2 Verslag van den Gemeenteraad RadiöprögramBm®^ Wachtgeld voor een neven betrekking. Verbetering steunregeling. BEN EERESCHULD. Mseuwe Uitgaven Kerk en Schoei •Vergadering van Vrijdag 16 Nov. 1931, 'snamiddags 2 uur. I. IV. o -o r s i 11 e rde burgemeester, do heer II. S tiüerneijer. Van B. en W. schrijven, houdende tuede- deeling van bet aan den beer B. van Boc.h&ve, oud-directeur van den cursus tot opleiding van BewaarsdiooloiKlorv ij/.eres- sen toegekend wachtgeld. Mevr. Bent he inde Wilde zegt to begrijpen, dat het toekennen van dit wacht geld wel gebaseerd zal zdju op wettelijke voorschriften. Maar de juristen schijnen het over dit geval niet eens le zijn. Spreek ster is leek De beer mr. Van Volzen: Is dat zoo? Mevr. Bent hemde Wil de: Ja, ze ker; ik ben toch geen jurist. Maai- dit staat voor mij toeih wel vast, dat bij het ontwer pen van de wachtgeldregeling het nooit de bedoeling is geweest om in een geval als dit, wachtgeld toe te kennen. Een mareele verplichting om bij het opheffen van een nevenbetrekking wachtgeld ie verleunen is er niet. Is het niet mogelijk met een beroep op een ander artikel van de wet te bepalen, dat wie een volte betrekking mot een daaraan verbanden behoorlijk salaris be houdt, geen recht heeft ap vach'geld bij cpheffmg van een nevenbetrekking0 Het is slechts om vraag, die spreekster stelt. Maar toch zou dj die gaarne be antwoord zien. De beer Di nkelaar: Ik ben ook we! geen jurist De lieer ir. H out man: Dat weten we. De Vo orzitter: Misschien is dat wel een voordeel. De heer Dinkelaar: hl 189? is door den raad een wachtgeldregeling vastgesteld, waarbij toen niet gedacht is aan nevenbe trekkingen. In 1915 is die wachtgeldregeling gewijzigd, maar toen is ook niet over de kwestie van do nevenbetrekkingen ge lacht, althans er is bij die gelegenheid niet over gesproken. Vast staat thans dus, dat wie ontslagen wordt, omdat zijn betrekking wordt opgeheven, een wachtgeld toegewe zen krijgt ongeacht of het een hoofd- of bij betrekking geldt. Spr. heeft deze zaak heel serieus lateu onderzoeken. Ms B. en W. het wachtgeld1 niet hadden toegekend, zou de betrokkene zeker in beroep gekomen zijn op grond van art. 87 van de Pensioenwet en dan zou naar het oordeel der juriiten, de ge meente in het ongelijk gesteld zijn. Het wachtgeld is dus aan den heer Van Bod'io- ve verleend overeenkomstig de wetten en de verordening. Het schrijven wordt voor kern isgeving aangem men. Van S en W- schrijven, naar aanleiding van het aires van don Sehiedamsd'ien Be- stinirdersbond en de afd. Schiedam van den Nel. R. K. Volkstand, waarin wordt ver zocht maatregelen te troffen om den steun aan de werklooze valide arbeiders in deze gemeente te verboteren en Van B. en W .advies, naar aanleiding van de adressen van den heer A. Brouns en den Canmranistisclian Jeugdbond, waar in wordt verzocht verschillende maatre gelen te treffen in het belang van de werk- 1 oozen, alsmede naar aanleiding van het aires van het Vrouwen Strijl-Comité om maatregelen te treffen ter voorziening van scheolvoeding en -kleeding en tot verhoo- ging van de vergoeding voor brandstoffen. (Nader is ingekomen een adres d'.d. 1 November 1931 van den Qommirnistischen Jeugdbent!, waarin wordt aangedrongen op spoedige behandeling van zijn adres d.d. 25 September 193-i, houdende verzoek om een 4-ml maatregelen te nemen in het bn- Naar li. 