TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Gemengd Nieuws Sir Macpherson Robertson in ons land. 50 Kerk en School DER DONDERDAG, 9 MEI 1935. No. 20942. BINNENLAND De belasting te Amsterdam. -De 'Hoofdstad iu de eerste klasse der gemccnlelondsbc- lasling. In de gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Amsterdam vverd behandeld een voordracht tot liet vaststellen van liet aantal 'opcenten op de gemeentefondsbelaSti ng voor 1935—'36 en tot het wijzigen van de rangschikking der gemeente in de klassen van die be lasting. Door den wethouder van financiën werd een uiteenzetting gegeven van den finan- cieelcn toestand der gemeente. Do rekening van 1934. sluit met een na- deelig saldo van tien millioen gulden. Hier over heeft men met de regeerlng bespre kingen gevoerd. De regeerhxg is bereid renteloos drio ton uit te 'betalen op voor waarde, dat op de volgende begrooting 10 o/o' zal afbetaald worden, wat dus een bedrag is, van f30.000.Er zal echter uit bot werkloosheidssubsidiefonds een extra bedrag worden gegeven van f229.000.—. De wijzigingen, die moeten plaats hebben in verband met de tot stand gekomen wets wijziging, hebben een nadeel gebracht van f 16.420.000.De meevallers beloopen f 12.640.000.zoodat er een tekort is van f 3.780.000.—, De regeering is gevraagd, hiervoor een subjectieve bijdrage te geven uit liet work- looslieids-subsidiefonds. Op de vraag is nog geen antwoord ontvangen. Na een kort debat werd de voordracht zonder stemming goedgekeurd. Mot het aannemen van deze voordracht is Amsterdam teruggekeerd in de fco klasse der gemeentefondsbelasting en •all ien honderd opcenten voor 1935'36 ge lieven worden op deze belasting. Ook werd vastgesteld, dat het tarief der brandverzekeringsbelasting voor 1935, zal worden toegepast met den factor 0,85. Vrouwen Vredesgang. Op Zaterdag 18 Mei. Het Centraal Comité voor de organisatie van den op 18 Mei a.s. in Den Haag te houden Vrouwen Vredesgang, deelt ons het volgende mede: De opstelling op het Malieveld geschiedt achter provincieborden en voor groote ste den achter de plaatsnaam. De volgorde is: 1. Groningen, Friesland, Drente, Over- ijsel; 2. Limburg, Noord-Brabant, Zeeland1; 3. Gelderland; 4. Utrecht (provincie en stad); 5. NeorJ-lIolland'; 6. Amsterdam; 7, ilaarlem-IIeemstede; 8. Rotterdam; 9. Zuid-Holland; 10. Den Haag. Het vertreksein is het liijschen van een groote vlag „Vrede". 'Onmiddellijk is er dan 2 minuten stilte. Daarna wordt de wandeling zwijgend aangevangen. De stilte duurt tot het eindpuut „De Bataaf". Allo deelneemsters moeten een witte bloem dragen, bij voorkeur reeds van het verlaten van liaar huis af. Op het Malie veld worden door verkoopsters met arm band „Vrede" o£ „Vfedesliuis"' witte bloe men verkocht tot 2.15 uur n.m. Daarna is terwiile van de rust, welke te 2.30 uur (vertreksein; volkomen moet zijn, alle ver koop verboden. De deelname zelve kost niets. Men moet slechts zorgen, dat men zich bij het plaat selijk secretariaat van een goedkoop reis biljet voorziet. 'Om behoorlijke ordemaatregelen to kun nen1 treffen, is het zeer gewenscht, dat men zich vóór 11 Mei aanmeldt. Dat is ook noodig' om tijdig voor extra treinen en trams te kunnen zorgen. De afd. Kimberley van den Nationa- len Vrouwenraad Zuid-Afrika houdt ook op 18 Mei een Vrouwen Vredesgang. Aan het hoofd van den stoet zullen de afgevaar digden van den Nat. Vrouwenraad, ge volgd door do afgevaardigden van verwante vcreenigingen als. vrouwelijke studenten, loopen, en verder "ieder die zich aan wil sluiten. Men gaat naar het raadhuis,, waar adressen worden aangeboden. Het heengaan van prof. Veraart. Prof. Veraart, die, zooals wij berichtten, zich gd'ieel zial terug Irc'k'ken uil het prac- tischc po-litieke leven, Iheefl aan liet Cen traal Stembureau bericht gezonden, dat Rij zijn Slatenzotel