m UIT DE HOOFDSTAD.. m I jiLl Rondom de wereldkampioen schappen. TWÜPE BLAD SCHIEDASV1SCHE COURANT Dr. Willem Mengelberg doet de glorie van den voetbal verbleeken. Straatkunstenaars. Crisis muzikanten. Een merkwaardig feest. Amsterdam irankl zi'h op, naar het Stadion to trokken om de Negende van Eecthowen in do openlucht to genieten. Men Vet dal allo plaatsen roods verkocht zijn. liet ud oan echt pretje worden, want do AmsU'i'damsche studenten zullen, don dirigent Mengelberg in eai open rijtuig met vier paarden hespanron, van zijn huis afhalen en daarna een toohi door de stad I,- naar liet Stadion gaan n.aken. Een soorte- mont'entreo van eui circus (lus. Maar niet door de komende muzikale gebeurtenis-en alleen heeft do glorie van .^ns vaderlandsch elftal ingeboet, doeh in hoofdzaak door zijn nederlaag. Sinds Maandag wordt er nog nauwelijks over liet Nodcriandsdn? olfla! gesproken en als dat nu inaar oen beetje zoo blijft, dan geraken wij allen misschien weer met de voellxal- spiort verzoend. liet voetbal heeft hier een wonderlijke overeenkomst met onze ge- meentcbegroioling, die enkele dagen gele den zijn twecdlo nederlaag boekte en op nieuw door Gedeputeerde Staten werd te ruggewezen. In dit geval is het slechts de stiito voor den storm: men wacht af tot hoeverre minister Slotomaker de BrmWs voorstel .van steunverlaging zal gaan, om aan de hand daarvan do begroeting te ver mindoren. Onze vroede vaderen hebben daariiij hel voordeel, dat zij niet zelf het mos er m behoeven te zetten in (lie steunverlaging maar, dat zij zich kun nen beroepen op de van hoogerhand uitge vaardigde dec-reten. liet zal zoo schoon, maar.weinig overtuigend vreezen wij, voor do kiezers klinken: „Hier slaan wij, wij kunnen niet anders" Hot gilde (lor kunstenaars van de straat neemt door d'e werkloosheid too. Mannen, en somtijds ook wel vrouwen, die or nooit aan hebben gedacht, hun arlistiekom aan leg in het publiek uit to leven ook al gaven zij nog zulke aardige prestaties in dén huiselijken kring of op familie- Het zijn allemaal vakmcnschon, lieden die mei hun kunst oif kunsten een boter ham verdienen, dus er is geen sprake van het expl.oiloeren van Tnensoholijko ellende, zaoals wellicht een of andere dwarskijker zal meoncn dp te merken, evenmin oen soort „apenshow", waar het publiek in smokings hautain rondwandelt. De gc- noodigden (er wordt natuurlijk gedanst), worden verzocht in wandeltoilet te kó men, dus eveneons in hun daag.-cho plunje. Gemengd Nieuws In ruim twee uur naar Huil. De nieuwste verbinding van dc K. H. M. Huil, een van de belangrijkste Engelschc havens, iets Noordelijker aan dc tegenover gestelde kust van de Noordzee gelegen dan onze lage landen, is dank zij do K.L.M, voortaan van Amsterdam af dagelijks in ruim twee uur te bereiken. Deze nieuwe dienst, die heden voor het verkeer werd opengesteld, is de tweede directe verbinding lussdhen do hoofdslad van Nederland en de Engelscho havenstad. Dc andere veel oudere - verbinding is de geregelde stoomvaarldicnst van de Hollandsche Stoomboot Maa'schappij. Eens per week konden reizzigers, die niet te veei haast hadden en de genoegens van een zeereis prefereerden boven de trein- boot-treinverbinding via Londen, diiect van Amsterdam naar Hull komen. Ruim vier en twintig uur duurde deze reis, he'.gcen ech ter niet zooveel langer was dan langs den omweg via Londen. Want voor deze roule had men ook nog ongeveer 21 uur nood'ig En nu, in ruim twee uur van de Am- slerdamsehe vlieghaven Schiphol naar he' vliegveld lieden, op een kwartier afstand van het centrum van Huil. Om ha'f twee VRIJDAG, 1 JUNI 1934. No, 20655. feestjes - hebben nu hun sd.room over- plcrmiddag startte de „Valk" van de wonnen en zijn de straat opgegaan met hun instrumenten. Harmonica, viool, man doline on cither zijn de instrumenten, die de nieuwe straatartislen bespelen; som migen doen dit voortreffelijk, anderen er barmelijk. Maar hoe het zij: voor hun pleizier, om liet genot van muziek te ma ken, doen zij het niet. Het is harde nood zaak. Wij zagen zelfs een man, die een krijschende koffergramofoon