HET SS VEEL, HET IS GOED, WAT SINTERKLAAS Bil ONS SPECULAAS S EN P. POND 19 CT. XV Verslag van den Gemeenteraad MET Cëf.B MM BOST 18 mmmï EEN EERESCHULD. n A? I ■Vergadering van Vrijdag 16 Nov. 1931, 's namiddags 2 uur. III. Voorzitter: de burgemeester, de heer II. Stulemeijer. Verbetering steunregeling. (Vervolg). De heer Dinkelaar vervolgt: Strijdcomilé's zonder strijd. Er zijn verzoeken ingediend, waar, naar spr. meent, B, en W, con amore vóór kunnen zijn* achter andere kunnen B. en vzich niet scharen, evenmin als elk verstandig mensch dat zou kunnen doen. Dat is o.a. hei geval met het adres van de Strijd comitc's. Spr. kent al die Strijd- comitó s niet hij name; trouwens, spr. zie: wel eomité's, maar ziet geen strijd'! Mevr. Ben them—de Wilde: Goed zool De hoer v. d. Kraan: De geweren zijn gebroken I De heer Dinkelaar zal niet trach ten den hoer Coiié te bekooren, ofschoon Spr. zich op dit debat heeft geprepareerd. De jeugdige werkloozen worden dooT do communisten op een dood spoor geleid door verkeerde stellingen te poneer en. De jeugdige werkloozen. Het eerste verzoek van den Communis- tischen Jeugdbond is om aan jeugdige werkloozen van 1421 jaar ondersteu ning te verleunen. Spr. heeft voor zich een rapport van hel Normalisatiebureau. van arbeidszaken, in ile Metaalindustrie. Daarin ivo.den o-a. de loonen medegedeeld, die jeugdige ar beiders, die niet geschoold zijn, maar die een vak willen leeren, verdienen. Daf is in de metaalindustrie voor een jongen van 14 jaar 6 cent per uur, dus bij een 'IS-iirigo werkweek f2,S8. En de Commu nistische Jeugdbond vraagt een wekelijk- scho ondersteuning van f4. De heer mr. Van Vel zen: Vragen staat vrij! Do heer Dinkelaar zal aantoonen, welke gekke vragen men stellen kan. De heer Col lé: Men kan ook gekke antwoorden geven De heer Dinkelaar: Een jongen van 15 jaar verdient in de metaalindustrie 9 cent per uur, dus f4.32 per week on de Communistische Jeugdbond vraagt een steun voor deze categorie van f51 Een 16 jarige verdient 11 r it per uur, dus f5.28 per week. En adressant vraagt 16 steun 1 Een 17-jarige verdient 11 cent per uur, dus f 6 72 per week. En adressant vraagt f7 steun 1 Foor jongens boven 18 jaar bedraagt in de metaalindustrie liet weekloon iets meer clan wat in het adres aan steun wordt gevraagd En clan moet men bedenken, cl.it oudere werklieden, die een gezm te onderhouden hebben, hoogsfens 60—65 pet. vim hun normale loon als steun ontvangen I Het zou daarom wel wat gek zijn, als B, en W. naar den minister gingen on vroegen: Ex cellentie, wilt u de regeling, die de Com munistische Jeugdbond aanbeveelt, invoe ren De voorzitter: U vergeet nog wat onder 3o. gevraagd wordt! Do heer Dinkelaar: 0, ik ben nog lang niet klaar! De hoer Houtman maakt hier wel tegen mij de opmerking: Er is geen tijd voor!, maar ik hecht toch wel gewicht aan een juiste uiteenzetting, die ook, noodig is oor de burgerij 1 De beer ir Houtman: Die weet het precies De heer Dinkelaar: In één van de vorige raadsvergaderingen heeft de lieer Colló, toen het ging over het bouwen van een paardenstal, gezegd: Ik steun dat verzoek, omdat, als men iets voor paar den gaat doen, de kans beslaat, dat er ook iets voor de mensehen zal worden gedaan. Spr. zal aantoonen, dat er voor de men- schen ook iets gedaan wordt! Het tweede verzoek van de Communisti sche Jeugdbond betreft hot scheppen van werkgelegenheid, echter niet in z.g. werk kampen, met uitbetaling van loonen, die normaal voor den lo verrichten arbeid' gelden. Een jongen van 14 jaar verdient op den „Nieuwen Waterweg" f2.88 en als brj werkloos is, wil de Communistische Jeugd bond hem oen uitkoering van f4 per week verzekeren. Een jongen, die dezen steun kreeg, zou ons raar aankijken, als bij voor f 2.88 moest gaan werken. Kleeding In schoeisel. Het derde