K STORM LANGS DE KUSTEN. De tweedaagsche legeroefeningen. TWESOÈ BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Onder tram geraakt en ge dood. Vooral de kustvaart heeft het zwaar te verant woorden gehad. Geen scheepsongevallen in de zeegaten. Verscheidene dooden op het IJsselmeer. Voorts nog schade te land. Met zwaar boomen gelukte liet einde lijk liet tweede bootje te bereiken, dat rnen echter loog aaintrof. Op dein dijk was reeds waargenomen, dat de twoo inzitten den enut waren geslagen dn in do diepte wajeon verdwenen. t>o bomalnning van de reddingboot zette den tocht voort, on be reikt® tenslotte hot derde bootje, waarvan zij de beide inzittenden wist te redden. De over boord geslagenen waren D. S. Bar reii^sma, klapper en J. Verf, caféhouder, i'M^&i. te Leeuwarden. Ook do zes personen, die bij Koohool waïten uitgevaren, werden door den slorm verrast. Van een bootje is een der inzitten den overboord gesprongen. Hij slaagde er in zwemmende de kiust to bereiken. De ander werd door een aantal jonge lieden, die tot de hals toe in het water fiepen, gered. Een reddingboot werd over rjen dijk in zee getrokken om do overi- Êïn vis schors to redden. Do twee inzit- 11 den va'n ee'n der beide bootjes konden gered' worden. inmiddels was echter het derde bootje omgeslagen, waardoor de beide inzittenden jammerlijk verdronken. Het waren H. Ra<- delaar en een zekere Tromp, beiden uit Leeuwarden. Gisteimiddag omstreeks vier uur is op ,'den weg Dök'kum-VeenWiOiudo de CO jarige J. Jluizpiga uit Ak'kerwoude diojor den storm yaih zijn fiets geworpen op dqor oen goc- j^ercntiam overreden en gedood, po lieer ltuomga fietste aan de leeliteizijJe van den weg, vlak langs de tramibaan. Hij ge raakte onder eon van do laatste goiodoreii- Wagens van de juist passeerendo tram, en werd met ernstige verwondingen lopgeno- mm. Do man is viijwcl onmiddellijk na hot ongeluk oveileden. Gistermiddag om kwart over vier reed de 47-jarige gehuwde landbouwer G. van Dorp, wonende te Old ebrook, op den Zuiderzoe- straatweg nabij Wezep op de fiets. Door 'n 'hevige vvindvlaag werd do man van zijn rijwiel geslingerd, juist op hol oogenblik', dat een auto, bestuurd door baronesse Van Ileeckeren van. M'olenr'ate uit Hattem, pas seerde. De main werd dear den wagen gegrepen en was op slag doial. Hij had 6on ernstige schedelbreuk bekomen. De bur gemeester van Olddbrock, de lieer Bakker, was spoedig ter plaatse, evenals dr. Ver binden uit Wezep, die don dood lieeft ge constateerd. Vele kleine «uigcvm.cn in Am sterdam. Brandweer tot half vier veertig malen uïtgcrnkl. De storm, welke gisternacht (opmouw is losgebarsten en o|dk m do morgenuren nog weinig \an zijn kiacht Jiad mgebool, heeft in do hoofdstad de liQcdige sch,ade aange- ricdit, waaibj vootial lal van hoornen het mioesten onlgelden. Aan «.ie overzij ie van liet 11 werd ami don Lannweg een oude iep het skwihlolfer/ij kwam terecht op het dak van een klein !l(ms, dat bewoond werd door een 7G jarige weduwe. De vrouw kwam met don schrik vnj; het dak werd geheel vernield, terwijl rok do muien ge stut moesten worden Vomr s zijn bo mien ontworteld of ge!eelteh|lc afgiknap' op do Maui'itskado bij bel Ko'onaal Indiiuut in do Linnaeus straat bij de Wagonairslra.nl in -de Ühmnxstraal tegenover do Nieuwe Passecrderstraat on in no Van Eeghenstraat, ongeveer tegenover jiciceel 125. Op tie Mau ntskado kwam een boa» op de immdraad ter jrlaalse terecht, waardoor liet lm ma er- Koer geru'rnen tijd stagnatie onder a id ectlc is het verkeer e-migcn lijl gestremd geweest dcc« een beiom, die Op «ion Am- stel veenschen weg tegenover jieiceel 97li was omgewaaid In het geheel moest de brandweer met minder dan ongeveer veer tig maal uitrukken Voorts is op den lie nvmswcg aan de