in de handen hield en daarmede van winkeldeur lot winkeldeur trok, om toch maar iels te kunnen verdienen. Ruiten do genoemde zijn ook tal van straalartisten werkzaam, die werkelijke kunstenaars zijn. Onder dezen zijn er ve len, die van de overheid verlof hebben gekregen om hun straalbcroep uit te oefe nen. Zij verdienen een redelijk stuk brood. Deze Amsterdamsche straalnrlisten zul len eerstdaags een feest geven en wel in het Carlton-IIolol te Ams'erdam. Men zou zoo kunnen opmerken, dat het misschien wel wal bescheidener bon, en zich afvra gen of zij, als zij dan toch hebben beslo ten om gezamenlijk binnenshuis op te tre den, niet het Concertgebouw hebben af gehuurd. Doch dat hadden zij niet in de hand, want hot feest dor Amsterdam sdie straatkunstenaars gaat uit van do „All Peoples Association" en als wij het wel hebben is de Opbrengst voor liet crisis- comité. In het begin van Juni zullen dan in do zalen van liet Carbon-Hotel bekende straattypen aan don slag gaan. Allereerst, is daar do onvolprezen poppenkast van 'den Dam, die zidh, niettegenstaande do crisisjaren, altijd heeft weten te handha ven. Haar eerste voorstellingen dateeren al van moer dan een halve eeuw gelo den en eertijds was do Vijgendam, achter het voormalig Commandanlshuis, later do Dam do plaats, waar de kleine schouw- l>urg van plankon on Jappon word opgo- steld. Een tweede Dara-arlist is do s'nel- teekenaar, do man, die binnen tien minu ten een landschap ctj* papier toovort. Enkele virtuoozen op do harmonica, een oigrldraaier met een pracht van een „pie- .reirion' een „band" van twee vrouwen en !v. 'muon, do Vo'end'ammer Jiarino- "i do beroemde zanger met edher -• hond, zijn eveneens uit- genoo i (Vpsi luister bij te zetten. Dit is wat in- uuikaio gedeelte helrcfl, wel do hoofdschotel, maar daarnevens zijn ook nog andere straatartislen doelbcbbcrs aan dit feest. Misschien choqueercn wij de eerstgenoemde categorie, wanneer wij do nu to noemen persomon ovenrons kun stenaars noemen en liet zijn dan inderdaad ook meer Icunstemakers. Do mannen, die hoogstanden maken, eon boeïonkoninrr springers en andere zioogenaamde s(Tnd' werkers". Een vat. hen, een voertrefft lijk acrobaat m zijn goeden lijd-, thans eigenaar van een rijk voorziene 'tot zuur kraam ingerichte handkar, komt op* bet feest met zijn wagon met nieuwe haring zuur, ui on en roimopsen. Ter afwisseling van den verkoop hoeft hij zidh voorgeno men hoogstanden to maken op don kruk van zijn waren. Uitdrukkelijk is de medewerkenden op* het hart godrukt, dat zij voor dit feest geen loilet mogen maken: zij moeien ver schijnen en arbeiden in hun ge-woon werk- pakje. Om don avond' zoio natuurgetrouw mo gelijk ie dom zijn, worden de kelners en zaalbedlenden gestoken in hel pak van den Amsloedamsehen pioliiie-agent, opdat de arlislon, dliio clandestien op de straat plegen te werken, o.ok hier „echt" zullen schrikken en als een haas huin bnidellje bijeen zullen graaien. K.L.M., bestuurd door Smirnoff, met Koop man als telegrafist, van Schiphol en te 15.20 uur (15.40 Arnsterd. lijd) s'owl de „kist" op Engelschen bodem. Het was de officieele vlucht, welke aan de eigenlijke opening van den dienst op heden vooraf Ingewikkeld ongeluk. Vier gewonden. Gistermiddag tegen zes uur had op den hoek van de Clovert Flinckstraat en de Ile- monystraat, te Amsterdam, oen zeer ern stig ongeluk plaats, waarbij vier per»onen drie kinderen en oen volwassen man werden gewond Op genoemde hoek stonden twee vracht auto's achter elkaar. Daarvoor s'.ond een driewiclige bakfiets, waarom en waarop cenige kinderen aan het spelen waren. Do chauffeur van de achterste vraehtaulo. die zijn wagen in d'e eerste versnelling had staan, zonder dit te weten, zette zijn motor aan, waardoor de vraehtaulo plotseling vooruit school. Met groote kracht botste deze tegen de daarvóór staande vracht auto, wat weer tot gevolg had, dai deze tweede auto de bakfets opduwde, waai op de kinderen speelden. Do fiets werd met zoo veel kracht tegen een lantaarnpaal gedrukt, dat deze afknapte en op de bak- iiols en do eerste auto terecht kwam. Het was een vroesclijkc verwarring en aanvankelijk dacht men, dat de gevolgen nog veel ernstiger waren dan tenslotte bleek. Het veertienjarige meisje A. II. was er zeer ernstig aan toe. Haar ondcr!