BRIEVEN UIT BERLIJN Eadioprogramma^ DE ROMAN VAN MAXIME Wat wit is in het Derde Rijk. Opofferingsgezind heid. Verbroedering van standen. Opheffing van minderwaardigheidscomplexen; De jeugd beschermt tegen tuchteloosheid. De werkloosheid bestreden. Het feuderalisme en particularisme opgeruimd (Van onzen correspondent). de wijze, waarop ze werden opgediend, Berlijn, 2 Mei. 0011 internationale bedreiging, een inter nationaal kwaad, een ongewensehte pro paganda beteekendendan In mijn vorige correspondentie, heb ik een poging gedaan om liet Duitscho Derde Rijk van Adolf Hitler en zijn natiomul- socialistischo beweging de volle maat toe to meten. Ik heb er don nadrak op ge vestigd, dat ik nn eenmaal subjectief oor deel, bewust subjectief (en ik blijf bij do/e opvatting, omdat de ervaring van tien tallen journalistieke jaren mij geleerd heeft, dat subjectiviteit, mits gegrond op zoo objectief mogelijke exacte gegevens, ten slotte de eemg-mogelijke en bereikbare eer lijkheid beteekent). En nadat ik daarop eens in het kort mijn oordeel geformuleerd fead over de wijze, waarop in het algemeen In Nederland het publiek over Duitscho menschen en toestanden sinds twee jaren ingelicht wordt, heb ik liet volgende neer geschreven „Er is veel zwart, er is nog meer wit in het Derde Rijk der Duilschers. Onze bu ren beleven een overgangstijd. Zij vechten op twee fronten. Naar binnen en naar bui ten. En omdat zij menschen zijn, en niets mensehelijks hun. vreemd is, maken zij fouten zonder tal. Wijzen we alléén op die fouten, dan is het een kinderspel, de groote meerderheid van het Nederlandsche volk in een gevaarlijke, tot niets nuttige ruiti-Duitsche stemming te drijven". Nu al dadelijk een eerlijke bekentenis: toen ik dit en nog het noodige andere had neergeschreven, en het gedrukt wist, ben ik met meer dan normale belangstel ling op mijn brievenbesteller gaan letten. Waar bleven de protesten uit Nederland? Zon het mogelijk zijn, dat men het unaniem Toerend met mij eens was, ten slotte? Zou ik de mij gemelde anli-Duitsche stemming in Nederland toch geweldig overschat heb ben? Zou het waar zijn. wat ik altijd nog gehoopt had, dat alle echte Nederlanders niet pro-Duitsch, noch anti-Duitsch, niet pro het eene of anti het andere land be vooroordeeld zijn. maar in laatste instantie toch... pro-Nederlandsch voelen, en an ders niet? De brievenbesteller is toch gekomen. Eén enkele brief, tot heden, heeft mij uit lezerskringen bereikt. Eai die brief stelt de vraag, nn eens duidelijk te willen zeg gen, wat dan in het Derde Rijk wit ge noemd mag worden, opdat men een saldo ten gunste van Dnitschland zal kunnen constalecren. Of ontkennen. Pogen we het positieve in het Derue Rijk der Do it.schers te zien, dan moeten we zoo goed mogelijk trachten uit te schakelen de begrijpelijke neiging, ontwikkelingen in Duitschland te beoordeelen van onze eigen mentaliteit uit, ze te vergelijken met wat ons, Nederlanders, beste staatskunst, hoog ste cultuur, nastrevenswaardige culminatie van nobelst staatsburgerschap en groot ste persoonlijke waarde toeschijnt. Zijn wij ware democraten, humanisten, priesters der tolerantie, beschermers van de vrijheid van volk en persoon, dan moeten we tot het offer in staat zijn, andere staten en andere volken te laten „selig werden nach ihreir Fa (jon". Ik heb dan