STADSNIEUWS De R.K. Bond voor groote gezinnen Nieuwe Motor- en Rijwiefwet. Het Sterrebosch jubileert. Be fotowedstrijd. Voor den fotowedstrijd, d'te ter gelegen heid van het zilveren feest van het Ster rebosch wordt georganiseerd, gelden de v ol gen de bepa.l i n gen 1. Er zijn twee rubrieken: le. natuur opnamen eu 2e v rije opnamen, b.v. kin deren op de zandvlakte; een hmflangioep in liet Sterrebosch, enz. Alle foto's moe ten genomen zijn in het Sterrebosch, Volks park, Julianapaik en o n m i d d c 11 i| k e omgeving (niet b.v. Poldervaart ot stads plan tsoenen). 2. Maximaal mag ieder 5 foto's in zenden. (Minder is ook geoorloofd. 1 3 liet formaat is vrij. Rij vergrootingen moet do oorspronkelijke foto tevens wor den ingezonden. -t. Alleen inwoners van Schiedam kun nen aan den wedstrijd deelnemen, 5. Vóór 1 September worden inzendin gen ingewacht bij den heer L. J. Bernard, Burgemeester Kttappertlaan 78 en van 1 tot en met S September bij den lieer A Uukshorn, Stadhouderslaan 72. De foto's worden alle geëxposeerd op de Sterreboschtentoonsteiling, die vermoe delijk van 12 tot en met 15 September a.s. door het Sterrebosch-comité wordt ge organiseerd. Ook foto's buiten mededin ging kunnen voor de expositie worden ingezonden. De jury beslaat uit de heeren L. J. Bernard, C. Deelder, H. C. van der Gaag, J. Verburg en S. Zoetmulder. Kerkconcert. Van Bach geuieten, Naar aanleiding van het 2e Kerkcemcert (Badia\,oad) in do Groote Kerk op Vrijdag 27 Juli a.s. waaraan medewerking verlee- j gegraven om den grond in den omtrek nen Mej. Nanxla Gerretsesn, sopraan, Nijme- productief te maken. Deze is bestemd om Een strandbad. Er is belvoeüte aan en de gelegenheid is aanwezig. Voor zwemmen beslaat in onze stad en in den lando een groot enthousiasme. Oudere dames en heeren getroosten zich het minder prettige karwei van aan een hengel bungelen, om de zwemkunst mees ter te worden. In de gemeentelijke zwem- inrichtng hebben iin deze week meer dan 100 dames eu meisjes met succes de zwem- proei afgelegd en aan den anderen kant van de schutting is hot aantal, diL_seizOen ge diplomeerden, reeds de 125 gepasseerd. Ook morgens, tusschcn 8 en 10 uur, moet bij tie dames in groepen worden gezw-mtrien, om lat de toevloed van zwem sters en baadsters, die niet naar schooi of naar het werk moeten, zoo groot werd. Die groote belangstelling is niet iets plaatselijks. Daar, waar zweminrichtingen geopend en behoorlijk geëxploiteerd wor den, zijn deze een succes. Dat geldt in het bizonder voor de enorme natuur- en strandbaden, die den laatslen tijd in tal van plaatsen zijn geopend. 'Onze aard'g gelegen zweminacht.ng aan den Westfrankelandsclien dijk wordt ie klein. Te cenigcrtijd zal de toestand zoo worden, dat afdoende maatregelen moeten worden genomen. Schiedam is bot klinkt misschien wat vreemd door <le natuur begunstigd: het ligt aan een breed buitenwater en heeft oen mooi bosch, onmiddellijk aan den waterkant. Twee factoren, die kun nen meewerken om hier ter stede eon ideaal strandbad to slichten, liet haventje in liet Sterrebosch is geknipt voor een dergelijke inrichting. Er zijn natuurlijk tal van bezwaren. Welk plan van eenigen omvang heeft die niet? De gewichtigste is, cl'at het haven'je is gen, de heer Dotuwe Draaisma, viool, Arn hem en de heer Adr. Schuurman, orgel, Schiedam, verzoekt men ons opname van het volgende: Wanneer ge zoo de mensehen vraagt, die zich onder de muziekliefhebbers re kenen Houdt ge ook van Baoh tien tegen één, dat men ten antwoord krijgt: Ik