wi Het einde van de Brusselsche tentoonsteliing. LAATSTE NIEUWS Beurs van Amsterdam. Nederland en de sancties. Gettiengd Mieuws De Nederlandsche ambulance voor Afrika. Weer een arrestatie te Oss. Auto tegen boom. Op Zondag 3 November, te middernacht Burgerlijke Stand Ds strijd in Oost-Afrika. «•Bande! en Bedrijf 7r 17» BEURSTH EIti\I OMETER. De uitwerking van tie ver bodsbepalingen. Teneinde de eerdere toepassing van de uitvoervcrbckleiiwet en de toepassing van de gisteren afgekondigde sancliewcl mo gelijk to maken', houdt de regeering zich i hans hezig met de voorbereiding der vcr- cischte uitvoeringsmaatregelen De zo maal regelen, resp. betreffende de credictverleening, den invoer uit Italië on den uitvoer van zekere grondstotfen 'naar Italië, maken overleg noodzakelijk tusscben tal van departementen en moeten wat de beido eerstgenoemde betreft voorat nog aan den Raad van State voor advies wor den onderworpen. Verwacht wordt, dat de regcering aan bet eind der volgende weok gereed zal kunnen zijn tot de toepassing over te gaan. In dien zin is liet Volkenbondssecre tariaat te Genève ingelicht. De vaststelling van den dcfinitieven da tum zat geschieden in verband met den uitslag der besprekingen in bel Coördi natie comité te Genève, welke op 31 Oc tober a.s. aanvangen. Do Nederlandsche regcering zal aldaar zijn vertegenwoordigd door 11.11. gezant té Bern, Ridder van Rappard, permanent vertegenwoordiger van Nederland bij den .Volkenbond1. Itoode liederen van den TJÏrccIilschcn Dom. liet Verbond' voor Nationaal Herstel beeft telegrafisch bij den burgemeester an Utrecht geprotesteerd' tegen de ontwijding van den Dom te Utrecht door het laten spelen van Marxistische liederen ter ge legenheid' van de opening, van bet con gres van bet Plan van don Arbeid der S.D.A.P. liet Verbond' heeft voorts telegrafisch do aandacht van den minister van binncn- landsche zaken op dit protest gevestigd. Wordt waarschijnlijk over drie weken uitgezonden. Bij informatie op het hoofdbestuur van hel Nederlandsche Roodo Kruis werd ons medegedeeld, dat het thans vrijwel zeker is, dat van Nedcrland-sche zijde een eigen ambulance zal worden uitgezonden naar het ooriogslcrrein in Oost-Atrika. Hoewel de middelen nog niet geheel bijeen zijn is er toch voldoende uitzicht om met do verdere voorbereidingen voort te gaan. Wei zal de ambulance van kleiner om vang worden, dan men zich aanvankelijk had voorgesteld1. Door nadere inlichtingen is men ook tot de overtuiging gekomen, d'at het om allerlei redenen gowenscht is in Abessinië zicli de medewerking van aldaar wonende personen te verschaffen. Itet spreekt vanzelf, dat dit ook op de koslenbcrckenirig van invloed is. Het Roode Kruis hoopt, dat de ambulance on geveer over drie weken zal kunnen wor den uitgezonden. De vader van Piet en Wimke de Die gearresteerd. Ontwer per van den roofoverval te Ooycn. De gemeentepolitie te Oss hoeft heden morgen den ruim 50-jarigen Marinus do Bie, vader van Piet de Bie <on Wimke de Bie, welke beide personen reeds ver oor Icold' zijn,, de eerste wegens moord, ge pleegd op zijn neef Gerrit de Bie, do tweede als medeplichtige aan ^en rCK>i" overval op de gebr. Verhoeven te Ooyen. De arrestatie van den vader Haat in verband met den roofoverval Ie Ooyen. Uil getuigenverklaringen zou n.l. zijn