LICHTRECLAME. TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT ife 1) KR DONDERDAG, 25 OCT. 1934. No. 20780. Filmnicuws Capito! Theater. Huldiging van de K. L, JR. Kiel minder dan 2öu luien vfliu do Kj. L. M. waren na..sl de vele. bezoekers gister avond in liet CapLol Theater samenge stroomd om de Co.r den lieer A. do.Joing georganiseerde huldiging" van d'e iv. L. M. bij te wonen. Na de pauze begon de lieer do Jong met een van zijn in Rotterdam al beroemd geworden liuldigingsspoecih.cn. Na de dagen, van groolo spanning, aldus spr., liebhen wij de groot© K. L. M.-fainiiie als gaste in ons midden. Do spanning is eindelijk geweken en wij kuinnen weer-vrij ademen. In de eerste p'aai'.s komt de eer don pi- lolen !oe, dio zioh waro Nederlanden ge toond liebbon, dooli in do tweede plaats moet do K. L. M. genoemd worden, do orga- nisalic, die dozen lodht nogelijix gemaakt heeft. Dé zegetocht van-de Douglas heeft we derom geloond-, dat de Nederlandeis vaak te bescheiden zijn. Wij behoeven housdli niet legen andere landen op te zien, want het is gebleken, dat Nederland aan de spits slaat'. Vroeger waren wij depioniers ter zee, l'lians zijn wij de pioniers in de lucht. Scotl heeft een pracht pres'ai'ie geleverd door na een zoer zwaar traject te hebben afgelegd, als eerste aan te kolnen. De pres tatie van do Nederlanders doet daar echter in goencn deelo voor onder. Spr. overhandigde don vertegenwoordiger van de K. L. M., den heer J. II. Behagen, een bloemstuk, waaraan linten in de natio nale kleuren met het opschrift: Uit waar- waardeering aangeboden aan d'e K. L. M. Directie Capilol en City Theater. Vervolgens weid de film van don aan komst Ie Mildenliall.de startplaats, ver toond. Aditereönvolgens-zag'men Scott en Blaclk, het echtpaar Móllison,cn de "Deen Hansen arriveeren. En dan richt de lens zioh op hot" groote Douglas-toestel, do Uiver, die in do 'hangar, waar een grooto bedrijvigheid heerscht, stil en geheel verlaten s'aat. Een luid gejuioh in de zaal toonde, 'hoezeer men met de Uiver heeft medegodeold op zijn langen en moeilijken tqdlit. Moll hoor'en we nog net zeggen: „ik zal blij zijn, als 'het half zeven is, dan kunnen we heel rustig en kalm naar Au stralië gaan". Ook de Panderjager is ge filmd. Parmontier en Cijsenctorffer, de ge zagvoerders van de beidto NerierlainriscPio toestellen, honden nog eon kort© toespraak, waarin beiden zeer optimistisch zijn. Na afloop speelde het strijkje het Wil helmus, dat door velen werd meegezongen, terwijl lallooze personen zich van hun ze tels verhieven. Een luid ho era-geroep en - aipplaus be sloot deze ma geslaagde huldiging. Sport Zwemmen. Rotterdamsche Dameszwemclub. Nieuw Ncderlandsch record 10 X 100 M. vrije slag. In het Oostelijk Zwembad te Rotterdam heeft gisteravond de Rotterdaimsche Da- meszwemcilub een aanval gedaan op het Noderlandsclh record over do 10 X ICO meter vrije .slag. De dames C. van Zuren, N. Eilers, C. Sneep, W. van Leeuwen, 51. Olson, A. Ho- geweg, G Brouwers, A. Timmermans, 'W. den Ouden en T. Baumeister legden ach tereenvolgens de 100 meter af en het blccik, dat 'liet record mot 14.4 see. verbeterd was en gebracht op 12 min. 42 soo. Het oude record, dat eveneens ten name» van de R. D. Z. stond was 12 min. 5G.4 sec. De zwemsters hadden een langdurige ovatie in ontvangst te nemen. Vliegersvrouwen geïnterviewd. Ten huize van mevr. Parmontier werd gisteren niet de vrouwen van de