NIEUWE SPANNINGEN. EEN EERESCHULD. TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Mijmeringen. u. v. w. Radioprogramma's Kerk en School II. (Slot). Terwijl Polen zich Schacht's lessen ten nulto* maakt om zijn verplichtingen jegens de Ranque de France te omzeilen, komt oen andere debiteur zich vrijwillig melden. Rusland heeft zich bereid verklaard mot Frankrijk lot een regeling der Czaristische schulden te geraken. Dit gebaar moet hot Franco Russisch militair verbond, waar voor de radicaal socialistische politici reeds gewonnen zijn, tevens voor tien radi caal socialistischen spaarder aannemelijk maken. Evenals Poten Duitschland tegemoet komt, zoo is Rusland thans geen buiging voor Frankrijk te diep. Hot hoeft steun noodig en zoo spoedig mogelijk, want maar* mate do wolkan in het Verre Oosten zich' Samenpakken, worden zijn Europeesche vijanden steeds driester. Ook Finland be gint zich to roeren, tiet „Journal do Mos- cou", oen in hot Fransch verschijnend or gaan der Sovjet-regeering, heeft dezer da gen scherpe verwijten tot de Scandinavi sche re-geeringen gericht, als zouden Fin sche intriges do oorzaak zijn der groo'o koelie, waarmede Zweden en Denemarken de toetreding van Rusland tot den Volken bond hadden begroet. In zijn ijver onthult dit blad1 ons tevens een ides-fixe der Fin- sche politici omtrent een toekomstig 0root- Finland. „Het is niet noodig aldus Ld Journal de Moscou on te herinneren» aan de langdurige en nauwe verbindingen tusschen Finsche avonturierskringen en Duitsehe fascisten, maar het is van be- teefeenis erop te wijzen... dat deze krin gen van de overtuiging uit gaan, dat een Russisch-mllitair-confiict onvermijeteli'k is". Hoelang zal het nog duren voordat de hom barst; zal tegen dien tijd de vrede in West-Europa wat steviger op zijn beenen staan? Dat zij de. eerste vragen, die zich hier opdringen. Men zou geneigd zijn aan te nemen, dat het vo-orlocpig nog den tijd1 heeft. In liet Verre Oosten gaat de wegenaanleg voort, zoowel in Mandsjoekwo als in Mongolië. Zoolang dit wegennet, met de nciodige vlieg velden als aanvulling niet gereed is, kan de belemmerende gueril'a d'ie Rusland door z.g. bandieten in Mandsjoekwo laat voeren, onmogelijk onderdrukt worden; ïiiet minder onmisbaar is deze voorberei ding voor den eigenlijken qpmarsch en étappe-dienst der Japansche troepen. Vor-ral Mongolië (de anti-sovjet-agita'ie der Japan ners strekt zich thans van Mandsjoekwo ever West-Mongah'ë, Binnen-Mcngolië en Chineesch Turkestan tot aan R ïib'et's gren zen uit) heeft hier bij de aandad'it. Ten zuiden van het Baikalmeer immers, nadert de Trans-Siberische spoorweg, die eenige verbinding van dit onmetelijk' land met Europeesch-Rusland vormt, op 50 K.M. af- stands de MongooJsche grens. Hier is het kwetsbaar punt bij uitstek, waar Rusland dan ook groote verdedigingsvesten aanlegt. De voorbereidingen om op twee fronten, die meer dan 10.00') K.M. uit elkaar zijn gelegen (het M -ngoolsehe grenspimt en de Noordelijk Amoer-oever) Siberië binnen te kunnen vallen, zeilen wellicht nog maan den in beslag nemen. Is het eenmaal zoo ver, dan kan men ook verwachten, dat Japan evenals In den oorlog van 1904 te gen Rusland, zander ultimatum of oorlogs verklaring toe zal stooten. Vanzelfsprekend zijn dit louter oanjunr- turen, doch