RECEPTEN I I Nog geen rust In den lande. Advertentiën AFSLAG. KLEINE ADVERTENTIEN. GRAVIS lOOOO KODAK Foto, öptsebc, IKjno, Albeus Abwneert U Schiedamsche Courant HANDELSDRUKWERK. II in Amsterdam werd gisteravond nog op enkele plaatsen verzet gepleegd, Ernstige ongeregeld heden in Rotterdam. Minder gevaarlijke relletjes in Den Haag, Enschede en Zuilen. De onlusten In de hoofdstad. Wederom ongeregeldheden te Rotterdam. Rumoerige avond in Den Haag. Relletjes te Zuilen. Eenig rumoer te Enschedé. GERALD JAN. JEANNEZELLE Spreken is zilver, Zwijgen is goud. RS e% Sl-SO gepoetst is nimmer fout. H. A. M* ROELANTS, Ill totcuil weer Vtêl' Twee gewonden in de Jordaan. j Wanordelijkheden in de Vogcl- gciionacn. buurt aan de overzijde van Do lucht nog niet gezuiverd. Ondanks do volstrekt gunstige wending, ■welke met betrekking tot de ongeregeldhe den in de hoofdstad sinds gisteren to eonsLateeren valt, laat do algeheel© te rugkeer tot normale toestanden inog op zicih wachten. In bepaalde volkswijken, waartoe vooral, wat de Eilanden betreft, Witlen- burg gerekend moet worden on in weinig blinder ernstige mate, bot complex van straten en straatjes met bloemennamen aan de overzijde van bet IJ, blijft een groot deel der bewoners een terroriseerende hou ding aannemen, welke zich uit in het op breken van bet plaveisel, in vernieling en plundering. Twee agenten aangevallen. Maar ook in andere stadsgedeelten blijkt de toestand nog niet zuiver te zijnzoo beeft in den namiddag de Borgerstraat tus- sdhen -Overtoom en Kinkerstraat, welk ge bied in den afgeioopen week mede oön beruchten naam heeft geikregen, weer vain zich doen spreken. Te vijf uur hoeft in deze straat een naar schatting 34-jarige! wexklooize twee surveilleeronde agenten aangevallen. De man kreeg Onmiddellijk hnlp van een aantal kornuiten, met bet gevolg, dat de beide politiemannen vain alle kanten besprongen werden en met de sfcraaisteenen k'enhis maakten. Een der agenten slaagde erin zijn revolver te trek ken en oen schot te lossefn, dat den hoofd dader in do zijde trof. Terwijl van alle kanten politiehulp kwam toeschieten vlucht ten de anderen in wanorde, zodlat geen arrestaties konden worden verricht. De geneeskundige dienst heeft bet slachtoffer, dat ernstig gewond1 was, naar het Wilhol- mina Gasthuis vervoerd. In den namiddag hebben in de Berde Wittenburgerdwarsstraat en op Oostenburg troepen opgeschoten kwajongens wanorde lijkheden veroorzaakt. Van zes uur af werd1 in dit gebied1 weer gepatrouilleerd door marechaussee's, terwijl te acht uur ook een aantal mariniers bet machtsapparaat kwam versterken. In de Houthaven, waar gistermorgen bet werk' was hervat, is in den middag weeT, naar aanleiding van een aan een arbeider gegeven ontslag, staking uitgebroken. Nieuwe wanordelijkheden in de Jordaan. Wittenburg afgezet. Politie, marechaussee en mariniers heb ben in den küop van den avond de Cuooto Witteribuxgerstraat, alsmede de drie Wit- tenburgerdwarsstratenin verband1 met de dreigende houding der bewoners aldaar, v'olledig afgezet. Aan het consigne; „Ra men dicht" en „In de buizen blijven", werd wederom streng d© band gehouden. Toen enkele anwilligem de ramen niet wil den sluiten knalden er schoten, niemand werd echter getroffen. Tot gisteravond' tien !iïur hebben zich in deze wijk geen ern stige incidenten voorgedaan. Omstreeks dit tijdstip kwamen er ook uit fle Jordaan alarmeerende berichten. Zoo