m Zaterdag 26 Mei 1934 Barthou voor de Fransche ÜCarner De Schiedamsche „wolkenkrabber FA. W. VAN LOON No. 20650 DE INDUSTRIE" m 87ste jaargang. Tel. No. 68103. 68617 er. 68823. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL, 68103, 6861? en 68923. Postrekening No. 5311. Dit nummer bestaat uit 2 bladen en, een Kinderblad. EERSTE BLAD BUITENLAND Belangrijke rede oyer het ontwapeningsvraagstuk en de Saar-stemming. iBiirlhou, de Fransclie mi uister van bui- lenlandsobo zaken, hoeft gisteren1 in do Fransche Kamer, in- antwoord op inter pellaties van do afgevaardigden Ghappe- Üelaine (links-radicaal) en Ghasseigne (sop.), een groote redegehouden. 'Baxlhto-u leidde dèzé. rede in met enkele woorden over zijn reis 'naar Warschau en Praag. Frankrijk aldus vervolgde Barthou is niet geïsoleerd. De betrekkingentüs- sohen Frankrijk en Turkije zijn daarvan o.a. een bewijs. V.- Ten aanzien vande ontwap-eningskwes- tie zet.de tegenwoordige regoeringde. po litiek barer voorgangers voort. - De presi dent der onlwaponingsco'nfbreiitio, Hender son, beeft indertijd in een riota de vraag gesteld, of bet niet doelmatig zou ziju, in plaats van de conferentie, onmiddellijke on derhandelingen tusselven de regeeringen in te leidén, Barthou heeft toen aan den Quai d'Orsay. het ontwerp-antweord zijner voorgangers gevonden en niet kleine wij zigingen daarvan een antwoord aan Hen derson gevormd, dat evengoed1 van Dala- dier of van Paul Bonoour afkomstig had1 kunnen zijn. Want de Fransche' politiek, die daarin tot uitdrukking kwam, blijft steeds dezelfde: vermindering der liewape- mingen en rechtsgelijkheid, maar in veilig heid met doelmatige garanties. (Geroep: „Zeer juist I") Frankrijk handhaaft op alle punten d'e eenmaal aangenomen houding: het wil niet de politiek der bewapening, maar houdt vast aan de ontwapening. In dit verband bestreed de minister, dat de opvatting der Fransche regoering in Engeland niet is begrepen. Hij legde er verder den nadruk op, dat de opvatting die tot uiting 'komt in d'e nota van 17 April, door do Fransclie regeering een stemmig is goedgekeurd'. Barthou stelde daarn ado vraag, of de regoering daarmede van meening was, dat alles geëindigd was en dat. allo deuren, die van- don volken bond en die van <,'«"3 ontwapeningscon ferentie, gesloten waren. Dat is in het geheel niet het geval. Frankrijk blijft de beginselen van ontwapeningsconferentie e.n Vo'.kenbondsstatuut trouw. De Volkenbond blijft vioior Frankrijk de zekerheid voor den wereldvrede. üorthmi keerde zich scherp tegen dege nen, die critiok op don Volkenbonduitoe fenen. Wat zou er van de wereld geworden zijn, als het niet mogelijk zaz:u zijn, zioli tot den Volkenbond te wenden? Voor do toekomst zijn twee hypothesen mogelijk: zal de ontwapeningscioiiiforontie haar werk voortzetten oi zal zij den Vol kenbond haar opdracht teruggeven? De op' valling'der Fransclie regoering is bekend. De Fransche regeering blijft d|o zaak van den vrede trouw en zij kan zioh dien vrede niet denken buiten het kader van den Volkenbond. Tenslotte ging Barthou op do Saarkwestie in. Hij legde er den nadruk op, dat het bestuur" van het Saargebied door de ver dragen is geregeld.' Na 15 jaar moet de bevolking zicih verklaren, of zij don tegen- woiordigon status wil gehandhaafd zien, tot Duitscihland wil terugkoeren of voor Frankrijk wil stemmen. Maar die stemming moot vrij, moet oprecht zijn. Van Fransclie zijde is voorgesteld', dat een verklaring zou worden afgelegd1 door de Fransclie en Duitsohe regeeringen. Duitschland heeft dat van do liand gewezen. Barthou erkent, dat Duitscihland in dit opzicht gelijk kon 'heb ben endaarom liooft hij toegegeven. Het probleem is daarna echter anders gestold. Een stemming is slechts oprecht, wan neer riij vrij is en geheim blijft. Barthou heeft de bewoners van het Saargebied niet willen blootstellen aan bepaalde