BRIEVEN UIT BERLIJN Fa. Wed. v. d. mmj I Café BUEKENDAAL Goede etalageverlichting. Verslag van den Gemeenteraad Nationale liefdadigheid. Net resultaat van de nieuwe inzamelingsmethode. De verplichte ééngang-maaitijd. Andere methodes om geld los te krijgen. (Van onzen correspondent,/ Berlijn, 12 •October. Tot de onderwerpen, die men, over het K.euwe Dnitsdiland schrijvend, mot bisou dere voorliefde aangrijpt, omdat ze slechts "weinig aanleiding tot van de idealen on zer Oostelijke buren afwijkende beschou wingen geven (men meent hier in Hitler's njir namelijk altijd nog, dat wij vreemde correspondenten er oen soort sadistische vreugde in vinden, het nat -socialistisdio regimi te pas en te onpas onder het ont leedmes te nemen), behoort ongetwijfeld dat der nationale liefdadigheid, die hier onder het begrip „Winterhilfe" saaingevat wordt. Eén concessie zou ons nu eenmaal tot critiek neigend' boron». dat we ook onder den Duitsdien druk net verloochenen kun nen noch willen, mogen vooraigaan. Ze bestaat in het ook voor dit ressort geldend verwijt, dat alles en nog wat in dit land tegenwoordig meer of minder op dwang van h oogerhand berust, ook dan, wanneer de idealistisch-altruistisdie grondgedachte ei ken vorm van pressie behoorde uit te sluiten. ALanr het zij toegegeven, dat on der de uiterst benarde omstandigheden, die het Duitsche volk op het oogenblik begint door te maken, werkelijk overwel digende resultaten der liefdadigheid en die zijn hier in dit geval noodzakelijk zender een zeer nadrukkelijke aanwakke ring van regeerinuszijde met in het ver schiet zeker niet te onderschatten bedrei gingen, nu eenmaal onbereikbaar schijnen te zijn. Daaruit vloeit voort, dat een zeker deel der op te brengen en in den rongen winter reeds opgebrachte waarlijk geweldige sommen door bepaalde systemen als het afhouden van een d'eel d'er traktementen, salarissen en loonen, het voortdurend con troleeren der publieke scheutigheid door buurtcommissies en het ophalen der bij dragen aan de wonmgdeur met bijbehooren- de niet altijd aangename opwekkingen het algemeen© beeld dezer nationale liefdadig heid eenïgszins vertroebelen. Maar daar mede wil niet gezegd zijn, dat nu ook werkelijk alleen maar onder dwang gege ven wordt en dut niet honderdduizenden, ja mill.oenen geestdriftige patriotten inder- Dan is verder de verplichte „gestampte pot". Voor zes Zondagen van d.t winter seizoen aangekondigd. Dat wil zeggen, dan zullen alle restaurants slechts oen keuze uit drie „Eintopfger.ehte" toelaten, waar voor een klein bedrag gerekend wordt, terwijl de kosten van toebereiding nog veel geringer zijn. Het verschil vloeit niet in de kassen van den restaurateur, maar wordt aan de liefdadigheid afgedragen. Arme mensehen krijgen gratis-bons voor deze „gestampte pot" in alle restaurants, ook do meest luxueuse, En wie thuis wil eten, moet aan huisooliectanten een minimum bedrag geven, dat met het door den res taurateur ai te dragen geld per couvert overeenkomt. Straks zullen op straat en in alie pu blieke lokalen ook de „grijze geluksman- nen" verschijnen, die voor oen halve Mark loten verkoopen, waarop oen evenlueelc winst onmidde'lijk door hen uitbetaald wordt. Aan de huisdeuren zullen de pla quettes verschijnen, die voor elke maand anders zijn en die bewijzen, dat de be woner een zeker percentage van zijn in komen te regelen naar de hoogte van zijn to'ale belastingbedrag voor de „Win ter hlfe" betaald' heelt en dus door in zamelingen aan de deur verder niet las tig gevallen mag worden. Dat zijn zoo enkele methodes om geld los te krijgen. Het zijn er natuurlijk huig niet alle. Men za! inzamelen in aile lo kalen voor publieke vermakelijkheid. Men zal op straat collecteeron met muziek, in S.A.- en S.S.