Radioprogramma's Nederland op de wereld tentoonstelling. „November-aanbieding". Om het wereldkampioenschap. Nationale zwemwedstrijd S. Z. C. Geheime distilleerderij ontdekt. ©e Noodweer boven de Zwarte Zee. Tegen motorstoringen bij vliegtuigen. B8K3fMEMLAi?xiw Sport Schaken. Zwemmen. Waterpolo. Gemefsgd Mtefiws Vuurwapens gevonden. Hengelen. 48 J Fransch postvliegtuig verongelukt. V B jgg^ettBaMBaimitufjeaazBaTMiacji Eeu uitnemend figuu. Oiuln nk.; do kleine ruimte, welke de Ne derlandsche industrie op do wereldten toonstelling innam, heeft zij toch een uit nemend figuur geslagen. Vooral op het gebied vliegtuigbouw viel haar een grooten oer to beurt. Aan do Fokkerfabriek werd namelijk de hoogste onderscheiding, de Grand Prix:, toegekend1. Bij de beoordeeling van de in zendingen dor diverse landen ging de jury, die uit bij uitstek deskundigen bestond, niet uit van de ruimte en van het aantal vliegtuigen en tentoongestelde modellen, doch nam uitsluitend de merites van de diverse typen in aanmerking. Dat de Nederlandsche vliegluigenfabrick bij deze beoordeeling do hoogste onder scheiding verwierf, mag als een bewijs worden aangenomen van de goede repu blic, welke onze grootste vliegtuigcnfa- iniefe in led buitenland heeft. oudtuihb au hoogore tarieven, welke ge handhaafd worden, do voorkeur geelt aan het snellere postvervoer per K.L.M. Volgens deskundigen v i lkoincn geoorloofd. Uit Amsterdam meldt men ons: Kaar aanleiding van de berichten, dat een proefproces zou worden uitgelokt over de vraag, of de aankondiging eencr No- vemberaanbiedïng in de coafectiebranche al dan niet geoorloofd is op grond van de nieuwe wet op de opruimingen en utf- verkoopen, vernomen wij van 1 evo gde zijde, dat het houden eoner November aanbieding onder de/.en naam of andere benamingen als Novemberreclamc en No vemberpnjzen enz., sedert jaar en dag tot de vaste tradities in deze branche b-hoort. Niet eén firma, doch verscheidene firma's, en niet alleen in de confoetiebrnnche, doch ook uit andere branches, zijn deze ma md met een Novemberaanbiedingb'-gonnenan Rotterdam wel vijf a zes. Al deze aanbiedingen, welke op of om streeks 1 November plegen aan te van gen, werden in vorige jaren eerst op een later tijdstip gevolgd door opruimingen en/ of uitverkoop. Op grond van dit feit en med" op grond biervan, dat deze Novomber-aanbiedingcn, of hoe zij heeten mogen, niets gemeen helv ben met omstandigheden, welke zich in een winkelnering kunnen voordom, doch uit een normale seizoemvisseiing van aan mode onderhevige artikelen voortvloeien, zijn de betrokken winkelbedrijven van het geoorloofde van het houden eener No- vemberaanbieding e d., volkomen over tuigd. Deze opvatting is bovendien ge toetst aan het oordeel van verschillende vooraanstaande juristen, die van het be treffende wetsontwerp een speciale studie hebben gemaakt en omtrent het geoorloof de van Novcmberannbieding e.d zelfs niet m twijfel verkoeren. Het geoorloofd ge bruik ervan staat naar bun oordeel vast. Men' behoeft er slechts de memorie van antwoord op het' wetsontwerp en de mi- imterieelc verklaringen bij de behandeling in do Kamer op na te slaan, om voor deze overtuiging (L gedegen fundeering te vinden. De snellere K.L.31. Zooals bekend, hebben de Britsche pos terijen onlangs het