moest o.a. de overvalauto worden gedi rigeerd naar de Willemstraat en omgeving, waar het verzet opnieuw was losgebroken. De politie blijft op alle gebeurlijkheden voorbereid. ,0ok in de Tollenstroat en de Nicolaas Beetsstraat was het vrij rumoerig. liet IJ. Uitrnkpairaudles van politie, marechaus see en militaire politie hebben tusschein, 10 en 11 uur in do .Tantum, waar m de Willemsstraat, Palmstraat, alsmede Palmgracht en omgeving do straten weer werden opgebroken en eenigo lantaarns er aan moesten golooien, door snel en krachtdadig optreden het weer laaiende ver zet gebroken. Er is daarbij van do vuur wapenen gebruik gemaakt, waardoor twee personen zijn getroffen. De eerste kreeg m do Palmdwarsstraat bij de Willemsstraat een schat in den buik. Hij is door don G. G. D. naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. De tweede kroeg een schot in do wang, doch behoefde niet te worden opgenomen. Op de Eilanden was de volledige af zetting van Wittenburg to middernacht nog gehandhaafd. Ook in do Kleine Katten burgerstraat was het rumoerig. Er zijn daar eenige lantaarns stukgeslagen. Do Vogelbuurt hij de Meouwenlaan, aan de overzijde van het IJ waar tot nu toe nog weinig wanordelijkheden waren voor gekomen, zijn gisteravond na elf uur in de Lange Vogelstraat de straten opgebro ken en lantaarns ingegooid. Ook werden in deze straat de brandkranan vernield, terwijl kart daarna do geheele buurt ïp' hot donker werd gezet. Politie en mili tairen hebben hier verscheidene sdhalen gelost. Do, uitwerking hiervan is nog niet bekend. Een rustige nacht. Ondanks de moeilijkheden, die de po litie aan den overkant van het IJ en op de Eilanden vioor middernacht nog heeft gehad, is verder de nacht over het alge meen rustig verlqapon. In de Vogelbuurt in Noord' kon tegen twaalf fuur een gedeelte der straatverlich ting hersteld warden. Eenige straten moe ten tot het daglicht crweer is, in opge broken staat Wijven liggen. In enkele stra ten hadden do oproerlingen kopspijkers ge strooid. Ei' werd' gepatrouilleerd daar rij- wielpaLrauilIes van politie en militaire po litie en tot wanordelijkheden is het niet meer gekomen. Op Wittenburg bleef de gedwongen rust heerschen, die gefarceerd werd door de afzettingvan deWittenburgerstraat met zij straten door politie en mariniers. Te ruim elf uur is in de Borgerstraat nog een poging tot plundering van een kruidenierswinkel gedaan. De politie kon hier echter spoedig ingrijpen; er werden verscheidene schoten gelost, waarbij voor zoover viel na te gaan echter niemand ge wond werd. Uit een auto op de politie ge schoten. In den afgeioopen nacht is in de Sar- phatistraat uit, een auto ep een marechaus see gescholen. Dae marechaussee werd niet getroffcin .Het nummer werd opgenomen. De auto welko het opgenomen nummer vloert, is heden in den loop van den mor gen door de politie opgespoord. De eigenaar van dezen wagen heeft evenwel niets te maken met den wagen van waaruit gescho ten is. Ex is dus met een valsch nummer gereden. Vertrek van de Grenadiers en Jagers. Gistermiddag zijln de in hoofdstad aan wezige troepen van cl» regimenten Grena diers en Jagers weer naar hun standplaats Den Haag vertrokken, omd'at hun verblijf in Amsterdam in verband met het lang zamerhand' terugbeeren van de rust niet meer noodzakelijk. ,word geacht. Na een troepcnschonw door burgemees ter Do Vlugt, dio den generaal-majoor Ba ron Van Voorst