet stil, al ble ven noodgedwongen liun zwaarden dan ook in de scheetien en stonden hun strijdros sen kalm op den stal. Op liet eersle signaal zou gevolg gege- veen worden aan den oproep om te strij den. En, al luisterend naar dit toeken, werden de mannen ongeduldig en kwa men in opstand tegen hun onmacht, om handelend op te treden. Moor het oogenblik echter was de stem van Cromwell, vertegenwoordigend een krachtige natie, overheersehend*. Het volk had gezegevierd. Een zucht ontsnapte den lippen van sir Hugh. Op acht-en-twintigjarigen leeftijd* wil men vooruit, duldt men geen uilstel en het ergerde hem, om hier vreedzaam met zijn moeder op het landgoed te wonen, terwijl zijn koning hem steeds dringender noodig had, om den strijd aan te binden met zijn vijanden. Verklaring van dc commissie. In de vergadering van den partijraad van de S.D.A.P. is het inpport uitgebracht van de commissie, die ingesteld was om onderzoek te doen naar de gronden, waar op mr. Duijs zijn brochure inzake partij- tactiek heeft deer verschijnen. Over het rapport werd besloten niet te disem-sieeren. Met algemoene stemmen aanvaardde de partijraad de verklaring van de commis sie, die wij hieronder laten volgen: ,,De commissie verklaart als resultaat van haar onderzoek in de haar voorge legde kwestie, dat naar haar oordeel m ■tezen zoowel door partijgenoot Duijs, als door de leiding van do krant, als dooi de partijleiding, als door w aantal af- deelingen der partij, fouten zijn gemaakt, welke echter het karakter van hen, die ze gemaakt hebben, niet aantasten. Zij beschouwt deze fouten noch afzon derlijk, noch in hun samenhang als van dien aard, dat eenige maatregel te"-<n een partijgenoot, of tegen een partij-in.,lantio behoeft genomen te worden en meent der halve, dat de partijraad de voorstellen 51 54 en 56—61 van den e ongrosbe-c In ij vimis- bricf, o.m, strekkende tot royement of tot disciplinaire maatregelen, d'ent te verwer pen. Zij meent, dat het incident hiermede definitief dient gesloten te worden en zij spreekt de verwachting uit, dat allo be trokkenen ook voor de toekomst met het oordeel der commissie rekening zullen hou den en dat hun verhoudingen aveer zullen worden als in hst partijverband past." over het gelieele geprojecteerde traject ge houden. Groote drommen mcnscben waren m Dordiecht naar het station gekomen om den eersten eteetrisclien trein te begroe ten, die een voorbode was van een gerc- geldcn zomerdienst DordrechtRotterdam —Den HaagAmsterdam. De fiscus „verdient". Tc Rotterdam f 38.470.090 aan gegeven. Niet minder dan 4V30 personen hebben zich aangemeld tot verbetering van bun belastingaangifte. Over één jaar is aan verzwegon inkomen 2ii vermogen f 38.475.000 aangegeven. To Leiden t' 3.42Ö.0ÜG aange geven. In do gemeente Leiden hebben 325 per sonen hun aangifte verbeterd. Over één jaar bedraagt hier het vei zwegen inko men eu vorm ogen f3.420.C09. Verfraaiing en verbetering van de Markt -te Delft, Gesteund door en met medewerking van het instituut „Slad en Landschap van Zukl- Ilollaiul" is to Delft een cominissio werk zaam geweest welke zich ten dool stelde, plannen tc ontwerpen, om do Markt zooveel mogelijk haar schoonheid to (hergeven. De commissie heeft haar plannen reeds aan B. on \V. overhandigd. RotterdamDordrecht geclcctrificeerd. Het baanvak RotterdamDordrecht is thans geheel geëlcclrificeerd. Gistermiddag is door lofrijke autoriteiten een proefrit Ecu nieuwe