tf 'nhazdi's p&ede#$ Maandag 28 Rfiei 1934. De ontwapeningsconferentie DE HEKS VAN WINSLEA '1 87sle Jaargang. No. 20651 Tel. No. 68103. 68617 en 68923. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL, 68103, 68617 en 68923. Postrekening No. 53II. EERSTE BLAD Bij of krachtens wetten oi' verordeningen voorgeschreven en andere offieicclc af- en aankondigingen en kennisgevingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester on Wethouders van Schie dam doen te weten, dat do RaaxI in zijn openbare vergadering vain den I3eri October 1933 heeft vastge steld een VERORDENING op de heffing vam schoolgeld voor de NijVerheidsavomdschool te Schiedam, welke verordening bij Koninklijk Be sluit 'van den 3en Mei 1934 is goedge keurd. En is hiervan afkondiging geschied, den. 28en Mei 1934. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, De Burgemeester, H STULEMEIJER. De Secretaris, V. SICKENGA. 3225 37 BUITENLAND Groote belangstelling voor de komende zitting. Initiatief van Engeland of Italië te wachten? Britsche meeningen. IIomvol op 30 Mei a.s. de Volkembcmds- raad opniouw bijeenkomt, concentreert do belangstelling te Geneve zioh voornamelijk op hot lot der ontwapeningsconferentie. Do stroom van buitanlandsche staatslieden zal ditmaal bizonden." groot zijn. De Amerikaan- schio gedelegeerde Norman Davis, do Bus- Isischie volkscommissaris van bui teniae d- scho zaken Litwlnof ein de Eaigclsche lord privy seal Eden zijn gisteren reeds in do Vtolkenhandsistad1 aangekomen, terwijl de voorzitter der ontwapeningsconferentie Henderson nog voor dan eersten gedele geerde te Gonève was en gisteren reedis verscheidene besprekingen hoeft gevoerd. Men neemt algemeen aan, dat nogmaals getracht zal worden, de conferentie, al is het maar in beperkte mate, meer op gang te brengen. Vooral de Italianen en Eingel- scibön voelen weinig neiging om den be- istaanden kwijnenden toestand te laten voortduren. Men spreekt er zelfs over, dat do Russen met Franschen steun hun nieuw plan aan de orde zouden willen stellen, dat voorziet in oen pact tot wederzijdscho steunvexleening, en dat men de conferen tie zou willen dwingen, zich bezig te hou den met de controle op den wapenhandel en wapenfabricage, waarvoor de Ameri kanen een voorstel in petto zouden heb- beln. Hoe mm Duitschland weer aan de conferentie zal kunnen laten deelnemen schijnt eveneens oon onderwerp van veel vuldige bespreking te zijn. Alles is echter (nog onzeker en vooral van Italiaansche z'ijde gelooft men verrassingen te kunnen verwachten, In de omgeving van den voorzitter der ontwapeningsconferentie wordt verklaard, dat Henderson geen bepaalde voorstellen mede naar Gemèvc heeft gebracht, snaar het aan do groote mogendheden heeft over gelaten, rapport uit te brongen over de in de laatste maanden gevoerde bespre kingen. Henderson is nog steeds tegen een verwijzing van de kwestie naar den Vol- kenbondsraad. In Volfcanbondskringen verwacht men vail Simon en Norman Davis, dat zij do onderhandelingen zullen stimuleeren. In Engeland' ziet man de komende zit ting der ontwapeningsconferentie met groot te spanning tegemoet. De bladen vragen zicli af ef de Volkenbond' alle hoop op Omtrent de oorzaak van den aanslag is nog niets bekend. E-en Italiaansche mon teur, zekere Franscaia, die zich na de ont ploffing op - verdacht snelle wijze wilde verwijderen; "werd gearresteerd, doch de man beweert) dat hij niets met den