K Humor uit het Buitenland De onbuigzamen. INGEZONDEN Betrouw baarheid van certificaten van onvermogen. Mijnheer do Iledicteur. Dat liet met de Irelrpuwbaarhoid van do <1 oor do gemeen lehesturen afgegeven cerli- iieaten van onvermogen nog lang niet in iouïIc is .bleek dezer dagen weder op frap- pante wijze in oen procedure voor het Kantongerecht te Schiedam. üc betrokkene, iemand die wcikzuam is Wij een scmi-genicenleJijike instelling to Schiedam, tegen oen behoorlijk loon, wend de zich lot den Kantonrechter met hot verzool', om kosteloos te mogen prooe- deeren, on legde daarbij over een door den burgemeester van Schiedam, -op getui genis van twee* „bekende en ge. aal waardi ge manspersonen" afgegeven certificaat van onvermogen Do tegenpartij verzette zscli tegen de aangevraagde gratis-ad missie en bowoer- dè dat de aanvrager zeer goed in slaat was, om- de kosten eener eenvoudige kan- tongeiechts procedure te belaien. Bij het onderzoek, dat hierop volgde, bleek, dat do aauviagcr kort geloden circa f 20CÖ uit een nalatenschap had ontvangen, in het bezit was van oen hypothecaire vor dering van f2000 en voorts levende avo bezai ter waarde van ongeveer f 1000. Dat het verzoek van dezen „prodeaairi door den Kantonrechter werd afgewezen, zal een ieder duidelijk zijn. NovcmbcrniaandCoiiperatieniaand. Onder dit motto heeft de Centrale B-ond van Ned. Verbruikscoöperaties een propa- ganda-actio georganiseerd, waaiaan ook de Coöperatie „D.ES." haar medewerking ver leent. De belangstelling in de Coöperatie is de iaatste jaren steeds groeiende. Meer en moer wint de gedachte veld, dat een an dere regeling van piodnctie en distributie mogelijk moet zijn. Een regeling, waarbij de gedachte van „verdienen" verdwijnt en waarvoor in de plaats komt do wil on tc „dienen". Een dergelijk systeem woidt in practijk* gebracht door do Coöperatie, dat is een vereeniging van verbruikers, die zich heb ben georganiseerd1 en door middel van hun organisatie zelf productie en distributie vari hun lovensbenoodigdheden ter liand hebben genomen. De coöperatieve productie- en distribu tie-wijze lie teekent bovendien: Orde ning, n.l. ordening in zich z-lf. Coöperatie beteekent ook meer welvaart door verb oog ing van do koopkracht. Gedurende do maand November zuilen een aantal van onze leden op huisbezoek gaan, teneinde dit en nog vee! meer den nog niet georganiseerden verbruikers to vertellen. Wie belangstelling heeft voor onze be weging, gaarne nader ingelicht wil wor den omtrent onze beginselen en voor waarden van toetreding, geve even naam en adres op aan ons kantoor, Ivethelstraat 24. Hij krijgt dan onze vlugschrift]es gra tis toegezonden, alsmede een monstertje onzer artikelen, terwijl wij ook gaarne eens met hem komen praten. IIET BESTUUR VAN „D E S." De Hoogstraat-winkelweek. Geachto Redactie, Naar aanleiding van Uw verslag betref fende de vergadering van het Hoogstraat winkel-comité, zou ik gaarno de volgende opmerkingen wonschen ie maken. In dit verslag is n.l. sprake, dat er een comité gevormd zou zijn van winke liers van den Broersvest en Rotberdamsche Dijk en dat dit comité contact zou hebben gezocht met dat van de Hoogstraat. Als winkelier van den Rotterdamsche Dijk is mij echter, en velen mijner col- legas, niets bekend' vain een bestaan vam een dergelijk