s was s **r«r r m DE CRISIS IS GROOT Maar grooter zal onze hardnekkigheid zijn, waarmee wij haar weerstaan". TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT tt Een moedig woord van H.K.H. Prinses Juliana in haar gisteravond gehouden radio-rede voor het Nat. Crisis-Comité. - Heel Nederland heeft gister avond geluisterd naar de ra dio-uitzending van het Natio naal Crisis Coinitc ter inlei ding van de' inzamelingswcck. Redevoeringen "werden voorts uitgesproken door minister Slotmaker de Bruine en jhr, mr, Ruys de Bccrenbrouck. Do.or het Nationaal* Crisis Comité is gis teravond na '8 uur een radio uitzending gegeven ter inleiding van de inzamellngs- week. 'Behalve muziek,-rang en een prijs vraag werden rodevoeringen gehouden door H. K. 11. Prinses Juliana, eoro-vooirzitster van het N, C. C., minister Slotemakcr de Bruïne en jhr. mr. Ruys do Boerenbrouclk. Woorden van dank en troostrijke opwekking. Itedo van H, K. If. Prinses Juliana. II. K. H .sprak aldus: Het is mij eon groot genoegen, dezen avond een woord van wolgorn eenden dank DER - WOENSDAG 3 OCï. 1934, No. 20761. begonnen in November 1931. Wij gaan dus thans het vieixie jaar in. Hot doel was van den aanvang af het lenigen zooveel mogelijk in samenwerking met bestaande instellingen van individueelon nood, wel ke het gevolg is van crisisverschijnselen. Aan twee onderwerpen werd vooral aan dacht gewijd: A. liet verloenen van aanvullenden en opheftenden steun aan hen,, die lenge volge van crisisverschijnselen in moeilijk heden verkeeren en in wier nood door instellingen van weldadigheid of andere in "den lande werkende organisaties niet of niet in voldoende mate kan worden voorzien B. Het verloenen van aanvnl'emlen steun, uitsluitend in natura, aan ondersteunde werkloozen of bij een werkverschaffing te- werkgestelden, in wier gezinnen ernstige achterstand aan kleoding, dekking en schoeisel bestaat. Men had d'us het oog op allerlei kringen. Ik kan dit alleen maar toejuichen; want de nood wordt inderdaad gevocht door een aantal groepen, niet al'een door één of twee; en het is goed, dat wij d'an als volk aan die allen onze aandacht wijden. De zooeven geinoemdo B-steun, die dus spe ciaal aan vaiirxie worklooze arbeiders ten goede komt, zal worden bestreden uit een subsidie van mijn departement ton bedra ge van f 850.000 en oen ongeveer gelijk bedrag, dat door de gemeenten wordt op gebracht. Naast deze 1.7 miliioen is edi- ter veel noodig voor andere groepen en liet daarvoor benoodigde geld wordt ver wacht van de luisteraars van dit oogenhlik. Daarbij wijs ik er op, dat steun hoe la,ri gor boe noodigor wordt naarmate d'e druk der omstandigheden langer duurt. Eu het lijkt mij een zeer gelukkig verschijnsel in ons volksleven, dat voor het Nationaal Crisis Comité een samenwerking gaande is van onderscheidene richtingen oc groe pen of standen of klassen of hoe men het noemen wil; dat wij telkens beter gaan beseffen hoezeer wij tezamen cp het ge heel van ons volk optreden moeten. Terwijl aldus het Comité ons loert het geheel in het oog te vatten, vervalt het intusschen niet in de fout. van s'echts in algemeenheden te denken Hot let op een aantal speciale behoeften. Ik noem onkel als voorbeeld1 en om te doen zien hoe breed1 men inderdaad werkt, dan steuin die gegeven wordt aan weridooxe knnste- naars. Het Comité hoeft zijn medewerking verleend' bij het treffen eoner blijvende oplossing van, dit vraagstuk, door het scheppen van een vorm vain sociale ver- samenwerken om deze radio-uitzending 6ZC Y<?ry erirl" z,uN®n door rijk, gemeen voor het Nationaal Crisis Comité vrucht- iim worden verstrekt. Prinses