represail les. Als h\ anders gehandeld had, had hij niet voor do Kamer d'urven verschijnen. Hij legde cr den nadruk op, dan Frank rijk prijs stelt op een spoedige regeling dor Saarkwestie, dio niet slechts op de Duitsdi-Fransolio betrekkingen, doch op de geheele wereld drukt. Hij herhaalde echter dat hij niet kon toestemmen in hot bepa len van een tijdstip voor de volksstemming, zoolang men geen voldoende garanties had gegeven. Do rede van Barthou word met groeten bijval ontvangen. Do Kamerzitting werd verdaagd 'tot Dinsdag aajislaande, doch de debatten over do biutonlaudsche politiek zullen pas do volgende week Vrijdag wor den voorlgozot. In politieke en parlementaire kringen verklaart men naar aanleiding van de ver klaringen van Barthou over do buitenland^ sche politiek!, dat dk> minister van builen- landscho zaken in dio eerste plaats cm tactisch-parlementaire manoeuvre heeft ver richt om die midden groepen en de gema tigde linkerzijde tevreden te stellen. Dit is ook do "rod'cn, waarom hij ziöli zoo her haaldelijk op Paul Boncour on Daladier beriep. Barlhou wilde daardoor hol verwijt ontgaan, dat onder zijn leiding oen an dere koers in de Fransche buitonlandsche po'iliek 'zon zijn ingeslagen. 99 Een monument van het „bewust wonen". De inrichting. Beveiliging tegen brandgevaar. Enkele cijfers. De tentoonstelling van de Bijenkorf. IERLAND. De Senaat afgeschaft. De Iorsdi'e Kamer van Afgevaardigden de'.Dail Eirean, heeft gisteren met 54 tegen28 stemmen de wet tot afschaffing van den Senaat definitief aangenomen. OOSTENRIJK. Strenge maatregelen tegen aan slagen. lii den Oostcmrijksohen ministerraad' van gisteren is besloten, dat de standiecht- prooedure zal worden uitgebreid tot aan slagen; met ontplofbare stoffen. Deao pro cedure goldi tot dusverre slechts voor moord, roof, brandstichting en zaakbe- scihadiging onder bizonder gevaarlijke om standigheden. De ministerraad besloot vorder, bij staats gevaarlijke actie van rijksambtenaren on middellijk tot strenge maatregelen over te gaan, zonder dat een langdurig onderzoek wordt gevoerd. HONGARIJE. Go-er in g te Boedapest. De Pruisische minister-president Goering is gisteren door rijksregont Horthy ontvan gen. Vandaag vertrekt hij naar Berlijn. BULGARIJE. Alle gemeenteraden ont bonden. Bij decreet van den Bulgaarse.hen ko ning zijn gisteren de gemeenteraden van alle Bulgaarsche steden en dorpen ont bonden. Zoolang geen nieuwe burgemees ters zijn benoemd, blijven do burgemeesters belast met de zorg voor het bestuur. VEREENIGDE STATEN. De toestand te Toledo. Naar uit Toledo in Ohio wordt gemeld', hebben zich gistermiddag, nadat het 12 uur ruslig was geweest, ongeveer 1500 stakers in de omgeving der fabrieksge bouwen verzameld en een nieuwen, aan val ondernomen. Een hagel van sternen werd naar de gehouwen en de nationale garde geworpen. Do politie bewaakt alle wegen naar Toledo, daar bericht ontvangen is, dat uit Chicago on Detroit 200 com munisten onderweg zijn, om do stakers^te steunen, 'Bij d'e onderhandelingen tusschen de stakers en de fabrikanten, waarbij ook vertegenwoordigers van de regeering aan wezig waren, handhaafden de stakers hun eischen van een loonsverhooging van 10 procent en erkenning van dé vakbonden. Men hoopt, dat het conflict thans spoe dig bijgelegd zal kunnen worden. Do an dere vakbonden dreigen met een sympa thie-staking. 