aanslag te maken heeft. Niettemin wordt hij in hechtenis gehouden. OOSTENRIJK. Standrecht afgekondigd. In een plechtige proclamatie heeft do Oostonrijk-sohe regeering Zaterdag bet standrecht afgekondigd voor delicten tegen de wet op de ontplofbare stoffen en open bare gewelddadigheid. ontwapening zal opgeven, op liet gevaar af, dat daardoor een algemeeme bewape- nmgswedstrijd zal ontstaan. In een interview met den Geneefschem, correspondent van de „Sunday Times" trekt Henderson te velde tegen het denkbeeld, do omtwapeningskweslie terug to wijzen naar den Volkenbondsraad. Hij verklaarde o.a.„Ik bon nooit van mijn oorspronke lijke meaning afgeweken, dat bet de taak der conferentie is, een conventie tot stand te brengen". De „Sunday Times" verwijt in ©en hoofd1- artikel Frankrijk, dat het de ontwapenings- kwestie „naar de vier hoeken van den Volkenbond" terug wil dringen. Het blad acht het waanzin, zich bij om conventie aan te sluiten, die Duitschland uitsluit, tor- wijl de medewerking van Duitschland ver- SO V J ET-llUS L AN I). Verhooging van graanprijzen en 1 o o n e n. De raad van volkscommissarissen der Sovjet-Unie en het centraal executief co mité dor communistische partij hebben bij verordening den prijs van liet brood, dat op de levensmiddelenkaarten wordt «ver kocht, verhoogd. 'Tegelijkertijd verd-beslo ten, de Iconen in de geheele Sovjet-Unie mot een totaal-bedrag van 650 millioon roebel to verhoogen. Men motiveert da prijsstijging van het graan aldus, dal do landbouw zijn kosten moet dekken. ROEMENIE. Regeer ings wisseling verwacht. Men krijgt te Boekarest meer en meer den indruk, dat een regeoringswisseling waarschijnlijk is Van welingelichte zijde wordt bevestigd, dat legerkwesties do on middellijke aanleiding zijn geweest van de verzwakking van do positie der rogoenng. Minister Tatarescoe schijnt verklaard te hebben, niet te kunnen regceren zonder een door hem zelf gekozen minister van KMgen zou kunnen worden De Fraiasclie ?°rlog. ^aan» zou Car»' zich de beslissing hebben voorbehouden politiek is tot mislukken gedoemd, oimdat f De befasllsf]Cn(k aucVlënlfe" vindt morgen zij goen retaung houdt mot aio te nou. p]aa^s t Hot is im elk geval beter voor Frankrijk, ])e bladen zijn van meening, dat Tata- wamnoer do wedor-bowapening van Duitsch- rescoe zioh bij die audiëntie genoodzaakt land beperkt wordt on gecontroleerd door zal zien zijn ontslag te vragen. Als zijn Joon conventie, waar-bij Duitschland' zelf opvolger wordt alleen: maarschalk Avarcs- is aangesloten, dan wanneer Duitschland coc genoemd. Zijn rcgecrlng zou geen parpj- zondcr ©enige overeenkomst met Frank- togeermg zijn, maar-een concentratiekain- nel der politieke persoonlijkheden VEREENIG DE STATEN. De stakingen. eenge rijk of andere nabuur-landen toch bewa pent Het is thans aan Frankrijk, een ini tiatief te nemen Het is aan do beschaving schuldig, een overeen komst mogelijk te ma ken. Naar uit Toledo in' Ohio wordt gemeld, hebben de stakingsonlusten tot dusverre 2 dooden en 209 gewonden geëisoht De nationale garde heeft de afzettingen ver scherpt. Bij siakingsonlusten in New-Philadelphia in Ohio zijn G personen gewond Volgens een bericht uit San Fianoisoo de kamer van koophandel aldaar naar het Engelsch van May Wynne. ,10) Birloy hield de dunne lippen zoozeer opeen geklemd, dat de spleet vair zijn mond1 één rechte lijn leek. „Dat zal toch wel niet zoo zijn", klank hot met onbeilspellandcn