Schets van het uitbreidingsplan Nieuwland I Het uitbreidingsplan Nieuwland 1. Gemengd Miewws Rechtszaken Waar ligt Batavia? IMGEZbwöEN Critiscfie beschouwingen. De oude school gehandhaafd. De cidtureele taak van den architect. B.B. Bizondere bebouwing N.B. Niet voor bewoning ingerichte bebouwing Drievoudige lijnen duiden winkels aan V&/r speelplaatsen voor kinderen is ook geen runnle gereserveerd, 011 liet gemis daarvan wordt in de bestaande sLaid. sterk1 gevoeld. Het verkcersvvaagstuk. liet verkeersvraagstuk is in ,,hel plan ook niet ideaal opgelost". De verlengde Rembrandtlaan, 30 M. breed, aal b,v. den drukken VJaardmgerdijk kruisen. Straks, a!s de nieuwe Oranjebrng gereed is, zal de Vlaardingeidijk vermoedelijk wel van veel verkeer ontlast worden tot displeizier van de bewoners van de Burgemeester Knappertlaan, maar altijd zal toch liet bezwaar blijven, dat een groot hoogtever schil overwonnen aal moeten worden. In een „organische woonwijk" zijn geen breede verkeerswegen n.oxhgwel moeten behoorlijko wegen die woonwijken onder ling en met de stadskern verbinden. Wegen, ingericht als b.v. de Rembrandtlaan, Vow- deliaan en Ru. «-daellaan zijn verkeerstech nisch niet noódig en economisch niet ver antwoord In een woonwijk zelf bestaat daaraan geen beboette. Een rijweg vaar b,v. 41/2 M .breedte is voldoende in een derge lijke wijk; de rest van de ruimte tusscben de tegenover elkaar liggende gevels zou gebruikt kunnen worden voor beplanting. Dat geett ten. eerste een veel vriendolijloer aanzien aan bet geheel en ton tweede is deze wijze van „straatvulling" voel goed- kooper voor de gemeente, dan breede be klink' rde ,of gcasphalleerde wegen. De indeeling van d'e bouwblokken wijst er op, dat de mogelijkheid woningen niet tusschcnkainers te doen verrijzen in Nieuw land I niet uitgesloten is. Bij een slroo-kbebouwing is het mogelijk breedero woningen to projecloeren, zoneter dat do economie geweld wordt aangedaan. Bij een slrookbebouwing is op een zelfde oppervlak even veel mensclien oen onderkomen te verstrekken als volgons het oude systeem. „Hel recept ligt Jdaar". ïo waardeeren valt, dat men wil samen werken met de architecten, maar te hopen is liet, dat die zich niet alleen beperkt tot het ontwerpen van de gevels, doch. zich ook uitstrekt tot het verkrijgen van goede woningen. De cullureele invloed van don architect, die zich wil geven, is bij het nieuwe plan vrijwel uitgeschakeld, immers het recept ligt klaar 1 Bij het ontwerpen van het uitbreidings plan Nieuwland11 is nog de oude methode gevolgd en als men die aanvaardt, heeft het plan zelfs veel aantrekkelijks. Maar nieuwe tijlden stellen nieuwen ©ischon, ook wat do huisvesting vare de bevolking be treft. Dat besef is reeds levendig in vele teden itj. Linnen- en buitenland'. In, Schie- in een opwelling beeft gehandeld', 'L zal een afwijking zijn geweest". Vcrd.Zoo is 't meneer d"a president; ik laat me dan te veel gaan. De Officier van Juslric, inr. Wasse.11- bergh requircerde een gevangenisstraf van zes maanden. Vonnis 20 November.