Mei dkandee eeu- mdee! Vrijdag 7 December 1934, DUITSCHLAND IS TEVREDEN. STADSNIEUWS 87ste Jaargang. No. 20817 Tel. No. 68103, 68617 en 88923. BUftEAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 68103, 68617 en 68923. Postrekening No. 53II. EERSTE BLAD Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officicele at- co aankondigingen en kennisgevingen van het Gemeentebestuur. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Schie dam .hebben bij hun besluit van 6 Decem ber 1934 de beslissing op het verzoek van liet College van Regenten" van liet Tehuis voor 'Ouden van Dagen „St, JA COBS GASTHUIS", om vergunning tot op richting van een centrale verwarming»- en twee liften-instaüaties, in het pand Burge meester Knappcrtlaan 59, VERDAAGD, aangezien hel desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 7 December 1934. .->307 29 BtlSTEMLAMD De internationale Saarpolitie wordt georganiseerd" De Duïtsche consul te Geneve heeft gistermiddag den voorzitter van do Saaar- commmissie, baron Aloisi, in opdracht der rijksregooring, het Duitsche antwoord1 op het Britscho voorstel, tot instelling van een internationale politiewacht voor de Saar, overhandigd. Dit heeft den volgenden tekst „Ik heb de eer de ontvangst van uw telegram van 3 'December inzake de zit ting van den Volkenbondsraad van den zelfden dag te bevestigen en u daarop namens de Duitsche regeoring het volgen de mede te deelen: Do Duitsche regeering heeft kennis ge nomen van de verklaringen, die in den Volkenbondsraad inzake de kwestie van het in stand houden van orde en rust in liet Saargebied tijdens de verkiezingsperiode zijn afgelegd. Zij is van haar ka,nt weliswaar van meening, dat de verhoudingen in lietSaar- •gebied bet ontbieden van buiitenlandsche krachten voor de handhaving van orde en rust niet noodzakelijk doen schijnen, doeh zij wil zich toch' er mede accoord veTklaren, dat, voor zoo ver de raad dit besluit, neutrale internationale contingenten in gepaste sterkte voor het vermelde dod naar het Saargebied worden gezonden." Het schrijven wits onderteekend doorden Duitedien rijksminister van buitenlandschc zaken, Von Neurath. In antwoord op desbetreffende in het Britsolie Lagerhuis gestelde vragen, doelde air John Simon mede, dat de Britsche regeering bereid was mode to werken aan de verzekering van de oido en rust in het Saargebied, op voorwaarde, dat an dere landen, die daarvoor in aanmerking komen, eveneens bereid zouden zijn een contingent te leveren en dat zoowel Frank rijk als Duitschland in de voorgenomen overeenkomst zouden toestemmen. 'Op oen vraag van het conservatieve Lagerhuislid1, kolonel Moore, of de Fran- -sche regeering haar troepen van de Saar- grens zou 'terugtrekken, tot de 25 mijlen- gïens, antwoordde Simon: Ik geloof, dat er geen reden beslaat do Franschen te verzoeken, meer te doen, dan zij nu heb ben gedaan on ik verheug mij er over den geest te zien, waarin de Fransobo re- geering handelt. 'Omtrent de vorming van een internatio naal troependetacbement voor het Saar gebied verluidt van Engelsche zijde, dat deze afdeelingen waarschijnlijk tezamen 2000 a 3000 man zullen tellen. In Engelsche kringen wordt- verklaard, dat het Engelsche contingent ongeveer 5 dagen na hot besluit van den Volkenbonds raad in het Saargebied zal aankomen. Inzake d'e door Eden voorgestelde en dioior den Franschen minister van baiton- landsche zaken, Laval aanvaardde plan nen, betreffende het in sland' houden van orde en rust m het Saargebied' door in stelling van een internationale pohtietrocp', schrijft do Dnitsdic diploinaliek-politieke Korrespondcnz om liet volgende; Van