overzijde van liet IJ een man, die Op ean schuurtje bij ziji woning werkzaamheden verrichtte, door oen win Maag gegrepen on tegen den gionci gesmukt. Met inwendige kneuzingen is hij m zijn woning opgc nomen. i Ook in de vliegdicnslen van en naar Sch ip'kol, zijn tengevolge van den storm ernstige vertragingen outs'am. Landbouwtentoonstelling ver woest. Do groote landbcmwlentoonstclling te Gia'msbergen, is gistermorgen wreed ver stoord, doordat een windhoos alle tenlen' opnam en geheel ontredderd neerwierp. De schadei s zeer groot Een brand, welke tengevolge hiervan ontstond, kon spoedig worden gebluscht De tentoonstelling is afgelast. Doodelijfe ongeval te Vreeswijk. Op de ia aanbouw zijnde niemve sluizen te Vrees wijk is gistermorgen de 52 jarige werkman A. v. d Wal, wonende te Ameide in do sluisput door een vallende ba'k' ge- tioffon. De man was op slag dood. Waarschijnlijk is de balk tengev o'ge van 'I'M lievigen wind losgeiaakt, Vier dooden aan de Friesche kust. Twee tijken aangespoeld. In aansluiting op ons bericht van gis teren, waarin verondersteld werd, dat vier personen tijdens het stormweer aaln de Friesche kust zonden zijn verdronken, kan thans worden gemeld, dat hieromtrent ze kerheid' is verkregen. Bij Westhoek, onder St Jacobi-Parochie, trokken gistermorgen acht personen er mot drie bootjes op uit, on op schar te visschen, terwijl bij Koohool, onder Tzum- marum, zes personen, eveneens met drie bootjes, zee kozen. Zij werden door den Noordwester storm overvallen. Op den dijk had men reeds waargeno men, dat zij het zwaar te verantwoorden hadden en in nood verkeerden. De red dingboot „O.A. den Tex" uit Ilarliugan, voer, zooals gemeld',- tor assistentie uit, doch kon 'de bootjes^ door den lagen wan terstond', niet bereiken, daar zich ter plaatse een zandbank bevond. Inmiddels had een zestigtal mannen te Westhoek 'een boot over den'dijk naar de zee ge sleept en daaraan een aa'nhangmotor be vestigd'. Zies man trokken ermee op uit naar een vail de in nood' verkeerende booten, waarin zich vier. personen be vonden. Toette zij dit vaartuig haddein be reikt sprongen, twee van de redders over in het visscherssohuilje, lichtten het an ker daarvan en brachten het veilig naar den wal. Vóór den wind trokken, de vier andere redders naar do andere bootjes. Onderweg sloeg echter de motor af, waar door men vijftig meter terugdreef. DER - DONDERDAG, 20 SEPT. 1935. No. 21000. Do lijken van Rade-laar en Barondsma, die bij Westhoek verdronken, zijn aahgo spoeld. Het gebeurde bracht groote verslagen heid' te weeg. Motorschip bij Urk gezonken. Een der opvarenden ver dronken. 1 Gistermiddag omstreeks twee uur is het motorschip Nijveilliieid, groot 185 ton, ge laden met graan en stukgoederen, kenende van Rotterdam, met bestemming Steenwijk, tussolien Urk en Sd'ipkland gezonken. Een der opvarenden is hieiby vcid on- kon. De schipper en oen andere opvarende zijn door do visschersbfoiot Urk 175 gered en te Kampen aan wal 'gebracht. Het schip behoorde aan den motorJienst van de Gebrs. Ouwchandte Rotterdam. Kleinere scheepsongevallen. Tjalkschip in nood. Tussehen Lemmer en Urk verkeert een tjalkschip in nood. De reddingboot Hilda ,is van Lommer uitgevaren om hulp te bieden. De schipper van de reddingboot Hilda heeft gisteravond ouli, negen uur vanuit Urk gemeld, d'at men geen schip heeft kunnen vinden. 