'Amerikaansche, motoren naar Dui tschl and. Naar verluidt hoeft Duitschland1 dezer dagen in de Veireonigdo Staten 46 nieu we vliegtuig-motoren aangekocht, zoodal in totaal sedert 1 Januari van dit jaar door Duitsdhlaind' 168 Amerikaansche vliegtuig motoren zijn aangekocht, tegen 47 motoren in het geheele jaar 1933. Terwijl in 1933 Duitschland' im do Veroenigde Stalen' voor 349.000 dollar vliegtuig-materiaal aankocht, bedraagt dit bedrag in 193-1 reeds 1.169.000, waarvan alleen in de afgeloopen maand Alp-ril 261.500 dollar. CHINA. Japansch luchtbombardement boven Ohineesch gebied? Uit Shanghai wordt gemeld, dat volgens berichten in de Ghinoescho pers Japan sche vliegtuigen in eenigo streken ten 'Western van Tsitsjau verschillende dorpen hebben gebombardeerd. In zeventien dor pen zouden door het luchtbombardement verwoestingen zijin aangericht, terwijl in to taal ongeveer duizend Ghin-oesche boeren zouden zijn ged'ood. De laatste werkman is, nog niet uit do fiatbouw aan liet Koemarktplein verdwe nen, maar men mag nu toch langzamer hand wel aannemen, dat (ditmeest mo derne gebouw van Schiedam,voltooid, is. Het is een monument geworden, dat ver kondigt: er is een nieuwe tijd aangebro ken, die door Sclu-edanisr.be ingezetenen, en de SdhieJamscho autoriteiten wordt aan gevoeld. Men beeft in den torenbouw iets meer te zien, dan een min of meer grillige speling van het lot of een min of meer geslaagde poging om anderen na- te doen. PP» V l I u gen 14 woningen op elke verdieping telkens één links en één rechts van de „straat", die gevormd wordt door een trap penhuis on eon lift. De woonruimte van ielke woning is aan de voorzijde gelogen. Er is gebroken met het tot nu toe (zoo zeer geliefde katnors- mót-schuifdeuran-systeemDe huiskamer staat in open verbinding mot oen naast gelegen zijkamer, die ook gebruikt kan wor den als hoeren-, studeer- of slaapkamer. Do woningen in hot front zijn aan de voor zijde 8.80 M.de woningen rechts en links van do trappenhuizen 9.90 M. Do laatste Gemengd Nieuws Do strijd tegen de mopperaars. Een 66-jarige handelsreiziger is te Ber lijn veroordeeld tot een maand gevange nisstraf om het feit, dat hij in Juli 1933 openlijk in een tram zijin misnoegen te kennen had' «egovon over hot feit, dat do tramkaarten die vroeger 27 mark kosten, in prijs verhoogd, waren tot 40 mark, het geen de man aanleiding gaf tot c!o op merking ,dat de -nazi-bonzen van thams niet beter zjjn dan de socialistische bon zen van vroeger. Zuiveraar van Gebouwen en Schepen Stadhoudcrslaan 37 - Schiedam Telefoon 69655 hmü fan J. van Nellen is naar Milaan vertrokken, waar bij morgen Mijndors zal vervangen in den voet hal wed strijd legen Zwitserland, liet afscheid van zijn verloofde voor 'n werkelijk goede waschhehandeling STOOMWASSCHERIJ a .jJIEUWE HAVEN 85-87 - Tel. 68715 Het toronflatgebouw aan het Koemarktpl-ein. De fiatbouw is het resultaat va-n logisch donken, het aanvaarden van feiten en daar uit trekken van een conclusie. Beziet men eon stad va.n uit do hoogte, dan springen het eerst in het oog de to rens en keiken, als uitdrukking van het re ligieuze voelen; de molens en fabrieken, die het economisch element vertegenwoor digen in het stalsbeel-1; het raadhuis, dat hot symbool is van liet burgerlijk gezag en nu komt daarnaast als nieuw element in do stedebouw de torenwoning als uitdruk king van „hét bewust wonen". Ta oen tijdperk, toen men andere eischen aan do woning stolde, werden ook andera huizen gebouwd. De tijd weerspiegelt zich in wat in bont en steen," in beton en ijzer, wordt opgetrokken. En de toekomst - zal moeten loeren of do bouwmeester uit wat men dc school na '30 zou kunnen noe men, "werk heeft geleverd, dat blijvende waarde heeft. Voor het huisgezin met kinderen is de ruime eensgezinswoning ideaalgeef aan al loenw omen dan, aan jonggehuwden die nog alleen zijn on aan oudaren, die wéér al leen zijn, oen flatwoning, waar alle ver trekken vlak hij elkaar, op d-e zelfde ver dieping liggen en het bewonen een mini mum van energie vergt. De knappearchitect, die nu een paar jaar Onze stadgenoot is, de lieer H. Lcppla, heeft lnj hot ontwerpen van den toren bouw ami het Koemarkt plein, zichzelf strenge eisohon gestold-; hij was zich be wust, dat een architect, die zijn taak goed opvat, oen cultureele taak te vervullen heeft. De opgave, die hij ter oplossing kreeg, was -niet gemakkelijker