Donderdag 15 November 1934. EERSTE BLAD. RAZZIA'S IN DEN.BALKAN. De wilde autobusdiensten. Dood water. 68103, 68617 en 68923. 87ste Jaargang. No. 20798 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 68103, 68617 en 68923. Postrekening Mo. 5311. BUBTE£€I.ASN© Zuid-Slavië wijst de Hongaren, Roemenië de cngewenschte vreemdelingen uit. lien groote politie-aclie is gistermiddag te Boekarest en geheel Roemenië ton uit voer gelegd ter eontxoieermg van de pa pieren dor buitenlanders. In Boekarest stel den zich grooie afdeelingen politie op de belangrijkste verkeerspunten op, om dit onderzoek ten uitvoer te leggen. Het ging er hoofdzakelijk om, na te gaan -of de vreemdelingen verblijfsveigunningen beza ten. 'Ongeveer 400 personen, welker pa peren met in orde waren, werden naar de prefectuur overgebracht, waar de niet- vcrdaohlen onmiddellijk weer in vrijheid werden gestold. Van bevoegde Hongaarsche zijde wor den de berichten, betreffende uitwijzing en masse van Hongaarsche onderdanen uit Zuid-Slavië, bevestigd. Medegedeeld wordt, dal reeds honderden zijn uitgewezen. Aan de Zuid-Slavisch Hongaarsche grens ko men voortdurend vrij groote groepen uit gewezen Hongaren aan. Verder zijn berichten ontvangen omtrent talrijke arrestaties, die de Zu'd-Slavisohe autoriteiten de laatste dagen hebben ver richt. Er is alhlier over een en ander eenige opwinding ontstaan. De tot dus verre bij de regeering te Belgrado onder nomen diplomatieke stappen der Hongaar sche regeering, schijnen geen succes te hebhen gehad. Van offioieele zijde wordt verklaard, dat de regeering de verdere ontwikkeling afwacht tot de toestand rijp za! zijn voor internationale stappen. Betreffende de uitwijzingen en massa van Hongaarsche onderdanen uit Zuid-Sla- viè verklaarde Goemboes in het Hongaar sche parlement, dat de regeermg rustig dc verdere ontwikkeling van den toestand zal afwachten, tot het tijdstip voor ingrij pen voor de Honga. *sche regeermg geko men is. Uit Boekarest wordt nog gemeld: kiel betrekking tot de razzia, welke gis termiddag heeft plaats gehad, kan nader worden gemeld, dat deze in het geboete land is gehouden. Het geheele veikeer werd stopgezet en politie en gendarmen hielden do trams aan, om de passagiers naar hun papieren te vragen. 'Ook in de openbare gelegenheden, zooals koffiehui zen, werden de bezoekers, mannen, zoo wel als vrouwen, aan een onderzoek on derworpen. Tot degenen, die gearresteerd zijn, be boeren eenige verdachte individi ui, o.m. een Bulgaarsche terrorist, die op do clan destiene wijze uit Hongarije Roemenië is binnen gekomen. Het verluidt, dat een groot aantal terroristen uit Hongarije het land is binnen gekomen. Nog nimmer zijn in Roemenie razzia's van een dergelijken omvang gehouden. De bevolking was zeer onder den indruk van het gebeurde. Ner gens hebben incidentenplaats gevonden. Engeland. Commissarissen ter bevordering van bedrijfsleven. Neville Chamberlain hoeft gisteren in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de Brit- scho regeering besloten heeft twee com missarissen met uitgebreide volmachten te benoemen, en wel een voor Engeland- en Wales en een voo-r Schotland, die hun geheel en tijd zullen wijden aan het orga niseerde en het opstellen van p' nnen ter vergemakkelijking van de economische ont wikkeling en sociale verbetering. De com missarissen zouden dc- bevoegdheid krij gen te beschikken Qver gronden voor de ten uitvoerlegging der planneln. België. Jaspar