T3 .£y' sciüpd fust to, mmtm -dom, %mf m f Het geheimzinnige Landhuis Radioprogramma's Gemengd Nieuws Brutale berooving. Knoeierijen met margarine. De zaak-Hauptmann. Dader ontkomt met 1200.- Gislcravcnd to omstreeks half aclit liep oen 52-jarige vertegenwoordiger van oen vleoschwaxenfabrick irr de Picter Acrtsz- straat to Amsterdam. Hij hield oen tasch, waarin zich eon bedrag van f200 bevond onder den arm geklemd. Plotseling kwam een man op hom af. liep tegen hom aan en ontrukte hem de tasch. Dc dader zotto het onmiddellijk op ven loo.teu. De bcslo imo heeft liom nog oen oogenblik nago nnd, doch moest do achtervolging op geven. Het was op dat oogenblik /.eer stil op straat. De bestolene is d.uiop naar tiot zich in dezelfde straat bevindende politie bureau gegaan on hoeft aangifte gedaan van dozen brjitnlon berooving Een signa lement van don dader kon hij echter niet opgeven. Hij gaf slechts enkele vage ge gevens, waaraan de politie weinig heeft. Directeur van niargarincfabriek gearresteerd. De Rotterdamscho politie onderzocht al g end men tijd klachten over do hoedanig heid van do door de N.V. Handelmaatschap pij Rij-Iand te Oud-Beierland getoverde mar garine. In samenwerking met de politie van Oud- Beierland en dan crisis accountantsdienst had een uitgebreid onderzoek plaats, dat geleid heeft tot arrestatie van den direc teur van die fabriek, den 33-jarigon J. S. en van dein rijkscontroleur D. L., 56 jaar, dio thans te Zwartewaal in dienst was. Eerstgenoemde is in het huis van be waring te Dordrecht ingesloten, den ander heeft men op vrije voeten gelaten, nadat proces-verbaal is opgemaakt. Stormschade. Do storm heeft vrij aanzienlijke schade toegebracht aan het materieel in gebruik bij de werken tot verlenging van den riool- mond in zee bij Schevemingcn. Van de vloer op den 150 meter langen steiger zijn verscheidene doelen weggeslagen,, ter wijl bovendien eetn hefbar mot lier in zee is verdwenen. Voorts hebban, enkele stei gerwagens slagzij gemaakt en zijn de elec- trische leidingen stukgeslagen, de esscn- tieele benood'igdhedon voor het werk zijn echter gespaard gebleven, zoodat de ar beid aan den rioolmomd voortgang kan vinden. Landhaaien. Een inwoonster uit Lichtenvoorde, mej. B. heeft Zaterdag to Rotterdam gewin keld. Uit haar tasch is een bedrag van f500 a f600 gerold. Offerblokken gelicht. In den nacht van Zondag op Maandag heeft zich een tot nu toe onbekend per soon toegang verschaft tot den R.K. Pa rochiekerk St. Hubertus te Genhout (bij Beek). Alle offerblokken, waarvan de inhoud bestemd was voor don bouw van een nieuwe kerk, zijn gelicht. De inhoud moet van betoeterds zijn geweest. Het onderzoek van de politie gaat in een bepaalde richting. Geheime distilleerderij ontdekt. Gistermiddag hebben rijksbelastingamb tenaren en gemeentepolitie ©en inval ge daan in de woning van C. J. Stevens, aan flen rijksweg te Weerselo, wegens ver moeden, dat zich in zijn perceel een ge heime distilleerderij zou bevinden. Dit ver moeden bleek' juist te zijn, want na een nauwkeurig onderzo-ek slaagde men er in derdaad in een complete distillatie-inrich ting aan te treffen, alsmede een hoeveel heid alcohol. Een en ander is in beslag genomen. uit het Engelsch van Hugh Waf pole en J. B. Priestley, door H A. C. S. 32) Ik zei, dat ik hem niet gezien had, sinds een dag of twee, toen hij hiel' binnen ge stormd was, twee of drie minuten geble ven en weer weggestormd was. Waarvoor was hij hier gekomen? Hij