tarief voor het postver voer per Nederlandsche luchtlijn naar en van Singapore en de overige plaatsen in Malaakka, zeer verhoogd en kort daarop het vervoor uit de Maleische staten naar Europa per K.L.M geheel verboden. Gisteren is bij de K.L.M. bericht ontvan gen, dat dit laatste verbod opgeheven is, dank zij de krachtdadige protesten der za kenwereld in de Straits Settlements, die De vijftiende partij na 40 zetten afgebroken. In het Rad-hotel to Baarn werd gister avond de vijftiende partij om liet wereld kampioenschap tusschcn Euwe en Aljechin gespeeld. Aljechin speelde met wit, Euwe niet zwart. lil tegenstelling tot de andere partijen heeft Aljechin niets opgeofferd om winst kansen te krijgen en van de opening af had de partij een rustig verloop. Euwe nam het zekere voor het onzekere en wis selde niet den Sen zet de koninginnen. Aljechin wist aanvankelijk een voor sprong te behalen, doch later ging deze weer teniet. Na 40 zetten werd de partij afgebroken in een stand, waarin Euwe een paard en twee pionnon bezit togen opa kasteel. Op Maandag. It Nov. in lift Sportl'ombftiliad. oor de nationale zwemwedstrijden, welke het bestuur van de Schirxlaireclie Zwemdub organiseert in het Sportfon.lsen- bad op a.s. Maandagavond bestail grote belangstelling van do zijde van zwemsters en zwemmers. Niet minder dan 150 zwem sters en zwemmers van 11 vorschillmulo vereenigingon bobben zich doen inschrij ven, waaronder verscheidene recordhou ders en kampioenen van Nederland Op het progra- ,ma komen nummers voor, die ook ofi'ïte a.s. Olympiade ver- zwommen zullen worden. De jury is samengesteld uit de vooraan staande bondsofficials, w.o. den bonds voorzitter, Jan de Vries, den heer Blitz, voorzitter van het IJ, Amsterdam, den heer G. Langelaar uit Rotterdam, voorzitter van den Z.R.O. en vele anderen De wedstrijden zullen besloten worden met een waterpoiowedstrijd tusschen S.Z.C. en het Bottenlamsehe Jeugd/.evenlal. S.Z.C. zal als volgt zijn samengesteld: A. Osterholt, doel; M. van Luyck, J. Tim mermans en M. J. v. d. Meer, achter; P. Goederond, C. van Luyck en B. Ogros- ke, voor. liet Rottcrdamseh Jeugdzevenlal zal be staan uit de heeron: W, Toitloir, S.VII.S doel; J. llazenvroek, S.V.IIW. van Wijk, S.V.II. en K. Hoving, R.Z.C, achter; IR Bontebal, Z.P.CN. Niezen, B..Z.C en W. Droog, S.V.IIvoot. Reserves: J. Spierenburg, Maas en T. van Dommel, S.V.II. S.Z.C. damesS.V.II. dames 10. Maandagavond is in hot Sporlfo'ulsrn- bad voor de wintercompetitie van dan Z.R.O. de dames-waterpolowcdslrijd ge speeld S.Z.C.-S.VJl. S.Z.C. won met 1—0. een gecombineerd juniorsconcours met de juniors van Het Baarsje. De corpsprijs werd door de juniors van Het Baarsje gewon nen. Persoonlijke prijzen behaalden: le pr. A. Slavenburg, 2e pr. R. de Jong, 4c pr. W. Esbaeh, 5e pr. P. Slavenburg, 6o pr. Uurger, 7o pr. Degolïng, Se pr. v. d Horst, 9o. W. Winterswijk, 10e pr. P. Slavenburg, 12e pr. 13. Versteeg, 1 -le pr. Cr. Gijbeis, 19e pr. v. Eden, 20o pr. Kokje, 2le pr. Krommenhoek, 22e pr. D. Versteeg, 23e pr. W. de Nijs, 24o pr. II Wolthuis, 27e pr. Willemsc, 2Se pr. v. Loenen, 29e pr J. Esbaeh, 30e pr. Overhead. Do Scluednirischo Hengel. Vereen. „De Amateur, the Zondag j.l. dceinain aan het concours van de Rollerd. Hengel. Vereen. Het Stimrnianuctje, waarvoor 20 