UIT SOVJET-RUSLAND. De >nbuigzamen. De militaire hervormingen in Rusland. De Prawda „ontdekt Amerika". (Nadruk verboden). Do mededeeling van het Sovjet-telegra-if- ftgeütsehap, dat do Sovjet-regeering de mi litaire titels weer in eere heeft hersteld, «al op velo Westerlingen een eenigszins vreemden indruk hebben gemaakt. Vóór al les wisten natuurlijk slechts weinigen in iet Westen, dat die titels afgeschaft wa ren, dat het roode leger geen luitenants, kapiteins, kolonels enz. bende, dat alle of ficieren met het nietszeggende woord van „chef", dat bovendien uit de eerste letter grepen van twee woorden samengesteld: was, waardoor het een echte bolsjewisti sche bastaarduildrukking werd, aangeduid werden (de bolsjewiki beschouwden vroe ger de afschaffing van die titels juist als een toeken van den revolutionairen geest; hun bewonderaars in het buitenland ver telden met extase, dat er nu in Rusland geen luitenants waren, dat de Russen daar door een hongeren vorm van leaercrganl- satie hebben verkregen enz.; wat zullen zij nu verkondigen?). Ten iweede, d mees ten zullen niet begrijpen, waarom de re geering nu plotseling die oude titels weer in eere heeft hersteld. Welk doel heeft dat? Het antwoord is tamelijk eenvoudighet z.g. roode leger maakt geleidelijk een evo lutie door, welke het van een burgeroor log-leger, bestemd voor de bestrijding van de tegenstanders van bet regime, dat de overhand behaald heeft, tot een leger van het gewone, „kapitalistische" type, maakt. Het proces is al jaren geleden begonnen in den tijd toen de „vrienden van USSR" nog de oude organisatie van het roode leger bezongen. De eerste „pjatiletka" (het bekende vijfjarenplan) droeg reeds een uilgesproken militair karakter. De be wonderaars van de bolsjewiki ontkenden dit toen schuimbekkend van woede, maar tin is dit een algemeen bekend feit, dat door de bolsjewistische leiders toegegeven wordt. Sterker: alleen het militaire ge deelte van beide pjatiletka's kan als min of meer gelukt beschouwd worden. De in dustrialisatie van Rusland draagt een uit gesproken militair karakter, zij is voor al les bedoeld als een middel om het land in staat te stellen een modernen oorlog te voeren, die een inspanning van alle economische krachten eischt en hooge eischen aan de industrie stelt. Daarom hebben de leiders van het roode leger ge- eischt, dat de „zware industrie" (machine bouw, metaalindustrie, ijzergieterijen, hoog ovens enz.) voorging, terwijl de „lichte" industrie, d.w.z. de productie van voor werpen van dngehjksch gebruik, verwair- loosd werd. Dit bracht voor het volk groote ontberingen mee, maar het leger kreeg alles, of bijna alles, wat het noodig .had. In zooverre zijn die pjatiletka's wel licht gerechtvaardigd, alleen niet in de beleekenis, welke de vrienden van do bols jewiki in het Westen er aan gehecht heb ben. De Sovjet-regeering was overtuigd1, dat eon were ld oor! eg onafwendbaar was. Het liefst zouden de bolsjewiki zich buiten het gewoel willen houden om daarna de uit geputte wereld het Sovjet-regime op te dringen. Een tijd lang hebben de bolsje wiki gedacht, dat dit hun inderdaad zou lukken; zij bouwden toon al hun plannen op deze veronderstelling. De kaatste jaren hebben zij echter ingezien, dat dit bun niet zou lukken. Na do overwinning van tie