nadruk. Alle kleur week haar uit het gelaat, of schoon ze moedig haar zelfbeheorsdiing wist to bewaren, lp „Als ik niet hom, dien ik lief lieb, trouw, - dan trouw ik toch geeu ander!" I Birley lachte, terwijl hij haar langzaam loon groote, gebalde vuist voorhield-. „Lijkt je dit de hand van een man, die zich makkelijk laat dwarsboomon?" vroeg hij'. „Ik verzeker je, dat ik als jongen al mijn wil heb doorgezet, als ik eenmaal iets iin hel hoofd had. Zie dit lit- toekern van een beet, ina lang geheeld, maar die een wilde kal mij toebracht, toen ik tien jaar oud was. Een tijd lang Wist liet beest aan mijn wraak te ontko men, maar tenslotte heb ik het toch Sin mijn macht gekregen. Eu zoo is liet steeds gegaan: mijn wil heb ik doorgezet." Had liij niet met dien grooton nadruk gesproken, dam zouden zijn woorden al leven weinig indruk hebben gemaakt als id'ie van en gewoon bluffer. Maai n$ DUITSCHLAND. De transfer besprekingen. De transferoonferentio heeft Zaterdag te 18 uur een plenaire zitting gehouden, na dat in d'o laatste dagen voortdurend bo- schat sprekingen tusscben de verschillende gedele c'e verliezen, die tot dusverre door de iia- gecrrlcn hebben plaats gevonden. De arbeid venarbeidersstalring zijn geleden, op twee is aanzienlijk gevorderd en besloten is, millioeri dollar In het havengebied heeft dat hedenmiddag 4 uur opnieuw een ple- de politie oen onbeheerd staande auto mot naire zitting zal worden gehouden. 240 patronen gevonden. CUBA. eigendommen vain Amerikaansclie ouderda mem irn Havanna te vernielen. De ambassade en de gebouwen, die aan Amerikanen, toe- behooren, zijn onder bizomdore politie-be scherming gesteld. ZUID-AMERIKA. Paraguaansoli regiment ver nietigd? Associated Press meldt uit La Paz, dat de Bolivaanseho legerleiding heeft medege deeld, dat het tiende Paraguaansche infan terie regiment in den Cliaco volkomen ver nietigd is. CHINA. Burgeroorlog. Het Sjamghaische dagblad Sitiwcmao meldt, dat gewapende strijd is uilgebroken lusseliem de generaals in de provincie Toe nail cm Koeitsjau Do gouverneur van Joeman heeft, vod- gons dit lila 1, acht bataljons uitgezonden om een aanval te doen op de hoofdstad vam Koeitsjau. JAPAN. De vl ootconf erentie van 1935. Het verluidt, dat de Japansche regeering een vastomlijnde houding heeft aangeno men nopens de voorbereidende besprekin gen der maritiemo ontwapeningsconferentie van Washington. Japan zal zioh krachtig verzetten tegen eenige discussie van problemen hist Voire 'Oosten betreffende, aangezien zulks d'o re sultaten der besprekingen zou oomplioee- ren en hel succes er van zou schaden. Ilochi meldt, dat, terwijl Groet Brittanniè heeft vooigesteld, dat in Januari a.s. een formeele conferentie zou moeten begin nen, de Japansche admiraliteit April ge schikter vindt, hoewel de bouw van slag schepen onmiddellijk na 31 December 193G moet worden stopgezet en deze spoedige aanvang der conferentie wenscholijk is Als zetel der besprokingen zou Japan Lon den of Gonève van de hand wijzen, om niet te spreken van Washington Parijs wordt het meest geschikt geacht, aange zien Frankrijk zioh in een betrekkelijk neu trale positie bevindt. Verwacht wordt, dat noch Groot Britlamni, noch de Vereenigde Staten zich tegen deze keuze zal verzetten. VOLKENBOND, Nieuwe nota van Bart hou aan do Saaroom missie Van bevoegde zijde wordt medegeleefd dat de Fransche i-egoering don secretaris generaal van den