ook in mijn beschouwingen nit Duitschland steeds er naaT gestreefd, waar ik de dingen „zwart" meende te moe ten schilderen, uit te gaan van de over weging, dat ze niet afkeurenswaardig wa ren van Nederlandsch, maar van algemeen menschelijk standpunt; en dat ze door door OCTAVE FEUILLET. Dit het Franscb door H A. C. Snethtage De uren, die ik bestemd had voor lief lijker gedachten, bracht ik in pijnigenden angst door. AI het meer dan grievende! wat de afhankelijkheid kan hebben van een trotsche ziel, de bitterste argwaan voor een zuiver geweten, de liartverscbou- rendste verachting voor een liefhebbend hart, ik beleefde het alles. Nooit had do tegenspoed mij. zelfs niet in mijn docht- ste dagen, een voller beker toegediend. Ik trachtte evenwel te werken als gewoon lijk. Tegen vijf uur begaf ik mij naar het kasteel. De dames waren 's middags te ruggekomen. Ik vond in het salon juf frouw Marguérito, mevrouw Aubry en mijn heer de Bévallan, met twee of drie tijde lijke gasten. Juffrouw Marguérito scheen mijn tegenwoordigheid niet te bemerken; zij ging door op een opgewekten toon met mijnheer de Bévallan te praten; er was iets ongewoons in. Er was sprake van een geïmproviseerd bal, dat denzelf den avond plaats moest vinden op een naburig kasteel. Zij moest er met haar moeder heen en droog or bij mijn]mor de Bévallan op aan haar te vergezellen; hij veronlschuldigde zich door er tegen in te brengen, dat hij 's morgens uit zijn huis was vertrokken, voordat hij de uitnooliging had ontvangen, en dat zijn toilet niet be- wet, in nader omschreven gevallen, con moreelo of po litieke of economische bedreiging voor do verhouding DuitschlandNederland in het bizonder. Wil men het Derde Rijk recht doen we dervaren, dan moet men het vergelijken met den Buitschen overgangstijd 1916 1933, En dan komt men geheel onafhan kelijk van de vraag of Adolf Hitler en zijn beweging ons in alle consequenties sym pathiek zijn of omgekeerd, als beoordeelaar, die deze ontwikkeling ononderbroken van nabij waargenomen heeft, tot de voigcaïle conclusies 1. Na de omwenteling van 1933 is in Duitschland een nationale opleving van on gehoorde afmetingen to comslateeren. Of deze opleving duurzaam en of ze wellicht bij een deel der aanhangers egoïstisch ge veinsd is, kan pas ander de werking van nog af te wachten nieuwe groote gebeurte nissen beoordeeld worden. Voorloopig is die opleving zichtbaar en door leugenberich- ten, hatelijkheden, schimpscheuten, carica- turen en andere publicistische middelen niet weg te praten. Deze sterke nationale opleving is een kostelijk goed van inter nationale waarde. Ze uit zich in Duitsch land door een overweldigende opofferings gezindheid. Onwcerspreekbare bewijzen daarvoor zijn de fantastische bedragen, welke elk jaar voor de winterhulp bijeen komen, bedragen, die in de honderden mil- lioenen loopen en die alles overtreffen, wat ooit in eenigen anderen staat voor liefda digheid bijeen gebracht is Het moge juist zijn, dat de overheid en haar organen in het Derde Rijk de mogelijkheid bezitten en die ook zoo noodig gebruiken om wij felaars en onwilligen, die niets geven en toch genoeg bezitten, op hun staatsp'ieh- ten te wijzen. Maar deze onwilligen zijn in de zeer kleine minderheid. En mag men een staat reroordeelen, omdat hij zijn bur gers herinnen aan den plicht in lijden van nood meer dan ooit de persoonlijke be langen bij die der gemeenschap ten achter te stellen? 