verceni- ginaen hadden ingoschioven, behaalde tien den hoep-prijs en 3 persoonlijke pnj/pn: v. Leeuwen 3e pr.. Schel i le pr. en Maekij 15e pr. Te Amsterdam. Een per soon gearresteerd. Reeds eenigen tijd had d-e puiit,e aan dacht gewijd aan conigo onbewoonbaar verklaarde woningen in de Dybdraat bij de Kroinboomdoot, te Amsterdam, waar zich een bedrijvigheid afspeelde, die voor tie deskundige oogen van de -nimiil'.wrerule agenten niets oorbaars kon beduiden. In overleg met ambtenaren van de .tfdecltng accijnzen is de politie dan ook gister avond overgegaan lot het doen van een inval, waarbij zij eeu complete installatie voor hel distilloeren van sterken dunk ontdekte. 'terwijl de agenten zich nog m de wo ning bevonden, werd deze betreden door een niets vermoedend persoon, die klaar blijkelijk met de geheime distilleerderij in relatie stond en die dan ook ontn dd d!ijk ingerekend werd. Op het bureau verklaarde de gearres teerde, dat de installatie nog slechts kort geleden gereed was gekomen en dat et- van de gebrouwen vochten nog niets was verkocht. De politie zal uiteraard ,.ier- naar een nader onderzoek instellen, even als naar den eigenaar en exploitant van de distilleerderij. De installatie zelf wras volgens dc amb tenaren, die aanwezig waren bij do in be slag neming, van schitterende hoedanig heid en van cm groote capacite t. Bij bekend Amslcrtlamsch communist. Reeds geruimen tijd bedotul bij de po litie in Amsterdam-Noord het vermoeden, dat in een woonschuit, gelegen in het Oosl- zanergat, vuurwapens verborgen warcri. Gisterochtend hebben eenige recher cheurs eon onderzoek inge-ted, waarbij ren geladen browning van zwaar kaliber gevon den werd. Tegen den bewoner, dj J., een bekend communist, werd proces-verbaal op gemaakt. Tezelfdertijd doorzocht men de woning van een familielid van de J., woon achtig in Amsterdam. liet resul.-a.it van dit onderzoek is echter nog mol hekend. Concoursen. naar het Engelscb van J. 8. FLETCflEh door mr. H. J. H. Hoofdstuk XXI. Dc heide bij dag. Op hetzelfde oogenblik, dat Miriam Sear- pe haar licht uitdraaide, veranderde Nay- lor Bew van plan. Hij was eerst voor nemens geweest de hoeve den gehoelon nacht door to bewaken, omdat hij er voor zichzelf overtuigd was, dat lloyland in de nabijheid moest zijn en waarschijnlijk op do oenzame hoeve onderdak zou kunnen zoeken; hij was er zelfs niet zeker van, dat de ma.n, met wien hij Miriam in het (lennenboschjo had zien wegsluipen, Abe Hoyland niet was. Maar de verdere omstandigheden dier ontmoeting, het weggaan van den man, de terugkeer van de vrouw... dat alles bracht hem tot do overtuiging, dat er dien nacht op de hoeve toch niets te doem zou zijn. Hij meende, dat de beido samenzweer ders, als ze dat ton minste werkclük wat- ren, door do aanwezigheid van de wachten van Oliver hun plannen in do war ge stuurd zagen en dus voorloopig van el kaar weg waren gegaan. Na eenige oogenblikkem van nadenken besloot hjj dan ook over do heide naar hot dorp te gaan en daar eenige uren onder dak tc vragen bij zijn zwager Bon Ravidge, Zondag j.l. behaalde dc S.II.V. Het Baarsje op een nationaal concurs, uitge schreven door de R.H.C. 