houd wel van muziek, maar van Baoh begrijp ik niet reel". Zelfs hoort men dikwijls: „He begrijp er niets van". En dan blijken het nog speciaal de orgelwerken van Bach te zijn, die het allerminste onder de werken van Bach gewaardeerd1 worden. De Mat- thaus Passion, ja daar heeft men tenminste een verhaal bij, dat houdt de aandacht nog wel gespannen, maar die droge orgel stukken Wat beteokent zoo'n stuk nu eigenlijk, vraagt men dan, „wat wil de componist 'daarmee schilderen? iieek-maal niets „schilderen". Althans niet me! zrjn orgelwerken (de koraalbewer- 'kingen s echts uitgezonderd). Maar wat ze 'dan bete,-kenen? Het is misschien het beste een vergelijking te maken. Denk bijv. eens aan een weefsel of borduursel. Wat zoudt gij antwoord en als men u vroeg: Wat lx>- teekent nu dit borduursel? Wat schildert het nu eigenlijk? Ge zaudt daarop niet kunnen antwoorden ,ge zoudt sleehls kun nen zeggenDat weet ik niet, en toch vind ik het prettig am het te zien. Is dat nu alles, vraagt degeen, die er geen „kijk" op heeft? Ja, dat is nu alles. En zoo is het ook met de z.g. absolute muziek, d.w.z. met die muziek, die niet iets bepaalds bedoelt te schilderen. Hot is slechts „prettig", aangenaam, om te hooren. Is dit .na alles? vraagt d'egeen, die er geen „oor" voor heeft Ja, dat is nu alles. Maar let op, dat is ontzaggelijk veel. Het is maar de vraag, wat hoort ge er in? Degeen, die geen verstand heeft van de sterrenwereld en er nooit in tuurt, ziet er ook niets in. Maar voor hora, die er op gewezen wordt en er „kijk" op krijgt, gaat alles leven en telkens ontdekt hij meer. Hij heeft behagen om te zien hoe alles on derling /opgebouwd1 wordt, hoe het één zich 'beweegt ten opzichte van het andere en »ls hij. daarbij ook nog de opbouw van 't geheel in het oog vat, kan hem dat tot Ontroeren toe boeien. Letterlijk precies zoo bij de z.g. „absolute" muziek, o.a. Je or gelwerken van Bach. Deze drie dingen: 1. de onderlinge beweging der „stem men" (vgl. de banen der hemellichamen); 2. de harmonieën (vgl. de toevallige stan den, die men telkens ten opzichte van el kander verkrijgt); 3. do opbouw in 't groot, (vgl. do op bouw van den kosmos). Zij wekken in den gene, die er „gehoor" Voor heeft en de ooren openzet, oen mu zikaal behagen, hos meer hij luistert, des to moer ontdekt hij er in en loert beter luisteren. Het handelssysteem-probleem. Een studie van den heer Herman Jansen. Onze stadgenoot, do heer Herman Jan sen, voorzitter van de Afdeeling Groot bedrijf van de Kamer van Koopliaaulol en Fabrieken voor de Beneden Maas, heeft in een boekje van 72 bladzijden zijn donk- beelden omtrent hot handelssysteem-pro bleem neergelegd. De schrijver heeft getracht een modus to vinden, waardoor bet goede van beide systemen vrijhandel en protectie zou kunnen woideit benut en kont tot de conclusie, dat w e r kei ij k e vrijhandel, vooral voor een klein land, liet aangewe zen handelssysteem is, mits daarbij wordt bepaald, dat goederen die ook hier to lande gefabriceerd wortel, alleen op onze binnenlaudsclie markt mogen komen, wan neer zij ontdaan zijn van do voordcelen der bescherming, waaronder zij eventueel zijn geproduceerd, dus ook op vrijliandels- basis. Een dergelijk stelsel zou men kunnen noemen: beschermd vrijhandel-stelsel. De schrijver begint met een 9-1 al stel lingen, waarin de dumping zijn volle aan dacht heeft. Die stellingen worden in hv' boekje, dat The World's" Dumping Ground, 's Werelds belt, heef, nader toegelicht. De Toelichting is onderverdeeld in: Hoe ontstaat