Juliana. baar tc iniaken. Vervolgens maak ik van deze gelegenheid! gebruik, dat te doen tot alle autoriteiten, ambtenaren en organisaties en instellingen, die op een zoo lofwaardige manier met raad en daad hum medewerking aan het N. C. C. verleonetn. En dan in het bizonder een woord van zeer waardeerenden dank aan hen, op wier werk het Crisis Comité voornamelijk steunt; aan de ledein van do plaatselijke comüé's, want zij onderhouden en zoeken hot con tact met de personen, die ernstig door de crisis getroffen zijn.Leden van de plaat selijke öomité's, al kamen wij niet met u allen persoonlijk in aanraking, tocih wordt uw dikwijls onuitputtelijke toewijding hier op tien hoogsten prijs gesteld. Ook denk ik dankbaar aan alien, die luier te lande of in de orvorzeesdio gevestan ons Comité geldelijk bijslaan, ten eerste aan diegenen, die, ondanks misschien eigen moeilijke omstandigheden, een dbel van hun verdiensten geregeld afzonderen. Wij hebben legioenen van onbekende gevers, die ons soms op schitterende wijze steunen. Met greo e waardeering nemen wij steeds kennis van hetgeen tot leniging van crisis nood.in Oost en West plaats hoeft Het was voor liet N. C. C. steeds een vreugde, ook a in dit werk in b.zorrloro gevallen eenigen steun te mogen verkenen Nu staat opnieuw een winter voor do deur, en hel Natoaaal Crisis Comité ziet zich genon'/ai't een bwocp Ie doen op de laiKlgeiioo'cin om opnieuw het geld daar voor^ verschaften Weliswaar kan ons Camit zoo al ooit, dan na een drie-jarig beslaan geen aanspraak moer maken op het aantrekkelijke van een on kokend en nieuw stieven, maar dat he ft er niets meo te maken, dat de luocrizalcchjfcheid, dat het N. C. basta it, ,l;'i)ft. En toch evenzeer blijfl liet saamhoarigiteidsgovoel, dat maakt, dal 11 elkanders lasten zouden willen diagen De crisis is groet, maar grooter zal onze hardnekkigheid zijn, waaimce wij haar wceislaan Aan den pi'rsooinlijken crisisnood van de enkelingen economisch en ook moreel zooveel mogelijk «enigszins tegemoet Se komen, is hot streven van hot Nationaal Crisis Comité. Om dim naar vermogen (o bestrijden, da iivcoir icikt het u do behnljjizame handt, in hol bizonuer in da komende weck. Hot is oen .gelegenheid, een stoenlj x bij Ie dingen voor don bouw van oen betere toekomst. De veelzijdigheid van het werk van het Crisis-Comité. Bede van minister Slotemakcr ile Jiriitne. Minister Slotemakor de Bruïne sprak vóór de Prinses hot woord voorde, als volgt: liet Naiionaal Crisis Comité is zijn arbeid Ion en belanghebbenden worden verstrekt. Dlo groote moeilijkheid was echter een oplossing te vinden voor steumVerleen.'ng gedurende het zg. overgangsjaar, aange zien de regeling niet in werking kan tre den, voordal door de aangesloten ledaa gedurende een vol jaar bijdragen zijn ge stort. Ten einde nu den nood van do kunstenaars in dit wachtjaar te overbrug gen was f 100.000 vereischt. Het Comité heeft besloten voer f 40,000 daarin bij te dragen, indien door rijk, gemeenten en kunstenaars zelve de overige f 60.000 wor den bijeengebracht. Daarnaast noem ik liet kampwerk voor de jeugd, waaraan het Comité f 50.000 schenkt. Men lette op deze twee gegevens. De kunstenaarskrin'ng vraagt de aandacht en verkrijgt die, onze werklooxe jeugd wordt in het oog gevat on er wordt hulp gebo den, daar waar men beproeft de jeugdige werkloozen moreel te sterken. Nog weder een ander onderwerp noem ik. Er zijn groenten gedistribueerd, die an ders wellicht niet tot voedsel zouden heb ben gestrekt. Om iets dergelijks te berei ken zijn meer geldelijke en administratieve maatregelen noodig dan men oppervlak kig