'ngelseh van DOROTHEA G 'D. Ja, zij was wel héél snel, héél spontaan in haar uitingen. Maar had' ik niet reeds genoeg van haar gezien en ctndervc&tten, om haar lief te hebben? Even later, toen ik dus onvermijdelijk door haar kamer moest, zag ik, dat Jadwiga zich daar met mantel en al te bed ge worpen had, terwijl zij zich niet eens den tijd had gegund om de handen le was- sehen, of om haar krans af te zetten. Sinds dien heeft zij zich nog niet ver roerd; telkens als ik door de kamer ga, zie ik haar fantastisch versierd hoofd half in de kussens begraven en hoor ik haar regelmatige ademhaling. Ik "zal je meer van haar vertellen, zoodra ik meer van haar weet; de indruk, dien zij op mij heeft gemaakt, is een mengeling van be koring en verrassing. Ais wij ooit vrien dinnen worden, zou dit onkel zijn door de werking van de wet der tegenstellingen. Dit is alk-s voor vandaag. Met het ver schijnen van Jadwiga was de familiekring compleet; en zij belooft het meest belang wekkend lid van het gezin te zijn. Als ik je nu den volgenden keer schrijf, zal ik meer gewoon zijn geraakt aan mijn om geving. De uilen in de heesters, die vlak tegen mijn venster groeien, huilen lederen nacht een beetje te vee! om bet aange naam te kunnen vindon, en ook is er een lang van tie jeugdige werkloozen). De heer Geil acht het juist beide ad viezen van B. en W. tegelijkei tijd aan de orde te stelten. Spr wil eer.st iets opmerken over de wijze waaitp de airessen zijn behandeld. Een aantal organisaties hebben adressen aan den raad gericht om maatregelen te nemen om te ontkomen am de gevolgen van de .steunverlaging, die 1 Juli j I. is in gegaan Ongelijke behandeling? Deze adressen zijn binnengekomen op 28 September en nu valt het o-p, dat het ééne prac-nrivies van B. on W. gedateerd1 is 23 October en het andere 9 November. Met het prea-advies van 23 October op de adressen van dm Ccnnmunïstisehen Jeugd huid en hot Vrouwen Strij 1-Comité waren B. en W b -trekkelijk spoedig gereed; B. en W, hebben geen miand nodig ge had om tot het a Ivies ie komen die adres sen voor kennisgeving aan te nemen. Zoo'u advies is gemakkelijk, als men zich niet af vraagt, wat «le gevolgen zijn voor bride groepen der bevolking. Wat is de oorzaak, dat het prue-ndvics van de éêne groep adressen op 23 Octo ber kon worden gegeven en dat op het adres van de Scliiojtnmehe Desluurdcrs- bend en de afloeltng Schidam van den Nel. R. K, Volksbond eersl op 9 No vember? En waarom zijn B en W. wel be reid zooals -/ij in hun schrijven van 9 November aan tien raad meededen de bi/ondere aund icbl van den betrokken minister te vragen voor het adres van den S. B. B eu den Nel. R. IC Volksbond en blijken B. en W. niet liet ze'fde te willen doen ten aanzien van de andere adressen? Moeten we hierin zien een systeem van het gemeentebestuur om eerst to kijken van wie een adres afkomstig is en dan eerst tie wijze van behandelen vast te stellen? De leden van het Vrouwen Strijd-Comilé gaan met angst tien winter tegemoet, cm- dat hun kinderen aan on lervoeding tón prooi vallen. Wat weet oen l'.d van het college van B. «n W. van den nood, die in de arbeidersgezinnen heorsrht Smakelijke recepten. Men bezorgt de vrouwen smakelijke re cepten; journalisten loc-ren do vrouwen hoe zij op de meest ccouomischo wijze een smakelijk maal kunnen bereiden b.v. van. vischkoppen! Bn de regeering, die bet on derwijs afbreekt, organiseert cursussen voor vrouwen van werkloozen. Dames en hoeren, die ook wat te doen willen hebben, be ijveren zich op die cursussen om do vrouwen te leeren, hoe zij uit niets nog iets kunnen bereiden. Wat schooivoeding dn -kleeding betreft, kan het gemeentebestuur zelf maatregelen nemen; hot is daarbij niet afhankelijk van den minister, zoodat men niet kan zeg gen Wij willen wel, maar de regeering wil hot niet! De Communistische Jeugdbond' heefteen steunregeling voor jcugd'ge werkloozn ge vraagd. Spr. zal daarover niet te uitvoe rig spreken, maar wie weet, hoe de jeugd dankt, weel ook dat zij over die stcun- vwleenimg andere opvattingen huldigt dan B. on W. ön de regeering. Het Werkloozen Strijdcomitó is niet één bepaald persoon, maar een comité, dat ook namens anderen aandringt op het nemen van maalregeleti! van algemeonen aard1. B. en W. stellen voor dit schrijven voor ken nisgeving aan te nemen. Voor de behandeling van het adres van den S.B.B. en de afdeel in g Schiedam van den Ned. H.