a 1 BLIJE BAND Ra - ie programma's V Hij laat zich de niet van het brood eten De i uigza men. Gemengd Nieuws Nederlander In Duitschland gearresteerd. Wegens verdenking van sictm- ïerlcctting aan illegale com munistische partij. Een afdeelingschef van een bekende fir ma te Amsterdam, was in het begin van de maand September voor een particu lier bezoek naar Duitschland vertrokken, sindsdien heeft men niets meer van deal man gehoord. Thans blijkt, dat hij te Keu- er is aangehouden en ingesloten te Bus sel or. Hij uordt er van verdacht een geldbedrag aan een instantie van de ille gale communistische partij te hebben over handigd. De directie van de zaak, waar hij werkzaam was, is echter niet bekend dat d> man betrekkingen zou hebben on derhouden met de communistische bewe ging. De gearresteerde is bovendien reserve luitenant-waarnemer te Soesterberg en heelt daar nog deelgenomen aan de herhalings oefeningen in de maand' Augustus. Binnenkort zal hij zich voor tie Duit- sche rechtbank hebben te verantwoorden Het misdrijf valt volgens het Buitsc-he wet boek van strafrecht onder „hoogverraad'". Brutale roofoverval. Daders bekennen. Te 't Zand had Zondag een brutale roof overval plaats, waarbij twee jonge man nen aan een wandelende dame een hand taschje ontrukten en er met hun buit van door gingen. Zij werden nagezeten loor twee jongemannen, wien het gelukte het tweetal te achterhalen en hen aan de politie te Scliagerbrug overleverden. Bh een huiszoeking, door deze politie verricht, kwam aan het licht, dat de twee verdachten, de gebroeders T., uit Den Hel der, zich aan -arscheidene inbraken had den schuldig gemaakt. Er werd n.i. een zeer groot aantal gestolen voorn erpen ge vonden Bij het verhoor bekenden de twee gebroeders, den overval te hebben ge pleegd en tevens, dat zrj voorraden aard appelen, groenten, konijnen, enz, hadden gestolen. Alle nog aanwezige voorwerpen werden n slag genomen, een 25-tal konijnen ko._ .a de eigenaars worden terug i geven en de beide verdachten werden gis teren Of» transport gesteld naar Alkmaar en ingesloten in het huis van bewaring. Typhnsgevallen in België. Te Eekeien (België) zijn vele typhusge- vallen geconstateerd'. Het gemeentebestuur heeft zeer strenge voorzorgsmaatregelen getroffen. Twaalf personen zijn naar het zieken huis overgebracht, terwijl minder ernstige patiënten thuis worden verpleegd'. Op aan dringen van de autoriteiten hebben zich gisteren 500 personen tegen typhus laten inenten. Poging tot bevrijding van arrestanten. Verleden week Donderdag werd bij een pogmg tot executie van een boerderij in een vuui gevecht tussohen de politie en de bewoners de vrouw des huizes, de van Poolsche origine zijnde Sophie Crempn to Scotch Plains in New Jersey, daougesciho ten. Deze gebeurtens wekte giooe veront waardiging cnder de bevolking en zelfs de bevoegde -a'f.eier van justitie verklaar de, een onderzoek te zullen instellen en zoo noodig een aanklacht te zullen aan hangig maken tegen de betrokken politie beambten. Inmiddels werden do man en de zoon van het sladhtoffer naar de dis trictsgevangenis overgebracht, zoodat zij gisteren do begrafenis van hun vrouw en moeder niet konden bijwonen. In hun ver ontwaardiging hierover hebben tussdhen de 500 en 1000 perse ^en, grootend-cels van Pooisdien Moede, een aanval op de ge varrgems gedaan omi de beide mannen te ■bevrijden. De aanval werd echter afge slagen. naar het Engelsch van J. S. FLETCHER door mr. H. J. H. 18) „Oh... bent u het, meneer Carsdale," riep ze verbaasd uit. „Komt u binnen... ik heb u in lang niet zoover dezen kant uit gezien... u hebt toch, hoop ik, met erg staan kloppen? Het gebeurt zoo zel den, dat er iemand aan de voordeur komt, dat we die meestal op slot houden en ik was druk bezig... achter in het huis." „Wasclrdag, is het