gebleken, dat het geheel© plan voor dozen roofoverval door hem in elkaar is gezet Hij zou dan ook een gedeelte van dein buit hebben ontvangen. De man zal ter beschikking van den officier van justiiie le 's Hertogenbosch gesteld worden. Brio gewonden, waarvan een zeer ernstig. Hedenmorgen omstieeks -negen uur is een personenauto toebehoorondo aan den. garagehouder W. de Koning, te Rilland Rath, bij het nemen van een bocht in den weg Rilland Bath—Bergen op Zoom, on der do gemeente Woensdrecht, legen een boom- gereden. De auto werd aan do voor zijde geheel ingedrukt. Van de inzittenden werd de hoer do Ja ger, zijn vrouw en mcj. Maat, gewond. Dr. v. d. Kar uit Iloogcrheidc verleende de eerste hulp. Mevrouw de Jager klaagde over hevige inwendige pijnen. Mej. Munt werd zoo ernstig aan hot hoofd gewond, dat haar toestand zorg baart. Beide dames zijn naar het Algemeen Burgerlijik Gasthuis te. Bergen op Zoom vervoerd. De hoer De Jager bras oen been en werd eveneens naar het ziekenhuis "ver voerd. Hoogste barometerstand 777.3 le L"a Co- xuna. Laagste barometerstand 737.2 te Scy- disfjord. Verwachting tot den avond van 30 Oct.: Meest matige tot krdchtigo, Zuidweste lijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, regenbuien, weinig verande ring in temperatuur. Motorschip op .krik gcloopen. Gisteravond is liet m.s. Vertrouwen, groot 44 ton, geladen met zand, schipper P. 'Ooslerlee, uit Maartand, nabij Dardiechl öp een krib geioopen. Het m.s. Energie, schipper Leizer, eveneens uit Maasland, met zand geladen en groot 44 ton, is bij bet veileeneu van hulp aan do Ver trouwen gezonken. Do opvarenden van de Energie konden bijtijds aan boord vr.i de Vertrouwen ko men, waarna allen gisteravond aan wal zijn gebracht. Beide schepen zullen gelicht moeten worden. Een niet begrepen les. Een beroemd Romeinsch redenaar erger de zich eens ten zeerste aan één zijner leerlingen, wiens mond' nimmer stilstond en die niet moede werd aan een ieder, die het maar hooren wilde, to vertellen, dat hij nog nimmer een les ontvangen bad, die bij niet dadelijk had begrepen. Gij beweert een onwaarheid, zeido zijn leermeester, want indien bet juist.was wal gr zegt, dan zoudt gij minder bab belen en meer luisteren. Waarom hebt gij anders maar één mond en twee ooren? Gij begrijpt dus zelfs de eenvoudigste lossen der natuur niet. Vertrokken: Ned. s.o. „Buitenzorg" o. Rotterdam. Zuid-Slavisch s.s. „Baikat" n. Rotter dam. Duitsch m.s'. „Adria" n. Hamburg, ïinsch S.s. „Kemi" r.. Vasa. SCHIEDAM, 27 October. Vertrekken: Eng. s.s. „Otterhound" m. Duinkerken. SCHIEDAM, 28 'Oct. Aangekomen Grieksch s.s. Nicolas, van' Stettin. Ned. m.s. Balöeran, van Rotterdam, beiden om te dokken bij de werf Wil ton. Vertrokken Eng, s.s. Trainferry no. 3, naar Zeebruggc. Koorsch ras. Tijuca, naar Bangkok. SCHIEDAM, 29 Oct.' Aangekomen Fransch s.s. Honfleur-use, van Vlaardingen, om te dokken bij de werf Willon. Hoog water. 29 Oct. 4.40 uur, 1G,58 uur, 30 ,0ct. 5.13 uur, 17.41 uur. Zon en Maan. Zonsopg. 29 Oct. 6.50 u., ondg. 16.36 u Zonsopg. 