Duitsch standpunt is weliswaar nog steeds niet in te zien dat, een dergelijke manb igel noodzakelijk is. Rcod's vroeger is er herhaaldelijk op gewezen, dat do voorbeeldige discpline der Duitsche be volking aan do San vold'ocnclo garanties biedt voor een normaal en rustig verloop van do a s stemming, welker wrijvingloo- ze afwikkeling roods in beider oigmi belang ligt. De feiten hebben deze opvat ting ook steeds in hot gelijk gesteld*. Tot ernstige incidenten is liet in hot gdVele Saargebied nergens gekomen. Dit fo't ver dient te meer in hot licht gesteld ka worden, daar de politieke spnnningen door hot on verantwoordelijke d'rijven en de gewetcn- loozo opruiing van amti-Duitsclic kringen kunstmatig is opgevoerd'. Het belasten van anti-Dui'sclie elementen met verantwoordelijke functies was zeker niet geschikt de atmosfeer te zuiveren. Desondanks hoert, gelijk gezegd', do to tale situatie aan do Saar geon oogenblik tot ernstige bezorgdheden am'eiding ge geven. Afgezien van deze princ'pi'celo en zeker steekhoudende Overwegingen editor is do verklaring van Laval een nieuw bewijs er voor, dat hij ook voider streng op den grondslag van do rechtvaardigheid' cm bil lijkheid wil blijven staan, hetgeen kan wor den beschouwd als eon gelukkig svmp toonn, Duitscïand. Calü'ricd Fcdcr liccfl afgedaan. Adolf Hitler heeft staatssecretaris Gott fried Ieder, ontslagen. Feder wordt gepensianneerd en daarmee is de politieke rod van don samensteller van het officicele nat-socialistische pro gram uitgespeeld', liet ontslag is van groo- "to beteekenis voor de nat.-socialistische ide ologie- Feder zooals Hitier aelf in zijn bock „Mein Kampf" schrijft heeft hemj, Hitier, voor het nat.-socialisme gewonnen en is in zijn strijd' tegen Schacht roemloos on dergegaan. Zijn afscheid' is zonder dank betuigingen, kort en zakelijk, zóó alsof men een man ontslaat, die onaangenaam en on handelbaar is reword en. Feelers program oefende destijds oetn grooten invloed uit en blijft nu onuitge werkt. Voor dr. Schacht beteekent het ontslag van Feder een nieuwe overwinning en een versterking van zijn invloed'. Geen S. S. cn S. A. in liet Saargebied. De Saai-gevolmachtigde van d'en rijks kanselier, Bürckol, heeft de volgende ver ordening uitgevaardigd „Aan alle S. A. en S. S.-miamnen in het Duitsche Rijk: Communisten en emigranten trachten de openbare meening weer in te lichten over z.g. Duitsche Putschvoornemens door er op te wijzen, dat ,,|vrij groote afdeelingen S. A. en S. S.-mannen naar het Saargebied' ko men. Teneinde dit tendentieuze bericht reeds van to voren in bet licht-te stellen, wordt bevolen: Allon, S,„A,,, on.,S.-marman is J iet .ten strengste verboden naar het Saargebied1 to reizen,om welke reden dit ook moge ge schieden, tenzij het stomvercci'it i gdcin be treft. Dezen moeten zich uiteraard aan 'ten voorgeschreven termijn van binnen het Saargebied komen, houden. Wie ondanks deze instructie pogingen in het werk stelt naar het Saargebied te rei zen zal, onmiddellijk door dto betrokken partijinstanties ter verantwoording worden geroepen". Gocbbcls versus FnrtwSnglcr cn nindemith. Gisteravond' heeft rijksminister dr. Goeb- beis in het Sportpaïast tor gelegenheid, van de jaarlijksclie demonstratie der Iteicliskulturkammer -een redevoering uit gesproken, waarin hij duidelijke toespelin gen maakte op het geval-Furtwiinglor. Dr. Goebbels z»ide o.m,: liet is niet in overeenstemming met d'e loyaliteit, d'ie de scheppende kunstenaar den nieuwen staat verschuldigd is, wan neer nationaal socialistische eisclieai, die im don goest der strijdend© beweging bare rechtvaardiging