denken zou. Maar do maatregelen zijn getroffen. Niet alleen het Crisis Comité heeft hier werk;gedaan, ook anderen heb ben geholpen; maar de zaak heeft dan toch haar weldadig.verloop gehad. Ik kan erbij voegen, dat mijn ambtgenoot vain Economische Zaken Ion ik in overleg zijn omtrent een zekere.' uitbreiding van deze maatregelen. Indien dat overleg tot ean gunstig resultaat leidt, zal ook hier het Crisis Comité zeker wel (en deele mede werken en zult gij, luisteraars, wel in de gelegenheid' zijn om door Uive gaven ook dit werk weder te doen gelukken. Ik noem dit een en ander om U te doen ziion, hoe veelzijdig het werk van hot Crisis Comité is en tot hoe velerlei ar beid' gij Uwe medewerking verleent door het Comité geldelijk (o steunen. Ik mag dat niet zeggen zonder met dankbaarheid te vermelden dat in drie jaar tijds door het Centrale Comité en de plaatselijke comité's meer dan 51/2 mill, is bijeenge bracht. En dit alles moge U dringen om ook thans weder te helpen, opdat slage wat slechts met aller medewerking slagen kan." De sociale liefde van mensch tot mensch. Rede jhr, Ruys de Bccrenbrouck. Minister van staat, jhr. mr. Ruys de Beercnbrouck, hield de volgende toespraak „'Onze tijd kenmerkt zich door een ge lukkig slreven naar sociale voorzieningen, door een ijveren voor de oplossing van tal van belangrijke en dringende sociale vragen. En al wordt door do hevigheid der heerschend'e economische crisis dat pogen niet weinig bemoeilijkt, het stemt tot ver heugenis, dat bij velen in den lande het instinct in het sociale vraagstuk wordt verbreed en veidiept. Evenwijdig met dat sociale streven loopt de sociale liefde van mensch tot mensch, die ons verplicht tot de minder bedeelden te gaan en belangstelling te Loonen in zijn levens- en gezinsomstandigheden. Voor velen van ons is het een wel kome gelegenheid onzen gezichtseinder te verruimen en een medomensch te leeren kennen en b "rijpen, wiens geestelijke en stoffelijke nooddruft voor ons een gesloten boek was. N Maar wil leniging van d'ie stoffelijke nooddruft mogelijk zijn, dan^moet de voor raadschuur vatr stoffelijke - hulpmiddelen worden geéuld. Hef Nationaal Crisis 'Comité is een on- misbaren schakel in do algomeene steun- verlecning. Zij, die door de crisisomstan digheden in moeilijkheden zijn geraakt, wal 1>c ire ft voorziening in dagelijksche be hoeften, worden zooveel mogelijk gehol pen. Gedurende een driejarige werkzaam- hc.d hebben het Nationaal Crisis Comité en de, ongeveer 800 plaatselijke comité's meer dan 5x/2 miliioen gulden besteed, waarvan 46 pet, in geld en 54 pet. in natura. Om een voorbeeld te geven: f 100.000 zullen in drie jaar tijds beschik baar gesteld zijn voor het zoo nuttige kampwerk voor jeugdige crisis werkloozen. In breederen kring dan voorheen het geval was, heeft zich een geest van ver- feed'ering en barmhartigheid geopenbaard. Te verwonderen is dit niet, nu zoovelen, ouderen en jongeren, gebukt gaan onder de slagen van de niets en niemand1 ont ziende wereldcrisis. „Draagt elkanders lasten" moge in deze dagen over ons vaderland1 gehooid en in toepassing worden gebraoh't. De menschen toch zijn op elkander aan gewezen, omdat ieder een eigen plaats, in den dienst van de anderen te vervullen heeft, de een in te geven, een ander in te ontvangen. Ieder op zijn tijd en ieder op zijn wijs, schenken en aanvaarden. groote geheel moet worden gevormd, het herboren, het hermaakt monschdom in de eindvoltooiing door den Christus. Het on derhouden van het gebod der naastenlief- do is het diepste kenmerk van het leer ling zijn van d'en Christus. Mogen de giften, die in de komende week