- Waardcloozo bollen verkocht. P. L., vroeger logementhouder te Alk maar, thans gedetineerd1, in de gevangenis te Haarlem, wegens verduistering van een auto, had' in NoordUlolland aan tal van tuinders bloembollen verkocht, waarbij bijl 00 pet. bloemen garandeerde, terwijl later bleek dat het waardylooze rommel was. Gisteren had hij zich voor do rechtbank to Haarlem te verantwoorden. De officier ei schie togen den oplichter tien maanden gevangenisstraf. dam is dat nog niet het geval, maar Keu len en Aken zijn ook niet op één dag gebouwd! Misschien, dat bij' een volgend uitbreidingsplan Schiedam zich ook bij hen aansluit, die nu op dit gebied baanbrekend werk doen. Een rockcloozc sportvlieger heeft zich te verantwoorden. Op 10 Mei j.l. heeft een sportvlieger, de 31-jarige Ten B. uit Almelo, op roe- kelooze wijze met een sportvliegtuig op het platform voor het stationsgebouw op Schiphol getaxied'. Bovendien voldeed hij niet aan het be vel van den havenmeester den motor var het vliegtuig stop te zetten. Het bleek, dat hij onder invloed van sterken drank verkeerde. Op 16 October veroordeelde de kanton rechter te Haarlem den vlieger tot 3 we ken hechtenis en 6 maanden ontzegging van de bevoegdheid een vliegtuig te be sturen, benevens lot f750 boete, wegens het niet stopzetten van den motor Verdachte, die toen wegens verblijf in Engeland, niet verschenen was, liet zijn advocaat verstek aanteekenen. Gistermid dag werd de zaak opnieuw behandeld. Als gemachtigde van d'en. deze keer evenr min verschenen vlieger trad op mr. Cra- •nenburg, uit Almelo De ambtenaar van het O.M. eischte 3 maanden hechtenis, 6 maanden ontzegging van "de bevoegdheid een vliegtuig te be sturen en f 50 boete. De kantonrechter veroordeelde den vlie ger tot één maand' hechtenis on verder conform den eisoh. Pensiongasten bestolen. De Ililversumseho reiziger C- II. v, A. stond gisteren voor d'e rechtbank to Am sterdam terecht wegens diefstal, tweemaal gepleegd. De man woonde in een pension aiatn den Amersfoortschenweg; in Augustus van dit jaar was hij d'e kamersvan een mede bewoner binnengeslopen, waar hij uit ©du koffer <een busje met f225 wegnam. Uit een kast in de kamer van oen onderwijze res stal hij een beursje met een bankbil jet ran f20. De verdachte, die reed's herhaalde ma len is veroordeeld', is in 19,32 ter. beschik king van do rogcering gesteld', later 'is hij voorloopig ontslagen. Pres.: En waarom nam U dat geld! weg; U had toch werk in die dagen'! Verd. geeft dat toe, een eigenlijk» ver klaring kan hij niet geven. Hot geld' hooft hij mot vrouwen in café's opgemaakt. - De bestolene breekt oen lans voor «verd.: „ik geloof, .meneer de pre rótent, dat hij Dat zal ergens bij Bali zijn. Dat Amerika over het algemeen niet veel bekend is van Nederlandsch-Indië, Bali dian natuurlijk uitgezonderd, is geen geheim. Bij heüiahng worden feiten naar voren gebracht, welke duiden op een absoluut gemis aan geografische kennis wat ons lndiè betreft. De c enige troost is, verzucht 't „Nieuws", dal Iridic! in deze niet alleen staat. Nog niet zoo lang geleden plantslo ©en reis bureau op Broadway do toch niet onbe kende stad Singapore in... China! Jet laatste staaltje van geografisch cu riosum komt uit Washington. Daar woont een mijnheer, dewelke meent, dat de wereld to weinig op economisch gebied wordt voorgelicht, weshalve hij ten gelieve van zijn mcdemcnschen en' rog meer ter spekking van zijn beurs, aar. biedt orn knipsels, commentaren enz, toe te zenden, waardoor dan de geest verrijkt wordt met oen droom van weion-chap no pens tie werkgelegenheid te. Lisitschan.sk, de koffie-produetie van Liberia, bet rub- horverbiuik in alle mogelijke en onmogelijke industrieën, en alles wat die mijnheer to Washington bijeen kan garen. Die economische mijtifcer wenscht thans zijn debiet uit te breiden. En daarom