niet zal aanvaarden. Wel is hij voornemens lid lo blijven van do Kaih. Dom. Partij1. i Dc man, die de Melboiirnc-racc uitschreef, op Schiphol. Filmoperateurs, persfotografen en jour nalisten op Schiphol, beleekcnt de aan komst van een persoon van gewicht, al thans van zoodanige bekendheid, dat er publieke belangstelling voor liem bestaat. Gistermiddag ontmoette dit gezelschap elkaar voor de zooveelsle maal op Schip hol. Hoe vaak is dat al niet gebeurd als er een Incliö-vliogtuig, ceti vlieger, con staatsman, een filmster aankwam? Ditmaal was het echter een chocolade fabrikant, doch niet de eerste de beste. Men. wachtte op sir Macpherson Robert son, den Australischen millionpair, die zijn internationale bekendheid verwierf door.het beschikbaar stellen van 25.000 pond,sterling voor de LondenMelbourne- race, waarvoor in Nederland al bizonder groote'belangstelling bestond door do deel neming van de eerste Douglas-machino der K.L'.M., de later op zoo droeve wijze ondergegane „Uiver", die toon echter de belangstelling van de gelicele wereld Irok door de pracMprestatie, die Parmenlier en Moll met Van Bruggen on Prins er mee wisten te leveren door als tweede aan te komen. Parmenlier schijnt voor deze gelegen heid dan ook vrij van dienst te zijn, want ook hij staat te wachten op de gewone lijn-macliine uit Londen, waarmede de Australiër zal' aankomen. Om lien voor half vier loeit do sirene en verschijnt de „Adelaar", boven liet veld. Benige minuten later laat Viruly, onze sein ij ver-vlieger, de PK—AGA naar het platform rollen. De fotografen knip pen, de filmoperateurs draaien en sir Macpherson slapt uit het toestel, gevolgd door zijn vrouw en zijn secretaris. Hij wordt verwelkomd door den heer Thom son, stationschef der K.L.M., en door Par menlier, dien hij hartelijk de hand drukt. Merkwaardigerwijze schijnt de uitschrij- ver van de Melbournc-raco de luchtreis van Londen naar Schiphol niet al te best te hebben doorstaan. In elk geval is sir Macpherson zoodanig verdoofd, dat bij er de voorkeur aan geeft, de vragen dor journalisten aanstonds in zijn hotel te be antwoorden. In het restaurant van Schip hol gebruikt bet gezelschap de thee. Kort voor vier uur komt Moll den Australischen gast begroeten. Tegen half vijf vertrekt de heer Robert son naar het Amstelhofel en neemt een uur later de journalisten in ontvangst [liet is niet de eerste maal, dat liij' ons land bezoekt. In lq27 heeft sir Macpherson Robertson drie dagen in Nederland door gebracht en hij begint liet gesprek met zijn bewondering te uildn voor de fraaie wijken in modernen stijl, die sedert dien zijn gebouwd. En dan komen we natuurlijk te spreken over do Melbourne-race en prijst sir Mac pherson de Nederlandselie vliegers uitbun dig, ondanks het feit, dat Koen Parmentier een tafelfjo verder zit, doch deze is in druk gesprek gewikkeld en hoort niels van de lof, die men hem toezwaait. Sir Macpherson is van mecning/ dat do pres tatie der K.L.M.-vliegcrs eigenlijk de fraai ste is, die in deze race werd' geleverd en ook het meest voldeed aan de bedoe ling, die do organisator van d'e Melbourne- race had gehad1. De Engelsche winnaars waren vijf maal geland met een speciaal voor deze race gebouwd' snelheids-toestel, de Nederlanders waren 22 maal geland met een yerkecrstoestel, hadden passagiers aan boord,, hadden post bezorgd en meegeno men 'en arriveerden sléchts eenige uren later. Natuurlijk wilde 3ir Macpherson geen afbreuk doen aan de prestaties van de Engelsche winnaars Scott en Black. De heer Robertson was zelf verbaasd geweest door de reusachtige belangstel ling, die de luohtraee had gewekt, wat dat betreft hadden de uitgeloofde 25.000 pond meer effect gehad dan millioenen van ad vertenties. Bovendien was de belangstelling voor de luchtvaart er in Australië enorm door toegenomen. Men werd1 hoe langer hoe meer „air minded" en dat had Australië noodig, waar de zes groote hoofd steden rondom het reusachtige eiland langs de kust verspreid lagen, terwijl het bin nenland zoo goed als niet bevolkt was. Slechts het vliegtuig kan .daarin verande ring brengen. 