nationaal-socialisten werd duidelijk, dat de nieuwe oorlog voor een groot gedeelte op de Russische vlakte uitgevochten zal worden, dat hij misschien zelfs als een naar het Engelsch van J. S. FLETCHER door mr. H. J. II. 36) Hoofdstuk XVI. De waarschuwing. Op slag was de vrouw tusschen de den- nenboomen verdwenen en Rawlinson veeg de zich het zweet van het voorhoofd. „Hè... daar ben ik echt van geschrok ken", zei hij. „Akelig! Is... is die stum per krankzinnig?" „Zoo ongeveer wel", antwoordde Oli ver kortaf, zich verwonderend over de plotselinge angst van zijn vriend'. „Maar als ik van die oude heks notitie moest nemen waar moest het dan met me hooni Zoo dikwijls ze mij of een van mijn huis- genooten ontmoet, dan verwenscht ze ons v.-n scheldt ons uit voor al wat leelijk is!" „0, maar dan bent n er aan gewend Ik met Ze deed me echt schrikken. Wie is het?" „Oh.., een vrouw, die daarginds op de hei woont", antwoordde Oliver. „Die ver beeldt zich dat ze een grief tegen me moet htbh-t... ze is trouwens altijd' al een beetje raar geweest. Kom, we moesten maar naar huis gaan... we eten om zes uur". Met de duimen in de armsgaten vati zijn vest wandelde hij naar huis, met zijn g.oole ving cis "op zijn barst trommc- Dulfsch-I!ussische oorlog zal beginnen. Sindsdien wordt dit vermoeden steeds ster ker. Iiolsjcuiki vreezen den oorlog Er is niets, wat de bolsjewiki zoo vree zee als een ooilog, Stnhn is bereid gioote offers te brengen om den vrede te be waren. Da.uom heeft hij Litwiuof naar Genèie gestuurd, daarom heeft hij den Vol kenbond, dien hij vroeger als een bende roo\cis betitelde, erkend, daarom sloot USSR zich bij dc „kapitalistische luiicn" aan, daarom sloot Moskou een bondge- nootschap) met Frankrijk, TsjcehoSlowa kije, Roemenie (hiervoor moest Moskou zijn aanspraken op Hossaxabie prijsgeven), ilaaiom zoekt Moskou overal bon.lgenoo- teu en vrienden. Stahu was bereid met liet nationaal-socialistisclie Duitschland te onderhandelen, op zeer veel punten toe te geren, als de kam> op vrede daardoor maar grooter zou kunnen worden. Niet dat de bolsjewiki bizonder vredelievend zou den zijn of dat de gedachte aan de ont zettingen van den oorlog, aan die bergen ran lijken, aan al die gruwelen hun af schuw zou inboezemen. De bolsjewiki lachen om dergelijke „burgerlijke" ge- roelcns. De zaak is deze: de kansen, op een Russische overwinning zrjn gering en een nederlaag zou veel gevaar voor het bolsjewistische regime meebrengen; de Russische geschiedenis kent veel voorbeel den, dat een mislukte oorlog tot een ver andering van regime heeft geleid. En de i ohjervik: willen de macht behouden, al moesten zij daarvoor g'oote offers brengen. Bovendien kan een oorlog makkelijk tot een militaire dictatuur leiden, tot het zoo door Stalin gevreesde „bonapartisme", dat eveneens het einde van de heerschappij win Slalin cs zou beteekenen. Het liefst zouden de bolsjewis'ische lei ders den vrede willen koopen, al zouden zij daarvoor liet volk nog zwaardere lasten moeten opleggen dan liet nu reeds torst. Deze mogelijkheid is hun echter niet ge geven. Alles wijst er op, dat Duitschland zich koorlsachtig tol den aanval op Rus land voorbereidt. Stalin begrijpt het en een nuchtere man als hij is, heeft lnj besloten de weerbaarheid van het lind op Se voeren