"JIT DE TWEEDE KAMER. Het Fransche bagno. Die- omsdUclp/l^ staat tacU <zektc niet op uw auto?! De kieswet. Het evenredig stelsel. De dwergen. De jacht op de dwergen. Het voorstel van den minister gaat te ver. Driehonderdduizend stemmen worden waardeloos. In strijd met de Grondwet. Districten of maximum aantal partijen De minister verdedigt zich. Het was de wensch der Kamer. Het districtenstelsel van de baan. De minister gaat nader overwegen. Kerk en School Kunst en Wetenschap Hadioprogramma's Gemengd Nieuws Een brandweer zonder water. fl, ae» „W" Toen men indertijd liet stelsel iter even redige YertogenivcKmliging in ons kiesrecht wilde uitvoeren, was bet sonis aandoenlijk to hooren, hoo zeer men er op gestold was iedere stem tot gelding to doen bren gen. Bat was het hoofdmotiefde kleino minderheden, die in allo districten onder den voet geloopen werden, zouden zich over het geheelo land kunnen vereenigen om op verovering van zetels uit te gaan. Kot stelsel kwam in werking; het krioel de heel spoedig van kleino minderheden, die zich tot één landelijk geheel vormden to inderdaad een of twee oï drie zetels wisten te bezetten. Toen weid het scheld woord „dwergpartij" uitgevonden. Het hin derde do grooto partijen, dat zij voort durend ten prooi waren aan de „splijt- rwnmmerij". Al spoedig werden allerlei deurtjes dicht gemaakt, waardoor do dwergen binnen slopen. Het stelsel van de grootste over schotten werd vervangen doordat van de grootste gemiddelde; een strop voor de dwergen. Eet percentage van 50 pCt. voor één zetel werd geleidelijk gebracht op ,75 en 90; voor den tweeden zetel eveneens op 90 maar het baatte niets: het ras dor dwergen bleef. Nu kwam minister De JVBdo met een lengtemaat voor de dwer gen: pas drie op elkaar waren toelaatbaar. Voorts werd een waarborgsom gevergd bij de verkiezingen, die verloren zou gaan bij geen succes. Van die aandoenlijke liefde voor iedere stem was niets meer over. Wat men dan tegen die kleine partijen heeft? Do groote vinden ze hinderlijk als Oen blaffende hond, die al maar voor je voeten loopt. Voorts zijn er veel te veel yan die dwergen gekomen vinden de grootcn en zij vormen daardoor een niet te onderschatten macht, omdat zij herhaal delijk den doorslag kunnen geven, waarbij gemeenschappelijke ontevredenheid hen te samen brengt. Verder is het de verbrok keling, die het aanzien van het parlement én de politiek schaadt. Hen wil dia kwaal camoufleeren door er althans in liet par lement geen plaats aan te geven. Ten slotte mat de voortduren de aanval van die kleine de grooto te veel af. En... het publiek heelt er maar al te dikwijl» schik in, dat liet die groote zoo ongezouten wordt gezegd! Wat de gevolgen van het drie-zetcl-stcil- sel zou geveest zijn, indien het reeds in 1933 bij de Kamerverkiezingen had bestaan, blijkt uit doze cijfers, de zes eenlingen zou den zijn weggevaagd, mitsgaders alle drie de Kerstenianen. omdat de derde zetel daarvan een overschot-zetel is geweest Voorts zouden de communisten er maar drie gekregen hebben. Niet minder dan tien zetels zouden dus anders zijn toe bedeeld en wel vijf aan de katholieken, twee aan de sociaal-democraten en telkens één aan do anti-revolutionairen, de libe ralen en de vrijzinnig-democraten. Er