-unifomi, milt hulp van be roemde kunstenaars en vooraanstaande regeermgsmenschcn in persoon. Men zal de Rijkswcer en de Rijksmarine op het pad zenden om bij de inwoners klcercn en dekens, kolen en hout, levensmiddelen en schoenen in te zamelen. Zes maanden lang zal men vragen en eischen, trommelen en trompetten, danken en lioonen. En het resultaat zal waar schijnlijk de 320 m,II'oen van verleden jaar nog overtreffen. Omdat de leider het zoo wil. Dat is de Dmtsche „Winterhilfe", een werk der barmhatigheidr en der nationale solidariteit. Een offer, dat de een gaarne en rijkelijk brengt, de ander morrend en f'MkI? Nachthemden en Pyama's KRU8JER-.R3S LID.STR 94 liüiüK Kalis- ea Vaitesiagenj. Aatoinpr Kostlos VLAARD1NGERD1JK I - Telefoon 68861 daad persoonlijke offers brem-en ter wïll-etiereiid. Maar een offer van zoo groot- van de gemeenschap. Ware dit niet het s?^e "gen, dat het m de wereld zexer geval en stelde men terecht niet zooveel prijs op dit goede voorbeeld, dan zou het gewenschte doel natuurlijk ook door den fiscos in den vorm van opaenten op de bestaande en invoering van nieuwe weel de belast ngen bereikt kunnen worden. Dan zou zich echter, politiek gezien, de steun der armen door belasting der bezittenden waarschijnlijk tegen regeering en regime richten en dat zou men, gezien de reeds talrijke motieven voor ontstemming in breedte kringen, er stellig niet op willen wagen, zoolang de tegenwoordige methode Hos succes belooft. En inderdaad, van succes mag gesproken worden. Men bedenke, dat de organisatie „Win terhilfe", die onder opperste leiding van den vaak en niet altijd N nobel gecritiseer- den rijksminister dr. Josef Göbbels staat, in den winter 1933'34 niet minder dan 320 miliioen Mark in geld en goederen bijeengezameld heeft, en dat ondanks de omstandigheid, dat bet den gemiddelden Duitsdien staatsburger de laatste jaren waarlijk niet meer naar den vloeze gaat Vergelijken we daarmede de opbrengst d'er openbare liefdadigheid in voorafgaande ja ren dus vóór de Hitler-diotatuur - waarbij de beide groote kerkgenootschap pen in hoofdzaak de organisatie in handen hadden, dan valt niet alleen bet succes der nieuwe methode tózonder op, maar ook de stuwende en opwekkende kracht, die op zekere gebieden wel degelijk van een straf-nationalistisch staatsbewind vermag uit te gaan. De winter 1931—-'32 bracht nameljk aan liefdadige bjdragen 97 mil iioen, die van 1932'33 41 miliioen en 50 miliioen staatssubsidie op. De sprong van 41 op 320 -miliioen teekent de ge wijzigde mentaliteit der bevolking onder den invloed' van nalionanl-socialistische op wekking en zachten dwang. Eenige dagen geleden heeft Adolf Hitier voor de tweede maal do groctschc liefdadig- heidsactie plechtig ingeluid door een per soonlijke rede en vierentwintig uur later waren de eerste talrijke milüoenen reeds gestort. Waarbij het rijke I. G. Farben- concem met een bijdrage van één miliioen mark als gewoonlijk het prachtige voor beeld gaf. Men heeft zich, om der wille van deze propngund stisch werkende voor beelden, dan ook gehaast, deze eerste lijst met indrukwekkende bedrogen, wa«irondnr vele van 100 000 mark en rneer, in alle bladen af te drukken Met het nogal grap pig resultaat, dat zich de in de handels wereld geschoolde b-uers onrmdd ijk op deze lijst geworpen hebben om te contro- leereri, of bepaalde banken en bekende firma's, die men voor niet bizonder sol vent rneer hield, nog in staat waren, het liefdadigheidsfonds meer of minder groote bedragen te doen toekomen. De inzamelingsactie is dus begonnen. En het programma ziet er ongeveer zoo uit als verleden jaar. De eerste collectanten loopen reeds door de straten van Berlijn en van alle andere steden, dorpen en vlek ken. In Berlijn verkoopen ze stukjes barn steen, op naalden geprikt, die op de re vers gedragen worden. Niet minder dan één miliioen van dez.e scherfjes een-er