dumping? Rangschikking van in gevoerde artikelen m-el betrekking tot dum pen. Contïngenteering. Bescherming. Aan geprezen kartelvorming voor Nederland- sche fabrieken. Do moeilijkheid van eco nomische problemen. Anti-duinpingwetten in andere landen. Bezwaren tegen het bo- schermd-vrijhandelstelsel. De lieer Herman Jansen heeft werk ge maakt van zijn betoogt In een I3tal bij lagen worden „documenten" overgelegd. daarop industriecle ondernemingen te ves tigen, d'io behoefte hebben aan een vaar water van ongeveer 3 A 3'/j M» diepte, een behoefte, waarvan intusschen nog niet veel is gebleken, en die tot voor de naaste toekomst zeer problemat'sch lijkt. Maar als het getij ver'oopt, dient men de bakens te verzetten. Een half ei is nog altijd beter dan een leege dop 1 Doet men niet verstandiger voor een deel van den oever en van het water nu loo- nend« emplooy te zoeken? En dan is het stichten van een mooi strandbad daar ter plaatse een denkbeeld, dat de overwe ging volledig waard is. Technisch is het mogelijk, verzekerde ons een volledig des kundige. Door een goed geoutilleerd strandbad aan het buitenwater te stichten, zou men de gemeentelijke zweminrichting van zijn overbelasting bevrijden. De nieuwe s'ich- ting zon modern moeten warden ingericht, zoodat ook niet-stadgenooten gaamc daar van gebruik zonden willen maken, van welk bezoek onze stad ook in ander op zicht de vruchten zou plukken. Een rendabele exploitatie van het in wording zijnde Sporlfon Isenbad zou door een strandbad niet in gevaar worden ge bracht. Het strandbad zou in den zomer althans op mooie dagen zeker de voorkeur hebben boven een SporSfondsen- bad, maar zij, die do genoegens van het zwemmen in die periode leeren kennen, zullen die ook in de maanden, dat niet in de openlucht gezwommen kan worden, wil len genieten. Én dan heeft de „overdekte" een taak. Een strandbad aan het buitenwater heeft /vele voordeelcn, We wijzen slechts op de waterverversebing en het afwezig zijn van het rattengevaar. Door bij den bouw beton fe gebruiken, zou men die vijanden van den. zwemmer verre kunnen houden. Schiedam breidt zich uit; de gelegenheid en de behoefte is er; daarom dient ernstig overwogen, of het - financieel mogelijk is onze stad te verrijken met een inrich ting, die overal elders een succes is ge worden. Voor ons staat als een paal boven wa ter, dat dit mogelijk is! den De „Vierdaagsche". Schicdamsche deelnemers, Maandagmorgen 8 uur zal een detache ment van do afd. Schiedam van den Biz. Vrijw. Landstorm naar Nijmegen vertrek ken, om deel te nemen aan do vierdaag sche afs t a n (h m ars clr en Het detachement, sterk 10 man, slaat onder commando van don adjudant-onder officier, plaatselijk leider, den heer J. van Katwijk Jzn., en wordt te Nijmegen inge deeld bij het detachement Zuid-Holland AV'est De verzamelplaats Maandagmorgen is Plein Eendragt, Van de VVandelsportvereen. „Naar Bui ten" neemt een 12-tal leden aan de Vier daagsche deel, van het politiecorps 3 leden en voorts zijn er nog een aantal indivi duede deelnemers. Voor do hoofdacte is te Rotterdam ge slaagd mej. H. A. M. Voringmeijer, Passage-theater. „Wen du Jung bist, gehort dir dio Welt" ia de titel van de hoofdfilm van dezio 'week eu zij, die van werkelijke vocale lamst willen genieten, ïnoge'n deze film zeer zeker niet verzuimen te gaan zien enhooren. Joseph Schmidt, de kleine groote tenorzanger is hier de hoofdper soon on deze kunstenaar oefent met zijn fenomenale stem een groote bekoring uit. ills tulndersknecht bi) den