Volkenbond een nota heeft doem toekomen inzake haar stand punt betreffende de volksstemming in lwl Saargebied en de organisatie ervan, be stemd om ter hand te worden gesteld van de Saar commissie onder voorzitterschap van Baron Alois! De nota wijst vooral op het inlernaliönate karakter van het Saar- probleem, dat niet uitsluitend als een Fransch-Duitschc kwestie moe! worden op gevat. FRANKRIJK. Dynamiet aanslag. Kort voor de onthulling van een mo nument ter cere van in den wereldoorlog gesneuvelde Italianen op d'e Parijsohe be- i t, graafplaats Père Lachaiso, ontplofte op en- avr< nn kole meters van het nieuwe monument sa-memzwenng is ontdekt legen den ambas- een dynamietalroon, die in een kistje was sa deur der Vereenigde Staten te Havanna,, verborgen'. Twee bewakcis werden door Jefferson Callers Men zou de bedoeling slinters gewond Een van beidon moest gehad hebben, den ambassadeur tc ver naar een ziekenhuis worden overgebracht, moorden, en bovendien zooveel mogelijk Complot tegen den Amerikaan- schen ambassadeur. De commandant der geheime politie te heeft bekend gemaakt, dat een voer Marjone een huivering doar de loden, foeh kwam. haar geestkracht haar tc hulp ken heelt, dat ze haar liefde aan oon am en onmiddellijk herstelde zij zich weer: „Denkt u, dat ik om zoo'n ijd'ole bedrei ging geel?" vroeg zij. „Ik zal u eens ver tellen, James Birley, dat ik nooit of te nimmer liefde zou kunnen opvatten voor een, voo-r wien ik zulk een afkoer en wantrouwen voel! Lag het. aan mij, dan zou ik u nooit willen weerzien." Er was een rood© glans in zijln oog-en, dien zij al eens eerder waargenomen had, als hij haar in stilte een tijd had gadege slagen en hij overmacht op haar had wil len verkrijgen, op dezelfde wijze, zooals hem dit ook bij zijm stiefmoeder en Janet was gelukt. Maair Marjovio, dio zich tot het uiterste geprikkeld voeld'e, doorstond dien blik mot een moed, die hem ontzag inboezemde, ook al word hij er boos door. „Je zult mij1 weerzien!" sprak hij einde lijk, „vele malen! En tenslotte zal je uit kijken op mijn komst, als er wordt ver langd naar het aanbreken van den dage raad, of zooals de hond tuurt naar don baas, wiens hand hom zijn voedsel reikt. Geloof je d'it wel, meisje? Zoo niet, luister dan naar mij. Bij deze leg ik, James Bir ley, do gelofte af, dat ik jou, Marjorio Stapletom, zal maken lot mijn Hier viel zij hem in de rede en schreeuw de hot uit van angst, of hij een vioelc over haar uitsprak, die haar ter helle doemde. Nooit, nooit!" kreunde zij. „Lafaard, dat jo bontl Zou je een vrouw willen trouwen, dio do diepste minachting voor je voelt? Een vrouw, die er je immers vau gespro- der heeft geschonken?" Ilij moest lachen om de ongewone leven digheid, in haar gewekt, en die haar zoo goed stond. „Ik heb nog nooit gehoord van ©ea schoone jongedame, die heel haar levens lust en haar Helde ton grave deed dalen met ©cin man". Een koude rilling doorstroomde Mar- joriö. „Hij leeft!" hijgde ze. „Rij is gezond en sterk en jong! Waarom zou hij dan sterven, nu de vloek van dan oorlog van het land wegtrekt?" James Birley liet beide handen op het voetstuk van den zonnewijzer rusten. „De wilde kat, die mij boet heb ik gedood, kind, bedenk dat!" „•O, jou duivelI" riep Marjorio, „jou duivel 1" Puritein als hij was, lachte hij alweer, of zo hem een vleiend compliment had gemaakt. „Te gelogonor tijd zal ik je bclooncn voor jo goede rnoening mistress Birley," zei