>een was verbrijzeld. De vvijfjarige jongen J. A„ wonende in de Van Woustraat, had een schouderkneu zing gekregen. Het vierjarige jongetje L. D. bekwam inwendige kneuzingen. Zij werden resp. vervoerd naar het 'Onze Lieve Vrouwe Gasthuis, naar zijn woning en naar hel Binnengasthuis De 23-jarige chauffeur M O., dc be stuurder van de achterste au'o, werd zeer ernstig gewond. Met zware inwendige kneu zingen werd hij naar hel Binnengasthuis overgebracht. De G.G. en G.D., onder leiding van dr Draining, en de politie van hel Bu reau Stadhouderskade, onder hevel van hoofdinspecteur Gemmeke, waren spo.dig ter plaatse, zoodat met hel helpen van de gewonden en hot opruimingswerk on middellijk kon worden begonnen Ook de brandweer, die in de consterna tie, welke na liet ongeluk ontstond, was gealarmeerd, is nog bij de eerste Smlp- verleening behulpzaam geweest. Op het drukke uur van den dag was de belangstelling zeer groot. De aulo's zijn beide ernstig beschadigd, evenals de bak fiets Te water geraakt. Een IS jarige fietsjongen reed met zijn fiets op don Lastageweg te Amsteidam. Door onbekende oorzaak geraakte hij plot seling in het water van eon zicli in dc nabijheid bevindende gracht Hij kon niet zwemmen De 17-jarige fl. Bonman, lid van do A.R.B., die to-ovallig iangs kwam, zag dit en bedacht zich geen oogonblik en sprong te water. Hij mocht er in sla gen den drenkeling behouden aan wal te brengen. Brand in confectiefabriek, In den afgeloopen nacht tegen 1 uur werd brand ontdekt in de vijfde verdie ping van perceel Kloveniersburgwal 131 te Amsterdam, in wrclk perceel dc confec tiefabriek van den beer J. Gazan is ge vestigd. Het vuur woedde aan do achterzijde en werd ontdekt door bewoners van een per ceel gelogen aan de achterzijde van de fa briek. Onmiddellijk werden politie en brand weer gealarmeerd en binnen zeer korten tijd waren de spuiten van de hoofdwacht Achtergracht en de wacht Kattenburg, on der. leiding van brandmeester Dijkstra en Driesten, ter plaatse. Door oen raam ver schafte de brandweer zich toegang en wist met 1 straal bet vuur, dat in eenige partijen gesneden goed woedde, te blus- schen. Waarschijnlijk is het vuur ontstaan door kortsluiting iu een electromotor. Ver zekering dekt de schade. Nederlandsche supporters te Milaan. Wielrennen en voetballen. (Van een hizonderen correspondent.) Genua, Woensdag Er zou werkelijk een heele roman te schrijven zijn over dc lotgevallen van de paar duizend Hollandsche voetbalsuppor ters in Italië, waar ze zich afsloven om zich verstaanbaar te maken in een lands taal, die het midden houdt tusschen Franscli en Latijn, doch voor de moeste Hollanders „Griekscb" is. Aidoende leert men. degenen, die nn a! een kleine week in hel srhoone Italië vertoeven, verbeel den zich al een aardig woordje Italiaanscih te kunnen spreken, al missen ze ook vol komen bet Italiaansche temperament om dusdanig met banden, voeten en mond te praten, dal liet lijkt alsof twee men- sclten, die elkaar alleen maar vertellen dat bel mooi weer is, de grootste ruzie hebben, zoo schreeuwen en gesticulecren ze. Wat woorden als tabacchi, telefono, barbieri, biqseopo bcteekenen, is heusc.h niet moeilijk te ontcijferen; dat men aan tafel de keus beeft een vino of biera 1c drinken, vcreïscht ook geen aanleg voor vreemde talen en do iets moeilijker af (e leiden woorden uit het dagolijksch leven als „uscitu" voor uitgang, rislorunle" voor restaurant, „gelalti" voor ijs en albergo" voor hotel, leert men gauw genoeg Daarbij komt, (lat de Italianen, ook al spreekt slechts een hoogst enkele iets an ders dan zijn momh'rtaal, ontzettend be hulpzaam zijn voor de vreemdelingen, hen den weg wijst zoo goed en zoo kwaad dal gaat met veel gcgcstiouleer en... hen niet meer durven afzetten, zooals vroeger voor dat Mussolini strenge straffen had gesteld op dat gevaar voor het vreemdelingenver