Waarom Verkade's Beschuit h 30.1 „oudbakken" wordt. VERKADE'S BESCHUIT STADSNIEUWS Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Zwemvereen. De Pelikaan. Verkoop crisisposizegeis. In de hal van hel postkantoor. Morgen, Donderdag, zal door do dame» van het crisis-comité in het postkantoor alhier, van 's morgens half negen lot's mid dags half zes, zitting worden gehouden voor den verkoop van weldadigheid'szegels ten bate van het plaatselijk crisis-comité. Behalve in het postkantoor en bij de postagentschappen zijn de crisisposizegeis ook dagelijks verkrijgbaar bij de volgende boekhandelaren. 1. B, Guis, Brouwerstraat. 2 J. S. v. Leeuwen, Broersvest. 3 „Mercurïus" („\i. Schoof!, Lange Ha ven. 4. Wed. A. Niemandsverdriet, Lange Kerkstraat. 5. Henri Rebei», Hoogstraat. 6. G. Schuil, Rembrandüaan. 7. Wiersïnga's Bockhandel, St. Liduina- straat. De toeslag op de crisispostzegels, ge kocht bij bovenstaande boekbandelaren en bij de dames van liet comité in het post kantoor, komt geheel ten goede aan het Schiedamsdie crisis-comité. De veikoop door de posterijen komt ten bate van het Nationaal Crisis-comité. Het nieuwe postkantoor. De aanbesteding. De volledige uitslag van de gisteren door den rijksgebouwendienst gehouden aanbe steding vau een nieuw post-, telegraaf- en telefoonkantoor aan de Tuinlaan luidt a's volgt: G. J. fkxrtsink, Sioesterberg flS?.000 H. en P. Voormolen, Rotterdam 186.000 A. Langkeek, Hillegersberg -186.000 I. Wierlz, Breda -185.000 G. v. d. Veen, Utrecht -180.450 Gebbe., Enschedé -179.200 H. en W. te Pas, Enschedé -179.000 L. Raaymakers, Wouw -177.000 N. V. Ned. Bouw- en Aann. Mij., Amsterdam -176.000 W. Hartman, Enschedé -175.890 Gebrs. Grosnenberg, Deventer -17.1.3O0 F. 0. Kokshorn, Voorburg -174.000 P. A. Heinsbroek en C. Leenders Schiedam -174.000 P. Frölig, Harlingeu -173.900 H. L de Baan, Den Haag -172.350 N. V. v, h. Zwolsman, Scheve- niugen -172.000 N. v. d. Bos, Rotterdam -172.000 D. E. Geerlings, Hengelo 171.300 N. V. Aann. Mij. v. h. Fa Cr, Nollen, Den Haag -170.790 A. Moot en, Moordrecht -170.700 Kuipers en. Kloof/ere, Schiedam -170.500 W. C. Geenlmic, Usselo -160.900 N. V. v. h. F/. Bioel, Voorburg -169200 N. V. Tubantia, Enschedé -163.SOO P. Grooneweg, Rotterdam -168.468 J. P. v. d. Merwe, Dordrecht -168 3C0 N. V. d. Velden en de Jong, Oegs! etst -167.690 G. J. v,.n Oortinersen, Den Haag -167.690 Hoender», en Vos, Hengelo -167.300 J. H. Nieuwenhuizen, Rotterdam - 167.243 Th. de Goede, Soesterberg - 166.1C0 Groeneweg en v. Kampen, Rot terdam -166 000 C. Boel, Voorburg -165.970 A. Vermant, Schiedam -165.575 N. V. Algem. Beton Comp,, Den Haag -165.7 GO G. Wortel en A Buizi.ng, Tilburg -165.680 H. Lastdrager, Bussum -165.663 F, H. Hollander, Amersfoort -165.GC0 Roodzand en v .d. Vliet-Struik, R ot 1 erda m -165 OGO Er W|. Kv'erts, Rotterdam -165.000 J. K. Simon, Schiedam -164.400 D. en II. P. v. d. Vorm, Rot terdam -164.400 N. V, v. h. H. J. de Wilde, Gouda -164.300 G, Gesman en C, Zoc-temeijer, Alphen aan den Rijn -163.390 Geixrê. Smit, Schiedam -162.890 K. V. en J. de Vries, Purmerentt -162.400 J. Gesman, H. Turkenburg en 3. Ondenes, Aiphen aan den Rijn -161.975 H, J. Pcdde, Enschedé -161.700 C. Spier, Sommelsdijk -161.300 C. v. d. Vliet, Den Haag -161.290 Mi el en Schreuder, Almelo -160.780 N. V. N. M. Ballen, Hilversum -160180 Gebrs. v. d. Pulten, Heemstede -159.970 N, V. Baele en v. Eesteren, Den Haag -159.890 