kwam om geld te leenen. Had ik hem iets geleend Neen, ik had' het niet gedaan. Hij brak toon los in een merkwaardige alleenspraak; ik kan je er geen idee van geven, behalve dat de godheid in een groot gedeelte er van voorkwam, dat hij bedrogen was door zijn kinderen, dat „ze" allen het op hem ge munt hadden, maar dat hij zich verzetten zou en hun een paar opstoppers geven, dat men probeerde hem weg te Hekken van het eenige stukje grond, dat van hem wa% maar dit ie Ier a stok en steen, iedere rivier en boom en heuvel hun pogingen zou weerstaan, dat de maan in "en nieuw kwartier was, en dat zijn huis om hem heen afbrokkelde. Heusch, zoo klonk het ongeveer, en ik had niet het minste be grip, waar het alles om gmg, behalve natuurlijk, dat zijn zoon met het duiven- gezicht er vandoor was. Naar Londen ge gaan, veronderstelde ik. Wat nu? Ik weet niets, slechts dat Jean alleen is in dat huis, met haar gekken papa, en dat ik mij mee bemoeien moet en iets doen moot. Reken dus in geen enkel opzicht op mij; al wat ik geloof, is, dat, als ik hier wegga, ik aan jou zal seinen. Je MARK. llanptniaiin aan scherpe ver beuren onderworpen. Ontken de de baby van Lindbergh te hebben ontvoerd of vermoord. De in verband met do Lindbergh-zaak in arrest zijnde Ilauptmann, heeft gisteren voor liet gerecht van Bronx verklaaid, dat bij in den nacht der ontvoering in zijn woning is geweest. Dij herinnert zich duidelijk, dat hij zijn vrouw des morgeus naar de bakkerij ge bracht heeft, waar zij werkzaam was. Des avonds tuut hij zijn vrouw weer afgehaald. Do vrouw van flaiiptinaun, de eigenaar van de bakkerij en diens vrouw verklaar den oveneens, dat Hanptmann op den dag der önlvoering thuis moet zijn geweest, liet betreft Bier oen Dinsdag en Ilaupt mann heeft zijn vrouw regelmatig Dins dags van de bakkerij gehaald. Li eo:i kruisverhoor, dat Ilauptmann to New Jersey werd afgenomen, verklaarde hij, de laatste maal in New Jersey te zijn geweest. Kort na zijn arrestatie hoeft hij den in specteur van politie, die hem verhoorde, zelf opmerkzaam gemaakt op de 14.000 dollar aan goudcertificalen, welke hij had verborgen. Op de vraag, hos hij gekomen is aan het lain Lindbergh afkomstige losgeld, ant woordde hij het pakje onder zijn kleding stukken te hebben gevoiden. Hij hoeft liet geopend, nadat het door tegen vochtig was gewonden. Hauptmnnn heeft de cer tificaten toen in oen mand te drogen ge legd. De goudcertificaten heeft hij verborgen uit vrees te zullen worden gearresteerd1 wegens overtreding van de wet op het goud-embargo. In de eerste jaren na den oorlog heeft hij in Duitsclilnnd gestolen om levens middelen te kunnen koopeu, doch hij heeft nimmer iemand lichamelijk letsel toege bracht. Het verhoor bereikte een dramatisch hoogtepunt, toen ilauptmann op vragen vain den officier van justitie en den ver dediger opgewonden en onwillig oilten- do het kind van Lindberg te hebben ge roofd of vermoord, of ook maar iets van de ontvoering af te weten. Twist over erfenis. In het rafó van Rohmaim te Bottro (Did.) is het gisteren tot een twist ge komen over een crfenisnangelegenheid. Twee perse ven werden zwaar gewond, een derde gedood. WOENSDAG, 17 October 1931. Hilversum, 301 M. VAR A-uitzending, 6.307 u RVU. 8 u, Gramofoan. 9 30 n. P. J. Kers: Onze keuken. 10 u. Mo: genwijding VPRO. 10.15 u. Voor Arb i. d. Cent i nu bed r. lezing, voordracht, de Notenkrakers en gramofoon. 12 u. Gramofoon 12.15 u. De Notenkrakers. 