stuurt hij geschriften rond', waarin hij roef prijzende woorden zijn waar aanbiedt. Wij wcnschen ons geen oordeel aan te matigen over des mans deskundigheid in zake die economische knipsels. Ilij zit ver weg en wij kennen het getal en den aard van zijn bladen niet waaruit hij zijn wijs heid peurt. Slechts constateeren wij, dut deze voor lichter d'es publieks inzake geografie wei nig bedreven is. Want een bekend instituut in Batavia, met belangrijke internationale vertakkingen, word' schriftelijk door den Waslringlansehen econoom benaderd met een epistel, waar op het volgende wonderbaarlijke adres prijkte Mr Kali Besar. Oost No.., Batavia. Straits Settlements. Omdat het nummer achter „Oost" goed was ingevuld', is de P.T.T. er in geslaagd den brief zijn doel te doen bereiken. Dat de chef van het instituut niet „toean Kali Besar" heet, is den econoom' niet zoo kwalijk te nemen. Doch dat hij Batavia laat verhuizen naar de Straits, zie, dat hadden wij van iemand1, d'ie óók voorlicht over rubber en tin, niet verwacht Maar de wonderen zijn de, wereld. nog niet uit. Straks vernemen wij nog van hem, dat het voornaamste export-product van Ncder- landsch-Indiz een land; dat ergens Irïf Bali te vinden is knolselderij van pri ma kwaliteit is. Nationale „Zonneslraal"-Ioterij. De vereeniging „Zonnestraal", die voor de practisclio toepassing van d'e arbeids- therapie voor tuberculoselijders het sana torium „Zonnestraal" te Hilversum sticht te, bestaat thans tien jaar. Tien jaar, waarin de overheid'sbijdraga voor ..atoria welke vroeger 11 oont per dag per patiënt bedroeg eerst werd ver minderd' tot 7 cent en daarna geheel werd ingetrokken, waarin alle vrij' bedden, door verschillende vereenig ingen beschikbaar g»- steld, kwamen te vervallen, terwijl d» laat ste jaren ondanks do toewijding onzer medewerkers de inkomsten uit collecten en spaarbusjes regelmatig daalden. Jaar lijks wordt een loterij - georganisebrd' om deze vermindering in inkomsten alUufts gedeeltelijk op te heffen. Ook die thans loopend'o vierde loterij moet slagen wil „Zonnestraal" niet genoodzaakt zijtiï' pa tiënten wegens gebrek aan middelen te ontslaan. 1 'Wij zoeken biervoor 1000 helpers(storsi) in ons land, die bereid) zijntezamen de nog onverkocht zijnde 10.000 loten te ver- kempen, dat is dus elk 1 boekje van' 10 loten. Indien wij deze vindon 011 daarop vertrouwen wij dan zuilen ook dit maal weer alle 50.000 loten k fl.per stuk bij de trekking verkocht zijn. Betaling kan na verkoop geschieden. De verpleging op „Zonnestraa, is voor iedereen, ongeacht geloot of politiek» ricl ting, Bij ons tien-jarig bestaan vragum wij dan ook met vertrouwen als geschenk "de hulp-van. allen, dio zich als „sterken" een) kleine moeite willen getroosten voor dal „zwakken". Do trekking is eind December. Het Bureau „Zonnestraal", Afd'. Loterijj is gevestigd' Stadhouderskade. 153, Amstcr-0 dam (Z.) Bureau Nationale I „ZonncstraaP-loterij. Naar aanleiding van het door ons ge publiceerde uitbreidingsplan N'euwland I, hebben we het oordeel gewaagd van den heer H. Leppla, arch 'eet alhier, die een bizondere studie heeft gemaakt van uit breidingsplannen. We laten hier diens op merkingen volgen. De grondslag. Een stadsuitbreiding moet men beschou wen, aldus de hoer Leppla, als oen plas tische neerslag van een cultuuruiting. Wie zicli dus aan liet ontwerpen van zoo'n plan zet en zij die er hun sanctie aan geven, dienen zich hun veranlwoorde'jjk- cid