oer- Duifsche industrie ze komen van de Oostzeekust nabj Koningsbergen zijn voor de rijkshoofdstad gereserveerd' en ik neem aan, dat ze des ondank?, binnen twee weken glad uitverkocht zullen zijn. zijn weerga niet heeft. ROLAND. De lokroep. Meer dan vroeger staat tegenwoordig de etalage in de belangstel]jug van den zaken man en winkelier; en terecht. Het is echter, voorat bij avond, dat de etalage tot haar recht kc-sit. Vooreerst heeft men 's avonds over het algemeen veel meer oog en tijd voor de geëtaleerde arti- ke'en en ten tweede kan d© suggestie van de moderne etalage des avonds veel groo- ter zijn dan overdag door het contrast van haar licht met de donkere straat. Daarom kan men ook nooit goed eta- leeresri, d.w.z. door etaleeren „zaken doen", zonder een perfecte verlichting. De ervaring en statistieken bewezen, dat meer dan de wijze van etaleeren en het artikel, het licht en de wijze van verlichting Voor een etalage, wil zij Dekken, van belang is. Licht en een -etalage wekt vertrouwen. Wie slecht verlicht ontneemt zich dit vertrou wen. Er is niets nadeeliger voor een winkel zaak dan bij: avond een ordelooze, wan smakelijke of armoedige verlichting. Men is dan terstond bij zijn concurrent achter op. Hot publiek rnoc-t nu eenmaal onbe wust een zaak naar zijn etalage, waarin do wijze van verlichting overweegt. De verlichting van een etalage wordt efficient, indien men rekening houdt met de volgende belangrijke punten: Vooreerst moeten alle lichtpunten in de etalage van de straat uit onzichtbaar zijn. Een lamp, welke den „kijker" in de oogen schijnt, mist ziju doel. Het licht, dat te ver op straat uitstraalt, gaat bovendien voor de etaiageverlichting verloren. Ten tweede- zorge men voor een ruime verlichting. PraUisch kan man zeggen, hoe meer licht hoe beter. Vooral bij het eta leeren van artikelen, welke donker zijn, meeno men niet te snel, dat do sterkto der verlichting wel voldoende is. Wio zijn etalage goed verzorgen wil, heeft steeds eon ruime reserve a ui lichtsterkte noodig, welke slechts in hcpaildc gevallen, als hij feestelijkheden, reclameweken, enz. voluit wordt benut. 'ion derde is de Jichtverdeeling ia do ctahigerumite van gewicht. Daarom is c-on doelmatige ofwtelLng der armaturen en lampen zeer belangrijk. Om een perfecte etalageverhchlmg te verkrijgen kan men van Verschillend mate riaal gebruik maken: lo van de speciale etalage-reflectoren met gefaoelteerden spie gel, „Philiray" genaamd', 2o van de spe ciale „cfal age''-1 ampen in buisvorm (met en zonder spiegel), de „LLnea''-lampen, die van do etalage-lampen slechts door hun hutssysteem verschillen en 3e de buis vormige „Philmea"-lampen. Het hangt van vele omstandigheden af, welke van deze middelen men zal aanwenden. Groote eta lages zullen niet buiten de „Philiray"-reflec toren kantoon, terwijl bij kleinere de étalago- lampen een uitkomst zijn d-oor hun ge ringe oppervlak en goede liclitverdeeling. In een geval, twaar de lichtbron vanuit een bepaald punt nog zichtbaar blijft, zal de moei- luxe „Phillnea" het best voldoen. De opstelling der lichtbronnen geschiede doelmatig. In het algemeen kan men zeg gen, dat deze zoo moeten worden aange bracht, dut zij niet de „biik-richling" rneie schijnen en zooveel mogelijk op de arti kelen alleen zijn gericht. Dit bereikt men het eenvoudigst door montage boven de vitrine, waar cfe armaturen en lampen even tueel door vallen worden gecamoufleerd. A let voordeel (en ia v-oo! gevallen nood zakelijk) worden zoowel terzijde als onder, eenige lampen of armaturen aangebracht. Voor een niet te dCepo etalage kan men een dergelijke installatie als „ofticieele" uitrusting beschouwen. Een beweegbaar hoeklicht kan daarbij voor do noodige va riatie zorgen en eventueel hinderlijke schar duwen weg-schijnen. Bij een diepe etalage brengo man