-K. Volksbond is een ander systeem gevolgd1. Een deel van de in dit adres ter sprake gebrachte punten hebben B. en W. onder de aandacht van den mi nister gebracht. Welke punten zijn dat ge weest? En ton aanzien van welke punten achten B. en W. het niet iiocxkg zich tot den minister te wenden? Is het wel juist als gemeentebestuur zich op hot standpunt te stellen: Wij zullen het den minister vragen en schudt deze neon, dan is de zaak afgedaan! We hebben hier te doem met adressen, waar oen groote meerderheid der Schie- diunsche bevolking achter staat. Als do leiding van den S.B.B. en van de Ned R.-K. Volksbond' afdeeliirtg Schiedam adxes- sc-eren, behoeft men niet te vragen, of do aangesloten arbeiders het daarmee eens zijn. Als de arbeiders werden gekend, zon den nog wel andere verzoeken bij den raad binnenkomen! Al lieeft do Prot. CTir. Bestmmlevsbond in afwijking met de gewoonte dit maal bot adres aan den raad niet ge- teekand', spr. is er zeker van, dat zeer vele clir. arbeiders de noodzakelijkheid, 'dat maatregelen genomen moeten worden, onderschrijven. De raad is de vertegcu- u on.Eg ng van de bevolking. Kan hij als zoodanig het standpunt innemen, dat die adressen maar voor kennisgeving moeten worden aangenomen? Een wig? Ten aanzien van het adres van den S.B.B. on Ned' R.-K. Volksbond' hebben B. en W. een andere methode gcvo-lgd dan tegenover de adressen van de andere organisaties. De bedoeling is duidelijk. B. en W. hebban bij zich zelf overlegdWij zullen de vakvareenigingscieiiitTales ecin beetje anders behandelen en daardoor een wig drijven in het front der arbeiders Maar practisch komt het voorstel van B. Ion W. toch ook hierop meer, dat het adres der vakcentrales voor kennisgeving wordt aangenomen. Stel voor, dat do minister zegt: Van ai die verlangens, in het adres genoemd, kan niets komen, dan zjn j ais volks vertegenwoordigers toch zedelijk i rplicht rekening te houden mot dio wenschem van do mannen en do vrouwen, dio den raad gekozen hebben! We slaan toch nog op het Mandpunt der democratie? De heer it-. Houtman: Nou,., jat... Do hoer Collé: Ik zeg niet, dat het zoo is in de practijk, maar hot wordt hier altijd beweerd Een ultimatum. De raad zal geen genoegen kunnen nemen met eten afwijzende houdiaj van den minister tegenover de adressen; de raad moet al het mogelijk» en zelfs hel onmogelijke doem om te verwezenlijken, wat in do adressen gevraagd wordt en ais do minister zou.blijven volharden in oen afwijzende houding, moet de. raail weigjo- ren nog langer de verantwoordelijkheid' >to dragen voor het bestuur der gemeente. De ministers zijn geen vertegenwoordi gers van bet volk: zij zijn daar zoo maar neergezet! Duizenden gezinnen zijn aa'n do groot ste gevaren blootgesteld'; kinderen worden bedreigd met ondervoeding. Mogen wij, als raadsleden, daar genoegen mee nemen? De raad moet zich tot do regeering wan den en duidelijk zeggen, dat hij niet langer bereid is dergelijke maatregelen door te voeren. Met lielangstelling wacht spr. het ant woord van B. en W. af. (Wordt vervolgd). ruit gebroken. Toen ik hier melding van maakte aan Andrej, den deftigen knecht, die een persoon van groot