niet zoo, vrouw Scarpe?" zei Oliver, haar in do lage zit kamer volgend. „U houdt er de oude goede gewoonte op na... op Maandag niets doen... op Dinsdag wasschen... is het niet zoo?" „Och ja, ziet u, meneer Car-Male, het moet nu eenmaal tocli gebeuren," ant woordde Miriam. „En ik houd er geen meid op na... die geven je tegenwoordig meer last dan gemak 1 Gaat u zitten, mijnheer Carsdale... wilt u geen glas .bier hebben? Zelf gebrouwen... ik heb juist een vat aangeslagen, dat we een jaar geleden ge vuld hebben en het is nu net goed'... best om te drinken!" „Dat kan ik niet weigeren... ja heel graag," antwoordde Oliver. „Het is al lang geleden, dat ik echt eigen brouwsel ge proefd: heb... ik dacht niet, dat het tegen woordig nog gebeurde met al die brouwers- karren, die je rond ziet rijden!" „Och, maar wij Scarpes veranderen niet vee'," zei Miriam, „wij doen nog net als Weer een lijk aangespoeld. Vermoedelijk een slachtoffer van het in de EierJand- sehe Gronden vergane schip, de punt van do Vliehors is gister- nuddag lijk aangespoeld van een om- treeks 26-jarigen man. Vermoedelijk be treft het hier een schepeling, afkomstig var het in do Eierland'sohe Gronden lig gende wrak. Gelijk reeds bekend1, is Zondagmiddag op deze zelfde plaats het lijk van eet man aangespoeld Men vermoedt, dat bij tiet omslaan van den wind1, nog meer lij ken daar zullen aanspoelen. Militair toestel neergestort. De piloot redt zich met een parachute. De Fransehe vlieger Guignnrd heeft gis terochtend met een militair vliegtuig een denronstiatie gegeven Loven het Be'gisdhe vliegveld Evere. De demonstratie geschied de voor eenige officieren van het Belgische leger, aangezien men m onderhandeling is over de levering van legertoostel en. Toen het vliegtuig zid'r op ongeveer 1000 AI. hoogte bevond, brak plotse! ng een der vleugels, met het gevo'g, dat tiet tontel ret ht omlaag viel Do piloot zag nog kans tijdig zijn valscherm te openen, doo'i hij kwam niettemin zoo ongunstig terecht, clat hij eenige kwetsuren op1 iep Doodclijk ongeluk op „De Sphinx". In de aardewerkfabriek „de Sphinx" te Maasstricht is gistermiddag oen ernstig on geluk gebeurd, waarvan de 16 jarige J. Jongen uit Lirnmel het slachtoffer is go- worden. Hij bevond zich op de eerste verdie ping van een der hoofdgebouwen en wil de met de electrische lift naar boven gaan. Hij stelde de lift in beweging vóór dat hrj er zelf was binnengegaan. Daar door gelukte het hem niet meer, in de lift te springen; hij bleef met het boven lichaam op den vloer van deze installatie hangen en werd tegen het plafond vain de tweede verdieping doodgedrukt DONDERDAG, 3 OCTOBER 1935. Hilversum I, 1875 M. S—9.15 KRO. 10 NCRV. 11 KRO. 2 NCRV. 89.15 en 10 Gramofoon. 1015 Mor gendienst. 10 45 Gramofoon. 11 If Mis. 12.15 Gramofoon en orkest. 2 Iland- werkcursus. 33.45 Orgel 4 Bijbellezing 5 Handenarbeid' v, d. jeugd. 5.30 Salon orkest. 7 Ned. Chr. Porsb 7.15 Repor tage. 7.30 Journ. weekoverzicht. 8 Be richten. 8 05 Radio-avond' van Drie Geref. Jeugdbonden. 1005 Belichten. 10.1012 Gramofoon. Hilversum II, 301 AL AV'RO-uitzending. 8 Herdenking van Leiden's Ontzet. 8.30 Gramofoon. 9.30 Omroeporkest 10 Mor genwijding. 1015 Gramofoon. 10 30 Om roeporkest. 11 VooiJiacht 1115 Omroep orkest. 11.45 Voordracht 12 Eigen op namen. 12 30 Orkest. 1 30 Kw intet 2.15 Voordracht. 2.453 45 Omroeporkest 4 Voor zieken en ouden van dagen. 4 30 Gramofoon. 4.45 Hoorspel voor kinde ren. 5.30 Omroeporkest. 6 30 Sportpraat- je. 7 Piano. 7 30 „Stem en Persoonlijk heid" (II). 8 Berichten. 8 10 Gramofoon. S.15 Concertgebouw-orkest. 9.30 Orkest. S.50 Causerie. 10 05 Orkest. 10 30 Dis co-nieuws. 11 Berichten. Gramofoon. 11.1512 Avro-Decibels. Droilwich, 1500 AI. 11.25 Orgel. 1210 Orkest. 120 Gramo foon. 4.10 Gramofoon. 5.05 Orgel. 5.35 Orkest. 