Hel Uiverfeest ie Amsterdam De blijde intocht, de hulde op het Museum- en het feest in Carlton. plein wm? TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Piesman (jeridderd. Be loclii naai' de stad. Do tocht van Schiphol «aar d>o hoofd stad, is x o pa Is te verwachten was, aan ware triomftocht géwordén, Via die pon tonbrug Gver dé Kaarlemmormocrriiiig vaart gilng 'liet '«aar Amstclvoon, waar bij het begin vain het dorp oen betrekkelijk gering ajaintnl menschen don stoet stond op te wachten. Naarmate man echter de kom van liet dorp «aderde werd de drukte grooter en de auto met de vliegers werd voortdurend1 luide toegejuicht. Em zoo bleef het vorder'deii gelioeleu weg. Van Amstel veen! tot aain het Stadion Stond laings don geheclon Amstelveenschenweg aan beide rijden oen dichtte haag juichende menschen geschaard'. Zoo naderde men hot Stadion- 'pleiin, waar het zwart van de menschen was. Be rijtoer door Amsterdam. Laings de route, die de stoet door de hoofdstad1 zou volgen, hadden zien reeds zeer vroeg menschen opgesteld, en tegen vier uur was de geheele te volgen weg afgezet door 0011 haag van menschen, die van zelf langs de trottoirs geschaard ble ven, poodat de politie slechts op enkele plaatsen' van tevoren reeds den .weg vrijt hield1..' Lonigs het Stadioinplcüi, waar een ge weldig gejuich opsteeg toen de versierde auto mot de „U iver''-beman® ing verscheen, ging het langs dén Staidionwog, waarlangs Iniet alleen oen dichte menigte geschaard stond, docli ook alle ramen diclit mot toeschouwers waren bezet. Ook zoor veel particulieren hadden de vlag uitgestoken en op «enige punten op den Stadioinweg werd de versierde auto ont vangen met een regen van confetti, ge kleurd papier en Serpentines, zooals dat in Amerika bij liet geestdriftig inhalen van te huldigen personen gewoonlijk ook ge beurt. Terwijl de stoet zijn weg in de rich ting vain de Apollclaan voortzette, begon de duisternis reeds te va 11 an, zoodat do speciale verlichting, die was aangebracht in dto auto der vier vliegers, word ontsto ken on de mannen in letterlijken zin „in het Bonnetje" weiden gezet, iets wat door het publiek ten zeerste werd geapprecieerd. Zon ging het, in zoor langzaam tempo en onder steeds weer aanzwellend gejuich, langs de Weteringschans naar het Rijks museum, waar de politie met een sterke afzetting dé doorril' had vrijgehouden. Op het Museumplein. Op het Museumplein heerschte eigenlijk reeds den geheelem dag bedrijvigheid. Tegen half vier was het Museumplein' zwart van de menschen. Politie en ruiters hielden dan weg vrij voor de an- marclieerende groepen, die aan de o ilé zouden deelnemen, en evctno.'.ns langs den rijweg werden opgesteld. Do regeling, van de huldiging was in han- deii' van het Initiatief Comité Amsterdam. Het is inmiddels donkergéworden en do straatverlichting is ontstoken. Er is ge zorgd voor extra verlichting van het po: dium. Boven de menigte uit zwaaien voort durend de tallooze rool-wit-blauwe en oranje vlaggetjes en de spanning neemt zichtbaar toe. Be zanghiildc op hel Museum plein. Ilcl is ruim kwart over vijf, als de kin- SS deren onder de poort van liet Rijksmuseum hun ooren spitsen. Het rumoer dat valu Weteringschans en Stadhouderskade bin nendringt, zwelt aan tot een luid gejuich en ja, even later daveren de motoren der motorbrigade onder de poort, on daarach ter is de versierde, verlichte auto met de vier geunifarmde vliegers. Voor hel einde van de doorril wordt halt gemaakt en glimlachend luisteren de mannen naar de kinderstemmen, die hier onder het gewelf minder ijl klinken dan ze in werkelijkheid zijn. Dan zet do auto zicli weer in bewe ging en een daverend1 gejuich ga/R op als zij buiten do poort op het Museumplein zichtbaar wordt. Even ziet het publiek kans, de afzetting te verbreken en stormt men naar do auto's, maar do politic is op haar hoede en drijft de menigte