L. F. Capitelns, Hillegersberg -159.570 F. Camelling, Dordrecht -159.300 N. V. Z. Gcleais en Zn., Dm Haag -159.000 v. (i. Wal en Woudenberg, Utrecht en Vlaardingen -1.38,470 Gebrs. Rubers, Dordrecht -153.400 N, V. Prov. Bouwbedrijf, 's-Iier- tcgen Bosch -153 000 J. Laudri, Sittanl - 158.G00 Terbc-k en Loohuis, Tubbergen -157.763 G. B. van Hoek, Delft -136774 Mosselman cn Korteweg, Rot terdam - 156 722 P. Both, Vlaardingen -157 630 R. Groeneweg, Amersfoort -157.550 N, V. Bat, Aann. Mij. v. h. v. d. Wal, Den Haag -156.400 Gebrs. A. en den Ouden, Al phen aan den Rijn - 156.409 Gebrs. C. en A. v. d. Lao, Rot terdam - 156.331 F. do Bruin, Amsterdam -155 800 A. J. A. Fa assen, Vught -154.900 N. V. Noord-Holland', Heemskerk -154.637 9. Bokhorst, ScJiiedam - 154.500 N. V. Ing. Bar. v. h. Gebrs. van Crc-y, Rosmalen -153.200 Lezing voor werkloozcn. Morgenochtend houdt dr. W. J. Smit, gemeentelijk inspecteur van hit onderwijs, voor de deelnemer» van de ontwikkelings cursussen voor werkloozcn, ia liet Pas sage Theater, een lezing over: De I loll an d- sche molen. Volkenbond en Vrede. Prof. mr. C. W. de Vries over: Internationa te vraagstukken. 18 Mei was Volkenbondsdag. Telken jare is het ook de dag. waarop Je Veroeniging voor Volkenbond en Viede de aandacht vestigt op has* arbeid. Volkenbond en redo doet dat op dr haar eigene, bijna bescheiden v ijze. Dit j. ar werd op Twee den Pinksterdag te Delft dc nagedachtenis geëerd van Hugo de Groot, den grooten Nederlander, die het eerst het vredesrecht bcsludienle. Vo'ken bond en Vrede werkt niet op hel dak. mam in de binnen kamer. Haar arlxdd is eon arbeid des geesles en de geest werkt (helaas soms!) in stilte. In de rede, die prof. mr. C W. de Vries gisteravond voor Volkenbond on Vrede in het gymnastieklokaal van de R.H.DS. heeft uitgesproken, heeft deze hoogleeraar in Nederlandse-li staats- on ad ministratief recht aan de h.vndelsliooge- scliool te Rotterdam, de aandacht govesligd' op deze werkwijze in kleinen kring. Vol gens spr.'s mcenhig moet Volkenbond en Vrede, wat de politieke beteekenis van haar terrein van werkzaamheden liolrcft, 'niel te veel vasthouden aan het idee om te blijven in een kleinen kring van intel lectueel-en. De vredeszaak moet gebracht wórden in ruimer kring, de groote massa moet de vredestaak aanvatten, gesproken moet worden lot het hart van het volk. Naar aanleiding vau het diezen winter te Rotterdam onder zijn presidium gehou den congres, zeide prof. De Vries, dat hij niet zoo bang was voor andre jneenmgoa, meer radicaal gerichte meeningen. Van Volkenbond en Vrede is het wel een beetje jammer, dat het overal kleine groepjes zijn, die zich interesseeren voor het vredeswerkIn de onderscheidene af- Heelingen hooren we te weinig de stem van het volk. En het is noodig,-dut we die andere meeningen ook hooren, nu het oorlogsrumoer nadert. In andere landen, Engeland' noemde spr. speciaal, gaat men die richting reeds uit. Groote bladen als do Times vezen reeds op de noodzake lijkheid van dit streven. Men behoeft zich geen .illusie omtrent den internationalen toestand1 te maken. De bewapening-wedloop is aan don gang. De verhouding verscherpen zich. De houding van Engeland maakt in dit verband een weifelenden indruk, niet bepaald gerust stellend voor den algomeenen vredestoe stand. De Britsche politiek is een onaf- hanbeUjldiöidspoIHiek. Engeland' wil zich tegenover Frankrijk en Rtiilsehland