bemanning van de Uiver een gesprek voor de microfoon gevoerd. ZEER MODERNE DAMES JAPONNEN, prima wollen zand-crêpe, aparte fijne modellen, maten 38 tot 48, nu voor DOET MEE AAN ONZE HANDWERK WEDSTRIJD INLICHTINGEN AAN DE AFDELING HANDWERKEN ub technische eischen en mogelijkheden. De lichtreclame in het stadsbeeld. Elke reclame, in "woord, in beeld, of in. don vorm. van een voorwerp, waarvan het effect wordt verhoogd- door een doel- bcwus.e toepassing van licht, wordt licht reclame. leder voorwerp heeft licht noodig, om gezien 1© worden, liet is daarom nog geen lichtreclame. Pas, wanneer wij boven die normale verlichting uitgaan, walmeer wij met het Jicht bizondero effecten bereiken, kunnen wij van Jidli! reclame spreken. Door liet bizondero lidit-effect valt de-liciiLrerJa- me veel moer op, dan haar uitgangspunt: hot opschrift, het uid angbord, het afriJie, liet reciamevoiorwcrp, mot drie- dimensies. Daarom is lichtreclame stoeds super-re clame. Dit bepaalt liaiar doel: moer op to vallen, dan de overeenkomstige niet bi zonder verlichte reclame. Dit wijst ook op de lockomstmogelij.hedentallqozo nieuwe toepassingen. Voor de lichtreclame golden dus, om te beginnen, allo oisdicn, dio wij aan gewone reclame stollen, zooals originaliteit van tekst,, beeld en vorm-, duidelijkheid .(lees baarheid), gunstige plaatsing, Afmetingen, herhaling en aostetische waarde. Daarbij komen de specifiek© factoren der lidil reclame: A'. De contrasten in hot reclame-object zelf en tegenover de omgeving; B. Do beweging (in- en .uitschakelen), vormverandering, kleurverandering); C. Voor zoover de lichtreclame niet per manent biandt, de indruk, dio de licht reclame als gewone reclame overdag maakt. liet succes «Mier lichtreclame hangt in hooge mate af van do contrasten. Het ooa- .11 8enov©r de omgeving wordt be paald door d'e verhouding dor lichtinten siteit van de reclame tot do lichtintensi teit van Ue omgeving. In een donkere om- f2,nf ,k®mt 0011 hchIzwakko lichtrcc'ame nog tot haar recht. Maar, paarraalo het hch niveau in de omgeving stijgt, moet de hdhlrer a-mo ook liehlsterker zijn De bo dhwl! to i,S'S Sneven door de verb'hiding i I reclame weer minder dui lelijk maakt. Is het lichtcontrast nog niet vol- doendo, dan ko-nit de kleurcontrast tehidp. Iiiorop berust hot bizondero effect dor roo- de,^blauwe en groane Neonlicihlbuizen. Naar gelang vain de teclhnischa uitvoe ring van de lichtreclame kan men drie groepen onderscheiden 1. De belichting van het reclame-object met opvallend licht; 2. de doorlichting van het reclameob ject met doorvallend1 licht (transparent); 3. de uit lichtende lijnen bestaande licht reclame (uit rijen gloeilampen samengestel de lichtreclames en de liditbuizen). Deze volgorde is tevens gekenmerkt door toenemend© lic!h(intons:teit, zoadat de bi- zonder sprekende liclitreo'ame vrijwel aKe tot de derde groep behooren. Gelijkmatigheid is d© technische eiselh, dien men bij alle drie groepen stelt en waartegen dikwijls gezondigd wordt, soms uit onkunde, soms uit te groote zuinig heid. De gelijkmatigheid van een belicht re clameobject zal to wenst hen overlaten, wanneer de lichtbron zioh te dicht voor hef belichte vlak bevindt. Een transparent zal ongelijkmatig be licht zijn, wanneer de lampen zich te dicht achter het doorlicht© vlak bevinden ©n wanneer zij t© ver van elkaar verwijderd zijn., Bij de derdo groc-p zullen de uit gloei lampen samengestelde