heer Rossani brengt hij zijn. mededienstpersomoel en de marktbezoekers roods in extase met zijn zang en clan trekt hij met Beppo, don koet sier (Szöko Szakall) de wereld in om zijn stem te ontwikkelen, met het geheime doel, als liij roem en eer behaald beeft, do hand to vragen van Liselta, de dochter van Rosaimi. Maar als hij zijn doel in de kunst bereikt heeft, wacht hem een groote te leurstelling. Als hij eindelijk de hand van Liselta zal vragen, blijkt, dat zij zich ver loofd' beeft met zijn vriend Roberto, den zoon van den dorpsorga'nist. Tusschen de bedrijven door jubelt of treurt zijn stem al naar de stemmingen van zijn gemoed Behalve deze waarlijk interessante film I bevat het programma nog oen alleraardig slo teekenfilm .Sandman-tales", verder een klucht „Hij ziet ze vliegen", waarin Fatty een voorname rol speelt, alsmede een ko mische negerrevue „Ilufus Jones wordt president". Ook deze weck wordt bovendien nog vertoond do plechtige uitvaart van wijlen Z. K.II. Rrirs Hendrik der Nederland dn. Bij de inleiding hiervan geeft do orgelist een. gevoelvolle variatie op bet oude Wil hel TOU3. Na de relletjes. Een verzetpleger voor politierechter. We hebben reecb gemeld, dat gisteren voor den Rotterdarnschen politierechter, mr. S. N. B. Halbertsma, heeft terecht gestaan de 33-jarige communist II. K. uit de Mariastraat, die zich op 10 Juli j.l. tij dens relletjes heeft schuldig gemaakt aan opzettelijke vernieling, wederspannigheid en beleediging van een ambtenaar. Verd. deed zich zeer onschuldig voor. Hij beweerde niet te weten, dat er in Schiedam iets aan de hand was geweest. Rij althans had er niets moe te maken gehad1. Toen hij op weg was geweest naar het clubgebouw van do Roode Sport Een heid1, had hij de Groote Markt moeten passeeren. Tje, agenten hadden hem dit belet, hoewel er in zijn naaste omgeving geen ander mensch was. Zijn vraag ot hij dan niet over de Hoogstraat kon, werd door de agenten met slagen beantwoord'. Verdachte' was toen een portiek in go- vlucht. Ook daar hadden de agenten hem geslagen en de ruit aldaar zou gebroken zijn doordat een agent van politie hem er tegen aan geduwd had1. Verdachte be weerde eveneons niet voor moordenaars eta bloedhonden tc hebben gescholden. Hel is mogelijk, dat bij moord geroepen heeft, toen de agenten hom ift het portiek slaag gegeven hadden. De agent van politie J. v. d. Heiden ver klaarde, dat het op 10 Juli woelig geweest was in Schiedam. Het was de politie ter core gekomen, dat de communisten op de Groote Markt wilden demonstreeren. Daar om was dit plein afgezet. Toen do menigte nabij de Groote Markt was aangekomen, had; verdachte zich uit de menigte losge maakt en was naar voren gekomen. Hij wilde ondanks liet verbod' van de poli Do daar toch passeeren. Getuige heeft toen zijn. sabel getrokken. Het publiek ging terug, d'oeh verdachte bleef staan. De politierechter tot verdachte: Ja, toien was je moedig. Wees nu ook flink en n.om voor je daden uit. Getuige Van der Heiden verklaarde ver der gezien te hebben, dat verdachte een winkelpoxtiek binnenvluchtte, waar hij het aan den stok kreeg met den agemt van po litie Mol. Hij had' verder gezien, dat ver dachte Mol een trap tegen het onderlijf ge geven had en dat verdachte opzettelijk met zijn vuist de winkelruit had ingeslagen. Ge tuige zeide verdachte wel te kennen. Hit is altijd' bij de relletjes. De agent van politie P. Mol verklaarde verdachte uit do portiek te hebben willen halen, waarin hij gevlucht was. Getuige had' gezien, dat verdachte