'Of de K.L.M. kans zou krijgen haar luchtlijn naar Indiü door te trekken naar Australië? De heer Robertson wist het niet. Naar zijn meening' had zij zeker niet minder kans dan anderen. In elk ge val was hij de K.L.M. zeeF'dankbaar voor de vriendelijke uitnoodiging om naar Ne derland te komen, waarbij zij- zich tevens disponibel had1 gesteld hem rond te leiden gedurende de week dat hij als gast in ons land zou vertoeven. Trouwens, in elk land. hgd sir Macpher son uitnoodigingen van' en introducties voor luchtvaartondernemingen en lucht- vaartmenschen. In Londen had het lucht- vaartministerio hem een diner aangebo den. Van technische details wist hij ech ter weinig. Tenslotte was hij maar een doodgewone chocoladefabrikant, verzeker de bij lachend'. En hij had dan ook met graagte de uitnoodiging van eenige Neder landselie ondernemingen op' dit gebied aan genomen om hun fabrieken te bezichtigen. Verder verheugde hij zich op een geza menlijke maaltijd met zijn oude zaken relatie de heer Blom, van de verzekerings onderneming Blom en Van der Aa, waar mee hij in Australië reeds sedert jaren zaken deed. De volgende week gaat hij waarschijnlijk weer per vliegtuig naar Hamburg en dan door naar Berlijn. En dan verder naar Frankrijk en Italië en tenslotte weer terug naar Australië. Broedermoord te Zevenbergen. Het slachtoffer met een schrepel op het hoofd geslagen. Gistermiddag kregen twee halfbroers, landbouwerszoons, terwijl zij in het veld onder Zevenbergen werkzaam waren, on derling ruzie. Deze ruzie liep zoo hoog, dat de 33-ja rigc Th. v. d. V. zijn 21-jarigen h'nlfbroc der "F. d'. D. met een' schrepel' op het hoofd sloeg, welke slag zoo hevig aan kwam, dat het slachtoffer onmiddellijk naar het St. Ignatius ziekenhuis té Breda moest CO LB E RT- COST U U MS J. nieuwste tinten en dessinsS w» 11- 15.5-0 - 23.5- - 35.- en hogen DEMI-5AISONS en REGENJASSEN .10. 14?22." 27." 32™ en hoger. JONGEH.COLB.COSTUUM Degelijk afqewerkt. Met plus-fours. 7.50-975-14.-16.- enhoqer, met lange pantalon 7.7-5 -10.2-5-12?5-15 en hoger JONGEH. DEMI- SAI50N5 en REGENJASSEN 8.' 12.* 147--17a7- en hoger. 75 worden vervoerd', alwaar hij bij aankomst spoedig overleed. De dader lieeft zich zelf onmiddellijk bij de politie aangemeld. De bloeiende boomgaarden in ons land. De Kon. Ned. Toeristenbond' A.N.W.B meldt d.d. 8 Mei: Omtrent den stand' van den vruchl- boombnbJoei werden nog de volgende be richten ontvangen Betuwe: In do omgeving van Wijk bij Duurstede zal Zondag vooral do appel bloesem 'nog veel te genieten geven. In dé omgeving van Zalt-Bommel en Eek en-"Wiel staan de appelboomen in vollen bloei.1 Zeeland: Iverse- en pruimeboomen staan in vollen bloei cn zijn' nog zeer mooi. Midden Deemster: Peren cn appels bloeien rijk; een bezoek is aan te raden. Ziud-Liuiburg: In de week van 10 lot 17 Mei zullen de appelboomen in vollen bloei, slaan. Tuunel van 10 K.M. onder zcc. 'Het constructiewerk aan den onderzco- sclien tunnel van ongeveer10 K.M., die het eigenlijke Japan zal verbinden met Noord-Kyocsjoé, zal Tiet volgende jaar worden aangevangen volgens' een beslis sing van het ministerie der spoorwegen. Het werk zal in vier jaar worden uitge voerd en 18 millioen yen kosten. De minister der spoorwegen, Oesjida, zal voor dit doel een bezoek brengen aan Sjimonoseki en Moji, begeleid door oen staf van deskundigen. De ontworpen tunnel zal beginnen bij Sjimonoseki ort'.eindigen 'bij Moji. Hel wonder van de zeven. Dinsdag, isin een der ziekenhuizen te Detroit een, knaapje geboren in wiens leven de zeven oen belangrijke