verzoek betreft do veratrek king van kleedmg en schoeisel. Do heer Cotié weet wel, dat d'c verstrekking daar van aan het Crisis Comité is opgedra gen. B. en W. hebben meermalen geadvi seerd een belangrijk bedrag beschikbaar to stellen en de raad heeft steeds on middellijk bereidwillig do gevraagde be dragen voor het Crisis Comité gcvoiccrd1. Spr. heeft eens geïnformeerd,, welke steun door het Crisis Comitó is verstrekt en door bemiddeling van den voorzillor van het Crisis Comité, den burgemeester, zijn spr. de gevraagde inlichtingen verstrekt, In 1932 is door commissie A. f 14.000 en door commissie B f22.00') uitgegeven en in 1933 resp. f9000 en f3f.(X)3 in deze cijfers zijn niet begrepen de waarde van de eierkolen, wollen dekens, schoenen, enz., die gratis ter beschikking werden gesteld'. B en W. nieenen niet, dat thans vol doende is gedaan voor de werkloozen. In hun schrijven aan den minister voor so ciale zaken, ten geleide van het ingeko men adres, geven B. en W. daarvan blijk. Spr citeert ecu tweetal passages uit dat schrijven. Het stempelen. liet vierde verzoek van den Commu- nistischen Jeugdbond houdt in hen, d'io geen steun ontvangen, te ontslaan van <ie verplichting tot stempelen. Hier geldt de regeling, dat alle werldooze kinderen boven do 14 jaar, die behooren tot een gezin, waarvan de kostwinnaar ook werkloos is, bij d'e Arbeidsbeurs moe ten zijn ingeschreven en dat de manne lijke ingeschrevenen hoven do 17 jaar per dag éénmaal moeten komen stempelen. Is dat een regeling om de betrokkenen te plagen? Neen 1 Op 15 September 1933 heeft de mi nister voor sociale zaken er nogmaals bij do gemeentebesturen op aangedrongen om tijdens de ondersteuning van oen gezin slrcugo controle uit te oefenen, of zich in de gezinsomstandigheden geen wijzi gingen voorgedaan hebben. Spr. stelt zich op het standpunt, dat de controle-maatregelen, die de minister voorsclvrijft, moeien worden in acht ge nomen Ook al zou de minister niet speciaal daarop aangedrongen hebben, dan zouden wo het toch niet zonder (.oitröle- maalrcgelon kunnen sloilen. liet gaat hier om honderdduizenden! llel is ook in het belang van do arbeiders zelve, dat er con trole wordt geoefend! De ondeskundige adviseur. Adressant is overtuigd dat. wat hij wil, grooto kosten zal meebrengen, maar die Dunnen volgens hein gemakkelijk gedekt worden door een piopessieve heffing op de vermogensbelasting! Spr. hoeft zicli afgevraagd: Wie is de adviseur van die adresseorende jolngens? Spr. heeft leexsl gedacht: Zon het de heer Colló zijn? Maar dat neemt spr. niet aan! (Gelach.) Art. 277 van do Gemeentewet staat toe, dat do gemeentel op de vermogensbelasting slechts opcenten heft dn art. 284 be perkt hek laiantal tot don hoogste 50. Wat adressant aanbeveelt, is dus totaal onmogelijk uit te voeren. Als de jongens hooien, dat zij zoo zijn voorgelicht door hun adviseur, zullen zij toch ook wei lot de overtuiging kamen, dat B. en W. het zijn, die bon in het rechte spoor trachten te houden. En wat in het algemeen de 'belasting heffing betreft, spr. heeft liet gevoel, dat wij daarmee liier wel tegen het plafond' zitten! De heer Steens: Zelfs tegen het dakl De hoer Dinkelaar: Zijn adressanten vooraf wel voldoende ingelicht? Be kosten van de wcrldoozcnzorg, Spr. heeft voor zich een maandschrift van het Bureau voor de Statistiek, waarin een overzicht voorkomt van do bedragen, die in velschillende steden van ons land per hoofd der bevolking gedurende het tijdvak 3 October4 November 1933 als steun zijn betaald. Voor Tilburg bedroeg dat 8 cent per inwoner, voor Maastricht 10 cent... De voorzitter: Pier week! De hoer Dinkelaar:... Eindhoven 33 cent; Enschedé 36 cent en dan neemt Schiedam op eens een sprong tot 79 conti Voor Den Haag was het 25, voor Deiden 2G, Delft 35, Rotterdam 51 on Dordrecht ook 5t cent. Schiedam sfeekt met haar VERSCH PER 3-P0NDSBUK 55 CENT Speculaas poppenper pond Speculaas poppen met amandelenper pond Slrooigoed nteuwsle sorleeringper 4 pond Zaansche taai-taai. elhe oroolteoer pond 30 cl 35 cl. 19 cl. 20 cl. Chocolade letiers. fijne chocolade, per sSuk vanaf 77e cf. Chocolade figuren per sfuk vanaf 27e cf. Chocolade Arfis, pracht sorfeering,per 7s pond 19 cf. Fondant borstplaatper 7e pond 19 cf. Nieuwe Dadelsper pond 7 cf. 3 Flesschen krachtige, irissche Wijn voor ft. naar Keuze uit onderstaande soorten Bisschopwijn !