kabinetsformateur. Gistermiddag is Jaspar, minister van bui- tenlaindsche zaken in het thans afgetreden kabinei, bij den koning ontboden. Het on derhoud was slechts van korten duur Na afloop veri, laarde Jaspar, dat hij door den koning belast was mot de vorming van-„hol nieuwe kabinet. Saargebled. Biirckcl. De SaargcvoJmachtigde van Hitler, Biir eikel, 'heeft betreffende zijn bezoek bij Alcisi den voorzitter van de Saaroommissio van drie le Rome, de volgende verklaring af gelegd 1. Tusschen den Duitschon ambassadeur en mij beslaan evenmin verschillen van opvatting over de Saarkwesiie als tusschen mij en het departement van buitenland- s&he zaken of welke andere rijks insta n- iies ook. 2. Het memorandum van Barthou is noch door mij, noch door don Ilaliaaiisehen ka- binolschef in welken vorm ook ter sp-ake gebracht. 3. Over de mijnkwestio is evenmin ge sproken. 4. IIcl zonden van financierde deskundi gen is eli.cd niet in tegenstelling met den Duiisehen aimbassa lour of mot do ver langens van hot depart'meal van buiten- landsehe zaken,' maar in gemeenschappe lijke overeenstemming heb ik persoonlijk nog vanuit Rome telegrafisch het zenden van financieel© deskundigen .voorgestoken na mijn terugkeer door persoonlijke gc- dachtenwisseling den weg daartoe gebaand. 5. Voor mijn oponthoud in Rome stond alleen één godachtenwisseling metAloisi op hel program. 6. Dat ik door den leider uit Ro-me en naar hem ontboden zou zijn is even leu genachtig als alle overige zoogenaamde oonslateeringen van de sepmaiistische pers. Ik zal in de toekomst op de berichten van genoemd© dagbladen niet meer antwoorden, daar ik van opvatting ben, dat ook de sluwste leugens en lasteringen de hope- looze situatie van de heoren separatisten niet, op welke wij2e ook, kunnen wijzigen. Sovjet-Rusland. Do bouw van woonhuizen. De pers maakt er melding van dat de plaatselijke sovjets in de Oekraïne in den loop van de jaren 1930'34 700 millioen roebel hebben uitgegeven voor den bouw van woonhuizen. In den loop van dezen tijd zijn 4 6 millioen vierk. K.M. bebouwd. Hongarije Goemboes over zijn onderhandelingen in Rome. In de commissie voor buitenlamdsche zaken van het Hongaarsche huis van af gevaardigden heeft minister president Goem boes gisteren uiteenzettingen gegeven be treffende den algemeenen Europ-eesehcn toestand en de effecten daarvan op Hon garije. Voorts besprak Goemboes den aanslag te Marseille en constateerde, dat aan Hon garije in verband daarmede geen enkele verantwoordelijkheid, van welken aard oolc, opgedrongen kan worden."" Ten slotte betoogde Goomhoes opnieuw, dat do hechte Italiaansch-Hongnarsohe vriendschap onveranderd voortduurt. Zij zal ook verder do veiligste basis van rust en vrede in Midden-Europa blijven. De grootste steun en de machtigste fac tor in deze vriendschap is de persoon van den duce, die onveranderd de warmste gevoelens voor Hongarije en voor de recht vaardige zaak van Hongarije koestert. Egypte. De nieuwe rcgccring. Naar uit Alexandrië woadt gemeld is Neshim Pasja door den koning van Egypte in audiëntie ontvangen. De koinmg keurde do hem voorgelegd© kabinetslijst goed. Nes him Pasja verklaarde na de authentic, dat het parlement zemder verwijl zou worden ontbonden en dat de thans vigeerendo grondwet buiten werking zou worden ge steld, Zuid-Amerika. Het te Genfrv© in 1925 aangenomen ac- Cioord, betreft alleen ttden verkootp en don uitvoer van wapenen. De nieuwe over eenkomsten zouden daarentegen vee! ver der