comité, zood'at het mij on begrijpelijk voorkomt, hoe het mogelijk kan naar het Engelsch van J. S. FLETCHER dooi mi. H. J. H. Müêi Jl Ff Handelsreiziger „Het zal mij een genoegen zijn, u mijn nieuw model stofzuiger te demonstreeren." Heer des huizes ,3est, maar laat mij dan demon streeren, dat het tijdverknoeien zou zijn 1" (Humorist) „Ik hoop dat ]e met boos bent, lietste, maar ik heb een fiets gekocht." (Humorist) „H'm, Ik zie aan uw oog, dat u blindedarmontsteking, bloedarmoede en „Kijk eens naar het andere oog, dokter. Dit hier is van glas." (Lustige Kölner Ztg.) „Zeg eens, je kon er toch wel minder dan. anderhalf uur over denken, voor je een zet deed." „Maar ik ben heelemaal niet aan zet, jij bent het (Passing Show). 45) „Ik weet niet, hoe mijnheer Carsdale zich zijn positie in dit geval denkt," zei hij met een ironisch knipoogje naar rijn medeleden. „Dit is dus een onvormclijko bestuursvergadering of een buitenge wone. Wat wenscht u naar voren te bren gen, mijnheer Carsdaleï" •Oliver wees met zijn arm over de borst wering heen naar do vallei, waar zijn nieuwe huis stond', glanzend in liet zon licht. „Ik heb dit te zeggen," zei hij met een vernietigenden blik^ op den spreker. „U ziet dat buis daar? Ik heb daaraan meer gold besteed, dan de menschen zich kun nen voorstellen hoeveel precies komt er niet op aan, maar bet loopt in de honderdduizenden. Dat is in gevaar ge weest dat verkeert nog in gevaar en ik zou graag weten, wat het bestuur van tlalfirth van plan is .te doen met betrekking tot dat huis en omgeving," De bestuursleden wendden langzaam 'net hoofd in de door 'Oliver aangegeven rich ting. Allerlei gemoedsaandoeningen ieeken- den zich op hun gelaat af. „Wel wat stelt u zich dan voor, dat wo doen zouden, mijnheer Carsdale?" vroeg een hunner ietwat uitdagend'. „Ver langt u soms van ons, dat wo oen soort golfbreker of zooiets rondom uw nieuwe landgoed zullen aanleggen?" „Kom, ko-m, geen onzjn,. kwam een oudere man tiwsclienbciden. „Wat bedoelt zijn, dat er namens een dergelijk comité voorstellen gedaan zouden zijn. Wel is er een verzoek, geteokend door velo winkeliers, gericht 'aan het Iloogstraat- comité om le mogen deelnemen aan hun actie, doch dal is alles. Het antwoord, dat op dit verzoek ge komen is, is mij echter tot op hoden nog niet bekend gemaakt en ik vern-cem eerst uit Uw verslag, dat dit afgewezen is, om dat ook de Hema aan deze wock zou wenschcn deel te nemen. Zoowel mij, als mijn collega's, was hier van niets bekend, zoodat dit oen eigen machtig optreden van iemand' moet zijn, die zich ongevraagd hoeft opgeworpen om onze belangen te behartigen, met als re sultaat, dat hij ze schromelijk bedorven heeft. RUL, Rolterdamscho Dijk 239. Schiedam, 1 Nov. 1935. „Hoogstraat-Belangen". Zooals bekend', tracht een aantal winke liers, gedurende do as. St. Nicoiaas- periode, onder bovenstaand motto, een winkelweek te organiseeren. Nu is een winkelweek een zeer nuttige instelling in een stillen tijd'. Echter niet, wanneer het publiek toch op straat komt, om verschillende artikelen te koopen, die het niet noodig heeft. Het gevaar lijkt mij niet denkbeeldig, dat bet publiek, door de drukte en de herrie, die met een winkel week samengaan, zich liever niet op de „feesF-vierendc straten begeeft, en zijn inkoopen elders koopt. Waarmede dus pre