Hiervoor zijn vooral twee din gen noodig: opvoering van de bewape ning \an het leger tot een peil, dat cemgs- zins met dat in Duitschland vergeleken zou kunnen worden (de nederlaag van Rus land in den wereldoorlog was juist ver oorzaakt door de geringe ontwikkeling van de Russische industrie, waardoor het le ger slechts één geweer op 10 soldaten had, soms nog minder), verbetering van den geest van dat leger. Het eerste doel wordt bereikt door de vijfjarenplannen, die de naïevelingen in het Westen als een mid del tot de verwezenlijking van het socia lisme beschouwden. Voor het tweede doel is een gebiedende vereischte, dat de geest van den burgeroorlog, de tradities van de guerilla, van het bendewezen verdwijnt. Het leger kan natuurlijk™de benaming „rood" behouden, in wezen moet het ech ter een leger worden naar het model van de WestcTsche „burgerlijke" legers. Dit laatste is veel moeilijker dan men gewoonlijk denkt. Do mannen, die de Sov jet-legers aanvoeren, zijn geen militairen, zij hebben geen militaire (de meesten ook geen gewor-A opleiding, iemand dus. die niels van rtrategie en tactiek afweet. De eenige verdienste van al die mannen is, dat zij tijdens den burgeroorlog benden aanvoerden, een guerilla leidden. De ta lend en Rawlinson nam hem onder het gaan nauwlettend op. In de ontmoeting met Miriam Scarpe zag hij iets onheil spellends en hij stond verwonderd over do koele onverschilligheid van Oliver. ,,lk heb altijd gedacht, dat jullie hier in het Noorden vrij bijgeloovig waart", zei hij. „Maar ik moet je dan toch wel zeg gen, dat als ik de vlag had' zien hijscbem over een nieuw door mij gebouwd huis en dan dadelijk daarop zoo'n oude heks ontmocl had, dat ik dat dan als een k'waad voorteeken zou beschouwd hebben". „Och dat kan wel, maar ik bon nu oen- maal niet zoo aangelegd", antwoordde Oli ver droogweg. „Ik geef niets om voortecko- nen Ik schenk alleen aandacht aan din gen die bestaan. Maar ir hebt gelijk... er zijn hier menschen genoeg van dat soort... mijn zustei Benia bijvoorbeeld zit vol bij- geloovigheden en dwaze voorstellingen. Ik heb in Hallirth zakenmenschen van belee kenis gekend, die niets zouden onder nemen, als zo dien dag met hun linker voet het eerst over den drempel waren gestapt... dat is een fait! Maar zoo ben ik niet Om mij bang te maken moet er heel wat gebeuren!" „Maar juist de dingen, die je niet ziet, die maken een men«eh soms nog het meest van streek. Juist hot verborgen ge vaar", hield Rawlinson vol. Oliver gaf er geen antwoord op. Hij nair. zijn gast mee naar binnen, toonde hem zijn kamer, zorgde, dat hij alles had', wat hij noodig kon hebben en deed zijn best om aan tafel zoo gastvrij mogelijk te' zijn. ditio van dep binnonlnndschen oorlog wordt door die menschen hoog gehouden, en daarin schuilt een der grootste gevaren voor Rusland'; Duilscliland ca Japan zijn geen „witte" bend en, in den strijd met hun legers de beste in dc wereld zal do tactiek van den burgerooi log slechts tot een débacle moeien leiden De invoering van titels. De hervormingen eisclicn daarom veel lijd. Een der belangrijke mijlpalen op den weg naar de reorganisatie van het roode leger naar liet gewone model, was de in voering van de tivols. De „Rrawcla" en „izweslia" schrijven nu in een geest, dien zij vroeger als