'Op het eiland wordt ech ter volgehouden, d'at men 12 K.M. uit de kust in'de richting van Lemmer wel dege lijk een in nood .verkcerend schip heeft gezien. Een gedeelte van de visschers, die gister morgen- waren uitgevaren en door den storm werden overvallen, is weer in de haven van Lemmer teruggekeerd De overi gen vonden achter Schokland een schuil plaats voor liet slechte weer. Motorboot vergaan? GHermorgen is de heer J. de Vries met zijn rr.etornoot van Veldkamp vertrekken. Tot op heden heeft men mets van hem vernomen. Men vreest het ergste. Sloep in nood. Een van de Lauwerzee te Veldkamp terugkeerende visschcr deelde motie, dat zich op het Groningerwad «ren groote klip peraak bevindt, waarvan de schipper in de sloep is gegaan, teneinde het water daaiuit te scheppen. De sloep heeft echter losgelaten en drijft thans meer en meer af. Aan boord van de klipperaak bevindt zich de schippersvrouw. Men hoopte spoe dig redding te kunnen brengen. Motorsloep op zandbank geloopen. Tijdens den storm is gistermorgen de motorsloep van J. Benes en Zoon op een zandbank op de Lauwerzee geloopen. De sloep had een defect aan het roer en den motor. Hoeveel personen zich aan boord be vinden, was nog onbekend1, doch er was vooi hen geen gevaar. Geen hulp noodig. De sleepboot Holland van do firma Doeksen, die van Terschelling was uitge varen om assistentie te verleenen aan het ZweedSche stoomschip Sverremergaard, dat vijf mijten ten Nooiden van Terscbel- Vorstelijke belangstelling voor de legcrmanocuvrcs. H. M. de Koningin woonde gisteren zware stukken geschut bij. te Klarcnbcek de oefeningen met H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana wonende oefeningen bij. Regen en „gekanker". De blauwen winnen. (Van onzen eigen verslaggever Wat zou de Nederlandsohe weermacht beteekenen zonder het korps pontonniers en torpedisten! In ons waterrijke landi zul len dc diensten van dit knappe korps her haaldelijk van groot nut zijn en bij de gisteren geëindigde oefeningen in het Oos ten van ons land', bleek zelfs van welk een groot belang liet is om van de hulp er van verzekerd te kunnen wezen. 'Op do bestaande bruggen kan men nu eenmaal in geval van oorlog niet rekenen, want deze edele deelen van het verkeorsnet zullen door den vijand (of bij een terug tocht door onze eigen militairen), zeker zoo spoedig als dat wenschelijk is worden vernield. Eén bommetje uit een vliegtuig kan daartoe al voldoende effect sortoeren. Het lag dus volkomen in de rede, dat gisteren bij het vervolg van de tweedaag sche legeroefeningen onder leiding van den commandant v an het veldleger, luit - gen. jhr. W. Roëll, van de veronderstel ling werd uitgegaan, dat cic bruggen over het Apekloornsolie kanaal nabij Loenen en Beekbergen niet bestonden, zoodat er klein© pontonbruggen naast waren gelegd. Deze bruggen waren gistermorgen in handen van de roode partij, die den vorigen dag van den anderen oever van den lJssel in de buurt van Gorssel was komen op rukken en door haar meerderheid over de blauwen, die toen nog vrijwel alleen maar lichte troepen in het veld had kunnen brengen, tot zoover in staat was geweest door te dringen. Van elke brug'uit had den de rooden een sector in het vijan delijke landbeset, welke men in mili taire taal een braggehoofd noemt, en deze beide bruggehoofden werden nu als basis gebruikt om verder Westwaarts door te dringen. De bedoeling der rooden was vooreerst om in den loop van den morgen Beek bergen en Loenen te nemen. Zoover is het echter niet gekomen, want, „ofschoon ze er héél dicht bij zijn. geweest, de vijand beeft alleen, maar naar de begeerde dor pen mogen wijzen on onze blauwe troepen- macht heeft ze weten te 'behouden. Met kleine schermutselingen konden de roode lichte troepen, die in den aanvang nog wel sterker waren, doordringen tot over de spoorlijn, d'ie ongeveer-halverwege tus- sctoen het kanaal en de beide dorpen is gelegen, doch dat was ook het mooiste resultaat dat zij konden bereiken. De blau we verkenningsafdcelingen moesten wel terug, toen de rooden een nieuwe com pagnie wielrijders en en eskadron huzaren inzetten, maar achter die blauwe verken ners rukte gisteren