Verslag van den Gemeenteraad De sterrenhemel 10-16 October 1934, 20 h MT, iisoofsr Semengsi Miewws Tjalkschip gezonken. Het geheimzinnige Landhuis Exploitatie van particuliere bouw terreinen. nieuwe mmn ZUID Ernstig mijnongeluk. Vergadering van Vrijdag 28 Sept. 1931. 's namiddags 2 uur. IV. V o or zi 11 er de burgemeester, de lieer 11. Slulemoijer. (Vervolg). Het Grondbedrijf. Do lieer mr. Kavelaars heelt in de missive van B. en \V. aan den rand1 ge lezen, dat er niet meer mede kan wer ft en voortgegaan, zooais tot lieden ge schiedde, den grond voor bomvexploilatio bestemd, voor het Grondbedrijf aan le koo- pen en daarop rente bij te schrijven, zoo dal de exploitatie aan de particuliere eige naren behoort tc worden overgelaten. Spr. heeft ecliler geen voorstel gezien om het Grondbedrijf buiten werking te stel len. Spr. gelooft niol, dat hot do bedoe ling is dd te doen en zou hot ook niet wenschelijk achten. Stel, dat zich b.v. de mogelijkheid voor deed voor de ge meente om in den Niomvlandsclien pol der goedkoop grond aan to koopon, dan zou dat niet wet mogelijk meer zijn, als er geen Grondbedrijf is. Spr. vTeest, dat de ingewikkelde rege ling, die thans is ontworpen, remmend zal werken op den bouw. Hot ontlneken van een sanctie in de ontwcrp-vcrordening heeft de lieer Hoek reeds behandeld. Daarop behoeft spr. dus niet meer te wijzen. Maar we! heeft spr. nog enkele opmer kingen met betrekking tot oenigc artike len van de onlwerp-verordening. In do artt. 5 en G wordt gesproken van „liet betrokken gebied". Wat is dat betrokken gebied? Is dat eventueel da ge- heele Nieuwlandsche Polder of de go- heel e 's-Gravclnndsfihö Polder, of is het slechts een gedeelte daarvan? De kosten van openbare werken. In art. G staat: „Voordat de exploitatie kan plaats heb ben, moeten eerst de aoodigo werken zijn tot stand gebracht, die voor do veidore exploitatie van het betrokken gebied on ontbeerlijk zijn te achten, als rioolbema ling e. d." In art. 11 wordt gesproken van de kos ten van openbare werken en voorzieningen, die door de betrokken cxpliotanlen moe ten worden gedragen. Spr. kan zich in denken, dat do kosten der openbare wer ken na het in exploitatie brengen van don grond voor rekening van de eigenaars zijn. Welke werken komen vóór en welke na het in exploitatie brengen van de gron den voor Tekening van de eigenaars? Het eerste lid van art. 11 luidt: „De kosten van openbare werken en voorzieningen, die rechtstreeks op of ten behoeve van do gronden van de exploi tanten worden tot stand gebracht, worden door de betrokken exploitanten gedragen." Is he' do bedoeling, dat do kosten van do strn en op rekening van de exploi- tie komen, of worden die omgeslagen? Het 3c lid van art. 11 luidt: Wanneer gemeenschappelijke ophooging van terreinen gewensclit is, zijn de betrok ken exploitanten verplicht daartoe de ge- mcenle in de gelegenheid te stellen." Vallen de koslen van d'e ophooging onder art. 11 le lid en worden deze gedragen door de betrokken exploitanten, of is art. 11 3e lid hier van toepassing? In de artt. 13, 14 en 15 is ielkens sprake van omslag. Slaan die artikelen op at die omslagen, of op die van art. 12? In art. 21 Wordt gezegd: „De grond, be stemd voor üe onderscheidene objecten, wordt kosteloos en vrij aan de gemeente in eigendom overgedragen." Wat wordt