Duitschland beperkt den uitvoer. „In verband met den binnen- landsche toestand". De Italiaansche vorm van protest tegen de sancties. Woensdag 13 November 1935. Abessijnsch oorlogssueces. JDrummond ivoov bij Mussolini. Griekenland. Volkenbond. Bebouwingsvoorschriften. Uitbreidingsplan Oud-Niathenesse. 88ste Jaargang. No. 21101 Tel. No. 68103, 68617 en 68923. Postrekening No. 53li. EERSTE BLAD BUITENLAND Nieuws van het front. Een Abessijnseli-Italiaansch tref fen. Abessijnen veroveren vier tanks. Uit Addis Abeba: In verband1 met liet feit, dat 40.000 man versterkingstroepen derwaarts gezonden zijn, acht men het waarschijnlijk, dat alles in het werk gesteld zal worden om Djid- jiga te behouden. De regocring heeft medegedeeld bericht to hebben ontvangen, dat blootsvoets gaan de Abcssijnsche infanteristen een Italiaan sche gemotoriseerde afdeeiing hebben over vallen ten Zuidoosten van Harrar en daar bij vier tanks hebben veroverd. Drie pant serwagens werden door hen onbruikbaar gemaakt. De verliezen aan beide kanten waren groot. Zes Italiaansche officieren zijn gevangen genomen. Groote wachten? veldslagen te vcr- nitie is dan ook niet in dezen maatregel betrokken. Doch gezien het tijdstip, waarop deze uitvoerverboden zijn getroflen, past dit be sluit juist in het stelsel van sancties, dat door den Volkenbond is ontworpen. De sancties. .Uit Addis Abeba wordt voorts.gemold: Van bet front inOgaden en van het Noordelijk front worden hevige gevechten gemeld, die klaarblijkelijk de inleidingtot groote slagen vormen. In de provincie Ogaden hebben do Ita lianen nabij Ancle mot sterke tankeskaders en gemotoriseerde troepen aangevallen. -Volgens de Abessijnschc lezing hebben de Abessijnen, die slechts met geweren en schilden gewapend waren, verbitterde tegenstand geleverd en zou het hun ge lukt zijn zonder moderne strijdmiddelen vier tanks le veroveren en eenige met machinegeweren uitgeruste Iroepentrans- portauto's terug te slaan. Do Italianen zou den groote verliezen geleden hebben en eenige blanke officieren, alsmede oen groot aantal inboorlingen zouden zijn gedood; ter wijl verscheidene gevangenen zouden zijn gemaakt. Ook aan het Noordelijk front zouden de .tbessijnen voornemens zijn aan te vallen. De Abcssijnsche leider Gubre lïivot zon een Italiaansche voorhoedepatrouillc heb ben aangevallen. Verschanst in de bergen, zou het den Abessijnen zijn gelukt deze patrouille tot den laatston man (e ver nietigen. Duitschland beperkt den uitvoer. Belangrijke groepen producten voor den uitvoer verboden. In den „Reiclisanzciger" van gisteren wordt een verordening der rijksregoering gepubliceerd, waarbij de uitvoer van be paalde belangrijke levensmiddelen en in- dustric-olc grondstoffen wordt verboden. Door het verbod1 worden getroffen allo vetten en oliën voor de consumptie, aardap pelen, en, voor wat de industrieels grond stoffen. betreft, in hoofdzaak de grondstof fen voor de textielindustrie, voor de ijzer en metaalindustrie, voor do rubberin dustrie, verder huiden, vellen dn allo soor ten olie. Steenkolen en koper, waarvoor reeds sc-dert lang een uitvoercontrolo be staat, worden in de verordening niet ge noemd. De nieuwe uitvoerverboden hebben uit sluitend ten d'oel, rekening te houden met de economische behoeften in het binnen land. In d'e laatste weken, aldus wordt verklaard1, heeft het zich namelijk in toe nemende mate geopenbaard, dat de opge somde levensmiddelen en grondstoffen wor den