de infanterie op, ge steund door een zestal afdeelingen veldge schut. Toen de blauwe verkenners zoover waren teruggedrongen, dat zij op de voor hoede van hun hoofdmacht terugvielen, was het met den opmarsch der rooden meteen gedaan. Het mocht de roode partij zelfs niet gelukken de bciae bruggchoof- den door een breede strook grond tot één groote uitvalspoort le verbinden, on danks liet feit, d'at zij de hulp kreeg van de jagers, die den dag tevoren aan de andere zijde hadden gestaan. Het weer was gisteren voor de strij dende partijen wel heel onplezierig. Regen, regen en nog eens regen viel er uit d© grijze lucht en in den loop van den mor gen kwam de storm opzetten, die ons heele land dezen dag in rep en roer heeft gebracht. Maar niettegenstaande het on gunstige weer deden de mannen zonder uitzondexing hun plicht. Ze zijn zwaar op de proef gesteld1, maar ook bij de oefe ning van gisteren is eens le meer gebleken, dal men, als het er op aan komt, op de Nederlandsohe soldaten kan bouwen. „Het zijn zulke beste jongens," zeide ons gene raal Roëll, „ze kankeren wel eens, zooals dat heet, maar men kan op ze rekenen." Was het niet Napoleon, die van de garde zei: „il gronde raais il marohe", hij kan kert -wel, maar hij loopt tenminste? En cigenljjk gelooven we, 'dat er op een dag ais deze niet eens zoo veet- is f^jkan- kerd. Want daarvoor was er weinig lijd en uit alles bleek, dat de soldaten heele- maal in dit spel eener-bittere .-werkelijkheid waren ingeleefd," - Het Koninklijk bezoek. Wat er verder nog aan kankerzucht was overgebleven, moet wel oogenblikkelijk zijn verdwenen door de verheugenis over het Koninklijke bezoek, waarmee de Koningin en de Prinses wederom blijk gaven van haar belangstelling voor onze weermacht. De beide vorstinnen hebben zich door het slechte weer in het minst niet laten af schrikken, om alles van zoo nabij mogelijk gade te slaan. Voor elk onderdeel toonden de hooge bezoeksters interesse en bet bleek duidelijk, dat ieder dit hoogelijk waardeer de. Ons vorstenhuis is door deze geste van Moeder en Dochter nog weer nader tot cms volk gekomen. Eenvoudigweg hebben de beide vorstelijke personen zich te midden der soldaten bewogen, hier iels vragend, daar een bemoedigend woord sprekend. In den stroomenden regen hebben zij doo-r de heide geloopen om den opmarsch der in fanterie fe volgen en tot vlak voor het eindsignaal zijn ?ij bij de manoeuvres ge bleven. Van den weg af was er van de infanterie niet veel to zien. Langs allerlei bosclipaad- jes en over de heidevelden trokken do in fanteristen tiiailleursgcwijze voorwaarts en juist uit hun betrekkelijke onzichlbaaiheid valt af te leidon, dal ze hun taak volston den. Elders zagen we ze door een knollcn- veld loopon, gebogen gestalten uit wier houding gespannen aandacht ©n Intense waakzaamheid viel af te leiden. De infanterie heeft ook gisteren weer uitstekend werk geleverd'. Opnieuw is dui delijk naar voren gekomen welk eeu be langrijk onderdeel van onze weermacht zij uitmaakt en hoe het samenstel van zooveel individueel© verrichtingen tot een grootsch resultaat leidt. In den oorlog zijn het veelal de „kleinen", die hot voornaam ste werk doen en van hun pliysiek en mo reel uithoudingsvermogen hangt voor een groot deel de gevechtswaarde van een leger af. Door den inzet van de infante- risten-vooihoede kon de blauwe partij niet alleen den opmarsch der rooden stuiten, doch ze ook terugdringen. Toen het ein de van de oefening werd geblazen, was een blauwe overwinning zeker. lingeibank in nood verkeerde, is gister middag om kwart voor vijf in de haven teiuggekeeid. Er behoefde met te worden ingegrepen, aangezien de schade, welke het schip tengevolge van den slorm aan de machines had opgeloopcn, met eigen