cies het omgekeerd' van het beoogde doel bereikt zal worden. Het is daarom te hopen, dat de politie autoriteiten in geen geval diverse verma kelijkheden zullen toestaan, wat de betref fende winkeliers niet anders dan ten goede kan komen. Een heel ander geval is, het publiek.' te u, mijnheer Carsdale? U verwacht toch zeker niet, dat er nog meer schade aan den dam zal worden toegebracht?" „Ja, dat doe ik wel," zei Oliver be slist. „De schurk, die d'at eergistemacht geprobeerd heeft, zal zijn poging zeker herhalen, Ik verlang een duidelijke uiteen zetting van uw oomemens als bestuur... bent u bijvoorbeeld van plan den dam 's nachts zorgvuldig te d'oen bewaken, tot dat hot gevaar geheel voorbij is? Ül ben', u dat niet van zins?" „Maar wanneer zal het gevaar voorbij zijn?" vroeg een ander bestuurslid. „Dut is, dunkt me, een heel lastige kwestie." „Als die- kerel gepakt is zooals zal moeten gebeuren," antwoordde Oliver. De bestuursleden keken hun voorzitter aan. Washington, die terzijde had ge staan, kiezelsteentjes met zijn schoenpun ten wegschoppend, keek 'Oliver aan, als wilde hij een opgedrongen beslissing voor komen. „Ik geloof zoo, dat u d'at best aan ons kunt overlaten, mijnheer Carsdale," zei hij. „We doen al nasporingen om dien Barstow te vinden en met alio recht, omdat hij zich dreigend heeft uilgelaien... en Crablree zal natuurlijk den dam laten bewaken. Maar naar mijn meening is het gevaar nu wol voorbij. Ik kan niet aan nemen, dat er nog een verdere poging zal worden aangewend'." „Dan verschillen we daarin van mea ning," verklaarde 'Oliver. „Maar ja, ik heb ook wel niets anders verwacht. „Ik weet nu eenmaal lioo officieelo lichamen in lïal- firtlx zijn. Jullie praten en praten nog eens, net zoolang tot de schade is toege bracht en dan zou het oen onherstel bare schade zijn. En aaarorn zal ik, voor lokken bij de Hoogstraat-winkelier-, tc koo pen, door bijvoorbeeld een cadeau-systeem te ontwerpen, waarbij het publiek direct eenig voordeel heeft. Een passende ver siering, respectievelijk verlichting, kunnen dan mede goed dienst doen Verder, zoo als de attractie-commissie ter vergadering opmeikte, is ook een goed' opgezette re clame-campagne in het voordeel van een bepaalde straat, in dit geval dan de Hoog straat. Een ,,feesl"wcek', zooals oorspronkelijk de bedoeling was en nog is, lijkt mij ten zeerste op zijn plaats, zooals ik reeds aan het begin opmerkte, in een stillen tijd' En dan nog onder het mottoBaat het niet, het schaadt ook niet. Echter in de druk- sto week van het jaar mag men in géén geval het risico loopen, dat het publiek liever ergens anders heen gaat om zijn inkoopen to doen, en alleen even op do „feest'Vierende straat gaat kiften, -om or dan zoo vlug mogelijk weer van te ver dwijnen. Voor d'o winkeliers is een derge lijk geval dan absoluut, niot „feestelijk". Mijnheer, do redacteur, u beloofd dank zeggend', voor do mij verleende plaats ruimte, toeken ik. Hoogachtend' HOOGSTRAAT-WINKELIER. Sport Voetbal. Nederland-Denemarken. De Nederlanders hebben een goeden Itans een niet gemak kelijk tc bevechten zege tc behalen. De eerste internationale wedstrijd van dit seizoen zal ditmaal tegen een van de oudste connectie's van. Nederland gespeeld' worden, n 1. Denemarken. Sinds 1930 bob ben de Nederlanders en de Denen den