12.45 u Gramofoon. 1 u. Klein VARA-Ensemble. 215 u. Knip- les. 3 u. Voor de kinderen. 5.30 u. De Flierefluiters m.m.v. A. de Booy (zang). 6.30 u. R.V.U. Mevr. dr. J. C. Proost Thoden van Vel zouDe bouw van het heelal. 7 u. Sportuitzending. 7.20 u. Zang door To v. d'. Sluys (sopraan). 7.40 u. Voor het Platteland 8 u. SOS- berichten. 8.03 u. Vaz Dias en VARA- Varia. 8.10 u. „Peer Gynt", spel van Ibsen, m.m.v. het VARA-orkost, To v. d. Sluys (sopraan) en het VARA-tooneel. 10.i5 u. Vaz Dias 10.20 n. C. Steym (accordeon) en J. Jong (piano). 10 30 u. VARA-orkest. 1112 u. Gramofoon Huizen, 1875 M. NCRV-utzendiing. 8 u. Schriftlezing en meditatie. 815 Peartree Lodge, Little Hurliford, Oxon. Borfe Mark. Jouw briefje, dat, wat je mij zondt om „"mijn ongeduld te kalmceren" (liet had geen succes), kwam hier pas vanmorgen, daar hel. opgestuurd moest worden van uit do club. Er is misschien oen andere brief \an je, die mij wezenlijk eenig nieuws geeft en die er, op 'toogenblik, op wacht, dat de bediende van do club hem in tiet oog krijgt. Deze gedachte maakt mij gek. Echter i.-> het mijn eigen schuld. Ik kwam tot de conclusie, dat niets erger zijn kon dan rond te hangen in Londen. Ik deed verkeerd (en ik begin te vermonden, dat ik voortdurend verkeerd deed, wal geen prcltigo ontdekking is). Hot is veel erger nog, om hier om te hangen. In tiet eer.ste begin was ik blij terug te zijn. Hier is ten minste nog wat zuivere tucht en op het oogenblik, dat ik haar krachten opsnoof, realiseerde ik mij, dat ik teitelij'c do laatste veertien dagen in een automob elfabriek ge leefd heb. Het was fijn om de frisehc lucht weer te procuen. En dan ook: ik' kwam terug op mijn eigen plekje. Maar 't is niet mijn eigen plek, zie je, 't Was onze plek, eti meer nog van Marjorie dan van mij .Do geest van geluk spookt door deze kamers. !k geloei? niet, dat ik ooit meer melancholieke twee en een hal ven dag hier heb doorgebracht dan die, sinds ik hier terug kwam. De dagen zelf, natuurlijk, werkten moe aan dezo stemming efl hebt nooit metanoholieker weer gezien* drijvende grijze luchten, met vain tijj Lol tijd dof gele plekken boven do Douins in de verte, plotselinge windvlagen, die do hoo rnen ontbladeren en in eiken hoek doode bladeren op een hoop waaien en nu en MX •W,"* Lite - - vrt te ««.sta»-»»»* Wat ziet ze er aardig uit, hè? Toch verwonderlijk! Hoe ze het eigenlijk doet, daar heb ik geen idee van, maar je ziet haar altijd met iets nieuws, altijd iets aparts. En zo beschaafd! Ik zou er werkelijk wat voor over hebben om te weten, hoe ze dat lapt. En Herman verdient minstens F. 1000.méér per jaar en toch moet ik altijd heel zuinig aan doen. Maar lieve kind, het is goed, dat je dat zegt, want dan kan ik je meteen op weg helpen. Ik koop precies in dezelfde zaak, waar zij altijd is. Dat is nog eens heerlijk kopen, zegl Geen moeite is er te groot om je alles te laten zien en een collectie, zooals je ze nergens vindt. Daarbij zijn de prijzen ongelooflijk laag. Elke vrouw van ervaring op het gebied der mode zegt: Hoogstraat h/Spui ROTTERDAM Vlasmarkt 9.30 u. Gramofoon 10.30 u. Morgen dienst. 1112 u. II. Gebhart (cello) en M. Viool (piano). 1215 u. Gramofoon. 12.30 u. Kamer-orkest 2 u. Gramofoan. 3 u. Ohr. Lectuur 3.303.45 u. Gramo foon. 4 u. Orgelspel. 5 u. Kindermin*. 6 u. Laad hou\vluüfuur. 6 30 u. Afge staan. 7 u. Ned Ghr. Persbureau. 7.15 u. Gramofoon. 7 30 u. Technische cau serie. 8 u. NCRV-Klcin-orfcest 8.25 u. Causerie. 