worden ingezameld, uitingen zijn van een geest van barmhartigheid1 ter eere Gods verricht, wier loon overeenkomstig d'en in zet der groote eindvergelding voor al de weldoeners aan hulpbehoevenden rijk zal zijn. Wankelmoedigen dreigen in onze zorge lijke dagen wel eens even onder don in druk le kommen, dat zelfs onze onver stoorbare volksaard de neiging vertoont den moed te laten zinken als had zijn taaie spankracht geleden. Voor die wankelmoedigen is hol goed er aan te herinneren, dat in ons land het water nooit hoog genoeg gestegen is, of het is gekeerd. Maar het zal slechts gekeerd worden, indien mot inspanning van alle krachten de noodige hulp wordt geboden. Landgenooten Stelt door mv milde bij dragen het Nationaal Crisis Comité en de plaatselijke comité's tot het bieden dier hulp in staat. Gij doet daarmede een vaderlandslievend werk. Gemengd Nieuws Twee treinen niet elkaar in botsing. Tengevolge van den mist zijn gister- moigen om 8 uur de sneltrein Weenen Warschau en de trein GdynzaKrukau nabij het slation Krzeszowioe met elkaar in botsing gekomen. Volgens de ontvan gen berichten zijn tien personen gedood en dertig zwaar gewond. Een commissie yan onderzoek heeft zich naar de plaats van de ramp begeven. Man door haaien verslonden. Een gepensioneerd spoorwegernployé uit Caidwell in Queensland (Australië), Robert St ele is nabij Eva Island, tee i hij in een baai was gaan zwemmen, door haaien aangevallen en verslonden. Zij'n vriend1 hoorde zij'n hulpgeroep, doch was onmach tig hem te helpen. Verscheidene haaien vochten om het lichaam van don onge lukkigc Stee.1'0 was vader van een gezin van zes zoons en vier dochters. Orkaan over Nieuw Zeeland. Het district Wairarapa (Nieuw Zeeland; is door een orkaan geteisterd, waardoor alle telegraaf- en telefoonverbindingen wer den verbroken, zoodat alle bizonderheden ontbreken. Reizigers verklaren dat te Masterton, Karterton en Greatown groote verwoes tingen zijn aangericht, waardoor planta ges werden ontworteld en de daken van tallooze huizen werden, weggerukt. Per soonlijke ongevallen schijnen echter met *fe zijn vooigekomen. - INGEZONDEN 4 October Dierendag. Is het niet ongepast, ja zal het voor velen niet een onbeschaamdheid lijken, om in den tijJ, welke we nu beleven, een tijd1, waarin er onnoemelijk veel menschen- leed is, nu ook nog, op een speciaal daarvoor uitgekozen dag, de aandacht te vragen voor de nooden van het dier? Zeker, wij peilen het bittere gevoel, dat zich meester maakt van hen, d'.c door de maatschappelijke misstanden zoo ernstig zijn getroffen, en nu moeten ervaren, dat wij aandacht wenschcn te schenken aan andere misstanden, waar de dieren de on schuldige slachtoffers zijn. En wij zouden het zeker niet wagon, onze stem thans te laten hooien, indien wij niet wisten, dat tot de vele werkers op het gebied der Dierenbescherming voor al behooren zij, die in hun socialen ar beid' onmiskenbare blijken geven van hun liefde en mededoogen voor den medev- mcnsch. Aan een verwijt van ongezonde sentimentaliteit, van kracht- en geldver spilling ten opzichte van het dier hopen Het is omdat uit alles samen het eene wij hierdoor te ontkomen. 