gin gen er dus zes naar rechts en vier naai' links. Zóó ongeveer hooren de tien thans ook thuis. De drie plaatsen van Kersten, do plaatsen van Lingbeek, Arts en Van Het ballingsoord voor zware misdadigers, door R. S. 3) ("Vei volg en slot). De guillotine. Na de cellen to hebben bezichtigd en Oen bezoek te hebben gebracht aan liet hureau, waar de gevangenen geïdentifi ceerd en geregistreerd worden, gingen wij naar oen meer afgelegen gebouwtje, waar do guillotine (valbijl) voorloopig stond op gesteld. Deze is n,l. steeds gedemonteerd cm eerst voor een executie woidt het werk tuig in elkander gezet. Vermeldenswaardig is wel, dat de veroordeelde dikwijls vraagt, dit monteeren zelf te mogen doen, ten einde zekerheid te hebben, dat het toe stel niet zal weigeren. Het kamertje, waarin de guillotine slaat heeft nog een deur, die uitkomt op een pleintje buiten do ■'gevangen is, waarop do executie .in het openbaar plaats vindt. Daar zag ik ook vier sfceenen blokken, Waarop het toestel komt to staan. Nu zag ik dus van zeer nabij het werktuig, dat zulk een belangrijk deel gehad heeft in de vorming van de geschiedenis der vorige eeuw": lo bois de Justice, la Veuve... Ik had mij de guillotine grooter voorge steld. Dit komt omdat zij op plaatjes al tijd op oen verhooging staat afgebeeld, Waardoor zo zoo groot schijnt. Wat do hoogte betreft, zou het toestel kunnen staan in een gewone kamer, mits die oen normaal hoog plafond' hoeft. Af gezien van het doel vah de guillotine, is de machine zelf oen kunstig, fraai stuk (wérk. We kunnen een geweer, een dolk, Houten, werden dulj \%i r.k. en één anti revolutionair. Inderdaad ziet men toch liet ontoelaatbare daarvan. liet was ten slotte de groote partijen al te machtig. Het bezwaar, dat het gebod en al in fiagranton strijd' is mot de even redige vertegenwoordiging, went naar vo- ren geschoven, maar het is de vraag of men dit nu wel zoo zwaar tolde. Hen durft het niet gooi aan; dat is het eigen lijke motief. Een aantal van driemaal hon derdduizend kiezers eenvoudig op zij te zetten, gaat (o ver en do baas-spelerij kon wel eens onaangename gevolgen hebben. Het grondwettelijk bezwaar tegen het drievoudstelsel is met name door rar. de Geer, duidelijk geformuleerd. Art. S en 9 der Grondwet geven duidelijk aan, dat allo honderd zetels naar evenredigheid van het aantal uitgebrachte stommen verdeeld moe ten worden. Do kiesdeek-r is de onaantast bare grondslag van hot stelsel. De onjuist heid van ihet drievoud-stelsel blijkt mede hier uit, dat als die geoorloofd is, ieder ander cijfer eveneens geoorloofd is en dat dus de willekeur volmaakt kan werden toegepast. Ook voor een districten-stelsel, gelijk de heer Vliegen wilde, achtte de heer de Geer de Grondwet duidelijk. Het dit stelsel splitst men do hondeid zotels en ook dit is niet toelaatbaar. Men heeft volgens hem de kleino par tijen te aanvaarden, vijl zij het gevolg zijn van het stelsel, dat liij persoonlijk liever door een districten-stelsel zag ver vangen. Een waarborgsom kan hij aan vaarden als middel om niet serieus mee doen aan de verkiezingen te verhinderen, maar als het drievoud-stelsel of het dis trict-stelsel a la Vliegen in de wet kwam, slcmde hij tegen het ontwerp. Hoe een man als de