PP Donderdag 8 November 1934, EERSTE BLAD. DE SITUATIE TE PARIJS. "WÉ 87ste Jaargang. No. 20792 Tel. No. 68103, 68617 en G8923. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 68103, 68617 en 68923. Postrekening No. 53II. BliBTEWLAWD Doumergue's positie wordt steeds wankeler. De Fian&che minister vam financiën, Ger main Maihn heeft gistermiddag hot voor stel inzake goedkeuring der drie begroo- tingstwnalfde® gecontrasigneerd. Doumorgue heeft besprekingen gevoerd met Laval, Lcmory, Rivollet en Lamou- i'eux. Bovendien hoeft hij een delegatie ont vangen van senatoren. De afgevaardigden, die bchooren tot de democratische alliantie, hebben een resolutie aangenomen, waarin volledig vertrouwen in Doumorgue wordt uitgesproken. De pol.tieke wapenstilstand, aldus zegt de resolutie, is gesloten op den naam vtrai Gaston Doumergue, die het land gered heeft an den burgeroorlog en do fmancioele paniek Zij, die een regee- ringscrisis willen omtketonen moeten ook de verantwoording daarvoor dragen. Do resolutie duldt aam, dat naar de opvatting der democratische alliantie in geval van een crisis do radicaal socialisten alleen belast moeten worden mot do oplossing der moeilijkheden. Intusscliem zouden ech ter in de zitting der democratische alliantie ook stemmen zijn opgegaan, welke wezen op de groeiende impopulariteit van het parlement bij' het volk. Verder vei luidt, dat do minister van binnemlandscho zaken, Marchandeau oen laaste poging tot bemiddeling zou doen. lïij zou voorstellen, dat de radicaal socia listische Kamerfractie d'en radicaal-soeia- listischen ministers bij de stemming over d'e bcgrootingslwaalfdan volledige vrijheid zou laten. Deze zouden niet behoeven af te tiedem en de rogoeriing zou gesloten voor de Kamer kunnen optreden, welke dan zou moeten beslissen over do voor stellen van Doumorgue. De radicaal-socialistische Kamerfractie heeft echter m een gisteravond gehouden zitl.ng besloten haar Dinsd'ag aangenomen resolutie ongewijzigd te handhaven. Afgevaardigde Yvon Delbos hoeft deze resolutie gisteravond' officieel ter kennis gebracht van den minister-president en hem kennis gegeven van den wensch der radicaal-socialisten, dat hij concessies zou doen. Indien de ontwerp-bcgrooting niet voor 1 Januari zaJ zijn afgehandeld, zullen de radicaal-socialisten zich verplichten te stemmen voor de begrootingstwaalfdan. Doumorgue heeft dit voorstel van de hand' gewezen en verklaard' bij zijn cisclian te moeion blijven. Do radicaal-socialisten hebben hum be sluit genomen, hoewel d'e minister van binnemlandscho zaken en afgevaard.gde dor radicaal-socialisten, Marchandeau, iin de zitting der fractie zij'n collega's dringend, had verzocht geen rcgocringscrisis te ver wekken Onder deze omstandigheden zal de re- geenngscrisis mogelijk hedenochtend uit breken tijdens don ministerraad, wanneer de radicaal socialisten liet beroep van den minister-president "te slemman voer het voorstel tot bewilhging van drie twaalfden der begrooting, beantwoorden met hun ontslagaanvrage. Minister-president Doumerguo heeft gis teravond tegenover persvertegenwoordigers vork laat d „Ue toestand is nu ton minste duide lijk De verantwoordelijkheid staat vast. Mijn positie is thans gemakkelijker. Ik woet, wat ik doen wil en zal dat doeia. Ik zal morgen om tien uur even ïust'g ah ik nu hen maar don ministerraad gaan. Wan neer de ministers mij in don steek latein, zal ik Donderdagmiddag niet im de Kamer verschijnen." Op du vraag of do ministoepiresidemt ge- bmik zal maken van alle hem tan dienste slaande middelen, antwoordde Doumergue: „Om puiIomentsontb'nul ng vent lo «lel len, i« oei kalmei noMi» Ik wil geen minderheidsregeerimg vormen, want dan zou men mij van i schuldigen." In zijn ontslagaanvrage zou Doumergue zijn houding toelichten. Duitschland. Diplomatieke protesten. De Daitsche diiplomalieko vertegenwoor