2. De nationale opleving heeft met zich gebracht een herstel van nationaal be wustzijn, van volkskracht, vaar onderlinge waardeering der beroepsstanden, en be- teekent een begin van den strijd tegen standsinbeelding en het toekomstige einde van den marxistiscben klassenhaat. Dat is natuurlijk niet alles in eens te berei ken. Een werkelijke volksgemeenschap zal pas met de thans jongste generatie te bo naderen zijn. Maar het ware kleinzielig te ontkennen, dat ook in breede lagen dor volwassenen een eerlijk en idealistisch stre ven bestaat, der jeugd1 zoo mogelijk nog een goed voorbeeld1 te geven. Men moet zich niet voorstellen, dat „de arbeider" en „de meneer" nu plotseling boezem vrienden en clubkameraden geworden zijn. Maar er is een duidelijke toenadering be merkbaar, die natuurlijk nóg afhankelijk is van wederzijdsche buigzaamheid, van ka rakter en van lamdelijkon volksaard. Jeugd organisatie, arbeidsdienst en volksleger zullen zeker in hooge mate er toe mede werken, bet hooge ideaal te bereiken, dat niet bezit en geboorte, maar karakter en prestatie de menschen groepsgewijze on derverdeelt, en dat waai' het om natio- hoorlijk genoeg was. Juffrouw Marguerite, die met een hartelijke en krachtige coquet- terie aandrong, waarover haar vriend zelf verrast scheen, zei hem, dat hij zeker nog tijd genoeg had om naar huis to g 'an, zich te Ideeden en hen te komen halen. Men zou wat elen voor hem bewaren Mijn heer de Bévalllan bracht hiertegen in, dat al zijn rijtuigpaarden ziek waren en dat hij niet to paard kon terugkomen in bal cos tuum. „Nou!" zei juffrouw Marguérito, „men kan u in het Amerikaansche wagentje brengen". Op hetzelfde oogenblik richtte zij, voor het eerst, haar oogea op mij, en, als het ware op mij aanvallend met een blik, waarin ik don bliksem zag lichten, zei ze, met een stem, die ©cn kort bevel gaf: .Mijnheer Odiot, gaat u even zeggen dat men aanspant!" Dit slaafsche hevel was zóó weinig van liet soort dat men gewoon is mij hier te geven, en waarvan men aannemen kan dat ik bereid ben het te ontvangen, dat de aandacht en de nieuwsgierigheid ook' van de moest onverschilligen er terstond door werden opgewekl. Er ontstond een benauwende stilte. Mijnheer de Bévallan keek verwonderd paar juffrouw Margue rite, daarna keek hij mij aan, trok een ern stig gezicht en stond op. Wanneer men de een of andere dwazo uitbarsting van toorn verwachtte, werd men teleurgesteld. Zeker, de beleedigcnbe woorlea, die daar opeens op mij terecht kwamen, uit een zoo schoone, zoo' beminde en zoo nale doelen gaat, deze ondcrverdeeling in ware volksgemeenschap zal opgaan. 3. De omwenteling in hot Derde Rijk boteekent: herstel van den arbeid deshamd- w erkers, renaissance van do goede zijden ran het gildewezen, vernieling van nar tionale en landelijke productie op hand werkgebied, opheffing van den arbeider uit de „minderwertïgkcdts komplcxo" die de klassenstrijd hem ingepompt had, bo- vonlering van do folklore, propaganda voor de veredelende „huismuziek", aansporing (door rijksberocpswedstrijdcn) tot aller hoogste vakpresfatics, boteekent: moer kunst en harmonie in de zalm der fabrie ken, in bureaux en werkplaatsen; moor en beter georganiseerd© sportbeoefening door alle groepen dor bovolking, bevorde ring van het volkslied en van hot musi- eeeren met eenvoudig© volksinstruinonten „kunst voor het volk" van een algemeen nationaal, en niet moor als vroeger van benepen klasse-standpunt. 