boven de vitrine een dubbele rij of op eenigen afstamd van do voorste lichtbronnen een tweede serje reflectoren. Van belang is verder, welke soort ver lichting men bezigen moet. Alen heeft de keuze tusschen direct en diffuus licht. Het hangt geheel van liet geëtaleerde artikel af, wat men aanwenden zal. Slechts voor- werjxm, die door glans en sp'ege-iing (als metalen, glas, schoenen, stroo, heler uit komen, vragen ean dirocle verlichting, (1. w. z. met heldere lampen. Waar het aan komt op zachtere vormgeving en spiegel - vrije verlichting, gebruik© men gematteer de lichtbronnen, b.v. bij kunstvoorwerpen, boeken, stoffen, enz. De lichtsterkte, welke moet worden toe gepast hangt at van de etalage-ruimte en de kleur en aard der artikelen. Voor lich tere kleuren is een lichtsterkte van 800 900 Lux voldoende, terwijl men voor donkere kleuren deze tot 1350150Ü Lux zal moeten opvoeren. Om te weten hoe veel Watt men dan (mits men kwaliteits lampen gebruikt!) bezigen moet, neme men de som van de vloeroppervlakte en de ac h tanvan dop perv! akte tot een hoogte van 1,5 m. Het aantal viork Af. geeft dan aan hoeveel maal men 100 Watt (voor een lichtsterkte van 900 Lux) resp. 150 Watt (voor een lichtsterkte van 1350 Lux) mofn- teeren moet. Dit aantal Watt's verdeele men dan over de verschillende aan te brengen lampan. Bizondere vermelding verdient nog het nut van zonlichtlampen en kleurschermeri of gekleurde lampen. De eersten dienen gebruikt te worden in alle gevallen, waar het op scherpe kleurondferscheidóng aan komt, vooral van violet, paars, blauw en groen. In mode-magazijnen b.v. wende mera ongeveer voor de helft zonlichtlampai aan. Men behoedt op deze wijze den klant (en daarmee zichzelf) voor onaangename verrassingen als hij het bij kunstlicht ge kochte artikel in .daglicht ziet. De etalage geheel of gedeeltelijk in gekleurd licht uit gevoerd vindt men steeds meer toegepast. Hierbij komt het echter vooral op een zeer zorgvuldige etalage-verzorging aan. Zeker is het, dat een goed' uitgevoerde gekleurde etaiageverlichting een grooter; Vergadering van Donderdag 11 Oct 1934, 1. Voorzitter: de burgemeester, de heer R. Stulcmoijer. Beëediging en instauaLo. De Voorzitter verzoekt den secreta ris d-en hoer Th. J. IJ. van dan Berg, hot nieuw benoemd© lid van don gemeente raad, do vergaderzaal birmdn ta leiden. Nadat deze den zuiveringseed en don eed' van trouw heeft afgelegd, zegt de Voorzitter: Na dezo beëediging is u een volwaardig raadslid geworden. Ik wensch u geluk met uw benoeming tot lid van den raad en ik hoop, dat u in de vervulling vain uw taak de voldoe ning zult vinden, die ieder raadslid, welke zijn plicht getrouwelijk verrolt, geschonken wordt. Converieeren van gemeenteleeningen De Voorzitter stelt den raad voor in comité-generaal te gaan, waartoe be sloten wordt. De Voorzitter heropent na ruim ©en half uur de openbare zitting en stolt voor ruilverkaveling, laten Vterv allien. Eet zal in de praclijk niet om zulke belaingrijkp ruilverkavelingen gaap; het zullen meestal kleine stukjes zijn om b.v. behoorlijke aif* roudingeta te verkrijgen. Het iS zeker üiot do bedoeling om te komen tot ruil vajni gronden, waarbij do éöu ton koste va'n den' ander aal worden bevoordeeld. ilïet slot van art. 22 kan in geen gei- val geschrapt worden. Het luidt: „Bij dej berekening der verschillen, bedoeld in art. 24, wordt de afstand of verkrijging vsjnj grond als gevolg van de ruil Verkaveling in aanmerking genomen." Tiet is dus geheel onjuist, dat dadelijk de zaak verrekend zou kunnen, worden, de stukken grond rollen tegen elkaar be rekend moeten worden. Men wil dus een! zoo billijk mogelijke regeling maken. Geen Züriclicr systeem noodig. De heer Van Dorp heeft over hot Züricher systeem gesproken. Spr, is wel eens in Zwitserland ge veest, maar kan