6.50 Strijkkwartet. 8 20 „Véro- nique", operette. 9.35 Militair-orkest. 10.50 Kwintet. 1135—12 20 BBC-dans- orkest. onze voorvaders gedaan hebben, meneer Carsdale." Oliver keek het vertrek eens rond, toen zijn gastvrouw weg was om bier te tap pen. Hier wees niets op verandering, dacht hij bij zichzelf. Dat vertrek met al wat er in was-, zou hij net zoo aangetroffen heb ben, als hij- zijn bezoek honderd' jaar ge leden was komen brengen. Mot oen vaag gevoel van nieuwsgierigheid keek hij naai de zwart berookte balken der zoldering, de oude meubels, do open kasten vol ouderwetsch aardewerk en glas, de inge lijste getuigschriften en merkwaardige pla ten, die naast het met koper ingelegde kabinet hingen... de huisvrouwen der Scarpes hadden die van geslacht op go- slacht gewreven en gepoetst en zouden daarmee doorgaan, lang nadat clo tegen woordige Scarpes van do wereld verdwe nen. waren, „Het geeft hier alles zoo d'en indruk, dat u hier al vanaf de dagen van den Zondvloed gevestigd bent, vrouw Scarpe, zei hij opeens, met de hand do kamer rondwijzend, toen vrouw Scarpe binnen kwam met een kruik bier en «en stel oude geslepen glazen, die een verzamelaar moesten doen watertanden. „Ik weet, dat ik nog eens in d'ozo kamer geweest ben... ja, dat zal nu wel vijftig jaar geleden zijn, want ik was -iog maar een jongen, die een boodschap kwam brengen en heusch, ik zie geen verandering. Ik kan me alles nog herinneren." Miriam Leek haar bezoeker van terzijde aan, terwijl ze een glas bier voor hem inschonk. Ze reikte hem het eene glas over en bracht het andere zelf aan haar lippen. r Radio Paris, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoon. 12 35 Kamer muziek, 8.20 Zang. 9.05 Orkest. 11.10 12 35 Dansmuziek. Kalundborg, 1261 AI. 12.20—2 20 Concert. 3.20—5 05 Strijk orkest. 8.30 Symphonieconcert. 11.10 12.50 Dansmuziek. Keulen, 45G AI. 6.50 Concert. 12.20 Orkest en trio. 2.35 Gramofoon. 4.30 Piano. 5.20 Kleinor- kest. 7.20 Viool en. piano. 8.30 Kleinor- kest. 9.20 Orkest en koor. 10 5012.20 Orkest. Rome, 421 M. 9 „I dispetti am or os a", operette van „Op uw gezondheid1, mijnheer Carsdale," zei ze. „Verandering? in vijftig jaar... Wel, ik zou er op durven wedden, dat hier niets veranderd is sedert oe dagen van Koningin Anne wanneer dat ook geweest mag zijn. Bij ons veranderen we nooit iets 1" „Alaar u bent zelf toch geen Scarpe," zei Oliver, haar tersluiks aankijkend. „U heet Alarriner van u zelf ik kan me u nog best herinneren, toen u nog een flinke jonge vrouw was en u hebt u goed gehouden!" „Iedere vrouw, die met hen troujvt, wordt zelf ook een Scarpe," antwoordde Aliriam. „Ik ben vergeten, dat ik ooit iets anders geweest ben." Oliver nam een langen teug van hot bier en zette zijn glas met een zucht van welbehagen neer, „Lekker goedje," zei hij goedkeurend. „Echte hop en mout heel vat anders dan wat ze in de brouwerijen maken. Daar doen ze er van allerlei rommel door heen. Alaar ja, ik zou uw zoon graag eens willen spreker is hij thuis?'- „Hij is over de hei naar tyvedalo ge gaan," antwoordde Aliriam. „Hij wou graag wat hulp hebben met de schapen en nu is hij naar het dorp om te zien of hij een mannetje vinden kan. Kan ik soms iets voor u doen, meneer Carsdale?" „Neen, dank u, zei Oliver. „,Het heeft niet zooveel om liet lijf en er is geen haast bij. Alaar ik had zin een eindje dezen kant op te wandelen en kwami toen op de gedachte twee vliegen in één klap te slaarluDus hij is naai het dorp? Dan loop ik nog een eindje door in die rich ting. Alisschien kom» ik hem tegen." Als u dat karrespoor volgt, gebeurt dat vast. Hij is al len uur weg," zei Miriam. Luporinï. Brussel, 322 en 484 AI. 322 AI. (Vlaamsch)12.20 en 1.30— 2.20 Gramofoon. 5 20 en 6 35 Dito. 6 50 Kwintet. 7.35 Gramofoon. 8.2"0 Cabaret. 9.35 Koor en hoorspel. 