de energie en vasIhoud'r-nd-Heid waarmede Japan zijn Aziatisch program (Uitwerkt, hebben in menig opzicht reeds de tegemoetkomendheid uitgelokt, die de wereld steeds bereid wordt gevonden te genover het voldongen feit aan den dag te leggen. Frankrijk heeft ondanks het zeer nauw contact met Rusland wat het Euro peesche gebied betreft, haar 'hjdde aan de rijzende zon gebracht door te Geneve de erkenning van Mandsjoekwo in de hand te werken (testcase van Cosla Rica). Enge land zond loTd Barnby, als afgezant der Britsche indnstrie naar het nieuwe rijk, met vérstrekkende volmachten, teneinde Naar hel -u van DOROTHEA GER'.ED. 7) „Maar je gaat er mij toch geen vertel len?" vroeg ik en begon mij al haast on gerust te maken: dit was toch wel wat al te gauwl „Vandaag niet, maar misschien zal het toch niet lang meer duren. Zoudt u het heel erg vinden, als ik u met mijn gehei men lastig viel?" „N - ee - n," zei ik niet geheel vol gens waarheid' want heel mijn leven werd ik al gekweld met ongevraagde ver trouwelijkheden, Hoe het komt, dat de menschen mij daar altijd1 zoo graag voor uitkiezen, kan ik mij niet begrijpen. Ik dring er nooit op aan en ik beschouw mijzolve in het minst niet als oen toe schietelijk persoon. Vroeger vond ik het erger dan nu, want toen was ik bang, dat ze vertrouwelijkheden van mijn kant zoudfn terug verwachten, maar ik heb nu al dikwijls genoeg ondervonden, dat dit in den regel niet hot geval is, „Ziet u," ging Jadwiga voert, terwijl ze uit het haar een rood' eschdoomblad haalde, dat tusschen do dikke, zwarte .vlechten was blijven hangen als overblijf sel uit den krans van dien ochtend, „als ik eens iets te zeggen heb, dan kan ik Ier nood met iemand' over praten. Mamma iü te dikwijls ziek en ook hoe zal zich em stevig aandeel in de ectonomische ontwikkeling van den nieuwen staat te verzekeren. Onder deze omstandigheden kan Japan er op rekenen, dat do Vereenigde Staten bij hun verzot tegen Japan's eisch tot vlaot-pjariteit geen Briisohen steun in deze zlulletn ontvangen; ook behoeft er geen twijfel te beslaan, of het prtroleum-mono polio in Mandsjoerije zal aonder moer zij 'tdau ook hier en daar met oen leelijk gezicht geslikt worden. Intusschen is te Berlijn oen instituut opgericht waar Duitsdhe vliegers andorricl'it in de Japansche taal ontvangen (het gestel van den Jap inner kan namelijk geen hooge luchtdruk vei dragen). Zo-o gorden de on derscheidene kampioenen zteh aan vov den komenden strijd en bereiden hun sa menwerking voor. Van de grenzen van Thibet af tot in Kamilsjatbo is het Verre Oosten in gisting van Wilna tot diep in het Don-gebied en hogerop aan de Golf van Finland hebben do Westersche gegadig den hun stekken uitgezet. Wanneer men deze spanning overziiet zoo doet Framkrijk's uiteraard' mislukte po ging om Po'.en's streven door een Oost-Lo - camo in toom te houden, wel zeer stuntelig aan. Maar ook beseft men, dat Berlijn, waar zóóveel op het spel staat, het niel op secundaire Westersche punten, zelfs niet met betrekking tot het Saargebied, tol het uiterste zal laten komen. DER ZATERDAG, 24 NOV. 1934, No. 20805. U. V. W. drie op één volgende letters van het alfabet. We hebben ze als kin deren op school volgens de oude onder wijsmethode opgedreund. De kleine meis jes gebruikten toen