*iei\vijn Vruchtenwijn Roode en witte Bessenwijn Bij alname per flesch35 ch Vooris groole sorleering: Fijne vSeeschvvaren nieuwe vangsl vïschconserven noten - suikerwerk-figuren. U koopt prettiger en goedkoo'per bij DE GOÜDSRO& VOOR DE HUISVRUuW. Naar ha' Engcisch van DOROTHEA GERARD. 10) „Het is de vraag of de korenoogst bi- zonder lijden zou door uw afwezigheid", melkte Matowicz op, zander dea spreker aam te kijken. „Waarlijk", meende Jadwiga, haLf boos, half schertsend, „het is vergecfsciie moeite om u vandaag iets te vragen! U hoeft nu al tweemaal „neen" gezegd en dit war tt zeker de derde Keer..." „Let toch niet veritor op dien ondank bare!" viel Wladimir in. „Laat hem mi;u* bij zijn. knollen blijven; wij kunnen best zonder hem naar het visschen kijken!" ,,Xeen, dit zal niet de derde koer zijn", betuigde Malewicz met klom. „li heeft ge lijk dat ik vandaag heel lomp ben ge weest. Gewoonlijk neem ik geen vrijaf mid- dan in de week, maar om mijn onbeleefd heid weer goal te maken, zal ik het nu doen. Op welk uur moet ik bij deu vijver zijn, Paini Zielinska?" „Zoo ma" ik 't hooren", zei Jadwiga, met onverholen dankbaarheid en en blik, de den meestem manucin het hoofd op bol zou brengen, en impulsief stak zo hem de hand toe, die hij vol eerbied aan fle lippen bracht. Onwillekeurig keek ik naar mijn sprook jesprins en zag op zijn schoon gelaat «en uitdrukking van ergernis en tegelijk kinderlijke verrassing. Hoofdstuk IV. Ik kan moeilijk bepalen wanneer precies ik begon te vermoeden dat er iets onge woons moest hebben plaats gehad bij don dood van mr. Zielinska; hot een of an Ier voorval, dat do familie en zelfs haar ken nissen huiverig deed zijn er van te spre ken. Ik geioof echter, dat die gedachte al heel gauw bij mij moot zijn opgekomen, want reeds vóór October schreef ik aan Agncs ,,tk kan niet precies verklaren waar om, maar ik bert zoo langzamerhand iets geheimzinnigs gaan voelen in de at mosfeer liier in huis en ik geloof, dat dit is in verband met den dool van mr. Zielinska Allerlei omstandigheden lei den lot deze gevolgtrekking: de terughou dendheid van de anders zoo openhartige Jadwiga betreffende haar vader; do in gemetselde voordeur, die blijkbaar het laatst hoeft dienst gedaan bjj zijn begra fenis; een ongebruikt slaand vertrek, ,de kamer van mijnheer", zoonls de bedien den ze noemen, en waar ze, zoodra de duisternis is ingevallen, nooit meer een voet willen zetten, maar vooral die door tiaar leed verpletterde vrouw, die nu het daglicht schuwt en die vóór haar wedu- wenstaat één en al levendigheid en op gewektheid moet zijn geweest. Gewis, die man kan niet kalm in zijn bed gestorven zijn, maar op de een of andere noodlot tige wijze, die een onuitwischbaren in druk heeft gemaakt op zijn familie. Ai wat ik van hem gehoord heb, is, dat hij in zijn jeugd een dobbelaar is geweest maar in een land, waar, helaas, de helft van de mannen zoo genoemd kunnen, worden, geeft dit toch geen verklaring van het geheim, en zijn fortuin schijnt ia ieder geval niet geleden te hebben door dio buitensporigheid. In die kamer hangt zijn portret naast dat van madame Zielinska, beide datee- rend uit den tijd vóór hun huwelijk. Fan hém, niet van baar moeder, heeft Jadwiga haar knap