8.35 u. Vervolg concert. 9 u. Causerie. 9.30 u. Vervolg concert (omi 10 u. Vaz Dias). 10 3011.30 u. Gra mofoon. Droihvidi, 1560 M. 11.20 u. Gramofoon 12.05 u. Orgel spel. 12.60 u. Ch. Manning's orkest. 1.50> u. Gramofoon. 3.15 u. Pianorecital. 3.35 u. Sted. orkest. Bournemouth m.m.v. viool. 5.05 u. Het Mac Arthur kwintet. 535 u. BBC-Dansorkest. 7.25 u. Cem- balo-muziek. 7.50 u. „Songs fromr the clan een koude regenvlaag, 'tb herfst, maar zonder zijn gewone goud, oen droevig bank roet .De tuinman is bezig met rustig de laatste sporen van den zomer uit den tuin te -verwijderen en laat slechts een paar knikkende hopeloezo rozen over. Het lijkt, alsof het huis niet hetzelfde huis is. Ik kan niet precies zeggen wat verkeerds er aan is, daar ik geen oog heb voor dc-ze bizonderheden, maar ik vermoed werkelijk, dat liet is, omdat de meisjes baar werk nu niet behoorlijk doen, en honderd en één kleine dingen door verwaailoezing lijtien. Ik heb alleen een algomecnen in druk maar als Marjorie hier was, zou zij weten, wat er verkeerd is. liet schijnt mij, dat huizen geen nut hebben als er geen vrouwen zijn, die er koningin in spelen. Zij zijn te geciviliseerd voor alleon-loopende mannen. Wij zijn alleen geschikt voor ba rakken of seminariën. Ik kan hier niet blijven zonder vrouw. Maar dal alles is van weinig of gocn,b> t eek e nis, waar het slechts behoort tot de zuiver machinale dingen van Tleven. Deze dingen hinderen niet. Maar nu ik bier wear teruj ben is die dwaze twist en scheiding van ons beiden niet langer dwaas, 't Is precies of een ander stel lichten aangesto ken is. Maai* de verandering van achter grond ,dio maakt alles anders. Ik zie nu dozen twist niet tegen don achtergrond van Doris en John en tante Christina, en clubs vol van gemakzuchtige kotters, en de non- sensicale lichten van Piccadilly Circus. Ik zie hem tegen dien van leege luchten en zwarte nachten en voider ergens daar achter den achtergrond van herinne ring. Je begrijpt dat, terwijl ik hier ben, al leen, en niet in staat mijzelf kwijt te raken ïilms", gevax. programma. 850 u. BBC- orkest. 10.20 u Concert cello ea piano. 11.2512.20 u. Roy Fox en zijn Band. Parijs, „Radio-Paris", 1G48 M. 7.20 en 8.20 u Gramofoon. 12.35 u. Goldy-orktst. 9.05 Nat. orkest m.m.v. zang. 10 50 u Dansmuziek. Kalumlborg, 1261 M. 11.20—1.20 u Concert uit Rest. „Wi- vex". 2.20 u. C. Rydald's orkest. 4.20 4.50 u. Gramofoon 7.20 u. Omroept- orkest. 8.20 u Concert door solisten, koor en orkest. 9.35 u. Opera-muziek. 10.2011.50 u. Dansmuziek. Keulen, 456 M. .520 u. Gra,mofoom 6.35 u. Concert. 11.20 u. Gramofoon, 1.20—2.05 u. Kas mer-orkest. 3.20 u Concert uit Hamburg. 4.35 u. Brahimsconce'rt (viool en piano). 6.20 u. „Das Ueberbrettl", gevaa*. pro grarmna. 8.20 u „lm blauen Dunst", in mijn werk, haa ib het ook probeer, ik niet kan laten te denken aan aas eerste komen hier. Het is nog niet zoo laag ge leden z,Goals je weet, maar hot was zoo. dat .toen wij dit 'huis kregen en een nogal ander soort leven begonnen, Marjorie en ik, als wij voor ons uitkeken, een geheel hetere toekomst zagen dan wij, voor dien tijd, ions hadden voorgesteld'. Ik bedoel niet, dal wij toen juLt een hvist hadden bijge legd, mi iets van dien aard, maar dat wij toen op een ander en mooier vlak waren aangeland, wat onze verhouding betreft, Zooi gaat het in eon reëel huwelijk, en daar- oni ia al dit gepraat van „zich Vestigen" als af het huwelijk een bztzinksol whs in do medicijnftescih