er met: d'e onderscheidene objecten bedoeld? De nivcllecring. In art. 24 2e lid staat: „Wanneer do exploitatie van een gebied in gedeelten mocht, plaats hebben en suc cessievelijk daarover overeenkomsten wor den aangegaan, zal de nivelleering, hier bedoeld', ziclr toch uitstrekken over de gron den van lret geheele gebied'." Stel, dal in 1933 een gedeelte van een gebied in exploitatie wordt gebracht en over 10 jaar weer een stuk, zal dan over 10 jaar toch nog een nivellecrirrg over beioe gedeelten plaats hebben? Het lijkt spr. beter, telkens maar de zaak in eens af te doen en niet te wachten tot lret geheele gebied in exploitatie zal zijn gebracht. Beroep hij geschillen. Art. 30 luidt: „Geschillen voortvloeiende irit de toepas sing der overeenkomsten, worden door B. en W. beslist, mot bevoegdheid van den ex ploitant tot beroep op den gemeenteraad, op de wijze als geldt bij do weigering van een bouwvergunning." Op de taak, hier den gemeenteraad en B. en W. opgedragen, behoeven deze niet gesteld ie zijn. Bovendien is de zo bepaling ook in strijd met art. 154 van de Grondwet, dat voor schrijft, dat alle geschillen over den eigen dom door de rechterlijke macht worden beslist. Men zou de opvatting kunnen huldigen, dat B. en W. of de raad in hot geval vain art. 3G als scheidsrechters zullen optreden in den zin van art. G23 van de wet op de Burgerlijke rechtsvordering. Maar dat scheidsgerecht nrdet uit oen oneven a.intal personen beslaan on den laatslen tijd be zochten nooit meer dan 30 loden de ver gadering van den raad! Art. G47 vair de wet op de Burger lijke rechtsvordering regelt de kwestie van het beroep op een uitspraak, maar in dit geval wordt de uitspraak in oen beroep opgedragen aan dezelfde rechters. De heer nrr. Van Vel zon: Alleen als beroep is voorbehouden kan men ns oen uilsprank vair een scheidsgerecht in beroep gaan, maar hier is geen beroep voorbe houden Den heer mr. Kavelaars lijkt de ni- vellceringsregeling vrij ingewikkeld ca spr, heeft haar nog niet geheel kunnen verwer ken. Het is janrmar, dat door B. on W. in hun schrijven aun den raad niet oenigo voorbeelden zijn gegeven In de leidraad voor de nivclloeriing staat, dat ren rectificatie zal plaats hebben op basis van ieders gemiddelde kosten. Maar- een asplialtuegd'ok zal b.v. moer kosten dan een kei-bestraling. B. on W. zeggen in de leidraad op bldz. 2: „Hol is als het ware, als of iemand, die le voel slraat- •oppervlak heeft, daarvan wordt ontlast, en iemand, die te veel bouwterrein hooft, dit afstaat. Verder ligt lret voor de hand, dat do rcclificatie geschiedt op bisis van de wer kelijke kosten resp. opbrengsten." Maar als iemand een -rand op zijn grond bouwt en dit niet verkoopt, nrair verhuurt, wat is dan de werkelijke opbrengst? Wordt die dan geschat? Spr. wil wel hetgeen de heer v. d'. Tem pel heeft gezegd onderschrijven en ook den werrsch uitsproken, dat deze zaak nog evcar wordt aangehouden. De heer ir. Houtman nrerkt op, dat thans van vier zijden is aangedrongen het voorstel van B. en W. aan te houden. Spr. gelooft niet, dat in deze vergadering de zaak zal kunnen woidvm afgehandeld. Spr. zou er de voorkeur aangegeven hebben, als hedenmiddag om 4 uur of half 3 dit voorstel aan de orde was gesteld. Ofschoon aanhouding niet het m'nde effect zal heb ben, zal daar loch wel toe besloten moe ien worden. Wie zullen echter e n- door den zuron appel heem moeten bijten. De verw "hting is uitgesproken, dat de nieuwe regeling de uitbreiding zal slop zetten. Naar spr.'s opvatting zal hel tegen overgestelde bet geval zijn. Richtlijnen noodig. Als B. en W. niet gewapend zijn met oen leidraad van den raad, dan niet bekend langs welke richllija.