niet binden. Dezo boud ing is do oorzaak ervan, dal Frankrijk aan Engeland verwijt, dal het die bewapening van Dr Ischland op deze wijze feitelijk steunt. Engeland wonscht vrij te blijven in het nemen vau een beslissing. frankrijk daarentegen wenscht tevoren van Engeland de toezegging, dat bij een Buitsdien aanval Engeland de zijde van Frankrijk zal kiezen. De reeks internationale vraagstukken, welke prof. De Vries gisteravond behan delde, worden voor de pauze geïllustreerd met lichlbeelden vau prenten van Joh. Braakenstek uit de Groene Amsterdammer. Voor de pauze was het dan ook meer een causerie over onderling losstaande feiten, zooais het conflict tusschen Bismarck en "Wilhelm 1! over diens ideeën betreffende internationale arbeidsregeling; de Duitscho sociale wetgeving, die tot siand kwam onder Von Berlepsch en Vc-n Pcsadowski; het sociale werk van paus Leo XIII en den Engelschen r.k. kardinaal Manning; de eer ste vredesconferentie in Deti Haag in 1897 op initiatief van czaar Nicolaas II; bet door Van Kaxnoboek gesloten Nederlandsch- Beigische tractaat, enz. Na de pauze ging prof. De Vries over tot den algemeencn internationalen poli- tieken toestand. Persoonlijk is spr, van oor deel, dat het vredeswerk van den Volken bond niet bet belangrijkste en meest succes volle onderdeel van haar bemoeiingen is. Belangrijker acht spr. het sociale en hu manitaire werk, zooais de opiunibeslnjding, rechtspraak, interna tioinale arbeidsvraig- stuk'ken en de behandeling van vreemde lingen. Dit laats té is een nieuw moaJijk juint, vooral ook op juridisch gebied. Moot- iijkbelen dom zich thans vooral voor met Duitschland. Er bestaan reeds verdtagen en Nederland verwachtte fiat de huidig'- rege ring /ich daaraan zou houden. Doch bij een geval van voorgenomem huwelijk tus schen een in ons land wanenden Dtulsther en een Joodscli meisjo in Duitschland, weigelden de Duilsclio ambtenaren de ver klaring o,-er \'ft leggen, waaruit bleek, dat geen beletselen tot het sluiten van bei huwelijk bestonden. Vo'gens hel desbetreffende verdrag moot de/e ambtelijke verklaring overgebgl wor den om bigamie e.d. te voorkomen. De Duitscbe ambtenaar weigerde nu deze ver klaring, -OTidal volgens de nieuwe opvattin gen een dergelijk huwelijk niet in het ba- tang /an den Duitschen staat zou zijn. De Rotterdamscho rechtbank heeft toen na on derzoek uitgemaakt, dat een dergelijke amb telijke verklaring niet noodzakelijk was, als uit anderen hoofde was koruen vast te staan, dat geen beletselen besla iden. Hc-t huwelijk is daarna gesloten. Ook de armlastige vreemdeling vormt een -vraagstuk, dat niet gemakkelijk op te lessen is.' Moet elke staat de binnen zijn grenzen Iedere winkelier zal U Verkade's be schuit steeds heerlijk versch en knap- perig-bros afleveren. Dat komt, omdat Verkade's beschuit den tijd niet krijgt om „oudbakken" te worden, want deze voortreffelijke, voedzame beschuit wordt het meest van alle merken verkochtl Ondanks het feit, dat Verkade's be schuit thans slechts 9 ct. per groote rol kost, blijft de oude kwaliteit strikt ge handhaafd! Vergelijkt U eens ieder willekeurig ander merk met de echte Zaansche Verkade's beschuitUw eigen smaak zal er dan voor zorgen, dat U ze blijft gebruiken, deze beroemde wonende armlastige vreemdelingen onder steunen. zooals hij de eigen menschen helpt, of moet iedere staat voor zijn eigen aimlasligo burgers over de geheelo wereld