de ruit had in geslagen. Do agent van politie P. v. cl1. Valk be vestigde de verklaringen van zijn heide collega's. Het was bij do Groote Markt zioo warm toegegaan, dat in een paar seconden tijd voor meer dan f OOÖ aan ruiten was vernield'. Het O.M., waargenomen door mr. II'. A'. J. Reumer, zei in zijn requisitoir, dat even als andere steden van. ons la'nd, Schie dam zijn relletjes heeft gehad. Dank zij liet optreden van de politie, waarvoor spa\ een woord' van lof niet wil onthouden, zijin de ongeregeldheden snel bedwongen kunneu worden. Thans staat oen voorman van do communisten terecht, die speciaal voor do relletjes was overgekomen uit de werkver schaffing bij Neede. Rij had zich wegens een euvel aau zijn pols ee» doktersbriefje weten te verschaffen en op kosten van hot rijk is' hij Vrijdagavond naar Schiedam gereisd'. Op den bewuster., in de dagvaarding ge noemden dag, wilden do communisten de monstreeren, waarbij- het puhltdf door de ultra-revolutionaire elementen werd opge zet. Toen het publiek bevel kreeg van de politie om terug te koeren, was de-zo ver dachte moedig. Hij trad naar voren. Het publiek is een redelooze kudde en iemand, die zoogenaamd moedig dote, v-'ndt al spoe dig navolging. Dat is hier, dank zij het krachtig optreden van de politic niet be reikt. Verdachte is toon in een 'nis gevlucht en hij wil hot nu doen voorkomen, alsof hij door do politieagenten door de ruit is ge duwd, maar toen de man voor spreker word voorgeleid, bloedde hij.nog uit zijn linker hand. In dio portiek heeft verdachte nog getracht het publiek op te zeiten, door hot roepen van moord on aars en bloedhonden. Toen hij beetgegrepen werd', heeft verdach te wederspannigheid geploegd, ook veer met do bedoeling bet publiek op te zeilen. Ruben zijn toeleg gelakt was, zouden do gevolgen niet te overzien zijlu geweest. Ver dachte, dio op 10 Juli zoo moedig was, is nu een lafaard1, die alles ontkent. Spreker hoop te, dat de politierechter de daden van ver dachte zal weten ie schatten en hij acht zich alleszins gerechtigd hier de maximum straf te eischen, die hij voor den politie rechter kan vorderen, n.l. 6 maanden ge vangenisstraf. Do politierechter achtte do ten laste ge legde feiten bewezen en in verband met de omstandigheden, waaronder die feiten wa len gepleegd', veroordeelde de politierechter verdachte tot 5 maanden gevangenisstraf. Bij de oplegging van die straf heeft de po litierechter er rekening mee gehouden, dat verdachte dan weer met de feestdagen in December op vrije voeten zal zijn En de steunverlaging. In de aideeling Schiedam van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen heeft de voor zitter, de heer F. A, Hakkaart, een lezing gehouden over de w-erkloozenzorg. Spr, veizetto zich tegen het stelten op één lijn van werkloozenzorg en armenzorg en bepleitte verplichte werkloosheidsverzeke ring- Door Ge nieuwe steunregeling zijn de groote gezinnen het zwaarst geirofienvoor de kleine gezinnen is de toestand niet rooskleurig, voor do groote gezinnen is hij niet te dragon. Daar heeft de honger zijn intrede gedaan en duizenden kinde ren raken ondervoed. Vooral de komende winler zal veel ellende brengen. Een groat gezin kan thans maar ongeveer één gul den per dag aan voedsel uitgeven. Met een plaatsen van Schiedam in de le klasse van de steunregeling zijn de groote ge zinnen niet gebaat, omdat deze meestal do maximum-ui tkeering hebben bereikt. Er werd na de rede bij acclamatie een motie aangenomen, waarin het betreurd werd, dat "deze nieuwe steunregeling was ingevoerd en waarin bij het hoofdbestuur er op aangedrongen werd een krachtig protest bij de bevoegde autoriteiten te doen hooren en onmiddellijke intrekking van de steunverlaging wordt gevraagd. 