het a. b. c. op een zeurderig wijsje, als ze met het spring touw speelden. We telden onze beurt af bij het een of amdere spel met het a. b. c. en zoo kwamen clan telkens de let ters TJ. V. W. Zoo is nu eenmaal de volg orde sedert eeuwen. En wat ook op taai en onderwijsgebied veranderde, de volg orde bleef van heel het alfabet en daar om komt ook nu nog na de U de V en na d'e V de \V. Een in den lande destijds zeer bekend filantroop, thans reeds vele jaren ter ziele, heeft eens gezegd', dat deze drie letters de beginletters waren van de wapenspreuk der gansche filantropie: Uit Verlies Winst. Wij gelooven, dat hij daarin zeer goed ge zien heeft. Over welke menschen ontfermt zich de filantropie? Over die verlies heb ben geleden. Verlies van stoffelijken of van geestelijken of van zedelijken aard. Daar staan ze op een beslissend punt van den levensweg: gebroken, beroofd, gesla gen, vernietigd'. VVeenend misschien bij de scherven van hun levensverwachtingen, hun levensidealen, him geluk, zien ze geen weg, geein uitkomst voor zich. Dat alles kan eigen schuld wezen. Het kan ook zijn, dat men er zelf niets aan heeft kun men doen. De dood kwam en roofde uil een levön stut en steun. De crisis kwam en roofde de veilige bestaanszekerheid. Maax het kan ook eigen schuld' wezen. De man, de vrouw, de jomgelin», het jonge meisje, hoe vaak ook gewaarschuwd, g'ngen en bleven op den verkeerden, weg. Dat moest misgaan, rrdgeins het oude recept, dat de kruik zoolang te water gaat, tot ze breekt. En toen het bankroet, in welken vorm dan ook, gekomen was, toen ston den ze alleen. Maar ze bleven niet al leen. Menschen met brandende harten barmhartig noemen we dat kwamen tot hen, hielpen, steunden, droegen her stelden; openden vaak nieuwe levensper spectieven. Omdat bun liefde vindingrijk was, daarom wisten ze uit het geleden verlies nog winst te doen voortkomen. U. V. IV. En hoeveel vergissingen in den ik 't zeggen te vermoeid van geest, om levendig belang te stellen in mijn wederwaardigheden. Daarom weet ik zoer goed, dat ze mij lief heeft, maar ik wil er haar niet mee vermoeien en Anulka, och, die is nog veel te jong om het te begrijpen" dit betwijfelde ik we! ©enigs zins" „daarom verlangde ik zoo vrees© lijk naar u en was ik zoo van harte be nieuwd' om te weten hoe u er uitzag. Er zijn wel andere gouvernantes hier in huis geweest, maar één kon ik in het geheel niet uitstaan en de andere had zooveel geheimen van zichzelve, dat er geen plaats meer was voor de mijne." „Je hebt 't ook wel wat eenzaam. Is dat altijd zoo geweest?" „Niet zoolang Papa nog leefde, toen was mama heel anders. Ik was altijd om en bij haar en zij heeft mij zelve piano-les gegeven, want zij speelde prachtig, veel mooier dan ik, maar nu heeft ze al in geen el! jaar gespoeld." „Je arme moeder moot dan wel vreese- lijk getroffen zijn door haar verlies," kon kon ik niet nalaten op to merken, want die totale lichamelijke en geestelijke in zinking leek mij waarlijk onverklaarbaar, alleen uit het feit, dat zij weduwe was: had zij dan haar kinderen niet meer om voor to leven? Ik had nooit veel op ge had met menschen, die zich overgeven aan hun verdriet, ten kosto van hun plicht. „O, verschrikkelijkI" zei Jadwiga met zachten nadruk, terwijl zo de handen oven werkloos in don schoot