gaan, daar zij oo-k-do vervaardiging van wapenen bolxeffen zouden. Intern. Samenwerking. Vou Ribbcntrop ie Londen. In het Brilsche Lagerhuis zijn gisteren vragen gesteld betreffende het onderhoud van Eden met von Ribhentr ip De Lortl- Grbolzegelbewaarder antwoordde hier p: Meer dan oen vriendschappelijk onderhoud is het niet geweest. Er is ons geen enkel nieuw voorstel gedaan. Een nieuwe ont wikkeling vain zaken is niet aanwezig. Do voorbereidende vlooibcsprekingcn. In alwachting van het antwoord van Japan op de Engelsche voorstellen, zijn gistermiddag tusschen de Britscbe en de Amerikaansche delegaties besprekingen ge voerd over nog niet opgeloste problemen, welke nog hangende waren gebleven na de godachtenwisselingen van j.l. zomer. De besprekingen hadden geen betrekking op de kwesties, die Japan zijn vooige- legd. Uit Tokio wordt nog gemeld: Van gezaghebbende Japansche zijde ver luidt, dat zoowel het departement van bmtenlandsche zaken als dat- van marine nog steeds het Japansche antwoord op de Bntsche vlootvoorstellen bestudeeren. Gelijk men weet, wordt in deze voorstellen de Japansche gelijkheid van rechten be treffende vlootbowapening onder zekere voorwaarden goedgekeurd.De vertraging in het beantwoorden van deze voorstellen is klaarblijkelijk ontslaan door de afwezig heid van den minister van marine en van hooge maritieme autoriteiten uit Tokio, in verband met de groote militaire manoeu vres, die van 11 tot 13- November ge houden zijn. - Studenten ia» dc Technische Hoogcschool te Delft bouwen hun eigen vliegtuig. Engeland. Een frissche mond mei wiiie tanden door BUNMEWiSfNB" De plannen van Fokker. Fabrieksbouw in Gisteravond, aldus meldt men aan het Vad., is de heer Ant. Fokker uit Engeland weer te Amsterdam teruggekeeid. Desge vraagd zeide do heer Fokker ons, dat de tot nu toe gepubliceerde beriditen en geruch ten over het door hem aan koop en van een groote vliegtuigfabriek in Engeland voor barig en onjuist zijn geweest Tenslotte verklaarde hij, dat hij op het cogonblik onderhandelingen voeit van zeer ernctigen aard en van buitengewo n greo ten omvang. Zij hebben ten dool hel bou wen vain Fokker- en Douglasmachines in Engeland. Dezer dagen hoopt de heer Fok ker weer naar Engeland te verhelden. De onderhandelingen zijn nog in vollen gang en het zou z i voorbarig zijn, reeds thans daarop vooruit te loopen Rechtszaken te Umed, dat de redactie een brui heeft ontvangen, waarin verklaard1 werd, dat in den nacht van 6 November boven Nas- tansjö een vliegtuig werd gehoord, „Svenska Dagblad et" zoekt verband tus schen dit bericht ;n een Engelsch bericht, dat Scotland Yam te Londen onontcijfer bare codesignalen van een schip in de Noordzee heeft opgevangen, die verband zouden houden met de verdwijning van een aantal personen uit HuU, terwijl tege lijkertijd een in den internationalen wapen handel vooraanstaand persoon met on bekende bestemming uit Londen verdween. Pümnieuws Dc strijd in den Gran Chaco. Uit La Paz wordt gemeld, dat in den ccntralen sector van den Grain Chaco hot krachtig ingezette offensief wordt voort gezet. Japan. Onafhankelijkheidsbeweging op Formosa. Half-oXficieol wordt uit Tokio medege deeld, dat het de Japansche politieke po lilie gelukt is, een geheime OTgamisatie te ontdekken op het eiland Formosa, welke sireefde naar hinnenlandsch zelfbestuur öp Formosa. De organisatie," wdke haar zetel te Tai nan had, heeft o.m. ook geprobeerd zich in verbinding te stollen met organisaties