't Stuurmannelje, den 5den prijs voor corpsvlssehers. Een individueelen prijs behaalden: 5de pr. A. Hordijk, 8e pr. K. Meijcrs, 17e J. v. Dijk, 20e D. Mackaij. Extra prijs B. de Pater voor het licht ste maatvischje van 5 gram. Zondag organiseerde de M.H.V. V.D.L die boschwachter was op het landgoed, waarvan Bickerdyke kort geleden eigenaar was geworden. Maar hij had een bijbe doeling. Ravidge, die dag en nacht over de hei en door de bosschen .rondzwierf, had een scherp oog en een groot opmerkings vermogen en hij zou misschien in staat zijn hem belangrijke en waardevolle in lichtingen. te verschaffen. De dorpsklok sloeg twaalf uur, toen Bew het tuinhekje van zijn zwager openduwde en zijn aanwezigheid kenbaar maakte, door met kiezelsteentjes tegen po ramen van een der bovenkamers to gooien. Na een poosje kwam er licht op die kamer, het raam werd geopend1 en een stern vroeg, wie or was. „In orde, Pen, ik ben hot!" zei Bew. „Laat me or maar gauw in... ik heb wat met je te praten. Zeg maar tegen de vrouw, dat er geen gevaar bij is." Binnon enkele oogenblikkem was de boschwachter beneden en Bew lachte ge ruststellend tegen hem, terwijl hij hem naar de huiskamer volgde. „Ik zou graag een beetje slapen voor het verdere deel van den nacht, Ben," zei hij, zijn overjas uitgooiend. „Ik heb een zaakje aan de hand gehad, hier dezen kant uit en ik Ixad gedacht, dat do heele nacht er mee gemoeid zou zijn... maar dat is blijkbaar zoo niet. Maak maar geen drukte voor me... ik blijf hier wel liggen, net zooals ik ben en slaap tot morgenoch tend." „Ben je lang op pad geweest!" vroeg Ben. „Dan zul je toch wel naar een stuk- jo eten verlangen, wat?" Van een vrachtauto gevallen. Een twaalfjarige jongen, die psteravond op een vrachtauto was geklommen, wilde in de Sarphalistrant tc Amsteuiam, ter hoogte van de studenten-,octe'eii, van den met vrij snelle vaart rijdenden wajett sprin gen. Iiij kwam daarbij zoo ernstig D val len, dat hij een schedelfractuur opliep. De knaap, die het slachtoffer is geworden van zijn eigen onvoorzichtigheid, is in zorg- wekkenden toestand opgenomen in, het O. L. Vrouwegasthuis. Knaapje onder vrachtauto en gedood. Gistermiddag omstreeks vijf uur is op den Boulevard Hcuvelink hel 7-jarig zoon tje van de familie Bongers, uit dc Van Daen dels I runt te Arnhem, bij het uitwijken voor een wielrijder onder een G-wieiige vrachtauto geraakt en op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het Gemeente ziekenhuis overgebracht, t De uit vier koppen bestaande bemanning verongelukt. De Frausehe laclitvaart maatschappij Air Franco, heeft uit Buenos Aires eert radio- gram ontvangen, volgons hetwelk een ba rer postvliegtuigen met con groote lading post aan boord, in de buurt van Bahia, door onbekende oorzaak is verongelukt. De uit vier koppen" tvestaande bemanning is bij het ongeluk om het leven gekomen. Een andere vlieger kon bij de plaats van het ongeluk dalen en heeft 17 postzakken geborgen. Nog meer slachtoffers. De stormen op dc Zwarte Zee hebben nog meer slachtoffers geëischl. Het Fovjct Russische stoomschip Udarnik heeft averij opgeluopim en moest op sleeptouw wor den genomen door het stoomschip Minsk. De Udarnik werd evenwel losg-eslagch en drijft thans stuurloos rond. Hot schip bevindt zicli in groot gevaar. Ook omtrent het lot van het stoomschip Tsjitsjerin verkeert rnon in zeef groote ongetU".lhukl, aangezien dit schip reeds vijf