liet ruston on den blik zwijgende op den grond gericht hield „Als je vader al tien jaar dood is, dan loop der jaren in dein dienst van do barm hartigheid' ook gemaakt mogen zijn, legio zullen ze wel wezen; het is en blijft toch haar onvergelijkelijke roem, dat ze zoo vaak uit niets iets hoeft kunnen scheppen. Wie doet haar dat na? In do Morgenwijding van de Avro ver stonden we onlangs/leze woorden: „dat in lie zorgen een 'zegen gelegd mocht worden." Dat is tenslotte dezelfde gedachte. Zorgen ontspruiten zoo heel vaak uit verlies. Op zichzelf ziju ze al verlies! Als daar nu een zegen in gelegd' wordt, van welken aard dan ook, dan worden de zorgen, wordt dat verlies een winst. Zegen is winst, hoe dan ook. Do voorwaarden oin die winst te ontvangen is o-m eerst dat verlies te lijden; in dip zorgen gedompeld te warden. Wie weet, dat uit verlies nog winst kan voortkomen, die zal het ver lies ook anders gaan bezien. Die vraagt van welken kant de .winst zal ko-mon. Die beziet het verlies dus niet ais e,*n gesla gene, een overwonnene; als iemand, die den goeden moed opgeeft. Die is als een, die weet, dat winst hem wacht. Als de bergbeklimmer, die weet, dat hij door de duisternis en de nevelen van het dal in den zoor vroegen morgen hoon moet om op den berg der heerlijkheid van den zonsopgang ten volle te kunnen genieten. Het verlies, de zorgen, het verbroken levensideaal is er niet om er door over wonnen te worden, maar om het te over winnen, om uit het verlies winst te be te behalen. De Stadhouder-Koning Willem III was ontegenzeggelijk een groot strateeg. Toch won de man maar één veldslag. Zijn grootheid' was, dat hij den vijanden belette de vrucht van hun overwinn.ngen te pluk ken. Zoo werd hij wél geslagen, maar was toch nooit een geslagene! Z-ou dat ook niet de beste tevensstrategie wezen. Een menseh kan zcnler verlies van allerlei aard niet door de wereld heen gaan. We leven in een wereld van ge brokenheid en verwrongenheid. Ieder er vaart dat eiken dag. Daarover kan men jammeren: wat een wreed© wereld! Men kan zich erbij neerleggen: zo, is het nu eenmaal, d„ar is niets aan te doen. Ook zou men het kunnen beschouwen als een hooge taak, als oefenterrein vfs- levens- strategie: uit ieder verlies moet winst be haald worden. Ons verlies mag nooit ons leven lam slaan. We worden wel verslagen, maai' we mogen nooit geslagenen zijn Dat geldt, voor onszelf. Dat geldt voer anderen. Niet minder voor onszelf ten op zichte van anderen. Hier is mooi werk te verrichten. Wie die taak verzuimt lijdt zelf mede in de schade, die hij anderen laat beloopen. Verlies lijden is erg. An deren verlies laten lijden is duizendmaal erger. Want dat baart tenslotte verwijt. Niets is doelloos. Ook het verlies niet. Niemand is zonder levensdoel Dit kan het doel van het verlies wezen, dat er winst uit geboren wordt Dit kan een levensdoel van zoo velen zijn, dat ze uit anderer verlies nog winst, vooral geestelijke winst, doen voortkomen. J. NAGEL. Ncd. Hcrv. Kerk. Aangenomen naar Resteren, ds. J. H. Gunning, E.Bz., te Schoonhoven. zal Anulka zich hem nauwelijks meer her inneren „Ze herinnert zich hem in het geheel niet: ze werd eerst na zijn dood geboren." En jij?" „Ik welO, ja, ik zal hem mij al tijd blijven herinneren." Er klonk smart uit die enkele