heer van den Heu vel nog den moed had om na dit betoog de stelling te verdedigen, dat de tliofndwet geen bezwaar was voor de uihoering van dit stelsel, is ons een laadsel. Argumenten had hij daarvoor niet, de wensen om die dwergen tie fnuiken was de va»'er vin zijn gedachten. Volgens den heer de Geer was het een goede daad van de groote partijen om dit ontwerp af te wijzen; daarmede werd eens aan liet volk getoond, hoe men niet op zetel-ja ebt uit was. Dat klonk nu wel heel voor am, maar dan treft het ver wijt des te meer de xegeering, aio op zoek ging naar verdelgingsmiddelen van de horzels", zooals nu de klcmc partijen al heetcn, omdat de Tweede Kamer her haaldelijk op afweergeschut tegen deze aangedrongen had Als men maar een „fat soenlijk" middel '.rist. dan zou men liet wel hanteeren, maar liet voorstel van den minister is in wezen onoirbaar, zooals ieder fatsoenlijk mcnsch dat inziet De verdediging van den minister was uiterst zwak Hij verklaarde het ontwerp gehandhaafd te hebben, omdat hij de ge legenheid wilde behouden zijn standpunt te verdedigen, dot het niet in stiijik was met de Grondwet, Evenredige vertegen woordiging was z i. een staatkundig be grip, een stelsel van evenredigheid was een mathematisch begrip. Aan het eerste mag men veranderen wat men wit, zoo betoogde hij Dat is natuurlijk ecu theo rie, die kant noch wal raakt. liet woord evenredig is een wiskundig woord, dat een ondubbelzinnige beleekcnis heeft en geen wiskundige in Nederland zou als deskun dige in deze zaak gehoon!, iets anders kunnen verklaren, dan dat de vertcgen- woonliging moet ziju evenredig naar het aantal uitgebrachte stemmen. Wit men een correctief op dit stelsel, dan moet dat in de Giondwet worden vastgelegd; maar dat is niet geschied'. Uit de verdediging van don minister kre gen wo eeuigermato den indruk, dal hij verwacht had, dat de overgrooto meerder heid der Kamer wel ieder middel zou hebben aanvaard, dat een „strop" zou zijn voor die „woekerplanten", zooals de mi nister nu do kleine partijen al kwalifi cecide. Dat is liein klaarblijkelijk tegen gevallen en het bleek, dat liet primaire rechtsgevoel (och nog Meiker is dan liet onaangename gevoel, dat die „woekerplan ten" opwekkkon De goede beurt, die vol gens mr. do Geer do Kanier maakte door op_ grond van het recht dit ontwerp af te wijzen, is door de redeneoring van den minister weer geheel en al vernietigd. Met de Grondwet chicaneeren om jo zin door te drijven, is zeer onbetamelijk. Het verknippen van liet land in visa' districten, gelijk de heer Vliegen wil, is eveneens in strijd met do grondwet. Nie mand heeft bij bet opstellen van doze bepalingen van do grondwet iets an Iers bedoeld dan wat thans geldt. Het voor stel, van den heer Bongaorts, om niet meer dan veertien partijen toe te laten, is precies even willekeurig, omdat dit cij fer op niets berust dan willekeur. Wil men de kleine partijen verdelgen, dan zal dit buiten het parlement moeten geschie den, door de kiezers te overtuigen van de verkeerde denkbeelden. In het parlement do deur to sluiten, is niet alleen onbillijk, maar in boogo mate dom; want men maakt van do kleine partijen martelaren. Eén amendement, de districten-indee ling, is al weer van do baan. De beer Bon- gaerts