keer. - Zóó beangst is men zelfs daarvoor, dat in een restaurant een kollnor, die in hot belang van zijn porlemonnaie den diner- prijs eigenmachtig met 100 pot. verhoogt had, als een lammetje werd, toen de beet genomen Hollandsche familie ging opspelen en hem met een klacht bij de politic dreigde; hij gaf onmiddellijk Let l© veel betaalde lot de laatste centcscuno terug, met inbegrip van een heele fooi! Het ligt trouwens in den Hollandsohen aard om voorzichtig te zijn, het woord „quanto?" (hoeveel), ligt aan onze winke lende landgonooten in den mond bestor ven en als de Italiaansche winkelier dan een of ander onverstaanbaar getal als de prijs genoemd heeft, zeggen ze onvermij delijk „croppo", om den man aan het verstand te brengen, dat hij te veel vraagt en dat ze bereid waren to onderhandelen over een koopprijs, die aanzienlijk lager is. In den regel lukt dat pingelen aan de Hollanders verwonderlijk goed... Het leger Nederlandsche voetbalsuppor ters, dal onze nederlaag te Milaan aan schouwde als een teleurstellend einde van de stiekem gehoopte plannen voor Rome, wordt eiken dag in Italië kleiner; het lijkt wel of de felle Zuiderzon ons leger deci meert als een vijandelijke mitrailleur, want er zijn nog maar duizend over van de 5000 supporters uil Milaan, en deze dui zend verdoelen zich bij de tweede ronde over twee fronten: ZwitserlandTsjeoho Slowakije in Turijn en ItaliëSpanje in Fl oren co. Na die 2e ronde vertrekken er weer een goede vijf honderd naar bet koele, verre vaderland, slechts het tiende deel van ons voetballeger beleeft de demifinale, in den meest letterlijken zin des woords (lus is ons leger gedecimeerd.. Hoeveel of liever hoe weinig zullen len slotto in Rome, dat op negen uur spoirens afslands van .Milaan en Turijn gelegen is, de finale aanschouwen in hei stadion, waar men de entreeprijzen dor eerste ronden heeft verdubbeld1, zoodat do eere-tribune er nu twaalf gulden zal kosten? Men zou zich vergissen wanneer men, bij het aanschouwen der talloozon, die zich 's avonds voor de redactieburoaux der Italiaansche kranten en sportbladen ver dringen, zou denken, dat de belangstelling voor het wereldkampioenschap voetbal heel Italië had meegesleept. Al die belangstel ling is voor don wielerwedstrijd dwars door Italië, dio ook juist deze week gehou den wordt, de wiclerheldon als Guerra ea Brnda zijn voel populairder dan de voet ballers, ook al komen er duizenden bui tenlanders om de wereldkampioenschappen, voetbal te aanschouwen. Examenvragen gestolen. De gelijkvormigheid van de antwoorden van de leerlingen van twee stadsscholen te Rangoon (Britsch Indië) bij de afgeno men examens, die onder leiding stonden van de „Rangoon Education Board", wek ten argwaan en oen onderzoek werd inge steld. Vastgesteld werd, dat de vragen waren, gestuurd naar een plaatselijke drukkerij, waar zij gedrukt zouden worden. Een Bir- maansdi letterzetter nam een afschrift van de vragen mee naar huis en gaf ze aan een neefje, dat zich voor zijn examen voor bereidde. Do jongen gaf de vragen aan hel hoofd van zijn school, (lie zo op zijn beurt weer aan een collega op een andere school gaf. Do leerlingen van deze beide scholen ga ven schitterende en gelijkluidende ant woorden op de examenvragen. De letter zetter is ontslagen en de hoofdonderwij zers zijn uit Inm lx:trekking verwijderd, terwijl zij geen betrekking bij het onder wijs meer mogen beklecdan. 4 In de Rijnhaven te Rotterdam heerscht sinds langen tijd weder een ongekende drukte. Niet minder dan 15 schepen, waaronder 6 i 7 houtbooten worden gelost DEK 1 K I i\l nocjtimvfl nrvrvr S.mtrnmf mo hnon. &>ng ,v.-WX" Ter opeiing van da nieuwe kichtverbindlng Amsterdam Hull-Liverpool had Donderdag een officieele vlucht van de K L.M. plaata. Do autoriteiten o.w. de Lord Mayor van Huil en dr, de Vlugt. burgemeester van Amsterdam even voor het vertrek van de machine vanaf Schiphol Goede wegen zijn van het grootste belang Voor de volkshuisvesting; zij maken het wonen op grooteren af- - stand van het werk mogelijk S

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 5