30 Oct. 6 52 u., ondg 16 34 u. 3 November E.K. 10 November V.M. Hernieuwde activiteit der Italianen in het Noorden. Addis Abeba, 29 'October. OUitieelo Abessijnsclie berichten van de fronten spre ken vim. nieuwe activiteit bij Italiaan- sohe troepen aan het Zuidelijk front. Gisteren is in het dal van Barrini een kleine tankaanval gedaan, die echter geen buitengewone resultaten heeft opgeleverd', daar de Abessijnsclie troepen geveokien met tanks in bizondere mate vermijden.. In den loop van déze actie zijn eenige plaat sen gebombardeerd', speciaal Gabredarre in bet Fafan-daJ. Volgens deze Abessijnsclie mededeelingen is aan bet Noordelijke front tot dusverre geen groote actie ingezet. Alleen de Ita- "liaansche luchtmacht verricht haar gewone vorkenningswerk. Naar te Addis Abeba beweerd' wordt, worden de verkenningstoch ten der infanterie aan het Noordelijk front uitsluitend door inlanders verricht, die voor een deel naar de Abessijnsche troe pen zijn overgeloopen. De Abessijnsche troepen aan het Noor delijke front willen zich van de Raliaan- scho troepen losmaken, om deze naar hun versterkte stellingen te lokken. Groote gevechten hebben niet plaats ge vonden. Dc berichten over een bombardement op Ilarrar en Dessie worden ontkend. Ecu teruggekeerde balling wordt minister. Addis Abeba 29 October. Volgens een officieelo mededecling zal in het Abes sijnsche ministerie van oorlog een muta tie piaats vinden. Ras Moeloegetas zal als minister van oorlog worden opgevolgd' door Birroe, die reeds vroeger deze functie heeft waarge nomen en tlians uit zijn ballingschap is teruggekeerd'. Iloare naar Genève. Uit Londen: Naar aanleiding van d'e aankondiging van Ilaaro's vertrek naar Genève, schrijven de bladen, dat de onderhandelingen der coör dinatiecommissie moeilijk langer dan 2 of 3 dagen kunnen duren," Iloare zal waarschijnlijk Zondag naar Engeland lerugkeercn.' Daar ook Laval te Geneva zal zijn, zullen de leiders (ter buitenlandscho politiek van Frankrijk en Engeland gelegenheid hebben tot een per soonlijke gedachtenwisseling, die zich on getwijfeld ook zal uitstrekken lot de Ita- liaansche eisolien in Abessinië, aldus de Bntsche pers. De t ally Telegraph schrijft, dat het be sluit van minister Iloare, om zelf naar Ge- rr®aan' nocil cen ■verandering d'er politick, noch eenige onverwachtewen ding betcekent. Kat besluit duidt slechts hierop, dat de Rritsehe regcering vast besloten is er voor te zorgen, dat de economische druk op Italië zoo doelmatig mogelijk wordt go organiseerd en zonder vertraging ten uit voer wordt gelegd. (Van onzen correspondent). Brussel, 27 October 1935. I3c laatste dag. Zondag, 3 November, om middernacht, zal liet afgeloopcn zijn met de Brussel sche tentoonstelling. Dan zullen voor de laatste maal de lampen gloeien, zal het laatste vuurwerk worden afgestoken, zal het laatste banket plaats hebben. De ten toonstelling zal dien dag nog eens schil lerend versierd zijn met vlaggen en wim pels. Alle muziekvcrccnigingcn van liet land zijn uitgenoodigd dim dag, om wan delconoerten te komen geven in alle la nen, op alle hoeken, op a'le kiosken, ge heel den dag door. Z:j zullen vrijen toe gang hebben. In de feestzaal za' 's na middags een groot concert gegeven wor den leiding van den bekenden dirigent Dcfauw. In Oud-Brussel za! bet plezier blijven duren tot waarschijnlijk later dan middernacht. En Maandag wordt er den bijl ingezet. Greotcr succes dan wcnl ge hoopt i Het is het oogenblik om to onderzoe ken wat de tentoonstelling is geweest. 