BRIEVEN Uit BERLIJN De Beriijner verhuist gaarne. De uittocht van Joden uit Duitschland en uit de binnenstad. De nippertjesmensch. TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT KVA; i)e weg was glad... (Van onzen correspondent.) Berlijn, 13 September, 1 April en op De Beriijner pleegt op 1 «October te verhuizen. De Beriijner is in vele opzichten een merkwaardig type. Tot zijn merkwaardig heden behoort, dat hij gaarne verhuist. Ilij is een onrustige ziel. Was dat al in vroegere, in vergelijking met tegenwoor dig nog zoo rustige dagen, is het nu meer dan ooit. Natuurlijk speelt daarbij de po- litiek-oeoaomisch-financieele situatie een rol van beteckenis. Allereerst voor do hier wonende Joden. Ongeveer 10 pot. van d'e Joodscho bewoners van Duilschland (GO.OOO van pl.m. G03.000), heelt dit voor hen lhans wol zeer weinig genietbare land sinds Januari 1932 verlaten. "En hot is misschien wel aardig, daarbij te vermelden, dat de overgroote meerderheid dezer Joodsclie medeburgers bij allo ellende nog het groote geluk gehad heeft, dat de nieuwe nato naal socialistische regeering het eerste jaar- en vooral de eerste maanden, slechls éón wensch had: het verhuizen van Duilsche en andere in Duitschland woonachtige Jo den naar liet buitenland met alle midde len to ondersteunen, natuurlijk om ze kwijl Ie zijn. Dat zouden we een sentiments- poliliek kunnen noemen, liet gevolg daar van was, dot men den vertrekkemlen Jo den maar ook geen enkele moeilijkheid in den weg legde, ja zelfs oogluikend toezag dat ze vertrokken zonder Iiud -raak niet geringe achterstallige belastingen en an dere schulden betaald to hebben, terwijl men er natuurlijk niet aan dacht te ver hinderen, dat zij al hun geld -en goed mee over de grens namen. Als men even be denkt, welke ongehoorde bezwaren thans aan do verhuizing van een Duitsch staats burger naar het buitenland1 verbonden zijn, vooral ook op hei gebied' van het mee nemen van kapitaal, dan kaïn men begrij pen, onder hoe gunstige omstandigheden in 1933 nog do Joden en overigens ook de Duitscho marxisten naar moor gastvrije landen de wijk konden 'nemen Dat deel der Duilsche Joden, dat nu nog in Duitschland in het algemeen en Ber lijn in hot bizonder gebleven is, vertoornt dos ondanks een sterke neiging tot ver huizen, voor zoover dat niet door het af hankelijk zijn -van open winkels in be paalde centra hunner klandizie practisch vrijwel onmogelijk gemaakt wordt. Wan delt men tegenwoordig in do duurdere bui tenwijken van hot Zuiden cifT het "Westen; die wijken, die tegen of reeds in het heer lijke Griinewald gelegen zijn, dan.kain men daar verschillende interessante dingen go- waar worden. Ofschoon deze stad den laat- slon tijd eerder oen verlies dan oen winst aan inw&ners hoeken kan,' wordt toch ono-nn veel in de peripheric bijgebouwd, En een zeer belangrijk deel daarvan ge schiedt in opdracht van kapitaalkrachtige Joden. Haar ook daar, waar in de rijke voorsteden vroeger gefortuneerde Duifc- schers, die nu op zware lasten zitten (vaak ton gevolge van de geforceerde onderbren ging van Avorklooze arbeiders in hun be drijven, maar ook als gevolg van do ca- tastrophale situatie in den buitcnlaudsehen in- en uitvoerhandel, do trotscho villa's in drie, vier en meer gezinswoningen worden omgebouwd, leggen in vele gevallen de Joden onmiddellijk beslag op deze kleine woningen en zijin gaarne bereid' hoogere huurprijzen te betalen, dan de verhuurder verwacht had. De reden daarvan is, dal do Joden zich iu de dichtbevolkte stads wijken op hun étage-woiningan toch niet meer thuis gevoelen, oinder de vaak min achtende hl),kken en brutale uitroepen hun ner „arische" medebewoners zwaar gebukt gaan, en maar één wensch hebbeu: weg