hij on zag, hoe haar eene ha,nd krampach tig naar de linten van haar hoed' groep. „James!.,. James1... Kom eens gauw! Slier is oon bode van master Goodenough, dio om spoedig antwoord vraagt," riep de liooge, doordringende stem van Janet, die op hot bovenste terras stond Birley fronste de wenkbrauwen en daar zijn gedachten zeker minder godvruchtig warén dan gewoonlijk, moest hij oen uit roep onderdrukken, die hem al op de lip pen lag. B Laat Uw LAHPEKAP door ons overtrekken en bij verhuizing Uw ORNAMENTEN m 1 Mag. „'f LICHTPUNT" 'ïruun-ooN «Hl Gemengd Nieuws Rotterdamsche V.V.V.-week. Een groote optocht Gedurende de V. V. V.-week, die van 29 Juni tot en met 8 Juli to Rotterdam wordt gehouden, zal een stedelijke- en pro vinciën-optocht georganiseerd worden. Be reids hebben enkele groote firma's hun me dewerking voor den optocht op 4 Juli toegezegd. Wij noemen daarvan: de Lever's Zeep Mij., de Internationale Automobiel Mij. de firma Blom, de Gist- en Spiritusfabriek- te Delft, (firma Rijnbende) do Algemeene Vervoer Mij. v.h. W. II. König en Gebrs Sohupper. De laatsten zxdlen een beeld ge ven van het vervoer te land voorheen od thans. „Ik ga, maar kom weer," zei hij. „Blijf hier op mij wachten, mistress Marjorio Maar zij antwoordde niet, had niet liet minsto plan om zulk oen bevel te gehoor-- zamen. Niet zoodra was de grauwe jas uit het gezicht verdwenen, of Marjorio ijlde het pad naar de rivier af. Ging ze nu weer in huis, dan zou dit aanleiding geven tot nieuwe achtervolgin gen, maar, was zij eenmaal het sleenoa bruggetje over, dan kon ze daar in vrede haar sleutelbloemen plukken en zich ach ter een groep elzen verbergen, im geval hij haar andermaal met zijn „hofmakerij" kwam lastig vallen. Niet lang duurde het dan ook, of ze stond tot over de enkels Ln een overvloed van gele bloemen, zooals ze nog nooit gezien had. Toon kwam hot kind weer in haar boven en ze plukte handen vol, be haaglijk den zoeten geur insnuivend. Maar zelfs dat bloemen plukken kon baar gedachten niet geheel'tot slaan bren gen, zoomin als hot onstuimige kloppen van haar hart. Had haar vrouwelijke intuïtie haar daar om van te voren al zoo'n afkeer bezorgd voor dat bezoek op Winsloa? Tot nog toe had zij het altijd wel aar dig gevonden, om met Janet eens oen on schuldig praatje te kunnen maken, waarbij verschil van geloof of van politiek mets hmdej'do. Maar die openbaring vam van daag was een ware verschrikking voor haar geweest en Birley's bedreigingen dedoa haar verlangen naar de beschermende om arming van Hugh Ainslie. Het staat thans ook vast, dal de Delftsobe Poort, één van do attracties ?.al vormen. Verschillende organisaties op tuinbouwge bied hebben op /.iclli genomen het gd'ieole gebou'w op smaakvolle wij zie te versieren, terwijl dez.e dan 's avonds bovendien ver- liékt wordt. De Volksuniversiteit, die aanvankelijk een ojjenluohtspcl meendte te moeten brengen, zal evenwol medewerking verkenen door op con avond een uitvoering van volksdan sen en volkszang te geven achter het Club huis in liet Museumpark. Hel Museum Boymans zal ter gelegenheid van de V. V. V.