op de Philippijnen. In het geheel zijn 41 per sonen gearresteerd. Manrlsjoekwo. De olic-nionopolic-wet. De wet inzake het oliemonopolie voor Mandsjockwo, die door de Mandsjoerijsche regeering is gepubliceerd, regelt volgens berichten uit Tsjanglsjoen do olie-zaken al dus, dat de regeering van Mandsjockwo den olie-toevoer, de distributie en de prijs ipgeling op zich neemt. De invoer van buiienlandsche olie is toegestaan voor zoo ver de behoeften van het land dien noo- dig maken Buiienlandsche oliemaatschap pijen kunnen, ingeval zij door het mono polie benadeeld worden, passende scha deloosstelling krijgen. Ontwapening. De controle der wancnfabricagc. Hol voornomen van de regeering der Verecnigdo Slaton zich uit te spreken ten gunste'van een internationale con'role der particulier wapen fabricage vcxr.lt in Engel sche kringen levendig toegejuicht, fn dit verhand wordt verklaard', dat in dez.e aan gelegenheid Groot-Britlamnië eri de Verw- nigde Slaton door volkomen denzelfden godachlengang worden geleid. Er bcslait derhalve aanleiding con internationale over oenkomsl in deze kweslie volkomen moge lijk te a Wen De tijd in ons land. Invoering van den Midden- Europecschen tijd voorgesteld. In de memorie van antwoord op het voorlo'dp'ig vers'ag der Tweede Kamei in zake het wetsontwerp tot-heiziening van len weitelijk-cn tijd zegt dé minister ',aii binnenlandsche zaken, dal hem bij hel le- I-.aten van een keuze zwaar weegt het ver langen om de oplossing zooveel mogelijk le doen uitvallen in overeenstemming met hetgeen te dien aanzien in de volksvoite- genwoordiging leeft Voorts waardeert hij ten zeerste het streven, een einde le ma ken aan de verdeeldheid van ons volk ten opzichte van de soizoenlijdregeling Deze oms'aniligheden hebben den minis ter er toe geleid, het aanvankelijk voor gestelde systeem le verlaten en thans voor te stellen, den Midden-Europeesehen lijd als tijdregehng voor het geheele jaar te aanvaarden. Krijgt Braat zijn zin? Het denkbeeld van enkele leden, om ook bij invoering van den Midden Eur pee- sthen tijd nog een zomertijdregeling le handhaven, ontmoet bij den minister het zelfde bezwaar als bij cte leden, die zich hiertegen verklaren. De aanvaarding van den Midden-Europeesehen tijd is te be schouwen als een compromis, waarbij als winst geldt de afschaffing van den zomer tijd. Een teruggaan tot den toes'and *--n vóór 1908 brengt evenmin verbetering, zou zelfs een stap terug betoekenen op do poging m om de geisoloerde positie van Vectorial)1 op te heffen. liet steods leven' „er woto -ld internationaal verkeer op al'erlei gebied, bindt Nederland te zeer, dan dat het zich ten deze zoo ingrijpende afwijking zou kun nen veroorloven. (Ter verduidelijking voegen wij hieraan toe, dat de Mid ten Eur p-esche lijl voor lig minuten later is, dan de AmsterJam- sche tijd, die gebaseerd is op Greenwich tijd. De Midden Europe^sch© tijd geldt in Dan zig, Denemarken. Duitschland. Hongarije llalië. Zuid-Slavië, Ltechtenstein. Uitban en, Noorwegen, Oostenrijk, Polen Roe menië, Saargebied, San Mirino. Ts'echo- Slowakije, Vaticaanstad, Zweden en Zw't seriand. In die landen kent ir>»n ook geen zomer lip!. Red.) Autobussen vrijgegeven, Zooals men weet, zijn in Den Haag, do vorige week een touringcar van het reis bureau" Novar en" een van de firma "Som- meling, in verband met het vervoeren van reizigers naar Amsterdam, zonder dat deze vergunning hadden voor oen zoolanigen dienst, in beslag genomen. De