niet verklaren met tfe ZVitsersche wetgeving op de hoogte te zijn. Wel weet spr., dat de kantoinsj machtige lichamen zijn. Het eeine kan b.v. aan de agenda toe te voegen een voor- ^ork democratisch getint zijn <m bet an- stel van B. en W. om over to gaan tot vervroegde algehoelo aflossing van de 41/2 pC-t. gemcenle-geldleonkigen 1913, 1917 ear 1925 pro resto resp. groot f 468 000, fl.53G.000 en f 2.520 000 en tot het aan gaan ocner nieuw© geldleening groot f4.000.000, rentend© 4 pCt. Overeenkomstig het voorstel wordt be sloten. Salarieering burgemeester, secretaris enz. De Voorzitter stelt voor ook nog aan dc agenda toe to voegen het onlworp- sehrijven am Ged. Staten inzake do sala rissen van don burgemeester, den ge- meantc-secretaris en den ontvanger. Het ontwerp-schrijvcn heeft voor de raadsleden tor visie golegen. Eet ontwerp wordt goedgekeurd. Particuliere gronden als bouwterrein. Voorste! van B. en W. tot vaststelling van een verordening houdende algemeene regelen voor het door particuliere eigen»ais in exploitatie brengen van gronden als bouwterrein. Het Grondbedrijf. De boer ir. Houtman veivolgt zijn in de vorige vergadermg (28 September 1934) afgebroken rede. Spr. lierinneTt er aan reeds te hebben opgemerkt, do vrees, dat het Gread bod rij! bij aanneming van deze verordening uit geschakeld' zou worden niet te doelen. Die opvatting beschouwt spr. zelfs als go- heel onjuist. liet Grondbedrijf immers beschikte ulti mo December 1933 nog over een grond- bezit van 208.84.S3 H.A. met een boek waarde van f5.195.259.45. Hot zou op zijn minst vreemd zijl, als Grondbedrijf niet zou trachten doze gronden tot eon be stemming te brengen. Dit bezit alleen reeds vormt een roden, dat Grondbedrijf zal moe ten blijven bcstaaö; liet zal zelfs een zeer belangrijke rol vervullen iin de oplossing van do kwesties, die aan do orde zullen komen tengevolge vain dtozo Verordening. Geen beslaglegging op particu liere gronden. Do heer v. d. Tempel hoeft de vrees uitgesproken, dat do nieuwe regeling be slaglegging op particuliere gronden tenge volge zal hebben. Alaar duar is geen sprake van. Do verordening heeft alleen ten doel een ordelijke exploitatie van de gronden te bevorderen. Als deze verordening niet zou worden aangenomen, vreczen B. on W„ dat do exploitatie van do gronden in de onmiddellijke omgeving vain do bebouwde kom als bouwterrein geheel stop gezet zal worden. Het is dus niet de bedoeling particu liere gronden i'n beslag to nemen; als geen attractie biedt dan do gewone. Hot „spot- regeling met een particulieren eigenaar kaai light" kan hierbij zeer goede diensten lie-worden getroffen, kaïn do gemeente tot wijzen. Bijpassende „klcur"-schertnpj©s zijn in den handel. Alet bob alp van dezen re flector, voorzien van een kleurschermpje, kan men eein gedeelte der artikelen of een bepaald punt vain do etalage kleuren in rood, blauw, groen, geel of violet. Tenslotte een „tip", wat do zijwanden der etalage betreft. Alen denkt er over hot algemeen weinig aan, dat juist deze op een afstand worden gezien on dus eigen lijk lokken moeten! Die moeten dus licht en opvallend zijh. Daarom daar geen spie gels, welke de donkere straat weerspie gelen. De etalage-werking op afstand' gaat daardoor verloren. De vitrine-zijlichten late men op iets helders en vroolijks .schijnen. De lokroep der etalage zal dan zijn uit werking niet missen en daarop komt het aan. Orkaan teistert Griekenland. "Vijf personen gedood. Groote schade. Gisteren heeft een ork'aan Griekonland en de omliggende eilanden geteisterd, waar bij vijf personen, o.w. drie kinderen, zijn gedood, en een twintigtal gewond. Do kin deren zijn gedood to Kery (Cyprus), waar de storm meer dan een miliioen gulden schade heeft aangericht aan gebouwen. De twee andere personen zijn bij Athene gedood door vallend