middelen bleek te zijn gerepareerd Het Zweedsohe schip heeft inmiddels de reis voortgezet. Belgisch schip op de Schelde gezonken. Het Belgische sleep so'lip Gc-lienne, schip per Micbiels, geladen met tarwe en op weg van Antweipen naar Rotterdam, is gister morgen tengevolge, van het stormweer vol- geloopen en bij Saeftinge op de Sclielae gezonken De bemanning, de schipper en zijn knecht, is doo. de Dordreobt gered en te Ilansweert aan wal gebracht. In hel Blauwe Slenk zijn geen schepen gezonken. Naar gebleken is moet bet bericht uit Tei schelling, dat er in het Blauwe Slenk twee binnenschepen zouden zijn gezonken, op een veigissmg hebben berust. Men heeft hier slechts te doen gehad met een ver moeden van de kustwacht van Vlieland, doch daar de Brandaris Jiet gebied hoeft afgezocht ea mets heeft kunnen ontdekken, dat op eemg cnnhed wijst, neemt men aan, dat er in het geheel geen scheepsramp heeft plaats geliad. Tijdens den storm be vond zich wel ter plaatse een molorbeurt- sclieepje uil Harlingcn, dedh dit is inmid dels veilig cn wel le Kom werd er/and aan gekomen. Zeilschip tegen den dijk ge slagen. Tijdens den storm is gistermiddag c-en zeilschip van sdhipper De Jong uit Mak- kunr legen den Frieschen zeedijk nabij Zurich geslagen. Het vaartuig bekwam daar bij ernstige averij Hot schip zat gister avond nog vast Persoonlijke ongelukken zijn niet vooigekomen. De reddingboot C, A. den Tex onverriehterzake teruggekeerd. Do reddingsboot 0. A. den Tok van de Nood- en Zuid-Uollandscbe Bedding My., welke gisterochtend om tien uur nas uit gevaren m veiband met berichten omtrent schipbreuken langs de Friesche kust, is gistermiddag cm kwart over due ouver- richlorzatkc m de haven van Uarhngen te- mggekeeid Men hoeft geen enkel schip dat m nood verkeerde amgelroffen oneven- min heeft men wrakstukken gevonden liet vaailu'g liecfl om luim vier uur de haven vain IJarlmgen opnieuw verlaten en koars gezet naar de Doove Balg, het vaarwater naar Nieuwe Diep, waar co'c een schip in nood zou vei koeren. Engelsche visschersboot vergaan. Gebcclc bemanning van elf koppen nmgelcomcn. «De in Hull thuislioorende trawler „Skeg ness", is nabij Speeton Riff, aan de kust van Yorkshire, door den storm vernield en vergaan. Ondanks de schier boven- incnschelijke pogingen, die van de kust af werden ondernomen om de opvaren den te redden, zijn alle elf leden der be manning omgekomen Gistermiddag zijn reeds de eerste twee lijken aangespoeld. De „Skegness" strandde gisternacht tij dens een Noordooster slorm van buiten gewone kiacht nabij de kust, die 120 meter hoog, steil uit het water oprijst. Aan land had men het ongeluk bemerkt en weldra nam men de noodige maat regelen. Men schoot zeven vuurpijlen met reddingslijnen af, die echter alle door den storm teruggedreven werden en hun doel misten. Reddingsbooten gingen in zee, doch konden tengevolge van den gewel digen zeegang den trawier niet naderen. In den lichtbundel van een op de rotsen opgestelden schijnwerper voltrok zich het noodlot van de „Skegness", die telkens opnieuw tegen de rotsen werd geworpen en weldra geheel onder water lag. Van de schoolsteen en de commandobrug was niets heel gebleven. Kort na middernacht zag men de laatste lichtsignalen van het schip. Hiermee verdween ook de laatste hoop op redding van de bemanning. Bij het opkomen van de vloed werd het schip spoedig geheel uit elkaar geslagen. Dit gebeurde zoo snel, dat de marconist midden in het laatste SOS signaal bleef steken. Dc nieuwe Pauselijke Internuntius, Z.Exc, Mgr. P. Globbe, is gisteren in Den Haag aangekomen. Mgr. Globbe (met jas over den arm) temidden der geestelijkheid die hem verwelkomde. *SH Dood ei ijk ongeluk bij We/.cp. i

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 5