11. K. II, Prinses Juliana mot hot bestuur van het Nat. Crisis Comité bij de uitzending van gisteravond. Links naast de Prinses jhr. mr. Ruys do Beercnbrouck, rechts prof. dr. Slotemakor de Bruine, minister voor sociale zaken. De onverschilligheid', waarmee do mceslen onzer aan hot dier, zijn leed etn zijn nooden voorbijgaan, wordt groaten- deels veroorzaakt door onwetendheid. Wan neer men de ontstellende feiten kent, wan neer men weet, op welke wijze vaak het dier door den mensch wordt misbruikt, dan kan men niet meer onverschillig staan tegenover het vraagstuk der dierenbescher ming. Ware dit wel het geval, het zou er inderdaad treurig met het peil der monschelijke beschaving uitzien. Natuurlijk bedoelen wij niet, dat het dier ons niet zou mogen dienon en bij een goede verzorging niet voor en met ons zou mogen arbeiden. Integendeel, wij zijn ervan overtuigd1, dat dit bij ean-goede behandeling geheel in het voordeel van het dier is. Maar wij meenen, dat het niet in overeenstemming is met de bestemming van mensch en dier boide, dat de mönsch de dieren naar eigen believen en zonder cenige rem misbruikt, martelt, verminkt, mishandelt. Dat is een sociaal kwaad, dat zich wreken moet door verlaging van het morcelo peil der menschen en anderzijds door de vrees en do afschuw, die een groot deel der dieren- voor ons koestert. En omdat zoo heel veel leed' geschiedt uit onverschilligheid1 en onwetendheid, komen wij op den 4en October van elk jaar in alle lauden de menschen meededen, dat er oen wijdvertakte beweging., voor dierenbescherming bestaat, "waarin ieder, welke richting hij (zij) ook is toegedaan, kan plaatsnemen om moe te werken aan het op menschelijk peil brengen van onze verhouding tot het dier. Wilt ge feiten? Welnu, we zullen er enkele geven, on citoerein. uit de rapporten der inspecties van de Ned. Ver. tot be scherming van dieren. jVlak bij een der steden een paard aan getroffen in een totaal bevroren weide, waar de strenge vorst geen eten deed vinden en geen drinken. Toon het dier daar ontdekt werd, stond het leunend tegen een weidehok, omdat het zich van uitputting niet staande kon houden Het paard was zoo verzwakt door ontbering en kou, dat wij het moesten wegdragen. Loopen kon het dier niet meer. Op men disch advies werd de vermagerde stakker onmiddellijk afgemaakt. Voor den eigenaar betockendo het geen schade. K'ij had het oude dier tijden geleden voor een krats gekocht, had' hot sedert verhuurd aan melkslijters en groenteboeren en zoo had het beest hem de kosten van den aan koop dubbel en dwars opgebracht. Dat hot paard huilen in hot bevroren veld vlam kou verstijfde en van honger schier stierf, deerde hein niet. Het had zijn geld ge leverd'! Een familie die verhuisde, liet haar poes in het veriatan pand' achter, iin oen ka mer, dio op slot viel. Daar bleef het dier weken achtereen, onveizorgd zittön. Hot was een geraamte, toen liet gevonden werd'. Men had bij het verhuizen om alles ge dacht, inair de kat was geen artikel van waardo geweest en niemand die er naar had omgezien Hel d.er zou zijn weg wel gevonden hebben, was het antwoord, dat wij bij navraag kregen. Haal over een dier toch met zoo'n drukte' Geroojren in een we.land. va.tr een koa met bebloeden kop was gosignaleeul. Do vriendelijke eigenaar had het dier do horens afgedraaid om de koe jonger te doen schijnen voor oaa hoogere haindels- waaide. Dat afdiaaien was zoo maar eventjes in het land gedaan, liet beest was vastgehouden, waarna de boer met een ga-huis de horens met geweld had afgewonden. Na dat akkevietjë had men het dier lalen loopon de wonden zou den uil zichzelf wel genezen. Wat het heest had onderga m, beteckendc precies hetzelfde als hot afrukken van nagels bij den mensch. De eigenaar vond het ocm beuzelarij om zich voor d.t geval warm te maken!" Hebt gc genoeg feiten? Zoo ja, wordt dan lui van do Nccl. Vereen, tot bescher ming van Dieren, secretariaat Jan Sloom st raat 25. HET BESTUUR DER AFDEELINCr SCHIEDAM VAN DS NED VER. TOT BESCHERMING v. DIEREN. 1! j fi

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 5