bewust to zijn 1 Dc eerste vooral moet op de hoogte zijn van dc uitingen van onzen tijd op het gebied van stedebouw en rekening houden met alle factoren, die bij een dergelijk groot werk een rol spe len. Men moet zich bewust zijn, dat men woongelegenheid schept voor den tegen woordig on mensch, maar ook voor hen, die over verscheidene 10-tallen jaren pas oen gezin vormen. Gezien van uit d'it gezichtspunt, rijzen er tegen het ontworpen plan Nieuwland I eenigo bedenkingen. Broksgcv ijze uitbreiding. Het eerste daarvan is, d'at hei uitbrei dingsplan, zooals dat thans aan den raad ter goedkeuring is voorgelegd', maar oen stuk is van het geheel, Daartegen is op zich zelf geen bezwaar, als er maar een groot geraamte is, waar dat brokstuk in past. Een stad' moet beschouwd' worden als een organisme; .door analiseering van den bestaan den toestand' kim men de werke lijke behoeften voor wat worden gaat, vaststellen en daarop d'ient het plan voor do toekomst gegrondvest. 1 De woningbehoefte. Uit niets blijkt dit is het tweede, bezwaar, hetwelk logisch volgt uit het eer- sio dat de vaststelling van het aan tal woningen in den NieuwlandSchen pol der, op degelijke gronden berust. Waarom moeten er 320 v la's, 370 middenstands- woningen in- open bebouwing, 2800 in ge sloten bebouwing en 3730 arbeiderswonin gen komen? Als men -nagaat, welke percentages van de bevolking tot de verschillende klas sen belmorenarbeiders, middenstander» en beter gesitueerden en in weke rich ting de stad zich ontwikkelt: woonstad, industriestad, havenstad, enz., kan men nonnen vaststellen en naar behoefte bou wen, wat kapitaalvernietiging als gevolg van onverkoopbare of onverhuurde wo ningen, tegen gaat. Het groen. Het derde bezwaar betreft de bcbou- wingswijze. Daarbij is ook weer de oude methode gevolgd: villa's in het g<oen; aan breede singels komen middentsand's- wonmgen en daaxtusschen in, aan smalle straatjes in een dichte blokbebouwing, ge heel afgemetseld van het groen, komen de arbeiderswoningen. Hel groen in dit plan functioneert alleen alsdecoT.ntief groen. In de open bebou wing, waar dus Weinig meuschcn per vierk, M. wonen, is veel groen en waai de moeste menschen wonen, is weinig groen. De nieuwere opvattingen omtrent stole- bouw huldigen de slrook-bebouwing, d.w.z. rechthoekig op bet groen worden d'e bouw blokken geplaatst, zoodat allo bewoners althans in hun onmiddellijke nabijheid groen hebben. Deze bobouwingswijze is niet duurder dan die, welke nu nog alge meen gevolgd wordt. Do strookbebomving sluit natuurlijk niet uit, dat in oen bepaald' gedeelte ook één gezinswoningen verrijzen. Men hccit nu 4 M. diepe voortuintjes gopro jectcerd a.an „eenvoudige secundaire straat jes", met 2 en 3 woonlagen. Wat er van. dergelijk „decoratiefgreen terecht komt, kan men zien in Thomas a Kenipisstraat en Rijnstraat Do recreatie-ruimte. Van de recreatie-ruimte wordt in de toe lichting tot hel plan maar terloops ge sproken terwijl dte ruimle toch oen hoofd factor is voor de volksgezondheid. Do volkstuintjes worden niet permanent, maar zullen te eenigertijd moeten verdwenen. Schiedam was de eerste stad in den lan de, die volkstuintjes inrichtte. Kort geleden zijn hier nog Amsterdamsche autoiateiten geweest oln te zien, hoe mooi die tuintjes in lons Slerreboeeh liggen..Dat soort tuin- Ij es jtehooren een integreerend deel, van het'geheel te rijn.

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 12