digers te Londen, Parijs, Rome cm Brussel hebben instructie ontvangen slappen te d'oen legem eön mogelijk gebruik maken van F a ische troepen in hot Saargebied en lev." s opdracht gekregen hot Duitsclie standpunt in de Saarkwesties nog eens uit leen to zetten. - Saargebied. Economische nota. Kamers van koophandel, hand wei kska- mer en andere economische orgamsates uit het Saargebied, hebben een gemeenschap pelijk memorandum aan de oommissic-Aloi- si van den Volkenbond gezonden, waarin betoogd wordt, dat Duitschland de voor naamste afnemer is van de fabrikaten van het Saargebied Daarentegen daalt de af zet naar Frankrijk dagelijks, aangezien de Fransche koopers de Saarland'sche produc ten weigeren. Wanneer nu, aldus wordt uiteengezet, Frankrijk vastgevroren clea- rmggeldend niet ter besclrkking stolt en wanneer Fransche banken het normale han- dclscrediet voor liet Saargebied niet i.r stand wenschen te houden, moet daaruit de consequentie getrokken worden op douane-politiek gebied Hieruit blijkt op dwingende wijze, aldus gait het memo randum verder, dat de Saariandsohe grens met Duitschland voor het betrekken van Duilftche goederen geopend moot worden en wel in een omvang, d'ie een in even wicht zijnde handelsbalans tussclien het Saargebied en het overige Duitschland1 waarborgt. Dit memorandum is toegezonden aan de commissie van drie, door den Volkenbond ingesteld, welke momenteel te Rome ver gaderd, onder leiding van Aio,si, welke bijeenkomst ook wordt bijgewoond door den regeer,ngscormnissaris voor het Saar gebied, Knox. Oostenrijk. Schuschnigg weer naar Rome? De officieele Polilischc Korrespondenz verklaart, dat bondskanselier dr. Scihusch- nigg en de bondsmimster van buitenland-* sche zaken, Berger Walden egg, binnenkort naar Rome zullen gaan. Zuid-Slavische démarche? In politieke kringen te Weenen was gis teren het gerucht in omloop, dat de ge zant van Zuid-Slavië in opdracht van zijn regeermg, oen démarche zou hebben on dernomen bij de 'Oostentijksohe bondsre- geermg, om te protesteoren togen de acti viteit van Croatisohe emigranten m 'Oos tenrijk. Een officieele bevestiging van d'it be richt is nog niet ontvangen. Sovjet-Rusland. De zeventiende verjaardag der revolutie. Ter gelegenheid van den 17en verjaar dag van de Octo-berrevolulic pubheeeren de Russische bladen extra nummers en geïl lustreerde feestuitgaven met bijdragen van bekende communistische Ieders, economen, journalisten, geleerden en kunstenaars De F'rawda schrijft, dat het jaar 1934 een jaar is geweest van geweldige vooru tgang voor de nieuwe cultuur. De Oct ober-revolutie is nog jong, zij telt pas 17 jaar en niette min heeft het land reeds vele grootsche werken ten uitvoer gebracht. Sovjet Rus land kijkt zonder vrees naar de toekomst. Spanje. Twee opstandelingen geëxecuteerd. Gisteren zij®, twee persomen, die in ver band mot de recente troebelen tor dood waren veroordeeld, geëxecuteerd. Beiden zijn op „ridderlijke wijze" den dood tege moet gegaan. Dei door de anarelia-syndicahslcn gepro clameerde proteststaking is mislukt. In Galalonié zijin eonige personen gearresteerd'. Egypte. Tewfik Nessim Pasja aanvaardt premierschap. Tewfik Nessim Pasja heeft het premier schap aanvaard' op voorwaarde, dat koning Fooad direct bot pailement en hem de vrije hand la-at in het vooran van d'e bui- ten land-sche politiek. Het is 'niet waar schijnlijk, dat koning Fooad in deze voor waarden zal toestemmen. Itot is mo-gelijk, dat dan opdracht zal worden gegeven aan AI y Mallear Pasha. Vereenigde Staten.' De stemming na de verkiezingen. Uit de tot nu toe roods bakende uilsla gen der verkiezingen blijkt duidelijk, dat de AmerikaansJio bevolking verhouwen 'heeft in de New Deal en zij heeft de d-c mo- cralisdhe partij dan ook haar steun ge geven, zooals nog nimmer een piaitij deze 'heeft gehad. Nooit tevoren heeft een puriij twee derden dor Senaalszetels veroverd en in plaals van in tiet lluis van Afgevaar digden te verliezen, is de dcmoe-i al.iscibo pari ij met een gi otalexon aanha ng dan zij reeds Siad', uit d'e bussen to voorschijn ge komen. Tegen middernacht Amerikannsclhc lijd waren voor het Huis van Afgevaardigden 421 afgevaardigden gekozen. De dlemiocira- ten kregen hiervan.. 