'Ook voor de afdeeling Delft heeft de heer Hakkaart zijn rede over de steunrege ling gehouden. S.G.V. een eigen terrein. S.G.V., een voetbalvereanigmg. gevormd uit de SI. Josophgezellenveireenigmg, dis tol nu toe aan den Laanslootscheweg speel de, heeft de beschikking gekregen over een eigen terrein aan den Ouderlijk, eigen dom van den h'eer v. d. Burgh. Werkloozc loden van S.G.V. maken het veld thans geschikt voor voetbal. Zondagsdienst doctoren en apothekers. Voor spoedgevallen nemen morgen de volgende geneeskundigen den Zondags dienst waar: Van den Berg, Lange Nieuwst raat 113; mej. To Bokmn, Groote Markt 29, en Nijenhuis, Burgemeester Knapper laan 197, Morgen is geopend de apotheek van den hoer J. II. Evers, Lange Haven 81, dio ook de volgende week den nachtdienst waarneemt, A G EN 1) A. Schiedam. Passage, 8.15 u. Als jo jong bent. 2-1 Juli. Bewaarschool aan de Leliestraat 2—1 en 7—9 u. Tentoonstelling werkstukjes. Rotterdam, 21 en 22 Juli. Tivoli-Schomvburg, 8.15 u. De Rotterdammers. De Spaatischoi Vlieg. 22 Juli. Diergaarde, 111 u. en 35.30 ii. Rott. Solisten Ensemble. 22 Juli. Diergaarde, 8 u. Harm. Oik. Rott. Philh. Gen. en Mnirnenzangvereen. Apollo. Capitol. 2.15 u. 8.15 u. De Ellendigere City. 2.15 u. 7 u. 9.30 u. De Ellencligen. Grand, 2 u„ 7 u. 9.15 u. College humor. Lurnière, 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Geef mij 'n kus. Luxor, 7.30 u. 9.30 u. Schept vreugde in het leven. Olympia, 7 u. 9.15 u. De wereld zonder masker. Prinses, 215 u. 8.15 u. Cavalcade; De schrik van Mexico. Royal. 2.15 u. 7.15 ti. 9.15 u. Do Jantjes. Studio '32. 2 it. 7 u. 9.15 u. De wande lende Jood. Tbala, 2,15 u. 7 u. 9.15 n. Louiofd maakt promotie. BINNENLAND Het nieuwe rijwieliieiastingmeik. Een Zonnestraal-punsmaehinc in do Ampèrcstraat. We hebben reeds eenige malen melding gemaakt van de uitvinding, die „Zonne straal" exploiteert, om op een rijwielbelas- tingmerk naam en adres van den eigenaar In een 30-tal steden is zoo'n stempel- maehine bij het postkantoor opgesteld. Ilier ter stede kan men zijn aan het postkantoor gekocht plaatje tegen betaling van 10 cent laten ponsen bij' J. Hartman, 'Ampèrestraat 39boven, Men kan ook f2.70 opzenden aan Zon nestraal te Imslerdam en ontvangt dan vóór 1 Augustus nog een plaat je, .geponst met naam en adres franco thuis, Bizor w "heden worden in een advertentie in dit -'ad meegedeeld'. Rijwieldiefstallen. Er schijnt weer oen rijwieldief in Schie dam rond te loepen. Van mej. De M. is Donderdag een rij wiel gestolen, dat zij aan don Buys Ballot- singel had laten staan; do werkster G. A. G. heeft bij do politie mededeeling gedaan, dat de fiets van haar mevrouw, waarop zij gisteren naar hot Gemeente ziekenhuis was gereden en die zij in het rijwielhek had geplaatst, bij haar terugkomst verdwe nen was; van H. J. M. is gisteren een rij wiel gestolen, dat hij voor een pand' aan don Batterdaiinschendijk had' laten staan; van do fiets van H. J. do G is gisteren in de Openbare Leeszaal en Bibliotheek oen pomp gestolen. Paard op hol. Gistermiddag sloeg het paard van don groenteboer J. v. d. E., dat voorzoon groentewagen gespannen was, in de Stati onstraat op hol dn de Prof. Kamerlingh Onneslaan viel het paard on kom toon ge grepen worden. Trio Garage. Aan do Broersvest, no. 95, is gevestigd' do