10.3011.20 Gra mofoon. 484 AL (Fransch): 12.20 en 1.30—2.20 Giamofoon. 5.20 Dansmuziek. 6 50 Ka mermuziek. 7 35 Gramofoon. 8 20 Rose- Alarie, operette. 10.3011.20 Populair concert. DcufscL -Jscnder, 1571 AI. 8.30 Aleisjeskoon 8.5Ó Philh. Orkest. 11.20—12 20 Populair concert. Ze bleef hem wantrouwend) na staan kijken, toen hij de aangegeven richting insloeg. Hoofdstuk VIII. Oude grond en nieuw geld. Aan het eindte van het karrespoor ont moette Oliver vlak bij de dorpsstraat Alat- thew Scarpe. Hij nam- d'en man aandacb tig op, toen Rij naderbij Kwam, want hij had hem niet moer gezien sedert Alatthew nog een ldein kinwas. Oliver herin nerde zich den vader van Alatthew nog heel goed... dio was eenige jaTen geleden gestorven en toen was de bemerking ge naakt, dat hij wel niet gemist zou wor den en Oliver was er nn benieujwd naar, of hij meer op zijn vader of op zijn moeder zou lijlken, nog niet zoozeer in uiterlijk, als wel in karakter. Daarom bekeek hij dan ook Alatthew Scarpo zoo nauwlettend, toen deze naar hem toe kwam. 1-Iij bleek een groote, slungelige, magere man te zijn, heel gewoon en simpel met oen snor en een klein borstelig baardje om een weeleen mond precies zijn vader. Oliver voelde een zekere opluch ting. Als Alatthew ook maar half de stoer heid, slimheid' en beslistheid van zijn moeder gehad' had, dan zouden Oliver's plannen wel eens misgeloopen kunnen zijn. Maar er lag zulk een onbeslistheid over zijn stuntelige gestalte en in zijn al te gereede goedlachsheid, dat Oliver zich' be gon te voelen als een spin, die een vliegje m haar wel) verstrikt ziet ralten. Alatthew, die net als iedereen uit de buurt Oliver Carsdale reel goed' kende, glimlachte hem bedeesd toe, zoodra hij aderbij gekomen was1. Oliver, die meer Kerk en lakooi Ncd. Herv. Kerk. Aangenomen 'naar Nieuwerkerk a.d. IJs~ sel, ds. A. O. II. Vollenweiilcr, te Jours; naai" Engelum, ds. D. E. H. va'n' Weel, te Blankenham. Bedankt voor Oud-Alblas, ds. 0. van) Dop, te Hierd'en, bij Harderwijk. Bedankt voor Goedereed©, ds. H. H. van Ameide, te Groot Amimers; vöoir Ber- licum c.a. (N.Br.), ds. P. A. Tichelaar, 0.1. pred'. met verlof. Bedankt voor Oosterzee en Echten, ds, II. W. Waardenburg, te Hoogmade. dan goed' met de heidebewoners wist om te gaan, gaf hem een -vriendelijk knikje 'Ondanks al zijn rijkdom, wilde hij wel weten, dat hij van hun ras was en schaam de zich daar niet voor. „Zoo, Alatthew, hoe gaat het, kerel ?'J vroeg hij joviaal. „Fijn weertje vanmor gen. Ik was juist op zoek naai je won een zaakje met je bespreken, ik ben bij je thuis geweest, maar je moeder zei, dat je naar Ryvedald was en Soon ben ik dezen kant maai opgekomen." Alatthew was in blijkbare verbazing blij ven staan en vroeg zich af, wat. het wel voor een zaakje kon zijn, dat die groot- fabrikant met hem bespreken -wilde. Hij bracht zijn groote hand langzaam omhoog en krabbelde eens in zijn grauwblonde haren. 'Oliver herinnerde zich toen weer, dat ook de vader van Alatthew zulk licht haar had en hij was er dankbaar voor, dat Alatthew niet op zijn moeder geleek. Als Alatthew zwart haar en donkere oogen, Aliriam's kin en mondl Rad gehad dan; zou Oliver zijn plannen anders hebben opgezet. „Zoo, zoo, meneer Carsdale," zei Mat thew. „Ja, ja Ik hen net naar het dorp geweest om iemand te zoeken, dio mijn schaper voor me wilde hoeden tie herder, dien ik tot nog too had, is erg ziek geworden en daar zit ik nt, mee. Zullen we teruggaan, meneer?' „Neen," antwoordde 'Oliver, de dorps straat langs kijkend naar het uithangbord! van d'o herberg aan het andere inde. „Kom mee we zullen een «ogenblikje in het Wapen van Ryved'alo gaan. zittel}* Het is nor al warmi vandaag en eejol glas bier zal ons goedl doen. Wordt vervólgd). f ,1 rjf BB 161-A I

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 6