1> directeur-generaal, de heer Gh. Fonck, die de kunst verstaat om met de pers om te gaan, heeft hieromtrent verklaringen afge legd en gezegd, dat, op het oogenblik de sluiting ongeveer 20 millioen per sonen do hoogvlakte van den Ileizel, met zijn sprookjesslad', zullen hebben bezocht. Men voorzag nooit méér dan 10 miliioen bezoekers. Do devaluatie heeft echter veel Het grootste deviczcnproccs tegen de Duilscko r.k. orden. Berlijn, 29 October. Voor de strafkamer' geholpen. De heer Fonck betrekt cen slechts van het Landgericht is vandaag een aasn- vang gemaakt met het grootste deviezen- proces, dat tot dusverre tegen de leden van r.k. orden gevoerd is. Aangeklaagd' is de procuratiehoudster der Genossen- schaft der Schwestern unserer Lieben Firau, Anna Sckrörs, uit Müblhausen, bij Kempen. Zij wordt ervan beschuldigd een bedrag van 825.000 R.M. aan deviezen naar het buitenland te hebben gesmokkeld. Volgens de dagvaarding is 645.000 R.M. naar Nederland gesmokkeld', terwijl dé rest via de Universen Bank te Munster naar do Universen Bank te Amsterdam werd' gebracht. liet geld diende in hoofdzaak voor liet torugkoopen van obligatie's d'er buiten- landscbe leeningen van d'e orde. Het pieces zal waarschijnlijk twee da gen in beslag nemen. Het noodweer boven Middcn-Amerika. Londen, 29 October. Uit te Londen ont vangen berichten blijkt, dat liet noodweer, dat zoo veel slachtoffers heeft geëisclit op Haiti, ook heftig heeft huisgehouden aan de kust van Nigaragua, vooral hij Grazias Bios. De Amerikaansclie vlieger Kingsley, die over het gebied' gevlogen heeft, meld'l, dat slechts het douanegebouw en dat van bet generale commando behouden zijn geble ven. Er zijn talrijke doodon en gewonden. Vandaag zullen per vliegtuig medicamen ten en levensmiddelen naar de plaats des onheils gebracht worden. Aan de Noordoostkust van Honduras is de Motogua d'oor een wolkbreuk buiten haar oevers getreden, zoodat het omlig gende gebied overstroomd- is. Jn Progreso staat het water bijna vier meter hoog. Verscheidene verbindingen zijn verbroken. Uit Mexico City wordt gemeld; Uit Tegucigalpa komen berichten over zware stormschade aan de kust van oen Stillen Oceaan. Vooral Porto Caresas en het bananendistrict hebben veel geleden. San Pedro Sula is van de buitenwereld afgesloten, doordat het omliggend© gebied is overstroomd. Ook in Guatemala beeft de storm veel 9cliade aangericht In verscheidene districten zijn de ri vieren buiten haar oevers getreden. Op eenige plaatsen zijn bruggen wieggeslageta, park, door de loterij voor de tentoonstel- klein kantoortje op de tentoonstelling, maar van hieruit heeft liij alle draden in han den en kan hij desnoods tot do bezoekers spreken langs de luidsprekers, zooals hij heeft gedaan toen men hem het bericht bracht van den dood van Koningin As- trid'. Er zijn ook alle mogelijke statistieken aangebracht en zoo kan hij dadelijk mede- deelen dat er tot dusver juist 59 t.h. mooie dagen zijn geweest, 25 th. betrokken en 5 t.h. regendagen, van af de opening. Een ander diagram, over de bezoeken, toont aan dat de massa: s leeds Zondags is gekomen. De lijn zakt een beetje Maan dags, zinkt letterlijk in Dinsdags, stijgt weer een beetje Donderdags, zakt weer Vrijdags, om steil naar omhoog te gaan Zaterdags en nog...steiler Zondags. En zoo was het iedere week. Nooit is het bestuur