woorden; smart en vrees tegelijk. Ze stond op van mijn bed en zei in eens, op heel anderen toom ,Miss Middieton, ik geloof, dat ik nu toch slaap krijg Rust wel. Tot morgen" Mot flauwen glimlach knikte ze mij toe en ging naar haar eigen kamer, terwijl ik wel wat verrast was door dat plotse ling afbreken van het gesprek en mij met verwondering afvroeg, of ik soms, op eemigerlei wijze, iets onbescheidens had gezegd. Hoofdstuk Hl, Op Zondag, zooals Anulka had voorspeld, zag ik voor het eerst mijn buren en ook voor het eerst madame Ziclinska buiten haar particulier vertrek. In hot volle dag licht zag zo er nog bijna spaakachtiger uit, dan ik verwacht had; die periodieke verschijningen in het publiek waren haar klaarblijkelijk een lichamelijke en geeste lijk© kwelling, die zij enkel verdroeg om aan de conventies te voldoen, maar die haar geenszins opwekten uit haar chro- nischcn slaat van apathie. Terwijl zij met zorg gekleed' was in haar beste zijden ja pon, volgons een mode van wel eon do- Z ON DAG, 25 NOVEMBER 1934. Hilversum, 301 M. 9 u. VARA. 10 u. VPRO. 12 u. AVRO. 5 u. VARA. 8 u. AVRO. 9 u. Gramo-foom. 9.04 u Voetbalnieuws, 9.06 u. Tuinbouwpraat. 9 30 u. Gramo- foom. 9.45 u. A. Ploysier: Van Staat en Maatschappij. 10 u. Korkd'. u. d. Groote Kerk te Leeuwarden. Hierna or gelspel. 12 u. UursJ-» en klokkenspel v. d. Groote Kerk, Enschede. 12 01 a Filmpraatje. 12.30 u. Omroeporkest 1.30 u. isco-ni-cuws. 2 u. Literair halfuur 2.30 u. Concertgebouworkest. 4 u. Gra- mofoon. 4.15 u. Van Nelle's Mannen koor „Crescendo". 4.30 u. Grarnofooa (Om 4.45 u. Vaz Dias), 6 u. „Om- tropia". 5.30 u. Gramofoou. 5.45 u. Ver volg concert. 6 u. Voetbalnieuws. 6.20 u. Gramofo-on. 6.30 u „De Flierefluiters". 7 u. 3de en 4de bedr. van „Schakels", spel van Keyermans, m. m. v. het Vara- Tocneel. 8 u. Vaz Dias. 8.15 u Omroep orkest m. m. v. G. WeynschenkRogen- birk, sopraan en K. Viskil, tenor en Koor. In de pauze. Causerie door W, Vogt. 9 u. Radio-Journaal. 915 u. Om roeporkest m. m. v. Jan Sm-eterliin, p ano. 10 h. Tegenlichtopnamen. 10,15 u. Kovacs Lajos. 11 u. Vaz Dias. 1110 u. Gramo foon. 11.1512 u. Kovacs Lajos Huizen, 1875 M. 8.30 u. KRO. 9.30 u. NCRV, 12.15 u. KRO. 5 u. NCRV. 7.45—11 u. KRO. 8.30 u. Morgenwijding, 9 30 u. Gewijde muziek. 9.50 u. Kerkd' u. d Vrije Evang. Kerk te Hilversum m. m. v. M. F. Jurjaanz, orgel. 12.15 u. Gramofoon. 1 u. Lezing. 1.20 u, Orkestconcert, lezing en gramofoon. 4.30 u.. Ziekonhalfuur. 5 u. Orgelspel. 5.50 u. Kerkdienst uit de Ned. Berv. Kerk (Prinses Juliana kerk) te Scheveningcn. Hierna gewijde muziek. 7.45 u. Sportnieuws. 7.50 u. Lezing. 8.10 u. Vaz Dias. 8.15 u. Interview. 8.45 u. Gramofoon, 9.15 u. Orkestcon cert en Gramofoon. 10.30 u, Vaz Dias. Gramofoon. 10.4011 u. Epiloog Droitwich, 1500 M. 12.50 u. Mand'oline-orkeat m. m v. tenor. I.20 u. Het Belfaster Omroeporkest m. m. v. alt en viool. 2 35 u. Gramofoon. 3.20 u. Sted'. Orkest Portsmoth m m. v. cello. 4.20 u Viool recital. 5.50 u. Solistencaneert fluit,- viool, viola, piano en alt. 9.20" a, Albert Sandler en zijn orkest m. m. v. bariton. 10.20 u. Fred Hartley's Novelty Kwintet. 11.05 u. Epi loog. Parijs „Radio Paris", 1648 M. Programma niet ontvangen. Kaiuudborg, 1261 M. II.2012.20 u. Kamermuziek 1.20 u. Baimomicaduettem. 