dagen lang ronddrijft Hot schip is Maan dag op een zandbank terecht gekomen. De ijsbreker Toros, die dc Tsjitsjerin te hulp wilde komen, moest eerst dc be manning van het in' nood verkcerendc Sovjet Ruisische- schip Swirslroy redden en is gisteren pas weer in de buurt van de Tsjitsjerin aangekomen. Het wrak der „LusiUnia" gevonden. Het wrak, dat dc vorige week aan de Icrsehe kust is ontdekt do-or het bergings- va irluig Ophir, is thans definitief herkend als dat van dc gedu.etuie don we-reldo i-rlog geio.pedceuie Lusitania. De Ophir heeft den geheelon miner in deze omgeving gezocht en daarbij verscheidene andere \s takken van tijdons den oorlog gezonken schepen gevonden. Taxichauffeurs verhinderen een executie. Eenige dagen geleden zijn Ie Parijs 41 laxichuuifetns wegens deloyale concurren tie veicordeeld tot boelen van eeu geza menlijk bedrag van 39.0C0 francs. Gisler- ti.o.gen zouden de meubelen van een der veiQjjtleelden, die niet had betaald, ge rechtelijk wonden verkocht. Maar 20CÓ zij ner collega's vctschenon met 'hun wagens in de straat, waar de man woont, on in de omliggende straten teneinde dc executie tc vet hinderen! In volledige kalmte wacht-"- tcn zij op de dingen, die kanton zouden. De commissaris van politie be-disle, dat de veii.o :pmg geen doorgang zou vindon. De taxichauffeurs hadden dus hun doel be reikt en ontruimden de straten voldaan. Bevredigende resultaten van een „anti-vries" apparaat. In een rapport van de Engelsch-e studic- commis; :e voor de luchtvaart zijn 1 belang rijke resultaten gepubliceerd van proeven, genomen in bet Royal Aircraft Laborato rium te F,arnborough, betreffende het op treden van motorstoringen, veroorzaakt door ijsvorming in den carburator of het ontstaan van luchtbellen in de benzinelei ding.. Het is gebleken, dat de ijsvonning kan worden voorkomen door toevoeging van oen kleine hoeveelheid alcohol aan de brandstof. Men hoeft nu een toestel gefabriceerd', dat de ijsvorming signaleert en tevens al cohol aan de benzine toevoegt, totdat de vorming verdwenen is. In het laboratorium hoeft liet toestel volkomen bevredigend1 gewerkt. liet zal als proef op verscheidene vlieg tuigen aangebracht worden. „Neen, dank jo," antwoordde Bew. „Maar wat drinken zou me wel goed doen... het was toch nog al guur buiten." Ben liep zonder iets te zeggen naar een kast toe en haalde er een flesch whisky mot een paar glazen on een karaf wator uit te voorschijn. „Ja, het vamr is uitgegaan," zei hij, naar den gedoofdon haard kijkend. „Zal ik het even aansteken, of ben jo tevreden met koud water." „Koud smaakt me netzoo goed," zei Bew, zich inschenkend. „Een flink sterk glaasje zat me goed doën cn dan oen pijp... Je zult wel benieuwd zijn te hooren, wat me hierheen gevoerd hoeft, niet?"... 'n Beetje buitengewoon is het wel, hè?" Ravidge schonk zichzelf ook oen glas in om zijn gast gezelschap te houden cm nam zijn eigen pijp van den schoorsteen. „Och!" zei hij bedaard'. „Er zijn tegen woordig nog al eens buitengewone dingen aan de hand1, vind ik zoo. Hot hoeft toch niets te maken met dat geval van die ont ploffing?" „Ja, zooiets is het toch wel," zei Bew. „Wat weet jij er op dit oogenblik van?" „Niet heel veel," antwoordde Ravidge. „Niet moer dan uitgelekt is. Maar Lk bon vanavond d'ien kant uit