-wook -een bi zon de re tentoon stelling arrangc-eren, waarop 120 prenten uit de 15, IGe en 17e eeuw worden bij- ccngebrai hl, afkomstig uit particulier bezit. Tribune ingestort tijdens auto-raees. Tijdens de autoraces om de Grand Prix van Picardië bij Amiens (Frankrijk), stortte een 130 meter lange tribune plotseling in. Tot nog toe konden achttien ernstig gewonden geborgen worden. Kort tevoren was een wagen over den kop geslagen. Zwaar gewond werd de rij der naar een ziekenhuis overgebracht, waar hem onmiddellijk een been moest worden geamputeerd. Magazijn inct ontplofbare sloffen in de lucht gevlogen. Zeven dooden, twee en dertig gewonden. Door nog onopgehelderde oorzaak is te Alicante (Spanje) een magazijn met 500 KG. ontplofbare stoffen, die toebehoorden aan een vuurwerk-laboratorium, in de lucht gevlogen. Het magazijn en vijf huizen wer den in puin gelegd. Eonige daken worden een kilometer ver weggeslingerd. Tot dus verre zijn zeven dooden geborgen, w.o. een arbeider uit de vuurwerkfabriek, ter wijl 32 personen zwaar gewond zijn. Vreemd, dat haar nu binnen een paar uur tijds dezelfde verklaring was gedaan, door twee mannen, zoo verscheiden van aard en opvoeding en dan ook op zoozeer verschillende wijzen. „Lady! Lady!" Dit was een kinderstem, die haar riep, in het eerst schril, toon weer gedempt en fluisterend1, of er iets van belang viel moe te deelcn. En torn Marjorio opkeek, werd ze een kleinen boerenjongen gewaar, die dicht bij den grensmtiur stond, met iets stevig tegen zich aangedrukt. Nieuwsgierigheid dTeef Marjorio naar hem toe, met oen glimlach op de lippen en die zachte vriendelijkheid in de oogen, die vertrouwen wekt bij kinderen. Zonder dralen stak het ventje haar lïct pakje toe, met een oranjehnlje er om en zorgvuldig verzegeld1 „Er ligt een man daar aan den rand van do vennen", zei hij in een grof Yorkshire's dialect. „Ik geloof, dat hij dood is en zijn paard' ligt naast hem Ik kwam er langs op weg naar de boerderij en toen heeft hij mij geroepen en mij dit gegcv©n." In steeds toenemend' vertrouwen liet hij haar een zilveren muntje van zes stuiver zien. „En dat," wijzende op het pakje. „Eu hij heeft mij verzocht het naar Knot- tingley te brengen, naar ©en zekeren sir Hugh Ainslie. Meer kon hij niet zeggen, maar smeekend1 keek hij mij aan." (Wordt vervolgd). s it f Deze courant verschijnt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f2.franco per post f2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon- derl(jko nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan liet Bureau bezorgd zp, 's Zatordags vóór 9 uur. Een bepaalde plaats van advertentidn Wordt Diet gewaarborgd. Prfla dor Adt *rteaU8nran t—5 regelf 14,Ö5i Iedere regel moor f 0.30; In hot Zatordagnumraof 15 regel» f 1.80, Iedere regel meer 0-35. Reclamcfl fö.75 per regel. Incassokosten 5 cUlj poatkultantles15 cta. Tarieven van advertontiëa b\j abonnement aijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagehjka worden legen vooruitbetaling Kleine Advertentiön opgenomen f0.50 t/m. 15 wooè» den, f 0.15 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 6 cent tot een maximum van 30 woorden. 'a Wcwnadags: Kleine Advertentiön tot'25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan hot Bureau botorgd. 'a Zatordagaj Kleine Advertentiön I1.00, indien alet vóór Vrijdagavond 0 our bezorgd bedaart spoedig, met Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist v>!a« waSs*. Naar da onlwapenlngiconferentle te Geneva. Hal vartrek van het station Staatsspoor te den Haag van minister de Graaff (links) en prof. mr. J. P. A. Francoli overhangen volgens voorschrift G. E. B I HOOG8TKAA1 IO'i i S' V, *7.-! -S-iU-!-""

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1