4. Kei nationaal-socialisme in Duitsch land heelt blijk gegeven te willen streven naar een herstel van do vergroeidheid en verknochtheid van het boerengezin met den bodem, die hem vroegere generaties hebben nagelaten, en te willen bereiken, dat de boer naast den arbeider hot be wustzijn krijgt, een hoogst belangrijke rol in de volksgemeenschap te vervullen, en op zijn gebied even eerbiedwaardig, even onmisbaar, ja ten slotte vellicht nog van grootero waarde te kunnen zijn dan do intellectueel", voor zoover deze niets méér presteert dan hem op school is in gepompt. Met opzet zeg ik, dat hiernaar gestreefd wordt, omdat vooral op dit ge bied het positieve mij nog toekomstmuziek schijnt te zijn; en juist de conservatieve boerenstand van het heden nog ouder gewoonte te veel voor hot materioele ziet en voor het ideëele niet zoo ontvankelijk blijkt Ms de idealisten van het nieuwe bocrenfront zich dat gedroomd hadden. Ook hier wreekt zich natuurlijk, dat men experimenten van zoo geweldigen om vang beginnen moest in een tijd1 vain toe nemende malaise een gedwongen autarkie, die de aandacht van het ideëele nu een maal moeten afleiden. 5. De Kitlerbewcging beeft met onmis kenbaar succes vrijwel alles uitgeroeid, wat vóór 1933 op het gebied van porno grafie, de smakeloosheid1 in pars en lite ratuur, in cabaret en revue, nog welig opschoot en vooral op bet jonge geslacht een uiterst verderidijken invloed uiloefen- de. De jeugdbeweging hoeft, naast vele andere voordeden, ook de tuchteloosheid en het drankmisbruik in hooge mate weton tegen te werken, en heeft voor Duitschland ved van het goedo gobradit, dat in an dere landen ten dode door do padvinders- beweging on door Christelijke jeugdorga nisaties reeds doorgezet was, maar in ver- gdijking met de Duitscho rrfksorganisatio op te zeer begrensd gebiedt - 6. Bet lijkt mij een positief resultaat van meer dan respectabelen omvang, dat het der Ilitlerboweging gelukt is, in twee jaren tijds de werkloosheid van ongeveer 7-Vz millioen op 2i/A m.llioen terug te brengen. Ik weet wdko bezwaren tegen zekere methodes, tegen ld© weinig over- zichtelijke financiering en tegen het prao tisch resultaat van een doel dezer werk verschaffing in te brengen zijn. Maar do geweldige moredo werking ten goede, die het wegnemen der wcrklooaem van de- straat, het kweeken van nieuwe hoop en nieuw vertrouwen, in die twee jaran go- had heeft, is niet met cijfers aan te geven noch weg te praten. 7. Het Duilsche nationaal-socialisme heeft de historische verdienste, het eeuwenlang verdeelde Duitschland tot eenheidsstaat go- maakt en met één slag het feuderalisme en particularisme uit den weg geruimd! te hebben. Dat is een prestatie, waartegen zelfs het genie van oen Bismarck niet opgewassen gew eest is. En het ziel er naar uit, dat dit smeedwerk nu eindelijk oen duurzaam karakter hebben zal. Laten we het heden bij dcao woinigo punten. Ze zijn voor aanvulling vatbaar, en ze zijn zonder vooi bereiding noerge- schmen. De som win dit alles is, dat ©cn zeer groote ini-eni ilieid1 van dit volk van 65 millioen zielen in zwnarslm tijd cn ma