vindon, verdacht worden gemaakt en gediscrediteerd worden als ko mende uit ziekere leringen. (Deze laatste woorden werden door Furtwangler in zijn artikel over liet gevat- Il'indeniith gebruikt. Noot van de red.) Want liet nationaal socialisme is niet slechts liet politieke on sociale, maar ook liet culturcelo geweten der natie. Het beteekent ook geon vrijbrief voor hem, d'ie als woordvoerder van een voor bij tijdperk optrad, dat hij zich als vader lijk beschermheer van onbestreden kunste naars doet gelden en liet zicli daarbij laat ontbreken aan liet noodige politieke instinct, gelijk in dit geval (d. w. z. liet geval Furtwiingler). Men kan ontsporingen van don ergstan aard op het gobiod der wereld opvatting in het verleden niet verontschul digen door ze af te doen als jeugdwerken. Daarvoor is niet de geest des tijds, maar de kunstenaar zelf verantwoordelijk, die- met zijn persoon en met zij'n naam achter het werk staat. Dat juist noemen wij con junctuur: met do wolven in het bosch buiten en don z.g. goest des tijds offers brengen om er bovcno-p te blijven. Oostenrijk. De verhouding tol Italië. De Oostcniijksclie minister van finan ciën, Btirosch, heeft in con interview,., dat blij liceft toegestaan aan de Rijkspost, ver klaard', dat de conversie van do door Italië verstrekte leeaing aan Oostenrijk geken merkt woidt door succes. II ijwees er op, dat d'o rentevoet 4 pCt. bedraagt, hetgeen wijst op hechte vriendschap van Italië voor Oostenrijk. Hongarije. Do toespitsing der verhouding tot Zuid-SIavië. De avondbladen te Boedapest zijn ouder den indrulk der nieuwe maatregelen van do regeering te Belgrado en publicearcn uitvoe rige 'berichten 'over d'e uitwijzingen door de Zuid-Slavische autoriteiten. Italië. Er is tekort aan vaklieden. Bij d|.i practisehe toepassing der over eenkomsten van d'e beroiopsveroenigingen van werkgevers en werknemers volgens de richtsnoeren van liet fascistisd regiem ter bestrijding van de werkloosheid, bleek, dat een tekort aan vaklieden bestaat. Er is direct overgegam tot het instellen van speciale opleidingen ten behoeve van werkloozen, terwijl spcc'a'e ciusussen zijn ingericht voor werkende arbeiders Spanje. Pogingen tot vorming van een nationaal blok. Vele afgevaardigden in den Spaaiischcn Cortes, grootendeels leden van een der beide monarchistische partijen, alsmede een aantal andere personen, hebben -een oproep gepubliceerd waarin wijziging van bet tegenwoordige politieke systeem een ingrijpende vernieuwing van Spanje wor den geëisobt. Door verzoening van kerk en staat moet een r.-lc. Spanje worden geproclameerd. Er dienen economische en beroepsorganisaties iri den staat te komen en in sociaal opzicht moet het proleta riaat den weg tot 1 een cigenddom wor den vrijgemaakt. Er moei een nationaal blok worden gevormd, waarbij de regee ringsvorm monarchie of republiek geen rol speelt. Sovjet-Rusland. Familieleden van geëxecuteerden naar Siberië. De familieleden der te Leningrad en Moskou geëxecuteerde 71 personen, zijn op aanstichting van dten volkscommissaris van bi-nnenlandscho zaken, voor den duur van drie tot tien jaren naar Siberië ver bannen. Het aantal bannelingen bedraagt 200 Run bezittingen vervallen aan den staat. Vereenigde Staten Het onderzotnaar de wapenindustrie. Senator Clark hoeftgisteren in d'e zit ting der enquêtecommissie naar de gebrui ken in dó wapenindustrie verklaard, dat de Vereenigde Staten slechts den wereld oorlog zajln ingegaan om, do winsten, dor W&petnfabrikanten to j^axqnd'eerem Vo-orts wérd' bij - liet-' verhoor beweerd, d'at Dupont in 1929 munitie naar Neder land' zou hebben verkocht ter vorder