trok zijn amendement in, nadat de minister had toegezegd, dat hij nog eeins nader wilde overwegen, hoe hij den band tusschrn do kiezers en de districten k'an versterken. Hiermede is do wet al weer naar verre dagen verschoven. Nu nog de rest. immers ook mooi vinden en wat doen wo met deze wapenen? Deze guillotine was van donker hout met netjes opgepoetste metalen deolen. Toen ik het toestel goed bekeken ha 1, werd! mij de gang van zaken gedemonstreerd. De veroordeelde wordt, nadat hij gebe den heeft, of anders direct, naar de guillo tine geleid. Do plank, waarop hij gebon den wordt, is plus minus 1.40 II lang. Deze schuift over een voetstuk, waarop ze ook kan omklappen, zoodat de hori zontale stand oen verticale wordt. Tegen deze plank wordt de gevonniste dus in staande houding gebonden met de borst en de buik tegen de plank-, zoodat hij a.h.w. boven deze uitkijkt. Nu wordt de plank in horizontalen stand terug ge- wipt; de veroordeelde komt dus op zrju buik te liggen. Vervolgens wordt de plank naar voren geschoven, zoodat hoofd en hals te leen buiten het vlak, dat men zich denki.i „-an tusschen beide opstaande pa len. Daarna wordt een klem op den nek ge schoven, zoodat het hoofd gefixeerd blijft en direct daarop wordt do handle, welke in verbinding staat met den haak, die het mes vasthoudt, overgehaald, met het absoluut noodlottig gevolg uiuuvau. Deze'scèno verloopt zeer snel. De ver oordeelde wordt niet vastgesjord, maar slechts even vastgeriemd op de plank het schijnt, -dat op zoo'n laatste oogea- blik geweld zelden noodig is de plank omgewïpt, naar voren geschoven, kiem neer, handle over, mes! Dus voordat de veroordeelde katireali- sceren„ik Hg er dus nui werkelijk onder", is het leed geleden... Bij deze uiteenzetting 'duwde de onder directeur het mes naar boven. Het korte Ned. llerv. Kerk. Drie.al te Rotterdam (vat. Posthumus Meijjes), ds. A. T. IV. do Kluis te Vlissin- iren, ds. E II. Blauwen draad fe Bairn en ds. J. Koopmans fe 's Heer Hendrikskin- deren. Daling van de liiniiciilamlselie kosten. Het Zendingsbnreau. te Degstgeesf (post rekening na 607 4J vraagt ons plaats voor het volgende: Over h jaar 1933 hebben de totale inkomsten van de samenwerkende zen- dingsEorporaties bedragen fSS0 979 62 en de uitgaven 1973 192 35, zoodat in flat jaar liet tel ort bedroeg f86 212 73. Van de uitgaven betrof een bediag van fS KSS64 71 de uitgaven in Indiê en f121 327 61 d'c in Nederland. Men ziet, dat het percentage voor de binnenland er!) e uitgaven, daf enkele jaren nog 17 bedroeg, nu gedaald is tot 13 71 pel Do cijfers over 1931 zijn nog niet be kend, daar de rekeningen uit Indie voor eerst nog met ingekomen en bewerkt kun nen zijn, maar de waarschijnlijkheid is groot, daar er in 1933 een bizondere uit gave luer te lande moest worden gedaan, dat over 1931 het percentage nog iets zal blijken gedaald te zijn. Aloissi Italiaansidi' staatsburger. De Duitsche acteur Alexander Moissi, do laakte twee jaar bijna uitsluitend' in Italië heeft gespeeld, hoeft hot Italiaan- sche staatsburgerschap verkregen. zouder eeniga mannetje moest met zijn volte gewicht het zware blok hijsclicn, dat bovenaan in een klem wordt vastgegrepen. De hefboom, terzijde van een der opstaande paton, opent de