oplichlcrslrue. Provisie voor grafkransen. Zaterdag heelt zich bij een drietal Hoo rnisten in Den IJaag een persoon vervoegd, die voorgaf uit Amsterdam to komen en öjdracht te hebben oen grafkrans te be stellen voor een door de firma Mierling te bezorgen begrafenis. De kranson moes ten bij genoemde firma bezorgd worden, waar men ook kon disponeereu. De besteller kreeg voor zijn bemiddeling van twee bloemisten f5 en van een f2.50 aan provisio. De kransen werden bezorgd maar de firma Vierling wist nergens van. Een nan- dig oplichter had kans gezien oen paar guldens rijker te worden. Bloemisten zullen gced doen brj derge lijke bestellingen even bij don begrafenis ondernemer te infonnecren. Bij de politie is aangifte gedaan. Van je familie moei je 't hebben. In do binnenstad van Delft beeft Zater dagavond een ernstige vechtpartij pleats gehad, waarbij een man bewusteloos werd geslagen en twoo vrouwen werden mishan deld. Het begon in de Mlamingstraat, waar de twee gebroeders J. een bezoek brach ten aan hun zwager de R., dim zij zoo danig trapten en sloegen, dat hij bewuste loos ineenzakte. De eorzuzak van deze ontmoeting was oen familiekwestie. De ge broeders J. hebben zich vervolgens naar het Oude Delft begeven, waar zij hun moe der en een zuster .die oen kinderwagen voortduwde .ontmoetten. Zij mishandelden eerst hun moeder, die kans zag, een wo ning binnen te vluchten; daarna moest de zuster he' onig-doen. Do kimterwag<\r werd omvergetrapt. De vandalen wilden het kind over do straat wc-rpen. Een dame nam het in bescherming, üe politie heeft de ge broeders, die onder invloed van sterken diank waren, gearresteerd. Wordt de Tubantia geborgen? Pogingen vari Italiaan sch v aar tui g. Dea kapitein van liet ItaJiaanscho ber gingsvaartuig Artiglio, welk stoomschip zich op het oogenblik to Dovcar bevind-c, deelde mede, dat liet do bedoeling is, naar de plaats te gaan op do Noordzee, waar het Nederlandsclie stoomschip Tubantia tij dens den oorlog door een onderzeeër tot zinken werd gebracht. liet schip ligt op een plaats, waar 105 voet water staat en de positie ervan is be kend ,zoJat, zeido (ie kapitein, het niet moeilijk zal rijn, het tw> vinden. Voor het oogenblik is men echter niet voornemens, bergingspogingen te beginnen. Alleen zullen de duikers van de Artiglio naar do Tubantia afdalen en een onderzoek p-ogen in te stel- Brands zwaar geblaf en de begroeting van een opgewekte stem wekten den jon gen heer van Barkleigh Towers uit zijn droom e rijen. Zc-ker, die stem kende hij! „Ben jij dat, Ritsen? Zoo ja. welken dan op Harklcigh, Zelfs al breng je geen nieuws mee." „Nieuws en een buurman, dien je bijna vergeten zult hebben," kwam het ant woord, -'at weerklank vond in een blijden kreet van verrassing en verwelkoming, Ier- wijl Ainslie het bordes afliep. „Sir Mannaduke Langdale," riep hij. „In trouwe, géén gast kon verder uit mijn gedachten zijn en dichter bij mijn hart." Reeds was de ruiter afgestegen en was bezig zijn rijhandschoenen nit te trekken, terwij! sir Hugh zich haastte bedienden naderbij te roepen, waarvan de ©en hot jiaard wegteulde, terwijl dc anderen hun heer vooruitgingen naar den hal, om dc toebereidselen te maken, die noodig wa ren voor een laten, maar wolkomen gast. Een groote tegenstelling vormden belde mannen, zooals ze daar in den door een lamp verlichten hall stonden. Sir Hughs fiere gestalte en donker, knap gciaat, omlijst d'oor de zwarte krullen, die hem eenigszins