ver scheping naar China. Voider werd medegedeeld, dat de Re mington Arms Cb. in 1933 en 1934 20 millioan muniliepatronen hebben verkocht aan Bolivia en 100.000 aan Paraguay, tor- wijl de Winchester Arms 21/2 millioen pa tronen heeft geleverd aan Bolivia. JLerstinsameling uitgaande van de Vereeniging „De Ned. Dagbladpers" Wanneer de zon van voorspoed en welvaart ons bestraalt en wanneer wij de vruchten van onzen arbeid kunnen plukken, dan schijnt er weinig aan ons aardsche geluk te ontbreken. Maar ah die zon is ondergegaan en de nacht der werkloosheid over ons is gekomen, dan breekt voor velen een zware tijd aan. Dan moet geteerd worden op de reserves, dte wij in goede tijden hebben gekweekt en zien we met smachtend verlangen uit naar de betere dagen, die kunnen en zullen komen. Er zijn echter menschen, die geen reserves hebben kunnen maken en die in den goeden tijd nog juist genoeg hebben om van te leven, maar die de stormen van den tijd niet kunnen weerstaan. Zij vinden geen beschutting tegen den kouden wind die door de vensters en deuren hun schamele woning binnendringt. Zij kunnen zich niet wapenen met warme kleeding tegen sneeuw en vorst, die de ninter met zich brengt. Zij ontvangen geen krachtig voedsel, dat hen sterkt tegen de ruw heid van het klimaat. Bij het eerste verschijnen van de teekenen der malaise moeten zijaan hun lot overgelaten, den strijd tegen het noodlot in doffe wanhoop voeren. Voor die ongelukkigen, de „niet-gesteunde werkloozen", heeft de Ver eeniging De Nederlandsche Dagbladpers een actie geopend om hen op het aan staande Kerstfeest met een gave te verheugen, ten einde een straaltje van hoop en van blijdschap in hun somber bestaan te werpen Laat ons bedenken, dat de armen en behoeftigen toch ook onze medemenschen zijn. Zij hebben recht op ons medelijden, en wij hebben den plicht om hun lijden te verzachten. Laat ons bedenken, dat de nood ieders huis kan binnendringen en dat velen van die „niet-gesteunden" misschien beter dagen hebben gekend en dus de armoede dubbel gevoelen. Wie nog in goeden doen is, taste eens royaal in den buidel om de zaligheid van h^t geven te genieten, en wie minder met aardsche goederen is gezegend, schenke het „penningske der weduwe", dat ook welkom is. Ons gironummer is 5311. Japan. Seusationeclc samenzwering. De arrestatie van d'en. zeventienjarige Tokoetaro lgarasji heeft een sensatio-Qo.dc samenzwering aan liet licht gebracl it. Deze jongeman, ecin arbaider op een munithfa briek, vroeg gisteren eon onderhoud' mi et prins Saionji in zijn villa, doch werd, toen bleek met welk/e bedoelingen liij kwam, gearresteerd. Ilij bekende den prins met een dolk to lieb'ben willen dooden. Twee m'cd'cpliolitigon, een V3ii achttien jaar en een van zeventien jaar, werd'ein spoedig eveneens door de pplitie in arrest genomen. Dezen bekenden, dat zij een si- menzwering op touw hadden gezet tegen het loven van prins S'iionji en vonils 0.111 tegen het leven van Soezoeki, d' u voor zitter van do Seijorieii partij. Wakatsooki, vooizitter van de Minsoito partij en Ada's |i voorzitter van de Ko'coemindomei partij. De zitting van bet parlement. De toestand in den rijksdag biijft oven gespannen als ooit. Alles hangt thans af van do plenair© zitting van vandaag, wan neer do uiteindelijke debatten over de lie grooting zullen beginnen* Het is waarschijn lijk, dat de zitting nog mot enkele dagen zal worden verlengd. Int. Samenwerking. Wordt de Amcrilcaanschc vlooiddegalie teruggeroepen? De Amerikaansche regeering zal de op zegging van het vlootverdrag door Japan zoodanig inlerpreleercn, dat Japan de voor bereidende