tot Voorst dankte voor de hulp dor militairen, begaven de troe pen zich naar liet Centraal Slation, van waar zij per troin naar de residentie wer den ver voord. Ilct gepeupel bekogelt van «lc daken aï de politie. Groote politiemacht weet de orde tc handhaven. Twee gewonden. To Rottei dam is het gisteren wederom, doch nu op twee plaatsen, tot botsingen gekomen tussohon het gepeupel en de po litie. Om ongeveer 7 uur was iu do Ilon- driksslraat, een doorgang van de Tweede Cr o os wij ksoh ed warsst i a a L naar do Croos- wijksohedwarsstraat, reeds een formidabele barricade opgericht. Onder bewaking vair de politie werd deze echter door perso neel van plaatselijke werken, dat met oen reparatiewagen aanwezig was, omverge haald, waarna do opgebroken straat werd hersteld'. In pamfletten, die over de goheek. stad verspreid zijn, was men opgeroepen 's avonds naar de Crooswijkbunrt te ko men. Inderdaad bad men in grooten getale hieraan gehoor gegeven, doch meest wa ren het nieuwsgierigen. Heel veel kinde ren bemoeilijkten het werk van d'e poli tie, die om kwart voor negen in samen werking met,drie motoragenten begon te chargeeren. Een vrouw, die zielvaan Kenau spiegelde, gaf-1 het voorbeeld en begon op den hoek van de Pleretstraat en den Croos- wijkscheweg do straat op te breken. Groote tegels worden mid'den op straat gegooid en braken daar in stukken. Om ongeveer half tien arriveerden drie man beleden po litie onder commando van inspecteur Van der Wilt, De Crooswijksoheweg word af gezet aan tweo kanten en d'e rust was nu spoedig weergekeerd' Slechts nu en dan werd' er een jongeling op niet al te zacMzinnigp wijze uit de straat verwij derd. 'Om tien mjnuten voor elven arriveerde een wagen med; een twaalftal rechercheurs, terwijl even later een versterking van vier man bereden politie aankwam. Èenigen tijd bleef het rustig, d'och om tien over elven begonnen de,- onruststokers in de Isaac Iluberfstraat t'e werken. De straat word' op gebroken en de lantaarns worden uitge gooid. Drie rechercheurs stonden op den hoek van de straat. Zij hadden echter order gekregen nog niet in te grijpen, in verband met het groote aantal kinderen in de straat. Even later arriveerde assis tentie. 'Onder leiding van inspecteur Vroon gin gen drie agenten de straat in en spoe dig was niemand' meer te zien. Steeds heviger werd!" Ijet geschreeuw vau het ge peupel, dat zich nu grootendeels op de daken en in _de huizen had teruggetrok ken. Uitgerust, met twee lichtwagens wérd' door de politie oen aanvang gemaakt met straat voer straat te zuiveren van do op roerkraaiers. Alle ramen moesten d'chit. In de van Meekerenstraat werd' de politie met voetzoekers ontvangen. Indien men iemand op straat zag, werd dhect gevuurd. Om 12 uur kwamen vier groote schijnwer pers van de G.E.W., die op de hoeken van de meest oproerige straten werden opgesteld. Van een van de huizen daalde een ware steenenregen op de politie neer en indien inspecteur Van der Wilt zich niet van. zijn paard1 had laten vallen, dan was hij zekex" ernstig gewond geweest. Nu plofte de steen in het zadel neer, waardoor het paard1 zoo schrok, d'at het op hol sloeg. La ter is het weer opgevangen. Een andtor paard werd door een schot, dat van het dak werd afgevuurd, in den hals getroffen. De politie beantwrxud'd'e dit verzet met een langdurig vuren. De deur van het bewuste perceel werd1 ingetrapt, dochl van de daders was