moesten compro missen worden aangogegaan, omdat men re-koning had te houden met liet bestaande, o.a. liet aanwezig zijn van een schoolge bouw aam do achterzijde va.n de op te trek ken torenflat! Van den houwer, den heer C. Korsten, heeft de architect denrrmeest inogolijken steun ondervondena'sl man, die de dingen groot ziet en durft aan te pakken, waar anderen aarzelend terug tre den, heeft hij mogelijk gemaakt, dat oen „nieuwlichter" op het gebied van woning bouw zijn plannen kon verwezenlijken. Moe'r bevoegden dan wij, dio leek zijn op het gebied van de bouwkunde, hebben ver klaard, dat wat uit de samenwerking tus schen de hoeren C. Korsten en II. Lep pi a is voortgekomen, behoort lot bot besic wat er tot nu toe aan fiatbouw in oris land- tot stand- is gebracht. De torenbouw van oen. boganen grond mat 7 étages sluit uitstekend aan op.den fiatbouw Van bescheidener proporties langs den nolterdamsrliendijk, Twee verticale „straten" loopen aan do voorziido door don torenbouw; aan elk lig- hebben dan ook eigenlijk twee zijkamers aan de straatzijde, waarvan één zonder veel bezwaar tot slaapkamer kan worden ingericht. Al deze kamers zijn 4.30 M. breed. De slaapkamers liggen in gewone ge vallen aan' de achterzijde van de woning, van do woonvertrekken gescheiden door een gang, die evenwijdig loopt met don voorgevel. Aan liet eind van de gang vindt men een toilet en oen ingerichte bad kamer. De keuken behoort tot het com plex, achter de gang gelegen, ligt dus naast do slaapkamers. Daardoor is toepassing van d.oorgeefkaslen uitgesloten, maar van het aanrecht in de kouken tot de gedekte tafel in de woonkamer is slechts een af stand van een paar meter. Komt men langs d-e trap 'naair boven of stapt men uit de lift, dan arriveert men op een vestibule, met links en rechts de toegang naar twee verschillende wo ningen. Iedere woning heeft nog een kleine hal, voor mén in de eigenlijke, gang komt. Tusschen hal cn vestibule zijn zware ijzeren deuren, die bij brand zich automa tisch sluiten. Daarbij is gebruik gemaakt van een z.g. smolpunt. Wordt een Iw- paalde temperatuur bereikt, dan vallen de deuren dicht en is de woning brandvrij afgesloten van de vestibule en het trap penhuis met liftschacht. Bij don houw van do torenwoning is meer clan gewone aandacht geschonken aan beperking van het brandgevaar. De eischen, die in dit verhand werden gesteld, waren -niet gering. Voor meerdere stijfheid, doch tevens lot vermindering van brandgevaar, zijn op de le, 3e, en Ge él ago vloeren van beton aan gebracht. De stalen kolommen, waarop het geheele gebouw rust, zijn omgeven door beton of steen, zoodat doors me! ten prac- tisoh is uitgesloten. Voorts zijn twee ijzeren wentel trap pen aan d-e achterzijde van li-et gebouw aange bracht, die reiken van het platte dak tot aan den grond. En dan is er nog een extra voorziening getroffen. Aan de voorzijde, in elk trappen huis, loopt een dikke buis loodrecht naar hoven, die op den beganen grond dadelijk kan worden aangesloten met de motor- brandspuit. Op e'ko verdieping kunnen slangen op die buis'worden aangekoppeld, LAMPEKAP m ORNAMENTEN Mag. „'I LICHTPUNT" zoodat het ov-ontu-oel niet noo.lig zal zijn brandslangen tientallen motors op te trek ken dc vaste buiz.on fungeeren zoo noo- dig voor slangen! Voor met den bouw werd- bogo-rmen zijn 800 heipalen in den grond- gelreven; voor den kelder en beganen grond is 650 M3. l.ieton gebruikt; voor liet geheele gebouw 1250 M3.bovendien zijn nog plm. 1 mil- liocn stcenen verwerkt. Het stalen s'kelet, dat door <i-o N. V. Gebr. Vincent geleverd weid, weegt 300.030 K.G., Hel -ontwerpen en uitroeien van een derge lijk werk, zoo, dat alles precies past en ter plaatse slechts bevestigd behoeft te wor den, is een arbeid', die respect afdwingt, even als bet precies berekenen van do draagkracht der ijzeren binten. Er moest ook gerekend worden