voetbalschoen niet meer gekruist en het zoover het mijn eigen veiligheid' betreft, de zaak zelf wel ter hand nemen. Ik zal jullie eens vertellen, wat ik doen zal. Ik stel dezen dam onder bewaking, meier voor meter, van mijn eigen personeel, nacht en dag, tot we dén man, die den aan slag geploegd' heeft, in handen hebben. Hebben jullie daar soms iets tegen in te brengen?" Een hunner mompelde sooiels van on kosten en Oliver vatte dadelijk vlam. „ik doe het op mijn eigen kosten, be grepen?... Ik zal alles betalen. Ik zou liever geld' als water verknoeien, dan. toe te laten, dat mijn huis verwoest werd. En hot eenigo, wat ik vraag, is, d'at jullie Crabtrce last geeft mijn mannen onge stoord' hun gang te laten gaan. Ik zal regematig laten patrouilleeren." „Daar is niets togen, mijnbeer Carsdale," antwoordde Washington haastig. „Heele maal niet. Maar... maakt u uzelf* niet een beetje al te bang over liet geval? Mijn indruk is ten..." Maar 'Dliver hacl' zich al omgekeerd en was zonder een woord' verder le zeggen weggeloopen. Hij knikte de ingenieurs on der het voorbijgaan toe, trok Crabtiee even terzijde, vertelde-hem van zijn over eenkomst met Washington, en begaf zich naar zijn auto, die hem naar zijn fabriek bracht. Voor dat het 's middags diic uur was, had hij een dozijn van zijn eigen personeel uitgezocht en de noodige orders gegeven, om do waterwerken te bewaken. Ilct waren allen jongelui, die hij vertrou wen kon. Zij zouden van dal oogenblik den dam geen oogenblik zonder toezicht laten, in nacht- en dagploegon 'waken en alles, wat ze aan eten, drinken, ïooken en verdere verzorging nood'ig hadden, zou- zal velen genoegen doen, de spoitieve en sympathieke Dmen weer in het veld tc zien. Wat dc wedstrijd van morgen betreft, zullen de Nederlanders hard moeten vech ten, doch tot een overwinning zullen zij het zonder twijfel kunnen en moeten bren gen. D.t wil in geenen dcele zeggen, dat de Denen geen goede ploeg bezitten, doch hun ver doorgevoerde samenspel (van bun leermeester-, de Engetschen, ovcigehou- den!) reduceert de kans op scoren aan merkelijk. Daarentegen is het Nederland- schc spel hoofdzakelijk gebaseerd op een vluggen en open aanval, met als klap op •den vuurpijl harde, verrassonde scholen. Bezien wij <le beide ploegen eens, dan valt dadelijk de tamelijk zwakke rechter flank van de Denen op. Drie „groenen" in de internationale voetbalwereld staan opgesteld, n.l. de rechtsbuiten Sórbirk, de rechtshalf R. Hansen en de rechtsback P. Hansen. Dit is een gelegenheid voor Mijnders I In eten oefenwedstrijd legen Wat ford werd' hij gehandicapt door de omstan digheid, dat hij alleen links kan schie ten. Nu kan hij zijn snelle, gevaarlijke uitvallen demonstreeren en wij zijn dan ook overtuigd, dat van den B.F.C.-er goed' spel te zien zal zijn. Op do linksbinnen plaats moest Kai Ul- dahler, d'ie wegens een blessure niet mee kan spelen, vervangen wordon door Axel Hansen. Deze speler beeft editor meer malen in internationale wedstrijden ge speeld. Do andere spelers hebben hun sporen in de verdediging op het groene veld van d'o Iandskleuren. reeds verdiend en zij zijn het voornamelijk, die den Ne derlanders de handen vol werk zullen geven. De Nederlandteehc ploeg heeft verschei dene wijzigingen ondergaan, die, zooals dat gebruikelijk is, niet d'o