naar de stille buitenwijken, om zoo moge lijk in huiselijken kring eenzaamheid en verborgenheid te zoeken, niets meer te zien en te hooren, en in tijden van be roering, die immers altijd weer kunnen temgkeerai, zoo mogelijk buiten schot te blijven. Deze joodsche verhuizingen zijn daar om geen normaal verschijnsel. Integendeel, wanneer men de eeuwig-nomadische Jodcm- koloi.iie rondom den Kurfürslondatnm on de Taueanazienstrasso niet meetelt, was do Jood vroeger in Berlijn een blijver, zoor gehecht aan huis on omgeving, on atfceorig van overbodige verhuizerij. Terwijl juist de echte Beriijner er altijd weer op uit was, zoo mogelijk voor minder geld iets beters to vinden, en daarbij merkwaardig genoeg voer het iiad'eeiigo amortisiooran der verhuiskosten wciuig oog bleek lo heb ben, hilusschen is do vorhuisgolt der laatste jaren in Berlijn toch niet in de eerste plaats aan deze steeds aanwezige neiging lo danken, lïet is een springvloed', di-o aan niets meer of minder dan aan dreigende nationale verarming geweten moet wor den. Men verhuist- namelijk, omdat men d'o huren der groote woningen niet meer kan oporongen. Zoowel in' het najaar 1933 als op 1 April en 1 October 1931 zijn reeds of zullen nog 200.000 gezinnen por ter mijn, dus op deze drie dagen 600.000 ge zinnen hun woning voor een andere, mecet- a! kléinere en goedkoopere verwisseld'heb ben. Dat betoekont ongeveer hot drievou dige van eonige jaren geleden, on hot zes voudige van voor 10 jaren I Waarbij dan DONDERDAG, 20 SEPT. 1934. No. 20750. gelijk gezegd', nog <xp te merken is, dal het aantal verhuizingen van Berlijn weg steeds toe-, en dat naar Berlijn toto steeds afneemt. Merkwaardig is, dat de typische Beriijner liefst tot liet laatste oogonblik wacht om een iniouwo woning te zoeken en dan weer, als hij zijn keuze gedaan lieefl, tot de laaist mogelijke: minuut om den verhuis wagen te laten komen. Hij is een opval lend nippcrljosmonsch. Alles in de laalsto seconde, ook als hij zijn trein of zijn tram moot halen. En dan natuurlijk een razen, een boksen, een samenstootcn met lotge- noo'.on, wat dan meestal op een gezegende scheldpartij pleegt uit te loopen. Ofschoon het van baido zijden eigenlijk zelden ern stig gemeend is. Men moet ze kennen, deze Berlijnors. Zulke verhuisdagen geven gelegenheid', oen blik te slaan in lmn intieme leven. Men kan, voorgevend toekomstig huurder te kunnen zijn, hun interieurs in oogen- schouw nemen, of ook er zioh toe bepa len, liuin meubelstukken te „bewonderen" als die op straat gedragen woa-don. En komt dan in 95 pCt. van allo gevallen tot do conclusie, dat vr'ijwel allo pogingen van binnen-archiiectcn, tentoonstellingen, tijd schriften en krantenartikelen om „Kunst vooa- het volk" te leveren en de menschen op dit gebied op te voeden, boter aan de galg gesmeerd zijn. De gemiddelde Duilsche :'ipicsser" koopt of behoudt dat wat de artis t ick-opgevoele smakeloos noemt, en klampt er zioh met een onbegrijpelijk-hard- nekkigo liefde aan vast. Zoo kan men hier in Berlijn in alle wij ken goede, artistieke „Siedlungcn" met inlellcctueele bevolking niet te na gespro ken nog de ervaring opdoen, dat de .Kitsch" ,hot triviaal-smakelooze uit de .Gründesperiode" nog altijd troef is, en verreweg do meeste mcnscfacm geen flauw begrip hebben van passende woninginrich ting hebban, zoo weinig, dat zo hel goede, mooie en toch gocdkaoipe, dat-hun in cta- lage's en op tentoonstelling als leerrijk voorbeeld voorgezet wordt, uit lakschheid' maar ook vaak zeer bewust negeeran en veraordoelen. Ook bij verhuizingen komen zo meestal niet op andere denkbeelden. Ze h-chton aan hun verouderde prullen en planisen hun foeileolijke meubels met hartverscheu rende onverschilligheid in