van het leven zoo ver derfelijk; het bekladt en vervalscht het ei genlijke. Wat gebeurt ik hoop, dat jij het spoedig zelf zult ontdokken is: je krijgt elkaar, en nu goed; eerst verlies jo elkaar, dan kam je dichter bij elkaar en krijgt el kaar opnieuw, maai* nu op eou ander vlak. Nu, 'tvas zoo; oms komen hier vond plaats iu een tijd, toen wij, op ongewone wijze, aan elkaar gebonden waren en gelukkig waren, en 'tleek, alsof wêj slechts het werk van icderen dag to doen hadden, en overigens slechts in deze kamers te zitten hadden en in dezen tuin en jaren samen to praten en Lat ojp den kern in den levens- appel to happen. Zoo herinner ik 'tmij alles, en natuurlijk niet in dezen .stammen saamgoperston vorm, zooals ik liet hier nu weergeef, maar mot al zijn ironische bizon- derheden; de glimlachjes over tafel 'heen, 's avonds de laatste rustige woorden bijl den haard .En nu als ik jonger of dommer was, zou ik! mij kunnen verbeelden, dat Marjarie tegen den verkeerden man was aangetoopen, en ik tegen de verkeerde vroolijk programma. 9.4011.20 u. Po pulaire muziek' en orgelspel. Rome, 421 31. 8.05 u. „Debora e Jaele", opera vajq Pizzetti. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.12.20 u. Omroeporkest. 1.30— 2.20 u. Gramofoon 5.20 u. Dansmuzieiki. 6.20 u. Gramofoon. 6.50 u. Kamer ziek. 8.20 u. Symphoinieconcert. 1Ö.1 11.20 u. Max Alexys' orkest. 484 M.12.20 u. Gramofoon. 1.302.2Q *u. Omroeporkest. 5.20 u. Syrnphonié- c Oneer t. 6.35 en 7.20 u. Gramofooin^ 8.20 u. Selectie uit „La bolle Hélètaa",j operette vain Offenbach'. 10.3011.20 u, Max Alexys' orkest. Deutschlandsender, 1571 M. 7.60 u. Otto Kyermhach's dalnsodcest: 9.50 u. Radio kwartier. 10.2012.15 ui. Dansmuziek uit Leipzig. vrouw, en dat wij misschien inaar overs hadden rond1 te neuzen n een paar sai« kun om andere misschim te vinden en zoo alles in orde te krijgen. Maar ik weet, dat er voor mij tenminste want vooti haar kan ik niet spreken, zflot'n twijfel achtige troost niet bestaat. Indien ik Mar jarie niet redelijk-gelukkig kan maken, noab zij mij, dan is voor mijl voor goed iets ge broken. Je herinnert jo wat Canrad organs zegt: „Wij leven zonals wij drooanoa, j leen?"' Ik dwaal door dit huis, wand® naar de verdorrende bosschem en teruig, met dien zin en het is een zin in ieder opzicht die, me-edoogen loots, ha mijn hersens dreunt. Er zijn tijden ge weest, dat 't scheen alsof ik noiclh alleen leefde, noch alleen droomde, on nu vraag ik mij verwonderd af, of dit maar <te laatste en grootste der illusies is, die ver dwijnen mo-'t, of inderdaad' man en vrouw slechts een paar kussen in het donkor kun nen wisselen, en dan elkaar i'« hot dag licht aanstaren, hun sdhotuders oplhalon ëh zich omdraaien. Ik voel nu, uat er mij niets te doen overblijft als een laatste poging om do dingen recht te zotten en dan, als dal mislukt, liet hoele sprookje ufrf Iki'do op vlo hoop gelukkige sproot .jes te gooien bij de prentenboeken, eens zoo won derbaar, die nu .in flarden liggen te be schimmelen in onze rommelkamers. Ik kan leven zander Marjarie, maa;c de wu reld, waarin ik dan zal leven, zal nivjt dio zijn, welke ik eens zich viqor mijn ictogcn zag uitstrekken. Missohion is hét dit, wat gebéurt: do wereld' wordt hofe langer hoe enger, totdat ziiil tenslotte niet groeier is dan het graf, waarin .wij tereciHt zullen komen. Mo ar neen, dat geloof 11' niet. IWnrrff nrrpnl'ld). No. 52

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 6