gewicht blijkt te zijn in de huishouding, wees hij er mij op, dat het aantal ongeschonden ruiten toch in de meerderheid was, zoodat het nog niet zooveel betoekende een argu ment, waaraan ik niet gedacht zou heb ben. Ongetwijfeld' heeft hij geüjk to nic nie szkodzi Je ziet, hoezeer ik al mijn best doe, om mij aan te passen aan mijn nieuwe omgeving. Vaarwel, liefste! Schrijf de arme banne linge eens gauw, maar bedenk wel, dat je mij geen boodschappen zendt. Je ELEANOR M1DDLET0N". Hoofdstuk II. In de dagen, die volgden op het schrij ven van dien brief, was ik in do gelegen heid mij oen duidelijke mooning te vormen over Jadwiga's uiterlijk en over haar ka rakter. Op liet aogenblik, dat zij dien mid dag aan de thee verscheen, uitgerust, met zorg gekleed en gekapt, zag ik f.ot mijn voldoening, dat zij zeer mooi was of schoon niet in een stijl, waarvan ik tot nog toe persoonlijke ervaring had. Mis schien was zij meer bevallig en bekoorlijk dan mooi; het is zelfs mogelijk dat zonder het stralende, dat er ais 't ware van uit ging, dat teere, bleeko gezichtje met de vrij d'ikke lippen en den onbeduidenden neus niet eens mooi zou zijn geweest. Amul- ka had den zelfden vorm van trekken en nagenoeg dezelfde kleur van oogen, die bij haar allc-en wat scherper waren, maar het was nu al duidelijk te merken, dat „Het smokkelschiji Bercdüio". Door ir. J. P. Valkema Blouw. Uitgave N.V. „De Tijdstroom". Het boek „Het smokkelschip Beredino" behandelt de lotgevallen van een H.B.S.-er, Wilko genaamd, die met zijn stiefvader niet kan opschieten en na het overlijden van zijn moeder de wij'de wereld' intrekt. 'Op een cargadoorskantoor, waar men nu niet altijd erg zuivere zaakjes opknapt, sluit hij vriendschap met een collega, Francais, waarmee hij naar Engeland' vlucht. In Lon den weten zij een sleepboot te krijgen, waarmee zij de groote zeeschepen van de allernoodigste voedingsmiddelen voorzien. Zij worden overvaren tijdens oen dichten mist en komen aan boord' van het smok kelschip Beredino, dat tracht sterken drank in Amerika binnen te smokkelen. Aan boord van dit schip en in Ame rika beleven zij tallooze avonturen, totdat zij tenslotte door een Amerikaansdien mü- lionair in de gelegenheid worden gesteld' zich omhoog te werken. Zij grijpen deze gelegenheid aan en verwerven zoodoende een goede positie. Ir. J. P. Valkema Blouw heeft dit boek in een buitengewoon vlotlo en voor de oudere jongens makkelijk te lezen stijl geschreven. De groote spanning, die de schrijver in het begin schept, stijgt voort durend en blijft tot het eind bewaard1. Hugo Pohieiman heeft met ccuige zeer geslaagde teekoningen het boek geïllus treerd. Geref. Kerken. Beroepen te Ameide (hulpprod.), W. G. F van Herwijnen, cand'. te Vianen. Remonslrantselie Broederschap. Beroepen te Oosterbeek, ds. ÏL Cramer to Gouda. zij nooit mooi zou kunnen zijn, en dit vel juist door het stralende, dat haar ontbrak. Volgens mijn opvatting had Jadwiga iets van een plant, die in het donker is op gegroeid. Haar prachtig blanke huid was wat te wit geworden uit gebrek aan frissclie lucht on te zacht ook, zooals ik gaande- weg ondervond. Beweging nemen in do opon lucht is een tcstaal onbekende ge zondheidsmaatregel in Polen; niemand, die bij zijn zinnen is, denkt er ann om uit te gaan, ooit anders dan bij mooi weer, waaronder dan verstaan wordt, niet al leen dat er geen regen valt, maar ook iLt, er geen wind is; dat de wegenniet stoffig of modder.g zijn, of dat er vol strekt niet iets meer dan een zeer matige vorst is. Daar de winter er precies oen half jaar duurt, kan men makkelijk na gaan. hoe weinig frissche lucht de Pool- sche in den regel