eigenaren van deze touringcars hebben daarop een verzoek tot nietigverklaring van dit be slag bij den kantonrechter ingediend. De kantonrechter, mr. Ferguson, heeft gisternamiddag na langdurig verhoor van partijen beslist, dal deze touringcars niet in beslag mochten worden gehouden en dal zij derhalve aan de eigenaars be lmoren te worden teruggegeven. Van deze beslissing staat gedurende drie dagen be roep en cassatie bij den I-ïoogen Raad' voor don ambtenaar van het O.M aan het kantongerecht open. Naar wij vernemen heeft de ambtenaar van het O. M bij het kantongered'it te 's Gravenhage, mr. Laugemeijer, gebruik ge maakt van het recht om cassatie bij den hoogen raad aan te vragen tegen de uit spraak vnn den kantonrechter mr Fergu son tot opheffing van het beslag, gelegd op le touringcars van het reisbureau No- var en van den heer Rommeling, die zon der antobusvergunning piassagiersdicnsten van Den Ilnag naar Amsterdam hadden ge organiseerd. A. C. R. Drecsmnnnf Hedenochtend is in den ouderdom van 80 jaar in zijn woning te Bussum over leden, do bekende zakenman en fdanlioop A. C. 11, Dreesmann. De overledene was op richter van do firma Vroom en Drees mann. Hij woonde sinds 30 jaar te Bus sum, waar hij -veel filantropische arbeid tieeft verricht. O.a heeft hij de stichting mogelijk gemaakt van het St. Majella zie kenhuis. De thans ontslapene had zitting in tal van vereenigingon en was gedu rende geruirnen tijd lid van den gemeen teraad van Bussum, als fractielid van de 11. K. Staatspartij Gemengd Nieuws Auto tegen een huis. Voorgevel vernield. Een zwaargewonde. Gisteren is in de gevaarlijke bocht van den weg BredaAntwerpen onder Rijsber- gen, bij de Belgische grens, een auto tegen een huis gereden Een truck mei aanhangwagen, (oebehoorende aan de gebr Nijman, uit Rotterdam, kwam te slippen en reed dientengevolge tegen de pui van de manufacturenzaak van den heer Broeken De voorgevel van het huis wera grootendeels vernield. De bestuur der en een naast hem zittende persoon, zekere J. van Dverbosch, weiden uit den wagen geslingerd De heer Dverbosch, die in Rotterdam woonc, kreeg zoodanige ver wondingen, dat overbrenging naar het St Ichnanus ziekenhuis te Breda noodzake lijk was Ilij is daar in zorgwekkende toe stand opgenomen. De chauffeur kwam er met enkele kleine schrammen af. Detruck weid grootoud© *L vernield. Noodlottige val. Te Meersum is mej. G. bij een gevaar lijk kruispunt van haar rijwiel gevallen en aan de bekomen hersenschudding ovei- leden. net „spookvliegtuig". Evenals verleden jaar, komen uit het Noorden van Scandinavië wederom berich ten over een geheimzinnig vliegtuig, dal door de bevolking aldaar is gehoord, doch omtrent welks aard en herkomst men nog altijd in het duister verkeert. Gisteren weid uit Oslo gemeld, dat het „spookvliegtuig" veer was waargenomen, en thans schrijft do „VestorboUenkurier" De familie van mijn vrouw. Een nieuwe Ncdcrlandschc film. Ergens im het Gooi, staat een villa, die den naam „Vredenoord" draagt en als achtergrond werd gekozen voor de derde Nederlaindsche film, die in het afgeloopen jaar door Loet G. Barnstijn werd gepro duceerd. Het gegeven dezer film „De Familie van mijin Vrouw" is van Alfred Duprez en A. Milo Bennett en werd op komische wijze in de Rollaiudsche sfeer getransformeerd. De buitenopnamen van deze film worden vervaardigd in Bussum, Soest en Laren, terwijl de werkzaamheden binnenshuis in de vi la „Vredenoord" wer den verricht. Hieraan valt