lange jnion van oigeboor!' o vingen sinds twee jaren woer moed gekicg a heeft, in zijn leiders vertrouwt en met zeldzame energie aan het werk is getogen. Aan een nationaal werk, aan ©en werk van wed ei op bouw. Mij dunkt, hier kan van „wit" gesproken worden, ook door ons, Nederlanders, die het „zwart" niet minder du idel ijic zien en die zeer, zeer voel nwthode's, dio in het Derde Rijk toegepast worden, niet alleen schelp afkeuren, maar als ©on schandvlek beschouwen op den totalen opzet waarvan wij het ide:üistische dnddool niet looche nen willen. Voor mij is het saldo van het Dorde Rijk voorloopig positief, omdat ik, in dit land en met dit volk lerend, do oer! ijk© overtuiging heb, dat ook dit Nieuw© Duitschland ten slotte een doel vooroogon heeft, waarvoor liet zich allesbehalve be hoeft te schamen en in welks richting het met zichtbaar succes groote stappen heeft gedaan. Duitschland hooft er rocht op, dat wij dit streven en deze successen niet wegmoffelen onder het helaas bijna al te vele principieel© en bijkomstige, waar voor de hemel ons volk bewaren moge. En waartegen we ons voorbehouden, met allen nadruk te blijven waarschuwen. Maar: zonder tendentieuze eenzijdigheid! ROLAND. De „Lijster" op Waalhaven. Gistermiddag om kwart voor vijf is nni een tocht van circa twee uur, komende uit Cherbourg en bestuurd door Duimm laar het zesde DouglastoesteT, dé „Lijster" op het vliegveld' Waalhaven aangekomen, liet vliegtuig had met tegenwind) te kam* pen. Mijnlift omlaaggestort. Zes mijnwerkers gedood. Dit Wilkosbarre (Pennsylvania) wordt gemeld, dat in een kolenmijn aldaar öettï liftkooi van 170 M. is neergestort. Z©s mijnwerkers zijn om liet leren gekomen, verscheidene anderen gewond. Gemengd Nieuws Personenauto te water. Inzittenden gered. Te ongeveer twee uur in den afgeloopen nacht is bij het Binnen Gasthuis to Am sterdam een auto in hot water van dten Gnmburgwai gereden. De bestuurder, die blijkbaar de macht over hel stuur was kwijt geraakt, en de naast hem zittend© persoon, vermoedelijk beiden studenten, konden niet moer uit den wagen komen en geraakten mede te water. Gelukkig schoten van verschillende kanten om standers toe. van wie enkelen de red- dinghaak hadden gegrepen waarmede hot tweetal op het droge werd gebracht. De slachtoffers, die nog al wat water hadden binnengekregen, zijn in hot Bin nen Gasthuis, ia welks onmiddellijke na bijheid zich het ongeval had' afgespeeld, ter observatie opgenomen. De aulo zal later op het droge worden gebracht. wreed© mond, hadden de k'oudo valn den dood tot in do diepste diepte van mijn leven doen doordringen, en ik betwijfel of een stalen lemmet, dat dwars door mijn hart zou gaan, mij oen erger pijn gegeven zou hebben, maar nooit was ik zóó kalm. ILc bellelje. dat mevrouw La- roqtie gewoonlijk gebruikte om haar men schen te roepen, was op eon tafel, bin nen mijn bereik. Ik drukte er met mijn vinger op. Bijna terstond kwam ©en knecht binnen. ,,Ik geloof", zei ik tegen hem, „dat juf frouw Marguérito u iets wil zeggen". Bij deze woorden, die zij met een soort vain stomme verbazing had aangehoord; maak te het jonge meisje mot ha-ar hoofd een ontkennende beweging en liet den knecht vertrekken. Ik had behoefte haastig liet salon te verlaten, want ik' stikte; iniar ik kon mij niet terugtrekken, met het oog op de uitdagende