uitgevoerd naar de aangrenzends lan den. Onder meer is margarine opgekocht en uitgevoerd. Ten aanzien van do aardap pelen is voorzichtigheid geboden door de omstandigheid!, dat de Duilscho oogst dit jaar niet zoo groot is als gewoonlijk. Voor de genoemde industrieels grond stoffen, met uitzondering van ijzer-, ia puilschhmd1 nooit uitvocrland1, maar altijd invoerland geweest. Do uitvoerverboden treden in werking op 1G November a.s., met uitzondering van het uitvoerverbod voor ijzer, dat op technische gronden eerst op 25 Novem ber van kracht wordt. Mot do sancties, die do andere regee- ringon ton aanzien van Italië treffen, lieeft deze Dmitsclio maatregel uiteraard nielsl t& maken. Do uitvoer van wapens m mm De Italiaansche protcslnota aan de regccringcn. In do nota van de Italiaansche regee ring aan de regeeringen die in de coör dinatiecommissie vertegenwoordigd zijn voert do Italiaansche regocring o.m. aan, dat de Italiaansche regeering, die volgens haar nota van 7 October on de verklarin gen van haar vertegenwoordiger bij den Volkenbond, de beschuldiging, dat zij art. 12 van het Volkenbondsstatuut zou heb Va geschonden, van de hand heeft gewezen, thans nogmaals protesteert tegen de te haren nadeelo aangewende procedures. De Italiaansche nota wijst op het feit, dat de burgerlijke en kerkelijke autoritei ten in Abcssinië zich önder do bescher ming hebben geplaatst vaan Italië oa dat Italië 1G.000 slaven de vrijheid heeft ge geven", de vrijheid, welke zij van Addis Abeba vergeefs afgewacht zouden hebben, ondanks de verplichtingen, welke dat land bij zijn toetredingtot don Volkenbond op zich beeft genomen". Do bevolking zou volgens de naia in Italië niet den aanvaller zien, doch de mogendheid, die de bekwaamheid en het recht heeft de liooge bescherming uit le oefenen, die het Volkenbomdspact in art. 22 als een missie van de beschaving er kent. De Volkenbond dient er rekening mede te houden, dat deze bevolking bloot zou staan aan represaillemaatregelen en wraak nemingen, indien de Italiaansche voogdij zou ophouden. De nota betwist voorts de rechtsgeldig heid der sancties. Het embargo op den uitvoer van wapens naar Italië en de opheffing vain het em bargo t.a.v. Abessinië komt neer op de medewerking aan en een vererging van den toestand, welke Italië niet we'nscht. De coördinatiecommissie wordt verweten dal zij er geen rekening mee heeft gehou den, dat dergelijke sancties nimmer zijn toegepast hij vroegere, ernstiger conflicten en dat zij geen geleidelijke toepassing heeft overwogen. Niemand zal het recht en de noodza kelijkheid kunnen betwisten het eigen be staan van het Italiaansche volk te ver dedigen. j De nota besluit mee het verzoek aan de regeeringen Kenbaar te ""willen maken op welke wijze zij zich voorstellen hun ge dragslijn vast te stellen. De gevolgen der sancties. Men acht het te Genève mogelijk, dat do sanctieconferentie na het van kracht worden der economische en financieelo sancties weer zal bijeenkomen, wellicht op 25 November, om zich bezig te houden met de eerste gevolgen der sanetiemaat- rogolon en met' de aangekondigde Italiaan sche represaille-maatregelen. l'evoren zal in ieder geval de werk- commissie bijeenkomen voor hot nemen van een besluit inzake de door Polen, Uritscli-Indiü, Siam en andere landen ge vraagde speciale behandeling van bepaal de, met Italië loopende levoringscontrcCc- xen. De bevoegde subcommissie heeft zich dezer dagen in principe reeds