-n I! en W. dienen te werken. Do kwestie van den uitleg der gemeente wordt steeds urgenter en de vraagstukken, die Haai bij moeten worden opgelost, zijn voor B. on W. lo moeilijk, dan dat zij de verantwoordelijk heid daarvan kunnen aanvaarden zonder te weten, wal het standpunt van den raad is. Het college wil weien, waar het ton deze aan toe is; liet wil rithtlijnoa. Do hoer Kavelaars sloeg den spijker min of moer op den kop, loon hij vro-'g: Zui len wo het Grondbedrijf niet stop zetten? 'ILct antwoord „op die viaag moet ont kennend luiden, want het Grondbedrijf is in deze partij. Hot Grond bol rijf zal editor geen zaken meer tomen doe.i en om een systematische uitbreiding van de gemeente to verzekeren is eon regeling ah, B. en 'W. thans voorstellen inoudzakelijk. Spr. verwacht, dat de raad spec lig weer bijeen zal kernen. De leden hebben-overi gens de voorgestelde regeling reeds 14 dagen iri'hnn bezit. De puzzle is ongetwijfeld moeilijk; B. on W. wilton hun voorstel zoo ruim moge lijk toelichten, maar zij moenen, dat z.ij e n leidraad moeten hebben. Bij deze algcrrieenc opmerkingen wil spr. het voorloopig laten. Het voorde! wordt aangehouden. (Wordt vrroh/d). Ster "li 3' grootte, of Utüto Ster "/i 2« grootte. Ster l«gr. Ito Melkweg Wettelijk ingeschreven bij bis Bureau Va ïndustriecle Eigendom onder No Ö-4-222 8U13M C) EERSTE m VOILE MMH LAATSTE KWUMTER VENUS© MARS JUPITEB O SAXURNUS Sterrclijd 21 li 15 min. In Unikleücrs vermeld zijn de lantert van de stom-heelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in Opvarenden met grontc mucitc gercil. Tengevolge van een bevigen stormvl.iB is op 10 K.M. ten Z O. van Urk liet tjalk- schip „Reboboth", groet G9 ton, afkom stig uit Deventer en op weg van Am sterdam naar Kampen, geladen met an- thracict. gezonken. De opvarenden, do schipper, E. Klein uit Deventer, zijn vrouw on een kind van 9 weken konden met groote moeite ge- icd worden dodr de sleepboot „Tina.", van kapitein Wagenmaker uit Groningen, die door middel van een sloep verbinding mol bet scheepje wist te verkrijgen. Drie arbeiders gestikt. Twin tig arbeiders ingesloten. In de mijn SI. Pierre la Palud is giste ren een ernstig mijnongeluk gebeurd. De mijin is gelegen in do nabyheid vain Lyon. Volgens tot dusver ontvangen berichten schrijfleUers geieekend. Op dit kaartje vindt men de maan van 1G October laagj in het ZZW. zoudcin twintig mijnwerkers zijn ingesloten. De laatste berichten melden, dat drie mijnwerkers gedood zijn. Nader wordt uit Parijs gemold: Het mijnongeluk nabij Lyon hoeft zich voorgedaan in oen zwavolmijn, waarin vcr- scheidcno hondeiden artoiders aan het werk waren. Plotseling ontwikkelde zicli een dikke rookmassa die zich door allo mijngangen verspreidde. Drie arbeiders stikten. Een reddingsbrigade ging onmid dellijk aan liet werk o.n lo trachten do twintig arbeiders, die ingesloten werden, te bevrijden. Do mannen slaagdon hierin inderdaad. uit het Engelsdi van Hugh