voor een niet voorziene moeilijkheid Kamen te staan. Men heeft or een klein ©ogenblikje aan gedacht do tentoonstelling te verlengen, doch het plan, voor zoover hot dan mocht bestaan hebben, werd dadelijk opgegeven. Inderdaad, het is bewezen dat psycholo gisch een verlenging veelal een misluk king is. De tentoonstelling moet in schoon heid kunnen eindigen, met een beetje spijt en verdriet, omdat het nu gedaan is. Dan blijft de goede herinnering levendig. Vele gebouwen zijn overigens niet opgericht met het oog op het gure seizoen, noch wat verlichting noch wat verwarming be treft. Bovendien zijn de meeste contracten van de deelnemers ten overstaan van de tentoonstelling zelf en van derden afge sloten voor een periole die op 3 Novem ber eindigt en een verlenging zon slechts talloeze moeilijkheden meebrengen. En dan is er nog cen feit, dat het Inter nationaal Tentoonstellingliureau een begin- en een einddatum vaststelt en dat dezo moeten worden geëerbiedigd. Do belang stelling in den winter zou overigens toch niet dezelfde zijn als in het afgeloopen zomerseizoen. Wal de ontvangsten betreft, moet men zich geen illusies maken. Deze zullen niet meer dan 35 miliioen bedragen, terwijl de uitgaven 230 miliioen bedragen. De toe gangsprijs werd' opzettelijk vrij laag ge- honden 5 francs om het bezoek te bevorderd Doch de uitgaven worden ge dekt door 'd© concessies van het atlractie- ling, do-or noa andere ontvangsten. De uitgaven zijn eigenlijk niet reusachtig als men bedenkt, dat do tentoonstelling te Parijs, \;ui 1937, die slechts veertig licc- laien zal beslaan, en minder beteokc-nw hebben zal, door liaar beperkt karakter, een begroeting heeft van zes honderd mil iioen frank. Dat is het, wat ook dj buiten landse] m deelnemers hebben opgemeikt, namelijk dat zij nog nooit aan een tentoon stelling van de/en aird bobben meege werkt met zoo weinig kosten. Een van do gioeiste buitonlandsche deelnemers heeft botcoid, dat il© kosten te Brussel slechts do helft zullen bedragen van de kosten die te Antwcipen werden gemaakt. Dat laat steeds een goeden indruk, voorat wanneer de tentoonstelling dan ook geslaagd is. Voor België zelf en Brussel vooral, is economisch en moreel de tentoonstelling een succes geweest zonder weerga. De industrie en de handel heeft er een sti mulans in gevonden, er werd werkgelegen heid verschaft a-in duizenden en dit schept meer blijmoedigheid, meer hoop op betere lijden. Op toeristisch gebied is de propa g.-uida reusachtig geweest. België is nu on getwijfeld boter bekend dan ooit. De afbraak. Voor Brussel behoort de tentoonstelling dus reeds vrijwel tot liet verleden. En men heeft reeds andere planum. Tegen 15 Januari zal alles afgebroken zijn en op 1 April zal liet terrein volledig in ge reedheid zijn gebracht om er de Brus selsche jaarbeurs le houden. Dit betee- kent, dal waar nu de sprookiesslad ver- rïjsl, alles zal in orde zijn gebracht, do wegen, de nieuwe rooilijnen, dnz. Want een 10.000 arbeiders zullen er nu werk vindon bij de afbraak van do paviljoenen1 en Lij den aanleg van do tnieuwe wijk. Hier bij let men natuurlijk ooK in de eerste plaats op de noodzakelijkheid' dezen win ter zooveel mogelijk werkloozen te heipon door werkverschaffing. Men weet dat do groote paleizen zullen blijven, evenals do groote lichtfontein, het