Tri o Garage, die met nieuwo 3 ii 4 persoon Plymouth wagens rijdt. Gezelschap Willcms Goossens. Gisteravond hoeft niet, zooals aanvan kelijk was aangekondigd', do huldiging plaats gehad van den heer Willem Goos sens, die Rans met zijn gezel3'chap, hot Rotterdamsch volkstooncol in Pandora op treedt. Deze huldiging zio<u geschieden naar aanleiding van liet tienjarig lotoncel-jubi leum Van den heer GAossons. Thans is vastgesteld, dat volgende week Vrijdag een eere-avjowd' zal worden, eega- ven. .Opgevoerd kal warden „Bleekte Lot". Wijziging in de afgifte van rij bewijzen. Strenger optreden tegen dronken chauffeurs. Een wetsontwerp is ingediend, gevende regelen, in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen nopens hel ver keer op do wogen en de rijwielpaden. Zoowel het ontwerp als de toelichting zijn. in hoofdzaak ontleend aan de voor stellen van de commissie inzake de wet telijke bepalingen betreffende liet motor en rijwiel verkeer. Do toelichting zegt o.m.: Om twee redenen heeft de minister geen! algemeeno verkeerswet gewild. T'en eerste zou do voorbereiding nog geriiiinen tijd iiï bselag genomen hebbdn. Ten tweede geeft do tegenwoordige motor- en rijwiehvet en ook hot onderhavige ontwerp in nog grootere mate, gelegenheid n in de wot rn de daarop steunende voorschriftje11 niet alleen bet motor- en rijwiel verkeer, maar aok het overige verkeer voldoende te re gelen. Do thans bestaande motor en rij w iel wet zal vervallen bij n werk ing t red i ng van de onder havige. Geen verplichte verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid. Thans is nog niet overgegaan tof liet opleggen van. de plicht tot verzekeri'ngj tegen do gevolgen van de wettelijke aan sprakelijkheid van eigenaars, houders efnl bestuurders van motorrijtuigen. Do minis ter slaat echter niet afwijzend tegenover) dit denkbeeld. Rijbewijzen. Het nieuwe wetsontwerp geeft aam deui minister de bevoegdheid tot na-tere vast stelling van de eisdhOii van geschiktheid, en bekwaamheid ter verkrijging vain oen! rijbewijs. Wel worden de eischen zwaanier. Ook de afgifte van rijbewijzen wordt meer gecentraliseerd. Nummcrbewijs voor een be paald motorrijtuig. Het wetsontwerp bevat bepalingen, waar door het nummetbewijs Voortaan behoort to worden afgegeven voor een bepaald1 motorrijtuig. Ook de afgifto_ van deze be wijzen wordt meor gecentraliseerd'. Meer eenheid in de ver keersregels. Het ligt in de bedoeling meer eenheid! in do regels van don weg te brengen en bijvoorbeeld oen algemeeno maximum snel heid \lo)or bebouwde kommen vast to stellen. Scherper optreden tegen dronken bestuurders. Wat de schorpero controle betreft breidt art. 2G de tegenwoordige bepaling van art. 22b (personen, die onder in viool van ster ken drank verkcerem) uit ooft tot lion, die andere rij- of voertuigen dan motorrijtui gen of rijwielen besturen. Immers, ook deze kunnen qroiot gevaar op den weg ver eer -a'-en. Zulke gevallen kunnen ingevolge arl. 35 allooi met gevangenisstraf gestraft worden. Vorder is eon meer direct optreden to gen bestuurders dio onder den invloed van alcioholischen drank zijn, mogelijk gemaakt in do arlt. 27 en 28, die het mogelijk ma ken dronken bestuurders onmiddellijk te b'elotten mot het motorrijtuig verder te rij den. Zelfs kun hun rijbewijs ingehouden worden tot aan do rechterlijke uitspraak (art. 27). In art. 39 is voorts voor Overtreding van aït, 2G ontzegging Van rijlfevoogdhoid v.oobj Geslaagd. fa. cfAHnTiPlp'TI

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2