WaJpole en J. B. Priestley, door H. A. C. S. 27) Nu, de oude dame etn ik keuvelden of liever schreeuwden beminnelijk over tniets, een paar minuten lang. Geen woord over Marjorie. Toen verliet do gezelschaps juffrouw de kamer en ik besloot alles op te biechten, ondanks hot feit, dat tante Christina klaarblijkelijk lo oud was voor zulke melodramatische bekentenissen. Ik schraapte mijn kool. „Het feit is—'' begon ik. „Wal is het?' Zij spitste hot oano ooi- naar mij toe. Ik moest mijln stem uitzetten, 't Was idioot, maar er zat niets anders op. ,,'t Feit is", gilde ik tegen haar, „dat ik' gekomen ben om naar Marjorie to vragen*'. „Heb ik ooit van mijn levenI" Toon wachtte ze. Nu met mijn bom voor den dag! „Ja, zij is van mij weggcloopen''. De oude darno knikte mot groote vol doening. „Ik dacht T wol'', zei ze koel tjes. „Ik wist heel goed. dat 't zoo was''. S!'dc z-ö „Grace on do juffrouw kwam weer binnen. „Zij was woggeloo- pen, Grace. Zei ik 't je niot!" „Ideve, lio-,-cl Dat doodt u", kirde Grace. „Lieve, liuvcl' „En hot koppige kind wou geon woord z,rggen> S1001.1 wo»r<ï Ik wist den boelen tijd, dat er iets was'. De oude dame was trio "fankhj„Bel nu. alsjeblieft, om thee, ■TOT 30 NOVEMBER 1934 ONTVANGT U. TEGEN INLEVERING VAN 60 VOORZIJDEN VAN PRESTO-PAKJES AAN ONS ADRES TE AMERSFOORT. GRATIS EEN PRACTISCH O E3C HENK DONDERDAG, 11 OCTOBER 1934. Hilversum, 301 M. AVRO-UitzeiuHng. 8 u. Gramofoon. 10 u. Morgenwijding 10.15 u. Gramofoon. 10.30 u. Ensemble Rentmeester. 11 u. Voord racht, Ilunschc. 11.15 u. Vervolg onsemblcconcert. 11,45 u. Vervolg voordracht. 12 u. De Min- streete en Gvamofoo-n. 2 u. Gramofoon. 2.30 u. Vioolrecitnl B. Lensky. 33.45 u. Naailes. 4 u. Voor zieken en ouden van dagenn. 4.30 u. Gramofoon 4.45 u. Radiotooncel v. cl. jeugd. 5 30 u. Om roeporkest. G.30 u. Sport praal je 7 u. Vervolg Omroepoikost. 7.30 u. Eugelsche les. 8 u. Yaz Dins, 805 u. Gramofoon. 8.15 u. Concertgebouw-orkest m. m v. S. Prokofieff, p'amo. 10.30 u. Gramofoon. 11 u. Vaz Dins. 11.10—12 u. Uit Carlton, Amsterdam: Orkest van Dinterom Huizen, 301 M. S—10 n KRO. 10—11.45 u. NCRV. S u. Gramofcon. 10 u. Uitz v. d'. Mor- gonvergadering tot Herd. v. d. Afsch. van 1834 (Opening door dr. IJ. Colijin). 12,15 ii. N CR V- K am om e- orkest1.30 u. Uitz. v. di. Middagverg tot .Herd. v. d. Afsch. van 1834. 5 u. Handenarbeid- v. d'. jeugd'. 5.30 ai Pianorecital. 6.30 u. Causerie. 7.14 u. Gramofoon 7,30 u. Journ. Weekoverzicht. 8 u, NCRV-Klein- OTkest. 9 u. L'. W. J. v. Hasselt: Ziele- zorg. 0.30 u. Vaz Dins. 9.40 u. Chr. Grace". Je kunt je voorstellen, hoe 'n dwaas ik mij voelde, toen ik daar tusschen die bei den zat. Echter kwam ik er achter, on der de thee, dat Marjorie de eerste twee nachten daar had doorgebracht, verschil lende telegrammen had verzonden en ont vangen, aangekondigd had, dat zij zich- zelf geïnviteerd ha-1 om een paar weken 1 ij een vriendin buiten door te brengen en don derden dag. vroeg, vertrokken was. „En nu'zoi ha-ar tante, terwijl zo mij stralend aankeek, „nu loop je ha.nr achter na Dat is heclemaal, zooa.'.s 't hoort. Vrouwen moeten van (ijl lot tijd eens van haar mannen wogloopcn zoelanr er geen jonge kinderen zijri, begrijp je on haar mannen moeien er op uit om ze te zoeken en vergeving te vragen''. „Maar denkt n |nu eens in, dat do man niet 'l gevoel hoeft dat hij iets sloehls gedaan lieeft?'' „Hij heeft altijd iets slechts gedaan'', !