reaclionair bestempelden Sommige citaten uit die twee belangrijk ste bolsjewistische bladen veitoonen merk waardige overeenkomsten met passages in militaire bladen in de „kapitalistische" lan den. De „Prawda" heeft' bijv „Amerika ontdekt"; liet blad schrijft nl., dat een leger zonder officieren volkomen waarde loos is, dat officieren die geen macht heb ben niets waard zijn. De titulatuur zal den officieren een andere positie verlcenen Luitenants, majoors, ko'onels, generaals, hebben meer gezag, dan menschen met de niets zeggende aanduiding van „chef". Do wederinvoering van de titels was een veel groolere revolutie dan de meesten vermoe den De bolsjewiki hadden in vroegere ja ren zoo hartstochtelijk op al die luite nants gescholden, dat het nu moeite heeft gekost om ze nu in eere te herstellen. De wederinvoering van de titulatuur zal natuurlijk door andere stappen moeten op gevolgd worden. De belangrijkste zal daar in bestaan, dat al die Worosjilow's, Je- gorow's, Bocdjannyj's enzgeneraals zon der eenige opleiding, door echte legeraan voerders vervangen worden of althans zulke „raadgevers" krijgen Op den duur zal dit ook komen. Het roole leger wordt ge leidelijk een gewoon leger, het Russische leger van vroeger. Dr. BORIS RAPTSGHINSKY. Gemengd Nieuws Botsing tusschen tram en vrachtauto. Te Amsterdam. Zware nia- tcricelc schade. Een tramwagen van lijn 21, is gister avond om kwart voor elf, uit het Frederik Hendrikplantsoen te Amsterdam komende, bij de Zaagmolenbrug op een van rechts komenden, zwaar belaaen vrachtauto ge reden. De slag van de botsing was tot ver in dea omtrek hoorbaar; de auto maakte een slag na ir rechts en reed nog eenige meters met de irarn mee, totdat deze uit de rails werd gedrukt Van den tramwagen, werden het voor- en het achterbalcon zwaar beschadigd, terwijl vrijwel alle rui ten braken. Van de hevig geschrokken pas sagiers werd gelukkig niemand gewond'. Nadat do wagen in de rails was ge bracht, kon hij op eigen kracht naar de remise rijden. De vrachtauto, welks chauf feur eveneens met den schrik vrij Kwam, was aan den voorkant geheel ingedrukt en moest worden weggesleept. Met vuur gespeeld. Met lucifers spelende kinderen hebben to IJsseimuiden brand gesticht in twee hooibergen en oen hooimijt van don land bouwer II. Scholten aan den Wilsumer- steeg. Door de gunstige windinrichling kon de brandweer de nabijgelegen boerderij be houden. 150.000 pond' hooi ging in de vlammen verloren. Verzekering dekt de schade. Noodweer in Italië. Een hevig noodweer heeft groote schade aangericht aan de velden in de omgeving van Siracnse. Vijf personen werden ge dood, terwijl verscheidene anderen ver wondingen opliepen. Nederiandsch motorschip in aanvaring. Ernstige schade. Een gewonde. Het motorschip Alcyone, dal eigendom is van den heer de Vries te Delfzijl, is op de Tnoeins in aanvaring gekomen met do Morelon Ray, een schip, dat die,ut doel op de lijn naar Abcideen. De Al cyone liep ernstige averij op en moest op den kant woiden gezet. Een lid van de bemanning van de Alcyone werd ge wond. Handkar met boeken gestolen. •Onbekend gebleven peisonen zijn er te Amsterdam gisteravond van door gegaan met een handkar, welivo slaande op de Leliegracht, was beladen met een gmote partij Engelse he oeken van een uitgevers firma. De