howling, welke -mijnheer do Bévallan aannam. .Werkelijk een vrij eigenaardige geschie denis!" mompelde hij. Ik deed alsof ik hem niet hoorde. Juf frouw Margnérite zei fluisterend een paar driftige woorden tegen hem. „Ik log mij er bij neer, juffrouw", hernam, hij toen, up een luider toon, „maar het zii mij ge oorloofd alleen mijn ernsligen spijt uif lo drukken, dat ik niet liet recht heb hier tusschenbeido te komen". Ik stond dadelijk op- „Mijnheer de Bévallan", zei ik. terwijl ik op een paar pas van hem af - ging staan, „die spijt is volkomen overbodig, Auto botst tegen tram. Op het J. W. Brouwersplein bij het Concertgebouw te Amsterdam heeft gis teravond omstreeks half twaalf ©en bot sing plaats gehad tusschen eon auto en een tram. Hierbij werd het voorbalcon van den motorwagen eenigszins ingedeukt. Fan de inzittenden van de aulo liep een dame inwendige kneuzingen op en een andere dame bokwam vermoedelijk een hersenschudding, terwijl oenige heeren snijwonden bekwamen. Zij zijn naar het Tesselschade ziekenhuis overgebracht. Wielrijdster door tram aangereden. Op den Overtoom hoek Nassauknd© te Amsterdam is een 27-jarige wielrijdster door een tramwagen van lijn G, waar zij, ofschoon de afstand' te kort was, nog vóór langs wilde gaan, aangereden. Door krachtig remmen wist de bestuur der een ernstig ongeluk te voorkomen. Het slachtoffer is ter observatie opge nomen in het Tesselschade ziekenhuis. want, wanneer ik meende niet te moeten gehoorzamen aan de bevelen van de juf frouw, sta ik gebeei ter beschikking vau de uwe... en ik wacht ze af". „Heel goed, heel goed, mijnheer, liet kan niet beter", antwoordde mijnheer de Bévallan, terwijl hij, met gratie, zijn lxaind bewoog, als om de dames gerust te stellen. Wij groetten elkaar en ik ging de deur nit. Ik at in mijn eentje in mijn toren, zoo als gewoonlijk, liediend door Alain, die zander twijfel door de geluiden uit de vooik'amer gemerkt liad, wat voorgevallen was, want voortdurend richtte hij bekla genswaardige blikken naar mij, en liet, van tijd tot tijd, diepe zuchten hooren, en lie waarde, tegen zijn gewoonte, ©en somber zwijgen. Alleen vertelde hij mij1, op mijn vraag, dat de dames besloten hadden dien avond niet naar het bal te gaan. Toen mijn korte maalI'jU' beëindigd was, bracht ik een beetje orde in mijn papieren en schreef een paar woorden aan mijn heer Lajubépin. Voorzichtigheidshalve, be val ik Hélène bij hem aan. De gedachte aan de verlatenheid, waaraan ik haar zou over geven, ingeval va'n een ramp, ver scheurde mijn hart, zonder ïn het minst mijn onwrikbare principes aan het wan kelen te brengen. Ik kan mij vergissen, maar ik heb altijd' gedacht, dat in cms moderne leven de eer de geheelo reeks plichten beheerscht. Zij zorgt heden ten dage voor zooveel deugden, welke halt nitgcwisclit zijn in de gewetens, voor zoo- DONDERDAG, 9 Moi 1935. Hilversum, 301 31. AVIlO-uitzending, 8 u. Gramofoon. 9 u. Omroeporkest. IQ n. Morgenwijding. 10.15 u. Gewijde mu ziek'. 10.30 u. Omroeporkest. 11 u. Knip cursus Kinderklceding. 11.30 u. Gramo foon. 12.30 u. Het AVRO-Aeolian-orktesf en Gramofoon. 1.30 u. Piano. 1.50 n. Voordracht. 2.10 u, AVRO-Octet. 3—3.45 u. Naaicursus. 4 u. Voor ziek'en en ouden-van-dagen. 4.30 u. Gramofoon, 4.45 u. Radio-tooneel voor do kinderen. 5.30 u. Gramofoon. 5.40 u. De AVRO- Decibels o.l.v. Eddy Meenk. 