door goede ar chitecten werkelijk smaakvol gcboinvdo étagewoningen en kleine volksvilla's. Zoo- dat van de goede omlijsting door hetvrce- selijk jnteriour eenvoudig niets genietbaars moei- -"óv-ei'blijftré--- Is dat in Nederlahd'-'net'zoa, of'anders? Deze vraag wordt hier gesteld;,, omdat het wellicht interessant ware, in onze pers' daarover eens vergelijkingen met Duilsch land te trekken. ROLAND. aanvang kan worden gemaakt met concrete discussies, hetgeen dan ook geschiedde. Van beide zijden is uiting gegeven aan den oprechten wensch, dat deze bespre kingen thans ook 'spoedig tot zakelijke re sultaten zullen leiden. Da commissie voor de besprekingen uit de Nedcrlandsche delegatie is samenge steld uit de volgende lieeron: prof. van Gelderen, A. G. Ph. Wijers, mr. J. E, van Hoogstraten,die, voor zoover noo- dig, zullen worden bijgestaan d'oor diverse adviseurs en experts. -Aan Japansche zijde berust .de leiding in handen v-an den heer Koshida. lieden zal hel programma v.oor de be sprekingen worden opgesteld. De leiding van de besprekingen. Zooais reeds in de eersle_ plenaire ver gadering van de delegaties is. vastgesteld, zal do leiding van de zakelijke bespre kingen lusschcn de Nedcrlandsche en Ja pansche delegaties respectievelijk gevoerd worden door den heer van Gelderen en den hoer Koshida. Beiden kwamen reeds Dinsdagmiddag bijeen lot vaststelling van het programma. De goudvoorraad van de Nedcrlandsche Bank. Blijkens den weekstaat van ,dcn Nedor- Iamdsche Bank, 17 September gepubliceerd, bedroeg de goudvoorraad)! f 864.141.367 tegen £863.409.084 op 10 nSoplembor of £732.283 moer. Do zilver voorraad' bedToeg op 17 Sep tember f 22.455,150 tegen f 22.202.470, op 10 September of f 252.680 moer. Op 17 September was dus 'de metaal- voorraad' tezamen f 8SG.59G.517 (en in om loop f 886.783.300 aan bankbiljetten, (egon £898.531.715 op 10 Sept of £11.748.415 minder. Nationaal verbond van gcmccirtc-ainbtcnarcn In de dezer dagen gehouden vergadering vr.'n liet hoofdbestuur van het Nationaal verbond van gemeente-ambtenaren is be sloten, oen nota 'te richten lot alle ge meente-besturen, waarin maatregelen wor den aangegeven ter bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd. Ilct hoofdbestuur was vain oordeel, dat hot schoppen van werkgolcgepheid voor jo'nge menschen thans van zoodanige he- teek-pnis" voor do toekomst dor maatschap pij is,, dal oo'.c do' vakorganisaties de plicht hebben, weg>an aan te geven,•■waaixloor de jeugd o-p den duur weer tot geregelde .arïmid .zou kunnen komen." 1--- mM twplISP - 8 Do heer Edo Bergsma, oud-burgemeester van Enschede, viert morgen zijn goudetó jubileum als voorzitter van tien A. N. \V. B. Gemengd Nieuws- BiNiNIENLAND De conferentie te Batavia. Ctmcrcte besprekingen aan de orde. Succesvol optreden van mr. Dart. Mr. Hart bracht een bezoek aan dr. Nagaoka, leider der Japansche delegatie, en gaf dezen officieel kennis van zijn op treden als fungeerend voorzitter van de Noderlandscbe delegatie, gedurende de ont stentenis van den heer Meyer Ranneft. Na deze offioieele kennisgeving vonden, volgens een Aneta-berioht aan de H. Crt, tussohen beide voorzitters besprekingen plaats, waarbij verschillende ponton onder do oogen werden gezien, welke tot nog toe aan zakelijke besprekingen in den weg stonden. ITct scheep vaart vraagstuk. Thans is ton aanzien van de te vol gen procedure aan beide zijden een bevre digende oplossing gevonden, ook voo-r zoo ver betreft de behandeling van het scheep- vaartvraagstuk, zoodat onmiddellijk een Autobotsing eisclib een doodc. Gistermiddag omstreeks vier uur is op den weg van Nijmegen naa.r Grave onder Wyehon, tengevolge van de gladheid van don weg do auto IIZ. 15281 uit Rijs