puin. onteigening overgaan, maar dat is altijd mogelijk geweest. Het is in het eigen be lang der particulieren er naar te streven tot een regeling to komen teneinde tot exploitatie van hun bouwterreinen te go- raken. Rechtszekerheid. B. en IV., on in tweed© instantie do raad, zijn mot do leiding belast. Stel dat B, en IV. ©en verkoeerdo beslissing namen, dan lean een particuliere eigenaar altijd dadelijk bij den raad terecht. Spr. ziet daarom niet do bezwaren inzake arbitrage, die do heer v. d. Tempel heeft geuit. Er blijft altijd beroep op don raad open, waar door de kans, dat onbillijkheden zullen plaats hebben, wordt uitgesloten. Ba zou zelfs bij den raad1 geon recht to verkrij gen zijn, dsn is er altijd nog oen hoogor gezag, dat kan optreden. Do heer Van Dorp hoeft gezegdi: In de verordening staat voel te voel; to veel woor den, te veel artikelen. Spr. dacht, dat een uitvoerige omschrijving juist goed was om een zoo breed mogelijk inzicht bij don raad on bij de 1 >elanghobbeinden to vormon. Do verordening kam met het oog daarop moeilijk korter gemaakt worden. De ruilverkaveling. De hoer Van Dorp wil hot laatste doel vain art. 22, dial betrekking hoeft op de dere voel minder. Do raad hoeft niet do uitgebreide bevoegdheden, die een Zwib sersch kanton heeft. Er moet geld op tafel komen, maai waar moot dat vandaan gehaald wordein? De heer Steens kijkt blij; hij dankt zeker aan do 4 miliioen comvarsieloening! De financieelo afrekening van een als bouwterrein in exploitatie gebracht ge- bied1 komt aan hot eind vain do rit! Het is heel moeilijk zich van den galng van zaken een juist beeld te vormen dni spr. kau zich voorstellen dat d© raad. zichi eenigszius angstig afvraagt: Hoe zal dat alles gaan? Er zijn zooveel moeilijkhedie^ dio geregeld moeten worden. Er kan pas geld op tafel komen als dit verdiend is. De bevoegdheid van het kanton Ziirick' hebben wij niet dn spr. gelooft, dat diet raad die ook niet behoeft te wanSchdni. Aïet goed opgezette contracten komen wö ock, waar we moeten zijn. Spr. ziet in deze regeling ook ©dn fonds, maar beschouwt dit meer als ©en admi nistratieve aangelegenheid. In de „Alaasbode" van 13 September 1934, (Avondblad 3o blad) is een artikel verschenen over streekplannen in Noord- Brabant. Dat is zeker om zeer lezenswaard artikel, maar het geeft voor ons niet de oplossing. Het initiatief. Het initiatief, zal er iets tot standkometal ten aanzien van exploitatie van particu liere bouwterreinen, moet uilgaaln van dte helanghcbbendein. Die hebben er het groot ste belang bij, dat hier terreinen van niet bouwrijpen tot bomvrijpon grond' wordt ge promoveerd. Do kleine eigenaars. De heer Van Dorp of de heer v. d. Tem pel ïiecft gesproken over eart overschotje en uitte de vrees,dat tfe klein© eigenaars zouden worden ajgesrfheept met ©en klein beetje, dat over zou schieten, dus met eeu overschotje. Alaar dat is in hot gehoed niet d© be doeling. De '-I ine eigenaar krijgt zijn recht matige portie. Dat wordt geregeld met dial nivdleering, I Als. een klein© eigenaar moetlijldioden mankt, kan hij op onteigening aaminngen, maar dan zal hij in den regel zijn zaak slecht gediend hebben. Het deel. De gemeente stelt zich partij, niet omi wat te verdienen, maar om een juiste stadsuitbreiding en oen billijke verdeeling van de balen to bevorderen. Zullen de straten straks het eigendoirp van de gemeente worden? vro-og <1© lieer Hoek. Ilot antwoord' is: Ja, natuurlijk. Het onderhoud en allo lasten, verbonden aari het bezit van die straten' komen ten laste van de gemeente. a IWordt vervolgd). Manufacturen-Magazijn 8R0ERSVELD (tik. Heerenpatl) Tel. 68342 I Zalen voor vergaderingen en partijen disponibel L onn n-nrvr-m nmf li/-./->Ff 4 3 H i»noil ïiii/ tev»» I krv voif _J

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 6