1.502.15 u. Gramo- foom. 2,45 u. Sid Merriman's Jazz-or- kest m. m. v. zang 7.20 u Omroep orkest. 8.55 u. Koorconcert. 9.35 u. Wcen- scbe muziek. 10.2011.50 u Dansmu ziek. Keulen, 456 M. 5.55 u. Havenconcert. 10.20 u. Concert. 11.20 u. Weragkamerorkest, 120 u. Gra mofoon. 3.20 u. Uit Koningsbergen: Om- roepklemorkost. 6.50 u. Uit Stuttgart: „Requiem", van Verdi m. m. v. het Om roepkoor en -orkest en solisten. 8.50 u. Omroeporkest Buschkötter m. m. v. zang. 9.50—11.20 u. Uit Hamburg: Omroep orkest. Rome, 421 M. 8.05 u. Concert. Brussel, 322 en 484 M. 10.20 u. L. Langlois' orkest 10.20 u. Gramofoon. 12.20 u. Omroeporkest. 1.30 2.20 u. Gramofoon. 5.20 u. Dansmu ziek, 6.20 u. Gramofoon. 6.35 u. Salon- orkest. 8.20 u. Symphonieconocrt eix Gra-mc-fcan, 10,8012.20 u, Dansmuziek. 484 M.10.20 u. Gramofoon. 11.20 u. L. Lainglois* orkest. 12.20 u. Gramofoon. 1,452.20 u. Salon orkest 5.20 u. Dans muziek. 6.20 u. Gramofoon. 6.35 u. Om roeporkest. 8.20 u. Salonorkest 9,35 u. Omroeporkest Gason. 10.30—12.20 u. Dansmuziek. DcutscJilandseuder, 1571 M. 7.20 u. Brahms-coneert. 8 50 u. Orkest- concert m. tn. v. zang. 10.20—11.20 u. Gramofoon. MAANDAG, 26 November 1934. Hilversumnt, 301 M. Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 8 u. Gramofoon. 10 u. Mo-genwijding VPRO. 10.15 u Declamatie, 10.35 u. „Do Flierefluiters". 11 u. Vervolg declama tie. 11.20 u Vervolg concert. 12 u. „Da Zonnekloppers". 1 u. „Orvilropia". 1.45 u. Zenderverz. 2 u. Vervolg concert. 2.30 u. Voor de vrouw 3 „Do N v©n- krakers", 3 30 u Gramofoon. 4 u. 'er- volg concert. 4,30 u Kindoruurtjo. 5 ut E. Walis en zijn orkest. 5 30 u. Gramo foon. 5.50 u J. Huy, saxofoon on J. Vogel, piano. 6 u. Vervolg orkestcon cert. 6.30 u Muzikale causerie. 7 ut Li teraire causerie. 7.20 u Gramofoon. 7.40 u. Artistieke causerie. 8 u Herh. SOS- berichten. 8.03 u Zang door Charlie Siik. 8,15 u. Declamatie Lien de Jong en gramofoon. 8.50 u Vaz Dias. 9 u. Vervolg zang. 9.15 u VARA-orkest. 10 u. J. MacDuncan (doedelzak) en mevr. Mac Duncan, zang. 10.30 u ,.De Zonne kloppers", 11—12 u. Gramofoon Huizen, 1875 M. NCRV-uiizending. 8 u. Schriftlezing en meditatie. 815 9.30 u. Gramofoon. 10.30 u. Mo~gen- diens!. 11 u. Chr Lectuur. 11.30 ui. Gra mofoon. 12 30 u Orgelconcert. 2 u. Voor de scholen. 2.35 u Causerie. 315—3.45 u. Knipcursus 4 u.. Bijbellozing door ds. D. A. Bos. 5 u. Gramofoon. 5.1 u. Zang door H. Koning, bas. 630 u. Vra genuur. 7 u. Ned Chr. Persbureau. 7.15 u. Gramofoon. 7 30 u. Vragenuur, ver volg. 8 u. Causerie 8.30 u. Arnhemsche Orkestwreen. Om 9 u. Causerie en om 10 u. Vaz Dias. 10 30—11.30 u. Gramo foon. Droitwich, 1500 M. 11.40 u. Gramofoon 12 03 u. Gramo foon. 12.50 u Orgelconcert. 1.20 u. Schotsch Studio Orkest. 3.10 u. Gramo foon. 4 20 u. Concert. 4.50 u. E. Co lombo en zijn orkest. 5.35 u Medvedefl's Balalaika-orkest m.m.v. Sopraan. 7.25 u. Koorconcetrt. 10.5012 20 u. Lou Prea- ger en zrj-n Band. Parijs, „Radio-Paris", 1648 M, Programma niet ontvangen. Kaiuudborg, 1261 M. 11.20—1.20 u Concert uit rest. „Wi- vex". 2.50—4 50 u. Omroeporkest. 8.50 u. Deensche liederen, zang en piano. 