maar geniet. Behalve op de zachtste zomermiddagen en de zoel- -4e avonden met lichte maan schijnt uit gaan er over liet geheel als een noodzake lijk kwaad te worden beschouwd, Jadwiga's gezichtje zag er uit of ze nooit oen scher pen wind had gevoeld en dit was ook hoogstwaarschijnlijk. Maar dat de huid zoo kleurloos was, was niet het gevolg van een slechte gezondheid integendeel: als haar geste! niet zeer gezond was geweest, zou het dat régime van binnenshuis te blijven niet hebben doorstaan maar alleen van de omstandigheden Ilaar oogen leken cr des te donkerder door; ze waren in werkelijkheid bru'n maar door de tegenstelling van die bijna VRIJDAG 23 NOVEMBER 1934, Hilversum, 301 M. 8 u. V. A. li. A. 12 u. A. V. R. O. 4 u. V. A. li. A. 8 ,u.- V. P. li. O. 11 u. V. A. li. A. 8 u. Grainofooin. 10 u. Morgenwijding. VPRO. 10.15 m Declamatie. 10.35 a. Gramofoion. 11 u. Vervolg declamatie. 11.20 u, J. Rotgans, bariton en L. Oon- tran, pianobegeleiding. 11,15 u. Grannia- toon. 12 u. Kovacs Lajos cm grairao- foon. 2 ti. Gramofaon. 2.30 u. Voor dracht door Ejias van Praag. 3 u. Gni~ niafoion. 4 u. Ivnipiles. 4.45 u. Gramo faon. 5 u. Kinderuurlje. 5.30 u. Do No tenkrakers. 6.30 u. Eddy Walis en zijn .orkest. 7 u. J. Huy, saxofoon on J. Vogel piano. 7.10 u. Orgelspel 7.30 u. Dr. W. G. v. Dillen: De vijfjaranp'armm in Rus land. 7,50 u. Graniofoom. 7.57 u. Herb. SOS-berichten. 8 u. Lozing ptrof. Dr. M. G. v. Mowrik Broekman. 8.30 u. War lesenkwai-tet. 9 a Dr. II. do Vos: Het wezen van den gdsdionst. 9.30 u. Ver volg concert. 10.20 u. Vaz Dias. Vrijzk Godsd. Persbureau. 10.15 u. Declamatie, Jkvr. G. v. T-idt do Joude. 1112 n, Granrofoon. J Huizen, 3875 M. Mgcmeen programma, verzorgd' d'oo® de N. 0. R. V. 8 u. Schriftlezing en meditatie. 8.15 9.30 u. Gramofoon. 10.30 u. Morgendienst 11—12 u. Orgelspel. 12.15 u. Graimiofem. 12.30 u. Zang door 2". Gerretsosi, sof- praan, m.m.v. II. Schouwman, pianoi. I.15 u. Gramofaon. 1.15 u. Ensemble v. d. Horst. 2.30 u. Ghr. Lectuur. 33.45 u. Vervolg concert. 4 u. Pianorecital. Th. Schwartz. 5 n. Decüamatie. 5.45 u. Greir mofoen. 6.30 u. Causerie. 7 u. NecL Chr. Persbureau. 7.15 u. Gramiofmn. 7.30 u. Literaire causerie. 8 u. lla.arloinsdtie Orkestvereeniging m.m.v. B. Kalff, vi- •ool en L. van Maan en, cello. 9 it, Cau serie. 9.30 u. Vervolg concert. 10.30 u. Vaz Dias. 10.1011.30 u. Gramofoion'. Droilwich, 1500 M. II.20 u. Orgelspel 12.10 u. New Victoria! Cinema Orkest. 12.50 u. BBC-Dainsor- kest. 1.35 u. Birm.ingha.msch R'iilharm. Strijkorkest. 4 u. Ctounmouorc Grand' Ot- kest- 4.50 u. Emilia Colombo en zijn or kest. 5.35 u. BBC-Dansorkest. 7.30 u. K;oorconcert. 7.50 u. Radio Militair or kest. viool. 8.50 u. Gevat, programma'. 10.35 li. BBC-orkest m.m.v. piano. 11.40 12.20 vu Harry Roy en zijn Band. Parijs, „Radio-Paris", 1648 M. 7.20 u. en 8.20 u. Gramofoon. 12.50 u. Goldy-orkest. 10.50 u. Dansmuziek'. Kalundborg, 1261 M. 11.201.20 u. Strijkorkest. 2.204.20 u. Concert uit restaurant Wivox. 7.30 «- Kerkcioncert m.m.v. kloor en orgel. 8.45 u. Pianorecital. 9.35 u. Trombone-soli. Vocale duetten. 10.1511.50 u. Dans muziek. Keulen, 456 M. 5.20 u. en 6.35 u. Gra-matooai. 10.05 u. Zang, viool eu piano. 11.20 ut Koulsdh Symphon ie-orkes t. 1.35 u. Omroepkwin- tet. 3.20 u. Omroeporkest. 5.10 u. Grai- m of o nu. 6 20 u. Freib. Concertorkest. 7.35 u. Uit Leipzig: Totcntainz van Ei ringer. M.m.v. het Leipz. Syrnplteni<>-orkest, en solisten. 8 35 u. Volksmuziek. 10.20 11.20 li. Werag-kamemkcst. Rome, 421 M. 8 05 u. Orgelconcert door F. Gcrmani, m.m.v sopraan. 9.3510 20 u. Populair ennceri en ('arismnziek. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12 20 u. Salonorkest. 