klem en het mes valt, wrijving of andere stoornis. Vol belangstelling keek ik naar dit toe stel. Dit mes mist nieh het werkt radi caal. Het is schuin afgeslepen, zoodat het in zijn val werkelijk snijdt en niet kapt. Maar al ware het mes nog zoo bot, het zwaro gewicht zou al voldoende wezen om aan iemands leven eon einde te maken. Het is ook niet to stuiten in zijn vaart en verhalen, volgens welke de valbijl zou blij ven steken of nog zou zijn tegengehouden, lijken zeer onwaarschijnlijk. Dat is de guillotine. Andere moordwerk tuigen, als galg of electïische stoel, zag ik niet, maar de guillotine is feilloos. Wie op die plank geriemd wordt, is onherroe pelijk verloren... Maar genoeg over den valbijl. De be schrijving mag wat sensationeel zijn, dooli zoo is ook do sensatie, welke do aanblik van dit toestel en zij'n werking wekt. Alles zoor interessant, maar toch her ademde ik, toen ik na dat bezoek weer Luiten stond en de gluiperige Anamiel de kleine poort achter mij had gesloten. Kans op ontvluchting? Gelijk ik reeds vertelde, lijkt de mogelijk heid van ontvluchten uit de gevangenis buitengewoon gering, ja haast onmogelijk, De veto vluchtelingen ontsnappen dan ook tijdens de werkzaamheden buiten de gevangenis of wanneer hun wat meer vrij heid wordt toegestaan, b.v. na ontslag uit de gevangenis, maar nog steeds met de verplichting op St. Laurent (of andere! strafplaats) te blijven, De vlucht geschiedt natuurlijk op voor SATERDAG, 23 Maart 11)30. Hilversum, 1875 M. VARA-uitzcnding. S u. Orgel. S.30 u Grnmofoon 10 u Mor genwijding VPRO. 10.15 u. Voor Arb. i.d, Contiinibcdr,De Zonnekloppers, Do Flierefluiters, VARA-tooncul on grama- foon. 12 u. Orvilrnpui, 12.4a uJazz programma. 1 u. VA li A-orkest. 145 u. Zenderverzoiging. 2 u. Hoo do'toon kunst groeide. 2 20 u. Lezing over jazz. 1? 40 u. Hoe een vreemdeling Nederland e.n do Nederlanders /.iet. dialoog. 3 u. D.msorkost en Bobby 't Sas, zang. 3.30 u. RoUerdamselx Philh. Orkest o.l.v. S. Swaap, m.m.v. Eduard en Marinus Flip se, piano en W. Ravelii. bas. 4.30 u. Badi- lozing. 4.50 u. Vervolg orktesteoncerl. 5 40 u. Literaire causerie. G u, Syncopaters. G,ï5 u. De F]ienefluitoi"s. 6.30 u. M, Wecrsnu; Do stylistick in hot piano spel. hierna piano. 7.15 u. Sopraan en piano. 8 11. Ilcrh. SOS-ber. 803 u.Gra- niofoon. 8.30 u. VARA-Maandrcvuo. 9 n. Vaz Dias en VARA-Var ia, 9.15 u. VARA-eïkcst. 9.45 u. Bont programma 12 u. Sluiting. Huizen, 301 M. KRO-uitzending. 2.30—3.45 u. VLRA, 8—9.15 en 10 u. Gramofoon. 113012 u. Gotlsd. halfuur. 12,15 u Schlagermu- ziek en gramofootni. 2 u. Voor do jeugd. 2.303.45 u. VLRA 4 u. Causerie. 4.30 u. Voor de kinderen. 5.-30 u. Esperanto. 5.45 u. Orkest en lezing. 7.15 u Cau serie. 7.35 u. Gramofoon. Om 8 u Va? Dias. 8.35 u. Schlagermuziek, 1015 u. Gramofoon. 10.20 u. Populaire muziek, 10.30 u. Vaz Dias, 1035 u Orkest. 10.50 u. Populaire mimiek. 11 u. Orkest. 11.30 12 u. Gramofoon. Droiiwich, 1500 M. 11.20 u. Gramofoon. 12.05 u Oik'cst. I.20 u. Orkest. 2.20 u Orkest. 3,20 u. Orgel. 3.50 u. Orkest. 505 u. BB&Duis- orkest. 6,50 u. Sp'orlpruntjo. 7 50 u. Cul lender's Rand. 8 50 u. Variótó-progr. 10.20 u, Orkest, 11.20—12 20 u. Am brose. Radio Paris, 1648 AI. 7.20 en 8.20 u. Gramofoon. 12 35 u. Orkest. S.20 u. Gevar. progr. 