uitwijk een prachtig ge ve, ,nd gelaat, met vee! te wecke lijnen voor een man, maar zonder haar eerlijk heid van blik, en oen mond, dien het aan kracht ontbreekt. Hoe moer ik naar dit portret kijk, hoe meer ik mij afvraag wat dio geschiedenis kan zijn geweest en toch weet ik niet, wie er mij iets van zou willen vertellen". Juist op het oogenblik, dat ik dit schreef, weid mijn achterdocht opnieuw geprik keld, namelijk bij gelegenheid van de vischpartij. Op dien dag, die in vele op zichten merkwaardig voor mij was, be zorgde Anulka ons allen oen. geweldigen schrik, maar, eer ik hierover spreken ga, wil ik eerst nog wat vertollen van het visschon zelf. Op dien middag zou ik ook beter be kend raken met den blonden Wladimir, dien ik bij onze -rerste ontmoeting, even als een schilderij, slechts van verre be wonderd had. En ik moot zeggen: bij deze nadere kennismaking weid de gum- si igo indruk nog slechts bevestigd, dien ik toen reeds van hem gekregen had. Ik stond eenzaam op den broeden, vlak ken oever van den vijver, toen hij naar 79 cent daar nog eert belangrijk stuk! boven uit! Ook heeft spr. nog eens laten nagaan,, wat er alzoo in Schiedam is en wordt ge daan in het belang d'er werkloozen voor wat betreft ondersteuning door Maatschap pelijk Hulpbetoon, sehoolvoeding en -klee ding, geneeskundige verzorging, enz. bi 1929 werd vmr dat doel uitgegeven, f241.295.89; in 1930 f 317.156.08; in 1931' 1948.576.43; in 1932 f 2.412,614.95 en in 1933 f2.754.840.15. Bovendien is ook nog in 1933 uitgegeven door vakorgamisatio's aan steun een be drag van f 3-19.917.96. De laatste 10 jaar is d.oor do vafcveroeinïgingen in totaal f2.215,81881 aan steunbedragen uitgekeordl in 1933 werd voorts voor ontspanning en ontwikkeling van de werkloozen f20.000 besteed, wat in 1934 zeker f 27.000 wordt, Voor werkverschaffing aan jeugdige werk loozen woivl in 1934 nog £15.000 beschikt baar gesteld. Wat is de bedoeling van spr. met het noemen van al deze cijfers? Niet om tó zeggen: Wat dioen wo en wat werd' <x toch veel gedaan voor d'e worklotozen. Wij doen nog niet oaris ,wat wij gaamo zouden willen. Als ecihtor dio regeering niet eein! groot deel vain deze bedragen voor haar rekening nam, zou het niet mogelijk Z'ijiï do zaak to finanoioron. Ein daarom gaat hei ook niet aan de oomtroilc-maatregelen op to heffen, dio de regeering bindend heeft vowgosHhrevon. /Wordt nerroL/d Semetigd Mfeutws Misdadig Oss. TSvcc vrouwen aangehouden, erdacht van diefstal. Gistermorgen werd de gemeentepolitie te Oss gewaarschuwd, dat van een markt kraam goederen waren weggenomen. Op aanwijzing van een koopvrouw kon de hand gelegd worden op een boodschap'- pontasch, waarin zich de gestolen goede ren, benevens belastingpapieren, on een pertemonnaie met cenig geld bevonden. Twee vrouwen, mej D. en vrouw v. d. W., die van den diefstal verdacht wer den, zijn in don loop van den dug ge arresteerd. Een gedeeltelijke bekentenis isS reeds afgelegd. Bij een ingesteld onder zoek te hunnen huizo vond men nog een pnrJj nieuw goed, waarvan de herkomst niet kon worden vastgesteld. Het onder zoek wotiU nog voortgezet. De vrouwen zijn in arrest gehouden. Ook de kunstijsbaan is glad! Twee gewonden. Gisteren hebben op de kunstijsbaan ach ter het Sportfondscnbad, in de Linnaeus- straat te Amsterdam, de eerste omgeval len plaats gehad. Des middags omstreeks vier uur kwam een 19-jarig moisjo te vallen. Met een gebroken arm is zij naar het ziekenhuis vervoerd. In de avonduren viel een man. 