vormen van letters en figuren slechts dan goed weergegeven wonlen, wanneer de -lampen zoo dicht bij elkaar goplaalst zijn, dat zij voor het ooi op een afstand in elkaar schijnen over te gaan. Een .belangrijke vorhooging. van hot ef- feoUler lidhlredauve w-ordt vorkregen door de invoering van beweging. In haar een voud igsten vorm 'beslaat zij iu do afwis seling van het in- en uitschakelen. - Bij tijdelijke liclilroclames ziet men gaar ne heem ever do ontsiering van de gevels, Büj permanent aangebrachte' lichtreclame speelt echter de indrukoverdag een be langrijke rol. Hier is het terrein, waar de zakelijke belangen dikwijls in strijd komen met do verantwoordelijkheid voor 'het stads beeld, die de schoonheidscommissies dra gen. Ongetwijfeld is reeds veel verbeterd ten opzichte van den indruk, die de licht reclames overdag maken. Vooral de lidit buizen heeft men zoo met den achter grond kunnen oombineeren, dat overdag nauwelijks het verschil met een gewoon firmascihild te zien is. Toch zal men nog venier gaan in het streven de lichtreclame aan de architectuur van do gevels aan te passen. Het stadsbeeld zou amd'ers tenslotte te vergelijken zijn met een dagbladpagina, waarop de meest heterogene advertenties kris-kras door elkaar zijn gezet. Zoo'n krant legt ieder spoedig terzijde. Voos* het be lar ven stadsbeeld kan de voorbijganger echter niet de oogen sluiten. Daarom zal men met een bizondero be langstelling de ontwikkeling volgen van de nog jonge lidh[architectuur. Zij zal de ge vels der moderne zakempanden, der 'hotels, restaurants, schouwburgen en bioscopen zoo kunnen vormen, dat deze d'es avonds, dank zij het licht, één sprekend geheel vormen, waaraan de lichtreclame is onder geschikt gemaakt. Lichtarchitecitunr komt alleen in aanmer king bij ingrijpende veranderingen,, of bij1 nieuwe gebouwen. Bij oude gebouwen, waar aan men nieis kan of wil veranderen, kan de gevelvedidhling worden toegepast. Hier door kunnen b.v. de openbare gebouwen ook' des avonds tot hun recht kamen. Tot nu toe heeft men een verliohling van raad huizen, kerktoren, enz. slechts bij fees telijke gelegenheden toegepast. Maar lang zamerhand zijn groote sleden, b.v. Parijs, Boedapest, er toe over gegaan, do merk waardigste gebouwen permanent te ver lichten, zoodat vrij tegenwoordig reeds kun nen spreken van een „stedelijke lichtre clame", niet in den vorm van groote ver lichte borden langs den weg, dio u ani- meeren, de een of andere Amerikaansvhe stad te bezoeken, maar in vorm van een verlichting, die de biz oudere gebouwen uit de duisternis naar voren haalt, waarin zij thans des avonds schuil gaan; do ver-; lichting, die een nieuwe attractie zal vor men èn voor do burgers van de stad' zelf èn voor de vreemdelingen. Kunst en Wetenschap Officieels opening van de „Grato" Plechtigheid, welke het volle licht deed schijnen op de be langrijkheid van de tentoon stelling. Een markante zuil voor het stationsge bouw van de Bissohopstad vestigt de aan dacht van de reizigers op de door de Federatie van werkgeversorganisaties in het boekclrukketsbedrijf in het Jaarbeursgebouw georganiseerde internationale grafische ten toonstelling, waarvan naar gemeld' is de offioieele opening gistermiddag is geschied'. Een openingsplechtigheid, die, verricht als zij werd door don minister van economische zaken, rar, P. L. S. Steen- berghe, ten volle recht heeft doen weder varen aan de belangrijkheid van