mot die geweldige kracht die winds toeten op bet booge bouw werk uitoefenen; in verband daarmee zijn bizioudere voorzieningen getroffen. Do liften, die tot de 7e etage gaan, kun nen 8 ii 9 personen - in totaal 750 K.G. vervoeren. Ze zijn heel gemakkelijk te be dienen en alle voorzorgsmaatregelen ter voorkoming van ongevaJlou zijn getroffen. Op het ruime, platte dak heeft men bij helder weer een prachtig uitzicht orer de stad en omgeving. Enkele boven het dak uitstekende bouwsels en de min of inecr grillige vorm, de gedeeltelijke afschutting met glas en 'n betonnen plaat zijn oorzaak, dat hot dak koelemaul geen onpretligen in druk maakt. Al zit men 35 M. hoog, er is altijd toch wel een luw plokje te vinden, waar men met genoegen vertoeft. In den kelder beft nten eten ketel voor de centrale verwarming aan on oen pomp- inslallalie, die de druk op hot water in do leiding vergrooL Het water zou zonder deze installatie niet verder komen dan .do vierde verdieping. Op d-e vestbulcs en in het trappenhuis kan men 's avonds het licht inschakelen, dat na 3 minuten auto matisch weer gedoofd wordt. De bewoners van de flat kondem precies zeggen, wanneer de school uitging. Dan werd n.l. druk het „sdicldourtjc"' beoefend. Dat spelletje tieeft thans geen aantrekkelijk heid meer, wanthet belletje buiten „gaat" niet meer, d.vv.z. niet o-ver dag. Wil men één dor bewoners laten weten, dat men gearriveerd is, dan vindt man be neden in het trappenhuis oen bord met schelknopjes. Een jongen of meisje, die hel schelüeurtjos-spet beoefent, zou dus naar binnen moeten gaan en heeft dan veel kans L'.j ciijn kraag gepakt te warden, 's Avonds na 10 uur zijn do knopjes buiten weer ingeschakeld. Elke vier woningen hebban één spreek buis, z.oodat liet voor bakker, kruidenier en wie er meer met boodschappen aan de deur komt, niet noolig is zipli naar boven le begeven. Op één der vele moeilijkheden, die de architect had op te losse», willen we nog wijzen. De begane grond moest worden ingericht voor verkoopruimte, waarbij eiscli was: weinig kolommen om ruimte to winnen en liet overzicht to vergemakkelijken. Maar op allo étages komen kleinere vertrekken voor en waren heel wal steunpunten noo- dig voor het verkrijgen van afscheidingen. Magazijn De Bijenk,o: toont hoe men om flatwoning kan inrichten mot oudere hou ten- en met moderne, stalen meubelen. Dok, die niot.in liet nieuwe flatgebouw een wo ning betrekken, kunnen op de tentoonstel ling van do Bijenkorf, die de volgendo maand nog gecontinueerd' wordt, nieuwo indrukken mot betrokking tot woningin richting opdoen. Hot is niet al'ij I u-o'ig Oeïe courant TerBchijnt dagelijks, met uit- eomloring van Zon- en Feestdagen. Frjja per kwartaal f2.franco per post f2.50.,Prjjs por week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aaugenomon. Advertontiëu voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan hot Bureau bezorgd zijn, 'e Zaterdags vóór O uur. Een bepaalde plaats van advertentiSn. wordt niet gewaarborgd. SCH1EDAMSCHE COURANT Prfls do» AdvartenUBni van 1—6 regel» f IJSSt tedere regel meer fO.30) In bot Zaterdagnummef 15 regels f 1.80, iedere regel meer f0.35.— Reclames f0.75 per regel. IncasBokoetenScUj poatkwltantles 15 ets. Tarieven van advertentlön bn abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klein* Adverteattön 'opgenomen 5 f 0.50 t/m. 15 woor den 10.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 'cent tót een maximum van 80 woorden. 'g Woensdags: Klolne AdvertontiBn tot 25 woor den f 0.25, mits. vóór Dinsdagavond Buur aan hot Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentlên 11.00. Indien tiet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd BSC Laai Uw door ons overtrekken en bij verhuizing Uw overhangen volgens voorschrift G. E. B. HOOGSTRAAT tOfl TEI.KFOON fi.sS!l.

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1