rol schijnt te gaail spelen. Bij zijn geboorte woog hij7 pond, 7, ons. Het was gisteren 7 Mei en liet was 7 uur n.m., dat hel jochie liet levenslicht aanschouwde. Voorts is hij het zevende kind', dat gisteren in be doeld ziekenhuis' werd geboren cn alsot dit alles nog niet genoeg was: zijn moeder liad zich des ochtends om zeven uur in liet ziekenhuis laten opnemen, terwijl Tuesday, toevallig ook Dinsdag; uit zeven letters beslaat. INGEZONDEN Open brief aan dc vróuwen van Schiedam, - Pp 18 Mei, „Volkenbondsdag", zullen weer, als verleden jaar, duizenden vrou wen samenkomen in Den Haag, om zwij gend te demonstreeren voor den 'Vrede. Geen opschriften worden meegedragen, al leen zijn "de vrouwen getooid met witte bloemen. Reeds' wordt dit 'voorbeeld ge volgd in Transvaal, Frankrijk,' Schotland en nu ook in 'Engeland, waar mevr. Sylvia Pankliurst het initiatief heeft genomen om eveneens" op 18 Mei te Londen lo demon streeren. i Uit Frankrijk .komen zelfs vertegenwoor digsters naar Den Haag, om mede to gaa'.n met de Nederlandselie vrouwen! Zullen de Schiedamseho vrouwen weet achterblijven? I Uit Haarlem waren er verleden jaar GOD. Er wordt dit jaar op u allen gerekend; al len, die niet verhinderd zijn, Toepen wij opi Er worden coupons beschikbaar gesteld voor reductie der reiskosten, bij trjdigal aanmelding, i Van de vrouwen moet het onverzettelijk besluit uitgaan: geen oorlog meer!, on danks de donkerheid dezer dagen; nog is bet njet to laat! Maar wij moeten door dg daad toonen, dat het ons ernst is. Er is in de vredesbeweging allerlei strooniing en meeningsverscliil, maar bier in de vrouwenvrcdcsga'ng is één leuze: vrede! Boven en buiten alle godsdienst verschil of politieke en andere moenings- verschillen gaat deze beweging, en komen wij samen om zwijgend te getuige'n, dat wij slechts vrede willen. Elke vrouw, die krach tig wensclit den vrede in de wereld te zien zegevieren, recht over geweld, liefde en vertrouwen boven haat cn wantrouwen, opbouw over vernietiging, kan meegaan. Zelfs groote staatslieden deden een be roep op de vrouwen. Briand, de groold strijder voor don vrede, zcido o.a. in oonl toespraak te Gourdon: „Het is op den steurt van do vrouwen, dat ik reken, op da vrouwen verlaat ik mij. Zoolang dc vrou wen met ons zijn, zoolang zij haar vader land beschermen, liaar echtgenooten, broo ders en kinderen, zoolang zij uit do goed heid van haar hart al haar krachten in spannen om dc menschlicid te verdedigen tegen de afgrijselijkheden van den oorlog, is onze zaak in goede handen. Ik smecdd liaar onze zaak nooit to verlaten. Op haar moeten wij' blijven rekenen, om onze groote beweging to schragen, lol tiaar wend ik mij iu dit plechtige uiir". Laat dit beroep op ons niet te vergeefs! zijn, nu go door een daad kunt loouica, dat go den vrede wilt. I Ls liet geen bewijs, dat er wel wat l« bereiken valt, als na den eersten keer, dat do Nederlandselie Vrouwenbondon het voorbeeld gaven, dit onmiddellijk in het buitenland gevolgd werd cn nog in1 andere landen voorbereid wordt?' Zaterdag nam. 2.30 uw vertrokken vant hel Malieveld de duizenden vrouwdn. Wilt gij ook medegaan? Mold u dan aa'n voor nadere inlichtingen bij' mevr. Van der Chijs Boncbakker, Singel 68, en bij' ondergo- toekende. Mot medegroct, G. ODÉ—B'OEKÏIOLT, I Warande 217a. v Ncd. Iterv. Ivcrk. Beroepen te Pulterslipek, ds. ,L J. Poot, caml. te Bodegraven. Bedankt voor Ridderkerk, ds. Jap, Ver maas te Roogoveen; voor Raamsdonk, d's, G. v. Veldhuizen te Ranturn. HacPhcrton Robartson, d* Auiirallich* organisator van da Malbourn» raca. It Woanidagmiddag In om land gaarrlvaard. Bij zijn aankomit op Schiphol ward h|j o.m, varwalkomd door dan piloot Parmanilor, dia mat da .Uivar aan da raca daalnant 9 ESDEftS HOOFDSTEEG - ROTTERDAM

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 5