uitgespro ken voor een speciale behandeling dezer gevallen, waarbij het groote scheopsbestol- lingen betreft, die al gedeeltelijk betaald „De Italiaansche regeer ingschef hoeft Dinsdag den Britschen ambassadeur ont vangen, met wien bij zich langer dan een uur heeft onderhouden. Onderwerp van be spreking was do positie van beide landen m de Middellandsche Zee." Overigens wordt 'aan beide zijden het stilzwijgen over den inhoud van. het be sprokene bewaard. Slechts wordt van Ita liaansche zijde .verklaard1, dat de bespre kingen worden voortgezet. Persstemmen over de Italiaan sehe nota. Over het algemeen is de Fransche «n Eritsche pers van m-ccning, dat de nota niets aan den toestand kan veranderen. De Times schrijft o.a., dat het Italiaan sche protest geen invloed' kan oefenen op het besluit, dat na lang en zorgvuldig on derzoek is genomen. De bewering, dat Ita lië zij'n Volkenbondsverplichtingen niet ge schonden heeft behoeft niet uitvoerig be antwoord te word'en, want liet Volken bondsstaluufc is maar al te duidelijk. De diplomatieke medewerker van do Morningpost verklaart, dat men niet ver wacht, dat d'e Britsche regeering zal ant woorden af zullen ook bepaalde in de nota aangevoerde punten- later ter sprake moeten komen. a Volgens een telegram uit Genève is men daar.algemeen van ïneonmg, d'at de kwestie van liet lidmaatschap, vari Italië van dan Volkenbond spoedig acuut kan worden. Men verwacht, dat de fascistische grootp raad Zaterdag a.s. een besluit hierover zal nemen. Inmiddels laat een officieuso interpre tatie van de nota geen twijfel over, dat de Italiaansche repressa.ille maatregelen met de beëindiging* dor sainctiemaatrcgelen niet zullen ophouden. Men hoopt en gelooft, dat het geheeio conflict spoedig bijgelegd zal worden, doch daarmee is niet gezegd, dat Italië de nor male handelsbetrekkingen zal hervattan roet de staten, die aan sancties deelnemen cin dat niet zoo zeer uit zucht van wraak, als wel de economische noodzaak, aange zien na den veldtocht in Abessinië Italië do grootste zuinigheid bij het doen van iukoopen in het buitenland zal moeten be trachten. Mussolini ontvangt Drummond opnieuw. Gistermiddag heeft Mussolini den Brit schen ambassadeur te Rome, sir Eric Drum mond, opnieuw ontvangen. Do staatslie den hebben een langdurig onderhoud go- had. Over het onderhoud is liet volgende offi- cieele communiqué verstrekt: België. Ncderlandsch in liet parlement. De Belgisch Ylaamscli-Kalholï-eke fracties van Kamer en Senaat bobben in een ge meenschappelijke vergadering beskoten in het vervolg in de zittingen van het par lement als regel uitsluitend Ncderlandsch te spreken. 1 Dit besluit is genomen onder den steeds sterker wordenden druk van de openbare meening in Vlaanderen, die meer en meer in opstand begint te komen tegen hel open lijke saboteeren van de taalwetten dooi de autoriteiten. Spanje. Incident in de Cortes. Het is gisteren in de Cortes tot een hef tige woordenwisseling tusschen den radi calen afgevaardigde Madrigal en minister president Chapapriela gekomen. Madrigal beschuldigde den premier er van, bij do voorbereiding van de bozuinigingswel spe ciale belarren te bobben begunstigd. Cha papriela - a groote ondernemingen, waar- lyij hij geïnteresseerd is, bevoordeeld heb ben en als advocaat der industrie-bank een honorarium vail 30.C0D pesetas hebben gebeurd. Een dergelijke handelwijze, aldus zeide Madrigal, is niet in overeenstem ming met de plichten van