deze groote en grootsche expositie, welke zoowel na tionaal als internationaal, een levende ge tuigenis is, van de geweldige hoogte, uit een oogpunt van techniek en schoonheid op grafisch gebied' bereikt. Groote belangstelling. De zaal, waarbinnen zich de opening voltrok, was schier te klein om alle be langstellenden te bevatten. Velen moesten zich met een staanplaats tevreden stel len en tot zelfs in de gangen stonden de menschen. Tot de genoodigden behoor den o.m. de burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. \V. ter Polkwijk; enkele-wet houders, dè directeur-generaal van P.T.T., ir. Darome, afgevaardigden naar het vierde internationale boekd'rukkersoongres, dat tij dens de tentoonstelling wordt gehouden, alsmede vertegenwoordigers van boek- d'rukkersorgan isati es Nadat minister Steenberghe zijn rede had uitgesproken, was het de heer S. S. Korthuis, voorzitter van de Federatie, die Z. Exo. hartelijk dank zegde voor het feit, dat deze hem had voorgedragen voor de hem door H. M. de Koningin-verleende onderscheiding, ridder in do orde' van Oranje Nassau. Namens de builenlandsche delegaties sprak vervolgens de heer" 11. Austen Leigh, voorzitter van het Internationaal Bureau der Boekdmkkersvereemigmgcn. Itede van den heer Korthuis. - Als voorzitter van de .Federatie, die deze tentoonstelling in verband met de naderende herdenking van het 25-jarig be staan heeft georganiseerd, sprak tenslotte de heer J. J. Korthuis zelf een rede uit, waarin hij in d'e eerste plaats minister Steenberghe hartelijk dunk a«gd© voor zijn - bereidheid, het -eere-voorzittersohap van de „Grato op zich te nemen en de expositie te openen. Spr. herinnerde er verder aan, dat het nu reeds oen zestal jaren geleden is, dat hij voor het eerst het plan blad geopperd, het propageeren van de leuze voor „meer en beter drukwerk", door het houden van tentoonstellingen te steuusi. De boekdruk kers zochten daarvoor contact met den papiergroothandel, die onmiddellijk tot sa- memverking bereid was. Jloeilijker vorderden onze plannen met de handelaren in machines en materialen. Het resultaat van alle onze voorbereidende besprekingen is geweest, dat ook in deze branche de deelname zoo goed als alge meen is. Een groot getal van de meest ing-enïeuse en geperfectionnoerdc machines op grafisch gebied' is bijeen gebracht, die zoowel door den vakman als den leek zullen worden bewonderd. Indien ik dan nog zeg, aldus spr., dat de waarde van de machines, die hier zijn tentoongesteld, .op een bedrag van circa een millioen gulden mag worden begroot, dan begrijpt ieder wel, dat het in oogen- scliouw nemen van d'eze verzameling stel lig de moeite waard moetzijn. De schoonheid' in het grafisch1 - kunnen van weleer, welke wij nu nog in oude drukken mogen bewonderen, legt ons in derdaad plichten op. Hoe d'e drukkers zich van dezen plicht hebben gekweten, zal de tentoonstelling aantoonen. Zij heblren eemg vertrouwen, dat het publiek in dit opzicht niet zal word'en teleurgesteld. In d'en loop der 25 jaren, welke mt achter ons liggen, is een geest van sa menwerking geboren tusschen 'eigenaren van groote en die van kleine bedrijven en tegelijkertijd tusschen de patroons in hot algemeen en de leiders van de werkt le denorganisaties. Deze geest van samenwerking rechtvaar digt ook voor de.toekomst de besto ver wachtingen, aldus, eindigde spr,1 ir

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 5