10.50 u. Dansmuziek. Kalmidborg, 1261 M- II.201.20 u. Concert. 2' 10 u. Piano. 2.30—4.30 ii. Orkest. 7 20 u. Populair conceit. 8.20 u. Orkest. 9 2011.35 u, Gevar. programma. Keulen, 456 M. 5.20 u. Gramofoon. 6.35 u Orkest. 11,20 li. Concert. 12,35 u. Scliraminctoireinb!e. 1.35 u. Gramofoon. 3.20 u Vroolijk pro gramma. 5.40 n. Concert. 7.30 u. Vroo lijk progr. 9.45 u. Gramofoon. 10 20— 12 20 u. Dainsorkest, Rome, 421 M. 8.05 u. Gramofoon. 8.20 n Volksliede ren, hierna1 operauiitzehding. Brussel, 322 en 4(84 31. 322 M. (Vlaiamsch)12.20 u. Gramofoon. 1.30—2.20 u. Satomorkest. 420 en 4,50 u. Gramofoon. 6.20 u. Concert 7,35 li. Gramofoon. 8.20 u. Madame Saus— Gêne. 11.1012.20 u. Dansmuziek 484 31. (Fransell)12.20 u. Salonorkest. 1.302.20 en 4.35 u. Gramofoon. 5.20 u. Dansmuziek!. 6,20 u. Gramofoon 6.50 u. Piano. 7,20 en 820 u' Gra.mofoootn. 8.35 n. Gramofoon. 8.50 u. Gramofoon. 9.05 n. Concert. Hierna) dansmuziek' tot 12.20 tt. J Dfiufsehlandscmler, 1571 M. 7.35 u. Dansmuziek. 10 201215 u. Dansmuziek. Twee woningen ie Rosmalen in aseh gelegd. Woensdagmorgen te elf uur is door onbe kende oorzaak brand' uitgebroken in de woning van den steenkoJenhand'elaar en vrachtrijder L, van Drunen, gelegein aan den Rijksstraatweg Den BoschGrave ón der Nuland-Rosmaten. Do brand nam een aanvang in een achter het huis gelegein schuurtje, doch do vlammen sloegen wel dra over naar het woonhuis. Do inboedel ging totaal in do vlammen op, In het ach terhuis bevond zich een voorraad' steen kolen en een vrachtauto, die evleneatts eep prooi der vlammen werd'en. Da brandweer is niet uitgerukt, daar wegens gebrek aan water toch niets verricht kon worden. Door den Zuidwesten wind sloegen de Vlammen over op do landbouwerswoning van den heer W„ van Zoggel. liter kan nog een en ar.der naar buiten worden ge dragen, docli de inboedel ging toch groo tend ^els verloren. Het vee kon geredi worden. Do schade wordt in beide gevallen door verzekering gedekt. De naast do boerderij van den hoer Van Zoggel gelegen villa „Nedorveen" kon voor het vuur gevrij waard worden. Het verkeer, dat op den Rijksweg zieer druk is, was geruimen tijd gestremd. Ernstige autobotsing. Op den hoek van de Noorder Amstel- laan en Schoktestraat te Amsterdam, heeft gisteravond' een ernstige autobotsing plaats gehad. De schok was zoo hevig, dat 1 van de 2 wagens tweemaal over den kop sloeg en daarna weer op zijn wielen terecht ieder ik zou haast zeggen origincete wijze. Hoofdzaak is te trachten, de overzijde van de hlarowijnerivier te bereiken of deze af te zakken naar zee. Dit gebeurt of al zwemmende of in een gestolen corjaal (boomstam), maar ook vaak laat de vluchteling zich afdrijven in de groote stukken kroos, die door den stroom meiegcsteiu'd worden. 31eestal vlucht een groot aantal tegelijk. Dit heeft verschillende voordeden. Tdn eerste een zekere gezelligheid," bij dó ge dachte van niet allee'n 1e zijn en ten twee de wordt de kans van slagen van de vlucht grooter. Het schijnt nl. dat de vluchtelingen veelal hun vlucht beginnen.' in verschillende richting, waardoor liet den achtervolgers natuurlijk moeilijker wordt allen op te sporen. Ee'nige hunner loopen dus het gewone risico te worden gesnapt; de overigen der Ontsnapten heb