311 zetels, de, repu blikeinen 100, de progressisten 7 en de landarbeiders 3. Er moeten nog 14 zotels worden ver deeld. In den Senaat zijn vo'gons de laat ste berichten tot nog toe 25 demcoialon, G republikeinen, 1 progressist en 1 land arbeider gekozen. Twee Senaalzo'e's zijn nog vrij. Bij de verkiezingen van gouverneurs zyin 17 demiocia'isi he on G r publikcinschc ian- didalen gekozen. De verkiezingsuitslag'® lub'en i'ei lei ders der rcpublikeinscihe pailrj natnu'lijk aanleiding gegeven tot-over.ienkng 11e,rry P. Fletcher, de „nationale" voorz.tter der partij, die de iii'stogon van gist'ren hoeft nagegaan, zeide, dat dlrt- 'ilemoer,Ven een groove overwinning hol hen hehaa'd en li ij gaf toe, dat zijn partij „geslagen was douh dat liet zoo niet zal blijven". Senator Mailings van De'aware, do \o r zitter van de senaatscommissie van het Congres, verklaarde, dal de verkiezingen van gisteren bewijzen, dat „de New Deal evenals een gevaarlijke ziekïe, zijn beloof,) moet hebben. De crisis is nog niet be reikt Intern. Samenwerking. De besprekingen tusschen Mussolini en Gocmbocs. 'Omtrent do besprekingen, welke le Rome gevoerd z.ijn tusschen Mussolini en den Ilongaarsdien minister-pies dent Goemboes, is een officieel communique gepubl coerd, waarin o.m. wordt verklaard: Minister-president Goemboes en Musso lim hebben op 6 en 7 dezer in het Palazzo Venezia twee langdurige besprekin gen gevoerd Tijdens deze besprekingen hebben de beide regeormgschefs op de basis en m den geest van het Italiaansch- Oostenrijksch-IIongaarsehe protocool van Maart j 1. de kwesties'dor algemeene po litiek en daarenboven ook de problemen, welke in het bizonder Itai en Hongarije betreffen, bestudeerd. De richtlijnen van beide regeeringen zijn ongewijz'gd geble ven liet in Maart j 1.tot stand gekomen protocol fundi concert tot tevredenheid. Ten slotte hebben Mussol ui en Goem boes ook de cultureele betrekkingen tus schen Italië en Hongarije besproken. Men kwam tot de zienswijze, dat doze nog nauwer moeten worden aangeh lakl. Be sloten werd de daartoe noodzakelijke maat regelen to treffen. Binnenkort zullen d-e Ilalïaanschc en de Itongaarsche' minister van ondervijs een besprekingen voeren, waarbij een overeenkomst tusschen beide landen zal worden aangegaan, De voorbereidende vlootbcsprckingcn. De bilaterale v] ooibesprekingen zijn gis termiddag voortgezet, met een formeele ontmoeting tusschen de Britsehe en Ja- pansohe delegaties, onder voorzitterschap van Mac Donald. Na de zitting werd een kort communi qué gepubliceerd, waarin woid't medege deeld, dat de discussie der Japansche voor stellen voortgezet werd Deze voorstellen z.ijn tot dusverre zoowel voor d'e Ameri kaanse,he als a oor de Engelsche delegaties onaanvaardbaar geweest. In het huidige stad'um bedoelen de besprekingen de drie mogendheden nader lot elkander te bren gen Het vertrouwelijk karakter van de besprekingen wordt echter streng in acht genomen en er wordt niets mrdegedceld omtrent de vorderingen, die hierbij ge maakt worden. Voor het oogenblik staan geen verdere formeele ontmoetingen tus schen de delegaties op het programma, maar de indiv dueele leden der delegaties houden nauw contact met elkander Een gunstig kenmerk van de gcdachlenwisse- lingen is, dat atie partijen het eens zijn in het verlangen een terugvallen in een openlijke ongeregelde bewapeningswcds'njd te voorkomen. Tweede Kamer. Aigemecne beschouwingen over de rijksbegrooting 1935. Iu aansluiting op het verslag