'Op ad vies van een ter plaatse zijnd geneesheer is hij naar een der ziekenhu.z.en over gebracht. Tost per rakel over het Kanaal. De iransehe minister voor de luchtvaart heelt den Duitschen ingenieur GeraTd' Zno- ker toestemming verleend tot het verrich ten van een proefneming met een raket, die, voorzien van een zak met poststuk ken, over het Kanaal zal worden geschoten. Do raket zal van Dover naar Calais wor den geschoten. Hij is gevuld met een explo sieve vloeistof, die elcctriseh wordt ont stoken. Nu een van to voren vastgesteld aantal minuten, als de raket door d'c- ex plosies voldoende ver zal zijn verwijderd, gaal een parachute open, waaraan de postzak is bevestigd, die aldus op d'e van to voren berekende plaats zal neerkomen. mij toekwam. Die vijver lag aan bet an dere eind van bet dorp, zoodat men hem niet anders bereiken kon dan door de cenigo, met modder geplaveide straat, liet kleine meer zoo zouden wij het zeker genoemd hebben was een goede acht duizend vierkante meter groot en ontving zijn water door een siuis in d'o rivier. Het rnaakte deel uit va:n liet goed Ludniki, maar was verhuurd aam een Jood, zooals Jadwiga mij had toegelicht, en rrïaest ééns om de drie jaar droog loopcm, om ge reinigd te worden van alle visschen, die •niet de vereischte groote liaddcn. Dit was nu weer het jaar er voor, zoodat de staw (vijver) zich in een buitengewone belang stelling mocht verheugen. Dien Woem "g- middag waren de lage oevers bezaaid met groepjes vlasharige, half naakte kinderen; de oudere in schaapsvachten gehuld, en die allen in zoo verre een werkzaam aan deel namen in de sport, dat ze elkaar de richtingen toeschreeuwden, waarin zo de visschen zagen zwemmen. De vijver zelve was ïiu juist niet op zijln mooist, want die was geheel droog geloopen op een paar voet van het modderigste water na, en op den glibborigen bodem waadden man nen en vrouwen met bioote boenen rond, die de zware netten achter zich aansleep ten. Soms werd een grootor net, dat vast gehouden werd' door de bemanning van twee platboomde vaartuigen, langzaam uit geworpen naair een bepaald punt, waar een lange rij boeren, die het terugzwem- men van de visch verhoeden, moesten, had den halt gehouden onder een luid ge schreeuw en een aanhoudend steenen gooien. Al deze mensrben waren in dienst Ter dood veroordeeld. Wegens moord op ccn poiitiéwaditmees- ter tijdens do communistische ongeregeld heden van Juni 1931, is te Kassei: Tohan- nes Becker ter dood' veroordeeld'. an den Joed, die den vijver gehumd had, en dio nu langs den oovcr op en neer liep, een ruslelooze, zwarte gedaante, die wel overal tegelijk scheon te willen zijn 'on die met ingespannen blik liet oog pchecin lo willen houden op icdcren visch, die hier en daar in oen zak verdween, uit vrees dat hem soms een enkele ont gaan mocht. Jadwiga en Anulka met madame Kons- ka, de doktersvrouw, warön in een hooi; geslapt, om de sport wat meer va'n nabijl te beziein, en verscheidene jongelui maak ten zich gereed om in een tweede boot te volgen. Aam rnij'zelvc overgelaten, was ik juist van plan plaats te nemen op don stam! van een van de oude wilgen, die op ge regelde afstamden langs den kamt van het water stolnden en waarvan er één zelfs over den grond scheen voort te kruipen, zoozeer was hij 'naar omlaag gegroeid, toen Wladimir, die in de tweede boet stond, mij gewaar weid, aa!n wal slapto en raat mij toekwam „O, miss, miss...? Het spijt mij. inaar uw naam is mij ontschoten u blijft hier toch niet heel alleen? Dat zou veel te saai voor u zijlui" lll'ij koek zoo wanhopig, dat ik hem bijna in het gezicht uitlachte. Maar hoe kón hij' nu ook weten dat sommige m'en- schön zóó verwaand zijn, dat ze hun eigen gezelschap volkomen genoeg vinden? „Er zit micts anders op, want de booten zijln vol". „Wilt u mijn plaats niet innemen?" vroeg hij met gioolen nadruk. Ik EEN ZEER NUTTIG GESCHENK VOOR FL, I.-. Isjmzegrootedracpaschjot aan den rand toe gevuld,^ r^en collectie levensmiddelen, die iedere huisvrouw lederen dag nxhdig heeft. ZIET DE ETALAGES. /M vnrvnlodh ft**

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 6