>ect ze terug. „En wat doet 't er'toe, wie Ongelijk heeft? Ga zoggen, dat je er spijt van hebt. Jij hebt do macht er toe. Zij niet. Maar ik weel zeker, dat jo hot wilt dom'". Ik was er niet zoo zeker van, maar ik zweeg er over. „Maar waar ging Marjorie heen? Wie is die vriendin? Vertelde zij 'tuf J „Ja, zij vertelde het haar. En zij zouden 't mij vertollen. Ik slaakte een zucht van verlichting; er was een einde gekomen aan mijn idiote zooken. „Zij vertelde het vlak voor haar ver trek," zei de oude - dame opgewekt. „Ik zal er binnen een seconde wel op komen. Goede hemel! lloo dom van mo! Mrs. Schaap. Noen, dat kan 't niet zijn, niet waar? Toch was 't iets van een dier, dat weet ik zeker. Herinner jij 't jo niet, Grace?" „Mrs. Boen, geloof ik," zei Grace ,,'t Was tenminste iets van groente. Jk ben er zeker van dat 't een groente was.1' „Heclemaal niet, lieve. Ik herinner mij. dat 't iets te maken had met een dier.'' „Dier, delfstof of plant," mompelde ik. „Dat zullen wo moeten uitmaken." „Je begrijpt," ging de oude dame door, ,,'t Is meer dan een weck geleden, bijna veertien dagen niot? Je hacll eerder moe- Ion komen. Je had t moeten begrijpen, dat zij ineens hier naar toe zou komen. Maar brengt dit jo niet op do een of ande.ro gedachte?" Ik 'dacht over dieren en groenten, maar kon er niets van maken. Toen vroeg ik ze, of zij zich konden herinneren, waar heen ze ging. Dat zou mij wel op weg helpen. „Derbyshire, geloof ik." zei de oude dame, weifelend en koek Grace aan. „Dartmoor was 't, dat weet ik zeker,'' antwoordde Grace, eveneens weifelend cm koek mij aan. Dit bracht mij van hot spoor. Wij heb ban in beide een paar vrienden, maar ik geloofde niet, dat 't waarschijnlijk was, dat Marjorie op 't oogeaiblih bij hen zou logeeren. Evenwel probeerde ik 't met een paar namen, zonder sucoes. Toen her innerde ik mij jouw groote ontdekking. „Was de plaats Lambdalo in het Lake Lambdale Lammeren-dal. Gem. Zangvereen. „Jclinlcöl", m. m v. NCRV-KMnoikeU en W. U Doorlmoind, orgel en piano. 10.4011.45 u Gramo foon, Droilwicli, 1500 51. 1125 u. Gramofoon. 12.10 u. Rutland! Scpiaio en New Victoria Orkest. 1.20 u„ Grainofoom. 410 u. Gramofoon 5.05 u. Orgelconcert. 5.35 u. Het Victor Olof Sextet, li 50 u. Oembalomuzick 7.40 u. Gramofoon. 8.20 u. ,,K erb slmanóver", operette van Kalman. 9.20 u. Pialnoduet- ten. 10.35 u. BBG-Orkost. 11.35—12.20 u. Joe Loss en zijn Band Parijs „Radio-Paris", 1648 51. 7.20 en S.20 u. Gramofoon. 12.50 u. Pascal-orkcsl. 7.05 u. Gramofoon. 9.05 li „Toi et moi". operette van Simönsf. Katumhuivg, 1261 51. 11.20—1.20 ii. Concert 2 u. Zang ctn) piano. 2.20—4.05 u Concert uit rest. „Wivex". 7.30 u. Symphoniccanoarl 9.50 11.50 u. Dansmuziek. Keulen, 450 M. 5.45 u. Concert. 9 50 u. Vocaal concert, 10.20 u. Gramofoon. 11 20 u. Qrkestcou- eert. 1.202.05 u. Gramofoon. 3.20 u. Concert uit Leipzig. 4.35 u Vocaal con cert. G.20 u. Vocaal concert m m, V. leden v. b. Omroeporkest. 7.30 u. „Rund nms Mittolmcor", spel met gramofoonmu- ziek. S.30 u. Beethoven's Septet op. 20. 9,5011 20 it, Humoristisch program ma. Rome, 421 51. 7.30 u. Gramofoon. 8 05 u. Symphonic*- concert. 9.20—11.20 u. Populair concert en dansmuziek. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.11.50 u. Beiaardcoiioert 12.20 u. Omroeporitest. 