van do Tweede Kamerzitting van gisteren, gaan wij verder met de rede van den heer De Geer (c.lr Tegenover de crilick van don heer Al barda merkt spr. op, dat op defensie, waar op in de laatste jaren roods 12 millio'Oir bezuinigd is, van verdere versobering nau welijks sprake kan zijn Wat de kwestie der devaluatie belreft, is spr. van dezelfde overtuiging, als in de memorie van ant woord is uiteengezet. Devaluatie zou het vertiouwen in onzen munt ondermijnen. Spr. waarschuwt ernstig tegen aantasting van het hypolheokwe/en Met het oog op de toekomst der 'natie, komt spr. op tegen degenen, die eon roofhouwpolitiek ten aan zien van het belastingwezen willon voe ren Spr wcnscht het kabinet de kracht om ons volk door deze duistoe tijden heen le helpen. De hoer J ook es (v.d.) prijst hot in de regeorirrg, dal zij hij al haar maatregelen den export voor oogen blijft houden. Al is bezuiniging noodzakelijk, er is nog geen reden voor oen wanhoopsslemming. Spr. dringt aan op concenlratic bij het bi zonder lager onderwijs. Spr. critiseert de gevoerde tweeslachtige defensiepolitiek en betoogt, dat vooral kleine landen de positie van den Volkenbond behooron to versterken. Spr dringt aan op oen onder zoek inzake wapenindustrie en wapenhan del. Voorts wil hij zoo richt ig mogelijke belasting inning en daarom opheffing van het z g. bankgeheim Ruimere verstrekking van kleoding en levensrniddo'en naast brandstoffen aan werkloozen, is zeer wem- schelijk. De heer Van den Tempel (s.d.) zei uiteen, dat het niet de werkverruiming te lang/aam gaat. Tusschen werkfoids on regeering schijnt het niet steeds pais en vrëo te zijn geweest. Voorts verdedigde deze afgevaardigde de stichting van oen cöntrale industriebank. ton gunste waarvan hij een mo'ie indiende De Uiver op Tjiiilitan. Weer uitbundige vreugde. De Uiver is hedetn om 9.17 uur le Se- mara'ng gearriveerd, waar do bemanning op de meest enthousiaste wijze werd ontvan gen. Vervolgens vertrok het vliegtuig om 10 10 uur naar Kalidjati, van welk vlis -- veltl het om 12 56 uur Javatijd naar Tjih- lilan vertrok. Hier waren duizenden en duizenden aan wezig om de landing te aanschouwen. Bij het uitstijgen word d'e bemanning met het Wilhelmus begroet, dat iedereen meezong. Het publiek huilde: Parmöntier! Parmen- lier! Do inzameling voor den omroeper van Alhury en anderen, die bij de noodlanding hulp hebben geboden, heefl thans reeds de f5000gepasseerd De conferentie te Batavia. Geen vooruitzichten. U't Tokio wordt gemeld Do Neikulandsch Japansclro handelscon- forentie, die sinds Juni lo Batavia wordt gehouden, dreigt te zullen worden afge broken, daar er geen vooruitzichtan zijn voor het bereiken van overeenstemming tot regeling van do liajndelsrelat.es lus- schen de beide landan Alle Japansche berichten uit Batavia melden, dat de Japansche "delegatie onder leiding van Haiuichi Nagaoka uil Batavia zal vertrekken, daar zij do onderhandelin gen met de Nedarlandscho vertegenwoordi gers, die zij er van beschuldigen bij de onderhandelingen geen ernst te betrach ten, niet wemschcn voort te zictton Do geruchten omtrent oon op handen zijnde neëmd.grng van do Nedeilaindseh- Japanscho handelsconferentie le Batav.a en het dreigende vertrek yarn de Japamscho delegatie worden van do meest bevoegde zijde tegengesproken. Wijziging Haagsehc telefoontarieven. De Kaagsche gemeenteraad' heeft goedgekeurd een wijziging van de tele foontarieven, waard'oor wordt iingevoerd een zuiver gcsprekken-larief, behelzende 'oen vast recht van f 57 per jaar met 2 cent per uitgaand geslaagd gesprek daar boven. Do organisatie van den landbouw aan kot departement van economische zaken. Ee'mge maanden geleden is op het de partement van economische zaken een scheiding aangebracht tusschen d'en crisis- arbeid on den niet-crisisarbeid in den land bouw. De minister heeft den crisis-arbeid