zorgen. De emigrabelanden zijn pnictisi h niel in slaat hun burgers volgens de tweede opvat ting te helpen. Er moei dus oen modus gevonden worden en die denkt de Volken bond le verwezenlijken in een moclel-ver- diag, volgens hetwelk do staten ondeiling verdragen kun urn sluiten. Per land /ouden dan do kosten van ondersteuning bere kend moeien worden, zo-odat do staten ton stede eikaars werkloo/en zouden kunnen heialen. Voor onze werkloozcn in Duitschland is een dienst ingesteld, die nu per jaar nog twee milliomi kost Met België heeft No derlaud ia April een vestigings- en arteritis* verdrag gesloten, dat do l>a=is kan zijn voor èen ondersteuningsvefdrag. De verga/lering stond onder presidium van den voorzitter van dc nfdeeling Schie- da mv an Volkenbond en Vrede, den heer N. W. van Gelder. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de well loaders ir. C. Houtman en J. Dinke- laar, en den kantonrechter mr. J. Stheeman Hes se. In zijn slotwoord dankte de heer N. W. van Gelder prof. De Vries en wees hij erop, dat men den invloed van Neler- laml in de vredesacfie niet moet onder schatten. Spr. onderstreepte de woorden van pref. De Vries, dat het werk voor den vrede de taak van Ge massa is. Excursie. De poppcmlentocnstelling ten bate van de tuberculosebestrijding in Nederland en Ned. Oost-Indië gehouden ia de Gotlrischo zaal te 's-Gravenliage verheugt zich in een enorme belangstelling. Ook een 30-tal leden der Ned. Vereen, van Huisvrouwen, aid. Schiedam heeft daar gistermiddag «en bezoek gebracht. De collectie poppen is enorm groot en zeer gevariecul. Tweeden Pinksterdag werd de tentoon stelling bezocht door 3000 personen. Er is dan ook besloten de poppenten- ioonslelling met een weck ie verlengen. Iïet voorloojiig bestuur. Eeriigen tijd geleden is hier opgericht do zwornvereeniging De Pelikaan, Het voor- loopig bestuur bestaat uit do hoeren F. M. van Hasselt, voorzitter; C; do Vrios, se cretaris en Al. v. d. Burg, penningmeester. De heer Daalmeyer hoedt op als technisch leider. De vereeniging is gevormd uit zwem mers, die in den afgeioopen winter eiken Zaterdagavond in de overdekte zweminrich ting in do Tuinderslraat le Rotterdam oefenden. De bedoeling is te zijner tijd deel te nemen aa'n wedstrifdzwemmen ten het polospel te beoefenen. De- vereeniging telt thans reeds 50 leden. De nieuwe motoren van de Modjokerto. De proefnemingen beëindigd. Het stampen van de zware scheepsmo toren. die gebouwd zijn op de werf "Wil tonFijcnoord en dat nerveuse menschen en wie is tegenwoordig met nerveus! -— misschien wel eens hecfl gehinderd, is voc-rloopig uil! De krachtpioef is gelukt. De tweede van hel stel motoren van de Modjokerto heeft 24 uur achtereen zonder haperen gewerkt. Hcdcnmoigcn werd de motor stop gezet! Voorloopig is het uit met het lawaai, be houdens dat vandaag of morgen de motor noc even zal worden aangezet. De proefnemingen hebben langer geduurd dan aanvankelijk verwacht was. Voor Wil tonFijcnoord is de bouw van zware scheepsmotoren een nieuwe tak van be drijf en het is te verklaren ecnerzijds, dat de onderneming de zekerheid wil heb ben deugdelijke en perfect werkende ma chines at' te leveren en anderzijds, dat men eenige ervaring meet opdoen met dit werk. Al is Ket stampen hinderlijk ge weest en zullen velen in het Westen van de stad blij zijn, dat zc dit jaar- verder verschoond zullen blijven van proefnemin gen als deze, het is toch