niets meer te bekennen. ,Ctak op d'e verslaggevers, dio in de straat stonden werd uit de* dakgoten ge schoten en herhaaldelijk floten de kogels om hun ooron. Geen van hen is echter geraakt. In de Rubroekslraat, waar hot den ge- hooien avond onrustig was geweest, was letterlijk niets meer heel. Do lantaarns wa ren uit don grand' gerukt, de straten' waren opgebroken. Midden op straat was een baruca.de, waarop een groot vuur brandde. Ook hier werd d'e politie ontvangen met een hagel van steencn. Hierbij is do ruit van een politic-auto gesneuveld, waardoor- do bestuurder licht aan de hand is ge wond. Op do personen, die in de dakgoten lagen word hevig gevuurd'. Hierbij is de IG-jarigo I). D. zoodanig in do rechterdij geraakt, dat hij naar hot ziekenhuis aan den Coolsmgel moest worden overgebracht. Ook in hot Zuiden van do stad, in de Bloemenhuurt, is do toestand' zeer gespan nen geweest. In do Oleanderstraat was het trottoir opgebroken, terwijl do Pcpor- nelstraat geheel opgebroken was. Do vele kinderen vormden ook hier een groote hindernis voor doortastend op treden. Toen twee agenten om tien uur de rel- loljosmakers wilden beletten d'a Pepemei straat verder op te breken, werden zij door het gepeupel aangevallen. Kordaat werd de revolver getrokken en op de troep ingeschoten. Hierbij is de 25-jarige*"zee man J. H. L. V. gearresteerd wegens daad werkelijk verzet. In de Putschebocht, waar ook veel ge schoten is, werd de 18-jarige meubelmaker D. B. in do linker kuit geraakt. Hij is naar !het ziekenhuis aan den Cool sing el Overgebracht. Nadut versterking was aan gerukt hebben motor-agenten de straten schoongeveegd. Do straten werden daarna afgezet. Er is hier vool geschoten en te gen. 11 uur was de politie volkomen mees ter va.n hot terrein. Verdere ongeregeld heden kwamen niet voor. In do C roos wij kschcbuu rt is het tot laat in don nacht onrustig geweest en eerst om 3 uur kon do politie gedeeltelijk op do post teruggetrokken worden. Nader wordt nog gemeld: .Op den GoudSchewcg is door het ge peupel oen ruit van C. Jamim levensmid- delenbedrijf ingeworpen. De politie wist echter plundering te voorkomen. In de Thoolenslraat was een barricade opgericht, doch misschien wegens gebrek aan belangstelling, zijn hier absoluut geen ongeregeldheden voorgevallen. Het bestuur van de C. P. H. gearresteerd. Na de aanhouding van het bestuur van de 0. S. P., belgeen wij gisteren meldden, is ook dat van do C. P. II. gearresterd. Dii houdt verband' met het verspreiden van do Maas Echo, waarin opruiende artikelen stonden. Stakingsbeweging vrijwel ge heel doodgeloopcn. Vanmorgen hebben allo losse havenaibei- ders zich evenals de vaste arbeiders aan gemeld, voor zoover de Rechter Maas oever betreft. Op de Linker Maasoever zijn bij het aannoemkantoor aan d'e Maas haven een aantal losse arbeiders in sta king gebleven. De stakende losse arbeiders waren niet grooter in aantal dan men in de haven op do schepen nood'ig had, zoodat het werk overal regelmatig kon doorgaan. Inciden ten deden zioh vanmorgen niet voor. Charges van de politie in de omgeving van de Veen- kade en den Noorilwal. Ar restatie van een vrouw we gens het verspreiden van opruiende pamfletten. Gisteravond heeft de Ilaagscbo politie in dto omgeving van de Voenkado ton dein Noord'wal, aldaar, eenige malen moeten op treden tegen onruststokers. Tegen aegdn. uur werden in deze buurt pamfletten ver spreid!, welke