naar het trottoir terug. Zoo komt men tenslotte voor het podium. Als de vier mannen uit stappen zet de naast het, podium opge stelde Postharmonie het Wilhelmus in, dat slaande en met de hand aa'n de uniform pet wordt" aangehoord. Met:'hun vrouwen en verloofde beklimmen de gehuldigden het podium 'en opnieinv davert het ge juich op. Ook de andere" personen, die in den stoet hebben meegereden, scharen zich op het podium om do vier mammon, hoen,' die met een kort woord door den heer R. van Vlijmen, als voorzitter van hel I.C.A. worden begroet. Dan schalt hot welkomstlied van de duizenden kinderen op het IJsclubterroin, die onder leiding va.n Jacob Hamel twee liedjes zingen, die begeleid -worden met een door hen zelf geslagen kleppermarsch. Hel défilé. Ilet was lialf zes, toen hierna het hul- digingsdcfiló begon. Van elke groep mag oen deputatie op liet podium komen en do leden der „Uiver"-bemanning de hand drukken. Tallooze kransen, bloemstukken, oorkonden en geschenken worden over handigd en stapelen zich bij het polimn op. Het défilé wordt geopend ('oor da Onderofficicron-vcreonigi'ng „Ons Pmlang". Er loopen vele scholen, vele buurt- en muziekvereenigingon, vele sporlorganisa ties mee. Wij zien een fleurige dopiulatia van verpleegsters, de kleurige kloef ing der Grsnl-meisjes 'én do kleurige vlaggen dor R.K. Propagandaclubs, de vereeniging „Do Princevlag", verschillende, Padvin tors orga nise, lies, vele andere jeugdorganisaties, de kinderen van verschillende weeshui zen Ajax-adsp irant jes in hun rood wille voetlml- kloeding, in to'aal ongoveer(zes'.ig organic tics, de mees ton met vlaggen, sommige .mot muziek- of harmoniecö'rpsen Parmentier, Moll, Van Brugge en Prins, lachen en groeten, drukken handen en pra ten met hun vrouw of veria o'de. De hul diging schijnt hen moer te vermoeien dan een heele handicap race naar Meibom*.',® en terug. Tegen zes uur is het défilé edi tor afgeloopcn on dan gaat hot weer in do auto's, tussclien een nu beangstigend dichte, luid juichende haag van menschen langs Spiegelgracht, Spiegelstraat on lleo rengracht naar het Carlton Hotel in do Vijzelslraat. Do aankomst in hot Carlton Hotel. Reeds om drie uur in den middag wacht ten vele nieuwsgierigen, die zich een gun stige plaats wilden verzekeren voor het .uitgebouwde balcon van het Oarlton Hotel in do Vijzelstraat. Uur na uur verliep en steeds groeide deze menigte aan, zocdat óok de Reguliersdwaxssliraat tot aan iiet Rernbrandtplein vol kijkers stond. Agen ten te paard regelden zooveel doenlijk het verkeer. ■Op houten stellages hadden de film maatschappijen reusachtige schijn werp- rs laten aanbrengen, die. toon liet eenmaal donkerder werd, verschillende malen wer den geprobeerd en den gcheolcn gevel van het Carlton Hotel in een doordringend wit licht zetten. Zoowel buiten, als in het Carlton Hotel zelf, groeide de spanning. En plotseling, haast onverwacht, verscheen do feestelijke stoet, met aan liet hoofd de bemanning van de Uiver. Een oorverdoovend hoera steeg uit de menigte op. De schijnwer pers flitsten over do verzamelde menigte, waartusschen de schichtige paarden van de politieruiters zich bewogen. Niet lang daarna verschenen Parmentier, Moll, v. Brugge en Prins op het geïmproviseerde balconnetje en steeg het enthousiasme ten top. Na eenige minuten verdwenen zij weer en werd hun, hun echigeiiooton en verloof de, bloemen aangeboden, waarna zij zich terugtrokken. De menigte was nog niet tevreden. 