ook wel van belang, dat Wil IonFijcnoord nieuwe we gen zoekt om het groote bedrijf tusschen Vlaardingerdijk en Nieuwe Waterweg pro ductief te maken. Dat is niet alleen een belang voor de ondernemers, zelf. maar ook voor de werkers in het bedrijf en van onze heele genteenschap. Men verzekerde ons, dat in 1934 geen hinder meer van proefdraaiende motoren meer door WiltonFijenoord zal worden veroorzaakt Maatschappij van Nijverheid cn Handel. De algemeene ledenvergadering van het departement Schiedam van de Maatschappij van Nijverheid en ITalndel zal worden ge houden op Donderdag 31 Mei a.s., Ücs» avonds 1e 8 uur in Musis Sacrum. (Door een raam gevallen. Gistermiddag waren eenigo kinderen in de Lange Nieuwslraat aan het „bulc spe len". liet 11-jarige meisje E. II. uit de Eendrachtstraat had zich in een gang ver stopt Zij is daar door een keukenraam gevallen, waarbij zij zich ernstig aan den rechterarm verwondde. Door eenige leden van E.H.B.O. is het meisje voor'oopig vcr- nouden. Op last van een dokter is het kina, in verhand met het groote bloedver lies, in het gemeente ziekenhuis opgeno men, waar zij een paar dagen moe! blij ven. Politienieuws. Twee btiurvromien op de Korte Haven hebben gisteren ruzie gemankt. Mej.* A. do B. is daarbij door mej. J. R. met een emmer op haar rug geslagen, waarover de geslagene zich hij de politie heeft be klaagd'. De 8-j'axige M. H., die bij haar vader aebter op de fiets zat, is met haar linker voet tusschen de spaken geraakt, waardoor het meisje verwond werd. Een lid van de R.-K. E.ll.B.O. beeft den voet verbonden, waarna het meisje zich ondter behandeling van liaar huisdokter stelde. Kattendram. Poes had een weck in wii g.. ag aan de Lange Haverr doorgebracht, US. beest liep „sch'a-Ioos" en in het kale ,,aulo- hok" met cementen wanden was voor poesje niel vee! te beleven. Gistermiddag slorlle liet zich pardoes in de Lange Haven. Wat er in het kal tenbrcin omgegaan is, voor hel den sprong in het koele nat maakte, zal voor ons menschen wel een mysterie blijven. Dat poes een eind aan haar somber leven wil de maken, is niel erg waarschijnlijk, want toen zij in het water lag, zwom zij dwars de haven over en verdween in een riool, dat uitkomt in het pana van Frits Beukers* Venvarmingsmaatsdiappij. Dieionvrienden, die dit haddon gezien, waien belangstellend, wat er nu vertier niet de kat zou gebeuren cn na eonigen tijd kwam een natte kattekop te voor schijn. liet heest had dus kans gezien zioli in een vei breed ing van het riool om te draaien. Maar loon het de lucht had ge zien, trok hot zich ijlings tciug. Na een poosje kreeg poes ongewoon be zoek. Een dikke, vetle rioolrat zwom door de haven en koos wonderlijke speling van het lot juist het riool van Frite Beukers' Verwarmings Mij. uit om daarin op onderzoek uil te gaan. Do rat klauterde naar hoven, verdween in hel. riool, maar met een wijden boog sprong zij weer in de haven: Zij had haar doodsvijand in het riool ontdekt t Er is veel moeite gedaan om de kal, die na eenigen lijd klagelijk begon te miau wen, uit haar weinig benijdenswaardige positie te verlossen. Er werd' een flink schepnet voor het rioolgal gehouden, maar het beest verkoos daarin niet te springen. Er wem waLer dooi* bet riool gegoten, onï poes het verblijf daar nog onaangenamer te maken, maar zij was toch pas boete- maal nat geweest en wat b'rulorde dan vier natte poolen! Het geval werd voor