ondcihandelingen te Londen wenscht te beëindigen. Zij zal dan ook na de opzegging de Amerikaansche delegatie terugroepen. De toestand zou door de opzegging zoo principieel gewijzigd worden, dat de Ame rikaansche regeering nieuwe besluiten zou moeten nemen en daarover diepgaand zou moeten overleggen. De Amerikaansche re geering hoopt echter, dat gedurende de twee jaren, dat het verdrag van kracht blijft, een weg zal kunnen worden gevon den, die zoowel de limiteering der bewa peningen ter zee als de politieke stabili teit op de wereldzeeën zal waarborgen. Zonder twijfel beschouwt Amerika Japan als verantwoordelijk voor het afbreken der internationale besprekingen en zal het zich thans niet inlaten met verdere onderhande lingen in Londen, aangezien de Amerikaan sche regeering in geon geval Japan het rediL wil toekennen op een gelijke sterke bewapening ter zee. Uitbreidingsplan Oud-IV!athenesse. Bebouwing van bet terrein lus- schcn Mathcncsscrdijk, Wallis- weg cn Spangcsehckade. B. en \V. .van Rotterdam schrijven aan den gemeenteraad': „Ingevolge het op 11 December 1931 vast gesteld© plan van uitbreiding voor den polder Spangen, zou op hot thans nog braak liggende terrein tusschen d'en Malhenesscr- dijk, den Wallisweg on d-e Spamgesdhekade een plantsoen tot stand' gebracht moeten worden. Nadere beschouwing van d'e situatie ter plaatse hooft echter tot de conclusie geleid' dat voor sierplantsoenea d'o oppervlakte rij kelijk groot is, terwijl zijl voor speelterrein of ontspanningspnrkje te klein moet wor den geacht. Bovendien valt le verwachten dat het gezicht op d'e 200 ver terugslaande bebouwing langs den Wallisweg niet volko men zal bevredigen. Een en ander heeft den directeuren van de betrokken diensten aanleiding gegeven tot het voorstel om bedoeld' terreingedoelte te bestemmen voor bebouwing en voor die bebouwing aan te houden de bestemming in onderdeden, zooals a-ingegeven op do bij de stukken beboerende tecfc.iiiing. Langs de Spangeschekadó is een bebou wing met vier woningen ontworpen, doch zal merle de vestiging van bedrijven, kan toren 011 winkels zijn toegelaten, langs den Wallisweg en den Mithonesserdijk zal uit sluitend woningbouw, bestaande uit drie w oningen per pand, mogelijk zijn. Mot de commissie voor de gemeentewer ken (stadsontwikkeling) is het onl'ego van oordeel, dat do voorgestelde wijziging van het uilbreidingsplan ton zeerste aanbeve ling verdient Behalve dit een in aesllie- tisch opzionr meer oevredigende afronding van h~ onderhavige stadsdeel wordt vet- krogeibrengt deze gewij/'gde oplossing tevens oen voordeel voor d'o gemeentekas mede. Intusschen zal bij do uitvoering van het plan rekening moeten worden gehouden mot do aanwezigheid' van de begraafplaats aan de Spangesebek'ede. Zoolang deze ter plaitse blijft gehandhaafd, zal binnen een afstand van 35 M daarvan geen bebou wing kunnen verrijzen, hetgeen beteekenf, dat voorshands slechte de b bouwing langs den Matlienesserdijk en de aansluitende hoekbebouwingen tot s'and kunnen worden gebracht". De vrees, dat de bebomving van don pol der Oud-Mathenesse op de lange baan zou worden geschoven, schijnt niet gegrond te zijn. De gemeente Rotterdam noemt, blij kens bovenstaande, maatregelen, 0111 de zaak voortgang te doen hebben. Do Rot- terdamsclie raad moet het gewijzigd uit breidingsplan nog goedkeuren. En dan moet men nog koopers vinden voor d'en beschik baren bouwgrond. A.R. Gemeentebestuurders iu Zuid-Holland. Da onlangs opgerichte voreoniging van A.R. Gemeentebestuurders in Zuid-Holland telt thans 120 leden. Het bestuur lieeft d'e functies als volgt verdeeld: J. A. Jansen