kar is later op de Bloemgracht teruggevonden De pakken niet boeken ble ken te zijn geopend. Blijkbaar heb,ren de daders, in de overtuiging, dat de inhoud voor licn geen waarde had, hun buit in den steek gelaten Gezonken tjalk gelicht. Door twee lichters van do bergingsmaat schappij De Graaf en Koelman te Rotter dam is te Urk binnengebracht dc tjalk „Grota", die in den slorm van enkele weken geleden, op het IJsselrncer is ge zonken. Do lading kunstmest, welke het schip aan boord had', bleek verloren te zijn gegaan. liet schip zal naar Zwartsluis worden gesleept. Ernstig gewond, Aan de Superphosphaalfabiiek te Am sterdam, is gistermorgen een werkman ge vallen. In ernstigcn toestand is hij per ainhulanceLoot oveigcbracht naar lictBin- neng uthuis. Geheime zender. Ambtenaren van de P. T. en T. stellen een onderzoek in naar oen geheimen zen der, die zich m do omgeving van Zwolle na het sluiten van do progiamma's der am- roepvercenigingen op golflengte 3M M. doet hooren met gramofoonmuzick ea me- dedeelingen doet aan vrienden en beken den. Tot nu toe is men er nog niet irn geslaagd den zender op te sporen. Merkwaardige vondst op liet strand te IJmttidcn. Op liet strand te IJmuïden is een flcsch gevonden, waarin een briefje was geslo ten. Dit briefje, een velletje uit een no titieboekje, was aan beide zijden met pot lood geschreven. Aan do eene zijde staat in de Fiansclie taal: „Prisionnier depuis 1 ans et demi des m- digé(de laatste letters onleesbaar) de 1' tie San-Salvador (Sud) de quelques k'm du rivage". En aan de andere zijde in het Engelsch „Prisone since a year t'a half inlanders from the island San-Salvador (South) a Tew kin from the coast". De handteekening is onleesbaar, maar begint vermoedelijk met een L. liet briefje is den commissaris van po litie ter hand gesteld, die het heeft door gezonden aan den inspecteur van de lucht vaart bij het departement van waterstaat. Een vroege winter in Spanje. In Spanje is de winter zeer vroeg in getreden. Het dal van Aran (pro incio Lorida) werd ten gevolge van den he- vigen sneeuwval geheel geïsoleerd'. Di verse auto's zijn in do sneeuw blijven sleken. Een halve meter sneeuw in Silczië. De vele sneeuw, die des nachts op bet Silezische gebergte is gevallen heeft tot een hoogte van 350 SI. een dik sneeuw kleed gevormd'. Volgens een mededeel ing van den rijksweordienst BreslauKrieterm heeft do sneeuwlaag gisteravond' op den kam van het Reuzengebergte bij vijf gra den vorst reeds oen dikte bereikt van een halven Sleter. Op sommige plaatsen is de sneeuw opgewaaid' tot een hoogte van anderlialven meter. Kerk en Schooi Ned. Ilcrv. Kerk. Beroepen te Eext (Dr.), J. M. Willem- scn, cand'. tc Schoondijko; to Putters- hoek, ds. Th. Voilebregt, te Hoornaar. Aangenomen naar Durgeidam, A. 0, Smits,, cand'. Ie Rotterdam-Oost; haar Zuidwoklo (Dr.), ds. J. W, van Barnevcld, to Warns (Fr.). Bedankt voor Surlmizum, ds. J. J. Pol dervaart, to Niglevecht; voor Herwen en! Aerdt, ds. II. Bax, te Andijk en Ooeterdijk. Faillissementen. Uilgesproken door do anondissemdntsl rechtbank Rotterdam: Johannes Barcndse, bloemist, Rotter dam, Diergaardesingel 20. R.-c.mr. A, Dirkzwager. Cur.mr. D. van Oosten Slin- geland', Rotterdam DONDERDAG 24 OCTOBER 1935. Hilversum I, 1875 M. 8-9.15 KR.O. 10 N.C.R.V. 11 K.R.O. 2 N.C.R.V. 89.15 en 10 Gramofcm. 