6 30 n. Sport- praatje. 7 u. Volkszang. 7.30 u Van rei zen gesproken...", hoorspel. 8 u. Vaa Dais. 8.05 u. Kovacs Lajos, do AVR0- Girls en gramofoon. 9.20 u. Bouwkun dige causerie. 9.30 u. Concertgebouw orkest. 10.45 u. Gramofoon. 11 u. Va» Dias. 11.1012 u. Dansmuziek. Huizen, 1875 31. 8—9.15 u. KRO. 10 u. NGRV. 11 u. KRO. 2 u. NCRV. 8—9.15 en 10 u. Gramofoon. 10.15 u. 3Iorgendienst. 10.45 u. Gramofoon. 1130 12 u. Godsd. halfuur. 12.15 u. Orkest en gramofoon. 2 n. Haindwerkcursus. 3 3.45 n. Grarnofaun. 4 u. Bijbellezing. 5 n. Handenarbeid v. d. jeugd. 5 30 u. Orgel. 6.30 u. Causerie, 715 u. Repor tage. 7.30 n. Journ, Weekoverzicht. 8 tu Vaz Dias. 8.05 u. OraL Christus, van Fr. Liszt. (Om 9.30 u. Vaz Dias en gra mofoon). 10.4511.30 u. Gramofoon Droitwich, 1500 31. 10.25 u. Gramofoon. 11.40 u. Orkest; 12.20 u. Gramofoon. 3.10 u Gramofoon, 4.05 u. Orgel. 4 35 u 3Iandoline-orkest. 5.50 n. Bach-eoncert. 6 40 n Gramofoon. 7.20 n. Variété programma. 9.20 u Derde acte van Wagner's Siegfried. 10.35 11.20 u. Dansmuziek. Radio Paris, 1648 31. 6.20 en 7.20 n. Gramofoon. 11.35 u. Ka mermuziek. 8.05 u. Nat, orkest 10.05 u. Dansmuziek. Kalundborg, 1261 31. 11.201.20 u. Concert. 2054.05 u. Orkest. 7.20 u. Concert. 9 35 u. Kamer muziek'. 10.05—11.50 u. Dansmuziek Keulen, 456 31. 5.20 u. Concert. 6.20 u Concert. 11.50 u. Concert. 12.35 en 1.35 u. Concert. 3.20 u. Koor. 4.20 u, Kleinorkest. 6.20 ra Kwintet. 8.20 u. Concert. 9 40 u. Guita 10.20 n. Orkest. Rome, 421 31. 8 10 u. Svmphonieconoert To'ni. I Brussel, 484 31. 322 3' sch)11.20 u. Salon-orkest, 12 :i 4.20 n. Gramofoon 6.06 u. Saam-orkest. 3.85 u. Gramofoon. 7.20 u. Symphonieconcert. 9.3010 20 u. Gramofoon. 484 M. (Fransch): 11.20 n. Gramofoon. 12.301.20 n. Salon-orkest. 4 20 5.35 en 6.20 n. Gramofoon. 7.20 u Orkest. 9.30 10.20 li. Populair concert. Deutsehlandsender, 1571 31. 8.20 n. Gevar. programma. 10 2011.20 u. Orkést. 1 veel Laf gestorven overtui gingetaz(j speelt, in de omstandigheden onzer maat- schnppij, een zóó beschamende rol, dat het nooit in mijn binnenste zal opkomen haar rechten te verzwakken, haar vonnis te bestrijden, kanT verplichtingen bij komstig te beschouwen. De eer, in liaar onbepaalde karakter, is iets, dat boven wet en moraal uitgaat; men beredeneert het niet, men voelt het- 't Is een gods dienst. Wanneer wij dan niet meer de „dwaasheid van het kruis" hebben, la ten wij toch de dwaasheid van de oer behouden! Bovendien, er is geen gevoel, dat diep in do menschelrjke ziel is binnen gedrongen, dat niet, als men er over na denkt. de steun ontvangt van het verstand. Is or govaar, welk ook, dan is een meisje of vrouw, die alleen op de wereld stalat, veiliger dam een. die beschermd moet wor den door een broer of een echtgenoot, welke hun eer verloren hebben. Ik wachtte vnn het eono oogenblik tot het andere op een boodschap van mijnheer de Bévallan. Ik was op hot punt om naar don ontvanger van hot dorp te gaan, die een jong officier is, die in de knie gewond is geworden, en zijn hulp in te roepen, toen er op mijn deur wcr 1 ge klopt. liet was mijnheer de Bévallan zelf, die binnen kwam. Zijn gezicht had be- halve een zwakke nuance van ver qexv lieid, een soort van openhartige en vrat* lijke goedigheid. 1 (Wordt vervolgd 38j

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 6