9.20 u. Operettemuziek 10.20—11.50 u. Dansmuziek. Rome, 421 M. 8.05 u. Gramofoon 9.20 u. Variété pro gele handschoenen aan, bleef zij terug getrokken zitten in den hoek vam de groo te sofa, of troonde aan het hoofd van d'e lange tafel, maar stelde in het geheel geen belang in haar gasten, of nam geen deel aan hot gesprek. Ze maakte niet den indruk van verlegen of schuw, alleen maar van intens vermoeid te zijn; wist een glim lach op haar gelaat te voorschijn te roe pen, als zij aangesproken werd, maax tel de blijkbaar de oogonblikken, dat ze be vrijd zou zijn van die formaliteit als gast vrouw. Voor een vreemde gaf dit iets ge drukts, maar de gewone gasten waren voel te zeer gewend aan die neutrale houding, dan dat hun opgewektheid er onder leed. Behalve dat zij getrouw de eenmaal aan genomen vormen van beleefdheid tegen over haar in acht namen en die zijn zeer gecompliceerd, daar het de gewoon te is, dat na eiken maaltijd iedere hoer de gastvrouw de hand kust en iedere dame haar de hand drukt bekommer den ze zich niet veel om haar. Ze wisten allen, dat ze maar het liefst met rust gelaten word cn respecteerden dit. Die arme, vermoeide hand werd anders dik wijls genoog gekust op den Zondag, want er waren ia!rij' o gasten on vele maaltijden. Een dergelijk bezoek in Polen begint dik wijls al met het ontbijt en eindigt met het avondeten, Om één uur was 'de ruime, leego salon in Ludniki vrij aardig bezet, ht|>rd zakelijk door het slerko geslacht die kleine heks van een Anulka had goed gezien, dat het nieuws va,n Jadwiga's terugkeer zich wel zijn jaren geleden on met een paar nieuwe dra verspreid zou hebben en wij zaten gramma. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.12.20 u Omroeporkest. 1.30 2.20 u. Gramofoon Harma lica-muzick. 5.20 u. Gramofoon 6.50 u. Salonorkest. 7.35 u. Gramofoon. 8.20 u. Symphonies concert m.m.v pianosolist. 103011.20 u. Gramofoon. 484 M.12.20 u Gramofoon. 1.30—2.20 u. Salonorkest. 5 20 n. Gramofoon. 6 35 u. Cellorecital. 7 05 u. Gramofooi. 8.20 u. Omroeporkest. 10 3012.20 u. Gramo foon. Deutschlandscnder, 1571 M. 7.35 u. Gramofoon 8.05 u. Pianorecital. 10.20—11.20 u Gevar. concert. zoowat met ons twintigen aan het middag maal. In een van mijn eerste brieven aan Agi.n©8 vind ik mijn indrukken van die gasten weergegeven: „Misschien was wel de eigenaardigste uit den groep een corpulente, al wat oudere „barbaar", in Poolsch nationaal cosluum, die onuitstaanbaar naar sterke tabak roek en alle onaangename gewoonten had', aan een zwaar rooker eigen, maar die met dit al een prachtig figuur sloeg en zoo door on. door hot air van don „grand seigneur" over zich had', dat men onmo gelijk iets van hem zou kunnen afkeuren; zijn naam wordt, geloof ik, Lcwicki ge schreven; hij is een van d'e dichtst bij wonende buren en is groot-grondbezitter. Hij had zijn zoon bij zich: de meest ge trouwe verwezenlijking van oen sprook jesprins, die ik ooit in levenden lijve ge- gezien bob! Je kent het type, nietwaar? Lange, slanke ledematen, -eon glad, fijn besneden jongensgezicht, met prachtig ge- vormdon hals, amandelvormigc bruine oogen, die nu eens smeltend teedor, dan >weer vurig fonkelend kijken. Er is ge noeg krul in zijn zacht, lokk.g blond haar, dat de zon er de grilligste schaduwen op kan werpen. Hij scheen zicli wel dege lijk van zijn knap uiterlijk bewust en liet dit liefst op z'n voordeeligst uitkomen, zonder ecnigo gemaaktheid, daar was hij te naïef voor. (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 6