stadion, het plane tarium, hot paviljoen van do stad Rome. Nu Toeds zijn de plannon gereed' voor do oprichting van groote en luxueuse wo» ningcomplexen op het terrein. Tot den laal- stcn dag zullen de 2000 luidsprekers ge handhaafd blijven. De afbraak zal mot mu ziek gebeuren I liet lied is uit... Zondag zal nog een laatste reuzenlaptoe worden gehouden 's nachts, met de militaire kapellen van het Rnissclschn garnizoen en de fanfaren in uniform, van brandweer, politic, douanen, enz. En dan vallen do deuren dicht, voor goed'. SCHIEDAM. G e boren: 2G Oct. Wilhelmus Johannes, z. van A. A. Vis en J. H. A. Foelders, Kortland!- straal 14. 27 Oct. Willy, d. van W. Hamerslag en Vcrhoeckx, Zvarleuaalscbesir. 22. Johanna Jacoln, d. van J. Kramer cn II. Rregct, Ncwtonslr. 35. 25 Oct. Jacobus, z. van J. Noord rii en G. Mak, ilnijsmaii'-str. 1-1. Overleden: 26 Oct. N. R, Kramer Frelier, 53 j,, Copernicnsplein 1. VLAARDINGEN. G eboren: 22 Oct. Johannes Anthonius Everardus, z. van A. K. van der Zando en J. Q. Post, CaUcnburgsiraat 130. 24 Oct. l'ieter Cornells, z. van B. Sclire- velius en P, van der Werf, Heemraad- straal 32. Overleden: 22 Oct. Aletta 't Lam, 70 j., echtgen. van J. Wei ma, Vaartwog 8. KOERSEN OP 29 OCTOBER 1935. ^Medegedeeld door de Atnsteidamsche Rank) INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. B i n a e n i a uu. .1. k. U, Van BerkeJ tart. Calvé - Medoc!. Ford Ved. Gist- en Spiriftn Ned. Itabelfabriek. Philips Gl. G 13... 'niléver Bu.teniand. naconda Bethlehem Steel ienerai Aviation Konnecott Copper 'J. 8. Loathe SJ. S. Steel Corp Beurs raa Schiedam. DINSDAG, 29 OCTOBER. Officieele noteer my van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn f 10 per H.L., ad 46 pCt. Zonder fust en zonder belasting. Namens de Comm. v. d. K. v. K. voor de noteering v. gedistil leerd. H. J. JANSEN. K iet-of fideel Binnenlandscbe spiritus: f17.a 101 pCt. Buitenlandscho spiritus: f8.h f8.50. Zonder fust en zonder belasting, SPOELING: f0.60-f0.70. Scheepvaart. SCHIEDAM, 26 October. Aangekomen: Finscli s.s. „Kemi" van Londen, om te bunkeren in d© Wilhclrnina- liaven. Noorsch m.s. „Fijuca" v. Antwerpen, om stukgoed' te laden in do Wjlhelraina- liaven. Necï. s.s. „Winsum" v. Meizen. Grieksch s.s. „Zephyros" v. Huil, bei den om to dokken bij de werf .Wilton, ELECTR. OND Aniem Ned. Ind. Gas Mij. Buitenland. a ties Service MIJNEN. igemeene Exploratu Booton Mijnbouw., dingkep Tin Mij PETROLEUM. Kon. Olie RUBBER. Vrasterdam Rubbei SUIKER. Vorstenlanden llandelsver. A'dam.. i'ABAK. Ooli Mij. Oostknsi L SCHEEPVAART. Ned. Sclieepv. Unie SPOORWEGEN. Uissour K. T V.K. 2GV4 32 577* 250 345'/, 243'/, 507, 12"/, 23% 15% 5l% 27u/is 15G7, 148% 1?/l6 REDEN 267b SS 5S 2477, 397 346 2397, 38% 42% 0 92% 12%- 28%— 15% 5 27'/.— 1547» 1557a 17a 168% 97 8* 2007, 19874—1007, 108»% 1067,— 77, 21%, 2057, 1617', 33»% 42 21%- 20G 161 33% 42 2»% 2»%- Wisselkoersen. Amsterdam 29 October. Londen 7.24%, Berlijn 59.2G, Parijs 9.71, Brussel 24,80I/o, Bern 47.91, Kopen hagen 32.37%, Stockholm 37.-10, Oslo: 36.40, New-York 1.47 5/16, Madrid 20.15, Milaan H.971/2, Praag 6.10, prolongatie 3t/2—3% riCt. MARKT Seheepv. Suiker Amerika Ned.Staats» fondsen Pelroleum Rubber Tabak (Wettig gedeponeerd. P.Z.M.C.)

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 3