een „oproep tot de burgerij bleken te bevatten. Door de politie weird eein vrouw, d'io dezie pamfletten vorspreiidi- d'o, .gearresteerd en overgebracht naar hot bureau aan d'e Prinsegracht. Deze arresta tie werd door, hot publieki niet bepaald) vriendelijk _ontvangcn. Over hot„ algemeen tbestondi do publieke belangstelling weer voor het grootste d'eel üit opgeschoten jongens, die dooi' geschreeuw cin gejoel d'e boel weer aan de gang probeerde te maken. Toch werd na deze arrestatie nog door gegaan met colporteeron, hetgeen in do zij straatjes, waar da politie moeilijk overal tegelijk kon zijn, mogelijk was door een bepaald waarschuwingssysteem. Tom het d'onker begon te worden trad hot publiek brutaler op en begon men da straat te versperren door men dikken balk neer te leggen en vervolgens bet plaveisel op te breken. Twee motorbrigades en agenten op de fiets hebben toen een aanvang gemaakt met de zuivering van het terrein. Een agent werd door een mand op het hoofd getroffen en dat was het sein om de re volvers te trekken. Schoten werden 'in da lucht gelost en toon was het spoedig go- daan met hot verzet. Een der kwajongens sprong van schrik in het water, toen ©dra kogel vlak bij hem werd' gelost. Hij bleef een poosje rondzwemmen totdat het ter rein vrij was en werd toen door behulp zame handen op het droge geholpen. - - Nog eenige malen hooft dto politie, van de sabel en revolver gebrnik moeten" ma ken, doch ernstig verzet werd niet moor gepleegd. Te ongeveer middernacht was hot weer rustig. Na arrestatie van een communis tisch voorman. Zaterdag werd te Zuilen een bekend commurdst gearresteerd wegens opruiing. Dit heeft aanleiding gegeven om gister avond! eenige relletjes uit te lokken. Daar toe werd de jeugd gebruikt, die van eoniga in aanlog zijnde straten het plaveisel op brak en daar barricaden vormden, terwijl daarna de straatlantaarns werden stuk ge gooid'. Toen hot zoover gekomen was, kwa men ook de ouderen naar buiten. De po litie kwam ter plaatse en ging optredien. Zij werd echter niet vriendelijk ontvangen ton met stoonen bekogeld. Een inspecteur van politie kreeg toen vuistslag in het gelaat. Do politie voerde charges uit en loste schoten in d'e lucht. Daar de onlusten zich ook tot enkele stra ten op Utreehtsch gebied' uitstrekten werd de hulp van de politie aldaar ingeroepen. Deze verscheen met toen twintig-tal man schappen, terwijl later ook do motorbrigade er aan te pas kwam. Na een kert maar krachtig optreden van de politie, waarbij van dto vuurwapenen gebruik gemaakt werd', keerde do rust spoedig weer terug. Tegen middernacht was het overal weer rustig. Voor zoover bekend, zijn er geen ge wonden te betreuren en zijn geton arrestar ties verricht. Niet van ernstigen aard. Ook in Enschede hebban gisteravond ongeregeldheden plaats gehad, die echter niet vain emstigon aard' waren. In do stadswijk Laresch werdi de politie herhaaldelijk uitgejouwd, zoadat zij zich. genoodzaakt zag de menigte, di© op en kele plaatsen d'e straat had opgebroken; en met steenen naar d'e politie gooide, van de stralen te drijven. Te Glanerbrug, waar hot ook woelig was, is een man gearresteerd', die met eeW roode vlag met sikkel en hamer op straat rondliep. De Heer en Mevrouw ROEL A NTS—D weight «reven kennis van de geboorte van hun Zoon Bilthoven, 9 Juli 1934. Al mijn klanten raad ik aan: Poetst koper en nikkel met SI-SO, de goede niet bijtende