een minister president. Cliapapricta antwoordde, dat hij geen advocaat van genoemde bank was en dat hij zich aan geen enkele laakbare daad beeft schuldig gemaakt. Hij noemde de be schuldigingen een ongehoorden laster. De voorzitter der radicale fractie era- stateerdo ,dat de uiteenzettingen van Ma drigal niet kunnen worden geïnterpreteerd als het standpunt der radicale partij. Een voorstel tot het instellen van oen parle mentaire enquête-commissie vond geen steun ,?.o cd at de kwestie voorloopig als bijgelegd kan worden beschouwd. Zonder bloemen ook geen bommen? - Fr zijn te Athene met bet oog up de kroning van koning George op 24 Novem ber, buitengewone veiligheidsmaatregelen getroffen. Het werpen van bloemruikers is verboden en d1;; bewoners der buizen, welke liggen langs de route van den kronmgs optocht, zijn gewaarschuwd, dat zij geen plaatsen mogen verstrekken aan Vreem den. China. Do spanning te Sjanghai neemt toe. Nadat op krachtige wijze protesten bij do Nankingregcoring waren ingediend en geëischt was thans eindelijk de anti-Japan sclio wanordelijkheden to onderdrukken, zijn 400^ volledig uitgeruste Japansche marine soldaten aan land gezet in do internatio nale nederzetting te Sjanghai. De spanning- in Sjanghai is hierdoor wederom grooter geworden. Zeevaartconfcrcntic le Genève. Op 25 November a.s. begint te Genève een zcevaarloanferenlie, bijeengeroepen door liet Internationale Arbeidsbureau, tor voorbereiding van de eerstvolgende zeo- vanrtemterentie der Internationale Arbeids- conforentio, die in het najaar van 1936 zal worden gehouden. Tot de op 25 November aanvangende Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere offiricclc af- en aankondigingen en kennisgevingen van het Gemeentebestuur. De Burgemeester van Schiedam; Gelet op art. 43, jo. art. 37 dor Woning wet; I 1 i MAAKT BEKEND: 1. dat do „Verordening, houdende voor schriften als bedoeld in art. 43 der Wo ningwet betreffende het terrein, begrensd! door de POTGIETERSTRA AT en de J. A. ALBERDIKGK T11HMSTRAAT (Oostzijde) to Schiedam", vastgesteld door den Ge meenteraad' van Schiedam op 3 Mei 1935 door Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Ilolland op 15 October 1935 is goed gekeurd i 2. dat de „Verordening, houdende voor schriften als bedoeld' in art. 43 dor Wo ningwet betreffende de LANGE HAVEN (Westzijde) tusschen Korte Dan', en Ap pelmarkt", vastgesteld door den Gemeente raad van Schiedam op It October 1935, heden ter Gemeente-Secretarie (Aid. Al- gemeene Zaken) voor een ieder ter in zage is gelegd, zulks voor den tijd van. veeryen dagen; 3. dat de „Verordening, houdende voor schriften als bedoeld in art. 43 der Woning wet betreffende de ORANJESTRAAT te Schiedam", vastgesteld door den Gemeen teraad van Schiedam op 8 November 1935, met bijbehooronde leekening heden ter Ge meente-Secretarie (Aid, Algmieono Zaken) voor een ieder ter inzage is gelegd, zulks voor den tijd van veertien dagen. Schiedam, 13 November 1935. 