op gedragen aan het collego van regeerings- commissarissen van don secretaris gene raal van hel departement. De directie van den landbouw behartigt den niet crisis- arbeid. Deze workvei'dooiing, die noodza kelijk is geworden door de groole uitge breidheid van het te verrichten werk heeft een alleszins bevredigend resultaat opge leverd. Op de directie van don landbouw ontbrak de directeur generaal. liet ligt in het voornemen van den minister om daar toe de benoeming te bevorderen van don heer ir. Al LaJI. Roebroek, lid van do directie dor Wieri'rigermeerpolder te Alk maar. Van den nieuwen functionaris wordt verwacht dat hij den voorlichtingsdienst het landbouwonderwijs, de proefstations en andere takken van d'e directie van don, landbouw opnieuw zal organisecren. Ook het college van regeeringscommissarissen zal worden versterkt. Do rogeeringseommissaris, de lieer ir. S. L. Louwes te Zwolle, gaf tot nu too slechts een doel van zijn tijd' aan dit werk. Op verzoek van den minister heeft de heer Louwes zich bereid verklaard zich in de toekomst uilsluitend aan zijn belang rijke taak als rogeeringseommissaris voor akkerbouw ön veehouderij te geven. I® verband hiermede zal hij binnen kor ten tijd terug treden uit zijn andere func ties en zich te 's-Gravenhage vestigen. liet contact tusschen de regeeringscommissa rissen en de directie van den landbouw zal gelegd worden door den secretaris generaal. De minister van economische zaken lieeft voorts de behoefte gevoeld om met de leidende hoofdambtenaren van zijn depar tement geregeld sr.mensprekingen te voe ren over de crisisvrnagstukben. Daartoe hoopt de minister onder zijn eigen voor zitterschap den secretarisgeneraal, de boula directeuren generaal en den rcgeenngscom- missans voor den akkerbouw en do vee houder in een crisisraad te vereemgen. De nieuw benoemde directeur generaal van landbouw, ir Roebrock, werd in 1889 geboren en doorliep te RoJyquo het Gym nasium. Daarna studeerde hij aan de land bouw hoogeschool te Wagoning®® en werd in 1914 benoemd tot landbouwkundige bij den algemeenen Nederlandschon Zuivel- bond. In 1916 werd hij benoemd tot hoofd directeur der coöperatieve fabriek van melkproducten „Het Anker" te Roosendaal. Vervolgens werd do hoer Rocbroek be noemd tot rentmeester der staatsdomeinen! to Klundert. Deze functie vervulde hij tot 1930. toen lrij benoemd werd tot lid den directie van de Wieringmeer. Mevrouw Panuentier met haar heide kinderen wachtend aan de radio op het Interview van haar man in Ned.-Indic. Di'/t tuumul votscliljni dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen. i'njs per kwaitaal f 2.—Iranoo per post f2.50. Prijs por week: 15 ets. Afzon derlijke nummers i ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor hot eerstvolgend num mer moeten v6ór elf uur aau hot Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bopialde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. SCHIEDKHE COURANT Prijs der AdvertentiBn. van l5ivgel8 f155, iedeio icgel meer f030, in het Znterdagnummer 15 regels f 180, iedere regel meer 10 35. Reclames fü.75 per regel. Incassokosten 5 ets.; postkuitantieslS ets iane\on van advertentien by abonnement zyn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advortentidn opgenomen fü.50 t/m 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 wooidcn. Elk woord meer 6 cent lot eon maximum van 30 wooiden. *s Woensdags: Kleine Ad vertontifen tot 25 woor den f 025, mits vóór Dinsdagavond uur aan hot Buil ui bezorgd. 'h Zaterdags. Kleine Advortontiön 11.00, indien niet vóór Viydagavond 0 uur bezorgd Nv». f-g Zigzaggen - Slinge ren: de gang van een dronkaard! Als het spoor van uw autowielen er zoo uitziet, danja, dan is uw handelwijze misdadig. Voor automobilisten geldt het wachtwoord: Geen drank op den weg!

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1