1.30—2.20 u. Gni.--f'> u 5.20 u. Dansmuziek'. 6.35 u. Uur'ek. 7.35 n. Concert uöoï Sa v'r- e 'v art et. 8 20 u. Gram,of aart 8.50 ti. Sire Halewyn, spel van M. d'e Ghelroide. 9.50 u. Gramiofoon. 10.30— 11.20 u. dito. 484 M.: 12.20 u. Graimofom. 1.30—2.20 u. Omroeporkest. 6.05 u. Saxoif(»n-kwar tet. 6.35 it. Graimioifoon, 6.50 u. Pianore cital. 9.35 u. en 10,3011.20 u. Grauw*- foon. moe of uit haar humeur was, werd die bleekheid baast spookachtig; wanneer daar entegen beweging of opgewondenheid een kleur op haar gezichtje to voorschijn riep, werd ze onmiddellijk tienmaal zoo mooi als anders. Haar handen waren hot model van wat een hand rnoet zijn, aangenomen dan, dat ze niet bedoeld werd om in eeni- gerlei zin als werktuig te dienen; prach tig slank en blank en zóó zacht, dat de gedachte aan een streeling daarvan op zichzelf al een zegen was; totaal nutte loos wal werken betrof, maar zoo mooi om te zien, dat do beschouwer daarvan persoonlijke dankbaarheid voelde jegens degene, die hem dit genot bezorgde. In het eerst deed hot zien van <l!ie handen mij een pijnlijk vergelijk treffen met de mijne, maar toch geloof ik niet, dat de hoop, om deze te evenaren, mij verzoend zou hebben met het idéé, om handschoe nen ie dragen in huis, zooeds Jadwiga dat deed, zoodra zij maar de geringste ruwe aanraking duchtte. Haar bijzijn al leen deed mij mijzei ve zoo onaangenaam grof en geweldig robust voelen. Ik ge loof, dat ik al dadelijk van haar gehou den heb, ondanks die allesbelialve voor mij gunstig uitgeloopen vergelijkingen en on danks veel, wat mijn eenigszins bekrompen Britsche opvattingen schokte. Wel heel gauw ging ik inzien, dat zij het product was vuil de in haar land h'eerschendc ge bruiken en omstandigheden en leerde ik haar aanvaarden, zooals zij was. Het was inderdaad moeilijk om niet ond'er do be koring van baar enthousiaste persoonlijk heid te geraken. Er lag iets innemends over Jadwiga, iets, dat je genegenheid al binnengedrongen was, eer je zelve goed wist dat je een enkel roetje had open gelaten. Ondanks haar vurig temperament had- de houding van een koningin en dei vleierige maniertjes van een jong katje maar een katje, waarbij de ziel uit de o ogen sprak. Er was nooit een zweem van geheimzinnigheid over Jadwiga, Ilaar openhartigheid benauwde mij zelfs in het eerst. „Ik heb van de week drie landen laten plombceron," zei ze, terwijl ze met kleine teiurjcs van haar thee genoot. „En ui kunt zich" niet begrijpen, hoe heerlijk dat ïs. Ik had het zoo lang mogelijk uitgesteld', omdat ik ontzettend' laf ben, maar toen bekroop mij ineens de vrees dat ik een tand zou moeten missen en dat stond mij in het geheel niet aan, want ik ben ooit verschrikkelijk ijdel; bovendien hinderde het mij als' ik jam at en ik ben gulzig, weet u.' „Laf, ijdcl, gulzig," somde Anulka op, mot baar ouwelijken glimlach. „Wat een1 mooi 'idee zal miss Midd'lelon van je krij- gen." „Het is beter, dat ze maar dadelijk weet, waar ze met mij aan toe is," lachte Jadwiga. „Toe, An, geef me nog walrozen- jam; 'ik kan er nu iftet een gerust go- weten van genieten." „Het was juist met rozenjam, dat je je tanden bedorven hebt," merkte lira! zusje baast streng op, maar gaf toch dé jam door. „Is dat de echt Poolsohe rozenjam?**- vroeg ik. „Wil je die mij ook eens aan-; reiken, Anulka? Ik zal bet er d'an mnaï| op wagen, er mijn landen mee to bedeih ven. En als het van geen ergere gevol gen is dan bij je zuster, dan gaat bet! nog al." doodsbleeks huid leken ze zwart. Als zij bezat ze een kinderlijke oprech'heid; zij (Wordt vervolgd). Sj

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 6