instemming van geheel voelballievend' Nederland hebben. Toch zouden wij deze wijzigingen niet gaarne oen experiment noemen, In cle eerste plaats is d'e oud-internatio naal Webolj die in d'e dti jaar gespeelde competitiewedstrijden zoo'n groolschen stijl aan den dag legde, in de plaats van v. Run gekozen, die in den wedstrijd tegen Wat ford danig teleurstelde. Nu krijgt Webcr de kans weer tol de geregelde uitverkore nen te gaan belmoren. Caluenliove is naar de plaats van Van Run verhuisd en als liij zich niet laat verleiden tot „dribbelpar tijen", "die aardig voor do toeschouwers mogen zijn, doch het spoi onnocdig ophou den, dan zal deze speler de Denen her haaldelijk met de banden in cle haren doen gnjpen. Over ilallo behoeven wij natuurlijk niet veel te zeggen, omdat Hallo nu eenmaal... Hallo 1». Nog staat ons voor den geest hoe hij een bal, keihard door don vrijstaan- den midvoor van Walford ingeschoten, uit zijn doel ranselde, terwijl zijn optieden in dezen wedstrijd wederom getuigde van groote zelfverzekerdheid. De twee Feijenoordmannen, Cas Paauwe en Van Heel, vormen met Antlei lessen, die zijn besten vorm eerst in internationale wedstrijden vindt, de beproefde en gehar de middenlinie. in de voorhoede staat Vente, die eeni- gen tijd wegens een infectie niet mee kon spelen, weer opgesteld. Gevolgen heeft deze infectie gelukkig niet gehad; zoowel zijn spelverdeelen, als zijn schot zijn nog steeds van superieure kwaliteit. Aan zijn rechter hand bevindt zich NVels, de kleine snelle Unilasman, die als hij zoo speelt als in de competitiewedstrijden zijn plaats ten volle waard is Over Bakhuys behoeven wij ons heelemaal niet ongerust te maken. Aan schotvaardigheid en tactiek heeft hij nog niets ingeboet Hopelijk stelt hij zich niet zoo vaak aan gevaar bloot (laagkoppen ed.) als in den wedstrijd tegen Watford. Dan de linkervleugel, welke gevormd wordt door Smit en Mijnders Deze vleu gel boekte in het begin van liet vorig sei zoen herhaaldelijk successen. Smit werd! den laatsten tijd gehandicapt door een blessure, docli deze schijnt thans geheel verdwenen te zijn, zoodat wij defi ilaar- lemschcn zwoeger morgen weet volop aan het werk kunnen zien Toch lijkt ons, dat hij met het oog op den snollen Mijnders, met teveel in teruggeschoven posilic moot spelen, aangezien deze vleugel dan teveel verzwakt zou worden. Met de verkiezing van Mijnders zijn ve len liet niet eens; zij hadden liever Vair Geider op dc/.e plaats gezien. Mot die „ve len" zijn wij het echler niet eens. Het moge dan zijn, dat Van Gelder het voor dcel bezit met beide beenon to kunnen, schieten, daartegenover staat, dal een back', die een weinig kijk op het spel heeft, na tien minuten al zijn trucjes déór heeft enl hem bij de hoc-kvlag vasQoopt (getuige dc wedstrijd tegen Watford!) In de/en wed strijd heeft Mijnders bewezen, dat zijn vlie gensvlugge uitvallen zeer gevaarlijk zijn, indien (en dat gebeurde toen !niet) de rest van de voorhoede paraat is Wordt deze wedstrijd legen de Denen gewonnen, dan hebben de Nederlanders! een belangrijken steun voor de koutende internationale ontmoetingen te Dublin en! Parijs. De Engelschman A. J. Jewell zal den wedstrijd leiden. Ten gerieve van onze lezers laten wij hieronder nogmaals de opstelling van de beide elftallen volgen: Nederland. L. Ilallo t