leekediorenredders vrij hopeloos en daarom werd de Dieren bescherming in den arm genomen. Er ver scheen een man niet een bootje in do Lange Haven, die voor het riool van Frits Beukers Verwannings Mij. ligplaats koos. Poes werd gelokt met eten, met visdi, met drinken, maar poes weigerde hardnekkig to voorschijn te komen. Waar zij gebleven is', weet niemand. Misschien bivakkeert zij nog in het riool, het is ook mogelijk, dat zij opnieuw in het water is gespiongcn en een kattenoadaver thans op den bodem van de Lange Ilaven rust. Nieuwe dokters. In enkele dagen is het aantal artsen hier ter stede met twee uitgebreid'. Onzo stad genoot», meg. To Bokma, werd de eerste vrouwelijke arts, die hier een pructijk bo- goa en thans heeft zich in zijn geboorte stad gevestigd' de heer ,f. do Koning, die 10 jaar als dokter te Ter Apcl (Gron.) heeft igewerkt en dus als medicus reeds over ervaring beschikt. Mej. Bokma en dokter De Koning zijn resp. de lóe en 16o praclizceiende huis arts, te Schiedam gevestigd1. Alen neemt in dian regel aan, dat op elke 5090 inwo ners plaats is voor één a.rts, maar daarin komt blijkbaar langzamerhand verandering in verhand' met het groet aantal personen, dat in den Sitsten tijd in de medicijnen! studeerde. Fonds „Voorzorg"'. Na de buitengewone ledenverga tering van het Fonds „Voorzorg* tegen gelde lijke gevolgen van zieke'nhuisverpleging erï operatiekosten, op Donderdag 31 Mei a.s. ui Musis Sacrum, vo'gt de gewone jaar vergadering, In do eerste, die om half 9 begint, komt het voorstel van het besluur aan de orde tot wijziging der statuten en het reglement; op do agenda voor de jaar vergadering, die om kwart voor 9 aan vangt, staan dc gewOno punten* jaarver slagen, begrooting, bestuursverkiezing cn rondvraag. Nat. Jongeren Verbond. 11 Itet Nationaal Jongeren Verbond, afdl Schïedam en Omstreken organiseert op Donderdag 7 Juni a.s. in Musis Sacrum, do tweede propaganda-avood, welke oon «enigszins feestelijk karakter zal dragen^ Zij heeft zich de medewerking kunnen ver zekeren van een aaintal Rottonlamsche ledeai, die zich bereid verklaard hebben! te Schiedam een reprise van de revue „'Hof- N.J.V. maicbeert" te gevem. Het Rotterdamscho N.J.V.-orkestje zal den avond met rnuziek opluisteren, terwijl liet hoofdbestuurslid mr. O. Verdoom, tevens voorzitter dor afd'. Rotterdam het woord zal voeren. Volkszang-avond Princcvlag. Gisteravond is onder leiding van don heer A. Baan de tweede Volkszang-avond gehouden door de SchioJamsdho afdeeling van do Vereeniging De Princcvlag, mej. ,L, Baan zorgde weer voor de begeleiding. Dö zaal van gebouw Eendracht was wed'erom flink bezet. Om ook andere groepen in d|i gelegen heid to stellen do volkszang-avonden, te bezoeken, heeft hot bestuur besloten den volgenden avond te houden op Vrijdag 1 Juni a.s, Voorls ligt het in het voornemen van het bestuur als het weer zich daartoe leent, gedurende do zo ncrmaaiwan del volk» ang avonden in do open hi'ht le or- ganisccren. Iiuzio in het Zwarte Huis. liet Zwarte Huis aan d'e Lnage Haven werd indcitijd geslicht door de afdee'.ing Schiedam van den A.N.F.B., waarvan do heer J. Baars' leider was. De laatste tracht thans een nieuwe fascistische partij tc for- meeren en daartoe is do huisbewaarder van liet Zwarte Huis ook toegetreden. Gisteren kwam A. v. d'. 8. in zijn hwa% teit van commissaris van materiaal ïn heil

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2