geweest, bij Crab- tree in do buurt, en daar hooide ik, dat de oude heer CarsdaJe zoo van strook is, dat hij op zijn eigen kosten, wachten op den dam heeft uitgezet. Ze oefenen daar een geregelde bewaking uit." „Ja... natuurlijk... dat is hard noodig ook," zei Bew. De gangster-oorlog in de Vcrccnigde Staten. Rij Montc Cello in den staat New-York heeft de politic in oen oude schuur hot lijk van een zekeren Charles Sherman go- vonden. liet lag in con met kalk aange vuld graf. liet hoofd1 was volkomen ver brijzeld, blijkbaar door bijlslagen. Sherman, een gangster, gold algemeen als een vijand van Dutch Schultz. Dj politic brengt den moord op Sherman clan ook in verband met don gangster-oorlog, die kort geleden ook een einde maakte aan hot leven van Dutch Schultz en drie zij er handlangers. Recordpoging Kaapstad—lenden. Dc vlieger-off icier Llewellyn cn mrs. Wyndham, die trachten con nieuw vlieg record te vestigen voor den afstand Kaap stad—Londen, zijn gisteravond omstreeks zes uur van Boelawayo naar Livingstone vertrokken, nadat zij een landing bij Pa- lapyeroad hadden moeten maken om ben zine in te nemen. Dc eerste mist te Londen. Gisterochtend hing de eerste mist van het seizoen boven Londen. liet zicht was tamelijk goed. Het verkeer in Sussex en andere Zuid-Oostelijke districten moest evenwel wegens den dikken mist worden gestopt. DONDERDAG, 7 NOVEMBER 1935. Hilversum I, 1875 31. S—9.15 KRO, 10 NCRV, 11 KR|Q, 2 NCRV. 89.15 en 10 Gratnofoon. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gramofoon. 11.13012 Clodsd, halfuur. 12.15 Gramofoon cn co; eert. 23 Ilandwerkoursus. 3.15 Vrou- wcnhalfnur. 3.45 Gramofoon. 4 Bijbel lezing. 5 Handenarbeid. 5.30 Zang G 30 Enkrateia-kvvarlierije. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. weekoverzicht. 8 Berichten. 8.05 Mandoline-orkest. 9 J. Lens: Kind en crisis. 9.30 Sopraan, cello cai piano. 10,30—11.30 Gramofoon. Hilversum II, 301 31. AVRO-uilzending. 5.30 VPRO. 8' Gramofoon. 10 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Gramofoon. 11 Ensemble Aris Swart. 1 Orkest. 2.50 Gramofoon. 3 Knipcursus. 3.45 Gramo foon. 4 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gramofoon. 4.45 Hoorspel voor kinderen. 5.30 VPRO. Dy, if, D. Spelberg: Gesprakken met luisle.aars. G Omroeporkest. G.30 Sportpraalje. 7 Ver volg concert. 7.30 Engelschc les. 8 .Be richten. 8.10 Gramofoon. 815 'Caecilia- concert. In do pauze concert, cello, piet- colo on piano. 10.30 Gramofoon, 10.45 Verslag schaakmatch EuweAljechin. 11 Berichten. 11.10—12 Jack de Vries In ternationals. Broitwirli, 1500 31. 11.25 Orgel. 12.10 Orkest. 1.20 Gramo- fonri. 4.30 Gramofoon. 5.05 Orgel. 5.35 Ba.aJaïka-orkest. 6.50 Koor. 8.20 The Whoopee party", een Mickcy-Mousc-pro- granwua. 850. Strijkorkest. 10.40 Kwin tet. 11.35—12 20 Sydney Kyte en zijn band. Radh> Paris, 1G48 31. 7.20 en 8.20 Gramofoon. 12.35 Sym- plionieconcerl. 3 20 Gram-ofoon. 4.20 Con cert. 7.20 Gramofoon. 8.20 Zang, 9.05 Or kest. 1.1.05—12 35 Orkest. Kalundlorg, 1261 31 11.20—1.20 Orkest. 2.20 Concert. 420— 4 50 Gramofoon. 720 Symphomiccomcert. 101150 Dansmuziek. Keulen, 456 3L 5.50 Concert. 1.20 Concert. Jo Gramo foon. 3.30 Strijkkwartet. 4.20 Orkest. 6,20 Orkest. 8.20 Orkest. 9.40—11.20 lïandoline-orkost, boerenkapel on solis ten. Brussel, 322 en 484 31. 