koperpoets. In bussen van 124 en 25 cent. Mej. PUTTERS, Hoofdstraat 153, Heden overleed onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, ELSJE ItOOKJE SPEET, Weduwe v.d. Heer H. LUI JMES, in den ouderdom van ruim 77 jaar. Wed. P. C. DE GRAAF F Luymes. Oud-Beijerland, 9 Juli 1934. De begrafenis zal plaats heb ben Donderdag a.s. nam. 3 uur te Zuidland. Neen, ik verkoop gaarne het beste en dan Neilcrlandssli Fabrikaat. SI-SO koperpoets iu bussen van 12J cn 25 cent. J. I*. DEN* OXIDEN, Ecndrachtstraat 35 Op Vrijdag 13 juli 1934 's v.tn. 11 uur in R.K. Volksbond L. Haven 71, te Schiedam, van Het heerenhuis met voor- en achter tuin Jan Stcenstraat 9, aldaar, groot 113, c.8. ingezet op I 5800. Bezichtiging 12 Juli a.s. 10-12en 2-4 uur Notarissen KNEG I' en VAN ELLEK0.M. EEN AARDIG BOEKJE, BE- VA1TENDE TAL VAN NUT TIGE WENKEN VOOR HET SCHENKEN VAN EEN LEK KERE COCKTAIL, BENEVENS EEN KLEINE 200 RECEPTEN, IN HET BUITENLAND VER ZAMELD DOOR TEGEN' DEN PRIJS VAN t L60 VERKRIJGBAAR BIJ UW BOEKHANDELAAR OF BIJ DEN UITGEVER H, A. M. ROELANTS S C H I E D AM CAMERA'S 6V9 x II. U brengt ons deze advertentie en koopt: 10 Rolfilms 61/ X H h 0.60 f6.— 1 l'aschI, 1.50 Totaal „7.50 U ontvangt hierbij GRATIS een orbineole Kodak 6J x 11 met schriftelijke garantie. (OFFICIEELEN KODAKPRIJS I 10.50). Met dit formaat krijgen'ïïw'foto's een grooter en beter aanzien. Om te voor komen dat ook handelaren van d.-ze aanbieding profiteeren, wordt aan 1 persoon slechts 1 camera verstrekt, Centrum: v. OLDENBARNEVELTSTR. 129, Tel. 53595. Westen: 2e1VUDDEI.LANDSTR. 23, Tel. 34644. Oosten: ADMIRALITEITSSTR. 8, Tel. 50818. Noorden; BERGWEG (38. 0ek verkrijgbaar: Zuiden: Beijerlandschelaan 4. Overschie: Parallelstraat 51—53. Hillegersberg: Dorpsstraat 33. Ook verkrijgbaar: Schiebroek: Uitweg 17. t/m. 15 woorden 50 cent, t/m. 25 woorden. 75 cent. elk woord meer 5 cent tot maximum 30 woorden. In de Zaterdag3cbe editie 11,—tenzij dia *Vrijdag3 reeds aan 't Bureau zij n bezorgd. RUGZAKKEN, waterdicht, van 25, 38. 04, 78 en 90 cent. Veldflesschen 98 cent BRAM HOORDIJK Hoogstraat 68 en Groene- laan 86. Levensv. Mij. -< vraagt voor direct een actieve AGENT. Bij geschiktheid f 15 per week. Brieven onder latt. K R aan het Bureau van dit Blad, Lange Haven 141. ADVERTENTIEN in deze rubriek hebben beslist succes 1 TIHNC0NCERT, te geven door het Kin derkoor „Do Blijde Jeugd" gaat niet door en wordt uitgesteld tot Woensdag 18 Juli, in den tuin van het Volkskoffiehuis, West- vest 80. Programma's h 10 cent verkrijgbaar in het Koffiehuis en 's avonds aan den tuin. HET BESTUUR. Net Persoon vraagt KOSTHUIS in 't Westen. Brieven onder lett. K V aan het Bureau van dit Blad, Lange Haven 141. Jan Vermeerstraat 20 TE HUUR: Bovenhuis met zijkamer, bev. 5 kamers en zolder. Bezichtiging dagelijks. Tel. 8G529. Gevraagd een net MEISJE, niet beneden 16 jaar, G. G. of P. G., van 8J tot 5 uur. Loon f 2 per week met volle kost. Brieven onder lett. K S aan het Bureau van dit Blad, Lange Haven 141 ZOEKT U PLAATSING als Huishoudster, Winkel juffrouw, Modiste, Naai ster, enz.? Plaatst een Annonce ia dit blad. J. REY, lïoterslrnal '22. OP DE IN DL SdnedanischB Courant Lange Haven 141, Schiedam. Laat Uw koper blinken zooals mijn weegschalen. Deze worden gepootst met SI-SO koperpocts. Busjes van 12 J en 25 cent. H. LINDEMAN, Hoofdstraat 221. IV£\ I Z v'\ 1 cn*'

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 4