'Onophoudelijk klonken kreten op en pas, toen ,de vliegers vanuit liun ka mers liet publiek nogmaals toewuifden, gmg men met veel moeite en veel gedrang uit een. Het verkeer door de Vijzelstraat was gedurende deze huldiging stil gelegd. Feestvreugde tot laai iu den nacht. De vreugde over de behouden thuis komst van de Uiver gaf aan de hoofdstad aan dezen avond, evenals overdag, 'een speciaal caohct. Was in den m'dddag de belangstelling geconcentreerd op do ont vangst en de landing op Schiphol, des avonds heerschte er in die binnenstad een uitbundige stemming, die deed herinneren aan een national en feestdag. In vele café's werd muziek gemaakt en gedanst tot twee uur 's nachts toe. Op de hoeken der stra ten stonden pierementen, en straatmuzikan ten, terwijl acrobaten hun toeren tussclien het publiek vertoonde. Duizenden men schen waren op de hoon. Tot ver na het middernachtelijk uur duurde hei Uiver feest voort. Galadiner in ket Carlton Hotel. Een uiterst gezellig galadiner in het Carlton Hotel besloot de officieele fees telijkheden ter gelegenheid van üe terug komst van de kranige Uiver-bemanning. Tegen half negen had zich in de zalen van liet Carlton Hotel een uitgelezen ge zelschap aan den feesld'sch geschaard. 'On der do aanwezigen merkten wij op, be halve de bemanning van do Uiver en hun dames, Z. Exc. minister Kalft, minister de Wilde, do burgemeester van Amster dam, dr. W. de Viugt, en mevr De Vlugt— Flentrup, de burgemeesters van Haarlem mermeer, Aalsmeer en Amstelveen, gene raal Snijders, A. Plesman, ir. de Vogel, jhr. Wittcrt van Hoogland, 11. Wallaardv Sacré, ir. B. Sleplian, vele vliegers van de K.L.M. en sportvliegers, benevens een aantal chefs van dienst van de K.L.M. De zaal was keurig versierd met bloem stukken en vlaggen, terwijl aan de lioofd- tafel drie „Üiver-nesten" de behouden thuiskomst symboliseerden. Nadat het Wilhelmus was gespeeld en een dronk op II. M. de Koningin was uitgebracht, was het woord aim ir. De Vogel. Ir. De Vogel, voorzitter van de Kon. Ned. Vereeniging voor de Luchtvaart, sprak de openingsrede uit. Na oen woord van welkom, wendde spr. zich lot de beman ning van de Uiver en hun dames. De Kon. Ver. voor de Luchtvaart heeft be sloten de zilveren penning, waarover zij beschikt, uit te reiken aan do leden van de bemanning van do Uiver. 'Ook het fonds van de Vereeniging zal zich niet onbetuigd laten. Er is besloten u ieder aan te bieden een schilderij, te rervaar- -digen door een Nederlandschen kunstenaar. Minister K a 1 f f sprak hierop een kort woord; hij zc'de, dat. reeds veel over deze reis is gesproken. Parmentier zegt, dat wat zij hebben gedaan, evengoed door hun collega's had kunnen worden verricht. De motor van de K.L.M, is de heer Ples man, die naast zich heeft de raad van bestuur. Zij doen echter dienst als hulp- motoren, Als lid van het bestuur van de K.L.M. heb ik aldus spr. de stu wende kracht van den heer Plesman van dichtbij meegemaakt, (lij brengt zijn men schen liefde tot de K.L.M. bij. De beloe- kenis van de luchtvaart in Nederland is zijn werk. Hij staat dag en nacht klaar voor de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij, liet doet mij dan ook genoegen, aldus spr., te kunnen mededeelen, dat het II. M. de Koningin heeft behaagd den heer Ples man te benoemen tol ridder m de ordo van den Nederlandschen Leeuw. Daverend applaus en het zingen van „lang zal bij leven", onderstroepten do woorden van den minister. (Zie vervolg op pag. 3). DER DONDERDAG, 22 ROY. 1934. No. 20804. ilfISti v:;W Een overzicht op het vliegveld Schiphol. De „Uiver" is behouden op vaderlandschen bodem neergestreken V 1 - AV-.-**" \.ioul .- A V-?.. 'v-ov%- Z "J* V.yx In de auto. De zegetocht van de „Uivorjhbemanning langs de stamp volle tribunes op.Schiphol. Het enthousiasme kende geen grenzen h*v"<< >e vertegenwoordiger van H. M. de Koningin spreekt de bemanning an de „Uiver na aankomst op 'öch'nhol toe. V.l.n.r.Prins, Moll, Parmentier en van Bruggen Ridders in de orde van Oranje Nassau. De bemanning ontvangt de onderscheiding, welke hun als erkentelijkheid voor hun prestatie werd uitgereikt s©l Op het IJsclubterrein te Amsterdam. Boven: de bemanning m«t familie, luisterend naar de zanghulde der kinderen (onder)

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 5