322 31 (Vlaamischj: 12.20 uramofoon. 2.50 Orkest. 1.50—2.20 Gramofoon. 5.20 Voordracht, en gratnofoon. G.35 Or kest. 7.35 Gramofoon. 8.20 Gevar. pros granama. 10.301120 Gramofoon. 484 31 (Fransch): 12,20 Gramofoon. 1250 Orkest. 1.50—2.20 Gramofoon. 5 20 Orkest. S.35, 7.05 en 7.35 Gramo foon. 8.20 Symphonieconcert. 1030— 11.20 Gramofoon. Deulsclilanclscndcr, 1571 31. 7.30 Mozart-conccrt. 9.50 Kamermuzkitf. 10.20—11.20 Orkest. „Was het dan werkelijk een ontplof fing?" vroeg Ravidge. „Een echte ontploffing ook!" zei Bew. „Daar valt niet aan te twijfelen!" De boschwachter rookte oon poosje in stilte door en scheen in gedachten var- zonken. „Nou," zei hij eindelijk. „Dat zou er ook ieelijk uitgezien hebben voor ieder een en alles, wat in hot bencdend'al van de vallei woont, Naylor, als d'io aanslag gelukt was! Dat mooie nieuwe huis van Caxstlale was er als een kaartenhuisje aan gegaan!" „Zeker en vast!" stemde Bew in. „Daar heb je volkomen gelijk in, B-enl" „Wie zou hot gedaan kunnen hebben?" vroeg Ravidge. „Het is een d'uivolsch ge- meene streek! IIeet do benedenstad van Halfirth was er ook aan gegaan." Bew boog zich wat voorover en klopte den boschwachter op zijn ki „Je hebt toch vroeger ook ,-cl eens hot een cn ander gehoord?" zei hij op go- dempten toon. „J'o weet toch ook, hoe het met do Scarpes en de Iloylands gegaan is? Carsdale... Oliver dan altijd... hoeft Matthew overgehaald om zijn land tegen den zin van zijn moeder to vorkoopen en hoeft lloyland' do huur opgezegd. Denk je nu, dat d'o oudo Miriam en Abe Hoy land menschen zijn, die weten, wat ver geven en vergoten is? Slis hoor! Do een of de andore.., of misschien samen, heb ben zo do hand gehad in den aanslag op dien dam. Luister eens good, dan zal ik je alles vertellen, wat ik er van weet." De boschwachter zat met open mond te luisteren onder het verhaal van Bow, en toen deze klaar was, sloeg hij' zich op zijn. knie. „Nou maar... dan kan ik je ook nog wat vertellen!" zei hij. „Ik heb Abe lloy land gezien on nog niet zoo lang geleden. Fn hij ging werkelijk in do richting van de hoove van de oude Miriam. Ik heb er niets bizoadors ingezien, omdat ik weet, dat ze nog familie van elkaar zijn. Maar nu dat je het zegt... „Wanneer is dat geweest?" vroeg Bew vol spanning. „Nou, zoowat- drie weken geleden," ant woordde Ravidge. „liet .was toen voice maan. Ik was op oon avond' laat op do hei... daar bij do Reuzepijlcn... Ik dwaal de daar, het zal om een uur of tien zijn geweest, zoo wat rond, toen ik over do hei een man uit de richting van Saddlo- firtli zag aankomen. Ik hield' mo stil oti hij kwam me vlak voorbij. En hot was Abo Hoyland I Ik zag zijn gezicht nol zoo duidelijk als ik nu het jouwe zio. IIij" droeg een kistje of zooiets onder zijn arm en liep heel gehaast in do richting van do oudo hoove. Ik dacht niet anders, of hij ging daarheen." „Ah zoo... nou, dan heb je good' ge dacht! Ilij is natuurlijk met den laat sten" trein in Sadd'lofirth aangekomen en hooft toen don weg over do hei genomen. Nou... het is eon raar govaJ, Ben, en ik zal morgenavond' dio lioove weer bewaken... beter gezegd', vanavond1, want het is al over twaalven. Want daar moet het ge heim zitten!" Wordt vervolgd)- e',

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 6