ben meer kans om vrij' te komen; een soort kanspel dus. Ook kan er bij" deelneming van een groo ter aantal vluchtelingen een grootero boot gestolen worden, b.v een motorboot, die anders door één main niet bediend had! kunneh worden en welke natuurlijk ook veel zeewaardiger is, dan een corjaal, die eigenlijk niets anders is dan een uitgeholde boomstam. Ten slotte kan een grooter aantal man nen meer wteerslalnd bieden aan de ge varen in het boscli of op het water. Vele, zeer vele ballingen riskeere'n de vlucht en als men verneemt, boeveto bultx- nor terecht komen in de handen der ach tervolgers en lioevelen in het la.nd der vrijheid na een öntzeltenden tocht vol ge varen, aankometn. is de som gemakkelijk te maken en kajn noon becijferen, dat er nog werken o Q- aüg, ban. werken ^eisleten «iel «el Sdenaaf»' stuur vo'-1 ooMCIE I stuur' niet van nienw BSSIs kwam. Men vreesde dan ook het ergste voor den chauffeur. De man kwam er echter wonder boven wonder goed. af. Hij liep slechts eemge schrammen op', De "beide wagens waren er echter erger aan toe. Do mateneele schade was zeer groot. Gecompliceerde botsing. Jongen gewond. Gistermiddag omstreeks twee u,ur heeft in de Witte do Withslraat te Rotterdam een botsing plaats gehad' tm>sletb,en een mo torwagen van lijn ll, ecm railzuigmaebinè en een vrachtauto. De vrachtwagen weid bijna totaal ver nield, terwijl van dm tramwagen en van de radzuigmachine cenige ruiten werden ingedrukt. De 15-jarige II. V., die naast den chauf feur van do vrachtauto gezeten bind, be kwam eenige snijivonden. Hij is ter plaatse velbanden. Do tramwagen had een kwartier öplolnU houd. veel meer zijn, die nooit gevonden w'ojb den dan door de gieten en de inseete^! i*t liet woud of door de bewoners van de tee. Vroeger schonk het Nedcflandsch g<(>iefd; hun steeds de vrijheid Na een weUd!Ran gen tocht door liet maagdelijk boscli van Suriname kwamen de vluchtelingen jvon in do hoofdstad Paramaribo, uitgeput 'TOi vermoeienis, verhongerd of doodziek. Tlians cd iter is „liet land aan de over zijde" voor d'e vluchtelingen geslote'n. Na al zijn pogingdn, na zijn vlucht ivcff- den ook hier de man'rean gegrepen en nas» liet „bagno" terug gezondein. Dit brengt met zich mede, dat de aS- ling vaak weer uit de gevangenis in Suri name, waar hij dan voorloopig in bewa ring is gesteld, of uit bet hospitaal, wraur hij voor zijn wonden of ziekte wordt ver pleegd, moet uitbreken en ee'n tweede vlucht moet ondernemen 3Iaar hiervan schrikt de déporté niet terug. Liever dood dan terug naar liet „bagno"... Mocht nog Engelsch Guyana vroeger openslaan voor de vluchtelingen, ook dit land sloot zijn grenzen. De balling, moet dus vluchten naar Venezuela en Colom bia. Een vlucht over een afstónd va!n Amsterdam naar Warschau, in tropische hitte, door absoluut onbekende streken, aeï'boscli en moeras, over breed© rivie ren,. onder hevige skgregdns, omringd dooi' ongedierte, aangegrijnsd' door ziekte en dood'. Vaak gaat de tocht over zee, in de on gelukkige bootjes eti dit is niet minder riskant. Dat deze menscbon lot dergelijke wan hoopsdaden. overgaan, doet ons bcgrij'pen, hoe Hef bun de vrijheid is en hoe on draaglijk liun straf. EES3S5SE3

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 6