Maneschijn, Zwijn- dreclit, le voorzitter; M. A. Verkerk, Gou da, 2o voorzitter; R, Meyer, Haastrecht, postadres Stohvijkersluis D 56, Gouda, le secretaris; R. Tjalma, Goudswaard, 2e secretaris; J. R. Doimer, Rotterdam, pen ningmeester; P. Mak, alhier; P. v. dl Bas, Moordrecht; Alb. Pierhagen, Streefkerk;'AL D. Bikker, Noord-eloos. Dinsdag 22 -Januari a.s. zal to Rotter dam een ledenvergadering worden gehou den, waarin mr. dr. J, W. Noteboom zal inleiden: Autonomie in crisistijd. Eiectrificatie lijn Schiedam- Hoek van Holland. Moderne wagens in aanbouw. De eiectrificatie van d'e lijn Schiedam Hoek van Holland is zoover gevorderd, dlat zij, behoudens bizondero omstandigheden, reeds in het voorjaar tot Maassluis goreedl zal komen. De waarschijnlijkheid is editor niet groot, zegt de Rott, dat men voor den a.s. zomerdienst zal gaan rijden. Aan het materieel voor d'eao lijn, dat vara, zeer moderne en comfortabele constructie on can verbeterde editie van dat op de lijn AmsterdamRotterdam zal zijn, wordt iutussciien hard gewerkt. Thans staat wol vast, dat er voorloopig van 'n rechtslreeksclien oloctrischen dienst reijenoord'Koek van Holland niets komen zal. De brugopeningen bij oen zeer frequent verkeer, dat zoo'11 dienst ongetwijfeld tou gevolge zou hebben, schijnen zich daar tegen te verzetten. Geslaagd. Voor de acte Wiskunde L.O. is te 's-Gra- venhage geslaagd de lieer L. N. Vernie. Luchtpost. Do directeur van het postkantoor schrijft ons: De afzenders van correspondentie, die per luchtpost naar de overzoesche koloniën en bezittingen wordt verzonden maken in toenemende mate van die gelegenheid gje- bruik om aan liun familie of andere cor respondenten jubileum- on weldadigheids zegels to doen toekomen. Met dat doel beplakken zij de luehlpost-eiweloppes met een veel gro-oter aantal zegels dan noodig is. Het gevolg hiervan is d'an dikwijls, dat het gewicht van 5 gram wordt overschre den. Dan moet de correspondentie met port belast en doorgezonden worden 011 de ge adresseerden moeten dus bij uitreiking der brieven port betalen. Baar d'o afzenders hier natuurlijk niet op rekenen worden zij hiervoor gewaarschuwd. In artikel 68 van de P.T.T. gids wordt de wonsclielijklieid uitgesproken 0111 voor de frankeering oen zoo klein mogelijk aan tal zegels to gebruiken en deze in do rechterbovenhoek vast te hechten. Crisisbotcrmcrk. Dc Crisis Zuivel Centrale maakt be kend, dat voor de weck van 9 tot 15 December de prijs van liet Cririsbotermerk en van de vervoervergunning van biu- lenlandsche boter is vastgesteld op IT per k.g. Dore coin ant rersohijnt dagelijks, met uit» zondering »an Zou- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f2.— franco per post f2.50. Prijs per-week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden.dagelijks aangenomen. - A'dvertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's.Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentita wordt niet gewaarborgd. Prijs dör AdrertentlBDJ vani—öwgels fl-Bö; Iedere regel meer f030; la het Zaterdftgnunrmef 15 rogels f 1.80, Iedere regel, meer f 0.35. Reclames fü.75 per regel. Incassokosten 5 cU| postkwltantleslö ets. Tarieven van advertentiön p by abonnement rijn aan bet Bureau verkrygboar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klei no Advertentiön opgenomen A f0.50 t/rn. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van SO woorden. *b Woensdags: Kleine Ad verton tiën tot 25 woor den f0 25, mits vóór Dinsdagavond fiuur aan het Bureau bezorgd. *s Zaterdags: Kleine Advertentiön f1.00,indien olet vóór Vrydagavond 6 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1