10.15 Movgcn- diensl. 10.45 Gramofoan. 11.30—12 Godsd. halluur. 12.15 G ra mioÉoion en or kest. 2 llandwerkcursus. 3 Vrouwen- halfuur. 2.20—3.45 Gramofoon. 4 Bijbel lezing. 5 Handenarbeid voor do jeugd'. 5.30 Gramofaon. 6.05 Viool en cello. Joum. weekoverzicht. 8 Berichten. 8.05 G.457 Causerie. 7.15 Reportage, 7.30 Clir. K nderkoor 10 Berichten. 10 05 11.30 Gramoforn. UHvcrsnm II, 301 M, A.V.R.O. uitzending. 5 V.P.R.O. 8 Giamela n 9 Het recept van de week. 9.05 Gramo o n. 10 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Ensemble. 12 Om roeporkest. 2 Knipcursus. 2.45345 150 jarig bestaan dor kweekschool voor de zeevaart Ie Amsterdam (Spreker o.et dr. II. Colijn). 4 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gramofoon. 4.45 Radfok tooneel voor de kinderen. 5.30 V.P.R.O. Causerie. 6 Omroeporkest. 6.30 Spiart- praatje. 7 Omroeporkest. 7.30 Engelsche les. 8 Berichten. 8.10 Gramofoon. 8.15 Concertgebouw orkest. 10.30 Gramjo focm. (Om 10.45 verslag schaak1 match EuweAlejchin). 11 Berichten. 11,10 Gramofocn. 11.2012 Gramofoon. Droitwich, 3500 M. 11.25 Orgel. 12.10 Orkest. 1.20 Gramo foon. 4.30 Gramofoon. 5 05 Orgel. 5.35 BBC-dansorkest. G 50 Mozarlconcert. 8.20 Or' est. 10 40 Kwintet. 11.35-12 20 Mau rice Winnick. Radio Paris, 3648 M. 7.20 en 8 20 Gramofoon. 12.35 Orkest. 3 20 Gramofoon. 7.20 Gramofoon. 8.20 Zang en declamatie. 10.05 Orkest. 11.50 12.35 Orkest. Kalnndborg, 1261 M. 11.201.20 Strijkorkest. 2.204.50 Strijk orkest. 7 30 Symplionieorkest. 9.50 11.50 Dansmuziek. Keulen, 456 M. 5.50 Orkest. 11.20 Concert. 1.35 Grame- foion, 3.20 Trio. 4.20 Klcinorkest. 7.30 Kcor. 8 20 Orkest. 9.4011.20 Vrouwen- koer. Boerenkapel en solisten. Rome, 421 M. 810 La campanai sommersa, opera van Respighi. Brnsscl, 322 M. cn 484 M. 322 11. (Vlaamsch): 12.20 Gramofocn, 12.50 Orkest. 1.502.20 Graniofoton. 5.20 Piano. 6.35 Orgel. 7.35 Grannofoiom. 8.20 Orkest. 9 30 Carillon-concert. 10.30— 11.20 Gramofoon. 48-4 M. (Franseli)12.20 en 1.30—2.20 Orkest. 5.35. Dansmuziek. 6.20 Gramo foon. 6.50 Kamermuziek. 7.35 Gramot- foian. 8 20 Salon-orkest. 10.3011.20 Po pulair concert. Deutschlandsender, 1.571 M. 7.30 Dansmuziek. 8.20 Pkilh. orkest, 9.50. Cello en piano. 10 20—11.20 Franstfio volksmuziek'. 1 Rawlinson zag, dat het huisgezin se dert zijn vorige bezoek vetgroot was. Hij vond mevrouw Caxsdale ecu aardige, ont wikkelde jonge vrouw, die blijkbaar bij haair schoonvader goed in den smaak viel en werd' voorgesteld aan miss Markham, de gouvernante van haar zoontje. Aan hot diner toonde Oliver zich bi- zonder spraakzaam en gezellig en toen het afgeloopen was, gaf hij Rawlinson een knipoogje en fluisterde lot hom: „Ik moet even weg... als u wilt,moogt u wel meegaan... maar ik moet even naar mijn kleinzoon toe,., dio wil nooit gaan slapen, als ik hem niet wel te rusten ge zegd en toegedekt hebt" „Nou, ik moet eerlijk zeggen, dat u niet te veel zei, toen u daarnet beweerde, dat die jongen als een prins wordt opge voed!" zei hij, toen ze weer beneden op Olivers eigen kamer zaten te roeken. U schrn 1 heel wat met hem voor te heb ben! Is dat nieuwe huis... voor hem bestemd?" „Ja... eigenlijk zoowat alles/wat ik na laat, wordt voor hem. En er is nog iets meer, wat binnenkort de heelo wereld \vel zal doen