wijk, in botsing gekomen met een Nijmeeg- sclio huurauto. Beide wagons -reden ver volgens tegen een paar dikke hoornen on weiden geheel vernield. Van den Ilaag- schcn wagen werden heide inzittenden, de lieeron S. en SI zwaar gewond. Zij zijln naar het Ganisius Ziekenhuis over gebracht, waar de hoor S. eonige uren na aa'nkomst is overleden. Do hoor SI. heeft een ernstige 'ribfractuur opgeloopon. Zijn toestand was gisteravond, naar omstan digheden, niet ongunstig. De chauffeur van den Nijmeegscben wagen word- slechts licht gewond. Bliksem in pclctou soldaten geslagen. Tijdens een hevig onweer, dat Dinsdag avond' boven Zuid-Limburg woedde, sloeg do bliksem midden in een peloton solda ten, dat op dan Golperberg aan liet oefe nen was. Eet geheele pelcton werd togen Een acrobatisch timmerman. Da iimmermanszoon Mary Luyben te Vlijmen, kan 4050 maal met zijn schommel de „Reuzenzwaai" maken. den grond geslagen. Een der soldaten was bewusteloos. Do bliksem hooft verder goen persoonlijke ongelukken voroorzaakl, Aufogteo op het Malieveld in Den Haag gedaald. Gistermorgen is de autogiro van den heer Jacob Mees, die op de Luto-tentoon- stelling zal worden geëxposeerd, op het Malieveld in Den Haag gedaald, een unieke landing in de geschiedenis der Neder- kindschc luchtvaart. Toestemming voor dit experiment was verkregen, maar om een al te groolen toeloop van publiek te voorkcomen met het oog op gevaren van do aanwezigheid' van een monschonmassa word alles geheim gehouden. Slechts enkelen waren op de hoogte van de gebeurtenis. De nieuwe Do u g 1 as- m ach ine van de K.D.M. hoeft gisteren met do volledige bomannfng een proefvlucht gemaakt boven Rotterdam. Even voor twaalf, kondigde motorge ronk de nadering van een vliegtuig aan en daar kwam het merkwaardige, molenwie kende apparaat zonder vleugel uit Noor delijke richting aanzweven. Midden op het Malieveld werd torstoni een zak met stroo in brand gestoken, teneinde den piloot door middel van den rook op de li oog to te. stellen van de windrichting. Do machine cirkelde om het bekende Wachtje heen, neg even werd gas ge geven en daarna scheerde het over de boomtoppen hoon om vlot to landen en binnen een drietal meters stil te slaan. Ilct looslel werd bestuurd door den heer II. Schmidt Crans, chcf-instnicteur van de Nationale Luchtvaartschool, die do ma chine enkele weken geleden voor den eigenaar ook uit Engeland had gehaald. Aanvankelijk had liet in de bedoeling ge legen rechtstreeks van Waalhaven naar Don Haag te vliegen, doch de heer Schmidt Crams had eerst nog een passagier op Schiphol moeten afzetten. 1 Het toestel, dat een kruissnelheid van 150 K.M per uur haalt, had ongeveer 20 minuten noodig gehad om van Schiphol naar Den Ilaag te komen. Direct na de landing werden de wiekou van den rotor samengevouwen en wordi de machine in het tentoonstellingsgebouw! gereden. De hoer Schmidt Crans verklaarde nog, dat hij liet zeer goed mogelijk achtte om ook weer van het Malieveld te starten. De prijzen der Duitscbc spoorkaartjes, Van lieden af kunnen in het buitenland! geen reiskaart jes voor de Duitscho spoor wegen met zoogenaamde Speremarken meer wo id en betaald. De betaling der kaartjes met reis-chèques in Rogistermarkon ia daarentegen vorder geoorloofd, mits de kaartjes in Duitschland zelf worden go- kocht. Voorts kuinnon in hot buitenland nog steeds biljetten voor vliegtuigen en schepen door verrekening mot register- tegoëd ivorden betaald, i Schip gekapseisd. 1 Bij Wei Hei Woi is oen schip gokap-' seisd, aam boord waarvan zich 200 ma troze!» bevonden. Twintig matrozen zfijn verdronken, terwijl 60 nog worden gemist. •D13R v V <s%V A Wx A-vKlW.--)), s;-€

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 5