liet uiterlijk van een bui tenlander gaven, schenen nog meer te deen uitkomen hat feit, dat de ander juist bi- zonder leeiijk was: grof van gelaat, schraal van ledematen en met een paar door dringende grijze o(*; en, die met groote beslistheid onder de borstelige wenkbrau wen uitkeken. Dit was een persoonlijkheid, die ovcr- heerschle alten, met wie hij in aanraking kwam. Maar als sir Marmaduke glim lachte, dan ging er zoo'n bekoring van hem uit, dat men zich in bet geheel niet langer over kon verwonderen, boe hij macht bezat over anderen. Hij glimlachte nu, terwijl (te uitgestrekte hand van zijn gastheer iri de zijne vatte. ,,tk was wel zeker van een welkom van je vaders zoon. En nog iets meer dan een verlangen naar het afbreken van mijn reis en het weerzien van oude vrienden bracht mij hierheen." „Een reis?" herbaalde Ainslie met de grootste belangstelling. „Naar Schotland," antwoordde sir Mar maduke, na zich eerst overtuigd te heb ben dat er niemand anders was in den hall. „Maar daarvan zoo aanstonds meer. Er zal nieuws te verteilen en te hooien vallen na het souper." Deze laatste woorden zei hij met een ondeugendeu glimlach, waarna hij vroeg hoe lady Ainslie het maakte en of zij hem liet aclitelooze van zijn kleedïng zou wil len vergeven. Alsof het noodig was hierover eenige verontschuldiging te maken, meende sir Hugh, terwijl hij zich haastte, den gast bij zijn moeder binnen te laten. Lady Ainslie was oenigszins ontsteld opgerezen; de verschrikkingen van de maanden, die achter hen lagen, hadden groote zenuwspanning van haar geüïscht en steeds bleef de vrees brj haar bestaan, dat de bezoeking van liet lot, die haar" echtgenoot zoo op eenmaal van haar weg genomen had, nu ook haar oenig kind zou kunnen opeischen. Dus was er iets aan doenlijks in de verschijning, die brj liet schijnsel van het kaarslicht en van het vuur zoo statig te voorschijn trad in een zwart fluweel Meed met wit afgezet en met de weduwenkap op, die slechts gedeeltelijk leu in de ruimen van het sch' n -i ridh te overtuigen ,of het de' moeite -1 Iconen, laler pogingen te doen, olm het v. *n eu ci der hoven te brengen. Authentiek inlichtingen Kxmtrant de Tu bantia bestaan er niet en wij! zulten ons due1 door eigen onderzoek op de hoogt© mcoton stellen, aldus besloot do kapitein. Ernstig spoorwegongeluk. Twee dood'en, ruim 5 0 gewonden. Het Mexicaanschc dagblad Palabra meldt uit San Luis Potosi, dat aldaar een ern stig spoorwegongeluk is gebeurd. Bij d*e ontsporing -an een trein vielen de locomo tief en twee personen-, benevens twoo baL gagewngens om, D© machinist en de stoker weiden gedoed, ruim 50 personen zwaar gewond. Naar het schijnt zou het hier een, aanslag betreffen. Molgens andere bericht- ten zou li-et ongeluk slechts één doods en één gew'onde hebben gecischt. WOENSDAG, 9 MEI 1934. Hilversum, 301 M. VARA-uitzendïng. 8 u. Gramofoon. "9,30 u. Onze keuken. 10 ii. .Morgenwijding VPRO. 10.15 u. Moor arb. in de continubedrijven. 12 u. Klein VARA-ensembie. 2 u. Zenderverzorging. 3 u. Voor de kinderen. 5.30 u. Klein; MARA-enscmble. 7 u. Voorbeschouwing over Heiland—Frankrijk. 7.20 n. Orgel- kwinlet. 8 u. Herhaling SQS-berichten. Vnz Bias en VAllA-varia. 8.15 u. Uit Rotterdam: „De Stem des Volks", Resi dentie-orkest en solisten. 9.30 u. „Van ouds de Morgenster", spel van Heijer- mans. VARA-tooneel. 11.30—12 u. Gra mofoon. Huizen, 1875 M. NCRV-programma. 8 u. Schriftlezing en meditatie. 8.15 9.30 li. Gramofoon. 