opkijken. Ja, ja, die kleine ben gel zal mettertijd' in de schoenen van zijn grootvader komen te staan!" „En... uw andere zoon dan?" Oliver begon te lachen. „Die zal me gauw genoeg overvleugeld' hebben. Ik denk, dat Louis binnenkort nog heel wat rijker dan zijn vader zijn ral. Ik heb u laatst toch al verteld', dat hij aan oen nieuwe machine bezig was... een eigen uitvinding? „Ja... is dat nog wat geworden?" Oliver breidde zijn armen uit en begon hartelijk te lachen. „Of dat wat geworden is? En of! Ilrj is een handige kerel. Toen het ding af was, proef geloopen had' en goedgekeurd was, nou toen is er storm oen geloopen. Een firma hier in Ilalfirth bood' hem op slag een half millioen baar geld voor zija vin ding. Maar dat was niets voor hem. Hij kende het klappen van. de zweep wel. Hij heeft licenties uitgegeven aan verschillende machinefabrieken hier en in het buiten land. En van iedere vervaardigde machine krijt hij tien pond'. In Amerika en Duitsch land kunnen ze dio dingen niet gauw genoeg maken.,, zoo'n vraag is er naar. Wat ik u zeg... hij maakt er geld vanl" „Ilrj zal ook zeker wel een groot huis gaan bouwen?" vroeg Rawlinson. „Hij niet. Hij heeft niets anders gedaan dan verhuizen naar een ouderwetsch huis even buiten Ilalfirth... een aardig, rustig huis piet een mooion tuin. Noen, hij moet niets van deftigheid hebben. Ik wel... dat steek ik niet onder stoelen of banken, ik houd wel van een beetje vertoon. Als ik in mijn nieuwo huis trek', dan richt ik alles weer op z'n middeleeuwsch in... lakeien met zijden k'ousen en kuitbroe ken en erin deftigen butler... en van al dat gedoe. Het is een onschuldige maimer om geld stuk te gooien. Maar Louis beeft daar geen zin in. Boeken, instrumenten wetenschappelijke werken, dat ligt alle maal meer in zrjn lijn. En kalmte I Alles zoo rustig mogelijk!" „Hebt u me niet verteld,* dat hij met de dochler van Bickerdyke getrouwd' is?" i „Jazeker... met Margaret Ma.ry... ja, ja, kort na mijn ruzie met Joo. Tegen tniemamdl een woord' gezegd en er stilletjes tussch'eln! uit getrokken en getrouwd'. Het is een zeld zaam stel... maar ze passen precies bij elkaar. Do nieuwe generatie, ziet u? Mo dern o opvattingen. Ik snap zo niet. Waf hindert dat, zoolang ze liet met elkaaa? kunnen vinden?. En dat gaat... 'naar ik| zoo wel 'a hoor... best!" „Ik zou anders zoo gedacht hebben, dat dit huwelijk wel eon verzoening tusscheW u en Bickerdyke teweeg zou Webben go- brachtl" meende Rawlinson. „Ti Soort fu sie tusschen beide families!" 1 „Werkelijk?" zei Oliver met een droog lachje. „Don zou dat toch een rolkam ehi verkeerde veronderstelling zijn geweest! Maar u kent ons menschen uit Yorkshire! nog niet. Ilebt u nooit liet gezegde ge hoord, dat een man uit Yorkshire tien- jaar lang met een steen in zijn. zak ton.' loopen... en ha tien jaar hem in zijn an dere zak zal steken en er mee door blij'- ven loopen, totdat hij misschien nog tieta! jaar later gelegenheid' krijgt om niet dim steen te gooien? Nou, ik heb mijn steetaj op Bickerdyke nog niot gegooid! Verzoe ning? Nee, waarde lieer... daar is geeta denken aan. tusschem do Bickerdyke s w en de Carsdale's! Tenminste niet, wat mij betreft 1 Ik wil nooit moer iets met Bicker dyke te maken hebben!" (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 6