1.302 20 u. Gramo foon. 5.20 u. Kamermuziek. 8,20 u. Sym phonic-con ceri m. m, v. orkest On sot- listen. 10 30—11.20 u Gramofoon. 484 5L12.20 u. Gramofoon. 1.302.2Ö u. Salonorkest. 5.20 en 6.35 u. Gramo District?" Dat was het. Zij waren opeens opge lucht. Kende ik den naam van de vriendin? Ik noemde hun 5fasham. Die was het. En toen waren zo het eerste kwartier bezig om mij uit te leggen hoe en waarom zij aan dieren en groenten dachten. Toen dat klaar was, ontsnapte ik. Ik geloof, dat er niet de minste twijfel bestaat, dat Marjorio van hier wegging naar haar Masham, in dat dal, vlak hij hot jouwe, ofschoon ze misschien daar nu niet meer is. Dat, beste Mark, is. wat jij vo-or mij meet uitvinden. Als rij- daar nu is, verlaat ik ineens Londen en ga naar Keswick en kan je mij in „de Bruine Stier" verwachten, 't Heeft natuurlijk hecle maal geen zin om nu hier te blijven, maar natuurlijk heb ik geen lust orn van Pon tius naar Pi la lus le rennen. Laat 't mij dus zoo gauw mogelijk weten. 't Is nogal zelfzuchtig van mij om op deze wijze op jou bering be leggen, oi> 't oog en blik dat jouw zaken een cris's schijnen te bereiken. Ik wacht met ver wondering af wat nu met jou gebeurt na die vreemde episode van je laatslen en buitengewoon goeden bri-ef, of- schoen ik jo er van verdenk, dat jo nog al een „romanachtige verbeeldingskracht" ontwikkelt, daar in jo eenzame dal. Ik kan jouw Jean nog niet begrijpen, en ik wilde, dat je haar een toetje aan het pra ten kroeg. Wanneer je dik tont geworden en veertig en op dieet gezet bent (en dat zal alles met jc gebeuren, Mark), zal haar praten er erg op aankomen. En ik kan niet laten je te ver toll en, dat ik Marjor'.e's gepraat verduiveld' mis, ofschoon dat niet foou. 8.20 u, Salonorkest. 8.50 u. Gabai- rot. 9.35 u. Omroeporkest. 10,3011.20' u. Mandolinecoincert. Deulschlandscndcr, 1571 M. 7.35 u. Operettemuziek uit Frankfort, 10.20 u. Declamatie en muziek. 1105 11.50 u. Dansmuziek. beteekont, dat ik eiken prijs wil betalen om het terug te krijgen. Maar 't be beo- kent onder andere dat ik misselijk ben van andere ezels op middelbaren leef tijd, die in do clubs leven. Riet is oonl feit en niemand' let er op dat ieder een in dit loven met iemand of iets moet trouwen. Ik heb mannen gekend, die ge trouwd waren met verzamelingen van acht tiende eeuwscho poczio of van oude Ila- liaansche gravures. Steeds jo ROBERT. De Bruine Stier. Garrowdalo. Beste Bob, Ik was blij gisteren met de tweede post je brief te krijgen. Ik heb nieuws voor je, ofschoon niot liet beslissende nieuws, dat je wensclit geduld, mijn beste vriend, alles op z'n tijd, liet amuseert mei, moet ik bekennen, als ik jou ho-or zeggen: „Ais zij daar is, ga ik ineens van Londen naar Keswick". Wel, wel, do lijden veran deren en de gewoonten ook. Wie zon ooit vermoed hebben, dat de op zijn gemak gestelde, voldane, gelukkig getrouwde Ro bert Newlands van oen paar weken ge leden nu Engeland door zou racen op zoek naar een vrouw? Zal het voor Mar jorie goed zijn van joaiw „inncrlijken dn ng" to weten? Zal zij later niot altijd' tegen over jou in de meerderheid zijn? Wan neer jullie weer bij elkaar bont, zou ik er, als ik jou was, mijn mond over houden. (IVnrdt v"'a 1

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 5