10.30 u. Morgen dienst. 11 u. Concert, harmonium, so praan en alt. 12.15 u. Gramofoon. 12.30 u. 'Orgelspel en gramofoon. 2.15—3.45 Concert, alt-mezzo, fluit, viool, cello en piano. 4 u. Pianorecital, en gramofoon. 5 u. Kinderuurtje. 6 u. Causerie. 6,30 7 u. Afgestaan. 7 u. Ncd', Chr. Pers bureau en gramofoon. 7.30 u. Pluim veepraatje. 8 u. Amhemsche Orkestver- eeniging. 9 u. 'Ouderuurlje. 10 u. Vaz Dias. 10.3011 u. Gramofoon. Daveutry, 1500 M. 11.20 u. 'Orgelspel. 12.05 u. Western studio-orkest. 2.40 u. Pianorecital. 2.50 tt. Sted. orkest Bournemouth. 3.50 u. Gra mofoon. 5.50 u. Bachrecital, orgel. 7.35 u. BBC-symphonie-orkest, in. m. van, piano. 10 05—11.20 u. Grosvenor House- band. Parijs „Radio-Paris", 1648 M. 6.20 en 7.-20 u. Gramofoon. 11.35 u. Goldy-orkcst. 8.05 u. Nationaal orkest. 9 50 u. Dansmuziek. Kalundborg, 12G1 M. 11.20—1.20 u. Concert. 2 u. Zang en piano. 2.204.20 u. Concert. 4.20—4.50 u. Gramofoon. 7.20 u. 'Omroep-strijkor- kest. 9 u. Hollandsclie volsliedjes, zang en piano. 9.30 u. Omroeporkest. 11.20 —1135 u. Dansmuziek. Langenbcrg, 421 M. 5.25 en 6.20 u. Gramofoon. 11.20 u. 'Orkestconoert. 12.20 u. Essene- sympho- nie-orfcest. 3.20 u. Ge var. concert. 4.35 u. Gramofoon. G.20 u. Omroeporkest. 7.50 u. Dansmuziek. 10.20 u. Omroep orkest en solisten. 11.2011.59 u, Gra mofoon. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.11.20 u. Max Alexys' orkest 12.30 u. Gramofoon. 4.20 a. Dito. 5.35 u. Syniphonicconcert. 7.20 u. Omroep orkest. 8.20 u. Symphonicconcert. 9.30 n. Dansmuziek. 484 M.11.20 u. Gramofoon. 11.55 uk Reportage. 12,30 u. Max Alexys' or kest. 4.20 u. Dansmuziek. 5.35 u. Zang* voordracht. 5.55 u. Gramofoon. 7.20 tc Orkest- en solistenconcert. 8,35 u. 'Om roeporkest. 9.30 n. Bansmuzie. Deutschiandscnder, 1571 M. 7.50 u. Fruhlingsabend an dor Spree, vroolijk programma. 10.20—11.20 u. Schil ler-herdenking. bedekte het haar, dat, meer door droef heid dan door lioogen ouderdom, zilver grijs was geworden. Maar het knappe, oude gelaat helderde' ineens op van groote vreugde bij fet zien van dien met slijk bespatten reiziger, ter wijl ze met uitgestoken haaiden haar gast begrootte. „Sir Marmaduke Langdale, welkom thuis. Driewerf wolkom." Dit was een begroeting, die het ooi- van een man uit Yorkshire aangenaam aandeed ook al was Langdale Hall dan ook drie jaar geleden tot op den grond verbrand en het volgend half uur ver liep met vragen en antwoorden betreffende het welzijn van wederzijdsche vrienden met hier en daar een enkel woord er tusschen' van persoonlijke opvattingen, ofsohoon de gastvrouw zeer goed begreep, dat enkele vragen beter dienden uitgesle'd te worde, tot het drietal onder elkaar zou zijn on er geen kans meer zou zijn, dat zo niet opzet of bij toeval beluisterd zouden woor den door een van de bedienden, die m het aangrenzend vertrek liezig waren, in derhaast een avondmaal klaar (e zetten. Fen enkele wenk in den aanvang was sir Hugh genoeg geweest. „Daar dc tijd dringt," had' zijn gast ge zegd* op zochten toon, maar toch mol groot ten nadruk, „en ik met hel grauwen van den dag al op weg moet zijn naar liet noorden, zou ik graag enk'te van die an dere goede vrienden en huren, dio één. van zin met ons voeten, ontmoeten, liet lijkt mij, dal er het een en ander valt te doen voor onzen meester, hier, waar de schaduw van PontefraoL zicüi af leek ent tegen hiet blonde landschap." (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 6