Webcr Caldenhovo 1 B. Paauwe Andericsscn Van Heel Wels Vente Bakhuys Smit Mijnders Tineisen A, Hansen den ze kunnen vmaen in een leegstaade schuur viak bij den dam, welke hij voor hun verblijf liet inrichten. Bovcndcin zeg de hij hun een driedubbel dagloon toe. Toen hij met al deze schikkingen gereed was, haalde 'Dliver weer verruimd adem. Van nu af zou de dam geregeld ca angst vallig bewaakt worden. En Naylor Bow zou Iloyland wel op het spoor komen, daar twijfelde hij geen oogenblik aan. Maar er was nog iets te doen on daar voor begaf hij zioh naar hot kantoor van Iïargreaves, met wion hij een kwartier lang in ernstig gesprek bleet. Voordat hij dien avond de stad verliet, had hij den nog vochtigen drukproef in zijn zak van oen groot aanplakbiljet, waarin uitvoerig cle aanslag op den dam verhaald werd en een belooning van duizend' pond werd uitge loofd' aan ieder, dio aanwijzingen geven kon, die tot gevangenneming van den da der zouden voeren. 'Oliver kende d'e menschen in Halfirlh en hij had' groot vertrouwen op dat aanplak biljet. Tegen zoo'n handvol geld was geen onkel geheim bestand. „Zo zouden er hun eigen vader voor aanbrengen, dat tuig," bromd'o hij in zich zelf. Hoofdstuk NX. 's Nachts op dc heide. Nadat Oliver do werkplaats van zijn zoon had verlaten, zette d'ozo zich met Naylor Bew aan hol werk, waaraan zo kort te voren begonnen waren en werkten den geheelen morgen door, zonder een woord to wisselen over het geval, waarvoor Oli ver dien ochtend' geweest was. Maar toen de klok twaalf uur sloeg, P. Jorgcnsénj Kleven Söbiik Tof-Jensen Nilsson R. Ilanselni O. Jörgensen P. Hansen t S. Jensen Denemarken. Do aanvoerders zijn Van Heel en B. JöTgensen. Reserves Nederland1: Ferwerda (Blauw wit), Van Run (P.S.V.), Kammeyer (Haar lem), Vrauwdeunt (Feijcnoord), Wcslphal (Blauw-Wit), Brei trier (Uermes-D.V.S.). I werd' er gescheld' on kwam een ]ongen van een naburig café met een blad aange dragen, waarop eon. brood', een groot stuk kaas, oen kluit boter en twee Ucsschen bier stonden Zonder een woord te zeg gen zette de jongen het blad! neer en ver trok. Louis on zijn knecht legden hun gereedschap terzijde en begonnen op een. paar omgekeerde pakkisten gezeten met hun eenvoudig maal. Dat was zoo de gewoonte geweest van den eersten dag af, dat Louis mot hot werken aan zijn uitvinding was begonnen en onder liet- eten bespraken ze d'an allerlei onderwer pen. Hij had een hooge opvulling van het inzicht en het versland' van Bew en had daar meci malen partij van getrokken doch Bmv hadl daar geen nadeel van gehad. Maar ditmaal begon Louis, nadat do eerste happcu naar binnen waren, over iels, dat geheel buiten de werkplaats om ging. Hij k'cok Row, die gretig zijn brood' met kaas zat te eten, eens vragend aan. „En... Naylor... hoe donk je dat zaak je aan te paokken? Ik hen benieuwd', wat voot gekke plannen je nou weer hebt! Je zult toch niet van d'e oono stad' snaar de andere trekken om Iloyland op te snor ren?" „Neen, meneer... ik' be'u 'niet van plan om zoover uit dn buurt te gaan. Mijn idee is, dat wat er gebeurd' is, van nabij is ten! uitvoer gebracht. Ik! denk zoo, dat de vijand' zijn kamp vrij dichtbij opgcslagdn! heeft". i „Zoo?" zei Louis op vragenden toom, (Wordt vervolgd). csr<*& orootV

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 7