het toe te schrij ven, dat deze derde Barnstijn-fdm in zulk een vlot tempo kon worden vervaardigd. Zoo langzamerhand heeft zich binnen onze grenzen een kern gevormd van men- sclien, die tot de prominentste figuren van de Nederlandsclie film zijin gaan belmoren, Eiertoe mogen zeer zeker Johain Kaart Jr. en Syivaim Poons gerekend' wordm. Deze twee acteurs vervullen de hoofd rollen im „De Familie van mijn Vrouw", De regie was in handen van Jaap Speyer, productieleider was Leo Meyer, de muzi kale leiding berustte wederom bij Max Tak, terwijl de camera werd gevoerd door Akos Farkas. Naast Johan Kaart Jr. en Sylvain Poons worden belangrijke rollen vertolkt door Gusta Chrispijn-Mulder, d.e in „Malle Ge-' vallen" debuteerde, Tilly Périin Bouw meester, Loesje Bouwmeester, Alary Smit- huyzeu, Adolf Hamburger, Cruys Yoor- bergh, van wien men onlangs ten onrechte beweerde, dat Lij naar Hollywood zou zijn vertrokken en tenslotte door Cissy van Berunekom, bekend als „Boortje" uit ,,Do Jantjes". Al deze artisten zijn in deze film loden der „Familie van Sylvain Poons zijn vrouw," de familie, waarvan de vreemd soortige geschiedenis op uitvoerige wijze wordt behandeld. Een der belangrijkste rol len wordt tevens nog vervuld door de jongste Nederlaindsche filmartist, onze eerste nationale filmbaby, die oorzaak wordt van alle intriges en verwikkelingen in „De Familie van mijn Vrouw." Ds pro mières van de derde Bainstijn-film kunnen binnenkort tegemoet worden gezien Loet C. Barnstijn's Süulio tc Wassenaar. Zooals bekend mag worden veronder steld, bestonden er reeds geruimen tijd plan non van den heer Loet C. Barnstijn, tot Irot houwen vain eigen film-studio's op het buitengoed1 „Oesterbed:" te Wasse naar. Dezer dagen heeft het gemeentebe stuur van Wassenaar zijn toestemming ver leend', dat er op deze terreinen de nootlige verbouwingen zullen geschieden, teneinde een up to date filmstudio te kunnen in richten. Nacht-gala voorstelling in Capitol. Ter gelegenheid van de Rolterdamsche première van de Nederlandsche film „Dood Water" zaJ Donuerdag 29 November in het Capitol Theater in Rotterdam een nacht- gala-wekladigheidsvoorstelling worden go- gc\en. Een belangrijk deel van de recette wordt afgestaan aan het Rotterdamsch Crisis Comité. Iir. ,i iu niiiii ii^lijKs, met uit- /OUllUl'lt. 1 «©■'■'Will i'rus pel 1 wailuui I i iiauoo per post I ii r(jj_ pnja por ivtuk: 15 cfcs. 1 At o n - derUino aummera 4 ets Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertentien voor bot eeifltvolgond num mer moeten vóór elf uur aan bot Bureau bezored zijn» *s Zaterdags vóór J uur. Een bepaalde plaats van advertentiSn wordt niet gewaarborgd. SCHEDAMSCHE COURANT Prijs der Advertentiën; van 15 regels 11^5j Iedere regel meer f0.30; In hot Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer 1 0.35 Reclames f 0.75 por regel. Incassokosten b ja postkwltantleslö ets. larlovon van ad vertui tién oy abonnement zyn aan het Bureau verkrijgbaar, Dagotyksworden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentién opgenomen 2t fü.50 t/m. 15 wor- dèn, f075 t/m, 25 wooiden. Elk wooid meer cent tot een maximum van 30 woorden, 's Woensdags: Kleine Advertentién tot?3 woor den f 0.25, mits -vóór Dlnsdagavon 1C uur aan het Bui eau bezoigd. 'b Zaterdags: Kleine Advertentibn f 1.00,indien niet vóór Viydagavond 6 uur bezorgd. f)e Nederiarjdsche Tandpasta »WAT MIJN HARDT MAAKT IS GOED" "h 5*

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1