1 De Burgemeester van Schiedam', VAN IIAAREN De Burgemeester van Schiedam; 1 MAAKT BEKEND: 1 dat een ohtwerp-uitbreidingsplan voorliet Oostelijk deel der Gemeente Schiedam] (Oud-Mathenesse) met bijbehooronde be- bouwingsvoorscliriften heden lor Gemeente secretarie (Afdeeiing Algemoenc Zaken, Stadhuis) voor een ieder ter inzage is ne- dergelegd. I Schiedam, 13 November 1935. I Do Burgemeester van Schiedam', VAN IIAAREN 345A 79 'vV, -*\p Y>+ A-v -;-A Ciomfcrenlie zym de landen ui (genood igd, welker handelsvloot groo'er is dan 250.000 Ion. Ook Nederland is derhalve uitgenoo- digd, In hoofdzaak zullen worden besproken, de arbeidstijd aan boord der koopvaardij schepen ,do sterkte der bemanningen en de betaalde vacantia der opvarenden. BINNENLAND De Zwitsersch-Nederlandsche handelsbetrekkingen. C(uitingenteering of verhoog de invoerrechten? In do Informations Fcomoiniqucs, liet orgaan van de officieele Zwilserscho ocn- tralo ter bevordering van don handel, to Lausanne, wijdt de directeur van deze centrale, dr. A. Masnala een artikel aan de handelsbetrekkingen tusschen Zwitser land en België on Nederland. Na gewezen te bobben op de sterke po sitie van den gulden en het teruggekeerde vertrouwen vervolgt, do schrijver: „Het is niet van belang ontbloot tevens te wijzen op een omstandigheid, die voor do Nedcriomlsch-Zwitserscha handelsbe trekkingen ,m bslcekenis is. In de Troon rede, welke de Koningin ter gelegenheid van do opening van het NcderJandsclie par lement beeft gehouden, wordt gewag ge maakt van een nieuwe orienteering der hnndelspoliliek, welke door ons niet met enkel genoegen kan worden opgenomen. Hot zal er namelijk om gaan de eontingen- leering te vervangen doar verhooging d-er invoerrechten. Nu heft Nederland invoer rechten cq> dp waarde en daar do Zwit- sorscho prijzen zelE reeds hoog zijn, zou den wij dientengevolge voortdurend bena deeld worden. Do verhooging d-or invoer rechten zou voor ons den toestand veel slechter maken. Wel is do oantingentce- ring zeker ecu kwaad, doch zij mankt het mogelijk rekening te houden met den bi- zondcrcn aard van do handelsbetrekkingen tusschen tweo landen, 'tv liet bizoinder tusschen landen, welke producten van lioo- ge kwaliteit leveren, oen stabiele valuta] hebben en geen dumping toepassen. liet zou daarom wenschelijk zijn, dat onze exporteurs in den hamlet mot Ne derland kunnen rekenen op compensaties voor hot geval dal het in do Troonrede aangekondigde beginsel zou worden toe» gtq,->.-"* Dene couiaut verschijnt dngclyks, met uit- tonderiug van Zon- en Keestdagen. X'rjjs per kwartaal f '1.franco per post f2.50. Prijs por week: IB eta. Afzon-- dorlyke nummers 4 cts. Abonnementen worden dagelijks aangonomen. Advertenlicn voor hot oorstvolgand num- "iner moeten vóór elf uur aan hot Bureau bezorgd z\jn, "s Zaterdags vóór M uur. Een bepaalde plaats van advertentiëa wordt niet gewaarborgd. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTÉ HAVEN). TEL. 68103, 68617 en 68923. Pril» der AdvertentSSm ras 1—6 regel» f l-£$s Iedere regel meer fOfM; !n bet Zaterdagnumm.r jregels 1t.80, Iedere regel mevr I 085. Boelamee fU.75 per regel. InemmkoeUaicU; psirikwitantle» 15 ct». Tarieven vao advertenties bii abonnement zi's aan bet Bureau verkrijgbaar. Dage)üke worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgonoraen ó-fO.50 t/m. 16 woor* den, f 0.75 i/m. 2ö woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 80 woorden. •a Woenadags: Kleine Advertontiën tot 25 woor den f0.25; mita vóór Dinsdagavond 0 uur aan bet Bureau bezorgd, *8 Zaterdags: Kleine Advertentlën 11.00,Indien •let vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. zijn. Wh a. -X-X l Een zwaar Italiaansch kanon wordt aan het Italiaansche front bij Edaga Hamus in Abessymë in stelling gebracht. Typeerend zijn de breede blokken aan de wielen, waarop het gevaarte wordt voortbewogen

Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1